homeتهران پیمنتleftخدماتleftPTEleftثبت نام آزمون PTE

ثبت نام آزمون PTE

آزمون Pearson Tests of English که به اختصار PTE خوانده می‌شود، آزمون زبان انگلیسی است که متقاضیان پذیرش تحصیلی و مهاجرت به بعضی از کشورها مثل استرالیا و کانادا می‌توانند نمره آن را به عنوان مدرکی که نشان دهنده وضعیت مهارت زبان آن‌هاست، به دانشگاه‌ها، موسسات و سازمان‌های دولتی و مهاجرتی ارائه کنند. بدیهی است تنها دانشگاه‌های خارجی و سفارت‌هایی نتیجه این آزمون را از شما خواهند پذیرفت که آزمون PTE، در لیست آزمون‌های قابل قبول آن‌ها باشد. از این رو لازم است پیش از ثبت نام آزمون PTE، اطمینان حاصل کنید که دانشگاه یا کشور مقصد، نمره آزمون PTE را می‌پذیرد.

آزمون PTE چیست؟ چگونه ساختاری دارد؟ نمره آن چگونه محاسبه می‌شود؟ مهم‌ترین تفاوت‌ها و شباهت‌های آن با آزمون‌های معتبر TOEFL iBT و IELTS چیست؟ و چرا در سال‌های اخیر، از این آزمون استقبال بیشتری شده است؟ برای پاسخ به این سوالات با این مقاله همراه شوید.

آزمون PTE چگونه برگزار می‌شود؟

آزمون PTE به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود و همانند دیگر آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی از جمله TOEFL iBT و IELTS، مهارت‌های Speaking ،Writing ،Listening ،Reading شما را ارزیابی کرده و میزان تسلط شما بر این مهارت‌های چهارگانه را تعیین می‌کند.

نمره آزمون PTE چگونه محاسبه می‌شود؟

در آزمون PTE برای هر بخش (Speaking ،Writing ،Listening ،Reading) نمره‌ای از ۱۰ تا ۹۰ در نظر گرفته شده است. در نهایت، نمره کلی این آزمون میانگین کل بخش‌ها یعنی بین ۱۰ تا ۹۰ خواهد بود. متقاضیان اپلای بهتر است برای بالا بردن احتمال موفقیت در اپلای، نمره ای بالاتر از ۶۶ کسب کنند.

این آزمون مشابه IELTS، در ۲ نوع General و Academic برگزار می‌شود و به طور مشابه نیز جهت پذیرش تحصیلی معمولا تنها نوع Academic آن مورد قبول دانشگاه‌ها و موسسات علمی و مهاجرتی است.

کدام دانشگاه‌ها نتیجه آزمون PTE را می‌پذیرند؟

این آزمون توسط بیش از ۳۰۰۰ موسسه آموزشی و دانشگاه در کشورهای مختلف پذیرفته می‌شود. از جمله این دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه آکسفورد، هاروارد و ییل اشاره کرد. جهت کسب اطلاع از اینکه آیا دانشگاه مقصدتان نتیجه آزمون PTE را می‌پذیرد یا خیر، می‌توانید از طریق وبسایت PEARSON، نام کشور و شهری که دانشگاه مقصدتان در آن واقع شده است را وارد کنید تا لیست دانشگاه‌هایی که نمره این آزمون را می‌پذیرند مشاهده کنید.

با این حال خوب است پیش از اقدام به ثبت نام در آزمون PTE، پذیرش یا عدم پذیرش نمره این آزمون توسط دانشگاهی که می‌خواهید برای آن اپلای کنید را در وبسایت همان دانشگاه بررسی کنید؛ چرا که تنها منبع موثق در این رابطه، وبسایت دانشگاه مقصد یا مسئولین دانشگاه (در پاسخ به مکاتبه شما) هستند.

ثبت نام آزمون PTE

آیا آزمون PTE در ایران برگزار می‌شود؟

خیر، آزمون PTE در ایران برگزار نمی‌شود؛ از این رو بر خلاف IELTS و TOEFL-iBT که این امکان را دارید تا در داخل کشور در این آزمون‌ها شرکت نمایید، برای شرکت در آزمون PTE می‌بایست به کشورهای همسایه از جمله آذربایجان، عراق، ترکیه و امارات متحده عربی سفر کنید.

شما می‌توانید از طریق صفحه TEST CENTERS فهرست تمام کشورهای برگزار کننده PTE را مشاهده کنید.

هزینه ثبت نام آزمون PTE چقدر است؟

هزینه آزمون PTE در کشورهای مختلف، متفاوت است و در مواردی به ارز همان کشور و در مواردی دیگر به دلار آمریکا است.

در جدول زیر می‌توانید هزینه ثبت نام آزمون آکادمیک PTE را در چند کشور همسایه مشاهده کنید:

نام کشور

هزینه ثبت نام استاندارد

امارات متحده عربی

1150 درهم امارات

ترکیه

2600 لیر ترکیه

آذربایجان

210 دلار آمریکا

عراق

250 دلار آمریکا

 
همانطور که از جدول هم به خوبی مشخص است، برخلاف آزمون‌های تافل iBT و آیلتس که هزینه آن‌ها در کشورهای مختلف، کم و بیش نزدیک به یکدیگر است، هزینه آزمون PTE در کشورهای مختلف، تفاوت نسبتا زیادی با یکدیگر دارد.

 

تفاوت آزمون PTE با آزمون‌های تافل و آیلتس چیست؟

متقاضیان شرکت در آزمون PTE، دلایل متفاوتی برای انتخاب این آزمون به جای تافل یا آیلتس دارند. برخی از مهم‌ترین وجوه تمایز این آزمون‌ها بدین شرح است:

  • نتایج آزمون PTE بسیا سریع‌تر از آزمون‌های دیگر مشخص می‌شود و همچنین در زمان کوتاه‌تری نیز به دانشگاه مقصد گزارش می‌شود. مدت زمان گزارش نتیجه آزمون PTE، حداکثر ۵ روز کاری است. زمانی که برای آزمون های تافل iBT و IELTS از یک هفته تا دو هفته متغیر است.
  • گستره پذیرش نمره آزمون PTE، همخوانی بسیار زیادی با آیلتس دارد به طوری که در بیشتر موارد جهت مهاجرت و یا پذیرش تحصیلی می‌توان به جای نتیجه آزمون آیلتس که کسب نتیجه دلخواه و مناسب در آن برای بسیاری از متقاضیان دشوار است، نمره آزمون PTE را ارائه کرد.
  • مهم‌ترین تفاوت آزمون PTE با آیلتس در چگونگی تصحیح آزمون است چرا که در آزمون آیلتس ممتحن نقش زیادی در تعیین نمره متقاضی ایفا می‌کند که این موضوع می‌تواند باعث خطای انسانی شود. این در حالی است که آزمون PTE یک آزمون کاملا کامپیوتری است و به این ترتیب معیارهای سنجش آن تحت تاثیر عوامل و خطای انسانی قرار نمی‌گیرد. از این نظر می‌توان این آزمون را شبیه به آزمون تافل دانست؛ هر چند از نظر محتوای آزمون، تفاوت قابل توجهی بین این دو آزمون وجود دارد.
  • تعداد دفعات برگزاری آزمون بسیار زیاد است به طوری که قدرت انتخاب شما برای شرکت در آزمون در یک تاریخ مشخص بسیار بالاست. هرچند توصیه همیشگی ما این هست که هر چه زودتر در آزمون شرکت کنید، احتمال این که بتوانید مراحل بعدی را بهتر برنامه ریزی کنید، بیشتر است.
  • آزمون PTE منابع گسترده‌ای جهت مطالعه ندارد. برخلاف آزمون تافل و IELTS که انواع و اقسام منابع و مراجع برای آن وجود دارد، رفرنس‌های این آزمون محدود به نمونه‌های موجودی است که در خود وبسایت این آزمون در دسترس است. شایان ذکر است که بنا به تایید وب سایت PTE، مطالعه همین نمونه‌های موجود در سایت برای شرکت در آزمون کافیست. البته این خود می‌تواند نوعی اشکال برای این آزمون باشد.
  • بزرگ‌ترین نقص آزمون PTE عدم گسترش پذیرش نمره آن مشابه با آزمون‌های IELTS و TOEFL iBT و همین‌طور عدم برگزاری این آزمون در داخل کشور است. هرچند این روند در حال تغییر و بهبود است و این آزمون به تدریج در حال معرفی خود به عنوان یک آزمون معتبر و پذیرفته شده در سرتاسر جهان است.

 

جهت ثبت نام در آزمون PTE، لازم است ابتدا در آدرس http://pearsonpte.com/book اقدام به ایجاد حساب کاربری کنید. سپس اطلاعات حساب کاربری خود را در پنل تهران پیمنت ثبت کنید تا ثبت نام آزمون PTE در تاریخ و مرکز مورد نظر شما انجام شود. همانطور که گفتیم، هزینه این آزمون در کشورهای مختلف، متفاوت و در مواردی به ارز همان کشور و در مواردی دیگر به دلار آمریکا است.  از آنجایی که پرداخت هزینه این آزمون از طریق ویزا کارت و مستر کارت و پی پال است، شما از طریق وبسایت تهران پیمنت می‌توانید با خیال راحت هزینه این آزمون را در سریع‌ترین زمان ممکن (کمتر از ۳ ساعت) پرداخت کنید.

 

ساعات کاری

روزها

بازه زمانی

 حداکثر زمان انجام سفارش‌

شنبه تا چهارشنبه

8 تا ۲۲

حداکثر ۳ ساعت

پنجشنبه

8 تا ۱۳:۰۰

حداکثر ۳ ساعت

سایر زمان ها و روزهای تعطیل


 تا ۱۱ صبح اولین روز کاری بعدی و یا تا ۲۴ ساعت (هر کدام که زودتر باشند)

2.4/5 - (42 امتیاز)

سوالات متداول

در آزمون PTE برای هر بخش (Speaking، Writing، Listening، Reading) نمره ای از ۱۰ تا ۹۰ در نظر گرفته شده است. در نهایت نتیجه کلی این آزمون نیز میانگین کل بخش ها بوده و در نتیجه بین ۱۰ تا ۹۰ خواهد بود.

آزمون PTE به صورت آنلاین برگزار می‌شود اما در ایران قابل‌دسترس نیست و بنابراین، برای شرکت در آن لازم است به کشورهای همسایه سفر کنید.

خیر، در حال حاضر این آزمون در کشورهای آذربایجان، عراق، ترکیه و امارات متحده عربی برگزار می‌شود. شما می‌توانید از طریق صفحه TEST CENTERS وب سایت PTE فهرست این کشورها را مشاهده نمایید.

  • جهت ثبت نام در آزمون PTE، لازم است ابتدا در آدرس http://pearsonpte.com/book اقدام به ایجاد حساب کاربر نمایید. سپس اطلاعات حساب کاربری خود را در فرم زیر ثبت می نمایید تا ثبت نام آزمون PTE در تاریخ و مرکز مورد نظر شما انجام شود.

هزینه آزمون PTE در کشورهای مختلف، متفاوت است. برای مثال، هزینه این آزمون در امارات متحده عربی معادل ۱۱۵۰ درهم امارات و در ترکیه معادل ۲۶۰۰ لیر ترکیه است.