homeخانهleftخدماتleftتافل iBTleftگزارش (Report) نمره آزمون تافل iBT

نمره آزمون تافل iBT یکی از مهمترین معیارهای بررسی پرونده یک متقاضی جهت اعطا یا عدم اعطای پذیرش به او می‌باشد. به همین دلیل در طی فرآیند بررسی پرونده پذیرش، لازم است نمره آزمون تافلiBT خود را در فرم Application دانشگاه وارد نمایید.
در این راستا دانشگاه‌ها، به عنوان سندی که تایید کننده نمره شما باشد، درخواست می‌کنند که نمره تافلiBT به صورت رسمی از طریق ETS نیز برای آن‌ها ارسال شود. به ارسال نمره آزمون تافلiBT توسط موسسه ETS برای دانشگاه اصطلاحاً گزارش نمره یا Score Report گفته می‌شود.

گزارش (Report) نمره آزمون تافل iBT

گزارش یا ریپورت نمره TOEFL-iBT دو نوع دارد. در نوع اول شما می‌توانید چهار دانشگاه برای ریپورت نمره را تا پیش از زمان آزمون، به سفارش ثبت نام آزمون اضافه کنید. در این حالت شما می‌توانید در هنگام ثبت نام آزمون، 4 دانشگاه را مشخص نمایید. همچنین می‌توانید این 4 دانشگاه را تا ساعت 10 شب قبل از آزمون تافل iBT نیز تغییر دهید یا اگر قبلاً اضافه نکرده اید آن را به سفارش خود اضافه کنید. در این حالت 4 گزارش رسمی نمره شما رایگان می‌باشد و هزینه ای برای آن پرداخت نمی‌کنید. بدین ترتیب پس از مشخص شدن نمره آزمون شما که معمولاً بین 10 تا 12 روز به طول می انجامد، موسسه ETS به طور خودکار نمره شما را به چهار دانشگاه مربوطه به صورت رسمی گزارش می‌نماید.
اگر علاوه بر 4 دانشگاه رایگان، مایل به ریپورت نمره TOEFL-iBT به دانشگاه‌های دیگر نیز هستید، می‌توانید با پرداخت مبلغ ٢٠ دلار با مسترکارت یا ویزا‌کارت این کار را به انجام رسانید. روش انجام این کار در صفحه “راهنمای تصویری گزارش نمره (Report) آزمون TOEFL-iBT” توضیح داده شده است. همچنین اگر نیاز به کسب اطلاعات بیشتری در زمینه اهمیت این آزمون دارید می‌توانید صفحه “ثبت نام آزمون تافل iBT” را مشاهده نمایید. از آن جا که ممکن است مسترکارت یا ویزاکارت نداشته باشید، می‌توانید با استفاده از دستورالعمل موجود در پایین این صفحه برای ریپورت نمره iBT خود اقدام نمایید.

نکاتی پیرامون گزارش (Report) نمره آزمون تافل iBT

  • رپیورت رسمی نمره تافل iBT معمولاً توسط ETS به صورت کاغذی انجام می‌شود. به این معنا که موسسه ETS یک نمره آزمون iBT را همراه با مشخصات و عکس بر روی یک کاغذ مخصوص چاپ نموده، آن را در داخل یک پاکت قرار داده و برای آدرس دانشگاه یا متقاضی ارسال می‌نماید. رسمیت گزارش نمره iBT یا Score Report از آن جا نشات می‌گیرد که این نامه حاوی نمره از سوی موسسه ETS به طور مستقیم برای دانشگاه ارسال می‌شود. البته دانشگاه‌هایی هم هستند که ریپورت نمره به آن‌ها به صورت الکترونیکی و از طریق ابزار آنلاینی که موسسه ETS در اختیار آن‌ها گذاشته است، انجام می‌شود ولی فهرست این دانشگاه‌ها به طور دقیق و رسمی اعلام نشده است.
  • مبلغ هزینه ریپورت نمره TOEFL-iBTبرای هر دانشگاه برابر با 20 دلار می‌باشد، به عنوان مثال هزینه ریپورت نمره آزمون به 3 دانشگاه برابر با 60 دلار می‌باشد.
  • پس از دریافت نمره تافل، فقط در صورتی امکان اعتراض به نمره iBT یا همان Rescore وجود دارد که در هنگام ثبت نام و پیش از تاریخ آزمون از امکان انتخاب چهار دانشگاه رایگان برای ریپورت نمره iBT استفاده نکرده باشید.
  • در صورتی که در هنگام ثبت نام آزمون گزینه “Online score report AND a paper copy mailed to you” را انتخاب نکرده باشید یا این که به هر دلیلی نمره آزمون را به صورت کاغذی در آدرس خود دریافت نکرده باشید، با استفاده از گزینه Send Additional Paper Score Report to Me و پرداخت 20 دلار دیگر می‌توانید درخواست دهید تا نسخه کاغذی نتیجه آزمون TOEFL-iBT به آدرس پستی شما ارسال شود..
  • طبق اعلام رسمی موسسه ETS، نمره تافل آی بی تی ریپورت شده ظرف 7 تا 10 روز توسط دانشگاه های داخل آمریکا دریافت می‌شود. این زمان در مورد سایر کشورها طبق اعلام رسمی این موسسه برابر با 4 تا 6 هفته است. همچنین تجربه ما نشان می‌دهد که نمره تافل iBT معمولا ظرف حداکثر یک هفته پس از ریپورت به دانشگاه‌های داخل آمریکا رسیده و بین 2 تا 3 هفته توسط دانشگاه‌ها در خارج از این کشور (کانادا، اروپا، استرالیا و سایر کشورها) دریافت می‌شود.
  • کسب اطلاع از دریافت نمره گزارش شده توسط دانشگاه مقصد از طریق ETS وجود ندارد، با این حال همان طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، پس از ثبت درخواست ریپورت نمره تافلiBT اطلاعات زیر را مبنی بر ارسال موفقیت آمیز ریپورت در بخش Order Summary مشاهده خواهید کرد.
  • Processed : نشان دهنده تاریخ ارسال نمره توسط ETS
  • Estimated Shipping Date : بیانگر تاریخ تخمینی ETS برای رسیدن نمره به دانشگاه مقصد

 

گزارش (Report) نمره آزمون تافل iBT - 2

ساعات کاری

روزها

بازه زمانی

 حداکثر زمان انجام سفارش‌

شنبه تا چهارشنبه

۹ تا ۲۲

حداکثر ۳ ساعت

پنجشنبه

۹ تا ۱۳:۰۰

حداکثر ۳ ساعت

سایر زمان ها و روزهای تعطیل


 تا ۱۱ صبح اولین روز کاری بعدی و یا تا ۲۴ ساعت (هر کدام که زودتر باشند)