صفحه اصلی

خدمات

خدمات

  • آزمون ها
  • سفارت ها
  • اپلای
  • انواع گیفت کارت
  • سایر سفارش ها

وبلاگ

پشتیبانی

جستجو

جستجوهای پرتکرار:
تافل آیلتس دولینگو
home تهران پیمنت left وبلاگ left آزمون‌ها left آزمون‌های زبان left آیلتس left آیلتس چیست؟

آیلتس چیست؟

به‌روزرسانی: ۱۴۰۲/۱۲/۰۵

آیلتس، یکی از معتبرترین آزمون‌های بین المللی زبان است که مورد تائید بسیاری از مراکز علمی، دانشگاه‌ها، ادارات مهاجرتی و سفارتخانه‌ کشور‌های کانادا، استرالیا و انگلستان می‌باشد. آیلتس (IELTS) مخفف عبارت International English Language Testing System است که به معنای سیستم ارزیابی بین‌المللی زبان انگلیسی‌ است. آزمون آیلتس به صورت مشترک توسط ۳ موسسه British Council، ESOL دانشگاه کمبریج و IDP استرالیا اداره می‌‌شود. این امتحان در حال حاضر در بیش از ۸۰۰ مرکز و ۱۳۰ کشور جهان برگزار می‌‌شود. آزمون آیلتس در دو نوع جنرال (General Training) و آکادمیک (Academic Training) برگزار می‌شود.

در ادامه این مقاله توضیحات تکمیلی پیرامون آزمون آیلتس و در قالب پرسش و پاسخ آورده شده است.

تفاوت بین آزمون آیلتس Academic Training با آیلتس General Training در چیست؟

همان‌طور که در مقدمه ذکر شد، امتحان آیلتس در دو نوع Academic و General برگزار می‌شود. جهت اپلای برای دانشگاه‌ها باید حتما در آزمون آیلتس آکادمیک شرکت کنید و چنانچه دانشگاهی از شما نمره آیلتس بخواهد، مقصود نمره آکادمیک است. اما نوع جنرال معمولا برای افرادی‌ نیاز است که درصدد مهاجرت کاری هستند. دانشجویانی که متقاضی تحصیل در اروپا یا استرالیا هستند باید در آزمون آیلتس آکادمیک شرکت کنند. هر چند که در حال حاضر – برخلاف چند سال پیش – تقریباً تمامی دانشگاه‌ها در جهان نمره آزمون آیلتس را نیز در کنار نمره تافل برای بررسی پرونده متقاضیان تحصیلی می‌پذیرند. بنابراین به طور خلاصه، نمره‌ی آیلتس آکادمیک برای ادامه تحصیل و اپلای و نمره‌ی آیلتس جنرال برای مهاجرت جهت زندگی و کار مناسب است.

چگونه می‌توان در آزمون آیلتس ثبت نام کرد و هزینه آن چقدر است؟

مراکز زیادی برای برگزاری آزمون آیلتس در ایران وجود دارد اما از آنجایی که سازمان سنجش تنها مرجع صدور مجوز جهت برگزاری آزمون‌های بین المللی در ایران می‌باشد، فعالیت مراکزی که از این سازمان مجوز اخذ نکرده‌اند فاقد اعتبار و غیرقانونی می‌باشد. شما همواره می‌توانید اسامی مراکزی را که مجوز برگزاری آزمون IELTS را دریافت کرده‌اند در سایت این سازمان مشاهده کنید.

هزینه قطعی هر آزمون نیز توسط سازمان سنجش محاسبه و اعلام می‌شود، بنابراین برای اطلاع از هزینه آزمون باید لیست مراکز برگزار کننده را در سایت سازمان سنجش در بخش آزمون‌های بین المللی جستجو نمایید. نحوه ثبت‌نام آزمون آیلتس نیز از طریق وبسایت اصلی آیلتس صورت می‌گیرد.

سطح زبان انگلیسی مورد نیاز برای کسب نمره خوب در آزمون آیلتس به چه میزان باید باشد؟

آزمون آیلتس تقریبا مانند آزمون تافل، مهارت محور است. به طور کلی بیشتر متقاضیان ایرانی در مهارت مکالمه (Speaking) بر خلاف مهارت‌های خواندن، شنیدن و نوشتن نمرات ضعیف تری را کسب می‌کنند. اما با توجه به تجربیات آزمون دهندگان، افرادی که سطح زبانی Advanced و بالاتر را دارا هستند، نمره ۷ به بالا کسب می‌کنند. افرادی که درصدد کسب نمره ۶ هستند نیز، می‌بایست سطح زبانی  Upper-Intermediate به بالا داشته باشند و در نهایت افرادی که در سطح Intermediate قرار دارند، عموما نمره‌ی ۵ تا ۵/۵ را کسب می‌کنند.

آزمون آیلتس

نمره آزمون آیلتس چگونه محاسبه می شود؟

در این آزمون ۹ نمره یا Band  برای هر بخش در نظر گرفته شده است که در آن، نمره ۹ عالی، نمره ۷ خوب، نمره ۵ متوسط و نمره ۳ به پایین ضعیف محسوب می‌شود. حد نصاب برای پذیرش دانشجو در اغلب دانشگاه ها نمره ۵/۶  تا ۷ است، البته در شرایطی که نمره‌ هر بخش به تنهایی زیر ۶ نشده باشد. طیف بندی نمرات آزمون آیلتس را از بالاترین نمره تا کمترین در جدول زیر می‌توانید مشاهده کنید.

نمره سطح دانشجو نمره سطح دانشجو
۰ Did not attempt the test ۵ Modest user
۱ Non user ۶ Competent user
۲ Intermittent user ۷ Good user
۳ Extremely limited user ۸ Very good user
۴ Limited user ۹ Expert user

آیا حد نصابی برای قبولی در نمره آزمون آیلتس وجود دارد؟

در آزمون آیلتس هیچ حد نصابی برای قبولی وجود ندارد، یعنی تنها نمراتی که به دست آورده‌اید به شما اعلام می‌شود و معیار قبول شدن یا رد شدن وجود ندارد. در واقع این مؤسسات و دانشگاه‌های مختلف هستند که با توجه به شرایط مقررات داخلی خود حد نصابی از نمره IELTS را جزء شروط خود تعیین می‌کنند. نمرات کسب شده داوطلب در کارنامه آیلتس، در چهار بخش خواندن، شنیدن، صحبت کردن و نوشتن به صورت جداگانه محاسبه می‌شود و همچنین معدل نمرات این ۴ بخش نیز ارائه می‌گردد.

نمره‌ی آزمون آیلتس، مورد پذیرش کدام دانشگاه‌ها است؟‌

نمره‌ی آزمون آیلتس مورد پذیرش بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی جهان است. در کشورهای بریتانیا، آفریقای جنوبی و استرالیا، آیلتس آزمونی معتبر و قابل قبول برای تحصیل و اقامت است. در سایر کشورها نیز نمره آزمون آیلتس در کنار نمره تافل از اعتبار همسانی برخوردار است. در سال‌های اخیر دانشگاه های زیادی وجود دارند که نمره آیلتس را حتی اگر جزء شرایط پذیرشان نباشد، معادل سازی کرده و به جای نمره آزمون تافل می‌پذیرند.

مدت اعتبار نمره آیلتس چقدر است؟

در شرایط عادی حداکثر تا سه هفته پس از روز برگزاری آزمون نتیجه قابل دریافت است.

اعتبار نمره آیلتس چه مدت است؟

نمره‌ی آزمون آیلتس تا ۲ سال معتبر است و شما می‌توانید نمره کسب شده خود را از زمان دریافت تا ۲ سال بعد، به دانشگاه یا کشور مورد نظرتان ارائه دهید.

نیلوفر میثاقی هستم و علاقمند به دنیای محصول، محتوا و مارکتینگ.

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*