×
سریع، مطمئن و آگاهانه

ددلاین (Deadline) چیست و مهمترین ددلاین‌ها چه زمانی هستند؟

نویسنده : فرهاد اسدی

در برنامه ریزی برای اپلای دانشگاه های خارج از کشور همه چیز به Deadline دانشگاه ها وابسته است. Deadline دانشگاه ها چه زمانیست؟ کی ددلاین ها شروع می شوند و کی به پایان می رسند؟ تا چه زمانی اگر مدارک و نمره زبانمان آماده باشد به ددلاین های دانشگاه ها می رسیم؟

در فرآیند اپلای برای دانشگاه‌های خارجی و در موعد ارائه درخواست پذیرش (Application Submission) با اصطلاحی به نام ددلاین (Deadline) برخورد می‌کنید. ددلاین (ضرب العجل) دانشگاه‌ها به معنی آخرین تاریخی است که می‌توان اپلیکیشن آنلاین دانشگاه را Submit (ارائه) کرد. در ادامه این مقاله می‌خواهیم توضیحات بیشتری پیرامون ددلاین دانشگاه‌های آمریکا و کانادا و این که مهمترین ددلاین‌ها چه زمانی هستند، ارائه دهیم. در ابتدا باید گفت که هر دانشگاه Deadline مخصوص به خود را دارد و شما می‌بایست با مراجعه به بخش How to Apply یا Apply Now (یا دیگر عناوین مشابه) در سایت دانشگاه، از این که ددلاین ترم تحصیلی مورد نظرتان چه زمانی است، مطمئن شوید.

در نظر داشته باشید که ترم تحصیلی یا برنامه تحصیلی (Program) به یک دوره آموزشی گفته می‌شود که برای رشته‌ای تحصیلی در ترمی خاص شروع می‌شود و انتظار می‌رود در زمانی مشخص نیز به پایان برسد. به عنوان مثال رشته Electronic Engineering در مقطع Ph.D برای ورودی فصل پاییز سال 2018 یک برنامه تحصیلی است.
از آنجا که تاریخ ددلاین زمانی است که فرصت ارائه اپلیکیشن به پایان می‌رسد، اگر این تاریخ را از دست بدهید، احتمالاً باید چند ماه تا یکسال برای ددلاین بعدی منتظر بمانید و این بدین معناست که یک ترم یا یکسال دیرتر تحصیل خود را آغاز می‌کنید.
پس از رسیدن تاریخ ددلاین، دیگر دانشگاه اجازه و امکان پر کردن فرم اپلیکیشن را نمی‌دهد، اما معمولا پس از مدتی (مثلا سه ماه بعد) بار دیگر صفحه مربوطه باز می‌شود و متقاضیان اپلای، قادر خواهند بود تا فرم اپلیکیشن را پر کنند. بنابراین برای جلوگیری از تاخیر در پر کردن فرم آنلاین اپلای، می‌بایست به تاریخ ددلاین توجه زیادی نمایید.


برخی از دانشگاه‌ها پرونده کسانی را که پس از ددلاین ترمی خاص (مثلا ترم پاییز)، فرم اپلیکیشن خود را پر کنند، به طور خودکار برای ترم بعدی (ترم زمستان) مورد بررسی قرار می‌دهند. تنها تعداد کمی از دانشگاه‌ها ممکن است که حتی تا یک ماه بعد از اتمام Deadline، فرم اپلای را باز نگاه دارند و پذیرای Application ها برای ترم مورد نظر باشند. پس بهتر است تاریخ‌های Deadline دانشگاه‌ها را جدی بگیرید و برای از دست ندادن آن‌ها، برنامه ریزی دقیقی داشته باشید.

نکاتی پیرامون ددلاین دانشگاه‌ها

  • هنگام پرکردن اپلیکیشن آنلاین، می‌بایست اطلاعات مهمی همچون نمره زبان (مثل نمره آزمون تافل iBT، IELTS، GRE General و یا GRE Subject) را در فرم آنلاین وارد کنید، بنابراین تا پیش از ددلاین دانشگاه، می‌بایست در آزمون مورد نظرتان شرکت کرده و نمره آزمون در اختیار شما باشد. عموما زمان مورد نیاز از تاریخ شرکت در آزمون تا دریافت نتایج برای آزمون‌های تافل iBT و GRE General بین 10 تا 12 روز، آزمون آیلتس 13 روز و GRE Subject حدود 50 روز می‌باشد.
  • تقریبا تمامی دانشگاه‌های آمریکا و کانادا تاکید دارند که همه مدارک از جمله Report نمره زبان، ریز نمرات (Official Transcripts) و دانشنامه رسمی تا پیش از تاریخ ددلاین می‌بایست به دانشگاه رسیده باشد.
  • ارسال مدارک با شرکت‌های پستی نظیر DHL و یا TNT بین 5 تا 10 روز به طول می‌انجامد، بنابراین جهت اطمینان از رسیدن مدارک تا پیش از ددلاین، این مسئله را در نظر بگیرید. اگرچه بسیاری از دانشگاه‌ها حتی تا یک ماه بعد از ددلاین نیز مدارک را می‌پذیرند و مشکلی در روند اپلای متقاضی پیش نمی‌آید، اما تاخیر در این کار نوعی ریسک محسوب شده و به هیچ عنوان توصیه نمی‌گردد.
  • تاریخ Deadline هر دانشگاه تا پایان آن روز محاسبه می‌شود. به عنوان مثال اگر ددلاین دانشگاهی تاریخ 15 ژانویه باشد، این ددلاین در ساعت 24 روز 15 ژانویه و به وقت محلی ایالتی که دانشگاه در آنجا قرار دارد، به پایان می‌رسد. برای دانشگاه‌هایی که در آمریکای شمالی قرار دارند، این زمان در زودترین حالت برابر با ساعت 8:30 یا 11:30 صبح روز بعد (یعنی 16 ژانویه) به وقت تهران است.
  • رزومه یا CV و همچنین SOP شما می‌بایست پیش از رسیدن ددلاین آماده باشد، اما در مورد توصیه نامه شرایط کمی متفاوت است. هنگامی که شما در فرم اپلیکیشن آنلاین استادهایی را برای نوشتن Recommendation Letter (توصیه نامه) مشخص می‌کنید، فرم‌های مربوط به توصیه نامه معمولا بعد از Submit اپلیکیشن برای استادها ارسال می‌شود، بنابراین عملا برای پیگیری این نامه دو تا سه هفته بعد از ددلاین نیز وقت خواهید داشت.

مهم ترین ددلاین‌ها

ددلاین دانشگاه‌های ایالات متحده و کانادا برای ترم پاییز از ماه دسامبر (آذر) آغاز و تا پایان فوریه (نیمه اسفند) ادامه می‌یابند. به طور مثال ددلاین ترم پاییز 2017 از دسامبر 2016 تا فوریه 2017 خواهد بود. ددلاین‌های ترم پاییز از این نظر مهم هستند که در حدود 80 درصد پذیرش دانشگاه‌ها در مقطع فوق لیسانس یا دکترا در ترم پاییز انجام می‌شود.

ددلاین‌های بسیاری از دانشگاه‌ها، پس از ماه دسامبر هر چند روز یک بار فرا می‌رسند (به طور معمول هر دو هفته) و با گذشت هر روز از اول دسامبر هر سال، تعداد دانشگاه‌های کمتری را برای انتخاب در آن سال خواهید داشت، بنابراین ددلاین 1 دسامبر را می‌توان نقطه آغاز زنجیره ددلاین‌های مهم دانشگاه‌ها دانست. در نتیجه چنانچه تاریخ اول دسامبر را برای ددلاین خود در نظر بگیرید و مدارک خود را تا آن زمان آماده کنید، دانشگاه‌های بسیاری را برای ارائه اپلیکیشن خواهید داشت.

در جدول زیر برخی از مهمترین Deadline‌های دانشگاه‌ها برای مقاطع فوق لیسانس (Master) و دکترا (Doctorate) در کشور‌های ایالات متحده آمریکا و کانادا به ترتیب زمانی فهرست شده‌اند:

تاریخ ددلاین (میلادی)
تاریخ ددلاین (شمسی)
توضیحات
15 نوامبر
24 آبان
دانشگاه‌های بسیار اندکی این ددلاین را دارند
1 دسامبر
10 آذر
15 دسامبر
24 آذر
31 دسامبر
10 دی
1 ژانویه
11 دی
3 ژانویه
13 دی
5 ژانویه
15 دی
15 ژانویه
25 دی
بیشترین ددلاین دانشگاه‌های مهم آمریکا و کانادا
31 ژانویه
11 بهمن
در این تاریخ ددلاین بیشتر دانشگاه‌های مهم به پایان می‌رسد
1 فوریه
12بهمن
15 فوریه
26 بهمن
28 فوریه
9 اسفند

جمع بندی

در این مقاله سعی شد تا ضمن ایجاد آشنایی کلی در مورد مفهوم ددلاین اپلای دانشگاه، فهرستی از مهمترین ددلاین های دانشگاه‌های آمریکا و کانادا نیز ارائه شود. در انتها توجه به نکات زیر لازم می‌باشد:

  • ددلاین‌های ذکر شده منحصر به دانشگاه‌های ایالات متحده و کانادا می‌باشد، بنابراین برای اپلای در کشورهای اروپایی و استرالیا، این تاریخ‌ها کاربردی ندارند و لازم است ددلاین‌های آن‌ها را از طریق وب سایت دانشگاه‌های مربوطه به دست آورید.
  • با این که در این مقاله تلاش شده است مهمترین ددلاین‌ها فهرست شوند، همیشه ددلاین‌های خاص دیگری برای بعضی از دانشگاه‌ها وجود داشته‌اند. به عنوان مثال هر روزی در ماه ژانویه ممکن است ددلاین یک دانشگاه در آمریکا و کانادا باشد. پس هیچ مرجعی بهتر از وب سایت خود دانشگاه برای کسب اطلاع در این رابطه نمی‌باشد.
  • به طور کلی می‌توان نتیجه گرفت که اگر می‌خواهید بیشترین ددلاین‌ها را داشته باشید، بهتر است تا قبل از آغاز ماه دسامبر، یعنی پیش از اول آذر ماه تمامی مدارک لازم را تهیه کرده باشید و نمره‌های آزمون‌ها را نیز دریافت نموده باشید.
  • دو تا سه ماه قبل از رسیدن ددلاین‌ها زمان طلایی جهت ارتباط با استادها می‌باشد. بنابراین از اواخر شهریور می‌توانید بر شدت مکاتبات و تماس‌های تلفنی با استادها بیافزایید و این موضوع را جدی تر پیگیری کنید. هر چند که در سال‌های اخیر، استادها بیشتر به متقاضیانی پاسخ می‌دهند که حتماً اپلای کرده باشند، در نتیجه زمان مناسب برای مکاتبات به سمت بعد از ددلاین‌ها در حال حرکت می‌باشد.

در پایان باید گفت که مساله برنامه ریزی و زمان بندی یکی از مهم‌ترین رموز موفقیت در پروسه اپلای می‌باشد و برای برنامه ریزی، آگاهی از زمان ددلاین‌های دانشگاه‌ها بسیار کلیدی و با اهمیت است. بنابراین در پروسه اپلای خود، تاریخ ددلاین را بسیار جدی بگیرید تا زمان را از دست ندهید.

در این مقاله به انواع مختلف تامین‌های مالی و واژگان پرکاربرد در حوزه بورس تحصیلی اشاره شد تا متقاضیانی که در آغاز راه اپلای قرار دارند با این واژگان آشنا شوند. مجددا تاکید می‌شود که شرایط و ضوابط کشورها و حتی دانشگاه‌های یک کشور در اختصاص دادن بورس‌های تحصیلی متفاوت است، بنابراین به دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از کشور توصیه می‌شود با مراجعه به وب‌سایت‌های دانشگاه‌های مورد نظرشان و مطالعه قسمت‌های مربوط به تامین مالی اطلاعات دقیق و کامل را در این خصوص به دست آورند.

Selin 1400/08/30 12:30
سلام و وقت بخیر من میخواستم برای دانشگاه کاتولیک لیون برای دوره های زبان فرانسه اقدام کنم میشه بگید زمان ددلاین این دانشگاه کی هست؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام خدمت شما.

لازم است این مورد را در سایت دانشگاه بررسی فرمایید.
آرش 1400/06/18 01:59
با سلام و احترام . بنده متقاضی اپلای برا ارشد کانادا هستم و چند سوال دارم و اونم اینه که ، من اگر برای ددلاین پاییز اقدام بکنم ، جوابش چه وقت میاد ؟ و اینکه تا شروع ترم در پاییز آینده سفارت کاراش تموم میشه ؟ آیا هرچه زودتر اقدام بکنم امکانش هست تو همون بازه ی ددلاین پاسخ من بیاد که پذیرش شدم یا نه ؟ با اساتید دانشگاه بهتره که پیش از ددلاین ارتباط بگیرم یا در هنگام ددلاین؟ پیشاپیش سپاسگزارم از پاسخ گوییتون
پاسخ تهران پرداخت
با سلام، از سوال شما متشکریم.

توصیه می‌کنیم که اپلای خود را در پاییز انجام دهید. بدین ترتیب در صورتی که مشکل خاصی پیش نیاید، جواب پذیرش شما تا خرداد سال دیگر و معمولا در ترم پاییز می‌رسد.
فعال شدن اپلیکیشن دانشگاه‌ها دانشگاه به دانشگاه متفاوت است و بسته به دانشگاه ممکن است اپلای زودتر یا دیرتر باشد؛ ولی این موضوع تاثیری در زمان اعلام نتایج نخواهد داشت.
در مورد اساتید دانشگاه، توصیه می‌کنیم هرچه زودتر ارتباط بگیرید.
غزل 1400/04/19 15:11
سلام من ترم شش کارشناسی هستم و حدودا تیر ماه فارغ التحصیل میشم.امکانش هست بدون مدرک فارغ التحصیلی با ریز نمراتی ک تا الان دارم اپلای کنم و بعد تیر مدرکم رو ارسال کنم ؟
پاسخ تهران پرداخت
از سوال شما متشکریم.

بله، شما می‌توانید با داشتن ریزنمرات خود، اپلای نمایید و در شرایطی که دارید، نیازی به مدرک تحصیلی خود در این مرحله ندارید.
Sogol 1400/03/05 00:44
سلام، من دانشجوی ترم 7 کارشناسی هستم و بهمن ماه جاری درسم رو تموم میشه. باید چه ماهی اپلای کنم که به ددلاین برنخورم؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. بهترین زمان جهت اپلای، در فصل پاییز و زمستان هر سال می‌باشد تا بتوانید برای ترم پاییز سال بعد که از بیشترین موقعیت‌های پذیرش تحصیلی در آن وجود دارد، استفاده کنید.
مهسا 1400/02/30 12:51
با سلام وقت بخیر ممنون از سایت خوبتون من ترم مهر امسال اخرین ترم تحصیلی مقطع لیسانسم هست و در واقع فقط دروس عمومی من مونده برای ترم مهر میخواستم برای ترم زمستان برای امریکا اقدام کنم ایا با ریزنمرات میشود اقدام کرد و اینکه در سفارت به مشکل نمیخوریم؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. بله این امکان وجود دارد و در شرایط شما، نیازی به مدرک تحصیلی جهت اپلای نیست.
آتنا 1400/02/23 21:05
سلام. میشه بعد از گرفتن نمره تافل چند روز بعدش اپلای کرد (همه مدارک دیگ هم کامل باشن)؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

توصیه می‌کنیم ابتدا به بخش اطلاعات apply سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه نمایید تا از تاریخ ددلاین آن اطلاع پیدا کنید. در صورتی که ددلاین دانشگاه شما به پایان نرسیده باشد، با مدارک کامل می‌توانید اپلیکیشن خود را سابمیت نمایید.
GHAZAL 1399/10/19 22:49
سلام من برای انگلستان برای مقطع ارشد می خوام اپلای کنم .با توجه به اینکه مدرک زبانم هنوز آماده نیست کار درستیه اقدام کنم و مدرک زبان و بعدا بفرستم؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

توصیه می‌کنیم که حتما در این رابطه با دانشگاه مورد نظر خود موضوع را مطرح کنید و طبق نظر آن عمل کنید.
سارا 1399/10/02 11:27
سلام خسته نباشید، برای اپلای کردن با اسکلار شیپ برای لیسانس سن مهمه؟ اگه آره، ۲۲ سالمه و ۹۶ دیپلم رو گرفتم و اردیبهشت ازمون ایلتس میدم میتونم با این شرایط برای دانشگاه های کانادا اپلای کنم؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

محدودیت سنی برای اپلای وجود ندارد؛ اما عملا هر چه سن پایین تر باشد، احتمال موفقیت در دریافت کمک هزینه تحصیلی افزایش می یابد. عواملی مانند فاصله زمانی بین اپلای و مقطع تحصیلی قبلی شما، سطح زبان و نمرات شما برای پذیرش اهمیت دارند. سن شما مناسب است و امکان اپلای و شانس دریافت پذیرش توسط شما وجود دارد.

اما لازم است توجه داشته باشید که در مقطع لیسانس احتمال دریافت اسکلارشیپ بسیار کم‌تر از کارشناسی ارشد و phd است، مگر رزومه بسیار خاصی داشته باشید.
ملیکا 1399/09/24 16:25
سلام،مرسی از توضیحات مفیدتون. من دو ترم اینجا دانشگاه رفتم (دانشگاه هنر و معماری پارس)و به دلیل این که مدرک پیش دانشگاهی منو گم کردن نتونستم ادامه بدم و الان دو_سه ترم هست که عقب افتادم،با گرفتن مدرک پیش دانشگاهیم و ریز نمرات و مدرک زبان میتونم برای کانادا اپلای کنم؟ مرسی از پاسختون.
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

به طور کلی امکان اپلای برای مقطع کارشناسی وجود دارد؛ اما احتمال دریافت ویزا برای مقطع کارشناسی، نسبت به مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری کم‌تر است.

به طور کلی توصیه ما این است که مقطع کارشناسی را در ایران به پایان برسانید و برای مقاطع ارشد و phd اقدام به اپلای نمایید.
سینا 1399/08/24 13:46
با سلام و احترام، سینا هستم 23 سالمه و دانشجوی ترم اخر کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک از یکی از دانشگاه های برتر تهران هستم. میخواستم بدونم با توجه به اینکه احتمالا تا بهمن ماه پایان نامه رو دفاع میکنم و به امید خدا از نتایج پایان نامه چندتا مقاله بین المللی استخراج میشه شانس اپلای به دانشگاه های انگلیس را دارم یا نه؟ البته من هنوز برای مدرک زبان اقدام نکردم و اگر مدرک زبان را تا تابستون ۱۴۰۰ بگیرم چه زمانی میتونم برای اپلای اقدام کنم؟ تابستون ددلاینی وجود داره برای ترم ژانویه؟ یا باید بمونم برای سال بعد؟ ممنون.
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

به دلیل آن که بیش‌تر دوره‌های دانشگاه‌های انگلیس برای مقطع phd بدون کورس است، به طور کلی بهتر است که در یک کشور اپلای نکنید و برای مجموعه‌ای از دانشگاه‌های انگلیس، آمریکا و کانادا اقدام نمایید تا شانس پذیرش شما بیشتر و بهتر شود.

در صورتی که مدرک زبان خود را تا تابستان بگیرید، احتمالا اپلای شما برای پاییز سال 1401 خواهد بود. بنابراین اگر قصد دارید در سال جاری اپلای کنید، توصیه می‌کنیم که مدرک زبان خود را سریع‌تر دریافت کنید.
رضا 1399/08/20 17:44
سلام‌ من دانشجوی ترم ۷ کارشناسی هستم و میخام اپلای کنم برای پاییز ۲۰۲۱. ولی مشکل اینجاست ک مدرک زبان ندارم و اگ از الان اقدام کنم مدرک زبانو تا اول تابستان ۱۴۰۰ میگیرم.ایا با این اوصاف میشه اپلای کرد یا حتما باید مدرک زبان داشته باشم
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

آمادگی زبان و داشتن مدرک زبان بسیار مهم است. شما می‌توانید به موازات آن ارتباط با استادان و همینطور آماده‌سازی سایر مدارک را نیز انجام دهید.
لیلا 1399/07/24 13:19
با سلام و خسته نباشید. ممنون از توضیحات جامع. یک سوال داشتم. من نمره آیلتس و ریز نمراتم آماده ست. فقط نمی دونم آیا الان که مهرماهه، زمان مناسبی برای مکاتبه با اساتید هست یا خیر. در ضمن، من اگر امسال بتونم پذیرش دکترا بگیرم مثلا از کانادا، نزدیک ترین زمان شروع ترم برای من چه وقت خواهید بود؟ پاییز یا زمستان ۱۴۰۰؟ ممنون از پاسختون.
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

هر چه زودتر مکاتبه کنید به نفع شماست. اما طبیعتاً در نزدیکی ددلاین‌ها، بهتر است حجم تماس‌ها افزایش یابد. همچنین در رابطه با شروع ترم و ددلاین‌ها با توجه به شرایط ویژه کرونا، بهتر است با خود دانشگاه یا موسسه مورد نظر خود مکاتبه فرمایید.
صادق 1399/07/17 18:18
سلام. با کارشناسی علوم تربیتی دانشگاه فرهنگیان میشه اپلای ارشد گرفت؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

ما قادر به اظهار نظر قطعی در این زمینه نیستیم.
محمد 1399/07/03 03:02
سلام،من دانشجوی کارشناسی هستم و میخوام انصراف بدم این ترم و برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا اقدام کنم ،چون هزینه و مدرک ایلتسم اماده نیست ،حدودا هم یک سال وچهار ماه تا قبل اینکه برم تو غیبت زمان دارم ،به نظرتون تا کی باید هزینه و مدرکم برای اپلای کردن اماده باشه ؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

مشمولین دیپلم قادر به دریافت معافیت تحصیلی برای خروج از کشور نمی‌باشند. بنابراین در صورتی که مشمول خدمت سربازی هستید، می‌توانید برای مقطع کارشناسی ارشد اپلای کنید.
Samir 1399/02/21 12:09
سلام من قرار هست برا ابان ماه یا اذر 99 ایلتس بدم بعد کی باید اپلای کنم و اینکه 7 سال از فارغ التحصیلی کارشناسی ام گذشته و اینکه دوباره میخام کارشناسی اونجا بخونم و با رشته کارشناسی اینجام همخوانی نداره
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

جهت مشاهده ددلاین‌ها در شرایط کرونا و اصولاً ورودی یا عدم ورودی جدید دانشگاه‌ها در شرایط کرونا، لازم است وب سایت دانشگاه مورد نظر خود را بررسی نمایید.
یاسی 1399/02/20 03:40
سلام من نهمم .اگر بخوام برای کارشناسی اپلای کنم حتما باید نمره زبان و دیپلم داشته باشم؟ و باید sop , essay رو هم بدم؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

اپلای برای دوره کارشناسی با مقاطع بالاتر متفاوت است؛ زیرا معمولا کمک هزینه تحصیلی و در مواردی ویزای ورود به کشورها به آن تعلق نمی گیرد.

ضمناً ممکن است شرایط و آزمون‌ها برای دوره کارشناسی متفاوت باشد. از این رو‌ جهت کسب اطلاع دقیق در این رابطه لازم است وب‌سایت دانشگاه مورد نظر خود را بررسی نمایید.
Roonak 1399/02/13 15:23
با سلام میخواستم بدونم که آیا اپلای گرفتن محدودیت سنی داره؟ اگه اره ماکزیممش چنده؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

به طور کلی اپلای محدودیت سنی ندارد؛ اما در عمل هر چه سن فرد پایین‌تر باشد، احتمال دریافت کمک هزینه تحصیلی افزایش می‌یابد.
ava 1398/12/07 17:28
سلام بنده 3 اسفند ماه ايلتس دادم و مطمئن هستم كه نمرمو ميگيرم و جوابم 16 اسفند مياد اما چون ددلاين دانشگاه هايي كه ميخوام تا اون تاريخ كه جوابم بياد بسته ميشه و چون حتما ميخوام پاييز 2020. برم ميخواستم بدونم الان ميتونم درخواست بدم و بعد كه نمره زبانم اومد بفرستم براي دانشگاه؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

بله شما می‌توانید فرآیند اپلای را انجام دهید؛ همچنین پس از اپلای نیز می‌توانید زمان تقریبی دریافت نمره خود را به دانشگاه مورد نظر اطلاع دهید.
... 1398/11/14 16:00
نمی تونه فردی از وسط کارشناسی اپلای کنه و عقب هم نیفته و تو کشوری که میخواد کارشناسیش رو ادامه بده ؟؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

در حال حاضر امکان دریافت معافیت تحصیلی توسط مشمولین دیپلم وجود ندارد؛ بنابراین در صورتی که مشمول به خدمت سربازی هستید، لازم است ابتدا مقطع کارشناسی را به پایان برسانید و سپس برای مقطع کارشناسی ارشد اپلای نمایید.
در غیر این صورت، امکان اپلای و دریافت پذیرش برای مقطع کارشناسی وجود دارد؛ اما عدم تعویق پروسه تحصیلی ممکن نیست و لازم است بسته به دانشگاه مورد نظر شما، زمان مورد نیاز برای امور طی شود.
حسین 1398/11/13 08:10
سلام من در خرداد میخوام آزمون آیلتس بدم آیا میتونم برای ترم زمستانه ۲۰۲۰ دانشگاههای کانادا اپلای کنم؟ چقدر شانس دارم برای ترم زمستانه؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.


امکان رسیدن به ددلاین‌های مربوطه وجود دارد، اما با توجه به کم بودن تعداد ورودی‌ها در ترم زمستان در مقایسه با ترم پاییز، احتمال این موضوع زیاد نیست و بهتر است هدف اصلی خود را رسیدن به ورودی ترم پاییز 2021 در نظر بگیرید؛ هرچند همیشه با هماهنگی با دانشگاه و داشتن پاسخ مثبت استاد، امکان دریافت پذیرش در ترم‌های جلوتر (مثلاً زمستان 2020) برای شما وجود خواهد داشت.
زهرا 1398/11/02 00:35
سلام من ۲۳ آذر فارغ‌التحصیل شدم و با توجه به اینکه میخوام با نامه‌ی عدم کاریابی مدرکم رو آزاد کنم، هیچ امیدی میتونم داشته باشم به اینکه دانشنامه‌م قبل از دسامبر سال بعد آماده باشه؟!
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.


ما قادر به پاسخگویی در این زمینه نیستیم و توصیه می‌کنیم که موضوع را از طریق دانشگاه خود و موسسه کاریابی پیگیری نمایید.
علیرضا 1398/10/26 15:07
سلام......... من قصد دارم برای کارشناسی اقدام کنم ..... اما اصل مدرک و نمره زبانم نیومده ....... میخوام ورودی 2021 باشم ......... از الآن باید اقدام کنم؟ یا تاریخ دیگه ای؟ میشه راهنمایی کنید لطفا؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.


1. برای اپلای نیازی به اصل مدرک نمی‌باشد و شما می‌توانید با ترجمه ریزنمرات خود (حتی غیر رسمی) اپلای کنید. البته اصل مدرک شما پس از دریافت پذیرش و در زمان ثبت‌نام حضوری در دانشگاه مقصد مورد نیاز خواهد بود.
2. شما برای اپلای به نمره زبان خود نیاز خواهید داشت.

بنابراین توصیه می‌کنیم پس از دریافت نمره زبان خود اقدام به اپلای نمایید.
LimLim 1398/10/25 03:18
سلام خسته نباشيد،ببخشيد من ميخواستم اپلاي كنم براي دكتري،ميخواستم بدونم اگر بهار ٩٩ ايلتس بدم چقدر زمان دارم براي فرستادن مدارك و نمره ايلتسم؟در كل اگر جواب بگيرم براي چه ترمي احتمال داره اونجا حاضر باشم؟ممنون ميشم جواب بديد
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.


نمره آزمون آیلتس در زمانی حدود دو هفته، مشخص و اعلام می‌شود. پس از دریافت نمره نیز شما می‌توانید آن را در اپلیکیشن دانشگاه وارد نمایید و پس از آن، به صورت رسمی این نمره را برای دانشگاه مربوطه ریپورت کنید. با توجه به وضعیت ددلاین‌های دانشگاه‌های آمریکا و کانادا، در صورتی که در بهار 99 نمره IELTS خود را دریافت کنید، مطابق روند معمول می‌توانید به ددلاین‌های نوامبر، دسامبر 2020 و ژانویه 2021 برسید و برای ترم پاییز 2021 اپلای کنید. البته این روند برای دانشگاه‌های اروپا و استرالیا می‌تواند متفاوت باشد. ضمناً در شرایط خاصی ممکن است بتوانید برای ترم‌های زودتر نیز وارد دانشگاه مقصد شوید. برای حصول اطمینان در این رابطه، لازم است مراتب را با Admission Office دانشگاه مقصد مورد نظر خود، بررسی نمایید و زمان‌بندی ورودی ترم‌ها را از آنها استعلام کنید.
آنا 1398/08/23 12:47
سلام. میخواستم بدونم با توجه به شرایط حال حاضر تراول بن؛ اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی در مقطع دکترا ریسک کمتری نسبت به ارشد دوم داره؟؟؟ ممنونم
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.نه تنها در شرایط فعلی بلکه حتی پیش از این محدودیت نیز اقدام برای ویزا با پذیرش تحصیلی با مستر دوم توصیه نمی‌شود و احتمال ریجت شدن ویزای تحصیلی مستر دوم بالا می‌باشد. بهتر است برای مقطع دکترا اقدام به دریافت پذیرش و سپس دریافت ویزا نمایید.
Mohamad 1398/08/18 10:07
سلام یه سوال داشتم من دانشجو کارشناسی هستم بهمن 99 فارغ التحصیل میشم ولی تاریخ ددلاین دانشگاه ها تا دی ماه است . میشه برای پاییز 2021 اپلای کنم؟ یا اینکه باید حتما ریز نمراتم باشه؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.
در صورتی که تمایل به دریافت پذیرش برای پاییز 2021 دارید، لازم است در آذر، دی و بهمن ماه 2020 (یعنی 1399) اقدام به اپلای نمایید. در زمان اپلای به ریز نمرات 6 ترم خود یا بیشتر نیاز دارید و در هنگام اپلای لازم است آن را آپلود نمایید که تا آن زمان این مدرک را در اختیار خواهید داشت.


در طول بیش از یک سال باقی‌مانده نیز، توصیه ما آماده کردن مقاله، ارتباط علمی با استادهای خارجی در دانشگاه های هدف (یعنی نه لزوماً در رابطه با اپلای)، آماگی برای آزمون‌های زبان (مثل تافل و GRE)، افزایش سطح معدل و همینطور افزایش اطلاعات خود در رابطه با فرآیند اپلای می‌باشد.
ايراندخت 1398/06/19 23:54
با سلام من ارشد ژنتيك هستم و تازه دفاع كردم،امتحان ايلس ميخواستم اذر بدم ،ولي اون موقع زمان deadline دانشگاه مورد نظرمه ،به فاصله ١٠ روز بعد deadline نتيجه امتحان ايلس ميدن به نظرتون بايد چيكار كنم متاسفانه زودتر نميتونم امتحانشو بدم چون تا اون موقع كلاساي ايلس ميرم
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

متاسفانه راه دیگری برای این موضوع وجود ندارد و لازم است به گونه‌ای در آزمون آیلتس شرکت کنید که در زمان ددلاین، نتیجه آن را دریافت کرده باشید.
Arman 1398/06/18 17:58
سلام. سایت بسیار خوبی دارید . یک سوال داشتم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید از اونجایی که کل فرایند اپلای و وثیقه سربازی و ... حدودا یک سال طول میکشه بعضیا میگن بهتره که قبل از اینکه کامل فارق التحصیل بشیم این فرایند رو شروع بکنیم . و از اونجایی که برای ارسال مدارک به ریزنمرات و آخرین مدرک تحصیلی نیاز هست چطور تا وقتی هنوز فارق التحصیل نشدیم این مدارک رو ارسال کنیم؟ آخه دانشگاه که این مدارک رو تا قبل از فارق التحصیلی کامل به ما نمیده. اگرم برای فراق التحصیلی کامل صبر کنیم بعدش اقدام به اپلای کنیم تا جواب به ما برسه غیبت میخوریم و دیگه نمیتونیم وثیقه بزاریم. به نظر شما چه کار باید کرد؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

شما تنها در مرحله ثبت نام حضوری در دانشگاه مورد نظر، به اصل مدارک خود نیاز پیدا خواهید کرد و می‌توانید پیش از فارغ‌التحصیلی و با استفاده از ترجمه ریزنمرات خود (رسمی یا غیر رسمی) برای دریافت پذیرش اپلای نمایید.
مهد 1398/06/12 19:36
سلام و ممنون بابت مطالب سایت، یه سوال داشتم در مورد گپ تحصیلی. من 2 سال در آزمایشگاه تشخیص طبی کار کردم و 2 ترم هم در دانشگاه ازاد و موسسه اموزش عالی تدریس کردم و همچنین چند دوره ی اموزشی مربوط به رشته ی خودمو گذروندم ولی متاسفانه برای من بیمه ای رد نشده ولی میتونم نامه از دانشگاه و آزمایشگاه بیارم و تاییدیه های دوره هام رو هم دارم. به نظر شما این میتونه مشکل گپ تحصیلی منو که 6 سال هست رو پوشش بده؟ و اگر نه ، راهی هست برای این مسئله؟ممنون
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

به طور کلی مبنای دریافت پذیرش، رزومه و نحوه بیان شما می‌باشد و زمانی که بتوانید به طور موجهی گپ تحصیلی خود را توجیه نمایید، مشکلی وجود نخواهد داشت.
علی 1398/06/03 21:18
با سلام و خسته نباشید. آیا برا پذیرش در دوره دکترا محدودیت سنی هم وجود داره؟ مثلا دکترای دانشگاه های آلمان. ممنون از راهنمایتون
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

در رابطه با دریافت پذیرش تحصیلی محدودیت سنی وجود ندارد؛ اما معمولاً استادها و تصمیم گیرندگان در رابطه با اعطای کمک هزینه تحصیلی، به گپ تحصیلی (فاصله با دریافت مدرک تحصیلی قبلی) توجه می‌کنند و این مورد را به عنوان یک موضوع منفی در نظر می‌گیرند. به طور مشابه در هنگام دریافت ویزا نیز آفیسرها دیدی منفی نسبت به این موضوع داشته و انتظار دارند توضیح قابل قبولی در این رابطه دریافت کنند.
مهرسا 1398/05/20 19:25
با سلام بنده قصد دارم برای دکترای آمار دانشگاه های کانادا اپلای کنم . دو تا سوال داشتم خدمتتون ا. آیا نیاز هست پیش از اپلای مدارک تحصیلی ترجمه و مهر شده ام رو از طریق سایت هایی مثل WES ارزیابی کنم یا ارسال آنلاین مدارک یا پست مستقیم آنها به دانشگاه مذکور کفایت میکنه ؟ 2. من فوق فیزیک دارم و در کنار آن ترم آخر فوق الیسانس آموزش زبان انگلیسی هم هستم ولی فرصتم برای شرکت در آزمون آیلتس و ارائه مدرک زبان تا پایان ددلاین کافی نیست لذا میخواستم بدونم یک نامه یا گواهی اشتغال به تحصیل از طرف دانشگاهی که در آن زبان میخونم رو نمیتونم به صورت موقت در اپلای آنلاین بجای مدرک زبانم آپلود کنم و طی یک نامه شرح بدم که مدرک زبانم به زودی آماده خواهد شد ؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

1. شما باید برای ارزیابی و ارسال مدارک خود از طریق WES اقدام نمایید.

2. خیر، لازم است یا در یک دوره به زبان انگلیسی تحصیل کرده باشید (مثلاً دوره تحصیلی فیزیک را در یک دانشگاه انگلیسی زبان در آلمان گذرانده باشید) یا نمره آزمون ارزیابی زبان را در دست داشته باشید. بنابراین تحصیل در رشته زبان انگلیسی معیاری برای سنجش سطح زبان نمی‌باشد.