homeخانهleftخدماتleftآزمون‌های زبانleftثبت نام آزمون تافل (TOEFL iBT)

ثبت نام آزمون تافل (TOEFL iBT)

آزمون Test Of English as a Foreign language) TOEFL) که توسط موسسه ETS برگزار می‌شود، یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی در جهان است. در این آزمون میزان تسلط غیر انگلیسی زبانان بر این زبان سنجیده می‌شود. از مزیت‌های بزرگ آزمون تافل می‌توان به گستردگی پذیرش این مدرک در مراکز علمی و مهاجرتی جهان اشاره نمود، به طوری که هم اکنون این آزمون در بیش از ۹,۰۰۰ دانشگاه در ۱۳۰ کشور جهان مورد قبول واقع می‌شود. آزمون تافل تا چند سال پیش به دو صورت کاغذی (PBT) و اینترنتی (iBT) انجام می‌پذیرفت اما از حدود ۳ سال پیش دیگر آزمون کاغذی (PBT) در ایران برگزار نمی‌شود و در حال حاضر فقط آزمون اینترنتی تافل (TOEFL-iBT) هر هفته در چند مرکز در تهران و شهرهایی مثل اصفهان، شیراز، ارومیه، آمل و دیگر شهرها برگزار می‌شود.

 

هزینه و زمان برگزاری آزمون تافل iBT

موسسه ETS از تاریخ ۱ دسامبر ۲۰۱۶ هزینه ثبت نام آزمون iBT را برای شرکت‌کنندگان در ایران برابر ٢۴۵ دلار اعلام کرده است و جهت شرکت در این آزمون لازم است ابتدا یک حساب کاربری در سایت ETS ایجاد نمایید. آزمون تافل در مراکز مشخص و طی زمان‌های خاصی برگزار می‌گردد که ظرفیت آنها دارای محدودیت است. برای آگاهی از مراکز و ظرفیت‌های باز برگزاری آزمون تافل می‌توانید صفحه Test Centers and dates در وب سایت ETS را ببینید.

 

ثبت نام آزمون تافل (TOEFL iBT)

 

نحوه برگزاری آزمون تافل iBT

مدت زمان برگزاری آزمون TOEFL-iBT چهار ساعت می‌باشد که از چهار بخش ۶۰ دقیقه‌ای تشکیل شده است. هر کدام از بخش‌های چهارگانه آزمون تافل به یکی از مهارت‌های مورد نیاز برای برقراری ارتباط و آموختن در فضای دانشگاهی می‌پردازد. این بخش‌ها در ادامه بیان شده‌اند:

 

 • Reading Comprehension (مهارت خواندن)

  در این بخش سه، چهار یا پنج متن با حجم تقریبی ۷۰۰ کلمه و با موضوعات علمی و آکادمیک در اختیار شما قرار می‌گیرد و سوالاتی (معمولا ۱۴ سوال) در رابطه با موضوعات اصلی متن، جزئیات، برداشت از متن، جایگزین مناسب جملات و واژه‌های مترادف از شما پرسیده می‌شود. برای دریافت نتیجه مناسب از این بخش، لازم است مهارت‌هایی مانند خلاصه برداری و همچنین برداشت سریع ایده اصلی و نکات مهم متن را دارا باشید. اخیرا نیز نوع جدیدی از سوالات مطرح شده که در آن‌ها جداولی مرتبط با متن لازم است تکمیل شوند.

 • Listening Comprehension (مهارت شنیداری)

  این مرحله شامل شش قسمت ۳ تا ۵ دقیقه‌ای می‌باشد که از دو بخش مکالمه روزانه در محیط دانشگاه (به عنوان مثال صحبت بین دو دانشجو در مورد چگونگی کاهش هزینه‌های خرید کتاب درسی) و چهار بخش مکالمه‌ای مشابه سخنرانی علمی توسط استاد و پرسش و پاسخ در کلاس‌های دانشگاهی می‌باشد که پس از شنیدن آن، باید مبتنی بر آنچه شنیده‌اید، به سوال‌ها پاسخ دهید.

 • Speaking Comprehension (مهارت گفتاری)

  مهارت گفتاری از ۶ بخش تشکیل شده است. دو قسمت مربوط به یک انشا و چهار قسمت مربوط به مجموعه‌ای از Listening، Reading، Speaking می‌شود. در این بخش‌ها شما باید در مورد خلاصهٔ متنی که می‌خوانید یا می‌شنوید و یا ایده‌های جدید خودتان در مورد این متون صحبت کنید. این صحبت‌ها باید دقیق، واضح و دارای تجزیه و تحلیل دقیق از اطلاعات ارائه شده باشد. شما باید بتوانید ایده‌های خود و خلاصه متنی که می‌خوانید یا می‌شنوید را در ۶۰ ثانیه بیان کنید.

 • Writing Comprehension (مهارت نوشتاری)

  بخش مهارت نوشتاری از دو بخش تشکیل شده است. یک بخش مربوط به نوشتن یک متن درباره موضوعی است که به شما داده می‌شود و در بخش دیگر متن آکادمیکی را خوانده و ادامه آن را می‌شنوید و سپس ایده شخصی خود را درباره آن متن می‌نویسید.

نام کشور

هزینه ثبت نام استاندارد

مدت زمان پاسخگوئی

حداقل و حداکثر نمره

مهارت در خواندن (Reading)

3 الی 5 متن شامل 12 تا 14 سوال برای هر بخش

60 الی 100 دقیقه

0 تا 30

مهارت شنیداری (Listening)

6 الی 9 قسمت شامل 5 تا 6 سوال برای هر بخش

60 الی 90 دقیقه

0 تا 30

Break

زمان استراحت

10 دقیقه

-

مهارت گفتاری (Speaking)

6 سوال

20 دقیقه

0 تا 30

مهارت نوشتاری(Writing)

2 سوال

60 دقیقه

0 تا 30

مجموع (Total)

0 تا 120

 

نکاتی پیرامون ثبت نام آزمون تافل iBT

 • لازم است در هنگام ایجاد حساب کاربری در سایت ETS اطلاعات هویتی خود شامل “نام”، “نام خانوادگی” و “تاریخ تولد” را دقیقا مطابق با گذرنامه خود وارد نمایید، چون این تنها بخشی از حساب کاربری شما در سایت ETS است که غیر قابل تغییر است و علاوه بر این مهمترین بخش آن نیز می‌باشد. درصورتی که هنوز گذرنامه ندارید باید دقت کنید که اطلاعات را به گونه‌ای وارد نمایید که بعداً بتوانید مطابق این اطلاعات جهت دریافت گذرنامه اقدام فرمایید.
 • در زمان ثبت نام آزمون iBT و تا ساعت ۱۰ شب قبل از آزمون می‌توانید ۴ دانشگاه را جهت ریپورت نمره به صورت رایگان مشخص نمایید تا نمره شما برای آن‌ها نیز ارسال شود. همچنین یک نسخه چاپی از نمره آزمون iBT نیز حدود ۱ ماه پس از آزمون به آدرس موجود در حساب کاربری ارسال می‌شود، البته به شرطی که در هنگام ثبت نام گزینه “Send additional paper score report to me” را انتخاب کرده باشید.
 • برای تایید هویت در روز آزمون، فقط کارت ملی و گذرنامه پذیرفته می‌شود (شناسنامه پذیرفته نمی‌شود). پس از تایید هویت توسط نماینده ETS در مرکز آزمون، او با استفاده از WebCam یک عکس از شما به عنوان شرکت کننده تهیه می‌کند و پس از آن جایگاه شما (کامپیوتری که آزمون اینترنتی شما در آن اجرا می‌شود) مشخص می‌شود.
 • در صورتی که به هر دلیلی بخواهید ثبت نام خود را لغو کنید، تا ۴ روز پیش از تاریخ آزمون فرصت خواهید داشت. پس از لغو آزمون، بازگشت پول (Refund) تحت شرایط زیر انجام می‌شود:
 • تنها ۵۰ درصد از هزینه آزمون به شما بازگردانده می‌شود.
 • مبنای هزینه آزمون، مبلغ ثبت نام به صورت Regular deadline است و چنانچه شما به صورت Late ثبت نام کرده باشید، نیمی از هزینه Regular به شما بازگردانده می‌شود.
 • حداقل مدت زمان مجاز بین دو آزمون متوالی ۱۲ روز است، یعنی نمی‌توان مثلاً در یک هفته دوبار در آزمون تافل iBT شرکت کرد.
 • مدت اعتبار نتیجه آزمون تافل دو سال است و پس از آن، نمره از حساب کاربری فرد حذف می‌شود و دیگر قابل ریپورت نیست. البته به جز در مواردی که نمره فرد ۱۱۶ یا بالاتر باشد، در این صورت نمره آزمون به صورت دائمی و مادام‌العمر معتبر بوده و منقضی نمی‌شود.
 • چنانچه زمان مورد نظر برای شرکت در آزمون به رنگ قرمز نمایش داده شود، یه این معنی است که آزمون به صورت Late بوده و هزینه ثبت نام آن ۴۰ دلار بالاتر و در ایران برابر با ۲۸۵ دلار می‌باشد. آزمون Late به آزمونی گفته می‌شود که ثبت نام در آن با تاخیر انجام پذیرفته است و به همین دلیل هزینه بالاتری دارد.
 • در زمان ورود به محل برگزاری آزمون مجاز به همراه داشتن هیچ گونه وسیله ای نیستید و داشتن تلفن همراه، کاغذ، دیکشنری، هر نوع خودکار، روان نویس یا مداد، ممنوع است. نماینده ETS حاضر در محل برگزاری آزمون، هدست، کاغذ و مداد در اختیار شما خواهد گذاشت. در نتیجه یادداشت برداری در طول آزمون تافل iBT مجاز می‌باشد.
 • هزینه شرکت در آزمون تافل iBT در کشورهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال هزینه این آزمون در کشور ترکیه ۱۸۵ دلار و در کشور امارات متحده عربی برابر با ۲۴۰ دلار می‌باشد.
 • نمره آزمون تافل iBT بین ۱۰ تا ۱۲ روز پس از آزمون در داخل حساب کاربری قابل مشاهده است. جهت اطلاعات بیشتر در این باره به صفحه “راهنمای تصویری گزارش (Report) نمره تافل iBT” مراجعه نمایید.
 • جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط و چگونگی تغییر زمان یا مرکز آزمون iBT و ریپورت نمره تافل iBT می‌توانید صفحات “تغییر زمان و یا مرکز آزمون iBT” و “ریپورت نمره iBT” را مطالعه نمایید.
 • جهت آشنایی کامل با نحوه‌ی ایجاد اکانت تافل iBT و شیوه‌ی ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون، می‌توانید به صفحات “راهنمای تصویری ایجاد پروفایل (اکانت) تافل iBT” و “راهنمای تصویری ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون تافلiBT ” مراجعه کنید.

ساعات کاری

روزها

بازه زمانی

 حداکثر زمان انجام سفارش‌

شنبه تا چهارشنبه

۹ تا ۲۲

حداکثر ۳ ساعت

پنجشنبه

۹ تا ۱۳:۰۰

حداکثر ۳ ساعت

سایر زمان ها و روزهای تعطیل


 تا ۱۱ صبح اولین روز کاری بعدی و یا تا ۲۴ ساعت (هر کدام که زودتر باشند)

4.9/5 - (38 امتیاز)

سوالات متداول

آزمون Test Of English as a Foreign language) TOEFL) که توسط موسسه ETS برگزار می‌شود، یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی در جهان است. در این آزمون میزان تسلط غیر انگلیسی زبانان بر این زبان سنجیده می‌شود.

در صورتی که به هر دلیلی بخواهید ثبت نام خود را لغو کنید، تا ۴ روز پیش از تاریخ آزمون فرصت خواهید داشت. پس از لغو آزمون، بازگشت پول (Refund) تحت شرایط زیر انجام می‌شود:

 • نها ۵۰ درصد از هزینه آزمون به شما بازگردانده می‌شود.
 • مبنای هزینه آزمون، مبلغ ثبت نام به صورت Regular deadline است و چنانچه شما به صورت Late ثبت نام کرده باشید، نیمی از هزینه Regular به شما بازگردانده می‌شود.

هزینه ثبت نام آزمون iBT  به طور عادی برای شرکت‌کنندگان در ایران برابر ٢۴۵ دلار و به صورت Late معادل ۲۸۵ دلار می‌باشد.