homeخانهleftخدماتleftآزمون‌های بین المللیleftپرداخت هزینه آزمون CFA

پرداخت هزینه آزمون CFA

آزمون CFA یا Chartered Financial Analyst همان طور که از نام آن پیداست – تحلیلگر مالی خبره – به عنوان شناخته شده و قوی ترین آزمون برای فعالان حرفه ای بازار سرمایه، در حیطه مدیریت مالی و سرمایه گذاری به رسمیت شناخته شده است. این آزمون دارای سه سطح است و در صورتی که فردی بتواند هر سه سطح این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارد گواهی نامه CFA Charter را دریافت کرده و به عنوان CFA Charter Holder شناخته می شود.

از آنجا که مدرک CFA یکی از مهم ترین و معتبرترین مدارک در حوزه تحلیلگری بازار سرمایه است و شخص دارنده این مدرک به عنوان یک خبره در این حوزه شناخته می شود، این آزمون اخیرا با اقبال زیادی از سوی فعالین و دانش آموختگان نخبه حوزه مالی و سرمایه گذاری روبرو شده است. اهمیت این مدرک تا بدان جاست که Financial Times در مقاله ای از آن به عنوان برترین استاندارد (Gold Standard) مدارک مرتبط با حوزه مالی و سرمایه گذاری نام برده است.

 

زمان، مکان و هزینه برگزاری آزمون CFA

آزمون های CFA سطح ۲ و ۳ تنها یک بار در سال و در اولین یکشنبه ماه June برگزار می گردد و آزمون سطح ۱ علاوه بر اولین یکشنبه ماه June در ماه دسامبر نیز برگزار می شود که طی چند سال گذشته در تاریخ ۵ دسامبر برگزار شده است.

محل برگزاری آزمون می بایست در زمان ثبت نام مشخص شود. برای این کار شما با ذکر کردن محل سکونت خود در زمان ثبت نام، می توانید تست سنترهای مجاز نزدیک به آن محل را مشاهده کنید البته این امکان وجود دارد که هر کشوری که در زمان امتحان آنجا حضور دارید به عنوان مکان آزمون انتخاب نمایید. در حال حاضر این مکان ها برای کاربران ایرانی شهرهای دوبی، استانبول و ایروان هستند.

آخرین اطلاعات تکمیلی مربوط به مکان برگزاری را می توانید با مراجعه به صفحه Test Center Locations و آخرین اطلاعات تکمیلی مربوط به زمان برگزاری را نیز می توانید در صفحه CFA Program Exam Calendars مشاهده نمایید.

 

پرداخت هزینه آزمون CFA

 

هزینه برگزاری آزمون CFA

هزینه برگزاری آزمون CFA شامل دو بخش است. اولین بخش، مبلغ Program Enrollment Fee مربوط به آن دسته از شرکت کنندگانی است که برای نخستین بار و قبل از ثبت نام سطح ۱ پرداخت می شود و در حقیقت چیزی شبیه حق ثبت نام در CFA Program می باشد و تکرار نخواهد شد که برای آزمون ۲۰۱۶ این مبلغ برابر ۴۵۰$ می باشد. دومین بخش، Exam Registration Fee است که برای هربار شرکت در آزمون پرداخت می‌گردد و بسته به زمانی که آمادگی پرداخت برای آزمون CFA را دارید، سه گزینه در اختیار شما قرار می‌گیرد که از میان آن‌ها قادر به انتخاب خواهید بود. برای مشاهده قیمت‌ها می‌توانید به صفحه CFA Program Fees مراجعه نمایید. به همین ترتیب، هزینه‌های آزمون CFA در سال ۲۰۱۸ عبارتند از:

 

Early Registration Fee

تا تاریخ ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۷ هزینه آزمون برای شما معادل ۶۵۰ دلار آمریکا خواهد بود.

 

 Standard Registration Fee

از تاریخ ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۷ تا ۱۲ فوریه ۲۰۱۸، هزینه آزمون برای شما معادل ۹۵۰ دلار آمریکا خواهد بود.

 

Late Registration Fee

از ۱۴ فوریه ۲۰۱۸ تا ۱۴ مارس ۲۰۱۸، هزینه آزمون برای شما معادل ۱۳۸۰ دلار آمریکا می‌باشد.

 

خدماتی که شما در مقابل پرداخت هزینه های فوق از آنها برخوردار می شوید عبارتند از ثبت نام آزمون، نسخه الکترونیکی مجموعه آموزشی CBOK و همچنین شرکت در یک آزمون آزمایشی Mock Exam. همچنین در صورت نیاز شما با پرداخت ۱۵۰$ اضافه تر در مرحله پرداخت هزینه ثبت نام می توانید در صورت تمایل نسخه چاپی منابع CBOK را نیز در اختیار داشته باشید.

 

نکاتی پیرامون آزمون

  • انستیتو CFA برای استرداد مبالغ ثبت نامی مدت ۲ روز کاری جهت انصراف و ریفاند مبلغ در نظر گرفته است و بعد از این زمان به هیچ وجه مبلغی مسترد نخواهد شد. همچنین طبق قوانین Deferral انستیتو CFA درخواست تعویق آزمون ثبت شده باید حداکثر تا ۱۰ روز کاری پس از آزمون به انستیتو ارسال شود با این حال ترجیح بر این است که در صورت نیاز به تعویق آزمون، تا زمان برگزاری آزمون اقدام کرده باشید.
  • شما می بایست آزمون ها را به ترتیب سطوح پشت سر بگذارید. بدین معنی که زمانی خواهید توانست در آزمون دوم شرکت کنید که آزمون اول را پشت سر گذاشته و در آن نمره قبولی دریافت کرده باشید. همین مطلب در مورد آزمون مرحله سوم نیز صادق است.
  • فرایند ثبت نام CFA در وبسایت آن شامل تکمیل ۱۲ مرحله است که سمت راست پروفایل ثبت نامی خود آن را مشاهده می کنید. با توجه به اینکه می توانید هر مرحله را جداگانه تکمیل نمایید لذا دقت داشته باشید که همه آنها تیک خورده باشد.
  • شرکت کنندگان آزمون تنها مجاز به استفاده از دو نوع ماشین حساب هستند:
Texas Instruments BA II Plus – including BA II Plus Professional
Hewlett Packard 12C – including the HP 12C Platinum

ساعات کاری

روزها

بازه زمانی

 حداکثر زمان انجام سفارش‌

شنبه تا چهارشنبه

۹ تا ۲۲

حداکثر ۳ ساعت

پنجشنبه

۹ تا ۱۳:۰۰

حداکثر ۳ ساعت

سایر زمان ها و روزهای تعطیل


 تا ۱۱ صبح اولین روز کاری بعدی و یا تا ۲۴ ساعت (هر کدام که زودتر باشند)

 

5/5 - (1 امتیاز)

سوالات متداول

هزینه‌های آزمون CFA در سال ۲۰۱۸ عبارتند از:

Early Registration Fee
تا تاریخ ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۷ هزینه آزمون برای شما معادل ۶۵۰ دلار آمریکا خواهد بود.
Standard Registration Fee
از تاریخ ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۷ تا ۱۲ فوریه ۲۰۱۸، هزینه آزمون برای شما معادل ۹۵۰ دلار آمریکا خواهد بود.
Late Registration Fee
از ۱۴ فوریه ۲۰۱۸ تا ۱۴ مارس ۲۰۱۸، هزینه آزمون برای شما معادل ۱۳۸۰ دلار آمریکا می‌باشد.

مبلغ Program Enrollment Fee مربوط به آن دسته از شرکت کنندگانی است که برای نخستین بار و قبل از ثبت نام سطح ۱ پرداخت انجام می‌دهند و شبیه به حق ثبت نام در CFA Program می باشد و تکرار نخواهد شد که برای آزمون ۲۰۱۶ این مبلغ برابر ۴۵۰$ می باشد.