homeخانهleftخدماتleftاپلایleftپرداخت هزینه اپلیکیشن فی (Application Fee)

پرداخت هزینه اپلیکیشن فی (Application Fee)

یکی از هزینه‌هایی که متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور، در ابتدای پروسه اپلای می‌پردازند، اپلیکیشن فی دانشگاه است. اگر شما هم جزو این دسته از افراد باشید احتمالا می‌دانید که درخواست پذیرش شما از دانشگاه، بدون پرداخت این هزینه بررسی نخواهد شد. مبلغApplication Fee هر دانشگاه بسته به عواملی چون کشوری که دانشگاه در آن واقع است، مقطع و رشته تحصیلی، با دانشگاه‌های دیگر متفاوت است. هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه دقیقا به چه دلیلی پرداخت می‌شود، آیا راهی برای نپرداختن این مبلغ وجود دارد و چه دانشگاه‌هایی از دریافت این هزینه چشم‌پوشی می‌‌کنند، همگی سوالاتی هستند که در ادامه بطور مفصل به آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

 

پرداخت هزینه اپلیکیشن فی (Application Fee)

 

اپلیکیشن فی چیست و چرا باید پرداخت شود؟

همانطور که می‌دانید، برای اپلای علاوه بر پر کردن فرم دانشگاه، نیاز است مدارکی مانند ریزنمرات، انگیزه‌ نامه، رزومه، دانشنامه و مواردی از این دست که در وبسایت دانشگاه ذکر می‌شود را برای دانشگاه ارسال کنید. در واقع دانشگاه پس از بررسی این مدارک است که به شما اطلاع می‌دهد می‌توانید پذیرش تحصیلی بگیرید یا واجد شرایط پذیرش نیستید. هزینه اپلیکیشن فی دقیقا به همین منظور پرداخت می‌شود؛ برای بررسی مدارک دانشجویان در زمان اپلای. به بیانی دیگر، اگر شما این مبلغ را به دانشگاه نپردازید، مدارک شما بررسی نخواهد شد.

علاوه بر بررسی مدارک دانشجویان، دریافت هزینه Application Fee چندین دلیل دیگر نیز دارد. بیایید این نکته را در نظر بگیریم که اکثر دانشجویان برای بالا بردن احتمال پذیرش، مدارک خود را به چندین دانشگاه ارسال می‌کنند. این موضوع باعث افزایش تعداد دانشجویان متقاضی می‌شود و فرآیند بررسی مدارک را دشوار می‌کند. دریافت اپلیکیشن فی به دانشگاه کمک می‌کند تا دانشجویانی که برای اپلای و گرفتن پذیرش مصمم‌تر هستند را شناسایی و فیلتر کند. پرداخت اپلیکیشن فی دانشگاه همچنین هزینه خدماتی مانند برگزاری جلسات آنلاین مصاحبه، بهبود فرم اپلیکیشن، پاسخ به ایمیل دانشجویان و سوالات آن‌ها و نیز بررسی مدارک تمام متقاضیانی که برای یک ترم به خصوص، درخواست پذیرش فرستاده‌اند را پوشش می‌دهد.

 

چه عواملی بر مبلغ اپلیکیشن فی دانشگاه تاثیر گذارند؟

مبلغی که دانشگاه‌ها به عنوان هزینه اپلیکیشن فی در نظر می‌گیرند با هم متفاوت است. سوالی که پیش می‌آید این است که علت این تفاوت چیست؟

مورد اول، کشوری است که دانشگاه در آن واقع است. همانطور که می‌دانید هزینه اپلای و تحصیل از کشوری به کشور دیگر متغیر است؛ برای مثال تحصیل در دانشگاه‌های کشور انگلیس هزینه بیشتری نسبت به تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا دارد. عوامل بسیاری بر این تفاوت، تاثیر گذار هستند که هنگام انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت تحصیلی، حتما باید در نظر گرفته شوند.

مورد دوم، مقطع تحصیلی است. هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا (Postgraduate) بیشتر از مقطع کارشناسی (Undergraduate) است.

رشته‌ تحصیلی از دیگر عوامل تعیین کننده این هزینه است. همانطور که هزینه تحصیل در رشته‌های مختلف با هم تفاوت دارد، مبلغ اپلیکیشن فی در نظر گرفته شده برای هر یک نیز یکسان نیست. به عنوان مثال دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته‌هایی مانند MBA را دارند، هزینه بیشتری برای اپلیکیشن فی می‌پردازند.

مورد تعیین کننده دیگر به این موضوع بستگی دارد که دانشجوی متقاضی پذیرش، دانشجوی بین‌المللی باشد یا ساکن کشور دانشگاه مقصد. هزینه اپلیکیشن فی به مراتب برای دانشجویان بین ‌المللی بیشتر است.

تفاوت اپلیکیشن فی و ادمیشن فی دانشگاه چیست؟

Application Fee و Admission Fee به دلیل تشابه در نام، معمولا با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. ادمیشن فی که به آن دیپازیت فی (Deposit Fee) نیز گفته می‌شود، هزینه‌ای است که دانشگاه پس از دادن پذیرش به دانشجویان، دریافت می‌کند. ادمیشن فی در واقع تضمینی است که دانشگاه طلب می‌کند تا مطمئن شود دانشجویی که به او پذیرش داده در کلاس‌ها ثبت نام خواهد کرد. این مبلغ پس از ثبت نام به دانشجو برگردانده می‌شود.

این در حالی است که هزینه اپلیکیشن فی، هنگام ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه پرداخت می‌شود و ارتباطی با نتیجه پذیرش ندارد. علاوه بر این، Application Fee قابل استرداد نیست و حتی اگر دانشگاه به شما پذیرش ندهد، شما نمی‌توانید این هزینه را پس بگیرید.

 

نکاتی که در رابطه با پرداخت هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه لازم است بدانید

 • به طور معمول مبلغی که برای اپلیکیشن فی پرداخت می‌کنید، هزینه اپلای برای ۲ یا ۳ رشته تحصیلی را پوشش می‌دهد. به بیانی دیگر، طی پروسه اپلای برای یک دانشگاه، امکان انتخاب حداکثر ۳ رشته به شما داده می‌شود. اگر مایل باشید برای تعداد رشته بیشتری اپلای کنید (در صورتی که چنین امکانی از سمت دانشگاه وجود داشته باشد) باید علاوه بر هزینه اپلیکیشن فی، به ازای هر رشته اضافی، مبلغی پرداخت کنید. اطلاعات مربوط به تعداد رشته‌های مجاز برای اپلای، شرایط و مقدار مبلغ اضافی، در قسمت پیش نیازهای پذیرش وبسایت دانشگاه‌ها موجود است.
 • برخی دانشگاه‌ها که به دانشگاه‌های بدون اپلیکیشن فی معروف هستند، از دریافت هزینه اپلیکیشن فی صرف نظر می‌کنند و به صورت رایگان کار بررسی مدارک را انجام می‌دهند. با یک جستجوی ساده در گوگل می‌توانید به لیست دانشگاه‌های بدون اپلیکیشن فی کشور مقصدتان، دسترسی پیدا کنید. علاوه بر آن، در ادامه هم جدولی متشکل از نام برخی از این دانشگاه‌ها را بررسی می‌کنیم.
 • پرداخت اپلیکیشن فی نیز مانند سایر موارد اپلای، ددلاین دارد. اگر به هر دلیلی پرداخت این هزینه را به بعد از تاریخ تعیین شده موکول کنید، مدارک شما توسط دانشگاه بررسی نخواهد شد.
 • همانطور که اشاره شد، هزینه Application Fee قابل بازگشت نیست و پس از پرداخت آن در اکثر موارد امکان پس گرفتن آن از دانشگاه وجود ندارد.
 • سوالی که برای بسیاری از دانشجویان پیش می‌آید این است که از کجا بدانم دقیقا چه مبلغی را برای اپلیکیشن فی پرداخت کنم؟ برای آگاهی از مبلغ دقیق اپلیکیشن فی، باید به وبسایت دانشگاهی که می‌خواهید برای آن اپلای کنید مراجعه کرده و در بخش Requirements Application اطلاعات مربوط به این هزینه را پیدا کنید.
 • پیش از پرداخت اپلیکیشن فی، حتما به صحت و درستی مدارکی که می‌خواهید ارسال کنید مطمئن باشید چرا که با پرداخت این هزینه، پروسه بررسی مدارک شما شروع می‌شود و در اکثر موارد، دیگر اجازه ویرایش اطلاعات ارسال شده را نخواهید داشت. بنابراین هرگونه مدرک ناقص یا اشتباه، می‌تواند شانس شما را برای گرفتن پذیرش از دانشگاه، کم کند.
 • پرداخت هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه به دو طریق آفلاین و آنلاین انجام می‌شود؛ در ادامه در این باره توضیحات بیشتری خواهیم داد.

 

هزینه Application Fee دانشگاه‌های مختلف چقدر است؟

در جدول‌های زیر، هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه کشورهای کانادا، آمریکا و انگلستان که تقاضای مهاجرت تحصیلی برای آن‌ها بیشتر است، لیست شده است. این هزینه‌ها بر اساس مبالغ ذکر شده در وبسایت هر دانشگاه نوشته شده است. هزینه اپلیکیشن فی هر دانشگاه بسته به رشته، مقطع تحصیلی و اینکه دانشجوی بین‌المللی هستید یا ساکن کشور مقصد، کم و زیاد می‌شود.

 

هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه های کانادا

نام دانشگاه

مبلغ اپلیکیشن فی (دلار کانادا)

University of Toronto

125-180

McGill University

125-135 

University Of British Columbia

168-175 

University of Montreal

102-112 

University of Alberta

75-125 

McMaster University

110-150 

University of Waterloo

125-130 

University of Western Ontario

125-130 

University of Ottawa

75-85 

University of Calgary

125-145 

Ontario Tech University

120-135 

York University

130-140 

Queen's University

100-150 

Concordia University

100-130 

University of Windsor

75-125 

University of Victoria

125-162 

 

هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه های آمریکا

نام دانشگاه

مبلغ اپلیکیشن فی (دلار آمریکا)

Massachusetts Institute of Technology
(MIT)

75

Stanford University

125

California Institute of Technology

100

The University of Chicago

75

University of Pennsylvania

75

Yale University

105

Columbia University

120

Duke University

120

Brown University

75

 

هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه های انگلیس

نام دانشگاه

مبلغ اپلیکیشن فی (پوند انگلیس)

University of Oxford

75

University of London

90

University of Cambridge

75

University of Manchester

60

Imperial College London

80

University of East London

26

University of York

26

University of Kent

50

Brunel University London

20

London Metropolitan University

26

چنانچه دنبال نام دانشگاه خاصی هستید که در این لیست‌ها نوشته نشده است، می‌توانید نام آن را در گوگل سرچ کرده و به وبسایت اصلی همان دانشگاه مراجعه کنید. پس از لنتخاب مقطع تحصیلی خود، در قسمت Application Requirements هزینه اپلیکیشن فی را ببینید.

 

پرداخت هزینه اپلیکیشن فی

 

آیا راهی برای پرداخت نکردن Application Fee وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله. به غیر از دانشگاه‌های بدون اپلیکیشن فی، دانشگاه‌هایی هم هستند که علیرغم دریافت این هزینه در موارد معمول، امکان ویو اپلیکیشن فی را به برخی دانشجویان با شرایط خاص می‌دهند. ویو اپلیکیشن فی (Application Fee Waiver) به معنی صرف نظر کردن از دریافت هزینه اپلیکیشن فی است. این مورد در وبسایت دانشگاه ذکر می‌شود و با مراجعه به سایت می‌توانید متوجه شوید که چنین امکانی در دانشگاه مورد نظر شما نیز وجود دارد یا خیر.

برای ویو کردن Application Fee باید به دانشگاه ایمیل بزنید. در این ایمیل با ذکر دلیل توضیح می‌دهید که چرا نمی‌توانید این هزینه را پرداخت کنید. حتما این نکته را در نظر داشته باشید که امکان ویو اپلیکیشن فی تنها به تعداد محدودی از دانشجویان تعلق می‌گیرد. بنابراین ارسال ایمیل را به روزهای پایانی ددلاین اپلای موکول نکنید چرا که این احتمال وجود دارد که به دلیل تکمیل ظرفیت ویو، درخواست شما رد شود.

علاوه بر ویو اپلیکیشن فی، راه‌های دیگری نیز برای کاهش هزینه‌های اپلای وجود دارد. خوب است لیستی از دانشگاه‌هایی که قصد اپلای برای آن‌ها دارید را تهیه کنید. پس از جستجو در وبسایت هر یک ببینید کدام دانشگاه‌ها بدون اپلیکیشن فی هستند. سعی کنید تعداد این دانشگاه‌ها را در لیست خود بیشتر کنید. در این صورت هم برای دانشگاه‌های بیشتری اپلای می‌کنید که همین موضوع شانستان را برای گرفتن پذیرش بالاتر می‌برد، هم در هزینه‌های اپلای صرفه‌جویی خواهید کرد.

 

نکات مهم در رابطه با ویو اپلیکیشن فی

 • متن ایمیلی که می‌خواهید به این منظور بنویسید باید مانند سایر ایمیل‌هایی که به دانشگاه می‌فرستید، رسمی باشد. دلایلی که برای ویو این هزینه ذکر می‌کنید نیز باید قانع کننده باشد. این نکته را در نظر بگیرید که قرار است این امکان به تعداد محدودی از دانشجویان داده شود، پس باید دلایلی بیاورید که شرایط شما را از سایر دانشجویان متمایز کند.
 • ایمیل را به بخش مرتبط با پیگیری امور پذیرش، ارسال کنید. بسیاری از دانشجویان بر این باورند که با ارسال این ایمیل به استاد، نتیجه بهتری می‌گیرند. در حالی که این کار می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد چرا که در این صورت ممکن است درخواست ویو پیگیری نشود یا به تاخیر بیفتد. معمولا بخش‌های پیگیری امور اپلای و پذیرش، Graduate Administrator یا Graduate Admission نام دارند؛ ایمیل مربوط به این بخش را می‌توانید در وبسایت دانشگاه پیدا کنید.
 • معمولا احتمال ویو اپلیکیشن فی توسط دانشگاه‌های کانادا و آمریکا بیشتر از دانشگاه‌های اروپاست. درست است که هزینه اپلیکیشن فی به تنهایی دلیل کافی برای انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت تحصیلی نیست، اما در نهایت باید هزینه‌های زندگی و تحصیل در هر کشور را برآورد کنید و با توجه به شرایط مالی خود تصمیم مناسب را بگیرید.

 

اپلیکیشن فی دانشگاه

 

معرفی دانشگاه‌های بدون اپلیکیشن فی

همانطور که گفته شد بعضی دانشگاه‌ها بررسی مدارکی که دانشجویان برای گرفتن پذیرش از دانشگاه، ارسال می‌کنند را به صورت رایگان و بدون دریافت هیچ هزینه‌ای انجام می‌دهند. در این قسمت لیست دانشگاه‌های بدون اپلیکیشن فی ۳ کشور کانادا، آمریکا و انگلیس را مشاهده می‌کنید. البته این نکته را متذکر شویم که لیست‌ها همچنین شامل نام دانشگاه‌هایی هستند که اپلیکیشن فی دریافت می‌کنند اما در شرایط خاص، امکان ویو این هزینه را به دانشجویانی که در کشورهای کمتر توسعه یافته زندگی می‌کنند، می‌دهند.

 

دانشگاه های بدون اپلیکیشن فی کانادا

 

دانشگاه های بدون اپلیکیشن فی آمریکا

 

دانشگاه های بدون اپلیکیشن فی انگلیس

 

روش‌های پرداخت هزینه Application Fee دانشگاه

برای پرداخت هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه باید ابتدا فرم درخواست پذیرش را پر کرده باشید. با انتخاب گزینه اپلای به صورت آنلاین (Apply Online) به فرم اپلیکیشن دسترسی پیدا می‌کنید و پس از وارد کردن اطلاعات خواسته شده و آپلود مدارک، به مرحله Submit اپلیکیشن می‌رسید. پرداخت هزینه در این مرحله انجام می‌شود. معمولا پیش از ورود اطلاعات و آپلود مدارک، امکان سابمیت اپلیکیشن و پرداخت اپلیکیشن فی وجود ندارد. توجه داشته باشید که چه برای پر کردن فرم، چه پرداخت اپلیکیشن فی، ددلاینی در نظر گرفته شده است که اگر به هر دلیلی آن را فراموش کنید، پروسه درخواست پذیرش شما برای آن دانشگاه، به ترم بعدی موکول می‌شود.

روش‌های پرداخت هزینه اپلیکیشن فی در مرحله پرداخت وبسایت دانشگاه ذکر می‌شود و شما این هزینه را فقط از طریق روش‌های پرداخت مورد قبول دانشگاه می‌توانید بپردازید. معمولا روش‌های زیر، روش‌های قابل قبول پرداخت هزینه اپلیکیشن فی نزد دانشگاه‌ها هستند:

 • پرداخت اپلیکیشن فی به صورت آنلاین
 • پرداخت اپلیکیشن فی به صورت آفلاین

پرداخت آنلاین از طریق مستر کارت، ویزا کارت و پی ‌پال انجام می‌شود. چنانچه امکان دسترسی به یکی از روش‌های پرداخت آنلاین برای شما وجود دارد، به راحتی و در کمترین زمان می‌توانید هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه را بپردازید.

پرداخت آفلاین نیز از طریق حواله بانکی صورت می‌گیرد. به این صورت که شما هزینه را به حساب دانشگاه واریز می‌کنید. اطلاعات مربوط به حساب بانکی در وبسایت دانشگاه موجود است. این روش نسبت به روش آنلاین کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و معمولا دانشگاه‌ها پرداخت آنلاین را به آفلاین ترجیح می‌دهند.

 

پرداخت هزینه اپلیکیشن فی با تهران پیمنت

اگر پرداخت هزینه اپلیکیشن فی از طریق راه‌هایی که در بالا ذکر شد برایتان میسر نبود یا به هر دلیلی مایل نیستید این کار را خودتان انجام دهید، می‌توانید از تهران پیمنت کمک بگیرید. پرداخت هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه از طریق تهران پیمنت بین ۱ تا ۳ ساعت انجام می‌شود که این موضوع می‌تواند نگرانی شما را برای از دست دادن ددلاین یا استفاده از روش‌های پرداخت نامطمئن از بین ببرد. کافیست به قسمت بالای همین صفحه بروید؛ فرم ثبت سفارش را در سمت چپ صفحه خواهید دید. با کلیک روی دکمه ثبت سفارش، فرمی دیگری برایتان نمایان می شود که پس از پر کردن آن و ثبت درخواست، پرداخت شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام خواهد شد.

 

ساعات کاری

روزها

بازه زمانی

 حداکثر زمان انجام سفارش‌

شنبه تا چهارشنبه

۹ تا ۲۲

حداکثر ۳ ساعت

پنجشنبه

۹ تا ۱۳:۰۰

حداکثر ۳ ساعت

سایر زمان ها و روزهای تعطیل


 تا ۱۱ صبح اولین روز کاری بعدی و یا تا ۲۴ ساعت (هر کدام که زودتر باشند)

5/5 - (31 امتیاز)

سوالات متداول

مبلغ اپلیکیشن فی (Application Fee) برای هر دانشگاه متفاوت است اما به طور معمول عددی بین ۱۵ تا ۱۰۰ دلار در آمریکا و ۱۵ تا ۱۶۰ دلار در کانادا است و معمولا به صورت آنلاین و با کارت‌های مستر و ویزا قابل پرداخت است.

جهت اخذ پذیرش تحصیلی برای یک دانشگاه، شما باید فرم اپلیکیشن آنلاین آن دانشگاه را پر کرده و پس از آن مبلغی را بابت هزینه بررسی پرونده بپردازید.