×
سریع، مطمئن و آگاهانه

ددلاین (Deadline) چیست و مهمترین ددلاین‌ها چه زمانی هستند؟

نویسنده : فرهاد اسدی

در برنامه ریزی برای اپلای دانشگاه های خارج از کشور همه چیز به Deadline دانشگاه ها وابسته است. Deadline دانشگاه ها چه زمانیست؟ کی ددلاین ها شروع می شوند و کی به پایان می رسند؟ تا چه زمانی اگر مدارک و نمره زبانمان آماده باشد به ددلاین های دانشگاه ها می رسیم؟

در فرآیند اپلای برای دانشگاه‌های خارجی و در موعد ارائه درخواست پذیرش (Application Submission) با اصطلاحی به نام ددلاین (Deadline) برخورد می‌کنید. ددلاین (ضرب العجل) دانشگاه‌ها به معنی آخرین تاریخی است که می‌توان اپلیکیشن آنلاین دانشگاه را Submit (ارائه) کرد. در ادامه این مقاله می‌خواهیم توضیحات بیشتری پیرامون ددلاین دانشگاه‌های آمریکا و کانادا و این که مهمترین ددلاین‌ها چه زمانی هستند، ارائه دهیم. در ابتدا باید گفت که هر دانشگاه Deadline مخصوص به خود را دارد و شما می‌بایست با مراجعه به بخش How to Apply یا Apply Now (یا دیگر عناوین مشابه) در سایت دانشگاه، از این که ددلاین ترم تحصیلی مورد نظرتان چه زمانی است، مطمئن شوید.

در نظر داشته باشید که ترم تحصیلی یا برنامه تحصیلی (Program) به یک دوره آموزشی گفته می‌شود که برای رشته‌ای تحصیلی در ترمی خاص شروع می‌شود و انتظار می‌رود در زمانی مشخص نیز به پایان برسد. به عنوان مثال رشته Electronic Engineering در مقطع Ph.D برای ورودی فصل پاییز سال 2018 یک برنامه تحصیلی است.
از آنجا که تاریخ ددلاین زمانی است که فرصت ارائه اپلیکیشن به پایان می‌رسد، اگر این تاریخ را از دست بدهید، احتمالاً باید چند ماه تا یکسال برای ددلاین بعدی منتظر بمانید و این بدین معناست که یک ترم یا یکسال دیرتر تحصیل خود را آغاز می‌کنید.
پس از رسیدن تاریخ ددلاین، دیگر دانشگاه اجازه و امکان پر کردن فرم اپلیکیشن را نمی‌دهد، اما معمولا پس از مدتی (مثلا سه ماه بعد) بار دیگر صفحه مربوطه باز می‌شود و متقاضیان اپلای، قادر خواهند بود تا فرم اپلیکیشن را پر کنند. بنابراین برای جلوگیری از تاخیر در پر کردن فرم آنلاین اپلای، می‌بایست به تاریخ ددلاین توجه زیادی نمایید.


برخی از دانشگاه‌ها پرونده کسانی را که پس از ددلاین ترمی خاص (مثلا ترم پاییز)، فرم اپلیکیشن خود را پر کنند، به طور خودکار برای ترم بعدی (ترم زمستان) مورد بررسی قرار می‌دهند. تنها تعداد کمی از دانشگاه‌ها ممکن است که حتی تا یک ماه بعد از اتمام Deadline، فرم اپلای را باز نگاه دارند و پذیرای Application ها برای ترم مورد نظر باشند. پس بهتر است تاریخ‌های Deadline دانشگاه‌ها را جدی بگیرید و برای از دست ندادن آن‌ها، برنامه ریزی دقیقی داشته باشید.

نکاتی پیرامون ددلاین دانشگاه‌ها

  • هنگام پرکردن اپلیکیشن آنلاین، می‌بایست اطلاعات مهمی همچون نمره زبان (مثل نمره آزمون تافل iBT، IELTS، GRE General و یا GRE Subject) را در فرم آنلاین وارد کنید، بنابراین تا پیش از ددلاین دانشگاه، می‌بایست در آزمون مورد نظرتان شرکت کرده و نمره آزمون در اختیار شما باشد. عموما زمان مورد نیاز از تاریخ شرکت در آزمون تا دریافت نتایج برای آزمون‌های تافل iBT و GRE General بین 10 تا 12 روز، آزمون آیلتس 13 روز و GRE Subject حدود 50 روز می‌باشد.
  • تقریبا تمامی دانشگاه‌های آمریکا و کانادا تاکید دارند که همه مدارک از جمله Report نمره زبان، ریز نمرات (Official Transcripts) و دانشنامه رسمی تا پیش از تاریخ ددلاین می‌بایست به دانشگاه رسیده باشد.
  • ارسال مدارک با شرکت‌های پستی نظیر DHL و یا TNT بین 5 تا 10 روز به طول می‌انجامد، بنابراین جهت اطمینان از رسیدن مدارک تا پیش از ددلاین، این مسئله را در نظر بگیرید. اگرچه بسیاری از دانشگاه‌ها حتی تا یک ماه بعد از ددلاین نیز مدارک را می‌پذیرند و مشکلی در روند اپلای متقاضی پیش نمی‌آید، اما تاخیر در این کار نوعی ریسک محسوب شده و به هیچ عنوان توصیه نمی‌گردد.
  • تاریخ Deadline هر دانشگاه تا پایان آن روز محاسبه می‌شود. به عنوان مثال اگر ددلاین دانشگاهی تاریخ 15 ژانویه باشد، این ددلاین در ساعت 24 روز 15 ژانویه و به وقت محلی ایالتی که دانشگاه در آنجا قرار دارد، به پایان می‌رسد. برای دانشگاه‌هایی که در آمریکای شمالی قرار دارند، این زمان در زودترین حالت برابر با ساعت 8:30 یا 11:30 صبح روز بعد (یعنی 16 ژانویه) به وقت تهران است.
  • رزومه یا CV و همچنین SOP شما می‌بایست پیش از رسیدن ددلاین آماده باشد، اما در مورد توصیه نامه شرایط کمی متفاوت است. هنگامی که شما در فرم اپلیکیشن آنلاین استادهایی را برای نوشتن Recommendation Letter (توصیه نامه) مشخص می‌کنید، فرم‌های مربوط به توصیه نامه معمولا بعد از Submit اپلیکیشن برای استادها ارسال می‌شود، بنابراین عملا برای پیگیری این نامه دو تا سه هفته بعد از ددلاین نیز وقت خواهید داشت.

مهم ترین ددلاین‌ها

ددلاین دانشگاه‌های ایالات متحده و کانادا برای ترم پاییز از ماه دسامبر (آذر) آغاز و تا پایان فوریه (نیمه اسفند) ادامه می‌یابند. به طور مثال ددلاین ترم پاییز 2017 از دسامبر 2016 تا فوریه 2017 خواهد بود. ددلاین‌های ترم پاییز از این نظر مهم هستند که در حدود 80 درصد پذیرش دانشگاه‌ها در مقطع فوق لیسانس یا دکترا در ترم پاییز انجام می‌شود.

ددلاین‌های بسیاری از دانشگاه‌ها، پس از ماه دسامبر هر چند روز یک بار فرا می‌رسند (به طور معمول هر دو هفته) و با گذشت هر روز از اول دسامبر هر سال، تعداد دانشگاه‌های کمتری را برای انتخاب در آن سال خواهید داشت، بنابراین ددلاین 1 دسامبر را می‌توان نقطه آغاز زنجیره ددلاین‌های مهم دانشگاه‌ها دانست. در نتیجه چنانچه تاریخ اول دسامبر را برای ددلاین خود در نظر بگیرید و مدارک خود را تا آن زمان آماده کنید، دانشگاه‌های بسیاری را برای ارائه اپلیکیشن خواهید داشت.

در جدول زیر برخی از مهمترین Deadline‌های دانشگاه‌ها برای مقاطع فوق لیسانس (Master) و دکترا (Doctorate) در کشور‌های ایالات متحده آمریکا و کانادا به ترتیب زمانی فهرست شده‌اند:

تاریخ ددلاین (میلادی)
تاریخ ددلاین (شمسی)
توضیحات
15 نوامبر
24 آبان
دانشگاه‌های بسیار اندکی این ددلاین را دارند
1 دسامبر
10 آذر
15 دسامبر
24 آذر
31 دسامبر
10 دی
1 ژانویه
11 دی
3 ژانویه
13 دی
5 ژانویه
15 دی
15 ژانویه
25 دی
بیشترین ددلاین دانشگاه‌های مهم آمریکا و کانادا
31 ژانویه
11 بهمن
در این تاریخ ددلاین بیشتر دانشگاه‌های مهم به پایان می‌رسد
1 فوریه
12بهمن
15 فوریه
26 بهمن
28 فوریه
9 اسفند

جمع بندی

در این مقاله سعی شد تا ضمن ایجاد آشنایی کلی در مورد مفهوم ددلاین اپلای دانشگاه، فهرستی از مهمترین ددلاین های دانشگاه‌های آمریکا و کانادا نیز ارائه شود. در انتها توجه به نکات زیر لازم می‌باشد:

  • ددلاین‌های ذکر شده منحصر به دانشگاه‌های ایالات متحده و کانادا می‌باشد، بنابراین برای اپلای در کشورهای اروپایی و استرالیا، این تاریخ‌ها کاربردی ندارند و لازم است ددلاین‌های آن‌ها را از طریق وب سایت دانشگاه‌های مربوطه به دست آورید.
  • با این که در این مقاله تلاش شده است مهمترین ددلاین‌ها فهرست شوند، همیشه ددلاین‌های خاص دیگری برای بعضی از دانشگاه‌ها وجود داشته‌اند. به عنوان مثال هر روزی در ماه ژانویه ممکن است ددلاین یک دانشگاه در آمریکا و کانادا باشد. پس هیچ مرجعی بهتر از وب سایت خود دانشگاه برای کسب اطلاع در این رابطه نمی‌باشد.
  • به طور کلی می‌توان نتیجه گرفت که اگر می‌خواهید بیشترین ددلاین‌ها را داشته باشید، بهتر است تا قبل از آغاز ماه دسامبر، یعنی پیش از اول آذر ماه تمامی مدارک لازم را تهیه کرده باشید و نمره‌های آزمون‌ها را نیز دریافت نموده باشید.
  • دو تا سه ماه قبل از رسیدن ددلاین‌ها زمان طلایی جهت ارتباط با استادها می‌باشد. بنابراین از اواخر شهریور می‌توانید بر شدت مکاتبات و تماس‌های تلفنی با استادها بیافزایید و این موضوع را جدی تر پیگیری کنید. هر چند که در سال‌های اخیر، استادها بیشتر به متقاضیانی پاسخ می‌دهند که حتماً اپلای کرده باشند، در نتیجه زمان مناسب برای مکاتبات به سمت بعد از ددلاین‌ها در حال حرکت می‌باشد.

در پایان باید گفت که مساله برنامه ریزی و زمان بندی یکی از مهم‌ترین رموز موفقیت در پروسه اپلای می‌باشد و برای برنامه ریزی، آگاهی از زمان ددلاین‌های دانشگاه‌ها بسیار کلیدی و با اهمیت است. بنابراین در پروسه اپلای خود، تاریخ ددلاین را بسیار جدی بگیرید تا زمان را از دست ندهید.

در این مقاله به انواع مختلف تامین‌های مالی و واژگان پرکاربرد در حوزه بورس تحصیلی اشاره شد تا متقاضیانی که در آغاز راه اپلای قرار دارند با این واژگان آشنا شوند. مجددا تاکید می‌شود که شرایط و ضوابط کشورها و حتی دانشگاه‌های یک کشور در اختصاص دادن بورس‌های تحصیلی متفاوت است، بنابراین به دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از کشور توصیه می‌شود با مراجعه به وب‌سایت‌های دانشگاه‌های مورد نظرشان و مطالعه قسمت‌های مربوط به تامین مالی اطلاعات دقیق و کامل را در این خصوص به دست آورند.

محمد 1399/07/03 03:02
سلام،من دانشجوی کارشناسی هستم و میخوام انصراف بدم این ترم و برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا اقدام کنم ،چون هزینه و مدرک ایلتسم اماده نیست ،حدودا هم یک سال وچهار ماه تا قبل اینکه برم تو غیبت زمان دارم ،به نظرتون تا کی باید هزینه و مدرکم برای اپلای کردن اماده باشه ؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

مشمولین دیپلم قادر به دریافت معافیت تحصیلی برای خروج از کشور نمی‌باشند. بنابراین در صورتی که مشمول خدمت سربازی هستید، می‌توانید برای مقطع کارشناسی ارشد اپلای کنید.
Samir 1399/02/21 12:09
سلام من قرار هست برا ابان ماه یا اذر 99 ایلتس بدم بعد کی باید اپلای کنم و اینکه 7 سال از فارغ التحصیلی کارشناسی ام گذشته و اینکه دوباره میخام کارشناسی اونجا بخونم و با رشته کارشناسی اینجام همخوانی نداره
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

جهت مشاهده ددلاین‌ها در شرایط کرونا و اصولاً ورودی یا عدم ورودی جدید دانشگاه‌ها در شرایط کرونا، لازم است وب سایت دانشگاه مورد نظر خود را بررسی نمایید.
یاسی 1399/02/20 03:40
سلام من نهمم .اگر بخوام برای کارشناسی اپلای کنم حتما باید نمره زبان و دیپلم داشته باشم؟ و باید sop , essay رو هم بدم؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

اپلای برای دوره کارشناسی با مقاطع بالاتر متفاوت است؛ زیرا معمولا کمک هزینه تحصیلی و در مواردی ویزای ورود به کشورها به آن تعلق نمی گیرد.

ضمناً ممکن است شرایط و آزمون‌ها برای دوره کارشناسی متفاوت باشد. از این رو‌ جهت کسب اطلاع دقیق در این رابطه لازم است وب‌سایت دانشگاه مورد نظر خود را بررسی نمایید.
Roonak 1399/02/13 15:23
با سلام میخواستم بدونم که آیا اپلای گرفتن محدودیت سنی داره؟ اگه اره ماکزیممش چنده؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

به طور کلی اپلای محدودیت سنی ندارد؛ اما در عمل هر چه سن فرد پایین‌تر باشد، احتمال دریافت کمک هزینه تحصیلی افزایش می‌یابد.
ava 1398/12/07 17:28
سلام بنده 3 اسفند ماه ايلتس دادم و مطمئن هستم كه نمرمو ميگيرم و جوابم 16 اسفند مياد اما چون ددلاين دانشگاه هايي كه ميخوام تا اون تاريخ كه جوابم بياد بسته ميشه و چون حتما ميخوام پاييز 2020. برم ميخواستم بدونم الان ميتونم درخواست بدم و بعد كه نمره زبانم اومد بفرستم براي دانشگاه؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

بله شما می‌توانید فرآیند اپلای را انجام دهید؛ همچنین پس از اپلای نیز می‌توانید زمان تقریبی دریافت نمره خود را به دانشگاه مورد نظر اطلاع دهید.
... 1398/11/14 16:00
نمی تونه فردی از وسط کارشناسی اپلای کنه و عقب هم نیفته و تو کشوری که میخواد کارشناسیش رو ادامه بده ؟؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

در حال حاضر امکان دریافت معافیت تحصیلی توسط مشمولین دیپلم وجود ندارد؛ بنابراین در صورتی که مشمول به خدمت سربازی هستید، لازم است ابتدا مقطع کارشناسی را به پایان برسانید و سپس برای مقطع کارشناسی ارشد اپلای نمایید.
در غیر این صورت، امکان اپلای و دریافت پذیرش برای مقطع کارشناسی وجود دارد؛ اما عدم تعویق پروسه تحصیلی ممکن نیست و لازم است بسته به دانشگاه مورد نظر شما، زمان مورد نیاز برای امور طی شود.
حسین 1398/11/13 08:10
سلام من در خرداد میخوام آزمون آیلتس بدم آیا میتونم برای ترم زمستانه ۲۰۲۰ دانشگاههای کانادا اپلای کنم؟ چقدر شانس دارم برای ترم زمستانه؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.


امکان رسیدن به ددلاین‌های مربوطه وجود دارد، اما با توجه به کم بودن تعداد ورودی‌ها در ترم زمستان در مقایسه با ترم پاییز، احتمال این موضوع زیاد نیست و بهتر است هدف اصلی خود را رسیدن به ورودی ترم پاییز 2021 در نظر بگیرید؛ هرچند همیشه با هماهنگی با دانشگاه و داشتن پاسخ مثبت استاد، امکان دریافت پذیرش در ترم‌های جلوتر (مثلاً زمستان 2020) برای شما وجود خواهد داشت.
زهرا 1398/11/02 00:35
سلام من ۲۳ آذر فارغ‌التحصیل شدم و با توجه به اینکه میخوام با نامه‌ی عدم کاریابی مدرکم رو آزاد کنم، هیچ امیدی میتونم داشته باشم به اینکه دانشنامه‌م قبل از دسامبر سال بعد آماده باشه؟!
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.


ما قادر به پاسخگویی در این زمینه نیستیم و توصیه می‌کنیم که موضوع را از طریق دانشگاه خود و موسسه کاریابی پیگیری نمایید.
علیرضا 1398/10/26 15:07
سلام......... من قصد دارم برای کارشناسی اقدام کنم ..... اما اصل مدرک و نمره زبانم نیومده ....... میخوام ورودی 2021 باشم ......... از الآن باید اقدام کنم؟ یا تاریخ دیگه ای؟ میشه راهنمایی کنید لطفا؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.


1. برای اپلای نیازی به اصل مدرک نمی‌باشد و شما می‌توانید با ترجمه ریزنمرات خود (حتی غیر رسمی) اپلای کنید. البته اصل مدرک شما پس از دریافت پذیرش و در زمان ثبت‌نام حضوری در دانشگاه مقصد مورد نیاز خواهد بود.
2. شما برای اپلای به نمره زبان خود نیاز خواهید داشت.

بنابراین توصیه می‌کنیم پس از دریافت نمره زبان خود اقدام به اپلای نمایید.
LimLim 1398/10/25 03:18
سلام خسته نباشيد،ببخشيد من ميخواستم اپلاي كنم براي دكتري،ميخواستم بدونم اگر بهار ٩٩ ايلتس بدم چقدر زمان دارم براي فرستادن مدارك و نمره ايلتسم؟در كل اگر جواب بگيرم براي چه ترمي احتمال داره اونجا حاضر باشم؟ممنون ميشم جواب بديد
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.


نمره آزمون آیلتس در زمانی حدود دو هفته، مشخص و اعلام می‌شود. پس از دریافت نمره نیز شما می‌توانید آن را در اپلیکیشن دانشگاه وارد نمایید و پس از آن، به صورت رسمی این نمره را برای دانشگاه مربوطه ریپورت کنید. با توجه به وضعیت ددلاین‌های دانشگاه‌های آمریکا و کانادا، در صورتی که در بهار 99 نمره IELTS خود را دریافت کنید، مطابق روند معمول می‌توانید به ددلاین‌های نوامبر، دسامبر 2020 و ژانویه 2021 برسید و برای ترم پاییز 2021 اپلای کنید. البته این روند برای دانشگاه‌های اروپا و استرالیا می‌تواند متفاوت باشد. ضمناً در شرایط خاصی ممکن است بتوانید برای ترم‌های زودتر نیز وارد دانشگاه مقصد شوید. برای حصول اطمینان در این رابطه، لازم است مراتب را با Admission Office دانشگاه مقصد مورد نظر خود، بررسی نمایید و زمان‌بندی ورودی ترم‌ها را از آنها استعلام کنید.
آنا 1398/08/23 12:47
سلام. میخواستم بدونم با توجه به شرایط حال حاضر تراول بن؛ اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی در مقطع دکترا ریسک کمتری نسبت به ارشد دوم داره؟؟؟ ممنونم
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.نه تنها در شرایط فعلی بلکه حتی پیش از این محدودیت نیز اقدام برای ویزا با پذیرش تحصیلی با مستر دوم توصیه نمی‌شود و احتمال ریجت شدن ویزای تحصیلی مستر دوم بالا می‌باشد. بهتر است برای مقطع دکترا اقدام به دریافت پذیرش و سپس دریافت ویزا نمایید.
Mohamad 1398/08/18 10:07
سلام یه سوال داشتم من دانشجو کارشناسی هستم بهمن 99 فارغ التحصیل میشم ولی تاریخ ددلاین دانشگاه ها تا دی ماه است . میشه برای پاییز 2021 اپلای کنم؟ یا اینکه باید حتما ریز نمراتم باشه؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.
در صورتی که تمایل به دریافت پذیرش برای پاییز 2021 دارید، لازم است در آذر، دی و بهمن ماه 2020 (یعنی 1399) اقدام به اپلای نمایید. در زمان اپلای به ریز نمرات 6 ترم خود یا بیشتر نیاز دارید و در هنگام اپلای لازم است آن را آپلود نمایید که تا آن زمان این مدرک را در اختیار خواهید داشت.


در طول بیش از یک سال باقی‌مانده نیز، توصیه ما آماده کردن مقاله، ارتباط علمی با استادهای خارجی در دانشگاه های هدف (یعنی نه لزوماً در رابطه با اپلای)، آماگی برای آزمون‌های زبان (مثل تافل و GRE)، افزایش سطح معدل و همینطور افزایش اطلاعات خود در رابطه با فرآیند اپلای می‌باشد.
ايراندخت 1398/06/19 23:54
با سلام من ارشد ژنتيك هستم و تازه دفاع كردم،امتحان ايلس ميخواستم اذر بدم ،ولي اون موقع زمان deadline دانشگاه مورد نظرمه ،به فاصله ١٠ روز بعد deadline نتيجه امتحان ايلس ميدن به نظرتون بايد چيكار كنم متاسفانه زودتر نميتونم امتحانشو بدم چون تا اون موقع كلاساي ايلس ميرم
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

متاسفانه راه دیگری برای این موضوع وجود ندارد و لازم است به گونه‌ای در آزمون آیلتس شرکت کنید که در زمان ددلاین، نتیجه آن را دریافت کرده باشید.
Arman 1398/06/18 17:58
سلام. سایت بسیار خوبی دارید . یک سوال داشتم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید از اونجایی که کل فرایند اپلای و وثیقه سربازی و ... حدودا یک سال طول میکشه بعضیا میگن بهتره که قبل از اینکه کامل فارق التحصیل بشیم این فرایند رو شروع بکنیم . و از اونجایی که برای ارسال مدارک به ریزنمرات و آخرین مدرک تحصیلی نیاز هست چطور تا وقتی هنوز فارق التحصیل نشدیم این مدارک رو ارسال کنیم؟ آخه دانشگاه که این مدارک رو تا قبل از فارق التحصیلی کامل به ما نمیده. اگرم برای فراق التحصیلی کامل صبر کنیم بعدش اقدام به اپلای کنیم تا جواب به ما برسه غیبت میخوریم و دیگه نمیتونیم وثیقه بزاریم. به نظر شما چه کار باید کرد؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

شما تنها در مرحله ثبت نام حضوری در دانشگاه مورد نظر، به اصل مدارک خود نیاز پیدا خواهید کرد و می‌توانید پیش از فارغ‌التحصیلی و با استفاده از ترجمه ریزنمرات خود (رسمی یا غیر رسمی) برای دریافت پذیرش اپلای نمایید.
مهد 1398/06/12 19:36
سلام و ممنون بابت مطالب سایت، یه سوال داشتم در مورد گپ تحصیلی. من 2 سال در آزمایشگاه تشخیص طبی کار کردم و 2 ترم هم در دانشگاه ازاد و موسسه اموزش عالی تدریس کردم و همچنین چند دوره ی اموزشی مربوط به رشته ی خودمو گذروندم ولی متاسفانه برای من بیمه ای رد نشده ولی میتونم نامه از دانشگاه و آزمایشگاه بیارم و تاییدیه های دوره هام رو هم دارم. به نظر شما این میتونه مشکل گپ تحصیلی منو که 6 سال هست رو پوشش بده؟ و اگر نه ، راهی هست برای این مسئله؟ممنون
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

به طور کلی مبنای دریافت پذیرش، رزومه و نحوه بیان شما می‌باشد و زمانی که بتوانید به طور موجهی گپ تحصیلی خود را توجیه نمایید، مشکلی وجود نخواهد داشت.
علی 1398/06/03 21:18
با سلام و خسته نباشید. آیا برا پذیرش در دوره دکترا محدودیت سنی هم وجود داره؟ مثلا دکترای دانشگاه های آلمان. ممنون از راهنمایتون
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

در رابطه با دریافت پذیرش تحصیلی محدودیت سنی وجود ندارد؛ اما معمولاً استادها و تصمیم گیرندگان در رابطه با اعطای کمک هزینه تحصیلی، به گپ تحصیلی (فاصله با دریافت مدرک تحصیلی قبلی) توجه می‌کنند و این مورد را به عنوان یک موضوع منفی در نظر می‌گیرند. به طور مشابه در هنگام دریافت ویزا نیز آفیسرها دیدی منفی نسبت به این موضوع داشته و انتظار دارند توضیح قابل قبولی در این رابطه دریافت کنند.
مهرسا 1398/05/20 19:25
با سلام بنده قصد دارم برای دکترای آمار دانشگاه های کانادا اپلای کنم . دو تا سوال داشتم خدمتتون ا. آیا نیاز هست پیش از اپلای مدارک تحصیلی ترجمه و مهر شده ام رو از طریق سایت هایی مثل WES ارزیابی کنم یا ارسال آنلاین مدارک یا پست مستقیم آنها به دانشگاه مذکور کفایت میکنه ؟ 2. من فوق فیزیک دارم و در کنار آن ترم آخر فوق الیسانس آموزش زبان انگلیسی هم هستم ولی فرصتم برای شرکت در آزمون آیلتس و ارائه مدرک زبان تا پایان ددلاین کافی نیست لذا میخواستم بدونم یک نامه یا گواهی اشتغال به تحصیل از طرف دانشگاهی که در آن زبان میخونم رو نمیتونم به صورت موقت در اپلای آنلاین بجای مدرک زبانم آپلود کنم و طی یک نامه شرح بدم که مدرک زبانم به زودی آماده خواهد شد ؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

1. شما باید برای ارزیابی و ارسال مدارک خود از طریق WES اقدام نمایید.

2. خیر، لازم است یا در یک دوره به زبان انگلیسی تحصیل کرده باشید (مثلاً دوره تحصیلی فیزیک را در یک دانشگاه انگلیسی زبان در آلمان گذرانده باشید) یا نمره آزمون ارزیابی زبان را در دست داشته باشید. بنابراین تحصیل در رشته زبان انگلیسی معیاری برای سنجش سطح زبان نمی‌باشد.
هانیه 1398/05/15 18:10
سلام و خسته نباشید. ممنون از مطالب خوبی که گذاشتید. من ترم سوم کارشناسی هستم. مهندسی پلیمر دانشگاه تهران و چون نمیخوام وقفه ای بین کارشناسی و کارشناسی ارشد بیوفته و میخوام اپلای کنم، نمیدونم چه زمانی باید اقدام کنم، میشه یه راهنمایی بفرمایید که از کی باید پیگیر باشم؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

برای اپلای، لازم است ابتدا ددلاین‌های موجود در سایت دانشگاه‌های مورد خود را بررسی نمایید. اما باید به این نکته توجه کنید که پیش از ددلاین، موارد زیادی از جمله آمادگی، شرکت و دریافت نمره آزمون‌های زبان، SOP، آماده کردن Recommendation استادها، آماده کردن مقاله (در صورت نیاز) باید انجام شوند. بنابراین به دلیل آن که در ترم پاییز درگیر فرآیند اپلای می‌شوید، بهتر است که هرچه زودتر کارهای خود را آغاز نمایید.

همچنین برای دریافت اطلاعات بیش‌تر در این زمینه، می‌توانید به صفحه "ددلاین چیست؟" به لینک زیر مراجعه کنید:
https://www.tehranpayment.com/wiki/other/what-is-university-deadline
ali 1398/03/19 13:46
با سلام و عرض احترام... من دانشجوی ترم ۸ مهندسی برق هستم و دارم کارشناسی رو تموم می کنم...می خوام برای ترم بهار دانشگاه های ترکیه (یا غیره) اقدام کنم و مدارک زبانم رو هم تا پاییز حل بکنم...می خواستم بدونم بهترین زمان برای مکاتبه و انجام کارهای مربوطه کی هست؟؟؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

هر چه این کار را زودتر انجام شود برای شما بهتر است و لازم است این مکاتبه حتی تا بعد از اپلای و قبل از دریافت نتیجه اپلای با استاد و دانشگاه ادامه داشته باشد. بنابراین توصیه می‌کنیم که از همین حالا مکاتبه را آغاز کنید.
اميرحسين 1398/03/02 14:26
با سلام، لطفن در مورد زمان تقريبي ددلاين دانشگاه هاي كانادا ( انتوريو) براي ترم ژانويه ٢٠٢٠ راهنمايي بفرماييد.
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

ما شرکت پرداختی هستیم و نمی‌توانیم در این باره اظهار نظر مستقیمی انجام دهیم؛ ولی شما با بررسی سایت دانشگاه‌های مورد نظر خود می‌توانید ددلاین‌های لازم را پیدا کنید.
الهام 1398/02/24 21:15
سلام خدمت شما واقعا از اطلاعات مفیدی که در اختیارمون گذاشتید، تشکر میکنم
بهار 1398/02/05 15:00
سلام میشه لطفا ددلاین دانشگاه مک مستر برفمایید؟ برای دوره دکتری ویروس یا سلولی مولکوی میخوام. هرچقدر سایت دانشگاه گشتم پیدا نکردم. بعد من توی مدارک مورد نیاز این دانشگاه ندیدم gre بخواد، درسته؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

این کار مستلزم چک کردن دقیق سایت دانشگاه مورد نظر شماست و متاسفانه ما به عنوان شرکت پرداختی نمی‌توانیم در این مورد به شما کمک کنیم.
ویکی 1398/01/11 19:08
سلام. دانشگاهها فرم برای اپلای دارند و میشود مدارک را آپلود کرد. آیا باز هم باید مدارک را پست کنیم؟ هزینه پست به کانادا چقدر است؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

این موضوع به دانشگاهی که قصد اپلای در آن را دارید بستگی دارد. در اغلب دانشگاه‌ها امکان اپلای آنلاین وجود دارد و نیازی به پست کردن مدارک نیست. به همین دلیل شما باید شرایط دانشگاه مورد نظر را در سایت آن مطالعه نمایید.

همچنین برای مشاهده هزینه پست نیز پیشنهاد می‌کنیم در سایت study.eshipglobal.com اکانت ایجاد نمایید و در صورت تمایل به استفاده از این پست، در صفحه مربوطه در سایت ما ثبت سفارش نمایید.
ghazal 1398/01/10 02:47
سلام و عرض احترام نمره آیلتس بالا می تونه معدل پایین دوره ی کارشناسی رو تا حدی جبران کنه؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

نمره GRE general خوب، رزومه علمی قوی، انگیزه‌نامه (SOP) خوب، دریافت نمره‌های مناسب از آزمون‌های آیلتس و تافل iBT و از همه مهم‌تر جلب نظر استادها هر یک به نوبه خود تاثیراتی گاه بیشتر از معدل کارشناسی بر نتیجه اپلای شما دارند.
فرشاد 1397/09/26 13:12
سلام من وهمسرم اخیرا اقامت دایم کانادارا دریافت کردیم متاسفانه تنهاپسرم که الان ترم اخرمهندسی کامپیوترامیرکبیرهست درزمان شروع پرونده مهاجرت مشمول قانون فرزندوابسته شدوچون بالای ۱۹ سال داشت نتونست واردپرونده مهاجرت مابشه الان میخوادبرای فوق لیسانس دانسگاههای کانادا اقدام کنه چقدراحتمال داره بخاطررمقیم بودن والدینش بهش ویزا ندن؟ وایا اصولا افیسر وضعیت اقامت افراددرجه یک دانشجوراچک میکندیاخیر؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. با توجه به این که در این رابطه هیچ اظهار نظری نمی توان انجام داد و همه چیز تنها در صورت انجام آن توسط شما مشخص می شود، پیشنهاد ما این است که ایشان بدون در نظر گرفتن شرایط مهاجرنی شما، سبدی از دانشگاه ها در آمریکا، کانادا، استرالیا، اروپا و در مواردی شاید در سایر کشورهای دنیا برای اپلای تشکیل دهد.

در واقع در تشکیل این سبد موضوع شما را نباید در نظر بگیرد. در نهایت ممکن است از هر جایی پذیرش بگیرد و هر کشوری (شامل کانادا) به او ویزا بدهد یا ندهد. سپس با توجه به نتیجه پذیرش ها و ویزاهای دریافتی می تواند تصمیم بگیرد که به کدام کشور سفر کند.

این که شما پرونده اپلای ایشان را به پرونده مهاجرتتان گره بزنید، می توانید به هر دو پرونده صدمه بزند.

ضمن این که در نهایت بعد از چند سال تحصیل و کار در هر کشوری به جز ایران، با دریافت اقامت دائم، احتمالاً ایشان موفق به مهاجرت بسیار ساده به کشور کانادا خواهد شد.
امیر 1397/09/24 17:36
عرض سلام و احترام. چه مدت بعد از تاریخ به اتمام رسیدن ددلاین، دانشگاه ها نتایج پذیرش خود را اعلام می کنند؟؟(اکسپت یا ریجکت شدید) این سوال را از بابت خدمت سربازی می پرسم که یه موقع بعد از تموم شدن مهلت یک سالمون، جواب اپلای نیاد که غیبت بخوریم. و لطفا اگر امکانش هست کلا راجع به زمان بندی های مختلفی که ما باید طبق اون عمل بکنیم تا به مشکل خدمت نخوریم، یک توضیح جامع بفرمایید. بسیار سپاسگزارم از مطالب مفیدتون.
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. نتایج پذیرش بین دو ماه تا 6 ماه پس از اپلای به اطلاع اپلیکنت ها می رسد.

در مواردی که شما قبل از دریافت نتیجه پذیرش مشمول هستید، می توانید در دوره انتظار برای نتایج خدمت سربازی خود را آغاز کنید. در هر زمانی که پذیرش را برای مقطع بعد از مقطعی که قبلاً برای آن مقطع معافیت تحصیلی گرفته اید (مثلاً برای ارشد معافیت تحصیلی داشته اید، سپس به خدمت رفته اید و حین خدمت در مقطع دکترا پذیرش گرفته اید) می توانید با پذیرش دریافت شده، اقدام به دریافت معافیت تحصیلی کنید، خدمت خود را متوقف کنید و برای ادامه تحصیل به کشور مربوطه سفر کنید.
متین 1397/09/16 11:46
سلام. من۳۳ سالمه از زمان فارغ التحصیلی رشته کارشناسی م تقریبا ده سال میگذره رشته مهندسی کامپیوتر خوندم و اینکه رشته ی کارشناسی ارشدم غیرمرتبط بوده و میخوام برای کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر اپلای کنم.توی این مدت هم مشغول کار بودم. اول اینکه بنظر شما شانسی هست بعد از گذشتن ده سال وقفه تحصیلی باز بتونم اپلای بگیرم؟ مدرک زبان هم درحال حاضر ندارم.و دارم خودم رو اماده میکنم برای ازمون ایلتس. از الان میتونم اقدام‌کنم برای اپلای؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. بله شما شانس دریافت پذیرش دارید اما دریافت پذیرش با این گپ تحصیلی مشکل خواهد بود. ضمناً ممکن است به دلیل داشتن گپ تحصیلی موفق به دریافت ویزا نشوید.

اما افرادی با همین شرایط توانسته اند پذیرش و ویزا دریافت کنند. پس می توانید با بررسی بیشتر و دریافت مدارک لازم و نمره زبان جهت اپلای اقدام کنید.

جهت رسیدن به ددلاین های مربوط به پذیرش پاییز 2019 زمان کمی دارید و ممکن است لازم باشد برای ددلاین های سال بعد یا ترم های بعدی اقدام به اپلای نمایید.
حالا هرکی 1397/09/13 23:17
سلام ببخشید یه سوالی هست خیلی وقته ذهنمو درگیر کرده : برای قبولی در دانشگاه های رنک بالا (مثل MIT یا استنفورد و ...) فقط داشتن یک تافل خوب و GRE خوب و معدل خوب و یک ریکام ایده آل کفایت میکنه ؟ آخه من کسی رو میشناسم که با معدل 19.90 و تافل iBT 109 (که البته نمره GRE طرف رو نمیدونم !) فیزیک دانشگاه Yale قبول شد (فول فاند) که به این معناست که به احتمال 99 درصد نه MIT نه استنفورد نه هاروارد نه کلتک و نه پرینستون قبول نشده ! آیا عامل دیگری در قبولی دانشگاه های TOP10 تاثیر داره ؟ مثلا اسم دانشگاهی که ازش لیسانس گرفتیم ؟ یا سوابقی که قبل از ورود به دانشگاه داشتیم ؟ (مثل رتبه کنکور یا مدال المپیاد)
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. دریافت پذیرش از دانشگاه ها در هر سطحی که باشند، رقابتی می باشد. پس شما باید به وضعیت رقبای خود نگاه کنید. برای دانشگاه هایی مثل MIT و استنفورد، علاوه بر داشتن بهترین شرایط باید رزومه مناسب شامل مقالات بسیار قوی و در موارد افتخاراتی مثل مدال های المپیاد و غیره را نیز داشته باشید زیرا رقبای احتمالی شما چنین مواردی را دارند.

پس بهتر است یک سبد از دانشگاه ها در سطوح مختلف تشکیل دهید تا شانس دریافت پذیرش خود را افزایش دهید. ضمناً با توجه به دشواری تحصیل در اینگونه دانشگاه ها، لازم است در هنگام انتخاب دانشگاه برای دریافت پذیرش به سطح بالای تحصیلی و علمی که از شما در دوره ای که در آن تحصیل خواهید کرد هم توجه داشته باشید.
محمد 1397/07/29 21:39
سلام.من میخواهم برای دیماه ازمون ایلتس بدم . آیا میتوانم قبل از آزمون با اساتید مکاتبه کنم و درخواست فاند بدم ودر مکاتبه بگم که مثلا ایلتس ۷.۵ میتونم بگیرم؟ یا صبر کنم نمره زبانم بیاد بعد شروع به ایمیل زدن بکنم؟ البته در این صورت زمان رو از دست خواهم داد. بنظر شما معقول هست از الان با اساتید مکاتبه کنم و آیا اصلا در این مرحله اساتید نمره زبان رو حتما میخواهند؟ رشته من مترجمی انگلیسی و برای مقطع دکتری میخوام درخواست بدم. ممنون اگه راهنمایی کنید
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. بله همیشه بهتر است مکاتبه با استادها از چند ماه قبل از ددلاین ها شروع شود و تا بعد از ددلاین ها و اپلای ادامه یابد و در عمل بهتر است تا زمان دریافت پاسخ اپلای این مکاتبه ها ادامه داشته باشد.

شما می توانید مرحله به مرحله کار، از ثبت نام تا شرکت در آزمون IELTS و سپس نتیجه آزمون را طی مکاتبه ها به اطلاع استادها برسانید و ارتباط خود را تا دریافت نتیجه با استادها ادامه دهید.

البته به طور کلی در حال حاضر به خاطر افزایش رقابت، بسیاری از استادها تا زمانی که اپلای نکرده باشید، ممکن است به مکاتبات شما پاسخ ندهند. پس در عین حال که مکاتبه را از چند ماه قبل از ددلاین آغاز می کنید، نباید از عدم دریافت پاسخ از استادها تا پیش از اپلای و ددلاین، دلسرد شوید و لازم است به مکاتبه ادامه دهید.
شیلا 1397/06/09 14:43
خیلی خوب و جامع توضیح دادین ممنون