×
سریع، مطمئن و آگاهانه

ددلاین (Deadline) چیست و مهمترین ددلاین‌ها چه زمانی هستند؟

نویسنده : فرهاد اسدی

در برنامه ریزی برای اپلای دانشگاه های خارج از کشور همه چیز به Deadline دانشگاه ها وابسته است. Deadline دانشگاه ها چه زمانیست؟ کی ددلاین ها شروع می شوند و کی به پایان می رسند؟ تا چه زمانی اگر مدارک و نمره زبانمان آماده باشد به ددلاین های دانشگاه ها می رسیم؟

در فرآیند اپلای برای دانشگاه‌های خارجی و در موعد ارائه درخواست پذیرش (Application Submission) با اصطلاحی به نام ددلاین (Deadline) برخورد می‌کنید. ددلاین (ضرب العجل) دانشگاه‌ها به معنی آخرین تاریخی است که می‌توان اپلیکیشن آنلاین دانشگاه را Submit (ارائه) کرد. در ادامه این مقاله می‌خواهیم توضیحات بیشتری پیرامون ددلاین دانشگاه‌های آمریکا و کانادا و این که مهمترین ددلاین‌ها چه زمانی هستند، ارائه دهیم. در ابتدا باید گفت که هر دانشگاه Deadline مخصوص به خود را دارد و شما می‌بایست با مراجعه به بخش How to Apply یا Apply Now (یا دیگر عناوین مشابه) در سایت دانشگاه، از این که ددلاین ترم تحصیلی مورد نظرتان چه زمانی است، مطمئن شوید.

در نظر داشته باشید که ترم تحصیلی یا برنامه تحصیلی (Program) به یک دوره آموزشی گفته می‌شود که برای رشته‌ای تحصیلی در ترمی خاص شروع می‌شود و انتظار می‌رود در زمانی مشخص نیز به پایان برسد. به عنوان مثال رشته Electronic Engineering در مقطع Ph.D برای ورودی فصل پاییز سال 2018 یک برنامه تحصیلی است.
از آنجا که تاریخ ددلاین زمانی است که فرصت ارائه اپلیکیشن به پایان می‌رسد، اگر این تاریخ را از دست بدهید، احتمالاً باید چند ماه تا یکسال برای ددلاین بعدی منتظر بمانید و این بدین معناست که یک ترم یا یکسال دیرتر تحصیل خود را آغاز می‌کنید.
پس از رسیدن تاریخ ددلاین، دیگر دانشگاه اجازه و امکان پر کردن فرم اپلیکیشن را نمی‌دهد، اما معمولا پس از مدتی (مثلا سه ماه بعد) بار دیگر صفحه مربوطه باز می‌شود و متقاضیان اپلای، قادر خواهند بود تا فرم اپلیکیشن را پر کنند. بنابراین برای جلوگیری از تاخیر در پر کردن فرم آنلاین اپلای، می‌بایست به تاریخ ددلاین توجه زیادی نمایید.


برخی از دانشگاه‌ها پرونده کسانی را که پس از ددلاین ترمی خاص (مثلا ترم پاییز)، فرم اپلیکیشن خود را پر کنند، به طور خودکار برای ترم بعدی (ترم زمستان) مورد بررسی قرار می‌دهند. تنها تعداد کمی از دانشگاه‌ها ممکن است که حتی تا یک ماه بعد از اتمام Deadline، فرم اپلای را باز نگاه دارند و پذیرای Application ها برای ترم مورد نظر باشند. پس بهتر است تاریخ‌های Deadline دانشگاه‌ها را جدی بگیرید و برای از دست ندادن آن‌ها، برنامه ریزی دقیقی داشته باشید.

نکاتی پیرامون ددلاین دانشگاه‌ها

  • هنگام پرکردن اپلیکیشن آنلاین، می‌بایست اطلاعات مهمی همچون نمره زبان (مثل نمره آزمون تافل iBT، IELTS، GRE General و یا GRE Subject) را در فرم آنلاین وارد کنید، بنابراین تا پیش از ددلاین دانشگاه، می‌بایست در آزمون مورد نظرتان شرکت کرده و نمره آزمون در اختیار شما باشد. عموما زمان مورد نیاز از تاریخ شرکت در آزمون تا دریافت نتایج برای آزمون‌های تافل iBT و GRE General بین 10 تا 12 روز، آزمون آیلتس 13 روز و GRE Subject حدود 50 روز می‌باشد.
  • تقریبا تمامی دانشگاه‌های آمریکا و کانادا تاکید دارند که همه مدارک از جمله Report نمره زبان، ریز نمرات (Official Transcripts) و دانشنامه رسمی تا پیش از تاریخ ددلاین می‌بایست به دانشگاه رسیده باشد.
  • ارسال مدارک با شرکت‌های پستی نظیر DHL و یا TNT بین 5 تا 10 روز به طول می‌انجامد، بنابراین جهت اطمینان از رسیدن مدارک تا پیش از ددلاین، این مسئله را در نظر بگیرید. اگرچه بسیاری از دانشگاه‌ها حتی تا یک ماه بعد از ددلاین نیز مدارک را می‌پذیرند و مشکلی در روند اپلای متقاضی پیش نمی‌آید، اما تاخیر در این کار نوعی ریسک محسوب شده و به هیچ عنوان توصیه نمی‌گردد.
  • تاریخ Deadline هر دانشگاه تا پایان آن روز محاسبه می‌شود. به عنوان مثال اگر ددلاین دانشگاهی تاریخ 15 ژانویه باشد، این ددلاین در ساعت 24 روز 15 ژانویه و به وقت محلی ایالتی که دانشگاه در آنجا قرار دارد، به پایان می‌رسد. برای دانشگاه‌هایی که در آمریکای شمالی قرار دارند، این زمان در زودترین حالت برابر با ساعت 8:30 یا 11:30 صبح روز بعد (یعنی 16 ژانویه) به وقت تهران است.
  • رزومه یا CV و همچنین SOP شما می‌بایست پیش از رسیدن ددلاین آماده باشد، اما در مورد توصیه نامه شرایط کمی متفاوت است. هنگامی که شما در فرم اپلیکیشن آنلاین استادهایی را برای نوشتن Recommendation Letter (توصیه نامه) مشخص می‌کنید، فرم‌های مربوط به توصیه نامه معمولا بعد از Submit اپلیکیشن برای استادها ارسال می‌شود، بنابراین عملا برای پیگیری این نامه دو تا سه هفته بعد از ددلاین نیز وقت خواهید داشت.

مهم ترین ددلاین‌ها

ددلاین دانشگاه‌های ایالات متحده و کانادا برای ترم پاییز از ماه دسامبر (آذر) آغاز و تا پایان فوریه (نیمه اسفند) ادامه می‌یابند. به طور مثال ددلاین ترم پاییز 2017 از دسامبر 2016 تا فوریه 2017 خواهد بود. ددلاین‌های ترم پاییز از این نظر مهم هستند که در حدود 80 درصد پذیرش دانشگاه‌ها در مقطع فوق لیسانس یا دکترا در ترم پاییز انجام می‌شود.

ددلاین‌های بسیاری از دانشگاه‌ها، پس از ماه دسامبر هر چند روز یک بار فرا می‌رسند (به طور معمول هر دو هفته) و با گذشت هر روز از اول دسامبر هر سال، تعداد دانشگاه‌های کمتری را برای انتخاب در آن سال خواهید داشت، بنابراین ددلاین 1 دسامبر را می‌توان نقطه آغاز زنجیره ددلاین‌های مهم دانشگاه‌ها دانست. در نتیجه چنانچه تاریخ اول دسامبر را برای ددلاین خود در نظر بگیرید و مدارک خود را تا آن زمان آماده کنید، دانشگاه‌های بسیاری را برای ارائه اپلیکیشن خواهید داشت.

در جدول زیر برخی از مهمترین Deadline‌های دانشگاه‌ها برای مقاطع فوق لیسانس (Master) و دکترا (Doctorate) در کشور‌های ایالات متحده آمریکا و کانادا به ترتیب زمانی فهرست شده‌اند:

تاریخ ددلاین (میلادی)
تاریخ ددلاین (شمسی)
توضیحات
15 نوامبر
24 آبان
دانشگاه‌های بسیار اندکی این ددلاین را دارند
1 دسامبر
10 آذر
15 دسامبر
24 آذر
31 دسامبر
10 دی
1 ژانویه
11 دی
3 ژانویه
13 دی
5 ژانویه
15 دی
15 ژانویه
25 دی
بیشترین ددلاین دانشگاه‌های مهم آمریکا و کانادا
31 ژانویه
11 بهمن
در این تاریخ ددلاین بیشتر دانشگاه‌های مهم به پایان می‌رسد
1 فوریه
12بهمن
15 فوریه
26 بهمن
28 فوریه
9 اسفند

جمع بندی

در این مقاله سعی شد تا ضمن ایجاد آشنایی کلی در مورد مفهوم ددلاین اپلای دانشگاه، فهرستی از مهمترین ددلاین های دانشگاه‌های آمریکا و کانادا نیز ارائه شود. در انتها توجه به نکات زیر لازم می‌باشد:

  • ددلاین‌های ذکر شده منحصر به دانشگاه‌های ایالات متحده و کانادا می‌باشد، بنابراین برای اپلای در کشورهای اروپایی و استرالیا، این تاریخ‌ها کاربردی ندارند و لازم است ددلاین‌های آن‌ها را از طریق وب سایت دانشگاه‌های مربوطه به دست آورید.
  • با این که در این مقاله تلاش شده است مهمترین ددلاین‌ها فهرست شوند، همیشه ددلاین‌های خاص دیگری برای بعضی از دانشگاه‌ها وجود داشته‌اند. به عنوان مثال هر روزی در ماه ژانویه ممکن است ددلاین یک دانشگاه در آمریکا و کانادا باشد. پس هیچ مرجعی بهتر از وب سایت خود دانشگاه برای کسب اطلاع در این رابطه نمی‌باشد.
  • به طور کلی می‌توان نتیجه گرفت که اگر می‌خواهید بیشترین ددلاین‌ها را داشته باشید، بهتر است تا قبل از آغاز ماه دسامبر، یعنی پیش از اول آذر ماه تمامی مدارک لازم را تهیه کرده باشید و نمره‌های آزمون‌ها را نیز دریافت نموده باشید.
  • دو تا سه ماه قبل از رسیدن ددلاین‌ها زمان طلایی جهت ارتباط با استادها می‌باشد. بنابراین از اواخر شهریور می‌توانید بر شدت مکاتبات و تماس‌های تلفنی با استادها بیافزایید و این موضوع را جدی تر پیگیری کنید. هر چند که در سال‌های اخیر، استادها بیشتر به متقاضیانی پاسخ می‌دهند که حتماً اپلای کرده باشند، در نتیجه زمان مناسب برای مکاتبات به سمت بعد از ددلاین‌ها در حال حرکت می‌باشد.

در پایان باید گفت که مساله برنامه ریزی و زمان بندی یکی از مهم‌ترین رموز موفقیت در پروسه اپلای می‌باشد و برای برنامه ریزی، آگاهی از زمان ددلاین‌های دانشگاه‌ها بسیار کلیدی و با اهمیت است. بنابراین در پروسه اپلای خود، تاریخ ددلاین را بسیار جدی بگیرید تا زمان را از دست ندهید.

در این مقاله به انواع مختلف تامین‌های مالی و واژگان پرکاربرد در حوزه بورس تحصیلی اشاره شد تا متقاضیانی که در آغاز راه اپلای قرار دارند با این واژگان آشنا شوند. مجددا تاکید می‌شود که شرایط و ضوابط کشورها و حتی دانشگاه‌های یک کشور در اختصاص دادن بورس‌های تحصیلی متفاوت است، بنابراین به دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از کشور توصیه می‌شود با مراجعه به وب‌سایت‌های دانشگاه‌های مورد نظرشان و مطالعه قسمت‌های مربوط به تامین مالی اطلاعات دقیق و کامل را در این خصوص به دست آورند.

ايراندخت 1398/06/19 23:54
با سلام من ارشد ژنتيك هستم و تازه دفاع كردم،امتحان ايلس ميخواستم اذر بدم ،ولي اون موقع زمان deadline دانشگاه مورد نظرمه ،به فاصله ١٠ روز بعد deadline نتيجه امتحان ايلس ميدن به نظرتون بايد چيكار كنم متاسفانه زودتر نميتونم امتحانشو بدم چون تا اون موقع كلاساي ايلس ميرم
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

متاسفانه راه دیگری برای این موضوع وجود ندارد و لازم است به گونه‌ای در آزمون آیلتس شرکت کنید که در زمان ددلاین، نتیجه آن را دریافت کرده باشید.
Arman 1398/06/18 17:58
سلام. سایت بسیار خوبی دارید . یک سوال داشتم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید از اونجایی که کل فرایند اپلای و وثیقه سربازی و ... حدودا یک سال طول میکشه بعضیا میگن بهتره که قبل از اینکه کامل فارق التحصیل بشیم این فرایند رو شروع بکنیم . و از اونجایی که برای ارسال مدارک به ریزنمرات و آخرین مدرک تحصیلی نیاز هست چطور تا وقتی هنوز فارق التحصیل نشدیم این مدارک رو ارسال کنیم؟ آخه دانشگاه که این مدارک رو تا قبل از فارق التحصیلی کامل به ما نمیده. اگرم برای فراق التحصیلی کامل صبر کنیم بعدش اقدام به اپلای کنیم تا جواب به ما برسه غیبت میخوریم و دیگه نمیتونیم وثیقه بزاریم. به نظر شما چه کار باید کرد؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

شما تنها در مرحله ثبت نام حضوری در دانشگاه مورد نظر، به اصل مدارک خود نیاز پیدا خواهید کرد و می‌توانید پیش از فارغ‌التحصیلی و با استفاده از ترجمه ریزنمرات خود (رسمی یا غیر رسمی) برای دریافت پذیرش اپلای نمایید.
مهد 1398/06/12 19:36
سلام و ممنون بابت مطالب سایت، یه سوال داشتم در مورد گپ تحصیلی. من 2 سال در آزمایشگاه تشخیص طبی کار کردم و 2 ترم هم در دانشگاه ازاد و موسسه اموزش عالی تدریس کردم و همچنین چند دوره ی اموزشی مربوط به رشته ی خودمو گذروندم ولی متاسفانه برای من بیمه ای رد نشده ولی میتونم نامه از دانشگاه و آزمایشگاه بیارم و تاییدیه های دوره هام رو هم دارم. به نظر شما این میتونه مشکل گپ تحصیلی منو که 6 سال هست رو پوشش بده؟ و اگر نه ، راهی هست برای این مسئله؟ممنون
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

به طور کلی مبنای دریافت پذیرش، رزومه و نحوه بیان شما می‌باشد و زمانی که بتوانید به طور موجهی گپ تحصیلی خود را توجیه نمایید، مشکلی وجود نخواهد داشت.
علی 1398/06/03 21:18
با سلام و خسته نباشید. آیا برا پذیرش در دوره دکترا محدودیت سنی هم وجود داره؟ مثلا دکترای دانشگاه های آلمان. ممنون از راهنمایتون
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

در رابطه با دریافت پذیرش تحصیلی محدودیت سنی وجود ندارد؛ اما معمولاً استادها و تصمیم گیرندگان در رابطه با اعطای کمک هزینه تحصیلی، به گپ تحصیلی (فاصله با دریافت مدرک تحصیلی قبلی) توجه می‌کنند و این مورد را به عنوان یک موضوع منفی در نظر می‌گیرند. به طور مشابه در هنگام دریافت ویزا نیز آفیسرها دیدی منفی نسبت به این موضوع داشته و انتظار دارند توضیح قابل قبولی در این رابطه دریافت کنند.
مهرسا 1398/05/20 19:25
با سلام بنده قصد دارم برای دکترای آمار دانشگاه های کانادا اپلای کنم . دو تا سوال داشتم خدمتتون ا. آیا نیاز هست پیش از اپلای مدارک تحصیلی ترجمه و مهر شده ام رو از طریق سایت هایی مثل WES ارزیابی کنم یا ارسال آنلاین مدارک یا پست مستقیم آنها به دانشگاه مذکور کفایت میکنه ؟ 2. من فوق فیزیک دارم و در کنار آن ترم آخر فوق الیسانس آموزش زبان انگلیسی هم هستم ولی فرصتم برای شرکت در آزمون آیلتس و ارائه مدرک زبان تا پایان ددلاین کافی نیست لذا میخواستم بدونم یک نامه یا گواهی اشتغال به تحصیل از طرف دانشگاهی که در آن زبان میخونم رو نمیتونم به صورت موقت در اپلای آنلاین بجای مدرک زبانم آپلود کنم و طی یک نامه شرح بدم که مدرک زبانم به زودی آماده خواهد شد ؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

1. شما باید برای ارزیابی و ارسال مدارک خود از طریق WES اقدام نمایید.

2. خیر، لازم است یا در یک دوره به زبان انگلیسی تحصیل کرده باشید (مثلاً دوره تحصیلی فیزیک را در یک دانشگاه انگلیسی زبان در آلمان گذرانده باشید) یا نمره آزمون ارزیابی زبان را در دست داشته باشید. بنابراین تحصیل در رشته زبان انگلیسی معیاری برای سنجش سطح زبان نمی‌باشد.
هانیه 1398/05/15 18:10
سلام و خسته نباشید. ممنون از مطالب خوبی که گذاشتید. من ترم سوم کارشناسی هستم. مهندسی پلیمر دانشگاه تهران و چون نمیخوام وقفه ای بین کارشناسی و کارشناسی ارشد بیوفته و میخوام اپلای کنم، نمیدونم چه زمانی باید اقدام کنم، میشه یه راهنمایی بفرمایید که از کی باید پیگیر باشم؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

برای اپلای، لازم است ابتدا ددلاین‌های موجود در سایت دانشگاه‌های مورد خود را بررسی نمایید. اما باید به این نکته توجه کنید که پیش از ددلاین، موارد زیادی از جمله آمادگی، شرکت و دریافت نمره آزمون‌های زبان، SOP، آماده کردن Recommendation استادها، آماده کردن مقاله (در صورت نیاز) باید انجام شوند. بنابراین به دلیل آن که در ترم پاییز درگیر فرآیند اپلای می‌شوید، بهتر است که هرچه زودتر کارهای خود را آغاز نمایید.

همچنین برای دریافت اطلاعات بیش‌تر در این زمینه، می‌توانید به صفحه "ددلاین چیست؟" به لینک زیر مراجعه کنید:
https://www.tehranpayment.com/wiki/other/what-is-university-deadline
ali 1398/03/19 13:46
با سلام و عرض احترام... من دانشجوی ترم ۸ مهندسی برق هستم و دارم کارشناسی رو تموم می کنم...می خوام برای ترم بهار دانشگاه های ترکیه (یا غیره) اقدام کنم و مدارک زبانم رو هم تا پاییز حل بکنم...می خواستم بدونم بهترین زمان برای مکاتبه و انجام کارهای مربوطه کی هست؟؟؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

هر چه این کار را زودتر انجام شود برای شما بهتر است و لازم است این مکاتبه حتی تا بعد از اپلای و قبل از دریافت نتیجه اپلای با استاد و دانشگاه ادامه داشته باشد. بنابراین توصیه می‌کنیم که از همین حالا مکاتبه را آغاز کنید.
اميرحسين 1398/03/02 14:26
با سلام، لطفن در مورد زمان تقريبي ددلاين دانشگاه هاي كانادا ( انتوريو) براي ترم ژانويه ٢٠٢٠ راهنمايي بفرماييد.
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

ما شرکت پرداختی هستیم و نمی‌توانیم در این باره اظهار نظر مستقیمی انجام دهیم؛ ولی شما با بررسی سایت دانشگاه‌های مورد نظر خود می‌توانید ددلاین‌های لازم را پیدا کنید.
الهام 1398/02/24 21:15
سلام خدمت شما واقعا از اطلاعات مفیدی که در اختیارمون گذاشتید، تشکر میکنم
بهار 1398/02/05 15:00
سلام میشه لطفا ددلاین دانشگاه مک مستر برفمایید؟ برای دوره دکتری ویروس یا سلولی مولکوی میخوام. هرچقدر سایت دانشگاه گشتم پیدا نکردم. بعد من توی مدارک مورد نیاز این دانشگاه ندیدم gre بخواد، درسته؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

این کار مستلزم چک کردن دقیق سایت دانشگاه مورد نظر شماست و متاسفانه ما به عنوان شرکت پرداختی نمی‌توانیم در این مورد به شما کمک کنیم.
ویکی 1398/01/11 19:08
سلام. دانشگاهها فرم برای اپلای دارند و میشود مدارک را آپلود کرد. آیا باز هم باید مدارک را پست کنیم؟ هزینه پست به کانادا چقدر است؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

این موضوع به دانشگاهی که قصد اپلای در آن را دارید بستگی دارد. در اغلب دانشگاه‌ها امکان اپلای آنلاین وجود دارد و نیازی به پست کردن مدارک نیست. به همین دلیل شما باید شرایط دانشگاه مورد نظر را در سایت آن مطالعه نمایید.

همچنین برای مشاهده هزینه پست نیز پیشنهاد می‌کنیم در سایت study.eshipglobal.com اکانت ایجاد نمایید و در صورت تمایل به استفاده از این پست، در صفحه مربوطه در سایت ما ثبت سفارش نمایید.
ghazal 1398/01/10 02:47
سلام و عرض احترام نمره آیلتس بالا می تونه معدل پایین دوره ی کارشناسی رو تا حدی جبران کنه؟
پاسخ تهران پرداخت
سلام، از سوال شما متشکریم.

نمره GRE general خوب، رزومه علمی قوی، انگیزه‌نامه (SOP) خوب، دریافت نمره‌های مناسب از آزمون‌های آیلتس و تافل iBT و از همه مهم‌تر جلب نظر استادها هر یک به نوبه خود تاثیراتی گاه بیشتر از معدل کارشناسی بر نتیجه اپلای شما دارند.
فرشاد 1397/09/26 13:12
سلام من وهمسرم اخیرا اقامت دایم کانادارا دریافت کردیم متاسفانه تنهاپسرم که الان ترم اخرمهندسی کامپیوترامیرکبیرهست درزمان شروع پرونده مهاجرت مشمول قانون فرزندوابسته شدوچون بالای ۱۹ سال داشت نتونست واردپرونده مهاجرت مابشه الان میخوادبرای فوق لیسانس دانسگاههای کانادا اقدام کنه چقدراحتمال داره بخاطررمقیم بودن والدینش بهش ویزا ندن؟ وایا اصولا افیسر وضعیت اقامت افراددرجه یک دانشجوراچک میکندیاخیر؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. با توجه به این که در این رابطه هیچ اظهار نظری نمی توان انجام داد و همه چیز تنها در صورت انجام آن توسط شما مشخص می شود، پیشنهاد ما این است که ایشان بدون در نظر گرفتن شرایط مهاجرنی شما، سبدی از دانشگاه ها در آمریکا، کانادا، استرالیا، اروپا و در مواردی شاید در سایر کشورهای دنیا برای اپلای تشکیل دهد.

در واقع در تشکیل این سبد موضوع شما را نباید در نظر بگیرد. در نهایت ممکن است از هر جایی پذیرش بگیرد و هر کشوری (شامل کانادا) به او ویزا بدهد یا ندهد. سپس با توجه به نتیجه پذیرش ها و ویزاهای دریافتی می تواند تصمیم بگیرد که به کدام کشور سفر کند.

این که شما پرونده اپلای ایشان را به پرونده مهاجرتتان گره بزنید، می توانید به هر دو پرونده صدمه بزند.

ضمن این که در نهایت بعد از چند سال تحصیل و کار در هر کشوری به جز ایران، با دریافت اقامت دائم، احتمالاً ایشان موفق به مهاجرت بسیار ساده به کشور کانادا خواهد شد.
امیر 1397/09/24 17:36
عرض سلام و احترام. چه مدت بعد از تاریخ به اتمام رسیدن ددلاین، دانشگاه ها نتایج پذیرش خود را اعلام می کنند؟؟(اکسپت یا ریجکت شدید) این سوال را از بابت خدمت سربازی می پرسم که یه موقع بعد از تموم شدن مهلت یک سالمون، جواب اپلای نیاد که غیبت بخوریم. و لطفا اگر امکانش هست کلا راجع به زمان بندی های مختلفی که ما باید طبق اون عمل بکنیم تا به مشکل خدمت نخوریم، یک توضیح جامع بفرمایید. بسیار سپاسگزارم از مطالب مفیدتون.
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. نتایج پذیرش بین دو ماه تا 6 ماه پس از اپلای به اطلاع اپلیکنت ها می رسد.

در مواردی که شما قبل از دریافت نتیجه پذیرش مشمول هستید، می توانید در دوره انتظار برای نتایج خدمت سربازی خود را آغاز کنید. در هر زمانی که پذیرش را برای مقطع بعد از مقطعی که قبلاً برای آن مقطع معافیت تحصیلی گرفته اید (مثلاً برای ارشد معافیت تحصیلی داشته اید، سپس به خدمت رفته اید و حین خدمت در مقطع دکترا پذیرش گرفته اید) می توانید با پذیرش دریافت شده، اقدام به دریافت معافیت تحصیلی کنید، خدمت خود را متوقف کنید و برای ادامه تحصیل به کشور مربوطه سفر کنید.
متین 1397/09/16 11:46
سلام. من۳۳ سالمه از زمان فارغ التحصیلی رشته کارشناسی م تقریبا ده سال میگذره رشته مهندسی کامپیوتر خوندم و اینکه رشته ی کارشناسی ارشدم غیرمرتبط بوده و میخوام برای کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر اپلای کنم.توی این مدت هم مشغول کار بودم. اول اینکه بنظر شما شانسی هست بعد از گذشتن ده سال وقفه تحصیلی باز بتونم اپلای بگیرم؟ مدرک زبان هم درحال حاضر ندارم.و دارم خودم رو اماده میکنم برای ازمون ایلتس. از الان میتونم اقدام‌کنم برای اپلای؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. بله شما شانس دریافت پذیرش دارید اما دریافت پذیرش با این گپ تحصیلی مشکل خواهد بود. ضمناً ممکن است به دلیل داشتن گپ تحصیلی موفق به دریافت ویزا نشوید.

اما افرادی با همین شرایط توانسته اند پذیرش و ویزا دریافت کنند. پس می توانید با بررسی بیشتر و دریافت مدارک لازم و نمره زبان جهت اپلای اقدام کنید.

جهت رسیدن به ددلاین های مربوط به پذیرش پاییز 2019 زمان کمی دارید و ممکن است لازم باشد برای ددلاین های سال بعد یا ترم های بعدی اقدام به اپلای نمایید.
حالا هرکی 1397/09/13 23:17
سلام ببخشید یه سوالی هست خیلی وقته ذهنمو درگیر کرده : برای قبولی در دانشگاه های رنک بالا (مثل MIT یا استنفورد و ...) فقط داشتن یک تافل خوب و GRE خوب و معدل خوب و یک ریکام ایده آل کفایت میکنه ؟ آخه من کسی رو میشناسم که با معدل 19.90 و تافل iBT 109 (که البته نمره GRE طرف رو نمیدونم !) فیزیک دانشگاه Yale قبول شد (فول فاند) که به این معناست که به احتمال 99 درصد نه MIT نه استنفورد نه هاروارد نه کلتک و نه پرینستون قبول نشده ! آیا عامل دیگری در قبولی دانشگاه های TOP10 تاثیر داره ؟ مثلا اسم دانشگاهی که ازش لیسانس گرفتیم ؟ یا سوابقی که قبل از ورود به دانشگاه داشتیم ؟ (مثل رتبه کنکور یا مدال المپیاد)
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. دریافت پذیرش از دانشگاه ها در هر سطحی که باشند، رقابتی می باشد. پس شما باید به وضعیت رقبای خود نگاه کنید. برای دانشگاه هایی مثل MIT و استنفورد، علاوه بر داشتن بهترین شرایط باید رزومه مناسب شامل مقالات بسیار قوی و در موارد افتخاراتی مثل مدال های المپیاد و غیره را نیز داشته باشید زیرا رقبای احتمالی شما چنین مواردی را دارند.

پس بهتر است یک سبد از دانشگاه ها در سطوح مختلف تشکیل دهید تا شانس دریافت پذیرش خود را افزایش دهید. ضمناً با توجه به دشواری تحصیل در اینگونه دانشگاه ها، لازم است در هنگام انتخاب دانشگاه برای دریافت پذیرش به سطح بالای تحصیلی و علمی که از شما در دوره ای که در آن تحصیل خواهید کرد هم توجه داشته باشید.
محمد 1397/07/29 21:39
سلام.من میخواهم برای دیماه ازمون ایلتس بدم . آیا میتوانم قبل از آزمون با اساتید مکاتبه کنم و درخواست فاند بدم ودر مکاتبه بگم که مثلا ایلتس ۷.۵ میتونم بگیرم؟ یا صبر کنم نمره زبانم بیاد بعد شروع به ایمیل زدن بکنم؟ البته در این صورت زمان رو از دست خواهم داد. بنظر شما معقول هست از الان با اساتید مکاتبه کنم و آیا اصلا در این مرحله اساتید نمره زبان رو حتما میخواهند؟ رشته من مترجمی انگلیسی و برای مقطع دکتری میخوام درخواست بدم. ممنون اگه راهنمایی کنید
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. بله همیشه بهتر است مکاتبه با استادها از چند ماه قبل از ددلاین ها شروع شود و تا بعد از ددلاین ها و اپلای ادامه یابد و در عمل بهتر است تا زمان دریافت پاسخ اپلای این مکاتبه ها ادامه داشته باشد.

شما می توانید مرحله به مرحله کار، از ثبت نام تا شرکت در آزمون IELTS و سپس نتیجه آزمون را طی مکاتبه ها به اطلاع استادها برسانید و ارتباط خود را تا دریافت نتیجه با استادها ادامه دهید.

البته به طور کلی در حال حاضر به خاطر افزایش رقابت، بسیاری از استادها تا زمانی که اپلای نکرده باشید، ممکن است به مکاتبات شما پاسخ ندهند. پس در عین حال که مکاتبه را از چند ماه قبل از ددلاین آغاز می کنید، نباید از عدم دریافت پاسخ از استادها تا پیش از اپلای و ددلاین، دلسرد شوید و لازم است به مکاتبه ادامه دهید.
شیلا 1397/06/09 14:43
خیلی خوب و جامع توضیح دادین ممنون
T.T 1397/05/23 19:07
سلام، خیلی ممنون از مطالب مفیدتون، من سوالی در رابطه با ریز نمرات داشتم و اون اینه که: اگر دانشگاهی توی سایت اعلام کرده باشه حداقل نمره دریافتی "امتحانات" مثلاً نباید کمتر از 14.5 باشه، اگر معدل و نمرات زبان و رزومه و همه چی بالا باشه، و فقط یک دونه از درسای تخصصی از این حد نصاب کمتر باشه، اصلاً قابل قبول نیست براشون؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. البته ما نمی توانیم در مورد رویه های کاری و نحوه تصمیم گیری یک دانشگاه اظهار نظر کنیم. اما تجربه ما نشان می دهد در بسیاری از موارد، به خصوص وقتی که ارتباط با استاد شکل گرفته است، دانشگاه ها انعطاف پذیری خوبی را نشان می دهند.

پس توصیه کلی ما این است که در این شرایط در دانشگاه مربوطه اپلای کنید و به این دلیل از اپلای در دانشگاه مربوطه صرفه نظر ننمایید.
Applicant 1397/05/16 12:28
با سلام برای اپلای ریز نمرات از دانشگاه کافیست؟ یا باید مبلغی به دانشگاه مبدا دولتی برای خرید مدرک کارشناسی نیز داده شود؟ در ضمن اینکه اگر هنوز تحصیل تمام نشده باشد، خرید و یا ارائه مدرک منتفی است؟ (مثلا متقاضی اپلای ترم 7 کارشناسی باشد) پیشاپیش ممنون از پاسختون
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. بله برای اپلای ریز نمرات کافیست و نیازی به آزاد کردن مدارک برای اپلای نیست. شما زمانی نیاز به آزاد کردن مدارک را دارید که پذیرش گرفته اید و به زودی در حال سفر به کشور مربوطه هستید. مدارک آزاد شده برای ثبت نام حضوری در دانشگاه مورد نیاز شماست.


پس در نهایت باید مدارک خود را آزاد کنید اما قطعاً نه تا پیش از دریافت پذیرش. پس برای آزاد کردن مدرک تحصیلی خود تعجیل نکنید و فعلاً بر روی اپلای تمرکز کنید.

ظبیعتاً تا زمانی که تحصیل خود را به پایان نرسانیده باشید، مدرکی ندارید که بخواهید آن را آزاد کنید.
حامد 1396/12/21 14:22
با سلام. متقاضی حداکثر به چند دانشگاه مختلف می تواند هم زمان درخواست پذیرش و فاند بدهد؟
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. در این رابطه محدودیتی وجود ندارد. اما با توجه به این که بودجه و زمان شما نامحدود نیست و اپلای نیازمند به فعالیت دقیق و حساب شده است، توصیه ما بین 10 تا حداکثر 15 دانشگاه در کشورهای مختلف با رنکینگ های مختلف می باشد.
کارشناس 1396/12/11 01:53
در مقاله اشاره شده است که آخرین ددلاین 29 فوریه است. در صورتی که ماه فوریه 28 روزه است.
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از نکته سنجی و دقت شما سپاسگزاریم. البته هر 4 سال یک بار و در سال های کبیسه، روز 29 فوریه وجود دارد اما به خاطر همین موضوع، توسط دانشگاه ها به عنوان ددلاین در نظر گرفته می شود. از این رو مقاله اصلاح شد.

خوشحالیم که کاربرانی تا این حد دقیق داریم و به همین دلیل، به خود می بالیم.
احسان 1396/10/27 18:03
"به طور مثال ددلاین ترم پاییز 2017 از دسامبر 2016 تا فوریه 2016 خواهد بود." اینجا فکر کنم اشتباه نوشتید: دسامبر 2016 تا فوریه 2017 باید باشه
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از انتقاد و دقت نظر شما متشکریم. این مورد در وب سایت اصلاح شد.

خوشحالیم که افتخار ارائه خدمات به کاربران آگاه و دقیقی مثل شما را داریم.
ارمان 1396/10/09 19:39
با سلام.میخواستم بدونم که مثلا اگه من که الان ترم 5 کارشناسی هستم بخوام برای پاییز 2019 اپلای بدم با توجه به توضیحات شما تا دسامبر 2018 وقت دارم مدارکمو اماده کنم برا ارسال ولی من که اون موقع تو ترم 7 هستم و مدرک کارشناسیم اماده نشده پس چطور میتونم مدارکم رو برای ترم پاییز 2019 ارسال کنم در صورتی که تا دسامبر 2018 هنوز فارغ التحصیل نشدم؟؟ با تشکر
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. برای اپلای نیازی به مدرک دانشنامه نیست و شما می توانید مشابه با بسیاری از Applicant ها فقط با ریزنمرات خود و اعلام این موضوع در رزومه خود که ترم 7 هستید به راحتی اپلای کنید.
امید 1396/10/05 17:14
با سلام من مدرک مهندسی محیط زیست گرایش آلودگی دارم در خصوص این رشته میخواستم بدونم کدام کشورها و با چه شرایطی میتونم پذیرش بگیرم. مرسی
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. تهران پرداخت فقط در زمینه خدمات پرداخت فعالیت می نماید و ارائه مشاوره در رابطه با اپلای، جز خدمات تهران پرداخت نیست.

البته شما می توانید جهت کسب اطلاعات عمومی در رابطه با اپلای، مقاله های موجود در وبلاگ را نیز مطالعه فرمایید.
M.Ca 1396/06/20 18:43
سلام..بعضی از دانشگاه ها ددلاین شون برای ترم پاییز 1 آگوست هستش.. ولی یه مقدار گیج کننده ست...یعنی برای ترم پاییز 2018 تا 1 آگوست 2018 وقت هست؟ اون وقت زمان تا شروع ترم خیلی کم میشه...اگه 1 آگوست 2017 هست، زمان تا شروع ترم خیلی زیاد میشه (بیشتر از یک سال)..ممنون میشم، توضیح بدین..
پاسخ تهران پرداخت
با سلام

از سوال شما متشکریم. ددلاین 1 آگوست در آمریکا و کانادا فقط می تواند برای ترم بهار باشد و حتی برای ترم زمستان هم برای دانشجویان خارجی (International Students) چنین دانشگاه هایی نمی توانند ددلایت آگوست داشته باشند. پس اگر ددلاین یک برنامه تحصیلی در یک دانشگاه 1 آگوست 2017 می باشد، قاعدتاً زمان شروع آن برنامه تحصیلی نمی تواند زودتر از زمستان 2018 باشد.

این زمانبندی به این دلیل است که علاوه بر یک زمانبندی 1 تا 3 ماهه برای بررسی اپلیکیشن ها وجود دارد، یک دوره سه ماهه هم برای انجام اقدامات مربوط به ویزا هم نیاز است که باید توسط دانشگاه ها در آمریکا و کانادا در نظر گرفته شود.

این محدودیت زمانی البته مربوط به دانشگاه ها در اروپا و استرالیا یا سایر کشورها به غیر از آمریکا و کانادا نمی شود و شما ممکن است هر ددلاینی را برای هر ترم یا برنامه تحصیلی مشاهده کنید.
ALI 1396/05/21 01:27
Very good, thanks.