راهنمای تصویری ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون تافل iBT

pen توحید محمدنژاد
calendar ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
eye 2495 بازدید

تافل یکی از آزمون های استاندارد و بین‌المللی زبان انگلیسی است که دانشگاه‌های معتبر جهان از آن به عنوان معیاری برای سنجش سطح دانش زبان دانشجویان استفاده می‌کنند. از آنجا که شرکت در این آزمون برای متقاضیان از ضروریات اپلای است، در این مطلب راهنمای تصویری ثبت نام آزمون تافل iBT را شرح می‌دهیم و در نهایت یک راه مطمئن برای پرداخت هزینه آزمون تافل به شما معرفی می‌کنیم.

برای ثبت نام آزمون تافل iBT نیاز به ایجاد اکانت در وبسایت رسمی ETS دارید. با ساخت پروفایل در سایت ETS، می‌توانید برای شرکت در این آزمون ثبت نام کنید و طبق ساعت مقرر در محل آزمون حاضر شوید. پیش از مطالعه راهنمای تصویری ثبت نام آزمون تافل، پیشنهاد می‌کنیم راهنمای تصویری ایجاد پروفایل (اکانت) تافل iBT را مطالعه کنید.

 

مراحل ثبت نام آزمون تافل iBT و پرداخت هزینه امتحان تافل

مراحل ثبت نام آزمون تافل iBT و پرداخت هزینه آن را به صورت تصویری و گام به گام در ادامه مطلب می‌توانید مطالعه کنید.

1 ورود به حساب کاربری

فرایند ثبت نام آزمون تافل، با ورود به حساب کاربری شروع می‌شود. ابتدا وارد بخش تافل وبسایت ETS شده و با ورود نام کاربری در بخش Username و درج رمز عبور در بخش Password، روی گزینه Sign In کلیک کنید تا وارد حساب کاربری شخصی خود شوید.

راهنمای تصویری پرداخت هزینه و ثبت نام آزمون تافل

راهنمای تصویری ثبت نام آزمون تافل و پرداخت هزینه آن

2 شروع مراحل ثبت نام آزمون تافل

در حساب کاربری‌تان، مانند تصویر زیر، روی گزینه Register/Find Test Centers, Dates کلیک کنید تا به صفحه انتخاب نوع آزمون تافل منتقل شوید. همان‌طور که می‌دانید موسسه ETS چند نوع آزمون تافل برگزار می‌کند و در پروسه ثبت نام آزمون تافل، باید نوع آزمون موردنظرتان را انتخاب کنید. می‌توانید در مطلب آزمون تافل iBT چه تفاوتی با تافل کاغذی و تافل هوم ادیشن دارد؟ درباره انواع آزمون تافل و تفاوت هر یک بیشتر بخوانید.

راهنمای ثبت نام در آزمون تافل

راهنمای گام به گام ثبت نام آزمون تافل

3 انتخاب نوع آزمون تافل

در این بخش باید آزمون مدنظرتان را انتخاب کنید. اگر متقاضی شرکت در آزمون تافل iBT باشید، باید روی گزینه TOEFL iBT (At A Test Center) کلیک کنید، در بخش Find Test Centers At Or Near This Location، شهر موردنظرتان را برای شرکت در آزمون درج کنید و سپس گزینه Continue را انتخاب کنید.

انتخاب نوع آزمون تافل iBT

انتخاب نوع آزمون تافل

4 انتخاب محل و تاریخ آزمون تافل

در صفحه‌ای که برایتان باز می‌شود، فهرستی از تمامی مراکز باز را در شهر انتخابی تاریخ آزمون‌های تافل در آینده نزدیک، محل برگزاری آزمون‌ها و ساعت برگزاری را می‌توانید مشاهده کنید.

همان‌طور که در تصویر هم مشاهده می‌شود روزهایی که با رنگ سبز مشخص شده‌اند تاریخ‌هایی بوده که می‌توانید برای آزمون انتخاب کنید و روزهایی که با رنگ خاکستری مشخص شده‌اند را نمی‌توانید انتخاب کنید. گاهی در تقویم برخی از روزها به رنگ سبز مشخص شده که گوشه آن قرمز رنگ است. چنین روزهایی را امکان شرکت در آزمون دارید، اما باید هزینه بیشتری (Late Fee) بپردازید.

پیش از انتخاب مرکز آزمون، می‌توانید به مطلب آزمون تافل در ایران کجا برگزار می‌شود؟ مراجعه کنید تا مراکز معتبر برگزار کننده آزمون تافل در ایران را بشناسید. سپس مطابق تصویر زیر روی گزینه Register کلیک کنید تا تاریخ مدنظرتان را برای شرکت در آزمون تافل انتخاب کرده باشید.

انتخاب تاریخ و مرکز آزمون Toefl

انتخاب تاریخ و مرکز آزمون تافل

5 خلاصه وضعیت آزمون تافل

در این صفحه مشخصات زمان و مکان آزمون انتخاب شده توسط شما، نشان داده می‌شود. برای ادامه روی دکمه Continue کلیک کنید. البته اگر بخواهید بعدا تاریخ یا مرکز آزمون را تغییر دهید باید نکاتی را رعایت کنید که در مطلب تغییر زمان یا مرکز (Reschedule) آزمون تافل iBT درباره آن‌ها صحبت کرده‌ایم.

خلاصه انتخاب مرکز آزمون

خلاصه انتخاب مرکز آزمون تافل انگلیسی

6 تکمیل اطلاعات هویتی

حالا صفحه‌ای برایتان باز می‌شود که باید اطلاعات هویتی خود را تکمیل و ثبت کنید. تکمیل اطلاعات هویتی چهار بخش دارد که باید تکمیل شوند. این اطلاعات به ترتیب مربوط به گذرنامه، کارت ملی، گواهینامه و سایر اسناد هویتی معتبر است. پر کردن یک مورد کافی است، اما توصیه می‌شود که دو مورد اول را حتما پر کنید. بعد از ورود این اطلاعات، روی دکمه Continue کلیک کنید.

لازم به ذکر است تاریخ اعتبار پاسپورت، کارت ملی و گواهینامه شما در روز آزمون بررسی می‌شود و این مدارک باید اعتبار داشته باشند. توجه کنید که تقریبا تمامی مراکز برگزاری آزمون، کارت ملی و پاسپورت را جهت احراز هویت می‌پذیرند و در مورد پذیرش دیگر اسناد هویتی مثل گواهینامه یا دیگر اسناد سخت‌گیری وجود دارد. بنابراین بهتر است اطلاعات پاسپورت یا کارت ملی را وارد کنید و در روز آزمون این مدارک را ارائه دهید.

در بخش Personal Information اطلاعات شخصی شما و در بخش Background Information اطلاعاتی که هنگام ساخت اکانت در سایت ETS وارد کرده‌اید، نشان داده می‌شود که باید با انتخاب گزینه Next اطلاعات را تایید کنید و وارد مرحله بعدی شوید.

ثبت اطلاعات هویتی آزمون تافل

ثبت اطلاعات هویتی آزمون تافل اینترنتی

7 انتخاب دانشگاه برای ارسال نمرات آزمون تافل

سومین بخش از تکمیل اطلاعات هویتی، بخش Free Score Recipients است. (تصویر زیر)

تکمیل اطلاعات هویتی آزمون تافل

تکمیل اطلاعات هویتی آنلاین آزمون تافل iBT

در بخش Free Score Recipients پایین صفحه بروید تا بتوانید ۴ دانشگاهی را که قصد اپلای دارید انتخاب کنید. ممکن است بخواهید نتیجه نمره آزمون تافل را برای دانشگاه‌های بیشتری بفرستید اما وبسایت تافل به شما اجازه می‌دهد تا ۴ دانشگاهی که در اولویت شماست انتخاب کنید و به صورت رایگان نتیجه آزمون برایشان ارسال شود. دانشگاه پنجم به بعد مشمول هزینه خواهد بود.

تا ساعت ۱۰ شب روز قبل از آزمون فرصت خواهید داشت تا این بخش را تکمیل کنید و پس از آن دیگر ریپورت نمرات برای شما رایگان نخواهد بود. پس می‌توانید این بخش را خالی بگذارید و در روزهای آتی (یک شب قبل از آزمون) دانشگاه‌های موردنظرتان را انتخاب کنید.

در کادر داده شده نام دانشگاه را وارد کنید. البته می‌توانید شهری که دانشگاه در آن واقع شده است را هم درج کنید تا دانشگاه‌های پیشنهاد به شما نمایش داده شود. با ورود نام هر دانشگاه روی گزینه Add To My Score Recipient کلیک کنید تا آن را انتخاب کرده باشید. در نهایت پس از ورود نام حداکثر ۴ دانشگاه روی Next کلیک کنید تا درخواستتان ثبت شود.

شرکت در آزمون تافل و ارسال نمرات

انتخاب دانشگاه و نحوه ریپورت نمرات آزمون تافل

8 مشخص کردن نحوه Report نمره آزمون TOEFL

در همین صفحه پیش از اینکه گزینه Next را انتخاب کنید، می‌توانید نحوه گزارش‌دهی نمره آزمون تافل را به دانشگاه‌های انتخاب‌شده، مشخص کنید. با انتخاب گزینه اول صرفا به صورت آنلاین نمره را دریافت خواهید کرد و ده روز بعد از آزمون با مراجعه به سایت ETS و ورود به حساب کاربری خود می‌توانید نمره آزمون را مشاهده کنید.

اما با انتخاب گزینه دوم علاوه بر Report نمره به صورت آنلاین، کارنامه کاغذی نیز به آدرس شما ارسال خواهد شد. چنانچه درباره گزارش (Report) نمره آزمون تافل iBT سوالی داشته باشید می‌توانید به مقاله مربوطه مراجعه کنید. گفتنی است پس از اعلام نمره آزمون تافل iBT، چنانچه نسبت به نمره خود معترض باشید، تا ۳۰ روز فرصت خواهید داشت اعتراض خود را نسبت به نمره اعلام کنید. برای مطالعه نحوه درخواست تجدید نظر (اعتراض) نمره آزمون تافل iBT هم پیشنهاد می‌کنیم مقاله مربوط به این موضوع را حتما مطالعه کنید.

پس از انتخاب گزینه مورد نظر خود، روی گزینه Next کلیک کنید.

9 مرور اطلاعات ثبت نام آزمون تافل

بخش چهارم تکمیل اطلاعات هویتی مربوط به مرور اطلاعات ثبت نام آزمون (Review Test Registration) است. در این بخش می‌توانید با کلیک روی گزینه‌های سمت راست، مرکز آزمون و تاریخ و زمان (Change Test Center, Date and Time) را تغییر دهید یا اطلاعات شناسایی (Change Identification Information) را ویرایش کنید یا درباره سوالات آزمون و نمرات هر بخش (Estimated Score Reporting Dates) اطلاعات بیشتر کسب کنید. اگر نیاز به تغییر هیچ‌کدام ندارید، در پایین صفحه روی گزینه Next کلیک کنید.

مرور اطلاعات ثبت نام آزمون تافل

مرور اطلاعات ثبت نام آزمون تافل اینترنتی

با تکمیل هر چهار بخش اطلاعات هویتی، وارد فروشگاه (Shop For Test Preparation) می‌شوید و می‌توانید منابع معتبر جهت آمادگی آزمون تافل را خریداری کنید. در این مرحله چه منبع و کتابی را برای خرید انتخاب بکنید و چه انتخاب نکنید، با انتخاب Next وارد مرحله بعدی می‌شوید.

10 برگه خلاصه وضعیت سفارش ثبت نام آزمون تافل

در این صفحه خلاصه‌ای از اطلاعات آزمون انتخاب‌شده مطابق تصویر زیر به شما نمایش داده می‌شود. در صورتی‌که اطلاعات نشان‌داده‌شده صحیح باشند، روی گزینه Proceed To Checkout کلیک کنید.

خلاصه وضعیت سفارش ثبت نام آزمون

پرداخت هزینه ثبت نام آزمون تافل با ووچر اینترنتی

11 انتخاب روش پرداخت برای ثبت نام آزمون تافل

هزینه ثبت نام آزمون تافل در حال حاضر ۲۶۵ دلار است و سایت ETS برای پرداخت هزینه آزمون تافل دو شیوه در نظر گرفته است. راه اول پرداخت از طریق ویزا‌کارت یا مستر‌کارت و راه دوم با استفاده از خرید ووچر تافل اینترنتی است. در پرداخت از طریق ویزا‌کارت و مستر‌کارت شخصا و به طور مستقیم با داشتن یک کارت ارزی نسبت به پرداخت هزینه آزمون اقدام می‌کنید. همچنین روش پرداخت با ووچر، به این صورت است که پس از خرید ووچر از مراکز مربوطه، یک کد در اختیار شما قرار می‌گیرد و در مرحله پرداخت هزینه، آن کد را در فرم مربوطه وارد می‌کنید تا پرداخت هزینه ثبت نام در آزمون تافل برای شما تایید شود.

مطابق تصویر زیر اگر هزینه ثبت نام آزمون تافل را با استفاده از ووچر پرداخت می‌کنید، باید کد مربوطه را در کادر مشخص شده وارد کنید و روی اپلای کلیک کنید.

پرداخت هزینه آزمون تافل با ووچر

پرداخت هزینه آزمون تافل iBT

اگر قصد دارید هزینه ثبت نام آزمون تافل را با استفاده از کارت‌های بین‌المللی مانند ویزا کارت یا مستر کارت پرداخت کنید، پایین صفحه بروید، گزینه قبول قوانین و مقررات را تیک زده و روی گزینه Pay Now کلیک کنید.

پرداخت هزینه تافل

پرداخت هزینه ثبت نام آزمون تافل با مستر کارت

12 پرداخت هزینه آزمون تافل

با انتخاب گزینه Pay Now به صفحه Checkout منتقل می‌شوید. در این صفحه مبلغی که باید بپردازید (۲۶۵ دلار) نشان داده شده است. با انتخاب گزینه کردیت کارت (مستر کارت یا ویزا کارت) در انتهای صفحه، به صفحه پرداخت هزینه آزمون تافل منتقل می‌شوید.

پرداخت اینترنتی هزینه آزمون تافل با کردیت کارت

پرداخت هزینه آزمون تافل با ویزا کارت

 

در صفحه پرداخت هزینه آزمون تافل با استفاده از کردیت کارت صفحه‌ای مطابق شکل زیر به شما نمایش داده می‌شود که باید اطلاعات لازم را وارد کنید و در نهایت روی گزینه Pay Now کلیک کنید تا هزینه ثبت نام آزمون تافل پرداخت شود.

پرداخت آنلاین هزینه تافل با کردیت کارت

خلاصه وضعیت سفارش ثبت نام آزمون تافل

 

پرداخت هزینه آزمون تافل با تهران پیمنت

برای پرداخت هزینه ثبت نام در آزمون تافل باید از کارت‌های اعتباری بین‌المللی استفاده کنید. چنانچه دسترسی به کردیت کارت‌ها برایتان وجود ندارد، ما می‌توانیم پرداخت هزینه آزمون تافل را برایتان در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهیم. پرداخت سفارش شما در تهران پیمنت یک تا سه ساعته انجام می‌شود.

در این مطلب سعی کردیم نحوه ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون تافل را به صورت گام به گام و تصویری به شما نشان دهیم. چنانچه پیش از این در آزمون تافل ثبت نام کرده‌اید می‌توانید تجربه خود را در بخش کامنت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (12 امتیاز)

سوالات متداول

جهت پرداخت هزینه ثبت نام آزمون تافل می‌توانید از خدمات پرداخت آنلاین ارزی تهران پیمنت استفاده کنید. برای این منظور به پنل کاربری خود مراجعه کنید و سفارش پرداخت هزینه امتحان تافل را ثبت کنید.

بله، بسیاری از داوطلبان در زمان اوج ددلاین‌ها در آزمون تافل ثبت نام می‌کنند، اما این مسئله موجب می‌شود تا نتوانند در نزدیک‌ترین مراکز برگزاری آزمون تافل، صندلی رزرو کنند. نتیجه این‌که مجبور به انتخاب مرکزی دورتر از محل زندگی خود می‌شود. توصیه ما این است برای ثبت نام در آزمون تافل برنامه‌ریزی داشته باشید و این کار را به روزهای آخر موکول نکنید. چنانچه مجبور به ثبت نام در شهر دیگری شده باشید، پیشنهاد می‌کنیم یک روز زودتر به شهر محل آزمون سفر کنید و یک محل اقامت مناسب و نزدیک به مرکز برگزاری آزمون برای خود رزرو کنید.

روز برگزاری آزمون تافل می‌توانید گذرنامه، کارت ملی یا گواهینامه رانندگی را همراه داشته باشید. البته توصیه ما این است کارت ملی یا گذرنامه خود را به همراه داشته باشید تا دغدغه‌ای بابت پذیرش مدارک و تایید آن‌ها در مراکز برگزاری آزمون نباشد. فراموش نکنید حتما باید این مدارک اعتبار داشته باشند و اگر گواهینامه خود را ارائه می‌دهید عکس گواهینامه حتما باید جدید باشد.

در صورتی که درخواست تجدید نظر در نمره، به تغییر نمره آزمون شما منجر شود، بله قابل استرداد (Refundable) است. چنانچه نمره شما تغییری نکند، امکان استرداد هزینه وجود نخواهد داشت.

تنها برای دو آزمون تافل iBT و تافل iBT هوم ادیشن امکان درخواست تجدید نظر برای نمره وجود دارد.

نظر شما چیست؟