راهنمای تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا در سال ۲۰۱۹- بخش سوم

pen نیلوفر میثاقی
calendar ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
eye 516 بازدید

در بخش اول و بخش دوم این مقاله در مورد نحوه کارکرد سیستم آموزش دانشگاهی آمریکا و تفاوت آن با سایر کشورها، انواع دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی، تشکیلات دانشگاهی آمریکا و رده‌بندی کارنگی توضیحاتی را در اختیار شما قرار دادیم. در بخش سوم این مقاله، به شرح جزئیاتی درباره دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه‌های آمریکا می‌پردازیم.

شهرهای دانشگاهی آمریکا

همانگونه که از کشوری با ۳۲۵ میلیون نفر جمعیت انتظار می‌رود، آمریکا تعداد زیادی شهر و کلان‌شهر برای انتخاب برای دوره کارشناسی ارشد دارد. چه به دنبال یک کلا‌‌ن‌شهر باشید و چه یک شهر خودمانی دانشجویی، به احتمال زیاد از میان ۵۰ ایالت گوناگون در آمریکا گزینه مد نظر خود را پیدا خواهید کرد.

موارد زیر تنها گزیده‌ای از برخی از انتخاب‌های معروف‌تر در آمریکا برای دانشجویان خارجی کارشناسی ارشد هستند:

انواع دوره‌ها

دوره‌های کارشناسی ارشد در آمریکا هدف مشابهی با سایر کشورها را دنبال می‌کنند. دوره‌های کارشناسی ارشد که به آن‌ها Postgraduate یا Graduate گفته می‌شود، پس از دوره کارشناسی (Undergraduate) هستند و برخی از آن‌ها فرصت تحصیل جزئیات بیش‌تر در موضوعی آکادمیک را به دانشجو می‌دهند. سایر دوره‌ها آموزش پیشرفته فنی یا حرفه‌ای را ارائه می‌دهند.

تفاوت اصلی میان صلاحیت کارشناسی ارشد در آمریکا و معادل‌های بین‌المللی آن، از نوع ساختاری است. تحصیل برای مدرک کارشناسی ارشد در آمریکا معمولا شامل ثبت‌نام در یک دوره عالی موسسه آموزشی می‌شود.

شما برای دریافت مدرک خود، با آزمون‌های منظم و تکالیف تحصیلی کار می‌کنید؛ ولی معمولا بیش‌تر به طور کلی آموزش می‌بینید. این امر شما را تبدیل به فارغ‌التحصیلی موفق با گستره‌ای از مهارت‌های قابل انتقال می‌سازد که در رشته خود تخصص پیدا می‌کند.

مدت زمان دوره کارشناسی ارشد در آمریکا چقدر است؟

دوره کارشناسی ارشد در یک دانشگاه آمریکایی معمولا حدود دو سال تحصیلی تمام وقت زمان می‌برد. البته برخی دوره‌ها کوتاه‌تر هستند. این زمان از برخی از کشورها مانند انگلیس طولانی‌تر است ولی اهمیت آموزش ساختاری و آزمون‌های تکرار شونده را در یک دوره کارشناسی ارشد آمریکایی نشان می‌دهد.

در اکثر موارد، هرچه طول دوره شما بلند‌تر باشد، برابر با فرصت‌های پیشرفت و مهارت‌های قابل انتقال بیش‌تر است که شما در طول این دوره به دست می‌آورید. داشتن مدرک کارشناسی ارشد در آمریکا ممکن است زمان مورد نیاز برای تکمیل دوره PhD در رشته تحصیلی شما را کوتاه‌تر کند.

 

کارشناسی ارشد

 

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا چگونه است؟

از برخی جهات، کارشناسی ارشد آمریکایی بسیار شبیه کارشناسی ارشد در سایر کشورهاست. شما در سطح پیشرفته‌تری تحصیل می‌کنید و از شما انتظار می‌رود که با استقلال بیش‌تری فکر و تحصیل کنید.

اما همانگونه که در این مقاله به روشنی بیان شده، شما تجربه بسیار ساختار‌گرا‌تری نسبت به سایر کشورها در آمریکا برای دوره کارشناسی‌های ارشد خواهید داشت. تعداد آزمون‌های منظم بیش‌تر خواهند بود و شما تشویق یا ملزم به شرکت در آموزش تکمیلی خواهید بود.

تجربه هر روزه شما به نوع دوره‌ای که در آن ثبت‌نام کرده‌اید و این که نتایج مورد نظر این دوره چه هستند، بستگی خواهد داشت. در راستای درک بهتر انواع دوره‌های کارشناسی ارشد، آن‌ها را به دو دسته بزرگ تقسیم می‌کنیم: دوره‌های آکادمیک و دوره‌های حرفه‌ای.

کارشناسی ارشد آکادمیک (Academic Master):

دوره‌های کارشناسی ارشد آکادمیک، مشابه با دوره‌های آموزش سنتی کارشناسی ارشد در سایر کشورها هستند. این دوره‌ها روی بخش‌های وسیعی از رشته تحصیلی مربوطه تمرکز دارند، پژوهش اساس آن‌ها را تشکیل می‌دهد و تهیه پایان‌نامه مرتبط را شامل می‌شوند.

با این حال این دوره‌ها کم‌تر از دوره‌های معادل بین‌المللی خود تخصصی هستند. دانشجویان کارشناسی ارشد به جای محدود کردن زمینه تحصیل خود، دانش جامعی از رشته خود در سطح پیشرفته به دست می‌آورند.

با توجه به ذات آموزش در مقطع کارشناسی در آمریکا که به دانشجویان اجازه می‌دهد پیش از آن که یک رشته را به عنوان رشته تخصصی خود اعلام کنند در رشته‌های مختلفی تحصیل کنند، وجود دوره های ارشد آکادمیک منطقی است. برای دانشجویانی که در چنین سیستمی در حال تحصیل و پیشرفت هستند، انتخاب یک دوره کارشناسی ارشد در حوزه وسیعی از رشته تحصیلی، خود یک نوع تخصص است.

در بیش‌تر موارد، دانشجویان دوره‌های کارشناسی ارشد آکادمیک از میان تعداد مشخصی واحد تحصیلی، انتخاب خود را انجام می‌دهند. ممکن است برای این واحدهای تحصیلی، اصطلاح Course یا Class نیز به کار رود.

واحد‌هایی که در برگیرنده علوم پایه یا آموزش شناخت روش‌ها هستند، معمولا اجباری هستند و بقیه واحدها اختیاری می‌باشند که به شما آزادی لازم را می‌دهند که بخش‌هایی از دوره را بر اساس علایق خود شکل دهید.

فرصت دنبال کردن علایق خاص خود به صورت عمیق‌تر، در مرحله پایان‌‌نامه دوره کارشناسی ارشد آکادمیک آمریکا در اختیار شما گذاشته می‌شود. این فرصت، مشابه با تجربه آماده سازی و دفاع از پایان نامه تحصیلی در کشورهایی مانند انگلستان است: شرکت در یک پروژه تحقیقاتی مستقل و مهم که تحت نظارت یک پژوهشگر یا فرد آکادمیک با تخصص مرتبط قرار می‌گیرد.

کارشناسی ارشد حرفه‌ای (Professional Master):

دوره‌های کارشناسی ارشد حرفه‌ای همان کاری را انجام می‌دهند که نام آن‌ها می‌گوید. این دوره‌ها مهارت‌های فنی و حرفه‌ای و آموزش فنی لازم را برای حرفه‌‌های شغلی خاص فراهم می‌کنند.

بسیاری از این دوره‌ها معتبر و رسمی هستند و به فارغ‌التحصیلان اجازه می‌دهند که در شغل‌های منظمی کار کنند. با این حال شما باید به عنوان یک دانشجوی خارجی در ذهن داشته باشید که اعتبارنامه حرفه‌ای آمریکا لزوما در خارج از آمریکا به رسمیت شناخته نمی‌شود.

دوره‌های کارشناسی ارشد حرفه‌ای، احتمالا واحدهای انتخابی کم‌تری نسبت به دوره‌های آکادمیک دارند. در عوض شما ملزم هستید برنامه سخت‌گیرانه‌تری را نسبت به آموزش پایه بگذرانید. این کار تضمین می‌کند که دانشجویانی با مهارت‌های تخصصی در یک حرفه فارغ‌التحصیل می‌شوند.

این برنامه‌ها معمولا به وسیله مدارس عالی تخصصی با برنامه‌های تحصیلی مناسب ارائه می‌شوند. برای مثال، دوره‌های MBA به طور معمول توسط مدارس تخصصی بازرگانی (Business Schools) ارائه می‌شوند. همینطور دوره‌های حقوق به وسیله مدارس حقوق (Law Schools) ارائه می‌شوند و همین ترتیب این موضوع به برای سایر رشته‌ها نیز به همین شکل است.

چنین مدارسی خارج از محیط دانشگاه، با صاحبان تجارت و سایر موسسات حرفه‌ای همکاری دارند. حضور این موسسات می‌تواند تاثیر قابل توجهی روی محتوای دوره‌های کارشناسی ارشد داشته باشد و اعتبار آن را بالا ببرد.

در حالی که دوره‌های کارشناسی ارشد آکادمیک با یک پایان‌نامه به اتمام می‌رسند، دوره‌های کارشناسی ارشد حرفه‌ای معمولا کارآموزی رسمی در یک شرکت یا موسسه‌ای با تخصص مرتبط را جایگزین پایان‌نامه می‌کنند.

 

 

چگونه دوره‌های کارشناسی ارشد آمریکا ارزیابی و نمره‌دهی می‌شوند؟

دوره‌‌های کارشناسی ارشد در آمریکا معمولا متشکل از تعدادی واحد است. برخی از این واحدها اجباری و برخی از آن‌ها اختیاری هستند. نمره نهایی شما ترکیبی از نمره‌هایی است که در طول دوره خود از این واحدها کسب می‌کنید و نمره پروژه پایان‌نامه یا کارآموزی هم در نمره کل شما تاثیرگذار است.

این فرآیند، مشابه سیستم موجود در سایر نظام های آموزش عالی در اقصی نقاط دنیا است. اما چیزی که آمریکا را منحصر به فرد می‌سازد، تاکید آن بر روی ارزیابی مداوم و استفاده از سیستم معدل نمرات (GPA) می‌باشد. دوره‌های کارشناسی ارشد در کشورهایی مانند انگلستان اغلب در پایان واحدها از دانشجویان امتحان می‌گیرند؛ ولی آمریکا ارزیابی و بازخورد مداوم را ترجیح می‌دهد.

نحوه دقیق ارزیابی‌ میان حوزه‌های مرتبط با رشته و دوره‌های آموزشی متفاوت است. معمولا می‌توانید توقع داشته باشید که یک سری تکالیف روزمره به اضافه وظایفی مستقل برای شما تعیین شوند. برخی از دوره‌های کارشناسی ارشد نیز ممکن است بخشی از نمره نهایی شما را بر پایه شرکت در جلسات گروهی تعیین کنند.

معدل (Grade Point Average) چیست؟

اغلب دوره‌های کارشناسی ارشد و دوره‌های عالی در آمریکا از سیستم معدل‌گیری (GPA) برای نشان دادن کا‌رآیی دانشجویان استفاده می‌کنند. به طور خلاصه، معدل (GPA) میانگین تمام نمراتی است که در طول دوره آموزشی خود کسب کرده‌اید. هر نمره به اندازه اهمیت آن در دوره آموزشی روی معدل تاثیر می‌گذارد و این اهمیت معمولا مطابق تعداد ساعتی است که برای کلاس آن واحد برگزار می‌شود.

در صورتی که شما برای دوره کارشناسی ارشد خود کمک هزینه تحصیلی دریافت کرده‌اید، کسب معدل (GPA) بالا اهمیت دارد. ممکن است بورسیه‌های تحصیلی برای ادامه یافتن یا تکرار در طول دوره، ملزوماتی از نظر کارکرد و کسب معدل بالا تعیین کنند.

هزینه‌ها و کمک هزینه‌های کارشناسی ارشد در آمریکا

دوره کارشناسی ارشد در یک دانشگاه عمومی در آمریکا سالانه حدود ۲۰,۰۰۰ تا ۳۵,۰۰۰ دلار آمریکا از دانشجویان خارجی شهریه دریافت می‌کند. با این حال همانطور که از کشوری با وسعت آمریکا انتظار می‌رود، تنوع بسیاری در دوره‌ها و موسسات آموزشی وجود دارد.

ضمناً مهم است به خاطر داشته باشیم که نسبتا دانشجویان کمی در آمریکا هزینه کامل دوره تحصیلی خود را می‌پردازند و بسیاری از آن‌ها از دانشگاه خود یا سایر موسسات، کمک هزینه تحصیلی دریافت می‌کنند.

 

برای مطالعه بخش دوم مقاله کلیک نمایید.

برای مطالعه بخش چهارم مقاله کلیک نمایید.

 

منبع: Top Universities

Rate this post

نظر شما چیست؟