homeخانهleftآزمون‌های زبان انگلیسیleftمدارک لازم برای ثبت نام آزمون GRE چیست؟

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون GRE چیست؟

pen سحر مجاب
calendar ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
eye 465 بازدید

تحصیل در دانشگاه‌های خارجی از جمله کشور آمریکا نیازمند ارائه مدارک معتبر تحصیلی و زبانی است. یکی از معتبرترین مدارک زبانی که در اخذ پذیرش برنامه‌های تحصیلات تکمیلی و رشته‌های MBA مورد نیاز است، آزمون GRE است. متقاضیان با ثبت نام آزمون GRE، کسب نمره حد نصاب و ارائه آن به دانشگاه می‌توانند شانس خود را برای اخذ پذیرش در دانشگاه مورد علاقه‌شان افزایش دهند.

GRE آزمونی چند گزینه‌ای، مبتنی بر کامپیوتر و استاندارد است که اعتبار زیادی در سطح جهان دارد. همان‌طور که گفتیم با استفاده از این آزمون متقاضیان می‌توانند برای درخواست پذیرش دانشگاه‌های معتبر کشور آمریکا در مقاطع تحصیلات تکمیلی و همچنین برای اخذ پذیرش در رشته‌های مرتبط با MBA اقدام کنند.

باتوجه به اهمیت کسب اطلاعات صحیح درباره آزمون GRE، در این مطلب قصد داریم اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم و در ادامه جزئیات بیشتری درباره مدارک لازم برای ثبت نام آزمون GRE ذکر کنیم. پس با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید.

 

ثبت نام GRE

 

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE مخفف Graduate Record Examinations است که به منظور سنجش مهارت‌های آکادمیک طراحی شده است. آزمون جی آر ای را موسسه ETS با هدف سنجش مهارت‌های آکادمیک زبان‌آموزانی برگزار می‌کند که قصد اپلای تحصیلی را در مقاطع تحصیلات تکمیلی در کشورهای خارجی به خصوص آمریکا دارند. آزمون GRE دو نوع دارد. یکی آزمون عمومی جی آر ای است و دیگری که به طور تخصصی در رشته‌ای خاص طراحی می‌شود. در ادامه با هر دو نوع آزمون GRE General و GRE Subject آشنا می‌شوید.

 

آزمون GRE General

آزمون جنرال GRE سه بخش اصلی دارد و در هر بخش مهارت‌های زبانی مشخصی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. این سه بخش عبارت‌اند از: استدلال کلامی (Verbal Reasoning)، استدلال کمی (Quantitative Reasoning) و نوشتار تحلیلی (Analytical Writing). در ادامه درباره هر یک از این مهارت‌ها بیشتر می‌توانید بخوانید.

 • استدلال کلامی یا زبان انگلیسی

در بخش استدلال کلامی یا Verbal Reasoning درباره واژگان و درک مطلب ۲۰ سوال مطرح می‌شود. متقاضیان طی مدت زمان ۲۰ دقیقه فرصت دارند تا بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ نمره از سوالات این بخش کسب کنند. هدف از طرح سوالات استدلال کلامی، سنجیدن توانایی متقاضیان در نحوه ارزیابی مطالب نوشتاری و تشخیص ارتباط میان کلمات در یک متن تخصصی است.

 • استدلال کمی یا ریاضیات

در بخش استدلال کمّی یا Quantitative Reasoning سوالات ریاضی مطرح می‌شود و مهارت‌های محاسباتی متقاضیان با ۲۰ سوال در سطح دبیرستان، به زبان انگلیسی سنجیده می‌شود. مدت زمان پاسخگویی به سوالات بخش استدلال کمی ۳۵ دقیقه است و متقاضیان می‌توانند ۱۳۰ تا ‍۱۷۰ نمره از این بخش کسب کنند.

 • تحلیل نوشتاری

بخش نوشتار تحلیلی (Analytical Writing) آزمون GRE General، خود شامل دو بخش Issue Task و Argument Task است. در بخش Issue Task متقاضیان باید درباره موضوعی مشخص انشا بنویسند. همچنین در بخش Argument Task افراد متنی تحلیلی به روش استنتاجی درباره یک موضوع خواهند نوشت. به طور کل متقاضیان از بخش نوشتار تحلیلی می‌توانند از صفر تا ۶ نمره کسب کنند.

آزمون GRE General از ۳۴۶ نمره محاسبه می‌شود و کسب حداقل نمره‌ی ۳۱۰ می‌تواند برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر خارجی موثر واقع شود.

 

آزمون GRE Subject

نوع دیگری از آزمون GRE وجود دارد که با GRE Subject شناخته می‌شود. آزمون‌های موضوعی GRE، آزمون‌های مبتنی بر محتوا بوده که تسلط متقاضیان را در یک رشته تحصیلی خاص ارزیابی می‌کنند. در حال حاضر آزمون GRE Subject در چهار رشته تحصیلی به‌طور تخصصی طراحی می‌شود. این رشته‌ها عبارت‌اند از:

 • فیزیک (Physics)
 • ریاضی (Mathematics)
 • شیمی (Chemistry)
 • روان‌شناسی (Psychology)

طبق اطلاعیه وب‌سایت رسمی موسسه ETS، رشته‌های تحصیلی زیست‌شناسی (Biology) و ادبیات (Literature) تا سال ۲۰۲۱ و رشته‌های تحصیلی بیوشیمی (Biochemistry) و زیست‌شناسی سلولی و مولکولی (Cell and Molecular Biology) نیز تا سال ۲۰۱۶ در آزمون موضوعی جی آر ای مورد سنجش قرار می‌گرفتند و پس از آن متوقف شدند. البته در حال حاضر آزمون GRE Subject چهار حوزه تخصصی فیزیک، ریاضی، شیمی و روان‌شناسی را مورد سنجش قرار می‌دهد.

آزمون GRE Subject از ۹۹۰ نمره محاسبه شده و زمان تقریبی این آزمون ۱۷۰ دقیقه است. دانستن این نکته خالی از لطف نیست که نمرات آزمون GRE تا پنج سال دارای اعتبار است.

 

هزینه ثبت نام آزمون GRE چقدر است؟

هزینه ثبت نام آزمون‌های GRE با هم تفاوت دارند. هزینه ثبت نام آزمون GRE General در ایران ۲۰۵ دلار است. البته در پنج کشور این هزینه بیشتر ذکر شده است. هزینه ثبت نام در آزمون جی آر ای جنرال برای کشور هند ۲۱۳ دلار، نیجریه ۲۲۶ دلار، استرالیا ۲۳۰ دلار، چین ۲۳۱.۳۰ دلار و ترکیه ۲۵۵ دلار عنوان شده است.

هزینه ثبت نام در آزمون GRE Subject در همه کشورها، از جمله کشورمان ایران ۱۵۰ دلار است.

 

مدارک لازم جهت ثبت نام جی آر ای

 

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون GRE چیست؟

متقاضیان برای ثبت نام در آزمون GRE لازم است مدارک ارائه دهند. ابتدا به هنگام ثبت نام باید نام و نام خانوادگی خود را همان‌طور که در مدرک شناسایی‌شان ذکر شده، به دقت وارد کنند. مدرک معتبر مهمی که متقاضیان باید به هنگام ثبت نام ارائه دهند کارت شناسایی معتبر (ID) است. کارت شناسایی معتبر برای ثبت نام در آزمون جی آر ای پاسپورت شخص عنوان می‌شود. پاسپورت متقاضی باید:

 • به‌روز بوده و آن را به همراهش سر جلسه آزمون ببرد.
 • اصل بوده و فتوکپی آن قابل قبول نیست. ضمن اینکه نمی‌توان تصویر ID (پاسپورت) را از طریق گوشی نشان داد.
 • کارت هویتی صادرشده توسط سازمان دولتی باشد که متقاضی شهروند یا مقیم دائم آن کشور به حساب می‌آید.
 • اعتبار داشته باشد. پاسپورت‌های فاقد اعتبار برای شرکت در آزمون GRE پذیرفته نمی‌شوند.
 • دقیقا با اطلاعاتی که به هنگام ثبت نام در سایت ETS ذکر شده مطابقت داشته باشد.
 • عکسی واضح و جدید از متقاضی داشته باشد.
 • امضای متقاضی را داشته باشد.

چگونه در آزمون GRE ثبت نام کنیم؟

متقاضیان ایرانی برای شرکت در آزمون جی آر ای ابتدا باید از طریق وب‌سایت موسسه  ETS برای ثبت نام اقدام کرده و با استفاده از کارت‌های اعتباری بین‌المللی مانند مسترکارت یا ویزا کارت هزینه این آزمون را پرداخت کنند. مراحل ثبت نام آزمون GRE به صورت زیر است:

اول: یک حساب کاربری برای شرکت در آزمون GRE در موسسه ETS ایجاد و مشخصات فردی خود را به دقت وارد کنید.

دوم: اطلاعات آزمون مانند نوع آن، تاریخ برگزاری آزمون و مرکز برگزار کننده را مشخص کنید.

سوم: پس از ثبت اطلاعات آزمون، برایتان کد پیگیری ارسال می‌شود. پس از دریافت کد پیگیری هزینه آزمون را واریز کنید.

چهارم: پس از تایید موسسه ETS و تکمیل ثبت نام، ایمیل تاییدی از این موسسه دریافت خواهید کرد.

نکته مهم در پرداخت هزینه آزمون GRE این است که حتما باید با استفاده از کارت‌‌های اعتباری بین‌المللی این پرداخت صورت بگیرد. چنانچه به کارت‌های اعتباری بین‌المللی دسترسی ندارید می‌توانید با استفاده از سرویس‌های پرداخت واسطه مانند تهران پیمنت در این آزمون ثبت نام کنید. سرویس ثبت نام آزمون GRE تهران پیمنت چه در بخش ثبت نام آزمون GRE General و چه در بخش ثبت نام آزمون GRE Subject، ظرف سه ساعت پرداخت شما را انجام می‌دهد.

 

5/5 - (4 امتیاز)

نظر شما چیست؟