نمونه کارنامه تافل iBT و هوم ادیشن + بررسی مدرک تافل

pen مینا معین
calendar ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
calendar آپدیت: ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
eye 484 بازدید

تافل  (TOEFL iBT) یکی از محبوب‌ترین آزمون‌های زبان انگلیسی برای گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های خارج از کشور است. نمره بالا در این آزمون نشان می‌دهد که شما تسلط خوبی بر زبان انگلیسی دارید و می‌توانید عملکرد موفقیت‌آمیزی در محیط آکادمیک داشته باشید. پس از گذشت چهار تا هشت روز از شرکت در امتحان تافل iBT، کارنامه آن به دست شما می‌رسد و در آن می‌توانید اطلاعات مفیدی در مورد عملکرد خود دریافت کنید و این امر به شما کمک می‌کند که از نقاط قوت و ضعف خود آگاه شوید. ادر ادامه به ان موضوع می‌پردازیم که چه اطلاعاتی در کارنامه تافل وجود دارد و نمونه کارنامه آزمون تافل به چه شکل است؛ با ما همراه باشید.

نمونه کارنامه آزمون تافل - امتحان تافل - مدرک تافل

نحوه دریافت کارنامه تافل

 

چگونه می‌توانید کارنامه تافل را دریافت کنید؟

همانطور که مطرح شد نتیجه تافل حدود چهار تا هشت روز پس از شرکت در آزمون اعلام می‌شود. زمانی که نتیجه مشخص می‌شود به آدرس ایمیلی که با آن در وبسایت ETS ثبت نام کرده‌اید، یک ایمیل اطلاع‌رسانی فرستاده می‌شود.

پس از آن برای مشاهده کارنامه تافل iBT می‌توانید وارد حساب کاربری خود در وبسایت شوید و با کلیک بر «View Scores and Score Recipients» نمرات خود را مشاهده کنید. علاوه بر این، PDF کارنامه تافل نیز قابل دانلود است و می‌توانید آن را به‌راحتی ذخیره کنید یا برای دانشگاه‌های مورد نظر خود بفرستید. این کارنامه در واقع همان مدرک تافل محسوب می‌شود.

 

کارنامه TOEFL iBT به چه شکل است؟

پس از اینکه کارنامه یا مدرک تافل iBT خود را دانلود می‌کنید یک فایل دوصفحه‌ای را مشاهده می‌کنید که در ادامه تصاویر آن برای شما قرار داده شده است.

آزمون تافل - نمرات تافل - ارسال کارنامه تافل

نمونه کارنامه آزمون تافل

 

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید در قسمت بالای کارنامه، اطلاعات شخصی شما از جمله نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل، جنسیت و تاریخ تولد قید شده است. در قسمت پایین، آدرس محل زندگی، زبان مادری، کشور محل تولد و اطلاعات مرتبط با مرکز آزمون ذکر شده است. سپس، اطلاعات کارت شناسایی، پاسپورت یا کارت ملی شما قید شده است. همچنین، در این صفحه می‌توانید جزئیات نمرات آزمون تافل خود را مشاهده کنید. در کادر سمت چپ، نمرات آزمون فعلی و در کادر سمت راست (MyBest Scores)، بالاترین نمراتی که از ۴ تسک Reading ،Listening ،Writing و Speaking آزمون‌های مختلف تافل کسب کرده‌اید را مشاهده می‌کنید. در صورتی که تنها یک‌بار در آزمون تافل شرکت کرده باشید، MyBest Scores برابر با نمره کلی آزمونتان خواهد بود.

همانطور که در زیر این دو کادر مطرح شده است، اگر در یکی از بخش‌های آزمون شرکت نکرده باشید، نمره کل به شما گزارش داده نمی‌شود. همچنین، نمرات منقضی‌شده در محاسبات MyBest Scores در نظر گرفته نمی‌شوند. کادر MyBest Scores به شما کمک می‌کند که نسبت به روند نمرات خود در آزمون تافل آگاه‌تر باشید و نقاط قوت و ضعف خود را بهتر بشناسید.

علاوه بر این، زیر عکس خود می‌توانید کد موسسه‌هایی را ببینید که کارنامه TOEFL برای آن‌ها ارسال شده است. همانطور که در کارنامه مشاهده می‌کنید هیچ عبارتی مبنی بر قبول یا رد شدن شما در آزمون تافل وجود ندارد. در واقع، تنها لازم است که حداقل نمره تافل برای پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر را بدست بیاورید. برای اینکه بدانید به چه نمره‌ای نیاز دارید، کافی است به وبسایت دانشگاه مراجعه کنید.

نمونه کارنامه آزمون تافل - امتحان تافل - مدرک تافل

نمونه کارنامه تافل

 

در صفحه دوم کارنامه تافل iBT، طیف نمرات این آزمون قید شده است که بررسی آن‌ها و مقایسه نمره خود با این طیف نمرات به شما کمک می‌کند سطح زبان انگلیسی خود را دقیق‌تر تشخیص دهید. ETS موسساتی که نتایج برای آن‌ها ارسال می‌شود را به دسته‌های مختلفی تقسیم کرده است و به هر یک از آن‌ها یک کد اختصاص داده است. این کدها را می‌توانید در سمت راست صفحه دوم کارنامه مشاهده کنید.

 

آیا کارنامه تافل iBT هوم ادیشن با کارنامه تافل iBT متفاوت است؟

کارنامه تافل هوم ادیشن تفاوت قابل توجهی با کارنامه تافل iBT ندارد و تنها در قسمت Test Center به Home Edition بودن آزمون اشاره شده است. بنابراین، کارنامه تافل iBT و هوم ادیشن یکسان هستند اما به یاد داشته باشید که دانشگاه‌های بیشتری مدرک تافل iBT را قبول دارند.

 

مدرک تافل چقدر اعتبار دارد؟

نمره تافل تا دو سال پس از تاریخ آزمون معتبر است. این بدین معنی است که اگر در تاریخ ۱ می سال ۲۰۲۳ در این آزمون شرکت کنید، نمرات شما تا ۱ می سال ۲۰۲۵ معتبر خواهند بود. بنابراین، اگر قصد دارید کارنامه آزمون‌های تافل قبلی خود را به دانشگاه ارسال کنید، به این نکته توجه کنید که نمرات آن معتبر باشند و منقضی نشده باشند. همچنین، لازم است بدانید کشورهایی که مدرک تافل را می پذیرند بسیار زیاد هستند و در واقع، مدرک TOEFL در بیشتر کشورها معتبر محسوب می‌شود.

 

نحوه ارسال کارنامه تافل چگونه است؟

به‌عنوان شرکت‌کننده در آزمون تافل می‌توانید گزارش نمره تافل خود را به چهار موسسه به‌صورت رایگان ارسال کنید. این موسسه‌ها را می‌توانید در طول ثبت نام تافل انتخاب کنید و تا ساعت ۲۲ قبل از آزمون فرصت دارید آن‌ها را تغییر دهید. اگر بخواهید کارنامه TOEFL را به بیش از چهار دانشگاه ارسال کنید، لازم است به‌ازای هر دانشگاه مبلغ ۲۰ دلار پرداخت کنید.

 

چگونه می‌توانید به نمره تافل خود اعتراض کنید؟

تا ۳۰ روز پس از آزمون فرصت دارید که به نمرات خود اعتراض کنید. می‌توانید برای بخش‌های Writing یا Speaking یا هر دوی آن‌ها، درخواست تجدید نظر ثبت کنید و به‌ازای بررسی مجدد هر یک از این بخش‌ها ۸۰ دلار هزینه پرداخت کنید. همچنین، مهم است نکات زیر را در مورد اعتراض به نمرات تافل بدانید:

  • تنها یک بار می‌توانید به نمرات تافل خود اعتراض کنید.
  • اگر به نمره هر دو بخش Writing و Speaking اعتراض دارید لازم است اعتراض خود نسبت به نمرات این دو بخش را همزمان ارسال کنید.
  • نمرات جدید، نمرات رسمی کارنامه محسوب می‌گردند و نمرات قبلی نادیده گرفته می‌شوند.
  • اگر ریپورت نمره آزمون تافل iBT برای دانشگاه‌ها یا موسسات ارسال شده باشد، نتایج، امکان بررسی مجدد را ندارند. در واقع، اگر از امکان ارسال رایگان کارنامه استفاده کرده باشید، دیگر امکان اعتراض به نمرات برای شما وجود ندارد.

 

برای ارسال کارنامه تافل به دانشگاه مورد نظر می‌توانید وارد حساب کاربری خود در وبسایت ETS شوید و سپس عبارت «Send Additional Score Reports» را انتخاب کنید. در صفحه بعد می‌توانید کارنامه مورد نظر را انتخاب و اطلاعات دانشگاه را وارد کنید؛ کارنامه شما ظرف سه تا پنج روز به دانشگاه از طریق پست ارسال می‌شود. در این مورد توصیه می‌کنیم راهنمای تصویری نحوه ریپورت نمره آزمون تافل را مطالعه کنید.

در پایان، همه آزمون‌های زبان از جمله تافل iBT، کارنامه‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهند که می‌توانید آن را برای دانشگاه‌ها یا موسسات مورد نظر خود ارسال کنید. این کارنامه‌ها علاوه بر اینکه حاوی نمرات شما هستند می‌توانند اطلاعات بیشتری را دربربگیرند. بنابراین، کارنامه هر آزمون زبان دارای ویژگی‌های مختص به خودش است. اگر در آزمون تافل شرکت کرده باشید یا قصد ثبت نام تافل iBT را داشته باشید ممکن است کنجکاو باشید که در کارنامه TOEFL چه اطلاعاتی وجود دارد. در این مقاله سعی کردیم به هر آنچه لازم است در مورد کارنامه تافل بدانید بپردازیم. با این حال، اگر همچنان با سوالات یا ابهاماتی در این زمینه روبرو هستید، حتما آن‌ها را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پاسخگوی سوالات شما باشیم.

4/5 - (3 امتیاز)

سوالات متداول

بله، این دو آزمون از لحاظ ساختار و نمره‌دهی تفاوتی با هم ندارند و تنها نحوه برگزاری آن‌ها متفاوت است.

شما می‌توانید به صورت رایگان به ۴ دانشگاه نمره آزمون تافل را ارسال کنید.

نمره آزمون تافل iBT حداکثر تا ۸ روز پس از تاریخ آزمون روی سایت ETS قابل مشاهده است.

برای ریپورت رایگان نمره تافل باید تا ساعت ۱۰ شب قبل از آزمون به سایت ETS مراجعه کرده و پس از ورود به حساب کاربری خود، چهار دانشگاه را برای ارسال نمره به آن‌ها انتخاب کنید.

مدرک تافل هوم ادیشن به مدت ۲ سال اعتبار دارد.

نظر شما چیست؟