×
سریع، مطمئن و آگاهانه
IMAT

ثبت نام آزمون IMAT

profile نویسنده : نیلوفر میثاقی

note متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی در کشور ایتالیا موظف به قبولی در آزمون IMAT می‌باشند. هزینه این آزمون 164 دلار است و می‌توانید آن را از طریق تهران‌پرداخت یا به وسیله کردیت کارت پرداخت کنید.

روند ادامه تحصیل در برخی رشته‌های دانشگاهی مانند علوم پزشکی و جراحی با رشته‌های دیگر در کشور ایتالیا متفاوت است. متقاضیان این گروه از رشته‌ها، باید آزمون IMAT را با موفقیت پشت سر بگذارند و تنها با قبولی در این آزمون قادر خواهند بود برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا اقدام کنند. برای کسب اطلاعات در مورد دانشگاه‌ها و رشته‌هایی در کشور ایتالیا که به عنوان پیش نیاز اپلای به آزمون IMAT نیاز دارند، به صفحه Courses requiring IMAT مراجعه نمایید.

آزمون IMAT چیست؟

IMAT یا International Medical Admission Test، تحت نظر وزارت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا و با همکاری سازمان Admission testing Services Cambridge Assessment برگزار می‌شود.

چگونه در آزمون IMAT ثبت‌نام کنیم؟

جهت شرکت در آزمون IMAT ابتدا باید در وب‌سایت universitaly حساب کاربری ایجاد کرده و سپس با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود از طریق صفحه مخصوص ثبت نام آزمون IMAT اقدام به ثبت ‌نام نمایید.

ساختار آزمون IMAT چگونه است؟

آزمون IMAT، آزمونی کاغذی است. مدت زمان پاسخگویی به سوالات 90 دقیقه و در این مدت زمان، 60 سوال در 4 بخش در اختیار شرکت‌کنندگان قرار خواهد گرفت.

بخش
عنوان
تعداد سوالات
1
General Knowledge
2
Logical Reasoning
20
2
Biology
18
3
Chemistry
12
4
Physics and Mathematics
8
سوالات این آزمون 5 گزینه‌ایست و پاسخ‌های غلط، مشمول نمره منفی هستند. امتیاز سوالات بدون پاسخ، صفر خواهد بود؛ لذا لازم است در انتخاب پاسخ صحیح، دقت نمایید. امتیاز هر پاسخ درست، 1.5 و هر پاسخ منفی برابر 0.4- می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره نوع سوالات و ساختار ارائه سوالات در هر بخش، می توانید مشخصات آزمون IMAT را مطالعه نمایید.
نتیجه آزمون IMAT به تفکیک امتیاز کسب شده در هر بخش آزمون، در سایت وزارت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا اعلام می شود. IMAT

آزمون IMAT در کجا و چه زمانی برگزار می شود؟

ددلاین ثبت‌نام سالیانه و تاریخ دقیق برگزاری آزمون IMAT را می‌توانید در بخش Dates and Cost در وب‌سایت Cambridge Assessment مشاهده نمایید. فرصت ثبت‌نام در سال 2017 میلادی از 3 تا 5 جولای بوده است و آزمون در تاریخ 14 سپتامبر 2017 برگزار شد.
در حال حاضر این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود و جهت شرکت در آزمون IMAT باید به یکی از کشور‌های همسایه که در صفحه مراکز برگزاری آزمون معرفی شده اند، سفر کنید.

چه دانشگاه‌هایی به آزمون IMAT نیاز دارند؟

تعدادی از دانشگاه‌های علوم پزشکی ایتالیا که دوره پزشکی را با زبان انگلیسی به پذیرفته‌شدگان آزمون IMAT ارائه می‌کنند، عبارتند از:

 • University of Bari
 • University of Milan
 • University of Pavia
 • University of Rome ‘La Sapienza
 • University of Rome ‘Tor Vergata
 • Second University of Naples
 • University of Naples Federico II
 • Humanitas University
 • Pirogov Russian National Research Medical University (RNRMU)

هزینه آزمون IMAT چقدر است و چگونه می‌توان آن را پرداخت کرد؟

در حال‌حاضر هزینه برگزاری آزمون IMAT برابر با 130 یورو، 164 دلار آمریکا و یا 114 پوند انگلیس می‌باشد. این‌که این مبلغ تقریباً مساوی، به چه نوع ارزی محاسبه شود، به کشور محل برگزاری آزمون شما بستگی دارد و بر این اساس به طور خودکار توسط سایت مشخص شده و به شما نمایش داده می‌شود. از این رو پیش از تکمیل فرم ثبت سفارش، تا مرحله پرداخت پیش بروید و از این‌که با کدام واحد ارزی، پرداخت را انجام می دهید اطمینان حاصل فرمایید. جهت پرداخت هزینه ثبت‌نام آزمون IMAT، می‌توانید به دو روش زیر اقدام به پرداخت نمایید:

 • از طریق ثبت سفارش در سایت تهران پرداخت: برای این کار پس از ایجاد حساب کاربری در سایت universitaly، فرم ثبت‌ سفارش در انتهای این صفحه را تکمیل کنید تا پرداخت شما انجام شود.
 • انجام پرداخت توسط کاربر: شما می‌توانید با استفاده از صفحه خرید مستر‌کارت فیزیکی یک مستر‌کارت به نام خودتان تهیه کنید و با استفاده از مشخصات کارت خریداری شده اقدام به پرداخت این هزینه نمایید.
دقت نمایید که سفارش‌های آنلاین مطابق با جدول زمانی زیر انجام می‌شوند:

روزها
بازه زمانی
حداکثر زمان انجام سفارش‌های آنلاین
شنبه تا چهارشنبه
9 تا 22
حداکثر 3 ساعت
پنجشنبه
9 تا 13
حداکثر 3 ساعت
سایر زمان ها و روزهای تعطیل
تا 11 صبح اولین روز کاری بعدی و یا تا 24 ساعت (هر کدام که زودتر باشند)

شما می توانید سفارش خود را به روش (های) زیر انجام دهید:


مبلغ ارزی :
نوع ارز :
Username :
**
Password :
*
کشور محل آزمون :
**
مرکز آزمون :
**
پیوست فایل (در صورت نیاز) :
سایر ملاحظات (در صورت نیاز) :
 قوانین و مقررات سایت را مطالعه کرده ام و قبول دارم.

در حال‌حاضر هزینه برگزاری آزمون IMAT برابر با 130 یورو، 164 دلار آمریکا و یا 114 پوند انگلیس می‌باشد. این‌که این مبلغ تقریباً مساوی، به چه نوع ارزی محاسبه شود، به کشور محل برگزاری آزمون شما بستگی دارد و بر این اساس به طور خودکار توسط سایت مشخص شده و به شما نمایش داده می‌شود.از این رو پیش از تکمیل فرم ثبت سفارش، تا مرحله پرداخت پیش بروید و از این‌که با کدام واحد ارزی، پرداخت را انجام می دهید اطمینان حاصل نمایید.