ثبت نام آزمون GRE General

آزمون جی آر ای (GRE | Graduate Record Examinations) یکی از آزمون‌های زبان است که نمره آن معیار سنجش زبان انگلیسی در بسیاری از دانشگاه‌های جهان به هنگام ارزیابی مدارک پذیرش دانشجویان به شمار می‌رود. نمره این آزمون یکی از مدارک الزامی برای ادامه تحصیل در مقاطع فوق لیسانس (Master) و دکتری (PhD) در تمامی دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا بوده و کسب نتیجه خوب در این آزمون می‌تواند به عنوان وجه تمایز شما از دیگر داوطلبین باشد.

از سوی دیگر معدل دوره کارشناسی اهمیت زیادی در ارزیابی دانشگاه‌ها برای اعطای پذیرش به دانشجویان دارد و این مسئله یکی از نقاط ضعف افراد در گرفتن پذیرش از دانشگاه مدنظرشان است. بهترین جایگزین برای پوشش معدل پایین کارشناسی، ارائه مدرک آزمون GRE با نمره بالاست. داشتن نمره بالا در این آزمون می‌تواند بهترین جایگزین برای جبران معدل دوره کارشناسی باشد و این نقطه ضعف را پوشش دهد. بنابر نکاتی که ذکر کردیم اهمیت شرکت در آزمون GRE و کسب نمره بالا در این آزمون اهمیتی دوچندان می‌یابد و ما قصد داریم جزئیاتی که کمتر کسی راجع به آن صحبت کرده است را بیان کنیم و راهی مناسب برای ثبت نام آزمون GRE پیشنهاد کنیم.ثبت نام آزمون GRE جنرال

ثبت سفارش
feature icon
سریعسفارش‌ها در حداکثر ۳ ساعت انجام می‌شود.
feature icon
مطمئن۱۱ سال سابقه فعالیت و تاریخچه‌ای از رضایت کاربران، یعنی اطمینان و خیال راحت.
feature icon
آگاهانهپشتیبانی و محتوای خوب، برای تصمیم سازی مناسب به سادگی در دسترس است.

آزمون GRE را سال ۱۹۳۶ چهار دانشگاه و بنیاد کارنگی برای پیشرفت آموزش معرفی کردند. دانشگاه ویسکانسین به عنوان اولین دانشگاهی که شرکت در آزمون GRE را به دانشجویانش توصیه می‌کرد، در سال ۱۹۳۸ شناخته شد. از سال ۱۹۴۹ میلادی تاکنون موسسه ETS آزمون جی آر ای را برگزار می‌کند و شعبه‌های مختلفی در سراسر جهان دایر کرده است. موسسه ETS شرکت در آزمون جی آر ای و ارائه نمره آن به مراکز آموزش عالی را بهترین روش برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها و مدارس کسب و کار (Business Schools) معرفی می‌کند. GRE آزمونی چند گزینه‌ای، کامپیوتری و استاندارد است که اعتبار زیادی در سطح جهان دارد. کسب نمره بالا در آزمون GRE می‌تواند پوشش دهنده و جایگزین مناسبی برای معدل پایین در مقطع کارشناسی باشد، چرا که نشان‌دهنده جدیت و پشتکار متقاضی است.

در حال حاضر دو نوع آزمون GRE وجود دارد. یکی آزمون جی آر ای عمومی (GRE General) است و دیگری آزمون جی آر ای موضوعی (GRE Subject) که به صورت تخصصی برای رشته‌های مشخصی طراحی می‌شود.

آزمون GRE General

امتحان GRE General دارای سه بخش اصلی است و هر بخش مهارت‌های زبانی مشخصی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این سه بخش شامل استدلال کلامی (Verbal Reasoning)، استدلال کمی (Quantitative Reasoning) و نوشتار تحلیلی (Analytical Writing) می‌شود.

 • استدلال کلامی در امتحان GRE

در بخش استدلال کلامی یا Verbal Reasoning سوالاتی درباره واژگان و درک مطلب ۲۰ سوال پرسیده می‌شود. متقاضیان طی ۲۰ دقیقه فرصت دارند تا از ۱۳۰ تا ۱۷۰ نمره از سوالات این بخش کسب کنند. هدف از طرح سوالات استدلال کلامی در امتحان GRE General، سنجش توانایی متقاضیان در نحوه ارزیابی مطالب نوشتاری و تشخیص ارتباط میان کلمات در یک متن تخصصی است.

 • استدلال کمی یا ریاضیات در امتحان GRE

در بخش استدلال کمّی یا Quantitative Reasoning سوالات مرتبط با ریاضی مطرح می‌شود و مهارت‌های محاسباتی متقاضیان، به زبان انگلیسی با ۲۰ سوال ریاضی در سطح دبیرستان سنجیده می‌شود. مدت زمان پاسخگویی به سوالات بخش استدلال کمی ۳۵ دقیقه است و متقاضیان می‌توانند بین ۱۳۰ تا ‍۱۷۰ نمره از این بخش به دست آورند.

 • نوشتار تحلیلی در امتحان GRE

بخش تحلیل نوشتاری (Analytical Writing) آزمون GRE General، شامل دو بخش Issue Task و Argument Task می‌شود. در بخش Issue Task متقاضیان باید درباره موضوعی مشخص انشاء بنویسند. همچنین در بخش Argument Task افراد متنی تحلیلی به روش استنتاجی درباره یک موضوع خواهند نوشت. به طور کل متقاضیان از بخش نوشتار تحلیلی می‌توانند از صفر تا ۶ نمره کسب کنند. جالب است بدانید آزمون GRE General از ۳۴0 نمره محاسبه می‌شود.

آزمون GRE Subject

آزمون GRE Subject نوع دیگری از امتحان GRE است که موضوع‌محور به شمار می‌رود. آزمون موضوعی جی آر ای مبتنی بر محتوای تخصصی است که تسلط داوطلبان را در یک رشته تحصیلی مشخص ارزیابی می‌کند. در حال حاضر آزمون GRE Subject در سه رشته تحصیلی به‌طور تخصصی برگزار می‌شود. این سه رشته عبارت‌اند از:

 • فیزیک (Physics)
 • ریاضی (Mathematics)
 • روان‌شناسی (Psychology)

پیش‌تر آزمون GRE Subject در رشته‌های تحصیلی زیست‌شناسی، ادبیات، شیمی و زیست‌شناسی سلولی و مولکولی نیز برگزار می‌شد؛ اما در حال حاضر امتحان GRE Subject در این 3 رشته برگزار نمی‌شود. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که امتحان GRE Subject از ۹۹۰ نمره محاسبه شده و زمان تقریبی این آزمون ۱۷۰ دقیقه است.راهنمای ثبت نام آزمون GRE جنرال

آزمون GRE برای کسانی مناسب است که قصد دارند در مقاطع تحصیلات تکمیلی مانند کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه‌های خارجی و معتبر تحصیل کنند. همچنین به افرادی که مطمئن نیستند می‌خواهند در یکی از رشته‌های تحصیلی کارشناسی ارشد تحصیل کنند یا در رشته MBA توصیه می‌شود، به جای شرکت در آزمون GMAT که به طور تخصصی مورد قبول دانشگاه‌ها برای رشته MBA است، در آزمون GRE General شرکت کنند. بنابراین چه قصد داشته باشید در رشته‌ای مهندسی شرکت کنید یا یکی از رشته‌های علوم پایه؛ اگر بخواهید رشته‌های مرتبط با اقتصاد بخوانید یا در رشته‌های پر طرفدار MBA فارغ‌التحصیل شوید می‌توانید در آزمون GRE شرکت کنید. ضمن این‌که می‌توانید با مطالعه مطلب نکات مفید آمادگی آزمون GRE برای افراد غیرانگلیسی زبان، اطلاعات کاملی درباره آمادگی برای آزمون GRE کسب کنید.

بیشتر افرادی که در آزمون GRE شرکت می‌کنند سوال می‌کنند که تا چه زمانی می‌توانند از مدرک GRE خود استفاده کنند؟ یا می‌پرسند که پس از پایان اعتبار مدرکشان چه اتفاقی می‌افتد و برای کسب مدرک دوباره باید چکار کنند؟ اول این را بدانید که نمرات آزمون GRE تا پنج سال دارای اعتبار است و داوطلبان تا ۵ سال از روزی که در آزمون شرکت کرده‌اند می‌توانند مدرک خود را به دانشگاه‌ها ارائه دهند. پس از پایان اعتبار آزمون GRE، موسسه ETS نتیجه آزمون را از سایت حذف کرده و دیگر قادر به دریافت مدرک یا ارسال آن به مراکز آموزش عالی نخواهید بود. البته نکته‌ای در این میان وجود دارد و آن هم مربوط به خواسته دانشگاه‌ها است. ممکن است دانشگاه مدنظرتان از شما مدرک آزمون GRE بخواهد که تنها ۲ سال از اخذ آن می‌گذرد. در این حالت اگرچه مدرک آزمون جی آر ای شما معتبر است اما نمی‌توانید آن را برای دانشگاه ارسال کنید و لازم است دوباره در آزمون شرکت کنید.

هزینه ثبت نام آزمون‌های GRE با هم متفاوت است. هزینه ثبت نام امتحان GRE General در ایران ۲۲۰ دلار است. هزینه ثبت نام در امتحان GRE Subject در همه کشورها، از جمله ایران ۱۵۰ دلار است.

در ایران مراکز متنوعی آزمون‌های موسسه ETS را برگزار می‌کنند. این موسسات چه در بخش GRE General و چه در بخش GRE Subject توانسته‌اند از موسسه ETS مجوز برگزاری آزمون را دریافت کنند. در شهر تهران مراکز:

 • سازمان سنجش آموزش کشور
 • مؤسسه فرهنگی وآموزشی و هنری معرفت
 • مؤسسه علامه سخن
 • مؤسسه فرهنگی هنری امیر بهادر (ادیبان)
 • مؤسسه آموزش عالی خاتم
 • پردیس دانشگاه شهید بهشتی

و در دیگر شهرها، مراکز آموزش عالی:

 • دانشگاه تبریز
 • دانشگاه صنعتی اصفهان
 • سازمان منطقه آزاد قشم
 • مؤسسه آموزش عالی کرمان
 • مرکز آموزش علمی کاربردی فذا آمل
 • مؤسسه آموزش عالی البرز (استان البرز)
 • مؤسسه آموزش عالی امام جواد (استان یزد)
 • مؤسسه آموزشی گسترش انفورماتیک زنجان
 • موسسه اندیشه روشن گویا (استان خوزستان)
 • مرکز زبان های خارجی آواتاک دانشگاه صنعتی ارومیه
 • مؤسسه آموزش عالی آزاد اندیشه معین (استان خراسان رضوی)

اگر تمایل دارید اطلاعات دقیق‌تری از مراکز برگزار کننده امتحان GRE کسب کنید به مقاله مراکز برگزار کننده GRE در ایران مراجعه کنید.ثبت نام امتحان GRE General

داوطلبان به هنگام ثبت نام آزمون GRE باید مدارک شناسایی خود را ارائه دهند. ابتدا در زمان ثبت نام، نام و نام خانوادگی خودتان را همان‌طور که در مدرک شناسایی ذکر شده در سایت وارد کنید. به هنگام شرکت در آزمون جی آر ای نیز باید یک مدرک معتبر که موسسه ETS نیز آن را قبول داشته باشد ارائه کنید. بهترین کارت شناسایی معتبر (ID) برای ثبت نام و شرکت در آزمون GRE پاسپورت است. پاسپورت شما باید:

 1. به‌روز باشد و آن را به همراه خود سر جلسه آزمون ببرید.
 2. اصل باشد. ارائه فتوکپی یا تصویر پاسپورت با گوشی پذیرفته نیست.
 3. کارت هویتی صادرشده توسط سازمان دولتی باشد که متقاضی شهروند یا مقیم دائم آن کشور به شمار می‌روید.
 4. اعتبار داشته باشد. پاسپورت‌های فاقد اعتبار برای شرکت در آزمون GRE پذیرفته نمی‌شوند.
 5. دقیقا با اطلاعاتی که به هنگام ثبت نام در سایت ETS ذکر شده مطابقت داشته باشد.
 6. دارای عکسی واضح و جدید از شما باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مدارک لازم ثبت نام آزمون جی آر ای پیشنهاد می‌کنیم مطلب «مدارک لازم برای ثبت نام آزمون GRE چیست؟» را مطالعه کنید. ثبت نام آزمون GRE General

متقاضیان ایرانی برای شرکت در آزمون جی آر ای ابتدا باید از طریق وب‌سایت موسسه ETS برای ثبت نام اقدام کنند و با استفاده از کارت‌های اعتباری بین‌المللی مانند ویزا کارت یا مستر کارت هزینه این آزمون را پرداخت کنند. ثبت نام آزمون GRE را به صورت زیر انجام دهید:

 1. یک حساب کاربری برای شرکت در آزمون GRE در موسسه ETS ایجاد کرده و مشخصات فردی خود را به دقت درج کنید.
 2. اطلاعات آزمون مانند نوع آن (جنرال یا سابجکت)، تاریخ برگزاری آزمون و مرکز برگزار کننده موردنظرتان را مشخص کنید.
 3. هزینه آزمون را پرداخت کنید.
 4. پس از پرداخت هزینه آزمون GRE، موسسه ETS تکمیل ثبت‌نامتان را تایید می‌کند و ایمیل تاییدیه‌ای از این موسسه دریافت خواهید کرد. برای آن‌که ثبت نام امتحان جی آر ای را با اطمینان بیشتری انجام دهید می‌توانید از راهنمای تصویری ثبت نام آزمون GRE استفاده کنید و گام به گام با آن جلو بروید.

نکته مهم به هنگام پرداخت هزینه آزمون GRE این است که حتما باید با استفاده از کارت‌‌های اعتباری بین‌المللی پرداخت خود را انجام دهید. چنانچه به کارت‌های اعتباری بین‌المللی دسترسی ندارید می‌توانید با استفاده از سرویس‌های پرداخت واسطه مانند تهران پیمنت در این آزمون ثبت نام کنید.

 • در زمان ورود به محل برگزاری آزمون، به همراه داشتن تلفن همراه، کاغذ، ماشین حساب، هر نوع خودکار یا روان نویس و یا مداد ممنوع است. نماینده ETS که در محل آزمون حاضر است، کاغذ و مداد در اختیار شما خواهد گذاشت و ماشین حساب آنلاینی نیز روی مانیتور شما جهت انجام محاسبات در دسترس است.
 • نتیجه آزمون بین 10 تا 15 روز پس از آزمون در حساب کاربری شما در سایت ETS قابل مشاهده است.
 • نتیجه آزمون GRE به مدت 5 سال معتبر است.
 • شما می‌توانید گزارش نمره (Report) امتحان خود را برای 4 دانشگاه به صورت رایگان ارسال کنید. از آنجا که باید در روز امتحان مشخصات این دانشگاه‌ها را به صورت آنلاین وارد کنید، لذا این مشخصات را در روز آزمون به همراه داشته باشید.
 • در صورتی که به هر دلیلی بخواهید ثبت نام خود را لغو کنید، تا 4 روز پیش از تاریخ آزمون فرصت خواهید داشت. پس از لغو آزمون، بازگشت پول (Refund) تحت شرایط زیر انجام می‌شود: نهایتا 50 درصد از هزینه آزمون به شما بازگردانده می‌شود. مبنای هزینه آزمون، مبلغ ثبت نام به صورت Regular deadline است و چنانچه شما به صورت Late ثبت نام کرده باشید، نیمی از هزینه Regular به شما بازگردانده می‌شود.
 • نماینده ETS جهت احراز هویت شما، گذرنامه شما را بررسی می‌کند و شناسنامه برای احراز هویت قابل قبول نیست.
 • پس از احراز هویت، یک عکس با وب کم از شما گرفته می‌شود و کامپیوتری که باید با آن آزمون را انجام دهید تعیین می‌شود.
 • در انتهای آزمون، نتایج بخش Verbal و Quantitative برای شما نمایش داده می‌شود، اما این نمرات، نمره رسمی و قابل استناد نیست.

برای شرکت در آزمون GRE و کسب نمره موردنظرتان باید از منابع کافی و درستی استفاده کنید. داوطلبان معمولا منابعی را استفاده می‌کنند که وبسایت موسسه ETS توصیه کرده باشد. با این حال منابع کمکی نیز در برخی از سایت‌های معتبر معرفی می‌شود که می‌تواند راهگشا باشد. برای کسب نتیجه بهتر و جلوگیری از اتلاف وقت، بهتر است قبل از شروع مطالعه برای آزمون GRE منابع پیشنهادی را بررسی کنید تا گام‌هایتان را مطمئن‌تر بردارید. به همین منظور می‌توانید به مطلب معرفی کامل منابع امتحان GRE General مراجعه کرده و با منابع امتحان جی آر ای جنرال بیشتر آشنا شوید.

وعده دانستن راه‌های قبولی آسان در آزمون GRE جذاب به نظر می‌رسد اما امتحان جی آر ای مانند کنکور نیست که افراد برتر در آزمون پذیرفته شوند و دیگر افراد از پذیرش باز بمانند. شرکت در آزمون GRE با هدف کسب نمره مناسب برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد. بنابراین ممکن است نمره مناسب برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های موردعلاقه‌تان را به دست آورید یا اینکه نمره مدنظر دانشگاه‌های موردنظرتان را کسب نکنید. اما با دانستن نکاتی می‌توانید آزمون GRE را با موفقیت بیشتری پشت سر بگذارید. اگر برایتان سوال است با رعایت چه نکاتی می‌توانید تجربه‌ای موفقیت آمیز از شرکت در آزمون GRE داشته باشید می‌توانید مطلب «راه های قبولی آسان در آزمون GRE کدامند؟» را مطالعه کنید.

در صورتی که بخواهید به صورت Late (یعنی به طور معمول از یک هفته تا چهار روز مانده به آزمون) ثبت نام کنید، باید ۲۵ دلار بیشتر بپردازید. در حال حاضر هزینه ثبت نام آزمون GRE General، مبلغ ۲۲۰ دلار است. بنابراین هزینه ثبت نام با تاخیر در این آزمون معادل 245 دلار خواهد بود.

داشتن نمره بالا در این آزمون می‌تواند مکمل معدل پایین دوره کارشناسی باشد و تا حدی آن را جبران کند.

5 - 5(1421کاربر)

۲۰٪ کارمزد، هدیه ما به شما

با دعوت از هر دوست خود 20% از کارمزد سفارش او را بین خودتان تقسیم کنید.

همین حالا ثبت‌نام کنید