×
سریع، مطمئن و آگاهانه

بین تافل و آیلتس کدام آزمون را انتخاب کنیم؟

نویسنده : توحید محمدنژاد

نمرات آزمون‌های تافل و آیلتس برای دانشگاه‌ها و نهادهای علمی از درجه اعتبار بالایی برخوردار است. اما اینکه کدام آزمون برای ما مناسب‌تر است یا کدام آزمون راحت‌تر است و کدامیک را انتخاب کنیم به چند عامل بستگی دارد. برای پاسخ به این قبیل سوالات ابتدا باید قدری درباره ساختار و مدت زمان این دو آزمون بدانیم. در این مقاله اطلاعاتی آمده است که می‌تواند در این انتخاب شما را یاری کند.

تافل و آیلتس مورد پذیرش‌ترین آزمون‌های زبان در سرتاسر جهان هستند و میزان تسلط افراد در زبان انگلیسی را می‌سنجند. نمرات حاصل از شرکت در این دو آزمون برای دانشگاه‌ها و نهادها از درجه اعتبار بالایی برخوردار است، اما اینکه کدام آزمون برای ما مناسب‌تر است یا کدام آزمون راحت‌تر است و یا کدام را انتخاب کنیم به چند عامل بستگی دارد. برای پاسخ به این قبیل سوالات ابتدا باید قدری درباره ساختار و مدت زمان این دو آزمون بدانیم. در جدول زیر اطلاعاتی کلی در خصوص مدت زمان برگزاری، هزینه و طیف نمرات هر یک از آزمون‌های آیلتس و تافل در دو ستون مجزا آورده شده است. توجه داشته باشید که منظور از آیلتس در این مقاله، آیلتس آکادمیک می‌باشد.

TOEFL
IELTS
زمان آزمون
حدود 4 ساعت
دو ساعت و چهل و پنج دقیقه
هزینه آزمون
معمولا 205 دلار آمریکا
هزینه ها ممکن است متفاوت باشد اما معمولا در حدود 200 دلار آمریکا است.
0 تا 30
بازه نمره آزمون
از 0 تا 120
محدوده ای بین 1 تا 9

نگاهی به آزمون تافل و آیلتس

به طور کلی این دو آزمون دارای تفاوت‌هایی در نوع ارزیابی، ساختار، سوالات و حتی کاربرد برای ارائه به منظور اهداف مختلف (مثل تحصیل، مهاجرت و غیره) هستند. هم آزمون تافل و هم آیلتس آکادمیک، دانش زبان آکادمیک افراد را می‌سنجند، گرچه آزمون آیلتس علاوه بر فرمت آکادمیک، در قالب عمومی (General) نیز برگزار می‌شود. آزمون آیلتس جنرال برای افرادی که قصد مهاجرت به بریتانیا، کانادا و استرالیا دارند و قصد تحصیل ندارند، بسیار مطلوب است و آزمون آن نیز بسیار آسان‌تر از آیلتس آکادمیک یا تافل است.
آزمون آیلتس برای افرادی که دارای دانش خوبی در زبان انگلیسی هستند و فرصت کمی نیز برای آزمون دارند مناسب است، زیرا آزمون تافل بسیار وابسته به Skill ها می‌باشد و آماده شدن برای این مهارت‌ها زمان زیادی می برد. بنابراین چنانچه زبان شما ضعیف است و زمانی حدود 5 تا 6 ماه برای آزمون دارید، امتحان Toefl برای شما مناسب‌تر است زیرا در این مدت تنها روی Skill ها تمرکز می‌کنید و نمره بالاتری می‌توانید بدست آورید.
بخش Writing هر دو آزمون تافل و آیلتس از دو تکلیف (Task) تشکیل شده است. سوالات Task اول تافل و آیلتس با یکدیگر متفاوت است. در سوال اول تافل، ابتدا آزمون دهنده متنی آکادمیک را در خصوص یک موضوع خاص به مدت 3 دقیقه بر روی مانیتور خود مطالعه می‌کند، سپس به یک فایل صوتی در خصوص آن موضوع گوش می‌دهد. آزمون دهنده باید در مدت بیست دقیقه نظر موافق یا مخالف خود را در خصوص آن موضوع در قالب یک متن 250 تا 300 کلمه‌ای بنویسد. اما در Task اول آزمون آیلتس پرسشی در خصوص یک نمودار، جدول یا گراف پرسیده می‌شود و آزمون دهنده می‌بایست در 250 کلمه اطلاعات مربوط به آن جدول، نمودار یا گراف را توصیف کند و در قالب نوشتار آکادمیک بنویسد.
اما سوالات Task دوم بخش Writing هر دو آزمون Independent Task نام دارد و بسیار مشابه یکدیگرند. در این سوال نظر و عقیده متقاضیان در خصوص یک موضوع مورد پرسش قرار می‌گیرد و از متقاضی انتظار می رود در قالب یک نوشته 350 تا 400 کلمه‌ای به این سوال پاسخ دهد. سوالاتی نظیر "آیا شما ترجیح می‌دهید به صورت گروهی درس بخوانید یا انفرادی؟" از جمله این سوالات است.

کدام آزمون را انتخاب کنیم؟

پاسخ به این سوال بستگی بسیار زیادی به شرایط شما دارد و در بسیاری موارد شما حق انتخابی نداشته و دانشگاه، سفارت و دیگر مراکزی که می‌خواهید مدرک زبان را ارائه کنید، برای شما تعیین می‌کند که نمره چه آزمونی را نیاز دارد. البته این مسئله در مهاجرت بیشتر به چشم می‌خورد و در مورد اپلای امروزه بسیاری از دانشگاه‌ها برای هر دوی این آزمون‌ها نمره معیار جداگانه ای را در نظر می‌گیرند تا در صورتی که دانشجو هر کدام از این مدرک های زبان را داشته باشد بتواند اپلای کند.
میزان دشواری آزمون تافل نسبت به آیلتس یکی از رایج‌ترین پرسش‌های متقاضیان این آزمون‌ها است. واقعیت امر این است که نمی‌توان پاسخ دقیقی به این پرسش داد. همچنین مقایسه این دو آزمون بسیار مشکل است و پاسخ به این سوال که در کدام آزمون شرکت کنیم، دشوار است. اما یکی از راه‌ها برای پاسخ به پرسش ذکر شده، پاسخ دادن شما به چند سوال ساده‌تر است که در ادامه آمده است. با انتخاب پاسخ بله یا خیر به سوالات ساده زیر می‌توان به انتخاب صحیح‌تری دست یافت. اگر بیشتر جواب‌های شما به پرسش‌های زیر بله است، با توجه به مهارت‌های شما، احتمالا آزمون تافل برایتان مناسب‌تر است.

 • من با آزمون‌هایی که به وسیله کامپیوتر انجام می‌شوند، راحت هستم؟
 • من با صحبت کردن فی البداهه و بی مقدمه جهت ضبط با میکروفن مشکلی ندارم؟
 • من مهارت تایپ سریع و دقیق را دارا هستم؟
 • من انگلیسی استاندارد آمریکایی را ترجیح می‌دهم؟
 • من در پاسخ دادن به سوالات چند گزینه‌ای مهارت خوبی دارم؟
 • برای من یادادشت برداری هنگام شنیدن موضوعی راحت است؟
 • من معمولا بیشتر منابع معتبر انگلیسی را جهت پیگری اخبار می‌خوانم، گوش می‌دهم و یا نگاه می‌کنم؟

حال اگر بیشتر جواب‌های شما به پرسش‌های زیر بله است ، با توجه به مهارت‌های شما، احتمالا آزمون آیلتس برایتان مناسب‌تر است.

 • من با مصاحبه رودرو راحت‌تر هستم؟
 • من دست ‌خط انگلیسی خوانایی دارم؟
 • من طیف گسترده‌ای از لهجه‌های انگلیسی را متوجه می‌شوم؟
 • من آزمون‌هایی با طیف متنوع پرسش‌ها را ترجیح می‌دهم؟ (آزمون هایی که در برگیرنده‌ی پرسش های چند گزینه‌ای، جای خالی، صحیح/ غلط، فلوچارت و غیره است.)

در پایان باید گفت که هر دو آزمون تافل و آیلتس آزمون‌هایی دقیق، دشوار و همچنین معتبر و مورد پذیرش در نقاط جغرافیایی مختلف جهان است و اصولا در وهله اول انتخاب بین این دو به هدف شما بستگی دارد، مثلا اگر قصد ادامه تحصیل دارید باید به نیازهای دانشگاه توجه کنید و یا اگر قصد مهاجرت دارید باید به شرایط اخذ پذیرش رجوع کنید، اما چنانچه حق انتخاب داشته باشید اطلاعات ذکر شده در این مقاله می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری کمک کند.

محمد 1399/06/25 13:19
خیلی خوب
علی 1399/04/29 10:07
سلام آیا اداره مهاجرت کانادا نمره تافل را قبول میکند؟ برای اقامت دائم/ سپاس
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

این موضوع به طریقه مهاجرت شما و دانشگاه یا شرکتی که قرار است در آن به کار یا تحصیل بپردازید بستگی دارد؛ برای مهاجرت تنها آزمون IELTS General Training می‌باشد، اما اگر قصد مهاجرت تحصیلی دارید می‌توانید در آزمون تافل نیز شرکت کنید.
تورج 1399/02/29 01:59
سلام.برای مهاجرت به استرالیا بین تافل و ایلتس و یاpte کدوم بهتره؟حداقل بین تافل و ایلتس؟ میگن تافل هم امتحانش سنگینه مثل pte راحت نیست؟درسته؟؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

ما قادر به اظهار نظر قطعی در این رابطه نیستیم؛ اما برای مهاجرت استرالیا، به طور کلی PTE آزمون ساده تری نسبت به تافل و آیلتس می‌باشد.
مجتبی 1398/06/19 23:50
سلام من مهندسی هوافضا در مقطع ارشد قبول شده ام و قصد تقویت زبانم دارم تا مقطع دکتری بتوانم بخونم زبانم ضعیفه به نظرتون کدوم دوره مناسب من است؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

ما شرکت پرداختی هستیم و نمی‌توانیم در این رابطه اظهار نظر کنیم.
دریا 1398/05/25 17:39
سلام من میخوام دکتری بگیرم الانم ارشد میخونم دانشگاه دولتی موندم آیلتس خوبه یا تافل
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

در صورتی که بخواهید در ایران در مقطع دکتری تحصیل کنید، هر دوی این آزمون‌ها مناسب خواهند بود. اما اگر می‌خواهید برای دانشگاه‌های خارجی اپلای کنید، لازم است صفحه مربوط به شرایط پذیرش (Application Requirements) را در وب سایت دانشگاه مربوطه مطالعه نمایید.

ضمناً در این رابطه می‌توانید مقاله "بین تافل و آیلتس کدام آزمون را انتخاب کنیم؟" را نیز در منوی مقاله ها، زیرمنوی "تافل iBT" مطالعه فرمایید.
فریبا 1398/03/11 11:36
سلام وقت بخیر من سالها میش در دوره کارشناسی زبانم خوب بود و نمراتم بالا بود بعدش بخاطر مشغله کاری نتوتستم ادامه بدم دوسه بار کلاس های مکالمه رو شرکت کردم اما بخاطر شغلم نمیتونستم ادامه بدم درحال حاضر خودم پک ۶۰۰ ، ۵۰۴، ۱۱۰۰ و مکالمه رو تو تلگرام دارم و شروع به خوندن کردم من قصد مهاجرت یا ادامه تحصیل ندارم به چند دلیل به یادگیری زبان علاقمندم یکی لیدرتور و اینکه یه مترجم خیلی خوب بشم و دوم اینکه سفر کردن رو خیلی دوست دارم و سوم بعداز بازنشستگیم کار مترجمی رو ادامه بدم با این تفاسیر لطفا راهنمایی کنید که برای من چه دوره ها و آزمون هایی مفید هست ممنون از توجه شما
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

هدف از شرکت در آزمون‌های زبان، ارزیابی رسمی سطح زبان و گزارش آن به مراکز مختلف است؛ بنابراین مگر آن که خود شما قصد داشته باشید سطح زبان خود را بسنجید، با هدف آموزش لزومی ندارد در این آزمون‌ها شرکت کنید و در این صورت نوع آزمون تفاوتی ندارد. لازم به ذکر است که می‌توانید به صورت آزمایشی و آنلاین نیز این آزمون‌‌ها را بگذرانید.
فریدا 1398/01/16 13:41
برای گرفتن بورسیه در مقطع دکتریاز ترکیه باید تافل داشت؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

بهترین منبع برای بررسی این موضوع، مطالعه سایت دانشگاه مورد نظر شماست.
محمد 1398/01/14 20:03
سلام.از جواب شما پیشاپیش متشکرم :D من زبان انگلیسیم در حد متوسطه.البته مهارتهای زبانیم به شکل ناموزونی رشد کرده.طوری که ریدینگم از حد متوسط بالاتره ولی باقی اسکیلها خصوصا اسپیکینگ خیلی ضعیفه. سال 93 چند ماه معلم خصوصی گرفتم و همون باعث پیشرفت دانش زبانیم از حد ابتدایی به متوسط شد.ولی بعد ولش کردم و الان از دو سه ماه پیش سلف استادی شروع به خوندن کردم و کتاب 504 رو دارم تموم میکنم. راستش برای حدود دو سال دیگه نیاز به مدرک زبان دارم.اون هم برای مصاحبه دکتری دانشگاه تهرانه که حتما باید یا آیلتس یا تافل داشته باشی. قبلا خیلی میشنیدم که برای نمره حدود 6 یا 6ونیم آیلتس و معادلش در تافل ، آیلتس خیلی بهتره و تافل فقط برای افرادیه که دانش زبانیشون در حد بالاییه..حالا مدتیه این خبر سخت گیری در رایتینگ آیلتس معادلات رو به هم زده.ولی جدیدا که با یکی از دوستان که تدریس زبان میکنن حرف میزدم میگفت حتی با این وجود هم کماکان آیلتس بهتره. حالا دو تا سوال دارم. اولا که این سخت گیری در رایتینگ آیلتس معلوم نیست تا کی ادامه داره!؟ چون همه جا با قید «فعلا» از این نمره پایین دادن در رایتینگ یاد میکنن. دوما اینکه واقعا کدوم یکیشون بهتره.آیلتس یا تافل.(برای نمره حدود 6 و نیم آیلتس یا معادلش در تافل)
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

به دلایل گوناگونی شرکت در آزمون تافل را جهت ورود به مقطع دکترا در ایران توصیه می‌کنیم. حدود سه ماه مطالعه برای این آزمون می‌تواند کافی باشد تا نمره مناسبی را در آن دریافت کنید.
محسن 1397/12/11 23:45
با سلام و خسته نباشید. کدام آزمون برای کشور آمریکا از اعتبار بیشتری برخوردار است؟ آیلتس یا تافل؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. اعتبار هر دوی این آزمون ها در تمام دنیا شامل کشور آمریکا تقریباً مساوی است و تفاوت معنی داری از جهت اعتبار بین این دو آزمون وجود ندارد.
حسین نژاد 1397/10/16 23:51
کسی که زبانش فرضا صفره چقدر زمان لازم داره برای آیلتس تا بتونه با انگیزه ای که داره و شاغله در آزمون موفق بشه؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. با این شرایط و با فرض این که یک فرد هیچ آشنایی حتی در حد ابتدایی با زبان انگلیسی نداشته باشد، لازم است حداقل یک سال تا یک و نیم سال به کلاس های مکالمه با سه جلسه کلاس در هفته برود. سپس در یک دوره سه تا شش ماهه برای آزمون IELTS جهت دریافت نمره 6 تا 7 خود را آماده نماید.
محمد 1397/09/16 22:32
سلام،ببخشید ممکنه کسی که آیلتس آکادمیک داره و بخواد برای ویزای کار اقدام کنه ازش قبول نکنن؟(با توجه به این که از جنرال سخت تره)برعکسشو می دونم که صادقه یعنی اگر جنرال داشته باشی برای اپلای تحصیلی قبول نمی کنن.درمورد تافل همچین موردی وجود داره؟یا محدودیتی نداره برا ویزای کاری و تحصیلی
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. بله، این امکان وجود دارد. شما باید برای هر موضوعی که اقدام به ثبت درخواست می کنید، از منابع معتبر، مدرک زبان مرتبط با آن موضوع را بررسی نمایید و برای دریافت نمره زبان مربوطه اقدام کنید.
فروغ 1397/09/09 20:30
سلام براای استخدام در موسسات معتبر زبان مثل ایران کدوم آزمون و مدرک مناسب تر است
پاسخ تهران پرداخت
با سلام


از سوال شما متشکریم. ما در این رابطه اطلاعاتی در اختیار نداریم.
Poya.g 1397/08/28 18:17
چه منابعی برای تافل خوبه یکساله
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. شما می توانید در مقاله موجود در وبلاگ تهران پرداخت به آدرس زیر، منابع آزمون تافل iBT را بیابید:

http://blog.tehranpayment.com/toefl-resources
مرصیه 1397/08/20 12:35
سلام من دانشجوی کارشناسی روانشناسی هستم.کدوم برامن مناسب تره برای اینده کاری متلا عصو هییت علمی شدن دانشگاه؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. چیزی که برای آینده کاری شما مناسب است نه داشتن نمره یک آزمون زبان، که دانش و تسلط شما به زبان انگلیسی در بلند مدت می باشد.

در صورتی که تسلط لازم را به زبان انگلیسی داشته باشید، کسب نمرات مناسب برای هیات علمی شدن یا پذیرش دکترا در داخل کشور، به دلیل نیازمند به نمرات پایین بودن این موارد، به سادگی میسر خواهد بود.
الي 1397/08/18 01:24
با سلام و خسته نباشين ببخشيد من تجربه آزمون تافل رو دارم و ميخوام بدونم با توجه به ضعف هايي كه در بخش هاي مختلف دارم، ميخوام بدونم تو مدت كم آيا ميتونم با تقويت مهارت هام نتيجه بگيرم يا اينكه تغيير نوع آزمون بدهم و وقت و تلاشم رو در آيلتس بذارم بهتره؟ ممنونم
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. در این رابطه نمی توان توصیه عمومی داشت اما با توجه به این که شما یک بار تجربه شرکت در این آزمون را داشته اید، شاید شرکت در آزمون تافل iBT انتخاب بهتری برای شما باشد.

موضوع دیگری که می تواند برای این تصمیم گیری به شما کمک نماید این است که در حال حاضر دریافت نمره مناسب در بخش Writing آزمون IELTS بسیار دشوار شده است و دریافت نمره معادل در آزمون تافل iBT دست یافتنی تر است.
Setia 1397/08/17 12:46
سلام خسته نباشید.من الان سال اخر دبیرستانم و در نتیجه در حد دبیرستان زبان رو بلدم ولی اسپیکینگم اصلا خوب نیست.شغلی که انتخاب کردم مهمانداریه و براش نیاز به مدرک زبان دارم که نمیدونم تافل یا ایلتس کدوم بهتره.به نظر شما کدوم بهتره و من توی تقریبا ۲ سالی که وقت دارم برای گرفتن مدرک زبان بهتره چی کار کنم؟کلاس برم؟فشرده بخونم؟یا خودم بخونم با کمک فیلم های انگلیسی؟ ممنون میشم جواب بدید چون واقعا دارم دیوونه میشم
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. به طور کلی برای بهبود زبان انگلیسی خود بهتر است ابتدا از کلاس های مکالمه در دوره ای یک تا دو ساله و با حداقل 3 جلسه کلاس در هفته، استفاده نمایید.

به طور همزمان و همراه با شرکت در کلاس مکالمه، خوب است تماس خود را با زبان انگلیسی از طریق تماشای فیلمها و سریال های انگلیسی زبان بیشتر نمایید.

در صورتی که زبان شما در سطح مناسبی باشد، می توانید در یک دوره سه ماهه برای هر یک از آزمون های تافل iBT یا IELTS آماده شوید.
tati 1397/08/15 03:05
سلام من زبانم در حد کتابهای اینتر چینج هستش و سه ماه وقت دارم برای ایلتسِ شیش یا تافل ای بی تی 79 بنظرتون کدوم رو امتحان بدم شانس بیشتری دارم ،من دایره لغتم خوبه و ریدینگم هم بد نیست،اما با لهجه انگلیسی کار نکردم تا حالا.ممنون میشم پاسخ بدین .
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. لهجه در نمره شما در آزمون های تافل و IELTS تاثیری ندارد.

با توجه به شرایطی که دارید، احتمالاً بتوانید در یک دوره سه ماهه فشرده (یعنی مطالعه روزانه 6 ساعت و بیشتر) برای دریافت نمره 79 در آزمون تافل iBT آماده شوید.
محمدجواد 1397/08/07 00:39
سلام، وقت بخیر. من تقریبا نزدیک به دوسال هست که زبان انگلیسی میخونم، از سطح مبتدی شروع کردم و الان سطحم upper-intermediate هست. نزدیک به یک ماه هست که برای ازمون ایلتس اماده میشم. چند تا سوال داشتم ازتون من نزدیک به ۸-۹ ماه وقت دارم، ۱. کدام ازمون آسان تر هست؟ ۲. کسب نمره ی بالا در کدام ازمون عملی تر هست؟ ۳. با توجه به درک‌من از توضیحات شما در بالا، ایا طیف گستردگی مطالب در ایلتس بیشتر و سختتر از تافل میبسناشد؟ ۴. مشکل اساسی من رایتینگ هست، رایتینگ ایلتس اسان تر هست یا تافل؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم.

1. در حال حاضر با توجه به مشکلات مربوط به تصحیح بخش Writing آزمون IELTS ممکن است موفقیت در آزمون تافل iBT دست یافتنی باشد. اما در این رابطه هرگز نمی توان به صورت قطعی اظهار نظر کرد.
2. در چارچوب پاسخ به سوال اول و با توجه به فرصت شما، احتمالاً دریافت نمره مناسب از آزمون تافل iBT عملی تر باشد.
3. اینطور نیست. فقط نحوه تصحیح بخش Writing در آزمون IELTS که دریافت نمره مناسب در این بخش را بسیار دشوار نموده است، باعث شده است در حال حاضر این آزمون از تافل iBT مشکل تر در نظر گرفته شود.
4. در حال حاضر دریافت نمره مناسب در بخش Writing در آزمون تافل iBT دست یافتنی تر از آزمون IELTS می باشد.
سارا 1397/07/16 12:52
سلام وقتتون بخیر.من یک سال فرصت دارم برای گرفتن مدرک زبان.زبانم هم در حد ابتدایی هست و به تافل بالای ۹۰ یا ایلتس ۶/۵ نیاز دارم.با توجه به زمانم و سطح پایین زبانم بنظرتون شرکت در کدوم ازمون برام بهتره?
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. در شرایط فعلی دریافت نمره 90 در تافل iBT عملی تر از دریافت نمره 6.5 در آزمون IELTS هست.

ضمناً شما زمان نسبتاً مناسبی دارید تا برای آزمون آماده شوید و لازم است از این زمان به خوبی استفاده کنید.
شاهین 1397/07/12 14:54
سلام.من میخواستم ویزای کار اقدام کنم ولی مدرک زبان ندارم زبانم در حد متوسطه الان میخواستم بدونم که جهت یادگیری و آماده شدن به آزمونهای تافل باید به کلاسهای آموزشی برم یا خودم هم میتونم با استفاده از کتاب و ویدیو های آموزشی خودم رو آماده کنم و با این روش چقدر وقت میبره؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. در صورتی که زبان شما ضعیف است و قصد دارید نمره آزمون تافل iBT یا IELTS دریافت کنید، بهتر است ابتدا تا یک سال یا بیشتر، مرتب در کلاس های مکالمه شرکت کنید تا سطح زبان شما بهبود یابد و سپس می توانید به صورت خودآموز برای شرکت در آزمون های زبان آماده شوید. البته این در صورتی است که بین 1 سال تا 1.5 سال فرصت داشته باشید.

در غیر این صورت مجبور به شرکت در کلاس های فشرده آمادگی برای آزمون ها هستید که البته شانس موفقیت کمی برای دریافت نمره مطلوب از این روش وجود دارد، زیرا به گفته خود شما، سطح زبانتان ضعیف است و هنوز برای شرکت در آزمون ها آمادگی لازم را ندارید.
سنا 1397/07/10 19:08
سلام.من برای ورود به یکی از دانشگاه های کشور نیاز به حد نصاب نمره قبولی تافل (500)و آیتلس(6) دارم. شرایطمم به این صورته که من همزمان باید هم خودمو برای آزمون اصلی ورودیم به دانشگاه آماده کنم هم برای آزمون زبان. وقتمم حدود سه سال هست که من قصد دارم هر سال آزمون اصلیم رو شرکت کنم (که در صورت قبولی باید نمره زبان رو تحویل بدم حتما) سطح زبانمم هم در حد همون ابتدایی و آموزش مدرسه و دانشگاه هست و هیچ کدوم از مهارت ها رو با این حساب ندارم... سوالم اول اینه ک کدوم آزمون رو با توجه به شرایطم انتخاب کنم بهتر میتونم از پسش بربیام و اینکه برای آمادگی در این آزمون ها خودمو چجوری آماده کنم کلاس برم چی بخونم خدایی در حد همون ابتدایی هم نمیدونم باید چیکار کنم و از کجا شروع کنم با وجود احتیاج شدید بهش.ممنون میشم اگه من رو راهنمایی کنید...
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. در حال حاضر آزمون تافل iBT شرایط بهتری دارد. اگر سه سال وقت دارید، بهتر است به طور مرتب در این سه سال در کلاس های مکالمه زبان شرکت نمایید تا سطح زبان شما بهبود یابد. سپس از سه تا شش ماه مانده به آزمون جهت آمادگی آزمون تافل iBT یا IELTS به صورت خودآموز یا با شرکت در کلاس های آمادگی این آزمون ها، اقدام فرمایید.
رضا 1397/07/08 11:54
سلام و ممنون بابت راهنمایی ها ... من فوق لیسانس برق دارم و زبان در سطح متوسط هست مدرک م رو خیلی وقت پیش گرفتم و از زبان هم فاصله گرفتم البتهبا نظر گرفتن 40 سالگیم به نظر شما برای ادامه یادگیری زبان از کلاسهای بلند مدت عادی زبان شروع کنم یا فشرده برای آیلتس تا در اینده از دانشگاههای ترکیه برای پذیرش دکتری برق استفاده کنم . ممنون
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. این موضوع به این بستگی دارد که چقدر برای گرفتن نمره زبان وقت دارید. اگر شما زمانی برابر با یک یا دو سال تا وقتی که به نمره زبان نیازمند می شوید در اختیار دارید، بهتر است از شیوه درست مسیر یادگیری زبان را طی نمایید یعنی در بلند مدت از طریق کلاس های مکالمه خود را در معرض زبان انگلیسی قرار دهید و در نزدیکی زمان آزمون، اقدام به آمادگی خودآموز برای آزمون نمایید.

اما اگر زمان کمی در اختیار دارید (2 تا 5 ماه) مجبور به تمرکز بر روی Skillها و آمادگی سریع برای آزمون و دریافت بهترین نمره ممکن هستید.

پس با توجه به شرایط زمانی خود می توانید تصمیم گیری نمایید.

موفق باشید.
RZ 1397/07/07 11:50
با سلام، من می خواهم برای دوتا دانشگاه در کانادا و در انگلستان اپلای کنم و فرقی نمی کند چه آزمونی بدهم. اما نمی دانم تافل بدهم یا آیلتس. نمره تافل خواسته شده از من یکی ۱۰۰ است و دیگری ۹۸ درحالی که معادل آیلتس آن ۷ است. آوردن این نمره در کدام آزمون سخت تر است؟ هرچی هم بیشتر مطالعه میکنم بیشتر گیج می شوم. از سطح زبانم هم دید دقیقی ندارم فقط اینکه به خاطر رشته تحصیلی ام با منابع انگلیسی زیاد سرکار داشتم و دائم مطالعه دارم.
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. به این سوال نمی توان پاسخ دقیقی داد. اما اگر بخواهیم کمی نادقیق باشیم اما پاسخی کلی به شما بدهیم، می توانیم بگوییم که در حال حاضر دریافت نمره 7 در آزمون IELTS به خاطر دشواری دریافت نمره مناسب در بخش Writing، به مراتب سخت تر از دریافت نمره 95 تا 100 در آزمون تافل iBT می باشد.

پیشنهاد ما این است که هر چه سریعتر یکی از این دو آزمون را انتخاب کنید و برای آمادگی آن اقدام نمایید. این که این تصمیم را به تعویق بیاندازید به مراتب زیانبارتر از این است که فرضاً آزمون اشتباهی را بین تافل و IELTS انتخاب نمایید.
اریجه 1397/07/05 16:15
سلام.من 15 سال پیش که دیپلم گرفتم دیگه درس نخوندم اگه الان اقدام کنم واسه آیلتس به نظرتون چقدر زمان میبره و حداقل نمره 6 میخوام واسه مهاجرت.زبان هم در حد معمولی بلدم.مرسی و ممنونم بابت راهنماییتون.
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. البته در این رابطه نمی توان با قاطعیت و بدون تعیین سطح دقیق اظهار نظر کرد اما شاید زمانی حدود 1.5 تا 2 سال برای بهبود دانش زبانی شما و سپس آمادگی برای آزمون تافل یا آیلتس مناسب باشد.
mh 1397/06/29 20:51
مرسی! خیلی خوب و خلاصه بود.
sadaf 1397/06/26 01:00
ممنونن بابت جواب دادن به سوالاتم واقعا ممنونم و یه سوال دیگه هم داشتم من نمیدونم دقیقا امتحانای تافل کی هست و چند وقت یکبار برگزار میشه ؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. آزمون تافل iBT تقریباً هر هفته در شهرهای مختلفی در کشور مثل تهران، شیراز، قزوین، زنجان یزد و تبریز برگزار می شود. شما همچنین می توانید با استفاده از صفحه "رزرو ثبت نام آزمون iBT (تاریخ های جدید)"جهت مشاهده تاریخ های باز آزمون یا درخواست اطلاع رسانی در صورت باز شدن تاریخ های جدید، اقدام فرمایید.
داود 1397/06/24 03:30
سلام ممنون از توضیحاتتون. من یک سوال در مورد مقایسه نمرات مورد نیاز دانشگاهها برای آزمون های مختلف داشتم. به طور مثال یک دانشگاه نمره 6.5 آیلتس و 80 تافل رو قبول میکنه. حالا سوال من این است که آیا کسب نمره 6.5 آیلتس راحتتره یا 80 تافل و هردو هم به ترتیب نمره 6.5 و 22 رو برای رایتینگ نیاز دارند. ممنون میشم در این زمینه راهنمایی کنید. چون من وقت کمی دارم زبانم خوبه و تقریبا شرایط هر دو سری سوالی که برای آزمونهای مختلف گفتید رو دارم. اما در مورد لیسنینگ اگر خیلی سریع صحبت بشه فهمش برام یکم دشوار است. منتظر پاسختون هستم.
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. با توجه به دشتواری بسیار بالای دریافت نمره مناسب برای بخش Writing در آزمون IELTS در ماه های اخیر، پیشنهاد ما برای این دوره زمانی شرکت در آزمون تافل iBT می باشد.

هرچند هیچگاه نمی توان در این رابطه حکمی کلی که برای همه افراد صادق باشد، صادر نمود. از این رو، این پیشنهاد را در حد یک توصیه بدانید و خودتان با تحقیق بیشتر در این رابطه تصمیم گیری نمایید.
sadaf 1397/06/22 22:53
سلام من دانشگا نمیخوام برم و بجاش میخوام مدرک تافلو بگیرم ایلتس رو هم همینطور فقط مشکلم اینه که با اینکه ایران دانشگاه نرم تو این ازمون ها نمرات خوب بگیرم دانشگاه های خارج از کشور اونجا منو قبول میکنن یا نه؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. برداشت ما از سوال شما این است که می خواهید تنها با داشتن نمره زبان برای دوره های کارشناسی در خارج از کشور اقدام به اپلای نمایید.

در صورتی که برداشت ما از سوال شما صحیح باشد، مشکلی در این رابطه نیست و شما می توانید با داشتن مدرک دیپلم متوسطه و نمره زبان، برای اپلای جهت دوره های کارشناسی در خارج از کشور اقدام فرمایید.
وحید 1397/06/22 10:20
سلام خسته نباشید من دایره لغات زبانم تقریبا خوبه و میتونم بنویسم کم و بیش ولی نمیتونم مکالمه داشته باشم و ضعف تو شنیدن دارم ب نظرتون چند ماه طول میکشه ک ایلتس بگیرم چون واسه اپلای می خام
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. البته این که چه نمره ای نیز مد نظر شما می باشد هم در این رابطه موثر است. اما با فرض این که نمره مورد نظر شما 6 یا 6.5 باشد و با شرایط شما، لازم است حداقل 3 ماه را برای آمادگی در آزمون IELTS در نظر بگیرید.

ضمناً با توجه به دشوارتر شدن دریافت نمره در بخش Writing این آزمون در حال حاضر، شاید بهتر باشد در آزمون تافل iBT شرکت نمایید. پیشنهاد ما این است که در رابطه با انتخاب آزمون مناسب نیز، تحقیق نمایید و سپس تصمیم گیری کنید.
هادی 1397/06/20 10:17
سلام خسته نباشید من زبانم در سطح ابتدایی و beginner هسته. البته دو سه ترم ترمیک خوندم. ولی مال چند سال پیشه. میخواستم زبانم‌رو درحد خوب برسونم. برای کارم نیاز دارم که بتونم مکالمه خوب داشته باشم. چون تو بخش ارزی بانک کار می‌کنم. چه مدرکی بگیرم بهتره که زودتر راه بیفتم؟ ایلتس یا تافل؟ و کلاسای خصوصی چقدر طول میکشه تا مدرک بگیرم؟ برای کلاس خصوصی هفته ای چند جلسه باید برم؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

اگر برای نیازهای خودتان (و نه گرفتن نمره IELTS یا TOEFL iBT با هدف مهاجرت یا اپلای) می خواهید زبان بیاموزید، روش های بسیار متنوعی پیش روی شما می باشد.

شما می تواند در کلاس های مکالمه منطم و در بلند مدت (بیش از یک سال، هفته ای حداقل سه جلسه) شرکت کنید، یا با استفاده از خودآموزهایی که به صورت کتاب یا نرم افزار هستند، اقدام به آموختن زبان کنید.

به طور کلی (و نه برای همه افراد) کلاس های گروهی می تواند روشی مناسب تر از کلاس های خصوصی جهت آموزش زبان باشد.

در صورتی که سطح زبان شما مناسب باشد، در دوره ای یک تا سه ماهه می توانید برای هر یک از آزمون های تافل یا آیلتس آماده شوید و نمره مناسبی را هم به دست بیاورید.