homeتهران پیمنتleftخدماتleftآزمون‌های بین المللیleftثبت نام آزمون IMAT

ثبت نام آزمون IMAT

آزمون IMAT یک آزمون ورودی تخصصی برای اخذ پذیرش از رشته‌های پزشکی دانشگاه‌های ایتالیاست که به زبان انگلیسی و تنها یک بار در سال برگزار می‌شود. این آزمون بسیار رقابتی است و هر سال هزاران نفر در آن شرکت می‌کنند. اگر قصد شرکت در این آزمون را دارید لازم است بدانید مراحل ثبت نام آزمون IMAT برای افراد اروپایی و غیراروپایی متفاوت است. به همین دلیل، ما در ادامه مراحل دقیق ثبت نام در این آزمون را توضیح می‌دهیم تا بتوانید برای شرکت در امتحان راحت‌تر برنامه‌ریزی کنید اما قبل از هر چیز بهتر است با آزمون IMAT بیشتر آشنا شوید.

هزینه آزمون IMAT - آزمون آیمت ایتالیا
زمان ثبت نام آزمون IMAT

آزمون IMAT چیست؟

پیش از پرداختن به نحوه ثبت نام آزمون آیمت لازم است بدانید آزمون IMAT یا International Medical Admissions Test یک آزمون پذیرش ۱۰۰ دقیقه‌ای است که برای متقاضیان تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و جراحی دانشگاه‌های ایتالیا طراحی شده است. این دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند و هم دانشجویان ایتالیایی و هم غیرایتالیایی را می‌پذیرند. آزمون آیمت شامل ۶۰ سوال پنج‌گزینه‌ای با موضوعات زیر است:

 • دانش عمومی و استدلال منطقی
 • زیست‌شناسی
 • شیمی
 • ریاضی و فیزیک

منابع آزمون آیمت برای هر یک از این موضوعات متفاوت است و شامل کتاب‌ها، کانال‌های یوتیوب و چندین وبسایت می‌شود. ۱۶ دانشگاه دولتی کشور ایتالیا برای ارائه پذیرش در رشته‌های پزشکی نیاز به نمره آزمون IMAT دارند که از میان آن‌ها می‌توان به دانشگاه بولونیا (University of Bologna)، دانشگاه میلان (University of Milan)، دانشگاه پاویا (University of Pavia) و دانشگاه تورین (University of Turin) اشاره کرد.

نحوه ثبت نام در آزمون IMAT و شرکت در آن چگونه است؟

ثبت نام در آزمون IMAT ممکن است در ابتدا پیچیده به نظر برسد اما ما در ادامه مراحل گام به گام ثبت نام آیمت را برای شما شرح می‌دهیم تا برای انجام این کار آماده‌تر باشید.

گام اول: مدارک مورد نیاز برای ثبت نام آزمون IMAT را آماده کنید

به‌عنوان یک دانشجوی غیراروپایی، آماده کردن مدارک مورد نیاز برای ثبت نام آزمون IMAT گامی مهم برای شرکت در این امتحان است. ثبت نام آزمون IMAT برای دانشجویان غیراروپایی شامل مرحله پیش ثبت نام نیز می‌شود که این به معنی ارائه برخی مدارک به سفارت ایتالیاست. سفارت‌های کشور ایتالیا از اول آوریل تا آخر ژوئن آماده پذیرش مدارک شما در مرحله پیش ثبت نام آزمون IMAT هستند. مدارکی که لازم است به سفارت یا کنسولگری ایتالیا ارائه کنید عبارت‌اند از:

 • فرم A: در این فرم از شما خواسته می‌شود که اطلاعات فردی، پیشینه تحصیلی و سایر اطلاعات مرتبط را ارائه کنید.
 • مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی همراه با ترجمه رسمی به زبان ایتالیایی
 • کپی پاسپورت
 • یک قطعه عکس

پس از ارائه این مدارک و بررسی آن‌ها توسط سفارت ایتالیا، مدرک ارزشیابی تحصیلی (DoV) برای شما صادر می‌شود که ثابت می‌کند ۱۲ سال تحصیل کرده‌اید و واجد شرایط برای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا هستید.

گام دوم: در آزمون IMAT ثبت نام کنید

برای ثبت نام آزمون آیمت لازم است در وبسایت Universitaly یک حساب کاربری ایجاد کنید. این حساب کاربری درگاه فرایند ثبت نام آزمون IMAT است. بنابراین، مطمئن شوید اطلاعاتی که وارد می‌کنید دقیق و به‌روز هستند. ثبت نام آزمون آیمت معمولا در جولای آغاز می‌شود و مهم است فرایند انجام آن را هر چه زودتر شروع کنید و هزینه آن را پرداخت کنید.

مهم است بدانید آزمون IMAT ایتالیا در ایران برگزار نمی‌شود و بنابراین، برای شرکت در آن لازم است به کشورهای همسایه مانند ترکیه، امارات و آذربایجان سفر کنید. پس از اینکه ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون IMAT را انجام دادید، اسنادی را در آدرس ایمیل خود دریافت می‌کنید که ثبت نام شما را تایید می‌کنند. مهم است که این اسناد را در روز امتحان همراه خود داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است به شما اجازه شرکت در امتحان داده نشود.

گام سوم: در آزمون شرکت کنید

هر مرکز آزمون زمان متفاوتی را برای حضور قبل از امتحان تعیین می‌کند اما سعی کنید دو ساعت قبل از آزمون در مرکز حضور داشته باشید. وسایلی که لازم است همراه خود در جلسه امتحان داشته باشید عبارت‌اند از:

 • ایمیل تایید ثبت نام
 • پاسپورت
 • یک بطری آب بدون برچسب
 • مقداری خوراکی

گام چهارم: در دانشگاه ثبت نام و برای دریافت ویزا اقدام کنید

پس از اینکه در آزمون IMAT شرکت کردید لازم است منتظر نتایج رسمی آزمون باشید. پس از اعلام نتایج و در صورت کسب حداقل نمره قبولی در آزمون آیمت، چهار تا پنج روز فرصت دارید به‌صورت آنلاین در دانشگاه ثبت نام کنید. سپس می‌توانید برای دریافت ویزا اقدام کنید که این مرحله معمولا از چند هفته تا چند ماه زمان می‌برد و به مدارکی مانند تمکن مالی نیاز دارد.

ثبت نام آزمون IMAT

هزینه ثبت نام آزمون IMAT چقدر است؟

هزینه آزمون آیمت، ۱۱۴ پوند، ۱۳۰ یورو یا ۱۶۴ دلار است که ارز پرداختی شما بسته به اینکه در چه کشوری قصد امتحان دادن دارید متفاوت است.

نحوه پرداخت هزینه آزمون آیمت با تهران پیمنت چگونه است؟

برای پرداخت هزینه آزمون IMAT با استفاده از خدمات تهران پیمنت، کافی است در وبسایت این مجموعه یک حساب کاربری ایجاد کنید و با ورود به حساب کاربری خود، مراحل ثبت سفارش را تکمیل کنید. این مراحل عبارت‌اند از:

 1. کلیک بر روی دکمه ثبت سفارش
 2. انتخاب آزمون‌ها و سپس آزمون IMAT
 3. انتخاب نوع و مبلغ ارز، ثبت نام کاربری و رمز عبور خود در وبسایت Universitaly و کشور محل آزمون
 4. پذیرش قوانین و مقررات و سپس، انتخاب مرحله بعدی
 5. پرداخت ریالی مبلغ آزمون IMAT
 6. بازبینی سفارش و ثبت نهایی آن
 7. انجام سفارش و دریافت رسید

هنگامی که در وبسایت Universitaly ثبت نام می‌کنید، نوع و مبلغ ارز بسته به کشوری که برای شرکت در آزمون انتخاب می‌کنید، به شما نمایش داده می‌شود. سپس، لازم است آن را در هنگام ثبت سفارش در وبسایت تهران پیمنت وارد کنید. سفارش شما در کمتر از سه ساعت تکمیل می‌شود اما اگر می‌خواهید در طول این مدت از فرایند تکمیل سفارش خود مطلع شوید می‌توانید به قسمت سفارش‌ها در حساب کاربری خود مراجعه کنید و با انتخاب سفارش مورد نظرتان از وضعیت آن آگاه شوید.

تاریخ‌های کلیدی در برگزاری آزمون IMAT کدامند؟

اگرچه هیچوقت تاریخ دقیقی برای ثبت نام و برگزاری آزمون مشخص نمی‌شود اما بر طبق سال‌های گذشته می‌توان انتظار داشت که زمان ثبت نام آزمون آیمت و برگزاری و اعلام نتایج آن به صورت زیر باشد.

مراحل

تاریخ

پیش ثبت نام

اول آوریل تا انتهای ژوئن

آغاز ثبت نام

30 ژوئن ساعت 9 صبح به وقت ایتالیا

پایان ثبت نام

22 جولای ساعت 15 به وقت ایتالیا

تاریخ برگزاری آزمون

9 سپتامبر

اعلام نتایج اولیه

23 سپتامبر

اعلام نتایج فردی

1 اکتبر

اعلام رتبه‌بندی ملی

6 اکتبر

زمان اعلام نتایج آزمون IMAT چه تاریخی است؟

سه هفته پس از شرکت در آزمون IMAT می‌توانید نتایج امتحان را در پلتفرم Universitaly مشاهده کنید. در این مرحله به شما گفته نمی‌شود که کدام دانشگاه پذیرفته شده‌اید. برای اینکه بدانید از کدام دانشگاه پذیرش دریافت کرده‌اید لازم است یک هفته دیگر صبر کنید.

آیا می‌توان ثبت نام آزمون IMAT را لغو کرد؟

اگر نظر خود نسبت به شرکت در آزمون IMAT ایتالیا را تغییر دهید یا قادر به شرکت در امتحان نباشید ممکن است بتوانید همه یا بخشی از پول خود را پس بگیرید. ریفاند هزینه آزمون آیمت ممکن است تا ۲۱ روز طول بکشد. شما می‌توانید ثبت نام خود را از طریق وبسایت Universitaly لغو کنید و بسته به زمان کنسلی، همه یا بخشی از پول خود را پس بگیرید. لازم به یادآوری است که تاریخ‌های زیر بر اساس نحوه ریفاند هزینه آزمون IMAT در سال‌های گذشته است.

 • اگر آزمون را قبل از ساعت ۲۳:۵۹ به وقت ایتالیا در ۲۶ اگوست لغو کنید، وجه کامل ریفاند می‌شود.
 • اگر بعد از ساعت ۲۳:۵۹ در ۲۶ آگوست اما قبل از تاریخ آزمون، ثبت نامتان را لغو کنید، ۲۵ درصد مبلغ به شما بازگردانده می‌شود
 • هر گونه کنسلی در تاریخ آزمون یا پس از آن با ریفاند همراه نخواهد بود.

آیا امکان تغییر مکان آزمون IMAT وجود دارد؟

شما می‌توانید مکان آزمون خود را تا پایان مهلت ثبت نام آزمون IMAT تغییر دهید، مشروط به اینکه مکان مورد نظر شما فضای خالی داشته باشد. بنابراین، برای جلوگیری از هر گونه مشکل در این زمینه بهتر است قبل از انجام ثبت نام آزمون آیمت از مکان مورد نظر خود مطمئن شوید.

آیا در صورت معلولیت، ملاحظات خاصی در آزمون آیمت در نظر گرفته می‌شود؟

اگر نیازهای خاصی دارید که در عملکرد شما در آزمون تداخل ایجاد می‌کند، می‌توانید به برگزارکنندگان اطلاع دهید تا اقدامات لازم برای شما انجام شود. به این منظور لازم است پس از ثبت نام در آزمون IMAT، بلافاصله درخواست خود را ارسال کنید. این درخواست‌ها به‌صورت موردی ارزیابی می‌شوند تا اطمینان حاصل شود شرایط و نیازهای شما به‌خوبی در نظر گرفته می‌شوند.

درخواست خود را قبل از پایان مهلت ثبت نام (۲۲ جولای) ارسال کنید. کافی است یک فرم آنلاین را در وبسایت پر کنید و جزئیات وضعیت خود را ارائه دهید. سپس، از شما خواسته می‌شود که گواهی پزشکی را نیز ضمیمه فرم کنید.

در پایان، آزمون IMAT که به‌عنوان آزمون پزشکی ایتالیا نیز شناخته می‌شود یک بار در سال برگزار می‌گردد و یک آزمون بسیار مهم برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی ایتالیاست. برای اینکه بتوانید در این آزمون شرکت کنید علاوه بر داشتن برنامه مطالعه برای آیمت، مهم است که از زمان پیش ثبت نام و ثبت نام آزمون IMAT آگاه باشید و مدارک لازم را از قبل برای آن آماده کنید. برای پرداخت هزینه آزمون نیز می‌توانید از تهران پیمنت کمک بگیرید تا به‌سرعت و به‌راحتی ثبت نام خود را تکمیل کنید.

ساعات کاری

روزها

بازه زمانی

 حداکثر زمان انجام سفارش‌

شنبه تا چهارشنبه

8 تا ۲۲

حداکثر ۳ ساعت

پنجشنبه

8 تا ۱۳:۰۰

حداکثر ۳ ساعت

سایر زمان ها و روزهای تعطیل


 تا ۱۱ صبح اولین روز کاری بعدی و یا تا ۲۴ ساعت (هر کدام که زودتر باشند)

2.6/5 - (84 امتیاز)

سوالات متداول

امتحان آیمت در حال حاضر در ایران برگزار نمی‌شود و برای شرکت در آن می‌توانید به کشورهای همسایه مانند امارات، ترکیه یا آذربایجان سفر کنید.

قبل از اینکه بتوانید برای ثبت نام آزمون IMAT اقدام کنید لازم است پیش ثبت نام آن را انجام دهید که شامل ارائه فرم A، ترجمه رسمی مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی، عکس و کپی پاسپورت خود به سفارت یاکنسولگری ایتالیا می‌شود. سفارت ایتالیا مدارک شما را تایید و مدرک ارزشیابی تحصیلی (DoV) را صادر می‌کند. با این مدرک می‌توانید در ماه جولای به وبسایت Universitaly مراجعه و زمان و مکان شرکت در امتحان را مشخص کنید و سپس، پرداخت هزینه IMAT را انجام دهید.

در حال حاضر، هزینه ثبت نام آزمون آیمت، ۱۶۴ دلار معادل ۱۱۴ پوند یا ۱۳۰ یورو اعلام شده است.

اگرچه نمی‌توان رقم دقیقی را برای پاسخ به این سوال بیان کرد، معمولا بیش از ۸۰۰۰ هزار نفر هر سال در این آزمون شرکت می‌کنند.

اگرچه آزمون IMAT نسبت به آزمون‌هایی مانند BMAT و HPAT آسان‌تر است اما آمادگی برای آن نیاز به مطالعه منابع مناسب دارد. علاوه بر این، هر چه تعداد متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه‌های ایتالیا بیشتر باشد، حداقل نمره‌ای که برای گرفتن پذیرش از دانشگاه نیاز دارید، افزایش می‌یابد.