×
سریع، مطمئن و آگاهانه

ویزا کارت (Visa Card)/ مستر کارت (Master Card) چگونه کار می کنند؟

نویسنده : فرهاد اسدی

آیا می دانید از زمان کلیک دکمه پرداخت تا انتقال وجه از حساب خریدار به فروشنده، ویزا و مسترکارت تحت چه فرایندی یک تراکنش را انجام می دهند؟ به راستی وظیفه اصلی ویزا و مسترکارت چیست و برای چه کاری ساخته شده اند؟

امروزه در بخش پرداخت های ارزی بین المللی، نام های ویزا کارت (Visa Card) و مستر کارت (MasterCard) را بسیار می شنویم. آیا تا کنون از خود پرسیده اید پشت یک کارت ساده در ابعاد یک کارت بانکی معمولی، چه سیستمی وجود دارد که 56000 تراکنش در ثانیه را در سرتاسر جهان مدیریت می کند؟ چگونه بدون کوچکترین تاخیر و با بالاترین استاندارد ها در تراکنش های بین المللی، این حجم بالای پرداخت، مدیریت می شود؟ اگرچه دسترسی فراتر از انتظار در سطح جهانی به مشتریان بالقوه، مهمترین خصوصیت استفاده از این خدمات است، با این حال محافظتی که از اطلاعات اقتصادی شخصی به وسیله جداسازی حساب بانکی توسط اکانت ویزا یا مسترکارت انجام می پذیرد، به عنوان مهمترین ویژگی و دلیل اصلی استفاده از این خدمات است. در این مقاله با ما همراه باشید تا با معتبرترین برندهای صنعت خدمات پرداخت یعنی ویزا (Visa) و مسترکارت (MasterCard) و چگونگی کارکرد آنها بیشتر آشنا شویم.

آشنایی با Visa

ویزا (Visa Inc.)، شرکتی چند ملیتی آمریکایی است که در سال 1958 تاسیس شده و واقع در شهر فاستر ایالت کالیفرنیا است. این شرکت در زمینه تکنولوژی پرداخت جهانی و خدمات مالی، که امکان استفاده از پول الکترونیکی را برای مصرف کنندگان، شرکت ها، بانک ها و دولت ها تحت برند Visa به وجود می آورد، فعالیت می کند.

آشنایی با MasterCard

مسترکارت نیز شرکتی چند ملیتی آمریکایی است که مقر آن در وست چستر واقع در MasterCard International Global Headquarters نیویورک است. این شرکت تا پیش از آنکه به نام مسترکارت شناخته شود به نام های Interbank Master charge در صنعت خدمات مالی فعال بوده است. خدمات این شرکت بزرگ نیز مشابه VISA در زمینه خدمات پول الکترونیکی است و نحوه ارائه آن نیز با ویزا یکسان است و به صورت درگاه روی محصولات موسسات مالی و بانکها و با درج برند MasterCard روی کارت ها و درگاه های پرداخت الکترونیکی وبسایت ها عمل می کند.

ویزا و مستر کارت چگونه کار می کنند ؟

پیش از ادامه مطلب بهتر است با اصطلاح "درگاه بانکی" که در ادامه مقاله از آن نام برده شده است بیشتر آشنا شوید.
در نگاه کلی، یک درگاه بانکی در پرداخت آنلاین پنجره ایست در مرورگر جهت پرداخت هزینه کالا یا خدماتی که در یک سایت یا یک فروشگاه انتخاب کرده و قصد خرید آن را دارید، به این صورت که شما کالا را انتخاب و بر روی دکمه پرداخت کلیک می نمایید. در این زمان پنجره ای برای شما نمایش داده می شود که در آن اطلاعات کارت خود را وارد می کنید تا پول از حساب شما کسر و به حساب فروشنده کالا یا خدمات واریز گردد، همانند آنچه در زمان پرداخت آنلاین توسط کارت عابر بانک های کشورمان مشاهده می کنید. نمونه یک درگاه پرداخت را می توانید در صفحه "راهنمای پرداخت آنلاین ارزی با مسترکارت/ویزا کارت" مشاهده نمایید. امنیت پرداخت شما توسط شرکت های صادر کننده این درگاه ها مانند Visa یا MasterCard تامین می شود.

حال تصور کنید یک شرکت تجاری در نظر دارد در گوشه ای از جهان اقدام به ایجاد یک کسب و کار مبتنی بر فروش کالاهای مصرفی یا خدمات نماید. خریداران اجناس چگونه می توانند مبلغ کالای خریداری شده را بپردازند؟ بدین منظور یا باید شرکت مذکور اقدام به افتتاح یک حساب در یک بانک محلی در آن کشور نماید و آن را به عنوان مرجع واریز مبالغ به خریداران معرفی کند که شرایط بسیار سخت و پیچیده خود را داراست یا می تواند این کار را به سادگی و تنها با نصب درگاه ویزا با مسترکارت بر روی وب سایت خود عملی نماید.

بدین ترتیب ویزا و مسترکارت به عنوان یک واسطه بین یک فروشنده که حساب بانکی اش به سیستم ویزا/مستر کارت متصل است از یک طرف و خریدارانی که کارت های بانکی با برند ویزا یا مستر کارت دارند از سوی دیگر عمل میکند و توسط آن می توان کالا یا خدمات را به مشتریانی در سراسر جهان، بدون افتتاح یک حساب بانکی در همه کشورها، عرضه کرد. شما یک حساب بین المللی خواهید داشت با مدیریت جهانی که دیگران می توانند خدمات و محصولاتی که در سایتتان ارائه می نمایید خریداری و هزینه آن را با استفاده از درگاه VISA یا MasterCard پرداخت نمایند.
سهولت و امنیت در پرداخت به وسیله خدمات این شرکت ها باعث شده در طول زمان بانک ها و موسسات بیشماری به زنجیره صادر کننده کارت های بانکی با برند ویزا و مسترکارت اضافه گردند که هر یک پاسخگوی نیاز طیف خاصی از مصرف کنندگان می باشند.

شرکت ویزا و مستر کارت خود کارتی صادر نمی کنند و این فرایند را از طریق صدور کارت های بانکی یا درگاه های پرداخت آنلاین وبسایتها با برند MasterCard به صورت Credit ،Debit و Prepaid انجام می دهند. در صورتی که اطلاعات بیشتری درباره انواع کارت های ارزی بین المللی نیاز دارید می توانید به صفحه "انواع کارت های ارزی بین المللی" رجوع کرده و اطلاعات کامل مشخصات و خصوصیات مهم کارت های بین المللی ارزی را مطالعه کنید. به طور خلاصه ویزا و مسترکارت به کاربرانشان این امکان را می دهند تا از هر نقطه در سراسر جهان، با پرداخت کارمزدی ناچیز به یک حساب بانکی که ویزاکارت یا مستر کارت تحت آن صادر شده یا به درگاه ویزا و مستر کارت متصل است، از طریق درگاه های آنلاین بانکی یا کارت های بانکی که برند آنها روی آن حک شده است، در 200 کشور جهان پول واریز کنند.

ممکن است بانک یک مشتری با بانکی که فروشنده در آن حساب باز کرده و پولی که شما پرداخت می کنید به آن واریز می گردد، یکسان نبوده یا دو بانک با هم قرارداد همکاری بین بانکی نداشته باشند. در این موارد مبلغی که به آن Interchange گفته می شود از سوی خریدار به بانک فروشنده پرداخت می شود که رقم آن ناچیز است. اگر تجربه پرداخت با کارت های ارزی بین المللی را داشته باشید احتمالا به اینترچنج برخورد داشته اید، آن هم زمانی که در زمان پرداخت نهایی مبلغ فاکتوری که برای شما صادر می گردد چند دلار بالاتر از رقم کالایی است که در فروشگاه برای خرید انتخاب کرده اید. در نظر داشته باشید اگر قیمت چیزی که می خرید و موجودی کارت شما از دو ارز متفاوت باشند (مثلا کارت شما موجودی دلاری دارد و جنس شما در اروپا و به یورو قیمت خورده است) جدای از Interchange ، مبلغی بین 2 الی 4 درصد نیز اضافه تر بابت تفاوت نرخ ارزها از شما کسر می گردد که مربوط به سرویس های ویزا و مسترکارت نیست و تحت قوانین بین بانکی کشور ها محاسبه می شود.

در مجموع از نظر تنوع در نوع خدمات، این دو شرکت بسیار مشابه هستند. این دو شرکت، دو نام بزرگ در صنعت چند صد میلیارد دلاری خدمات پرداخت آنلاین هستند که تلاش روزافزونی برای رقابت بر سر تصاحب بخش بیشتری از این تجارت پر سود دارند. در صفحه "تفاوت میان مسترکارت و ویزا کارت" نیز وجه تمایز این دو شرکت بزرگ صنعت خدمات پرداخت ذکر گردیده است. شما می توانید از طریق صفحات "خرید ویزا کارت" یا "کارت با نام دلاری امارات" نسبت خرید یا ثبت نام ویزا کارت اقدام نمایید.

گرفتار در این زمان 1400/04/10 01:16
درود بفرمایید دوباره کی شما میتوانید خدمات ارایه بدین سپاس
پاسخ تهران پرداخت
سلام

متاسفانه امکان صدور ویزا/مستر کارت در شرایط فعلی وجود ندارد و هیچ بازه زمانی نیز نمی‌توانیم برای آن اعلام نماییم.
arshia 1400/03/13 20:29
سلام خسته نباش ب دنبال ویسا کارت مجازی مجازی بگیرم؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. در حال حاضر ما چنین خدماتی را ارائه نمی‌نماییم.
علی 1400/02/27 00:00
سلام بنده پیج فروش پول داخل بازی دارم و خریدهام با ویزا کارت برام خیلی با صرفه تر و ارزان تر میشه چگونه میتونم یک ویزا کارت کرایه کنم یا داشته باشم در حد پرداخت وجه به سایتی که باید ازش خرید بزنم ممنون میشم با من تماس بگیرید و بهم بگین چون خیلی نیاز دارم (...)
پاسخ تهران پرداخت
با سلام،

در حال حاضر خدمات صدور کارت توسط ما انجام نمی‌شود.
طهموری 1400/02/17 10:36
با سلام از طریق موبایل بانک در المان نمیتوانم به مستر کارت در بانک ایتالیا پول واریز کنم سوفیت صادر میشود ولی مجدد پول واریز نشده و برگشت داده میشود اطلاعات هم صحیح است بنظر شما علت چیست؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام خدمت شما،

ما قادر به اظهار نظر در این زمینه نیستیم و توصیه می‌کنیم از طریق شرکت صادر کننده مسترکارت خود موضوع را پیگیری نمایید.
Amin.po12 1400/02/12 00:50
سلام یک سوال چگونه برای مستر کارت زیپ کد بگیریم؟؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

بیلینگ آدرس جزو جدایی ناپذیر هر کارت مستر یا ویزا می‌باشد و میتوانید آن را از بانک/شرکت صادر کننده دریافت نمایید..
lu30ifer 1399/10/13 10:12
سلام ببخشید ویزا کارت فیزیکی تا چند وقت تاریخ مصرف داره ؟؟؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

در حال حاضر خدمات صدور ویزاکارت/مسترکارت توسط ما متوقف شده است؛ ولی به طور کلی، تاریخ انقضای ویزاکارت/مسترکارت روی آن درج می‌شود و یا توسط شرکت صادر کننده اعلام می‌گردد.
مجتبی 1399/09/18 21:05
شما قادر به صدور کارت ویزا یا مستر کارت هستین یا خیر؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

در حال حاضر خدمات صدور مستر/ویزا کارت توسط تهران پرداخت متوقف شده است.
الهام 1399/09/12 20:53
با سلام. من یک مستر کارت اینترنشنال گلوبال پی دارم و هم اکنون در ایران هستم. ولی این مستر کارت من فعال نشده. به چه طریقی در ایران میتونم فعالش کنم؟ با تشکر از شما
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

ما قادر به اظهار نظر در این مورد نیستیم و توصیه می‌کنیم که از شرکت صادر کننده کارت آن را پیگیری نمایید.
arron 1399/07/18 18:00
سلام ببخشید من یه گیفت کارت 10 دلاری از اپیک گیمز گرفتم تو قسمت چک اوت میتونم استفاده کنم اما اول باید کردیت کارد یا پی پال بزنم که هیچ کدومو ندارم راهی هست که بتونم یطوری از این گیفت کارد استفاده کنم؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

ما دارای اطلاعات کافی برای اظهار نظر در این زمینه نیستیم.
زهرا حسيني 1399/07/09 10:56
سلام من اهل افغانستان هستم و فعلا در ايران دانشجو هستم و دارنده ماستر كارت ميباشم چگونه ميتوانم از ماستر كارت خودم در اينجا استفاده كنم و برداشت پول انجام بدهم ؟؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

ما قادر به اظهار نظر در این زمینه نیستیم.
Arash.d 1399/06/27 06:35
من قصد اتصال به سایتی دارم،که از من شماره کارت میخواهد،ولی کارت ایرانی وارد کردم گزینه آخر نوشته آن 3رقم پشت‌کارت مخصوص ویزاکارت یا مسترکارت را وارد کنید،اما نیست،چه باید بکنم؟ لطفا کمک کنید
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

کارت‌های بانکی ایران به صورت بین‌المللی قابل استفاده نیستند. بنابراین لازم است جهت پرداخت در سایت‌های خارجی از ویزا/مستر کارت ارزی استفاده نمایید.
بهزاد 1399/06/26 08:05
هر سوالی که پرسیده شده پاسخ شما فقط نمیدانیم و نمیشود هست ، خب جمع کنید یدفه خیال همه را راحت کنید
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از انتقاد شما متشکریم.

ارائه خدمات صدور مسترکارت و ویزاکارت توسط تهران پرداخت در حال حاضر متوقف شده است و امکان ثبت سفارش برای آن وجود ندارد. در همین راستا بدیهی است که ما نمی‌توانیم در مورد کارت‌های صادره از موسسات دیگر اظهار نظر کنیم و مسئولیتی را در مورد آن بپذیریم.
جواد توکلی 1399/06/15 04:34
من در المان زندگی میکنم چندین نوع ماستر کارت یا ویزا کارت اینجا وجود دارن ایا نکته مهمی هست ک قبل از گرفتن باید به ان دقت کرد؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

ما نمی‌توانیم در این رابطه اظهار نظر کنیم.
موسه 1399/06/10 12:53
سلام ببخشید از کشور افغانستان هم می شود ویزا کارات و یا مستر کارت را به صورت قانونی دریافت کرد و یا خیر؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

ما قادر به اظهار نظر در این زمینه نیستیم.
نوتاش 1399/04/21 14:46
سلام شما خدمات صدور ویزا کارت یا مستر کارت فیزیکی به نام که بتوان به آن از خارج از ایران پول واریز کرد را ارائه می دهید؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

خیر، در حال حاضر خدمات صدور مسترکارت توسط ما انجام نمی‌پذیرد.
سیاوش 1399/03/03 22:36
سلام با ویزاکارت و مستر کارت دلاری شما میشه پرداخت اپلیکیشن فی سفارت های غیر یورو و دلار انجام داد؟ ازر مورد نظر سفارت کرون هست
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

در حال حاضر خدمات صدور مسترکارت توسط ما ارائه نمی‌شود.
جواد خلیلی 1399/02/21 16:19
من چطور از ماستر کارت یه رمز پویا به دست بیارم تشکر
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

جهت بررسی این موضوع لازم است با پشتیبانی بانک صادر کننده مسترکارت خود صحبت کنید.
فرزاد 1399/02/18 16:41
سلام ایا دریافت وجه نقد از کارت بانکی خارجی امکان پذیر است در تهران ?تشکر
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

بله، اگر مستر یا ویزا کارت داشته باشید، مشابه با کارت‌های داخل کشور از دستگاه خودپرداز (ATM) با پرداخت کارمزد، امکان دریافت پول نقد را دارید.
فرزد 1399/02/18 16:17
سلام , من کردیت کارت بانک فرانسوی دارم , در حال حاضر تهران هستم و میخواستم پول برداشت کنم , ایا راهی برای این مهم هست ?
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

ما خدماتی در این زمینه ارائه نمی‌کنیم.
عباس 1399/02/13 07:47
من یهحساب دارم ویخوام در ایران تحویل بگیرم نیاز به حساب یاندیکس یا مستر کارت داره چیکار کنم
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

در حال حاضر ما در این زمینه خدماتی ارائه نمی‌کنیم.
هادی 1399/02/05 23:54
باسلام وعرض ادب ایا مستر کارتی که ازشما میخریم امکان واریز کردن پول به داخلش به صورت دلار را داراست؟ تا زمانی که لازم بود از مستر کارت بتوانیم به صورت ارز داخلی در کشور استفاده کنیم؟به زبان ساده میتوانیم از مستر کارت به صورت سود ده استفاده کنیم و هم اینکه خریدهای خارج ازکشور رو انجام بدیم؟باتشکر
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

در حال حاضر خدمات صدور کارت توسط تهران پرداخت انجام نمی‌شود.
مجبی یاوری 1399/01/31 02:24
سلام من جیخواستم مستر کارت بگیرم چطور و از کجا تهیه کنم البته من در ایران هستم
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

در حال حاضر صدور مسترکارت توسط تهران پرداخت صورت نمی‌گیرد.
Gamer 1399/01/28 18:44
با سلام و خسته نباشید . بنده 21 دلار ایتریوم دارم در تراست والتم و چطوری میتونم این 21 دلار ایتریوم رو به ویزا کارت یا مسترکارت یا پی پال منتقل کنم؟ ایا در ایران امکان پذیر هست ؟ و ایا کجاها میتونم منی که در ایران هستم . ویزا کارت یا مستر کارت دریافت کنم ؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

در صورتی که این مبلغ بالاتر از کف خرید ما یعنی 0.5 اتریوم باشد، می‌توانید آن را به ما بفروشید و معادل ریالی دریافت کنید. سپس با ریال دریافتی، از خدمات ما برای انتقال پی پال به اکانت مورد نظر خود استفاده نمایید.

جهت نقد کردن اتریوم خود می‌توانید به زیر منوی "انواع کیف پول اینترنتی"، صفحه "خرید، فروش و شارژ اتریوم" و جهت انتقال مبلغ از طریق پی پال به زیر منوی "پی پال"، صفحه "پرداخت با پی پال" مراجعه نمایید.
Anatoa 1399/01/28 15:03
سلام.ایا صدور مستر کارت و ویزا کارت میتواند از اعتبارات یک شرکت باشد به عنوان مثال یکی از اعتبارات بورس های خارجی صادر کردن مستر کارت هست.ایا چنین چیزی جز اعتبارات محسوب میشود؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

ما قادر به اظهار نظر در این رابطه نمی‌باشیم.
محمد 1399/01/23 15:55
باسلام و تشکر از مطالب مفیدتون میخواستم بدونم ایا مستر کارت و ویزا کارت از شرکتهایی که باهاشون کار میکنند شفافیت مالی هم میگیرند؟درحقیقت به شرکتهایی که مستر یا ویزا صادر میکنند میشه از لحاظ قانونی اعتماد کرد یا خیر؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام، از سوال شما متشکریم.

این که یک شرکت در ایران یا خارج از ایران اقدام به صدور مستر کارت یا ویزا کارت نماید، نمی‌تواند دلیل کافی برای اعتماد به آن شرکت باشد.
وحید 1399/01/19 13:53
سلام من آلمان هستم و مستر کارت گرفتم ولی نمیتونم وارد اکانتم بشم و جزئیات حسابم را چک کنم، وقتی وارد سایت میشم شماره کارت و پسورد میخواد و وقتی فراموشی پسورد رو میزنم تاریخ تولد میخواد وقتی وارد میکنم میزنه اشتباهه و نمیتونم وارد اکانتم بشم. میتونین لطفا راهنماییم کنین چطور میتونم این مشکل رو حل کنم!
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

لازم است برای حل مشکل کارت خود، با بانک صادر کننده کارت تماس حاصل فرمایید.
Me 1399/01/08 11:49
سلام من نیاز دارم محصولات خودم رو دیجیتالی به نقاط مختلف جهان بفروشم و نیازمند یه رابط مالی هستم که بتونم از مشتری هام پول دریافت کنم و پولی که به حسابم میاد رو در درجه اول بتونم برداشت کنم و اگر مقدور نیست راهی هست که بشه به ریال تبدیلش کرد بعد دریافت کرد ؟ و اگه مقدور نیست ، بتونم پول به حسابم اومده رو همون اینترنتی خرج کنم. لطفا راهنمایی کنید که چه کارتی یا حسابی باید خرید کنم.
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

شما می‌توانید با شماره تلفن‌های ما تماس بگیرید و در صورت داشتن شرایط لازم، می‌توانیم در این رابطه همکاری نماییم.
امير طاران 1398/12/09 20:00
آيا در صورتى كه فروشنده فيك باشد يا به تعهّد خود عمل نكند پول مشترى برگشت داده ميشود؟چجورى؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.


این مورد بستگی به امکانات بانکی که کارت را از آن دریافت نموده‌اید خواهد داشت؛ برای اطلاع از این مورد از موسسه یا بانک صادرکننده کارت، پیگیری‌های لازم را انجام دهید.
شاکر 1398/08/30 10:51
سلام ایا ویزا کارت در ایران استفاده میشود؟ روزانه چقدر پول میشه برداشت کرد؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.با توجه به مشکل پیش آمده از سوی بانک صادرکننده، تا اطلاع ثانوی امکان صدور و فروش کارت‌ها وجود ندارد. به محض از سرگیری صدور این کارت‌ها، مراتب در سایت اطلاع رسانی خواهد شد. شما می‌توانید در صورت برطرف شدن مشکل با ثبت سفارش در تهران پرداخت برای خرید کارت اقدام بفرمایید.
Mohammad 1398/08/13 17:05
زیپ کد صورت حساب مستر کارتم یادم رفته چطوری بگیرمش
پاسخ تهران پرداخت
سلام ، از سوال شما متشکریم.لطفا جزئیات بیشتری در مورد درخواست خود در اختیار ما قرار دهید تا بتوانیم شما را راهنمایی کنیم. در صورتی که از موسسه تهران پرداخت کارت خریداری کرده‌اید؛ تمامی اطلاعات کارت پس از انجام سفارش برای شما در قالب یک فایل ارسال شده است، برای دریافت مجدد آن نیز میتوانید به سفارش خرید کارت در حساب کاربری تهران پرداخت مراجعه نمایید. همچنین می‌توانید جهت دریافت راهنمایی بیش‌تر با تلفن‌های ما تماس حاصل فرمایید.