بین تافل و آیلتس کدام آزمون را انتخاب کنیم؟ | تهران پرداخت
×
سریع، مطمئن و آگاهانه

بین تافل و آیلتس کدام آزمون را انتخاب کنیم؟

نویسنده : توحید محمدنژاد

نمرات آزمون‌های تافل و آیلتس برای دانشگاه‌ها و نهادهای علمی از درجه اعتبار بالایی برخوردار است. اما اینکه کدام آزمون برای ما مناسب‌تر است یا کدام آزمون راحت‌تر است و کدامیک را انتخاب کنیم به چند عامل بستگی دارد. برای پاسخ به این قبیل سوالات ابتدا باید قدری درباره ساختار و مدت زمان این دو آزمون بدانیم. در این مقاله اطلاعاتی آمده است که می‌تواند در این انتخاب شما را یاری کند.

تافل و آیلتس مورد پذیرش‌ترین آزمون‌های زبان در سرتاسر جهان هستند و میزان تسلط افراد در زبان انگلیسی را می‌سنجند. نمرات حاصل از شرکت در این دو آزمون برای دانشگاه‌ها و نهادها از درجه اعتبار بالایی برخوردار است، اما اینکه کدام آزمون برای ما مناسب‌تر است یا کدام آزمون راحت‌تر است و یا کدام را انتخاب کنیم به چند عامل بستگی دارد. برای پاسخ به این قبیل سوالات ابتدا باید قدری درباره ساختار و مدت زمان این دو آزمون بدانیم. در جدول زیر اطلاعاتی کلی در خصوص مدت زمان برگزاری، هزینه و طیف نمرات هر یک از آزمون‌های آیلتس و تافل در دو ستون مجزا آورده شده است. توجه داشته باشید که منظور از آیلتس در این مقاله، آیلتس آکادمیک می‌باشد.

TOEFL
IELTS
زمان آزمون
حدود 4 ساعت
دو ساعت و چهل و پنج دقیقه
هزینه آزمون
معمولا 205 دلار آمریکا
هزینه ها ممکن است متفاوت باشد اما معمولا در حدود 200 دلار آمریکا است.
0 تا 30
بازه نمره آزمون
از 0 تا 120
محدوده ای بین 1 تا 9

نگاهی به آزمون تافل و آیلتس

به طور کلی این دو آزمون دارای تفاوت‌هایی در نوع ارزیابی، ساختار، سوالات و حتی کاربرد برای ارائه به منظور اهداف مختلف (مثل تحصیل، مهاجرت و غیره) هستند. هم آزمون تافل و هم آیلتس آکادمیک، دانش زبان آکادمیک افراد را می‌سنجند، گرچه آزمون آیلتس علاوه بر فرمت آکادمیک، در قالب عمومی (General) نیز برگزار می‌شود. آزمون آیلتس جنرال برای افرادی که قصد مهاجرت به بریتانیا، کانادا و استرالیا دارند و قصد تحصیل ندارند، بسیار مطلوب است و آزمون آن نیز بسیار آسان‌تر از آیلتس آکادمیک یا تافل است.
آزمون آیلتس برای افرادی که دارای دانش خوبی در زبان انگلیسی هستند و فرصت کمی نیز برای آزمون دارند مناسب است، زیرا آزمون تافل بسیار وابسته به Skill ها می‌باشد و آماده شدن برای این مهارت‌ها زمان زیادی می برد. بنابراین چنانچه زبان شما ضعیف است و زمانی حدود 5 تا 6 ماه برای آزمون دارید، امتحان Toefl برای شما مناسب‌تر است زیرا در این مدت تنها روی Skill ها تمرکز می‌کنید و نمره بالاتری می‌توانید بدست آورید.
بخش Writing هر دو آزمون تافل و آیلتس از دو تکلیف (Task) تشکیل شده است. سوالات Task اول تافل و آیلتس با یکدیگر متفاوت است. در سوال اول تافل، ابتدا آزمون دهنده متنی آکادمیک را در خصوص یک موضوع خاص به مدت 3 دقیقه بر روی مانیتور خود مطالعه می‌کند، سپس به یک فایل صوتی در خصوص آن موضوع گوش می‌دهد. آزمون دهنده باید در مدت بیست دقیقه نظر موافق یا مخالف خود را در خصوص آن موضوع در قالب یک متن 250 تا 300 کلمه‌ای بنویسد. اما در Task اول آزمون آیلتس پرسشی در خصوص یک نمودار، جدول یا گراف پرسیده می‌شود و آزمون دهنده می‌بایست در 250 کلمه اطلاعات مربوط به آن جدول، نمودار یا گراف را توصیف کند و در قالب نوشتار آکادمیک بنویسد.
اما سوالات Task دوم بخش Writing هر دو آزمون Independent Task نام دارد و بسیار مشابه یکدیگرند. در این سوال نظر و عقیده متقاضیان در خصوص یک موضوع مورد پرسش قرار می‌گیرد و از متقاضی انتظار می رود در قالب یک نوشته 350 تا 400 کلمه‌ای به این سوال پاسخ دهد. سوالاتی نظیر "آیا شما ترجیح می‌دهید به صورت گروهی درس بخوانید یا انفرادی؟" از جمله این سوالات است.

کدام آزمون را انتخاب کنیم؟

پاسخ به این سوال بستگی بسیار زیادی به شرایط شما دارد و در بسیاری موارد شما حق انتخابی نداشته و دانشگاه، سفارت و دیگر مراکزی که می‌خواهید مدرک زبان را ارائه کنید، برای شما تعیین می‌کند که نمره چه آزمونی را نیاز دارد. البته این مسئله در مهاجرت بیشتر به چشم می‌خورد و در مورد اپلای امروزه بسیاری از دانشگاه‌ها برای هر دوی این آزمون‌ها نمره معیار جداگانه ای را در نظر می‌گیرند تا در صورتی که دانشجو هر کدام از این مدرک های زبان را داشته باشد بتواند اپلای کند.
میزان دشواری آزمون تافل نسبت به آیلتس یکی از رایج‌ترین پرسش‌های متقاضیان این آزمون‌ها است. واقعیت امر این است که نمی‌توان پاسخ دقیقی به این پرسش داد. همچنین مقایسه این دو آزمون بسیار مشکل است و پاسخ به این سوال که در کدام آزمون شرکت کنیم، دشوار است. اما یکی از راه‌ها برای پاسخ به پرسش ذکر شده، پاسخ دادن شما به چند سوال ساده‌تر است که در ادامه آمده است. با انتخاب پاسخ بله یا خیر به سوالات ساده زیر می‌توان به انتخاب صحیح‌تری دست یافت. اگر بیشتر جواب‌های شما به پرسش‌های زیر بله است، با توجه به مهارت‌های شما، احتمالا آزمون تافل برایتان مناسب‌تر است.

 • من با آزمون‌هایی که به وسیله کامپیوتر انجام می‌شوند، راحت هستم؟
 • من با صحبت کردن فی البداهه و بی مقدمه جهت ضبط با میکروفن مشکلی ندارم؟
 • من مهارت تایپ سریع و دقیق را دارا هستم؟
 • من انگلیسی استاندارد آمریکایی را ترجیح می‌دهم؟
 • من در پاسخ دادن به سوالات چند گزینه‌ای مهارت خوبی دارم؟
 • برای من یادادشت برداری هنگام شنیدن موضوعی راحت است؟
 • من معمولا بیشتر منابع معتبر انگلیسی را جهت پیگری اخبار می‌خوانم، گوش می‌دهم و یا نگاه می‌کنم؟

حال اگر بیشتر جواب‌های شما به پرسش‌های زیر بله است ، با توجه به مهارت‌های شما، احتمالا آزمون آیلتس برایتان مناسب‌تر است.

 • من با مصاحبه رودرو راحت‌تر هستم؟
 • من دست ‌خط انگلیسی خوانایی دارم؟
 • من طیف گسترده‌ای از لهجه‌های انگلیسی را متوجه می‌شوم؟
 • من آزمون‌هایی با طیف متنوع پرسش‌ها را ترجیح می‌دهم؟ (آزمون هایی که در برگیرنده‌ی پرسش های چند گزینه‌ای، جای خالی، صحیح/ غلط، فلوچارت و غیره است.)

در پایان باید گفت که هر دو آزمون تافل و آیلتس آزمون‌هایی دقیق، دشوار و همچنین معتبر و مورد پذیرش در نقاط جغرافیایی مختلف جهان است و اصولا در وهله اول انتخاب بین این دو به هدف شما بستگی دارد، مثلا اگر قصد ادامه تحصیل دارید باید به نیازهای دانشگاه توجه کنید و یا اگر قصد مهاجرت دارید باید به شرایط اخذ پذیرش رجوع کنید، اما چنانچه حق انتخاب داشته باشید اطلاعات ذکر شده در این مقاله می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری کمک کند.

علی 1397/04/11 02:14
متشکرم از اطلاعات خوبتان. من زبان خوبی دارم در حدی که مقالات ISI مو خودم نوشتم و ادیت کردم بدون مشکل. رایتینگم بد نیست. ریدینگم خوبه. لیسنیگم معمولی و گرامرم قابل قبوله. به نظرتون برای مدرک رسمی زبان با جمیع شرایط برای ایلتس اقدام کنم یا تافل؟ هرچی بیشتر مطالعه میکنم بیشتر گیج میشم.
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. اگر در آزمون هایی مثل کنکور به دلیل داشتن سرعت عمل و دقت بالا عملکرد خوبی نشان داده اید، آزمون تافل iBT برای شما گزینه مناسب تری می باشد و اگر سطح زبانی بسیار خوبی دارید، آژمون IELTS می تواند گزینه بهتری برای شما باشد.
سوگل 1397/04/11 00:30
با سلام میخوام بدونم ایا هر کدام از آزمون های تافل یا ایلتس رده سنی به خصوصی دارند ؟ (راستش من ایلتس مد نظرم هست ) آخه میدونید من دختری نوجوانم با زبانی نسبتا قوی و سه سال دیگر مدرک زبانم رو میگیرم و اون موقع من تازه ۱۷ سالمه و زیر سن قانونی آیا این برام ایجاد مشکل میکن؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. شما باید برای شرکت در آزمون تافل iBT هیچ محدودیت سنی وجود ندارد.

اما برای شرکت در آزمون IELTS لازم است حداقل 16 سال داشته باشید. هر چند در موارد خاص مطابق درخواست امکان شرکت در این آزمون برای افرادی که زیر 16 سال باشد نیز فراهم می شود.
احسان 1397/04/10 16:50
من حدود ۴ ماه زمان دارم ، دانش زبانیم متوسطه ؛ تقریبا مهارت ریدینگم بهتره تا ۳ تا مهارت دیگه م و اون ۳ تا تو یه سطحه ... آیلتس ۶.۵ یا معادلش تو تافل کافیه برام .‌. کدوم رو پیشنهاد میدید ؟؟؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام


از سوال شما متشکریم. اگر وضعیت زبانی خوبی دارید، آزمون IELTS براش ما گزینه مناسبی است و اگر سرعت عمل و دقت بالایی برای شرکت در آزمون هایی مثل کنکور نشان داده اید، آزمون تافل iBT برای شما مناسب تر است.
masoud 1397/04/02 23:26
سلام. من ایلتس 6 و یا معادل ان در تافل را نیاز دارم. 3 ماه فرصت دارم و زبان قوی ایی هم ندارم، مسئله دیگر این است که لحجه امریکایی برای من راحتتر از بریتیش هست. به نظر شما کدوم را انتخاب کنم؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. اگر زبان شما قوی نیست و زمان کمی دارید و سرعت عمل و دقت بالایی را در آزمون هایی مثل کنکور نشان داده اید، تافل iBT گزینه مناسب تری برای شماست.
حمید 1397/03/20 14:31
سلام من ۱ سال و خورده ای وقت دارم تا لیسانسمو بگیرم تو این بازه زمانی با زبان تقریبا ضعیف چه کار میتونم انجام بدم تا تو یکی از این آموزن های تافل یا ایلتس موفق بشم؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. بله شما می توانید با شرکت در کلاس های تافل طولانی که حدود 1 سال تا 1 سال و نیم به طول می انجامد، مشکل زبان خود را برطرف نمایید.

همچنین می توانید در این مدت روی آماده کردن مقاله علمی و همچنین ارتباط با استادها نیز کار کنید.

موفق باشید
نگار 1397/03/06 07:24
من ايلس ٦.٥ يا تافل ٨٨ ميخوام براي دانشگاه مورد نظرم، به نظرتون توي يه زمان ٣،٤ ماهه با زباني تقريبا ضعيف، كدوم ازمون رو بخونم راحتتره؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. به طور کلی نمی توان بدون بررسی دقیق شرایط شما در این رابطه اظهار نظر کرد. اما با توجه به سخت شدن آزمون IELTS در یکی دو سال اخیر و به ویژه در شرایطی که وضعیت زبان شما ضعیف است و زمان محدودی دارید، احتمالاً تافل iBT گزینه مناسب تری برای شما می باشد.
شاپرک 1396/12/11 15:19
سلام. من یکی از ازمون های تافل و ایلس رو برای ادامه تحصیل داخل ایران میخوام بگیرم (مصاحبه و پذیرش با داشتن مدرک زبان راحت تر ه و همچنین بعدا نیازی نیست tolimo شرکت کنم) شما کدوم ازمون رو پیشنهاد میدید؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام و تشکر از سوال شما

در حال حاضر آزمون PTE در صورت پذیرفته شدن توسط دانشگاه های داخلی بهترین و ساده ترین گزینه است. پس از آن تافل iBT می تواند گزینه مناسبی باشد.

آزمون IELTS در حال حاضر سخت تر از بقیه موارد می باشد، مخصوصاً اگر نمره بالای 7 مورد نظر شما باشد.
محمد 1396/02/19 19:40
برای مهاجرت کدوم بهتره ایلتس یا تافل و اینکه تافل رو در انگلستان و کانادا قبول دارند و معادل سازی میشه یا باید ایلتس داشته باشیم؟؟؟؟؟تشکر
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

به طور کلی برای هر برنامه مهاجرتی لازم است مدرک مورد نیاز آن برنامه را به طور دقیق از طریق مرجع مربوطه بررسی نمایید. به عنوان مثال در بعضی از موارد برای مهاجرت فقط IELTS به صورت General قابل قبول می باشد و IELTS از نوع Academic پذیرفته نمی شود.

در عین حال در موارد زیادی نیز هم TOEFL iBT و هم IELTS مورد قبول است.

پس ابتدا برنامه مهاجرتی مربوطه را به دقت بررسی فرمایید تا مشخص شود چه نمره زبانی مورد نیاز شماست.