×
سریع، مطمئن و آگاهانه

بین تافل و آیلتس کدام آزمون را انتخاب کنیم؟

نویسنده : توحید محمدنژاد

نمرات آزمون‌های تافل و آیلتس برای دانشگاه‌ها و نهادهای علمی از درجه اعتبار بالایی برخوردار است. اما اینکه کدام آزمون برای ما مناسب‌تر است یا کدام آزمون راحت‌تر است و کدامیک را انتخاب کنیم به چند عامل بستگی دارد. برای پاسخ به این قبیل سوالات ابتدا باید قدری درباره ساختار و مدت زمان این دو آزمون بدانیم. در این مقاله اطلاعاتی آمده است که می‌تواند در این انتخاب شما را یاری کند.

تافل و آیلتس مورد پذیرش‌ترین آزمون‌های زبان در سرتاسر جهان هستند و میزان تسلط افراد در زبان انگلیسی را می‌سنجند. نمرات حاصل از شرکت در این دو آزمون برای دانشگاه‌ها و نهادها از درجه اعتبار بالایی برخوردار است، اما اینکه کدام آزمون برای ما مناسب‌تر است یا کدام آزمون راحت‌تر است و یا کدام را انتخاب کنیم به چند عامل بستگی دارد. برای پاسخ به این قبیل سوالات ابتدا باید قدری درباره ساختار و مدت زمان این دو آزمون بدانیم. در جدول زیر اطلاعاتی کلی در خصوص مدت زمان برگزاری، هزینه و طیف نمرات هر یک از آزمون‌های آیلتس و تافل در دو ستون مجزا آورده شده است. توجه داشته باشید که منظور از آیلتس در این مقاله، آیلتس آکادمیک می‌باشد.

TOEFL
IELTS
زمان آزمون
حدود 4 ساعت
دو ساعت و چهل و پنج دقیقه
هزینه آزمون
معمولا 205 دلار آمریکا
هزینه ها ممکن است متفاوت باشد اما معمولا در حدود 200 دلار آمریکا است.
0 تا 30
بازه نمره آزمون
از 0 تا 120
محدوده ای بین 1 تا 9

نگاهی به آزمون تافل و آیلتس

به طور کلی این دو آزمون دارای تفاوت‌هایی در نوع ارزیابی، ساختار، سوالات و حتی کاربرد برای ارائه به منظور اهداف مختلف (مثل تحصیل، مهاجرت و غیره) هستند. هم آزمون تافل و هم آیلتس آکادمیک، دانش زبان آکادمیک افراد را می‌سنجند، گرچه آزمون آیلتس علاوه بر فرمت آکادمیک، در قالب عمومی (General) نیز برگزار می‌شود. آزمون آیلتس جنرال برای افرادی که قصد مهاجرت به بریتانیا، کانادا و استرالیا دارند و قصد تحصیل ندارند، بسیار مطلوب است و آزمون آن نیز بسیار آسان‌تر از آیلتس آکادمیک یا تافل است.
آزمون آیلتس برای افرادی که دارای دانش خوبی در زبان انگلیسی هستند و فرصت کمی نیز برای آزمون دارند مناسب است، زیرا آزمون تافل بسیار وابسته به Skill ها می‌باشد و آماده شدن برای این مهارت‌ها زمان زیادی می برد. بنابراین چنانچه زبان شما ضعیف است و زمانی حدود 5 تا 6 ماه برای آزمون دارید، امتحان Toefl برای شما مناسب‌تر است زیرا در این مدت تنها روی Skill ها تمرکز می‌کنید و نمره بالاتری می‌توانید بدست آورید.
بخش Writing هر دو آزمون تافل و آیلتس از دو تکلیف (Task) تشکیل شده است. سوالات Task اول تافل و آیلتس با یکدیگر متفاوت است. در سوال اول تافل، ابتدا آزمون دهنده متنی آکادمیک را در خصوص یک موضوع خاص به مدت 3 دقیقه بر روی مانیتور خود مطالعه می‌کند، سپس به یک فایل صوتی در خصوص آن موضوع گوش می‌دهد. آزمون دهنده باید در مدت بیست دقیقه نظر موافق یا مخالف خود را در خصوص آن موضوع در قالب یک متن 250 تا 300 کلمه‌ای بنویسد. اما در Task اول آزمون آیلتس پرسشی در خصوص یک نمودار، جدول یا گراف پرسیده می‌شود و آزمون دهنده می‌بایست در 250 کلمه اطلاعات مربوط به آن جدول، نمودار یا گراف را توصیف کند و در قالب نوشتار آکادمیک بنویسد.
اما سوالات Task دوم بخش Writing هر دو آزمون Independent Task نام دارد و بسیار مشابه یکدیگرند. در این سوال نظر و عقیده متقاضیان در خصوص یک موضوع مورد پرسش قرار می‌گیرد و از متقاضی انتظار می رود در قالب یک نوشته 350 تا 400 کلمه‌ای به این سوال پاسخ دهد. سوالاتی نظیر "آیا شما ترجیح می‌دهید به صورت گروهی درس بخوانید یا انفرادی؟" از جمله این سوالات است.

کدام آزمون را انتخاب کنیم؟

پاسخ به این سوال بستگی بسیار زیادی به شرایط شما دارد و در بسیاری موارد شما حق انتخابی نداشته و دانشگاه، سفارت و دیگر مراکزی که می‌خواهید مدرک زبان را ارائه کنید، برای شما تعیین می‌کند که نمره چه آزمونی را نیاز دارد. البته این مسئله در مهاجرت بیشتر به چشم می‌خورد و در مورد اپلای امروزه بسیاری از دانشگاه‌ها برای هر دوی این آزمون‌ها نمره معیار جداگانه ای را در نظر می‌گیرند تا در صورتی که دانشجو هر کدام از این مدرک های زبان را داشته باشد بتواند اپلای کند.
میزان دشواری آزمون تافل نسبت به آیلتس یکی از رایج‌ترین پرسش‌های متقاضیان این آزمون‌ها است. واقعیت امر این است که نمی‌توان پاسخ دقیقی به این پرسش داد. همچنین مقایسه این دو آزمون بسیار مشکل است و پاسخ به این سوال که در کدام آزمون شرکت کنیم، دشوار است. اما یکی از راه‌ها برای پاسخ به پرسش ذکر شده، پاسخ دادن شما به چند سوال ساده‌تر است که در ادامه آمده است. با انتخاب پاسخ بله یا خیر به سوالات ساده زیر می‌توان به انتخاب صحیح‌تری دست یافت. اگر بیشتر جواب‌های شما به پرسش‌های زیر بله است، با توجه به مهارت‌های شما، احتمالا آزمون تافل برایتان مناسب‌تر است.

 • من با آزمون‌هایی که به وسیله کامپیوتر انجام می‌شوند، راحت هستم؟
 • من با صحبت کردن فی البداهه و بی مقدمه جهت ضبط با میکروفن مشکلی ندارم؟
 • من مهارت تایپ سریع و دقیق را دارا هستم؟
 • من انگلیسی استاندارد آمریکایی را ترجیح می‌دهم؟
 • من در پاسخ دادن به سوالات چند گزینه‌ای مهارت خوبی دارم؟
 • برای من یادادشت برداری هنگام شنیدن موضوعی راحت است؟
 • من معمولا بیشتر منابع معتبر انگلیسی را جهت پیگری اخبار می‌خوانم، گوش می‌دهم و یا نگاه می‌کنم؟

حال اگر بیشتر جواب‌های شما به پرسش‌های زیر بله است ، با توجه به مهارت‌های شما، احتمالا آزمون آیلتس برایتان مناسب‌تر است.

 • من با مصاحبه رودرو راحت‌تر هستم؟
 • من دست ‌خط انگلیسی خوانایی دارم؟
 • من طیف گسترده‌ای از لهجه‌های انگلیسی را متوجه می‌شوم؟
 • من آزمون‌هایی با طیف متنوع پرسش‌ها را ترجیح می‌دهم؟ (آزمون هایی که در برگیرنده‌ی پرسش های چند گزینه‌ای، جای خالی، صحیح/ غلط، فلوچارت و غیره است.)

در پایان باید گفت که هر دو آزمون تافل و آیلتس آزمون‌هایی دقیق، دشوار و همچنین معتبر و مورد پذیرش در نقاط جغرافیایی مختلف جهان است و اصولا در وهله اول انتخاب بین این دو به هدف شما بستگی دارد، مثلا اگر قصد ادامه تحصیل دارید باید به نیازهای دانشگاه توجه کنید و یا اگر قصد مهاجرت دارید باید به شرایط اخذ پذیرش رجوع کنید، اما چنانچه حق انتخاب داشته باشید اطلاعات ذکر شده در این مقاله می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری کمک کند.

الهه 1400/09/19 14:21
سلام من یه سوال داشتم و اینکه ایا به همه ی مدرک داران ایلتس یا تافل بورسیه و مهاجرت میدن جون شنیدم تو جهان فقط 10 نفر بورسیه میشن و من در حد ابتدایی بلدم برای مهاجرت و گرفتن بورسیه جیکار کنم تعیین سطح بدم که میندارن ترم عقب در حالی که سطحم متوسط است
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

تعداد موارد بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی در کشورهای آمریکا و کانادا و همینطور اروپا زیاد است؛ شاید هزاران مورد. اما رقابت هم بسیار سنگین است و میلیون‌ها نفر از کشورهای مختلف برای دریافت این کمک هزینه‌های تحصیلی با شما رقابت می‌کنند. پس برای افزایش شانس خود، لازم است نمره‌های زبان خود را ارتقا دهید، رزومه قوی داشته باشید و با استادها مکاتبه نمایید.
مازیار 1400/06/29 17:56
سلام. ایام به کام از طریق پروانه کسبی که دارم، قصد مهاجرت به کانادا را دارم و اونجا هم قطعا خویش فرما خواهم بود... کدام آزمون را پیشنهاد میفرمایید
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

به دلیل این که قصد مهاجرت غیر تحصیلی به کانادا را دارید، توصیه می‌کنیم در آزمون آیلتس جنرال شرکت کنید.
بهار 1400/06/20 01:32
با سلام و احترام کسی که ترم سوم ارشد هستش و سطح زبانش Pre-Intermediate هست و برای دکتری قصد اپلای دارد و هنوز مقصد و دانشگاه مورد نظر خود را مطمئن نیست ولی به احتمال زیاد آلمان-آمریکا-کانادا مدنظرش باشه. به نظر شما برای آمادگی در کلاس های کدام آزمون (تافل یا آیلتس) شرکت کند؟ البته به امتحان کاغذی بیشتر علاقه دارد ولی خیلی مهم نیست و بیشتر ملاک دانشگاه های این سه کشور هستش. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
پاسخ تهران پرداخت
با سلام خدمت شما، آزمون تافل کنکوری‌تر است و به طور کلی تافل را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
لازم به ذکر است که تست آیلتس کاغذی می‌باشد.
المیرا 1400/04/06 11:39
با سلام تافل برای چه کشور هایی و آیلتس برای چه کشور هایی مناسب تر هست؟ و اینکه من میخوام‌شروع کنم به خوندن زبان و قبلا سطح زبان خیلی خوبی داشتم تا چند سال پیش ولی رها کردم و خیلی از کلمات یادم رفته و نهایتا ۴ ۵ ماه زمان دارم بخونم. پیشنهاد شما کدوم‌ازمون هست؟ کدوم رو میتونم تو جمع کنم در این زمان؟ شرایط ازمون هارو مطالعه کردم با نوشتن رو کاغذ راحت تر هستم ولی اگر تایپی باشه هم موردی نیست در نهایت انجام میشه
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. این موضوع بستگی به هدف شما از شرکت در آزمون تافل یا آیلتس دارد. پس از مشخص شدن هدف شما از شرکت در این آزمون‌ها، این که کدام یک از این دو آزمون برای شما مناسب‌تر است مشخص می‌شود.

به عنوان مثال اگر قصد اپلای دارید، می‌توانید در وب سایت دانشگاه مورد نظر مشاهده نمایید که کدام یک از این آزمون‌ها را می پذیرد و همچینن چه نمره‌ای در هر یک از این آزمون‌ها مورد نیاز بوده و برای شما دست یافتنی‌تر است.

موفق باشید.
Ati 1399/11/19 02:36
سلام من دانشجوی کارشناسی هستم رشته ی تربیت بدنی قصد مهاجرت و ادامه تحصیل دارم زبانم در حد متوسطه برای اپلای ترکیه یا آلمان ، کاندا ، آمریکا کدوم آزمون بهتره و حدود یکسال وقت دارم
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا و آلمان مدرک هر دو آزمون را قبول می‌کنند؛ بنابراین در صورتی که قصد اپلای در دانشگاه‌های کانادا را نیز دارید، شرکت در آزمون IELTS را به شما توصیه می‌کنیم.
ناشناس 1399/11/16 14:42
سلام وقتتون به خیر من مبتدی هستم و میخوام از طریق تحصیلم به انگلیس برم میخواستم بدونم برای این مورد تافل بهتره یا آیلتس
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

بیش‌تر دانشگاه‌های انگلیس هم IELTS و هم تافل iBT را قبول می‌کنند؛ بنابراین شما می‌توانید بسته به سطح زبان خود و مدرک درخواستی دانشگاه مورد نظر، یکی از آزمون‌ها را انتخاب کنید.

در صورتی که سطح زبان ضعیف‌تری دارید، توصیه می‌کنیم در آزمون تافل شرکت کنید.
پوریا 1399/11/14 19:26
ببخشید مدرک کدوم آزمون با ارزش تر اگه حواب بدین ممنون میشم من میخام یکی رو انتخاب کنم کدوم بهتر از نظر اعتبار و ارزش؟؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

تافل و IELTS از نظر ارزش و اعتبار تفاوت چندانی ندارند. تنها ملاک انتخاب یکی از این دو آزمون، کشور مقصد و مدرک خواسته شده توسط دانشگاه‌های مورد نظر شما می‌باشد.
مانیا 1399/10/28 00:14
سلام وقت شما بخیر اگر برا امتحان آیلتس آماده بشیم ولی بنابه به شرایطی بخواییم آزمون تافل شرکت کنیم،با یکی دوماه وقت گذاشتن میتونیم نمره قابل قبولی تو آزمون تافل کسب کنیم
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

این موضوع به طور مستقیم به سطح زبان شما بستگی دارد. برای افرادی با سطح زبان ضعیف/متوسط معمولا آمادگی برای آزمون تافل به 6-8 ماه مطالعه نیاز دارد.
فرشته فرید فیضی 1399/10/11 22:52
سلام خدمت شما بزرگوار من زبانم در سطح ابتدایی هست و در کشور خودم دانشجوی دانشگاهم ولی قرار شده بریم امریکا و نمیتونم به درسام ادامه بدم ولی میخام در امریکا هم درس بخونم ولی این درسام بدرد امریکا نمیخوره میخام بپرسم اگ سند تافل داشته باشم میتونم اونجا وارد دانشگاه بشم و یک موضوع دگ ایا میتونم زبانم که در سطح ابتدایی هستش رو تا هشت ماه دگ به درجه تافل برسونم میتونم وقت زیادی روش بذارم. ممنون میشم اگ رهنمایی کنید.
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

آزمون تافل بسته به سطح زبان شما حداقل به 6 ماه مطالعه نیاز دارد؛ بنابراین 8 ماه زمان مناسبی به شمار می‌رود.
ابوالفضل 1399/10/04 17:51
سلام. خسته نباشید. مدرک و نمره قبولی آزمون آیلتس، مادام العمر هست یا باید مثل تافل، هر دو سال یکبار، دوباره آزمون داد تا تمدید شود؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

آزمون آیتلتس نیز مشابه آزمون تافل هر دو سال یک بار نیاز به تمدید دارد.
یاسمین 1399/09/28 21:06
سلام من برای مهاجرت کاری می خواستم اقدام کنم(محدوده ی خلیج فارس یا ترکیه اینا) ولی توی requirements ها اشاره به اینکه آیلتس می خوان یا تافل نشده .سطح زبانم advanced هستش ،۸ماه فرصت دارم به شدت با سوالات ۴گزینه ای راحت ترم و لهجه ی امریکن.. خودم نظرم رو تافل هستش و نمره ی بالای ۱۰۰ ولی نگرانم تافل بگیرم و به کارم نیاد..کدوم معتبر تره؟اینطوری پیش میاد که تافل رو معتبر ندونند؟ممنوم
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

این موضوع به محل و نحوه اپلای شما برای ویزای کاری بستگی دارد. بسیاری از شرکت‌ها و کشورها برای اعطای ویزای کار، تنها پذیرش فرد را معیار قرار می‌دهند و نیازی به مدرک ندارند.

بنابراین لازم است این موضوع را بررسی کنید.
عارف 1399/09/23 10:23
سلام و عرض ادب بنده سطح زبانم متوسطه و یک سال وقت دارم آیا میتوانم برای آزمون تافل شرکت کنم؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

بله، آزمون تافل iBT حداقل به 6 ماه آمادگی نیاز دارد. بنابراین شما زمان کافی برای آماده شدن در این آزمون را دارید.
Sara 1399/09/21 11:51
سلام خدمت شما. من برای مهاجرت تحصیلی میخوام اقدام کنم مشکلم اینه ک زمانم بسیار کمه ( حداکثر 6 ماه) و اینکه برای دانشگاهای مختلف میخوام فرم پر کنم.بنابراین نمیدونم دقیقا تافل یا ایلتس.زبانم در حد مبتدی هست.ولی 6 ماه فرصت فشرده خوندن رو دارم و وقت زیادی میتونم براش بذارم در روز.میخواستم بپرسم: به نظر شما با این فرصت کم و با این سطح زبان من،شرکت تو کدوم آزمون بهتره؟چون دانشگاه من دقیقا معلوم نیست دانشگاهای ک تافل رو قبول میکنن بیشتر هستن یا دانشگاهای ک آیلتس رو قبول میکنن و با این فرصت شرکت تو کدوم منطقی تره. پیشاپیش سپاسگزارم از پاسختون
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

با توجه به فرصت کم و سطح زبان شما، آزمون تافل را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
moca 1399/09/14 23:14
سلام خدمت شما اول اینکه اگر وقتی در حد 5 الی 6 ماه داشته باشیم ازمون تافل مناسب است با ایلتس و اینکه اگر ازمون تافل بدهیم و قبول شویم بعدا میشود مدرک ایلتس هم گرفت
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

بله، آزمون تافل iBT برای افرادی که دانش زبان بالایی ندارند می‌تواند مناسب‌تر باشد و حداقل 6 ماه آمادگی برای این آزمون نیز مورد نیاز است.
محمد 1399/08/23 07:16
با سلام آیا مشکل سخت گیری در نمره دهی رایتینگ آزمون آیلتس در حال حاضر برطرف شده است یا کماکان این مساله ادامه دارد؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

به دلیل متغیر بودن معیار دشواری آزمون برای افراد مختلف، ما قادر به اظهار نظر دقیق در این مورد نیستیم. ولی به طور کلی آزمون تافل برای افرادی که آمادگی زبان بالایی ندارند، مناسب‌تر است.
نانا 1399/08/10 14:05
سلام من زبانم صفره . واسه دکترا قبول شدم. بنطرتون واسه مدرک چکار کنم. کدوم راحتتره? تافل یا آیلتس
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

برای کسی که دانش زبانی مناسبی ندارد، آزمون تافل iBT می‌تواند مناسب‌تر باشد. البته حداقل 6 ماه آمادگی برای این آزمون در این شرایط نیز مورد نیاز است.
امیر 1399/08/05 17:25
ایا ازکون ایلتس اکادمیک نیاز به تمدید در هر شش ماه دارد؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

خیر، آزمون آیتلس تا 2 سال پس از تاریخ آزمون معتبر است و نیازی به تمدید 6 ماهه نیست.
گل باقالی 1399/07/20 20:14
سلام و تشکر از مطلب خوبتون من شدیدا با لهجه بریتیش مشکل دارم و به نسبت لهجه امریکن رو خیلی راحت تر متوجه میشم از طرفی ازمون کاغذی به نسبت خیلی راحت تره و با مصاحبه حضوری هم مشکلی ندارم بین تافل و ایلتس کدوم رو انتخاب کنم؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام، از سوال شما متشکریم.

به طور کلی لهجه شما تاثیری در نتیجه آزمونتان ندارد. اما اگر با روش کاغذی راحت‌تر هستید، آزمون آیلتس برای شما مناسب‌تر است.
sara 1399/07/06 09:07
سلام . ببخشید بین آزمون تافل و آیلتس کدوم سخت تره ؟؟؟ کدوم آزمون معتبر تره ؟؟؟ و با کدوم آزمون می تونیم در بیشتر دانشگاه های جهان تحصیل کنیم ( من هنوز تصمیم قطعی برای تحصیل در خارج از کشور رو نگرفتم برای همین فعلا می خوام یک مدرک زبان داشته باشم تا بعد با خیال راحت تصمیم بگیرم که کدوم کشور و کدوم دانشگاه . )
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

برای اپلای و در شرایط فعلی ما شرکت در آزمون تافل iBT یا آزمون Dulingo را توصیه می‌کنیم.
sahar 1399/07/04 22:23
سلام آیا کسی که اقامت دائم کانادا را دارد برای کار کردن نیاز به ارایه مدرک زبان دارد؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

این موضوع به محل استخدام شما بستگی دارد. به طور کلی طبیعتاً شرکت در مصاحبه کاری، نیازمند به سطح قابل قبول تسلط در زبان انگلیسی می باشد.
محمد 1399/06/25 13:19
خیلی خوب
علی 1399/04/29 10:07
سلام آیا اداره مهاجرت کانادا نمره تافل را قبول میکند؟ برای اقامت دائم/ سپاس
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

این موضوع به طریقه مهاجرت شما و دانشگاه یا شرکتی که قرار است در آن به کار یا تحصیل بپردازید بستگی دارد؛ برای مهاجرت تنها آزمون IELTS General Training می‌باشد، اما اگر قصد مهاجرت تحصیلی دارید می‌توانید در آزمون تافل نیز شرکت کنید.
تورج 1399/02/29 01:59
سلام.برای مهاجرت به استرالیا بین تافل و ایلتس و یاpte کدوم بهتره؟حداقل بین تافل و ایلتس؟ میگن تافل هم امتحانش سنگینه مثل pte راحت نیست؟درسته؟؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

ما قادر به اظهار نظر قطعی در این رابطه نیستیم؛ اما برای مهاجرت استرالیا، به طور کلی PTE آزمون ساده تری نسبت به تافل و آیلتس می‌باشد.
مجتبی 1398/06/19 23:50
سلام من مهندسی هوافضا در مقطع ارشد قبول شده ام و قصد تقویت زبانم دارم تا مقطع دکتری بتوانم بخونم زبانم ضعیفه به نظرتون کدوم دوره مناسب من است؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

ما شرکت پرداختی هستیم و نمی‌توانیم در این رابطه اظهار نظر کنیم.
دریا 1398/05/25 17:39
سلام من میخوام دکتری بگیرم الانم ارشد میخونم دانشگاه دولتی موندم آیلتس خوبه یا تافل
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

در صورتی که بخواهید در ایران در مقطع دکتری تحصیل کنید، هر دوی این آزمون‌ها مناسب خواهند بود. اما اگر می‌خواهید برای دانشگاه‌های خارجی اپلای کنید، لازم است صفحه مربوط به شرایط پذیرش (Application Requirements) را در وب سایت دانشگاه مربوطه مطالعه نمایید.

ضمناً در این رابطه می‌توانید مقاله "بین تافل و آیلتس کدام آزمون را انتخاب کنیم؟" را نیز در منوی مقاله ها، زیرمنوی "تافل iBT" مطالعه فرمایید.
فریبا 1398/03/11 11:36
سلام وقت بخیر من سالها میش در دوره کارشناسی زبانم خوب بود و نمراتم بالا بود بعدش بخاطر مشغله کاری نتوتستم ادامه بدم دوسه بار کلاس های مکالمه رو شرکت کردم اما بخاطر شغلم نمیتونستم ادامه بدم درحال حاضر خودم پک ۶۰۰ ، ۵۰۴، ۱۱۰۰ و مکالمه رو تو تلگرام دارم و شروع به خوندن کردم من قصد مهاجرت یا ادامه تحصیل ندارم به چند دلیل به یادگیری زبان علاقمندم یکی لیدرتور و اینکه یه مترجم خیلی خوب بشم و دوم اینکه سفر کردن رو خیلی دوست دارم و سوم بعداز بازنشستگیم کار مترجمی رو ادامه بدم با این تفاسیر لطفا راهنمایی کنید که برای من چه دوره ها و آزمون هایی مفید هست ممنون از توجه شما
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

هدف از شرکت در آزمون‌های زبان، ارزیابی رسمی سطح زبان و گزارش آن به مراکز مختلف است؛ بنابراین مگر آن که خود شما قصد داشته باشید سطح زبان خود را بسنجید، با هدف آموزش لزومی ندارد در این آزمون‌ها شرکت کنید و در این صورت نوع آزمون تفاوتی ندارد. لازم به ذکر است که می‌توانید به صورت آزمایشی و آنلاین نیز این آزمون‌‌ها را بگذرانید.
فریدا 1398/01/16 13:41
برای گرفتن بورسیه در مقطع دکتریاز ترکیه باید تافل داشت؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

بهترین منبع برای بررسی این موضوع، مطالعه سایت دانشگاه مورد نظر شماست.
محمد 1398/01/14 20:03
سلام.از جواب شما پیشاپیش متشکرم :D من زبان انگلیسیم در حد متوسطه.البته مهارتهای زبانیم به شکل ناموزونی رشد کرده.طوری که ریدینگم از حد متوسط بالاتره ولی باقی اسکیلها خصوصا اسپیکینگ خیلی ضعیفه. سال 93 چند ماه معلم خصوصی گرفتم و همون باعث پیشرفت دانش زبانیم از حد ابتدایی به متوسط شد.ولی بعد ولش کردم و الان از دو سه ماه پیش سلف استادی شروع به خوندن کردم و کتاب 504 رو دارم تموم میکنم. راستش برای حدود دو سال دیگه نیاز به مدرک زبان دارم.اون هم برای مصاحبه دکتری دانشگاه تهرانه که حتما باید یا آیلتس یا تافل داشته باشی. قبلا خیلی میشنیدم که برای نمره حدود 6 یا 6ونیم آیلتس و معادلش در تافل ، آیلتس خیلی بهتره و تافل فقط برای افرادیه که دانش زبانیشون در حد بالاییه..حالا مدتیه این خبر سخت گیری در رایتینگ آیلتس معادلات رو به هم زده.ولی جدیدا که با یکی از دوستان که تدریس زبان میکنن حرف میزدم میگفت حتی با این وجود هم کماکان آیلتس بهتره. حالا دو تا سوال دارم. اولا که این سخت گیری در رایتینگ آیلتس معلوم نیست تا کی ادامه داره!؟ چون همه جا با قید «فعلا» از این نمره پایین دادن در رایتینگ یاد میکنن. دوما اینکه واقعا کدوم یکیشون بهتره.آیلتس یا تافل.(برای نمره حدود 6 و نیم آیلتس یا معادلش در تافل)
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

به دلایل گوناگونی شرکت در آزمون تافل را جهت ورود به مقطع دکترا در ایران توصیه می‌کنیم. حدود سه ماه مطالعه برای این آزمون می‌تواند کافی باشد تا نمره مناسبی را در آن دریافت کنید.
محسن 1397/12/11 23:45
با سلام و خسته نباشید. کدام آزمون برای کشور آمریکا از اعتبار بیشتری برخوردار است؟ آیلتس یا تافل؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. اعتبار هر دوی این آزمون ها در تمام دنیا شامل کشور آمریکا تقریباً مساوی است و تفاوت معنی داری از جهت اعتبار بین این دو آزمون وجود ندارد.
حسین نژاد 1397/10/16 23:51
کسی که زبانش فرضا صفره چقدر زمان لازم داره برای آیلتس تا بتونه با انگیزه ای که داره و شاغله در آزمون موفق بشه؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. با این شرایط و با فرض این که یک فرد هیچ آشنایی حتی در حد ابتدایی با زبان انگلیسی نداشته باشد، لازم است حداقل یک سال تا یک و نیم سال به کلاس های مکالمه با سه جلسه کلاس در هفته برود. سپس در یک دوره سه تا شش ماهه برای آزمون IELTS جهت دریافت نمره 6 تا 7 خود را آماده نماید.