صفحه اصلی

خدمات

خدمات

 • آزمون ها
 • سفارت ها
 • اپلای
 • انواع گیفت کارت
 • سایر سفارش ها

وبلاگ

پشتیبانی

جستجو

جستجوهای پرتکرار:
تافل آیلتس دولینگو
home تهران پیمنت left وبلاگ left آزمون‌ها left آزمون‌های زبان left GRE left مدارک لازم برای ثبت نام آزمون GRE چیست؟

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون GRE چیست؟

به‌روزرسانی: ۱۴۰۲/۱۲/۰۵

تحصیل در دانشگاه‌ های خارجی از جمله کشور آمریکا نیازمند ارائه مدارک معتبر تحصیلی است. یکی از معتبرترین مدارکی که برای اخذ پذیرش برنامه‌های تحصیلات تکمیلی و رشته‌های MBA مورد نیاز است، آزمون GRE است. متقاضیان با ثبت نام آزمون GRE، کسب نمره مورد نیاز و ارائه آن به دانشگاه می‌توانند شانس خود را برای اخذ پذیرش در دانشگاه مورد علاقه‌شان افزایش دهند.

آزمون GRE آزمونی چند گزینه‌ای، مبتنی بر کامپیوتر و استاندارد است که اعتبار زیادی در سطح جهان دارد. با توجه به اهمیت کسب اطلاعات صحیح درباره آزمون جی آر ای، در این مطلب قصد داریم اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم و در ادامه جزئیاتی درباره مدارک لازم برای ثبت نام آزمون GRE ذکر کنیم. پس با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید.

ثبت نام آزمون GRE
چه مدارکی برای ثبت نام امتحان GRE لازم است؟

 

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE مخفف Graduate Record Examinations است که به منظور سنجش مهارت‌های آکادمیک طراحی شده است. آزمون جی آر ای را موسسه ETS با هدف سنجش مهارت‌های آکادمیک زبان‌آموزانی برگزار می‌کند که قصد اپلای برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در کشورهای خارجی به خصوص آمریکا دارند. آزمون GRE دو نوع دارد. یکی آزمون عمومی جی آر ای است و دیگری که به طور تخصصی برای رشته‌هایی خاص طراحی شده است. در ادامه با هر دو نوع آزمون GRE General و GRE Subject آشنا می‌شوید.

 

آزمون GRE General چیست؟

آزمون GRE جنرال سه بخش اصلی دارد و در هر بخش، مهارت‌های زبانی مشخصی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. این سه بخش عبارت‌اند از: استدلال کلامی (Verbal Reasoning)، استدلال کمی (Quantitative Reasoning) و نوشتار تحلیلی (Analytical Writing). در ادامه درباره هر یک از این مهارت‌ها بیشتر می‌توانید بخوانید.

 

 • استدلال کلامی یا Verbal Reasoning

در بخش استدلال کلامی یا Verbal Reasoning درباره واژگان و درک مطلب ۲۰ سوال مطرح می‌شود. متقاضیان طی مدت زمان ۲۰ دقیقه فرصت دارند تا بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ نمره از سوالات این بخش کسب کنند. هدف از طرح سوالات استدلال کلامی، سنجیدن توانایی متقاضیان در نحوه ارزیابی مطالب نوشتاری و تشخیص ارتباط میان کلمات در یک متن تخصصی است.

 

 • استدلال کمی یا Quantitative Reasoning

در بخش استدلال کمی یا Quantitative Reasoning سوالات ریاضی مطرح می‌شود و مهارت‌های محاسباتی متقاضیان با ۲۰ سوال در سطح دبیرستان، به زبان انگلیسی سنجیده می‌شود. مدت زمان پاسخگویی به سوالات بخش استدلال کمی ۳۵ دقیقه است و متقاضیان می‌توانند ۱۳۰ تا ‍۱۷۰ نمره از این بخش کسب کنند.

 

 • تحلیل نوشتاری یا Analytical Writing

بخش نوشتار تحلیلی (Analytical Writing) آزمون GRE General، خود شامل دو بخش Issue Task و Argument Task است. در بخش Issue Task متقاضیان باید درباره موضوعی مشخص انشا بنویسند. همچنین در بخش Argument Task افراد متنی تحلیلی به روش استنتاجی درباره یک موضوع خواهند نوشت. به طور کل متقاضیان از بخش نوشتار تحلیلی می‌توانند از صفر تا ۶ نمره کسب کنند.

آزمون GRE General از ۳۴۰ نمره محاسبه می‌شود و کسب حداقل نمره‌ ۳۰۰ می‌تواند برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر خارجی موثر واقع شود.

 

آزمون GRE Subject چیست؟

نوع دیگری از آزمون GRE وجود دارد که با عنوان آزمون GRE Subject شناخته می‌شود. آزمون‌های موضوعی GRE، آزمون‌های مبتنی بر محتوا بوده که تسلط متقاضیان را در یک رشته تحصیلی خاص ارزیابی می‌کنند. ممکن است سوال شما این باشد که آزمون GRE برای چه رشته هایی است. در حال حاضر آزمون GRE Subject در سه رشته تحصیلی به‌طور تخصصی طراحی می‌شود. این رشته‌ها عبارت‌اند از:

 • فیزیک (Physics)
 • ریاضی (Mathematics)
 • روان‌شناسی (Psychology)

طبق اطلاعیه وب‌سایت رسمی موسسه ETS، رشته‌های تحصیلی زیست‌شناسی (Biology) و ادبیات (Literature) تا سال ۲۰۲۱، رشته‌های تحصیلی بیوشیمی (Biochemistry) و زیست‌شناسی سلولی و مولکولی (Cell and Molecular Biology) تا سال ۲۰۱۶ و رشته شیمی تا آوریل ۲۰۲۳ در آزمون موضوعی جی آر ای مورد سنجش قرار می‌گرفتند و پس از آن متوقف شدند. البته در حال حاضر آزمون GRE Subject سه حوزه تخصصی فیزیک، ریاضی و روان‌شناسی را مورد سنجش قرار می‌دهد.

آزمون GRE Subject از ۹۹۰ نمره محاسبه شده و زمان تقریبی این آزمون برای رشته ریاضیات ۱۷۰ دقیقه و برای رشته‌های فیزیک و روانشناسی ۲ ساعت است. دانستن این نکته خالی از لطف نیست که نمره آزمون GRE تا پنج سال دارای اعتبار است.

 

برای ثبت نام آزمون GRE چه مدارکی لازم دارم؟

متقاضیان برای ثبت نام در آزمون GRE لازم است مدارکی ارائه دهند. ابتدا به هنگام ثبت نام باید نام و نام خانوادگی خود را همان‌طور که در مدرک شناسایی‌شان ذکر شده، به دقت وارد کنند. مدرک معتبر مهمی که متقاضیان باید به هنگام شرکت در آزمون ارائه دهند، کارت شناسایی معتبر (ID) است. کارت شناسایی معتبر برای ثبت نام در آزمون جی آر ای، پاسپورت شخص عنوان می‌شود. پاسپورت متقاضی باید:

 • به‌روز بوده و آن را به همراهش سر جلسه آزمون ببرد.
 • اصل بوده و فتوکپی آن قابل قبول نیست. ضمن اینکه نمی‌توان تصویر ID (پاسپورت) را از طریق گوشی نشان داد.
 • کارت هویتی صادرشده توسط سازمان دولتی باشد که متقاضی شهروند یا مقیم دائم آن کشور به حساب می‌آید.
 • اعتبار داشته باشد. پاسپورت‌های فاقد اعتبار برای شرکت در آزمون GRE پذیرفته نمی‌شوند.
 • دقیقا با اطلاعاتی که به هنگام ثبت نام در سایت ETS ذکر شده مطابقت داشته باشد.
 • عکسی واضح و جدید از متقاضی داشته باشد.
پرداخت هزینه ثبت نام امتحان و آزمون جی آر ای
مدارکی که برای ثبت نام در آزمون GRE نیاز است

 

هزینه ثبت نام آزمون GRE چقدر است؟

هزینه ثبت نام نسخه های آزمون‌ GRE با هم تفاوت دارند. هزینه ثبت نام آزمون GRE جنرال در ایران ۲۲۰ دلار است. هزینه ثبت نام در آزمون GRE Subject در همه کشورها، از جمله کشورمان ایران ۱۵۰ دلار است.

متقاضیان ایرانی برای شرکت در آزمون جی آر ای ابتدا باید از طریق وبسایت موسسه  ETS برای ثبت نام اقدام کرده و با استفاده از کارت‌های اعتباری بین‌المللی مانند مسترکارت یا ویزا کارت هزینه این آزمون را پرداخت کنند. نکته مهم در پرداخت هزینه آزمون GRE این است که حتما باید با استفاده از کارت‌‌های اعتباری بین‌المللی این پرداخت صورت بگیرد. چنانچه به کارت‌های اعتباری بین‌المللی دسترسی ندارید می‌توانید با استفاده از سرویس‌ پرداخت تهران پیمنت در این آزمون ثبت نام کنید. سرویس ثبت نام آزمون GRE تهران پیمنت چه در بخش ثبت نام آزمون GRE General و چه در بخش ثبت نام آزمون GRE Subject، ظرف ۳ ساعت پرداخت شما را انجام می‌دهد.

سحر مجاب هستم کنجکاو همیشگی دنیای محتوا و در تهران پیمنت درباره خدمات پرداخت ارزی می‌نویسم.

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*