آزمون IMAT چیست؟ همه چیز درباره IMAT

pen مینا معین
calendar تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴۰۲/۷/۲۷
eye 1092 بازدید

تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در ایتالیا این امکان را به شما می‌دهد که رویای خود را برای پزشک شدن در یکی از دانشگاه‌های برتر دنیا محقق کنید و در عین حال از زندگی در ایتالیا لذت ببرید. اگر قصد پزشکی خواندن در یکی از دانشگاه‌های ایتالیا را دارید احتمالا در حال کسب آمادگی برای ثبت نام آزمون IMAT و شرکت در این آزمون هستید. با این حال، قبل از هر چیز مهم است که با این آزمون به‌طور کامل آشنا باشید تا بتوانید در امتحان بهترین عملکرد را نشان دهید.

آزمون IMAT در ایران – هزینه آزمون آیمت – ایا آزمون IMAT سخت است
شانس قبولی در آزمون IMAT

آزمون IMAT چیست؟

آزمون ورودی پزشکی بین‌المللی (International Medical Entrance Test) یا IMAT یک آزمون تخصصی است که به‌عنوان بخشی از فرایند پذیرش در برخی از دانشگاه‌های ایتالیا استفاده می‌شود. این آزمون با همکاری Cambridge Assessment Admissions Testing و Italian Ministry of Education, Universities and Research (MIUR) طراحی و برگزار می‌شود.

آزمون IMAT یک امتحان ورودی ۱۰۰ دقیقه‌ای است که سوالات آن به زبان انگلیسی طراحی شده است و برای اخذ پذیرش تحصیلی در دوره‌های پزشکی، جراحی و دندانپزشکی ایتالیا کاربرد دارد. بنابراین، هر فردی که قصد تحصیل در این رشته‌ها در دانشگاه‌های ایتالیا را دارد لازم است در آزمون آیمت شرکت کند. این آزمون برای پذیرش در رشته پزشکی از دانشگاه‌های دولتی این کشور کاربرد دارد. دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا دارای آزمون‌هایی مستقل برای ارائه پذیرش تحصیلی هستند.

ساختار آزمون IMAT چگونه است؟

IMAT یک آزمون کاغذی ۶۰ سوالی است که به ۴ بخش تقسیم می‌شود. در ادامه با بخش‌ها و سرفصل های آزمون آیمت آشنا می‌شوید.

بخش اول: دانش عمومی و استدلال منطقی

این بخش شامل ۲۲ سوال چندگزینه‌ای است که مهارت‌های عمومی در حل مسئله، درک استدلال، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، استنتاج و دانش عمومی را ارزیابی می‌کند.

بخش دوم: زیست‌شناسی

بخش زیست‌شناسی شامل ۱۸ سوال چندگزینه‌ای است که توانایی به‌کارگیری دانش زیست‌شناسی را ارزیابی می‌کند. موضوعاتی که در این بخش پوشش داده می‌شوند شامل سلول و زندگی آن، شیمی موجودات زنده، تولید مثل و وراثت، انرژی زیستی، آناتومی و فیزیولوژی انسان و حیوانات است.

بخش سوم: شیمی

این بخش شامل ۱۲ سوال چندگزینه‌ای است که توانایی استفاده از دانش شیمی مدرسه را می‌سنجد. برخی از موضوعات این بخش شامل جدول تناوبی، ترکیب مواد، پیوند شیمیایی، مبانی شیمی معدنی، مبانی شیمی آلی و ساختار اتم هستند.

بخش چهارم: ریاضی و فیزیک

این بخش شامل ۸ سوال چندگزینه‌ای است که توانایی به‌کارگیری دانش ریاضی و فیزیک مدرسه را ارزیابی می‌کند. موضوعات مرتبط با فیزیک در این بخش شامل ترمودینامیک، الکترودینامیک، مکانیک سیالات و الکترواستاتیک است. موضوعات مرتبط با ریاضی در این بخش شامل جبر، هندسه، احتمال و آمار است.

نمره IMAT چگونه محاسبه می‌شود؟

نمره کل آزمون IMAT از طریق فرمول زیر محاسبه می‌شود:

 • ۱.۵ امتیاز برای هر پاسخ صحیح
 • ۰.۴ امتیاز منفی برای هر پاسخ اشتباه
 • ۰ امتیاز برای هر سوال پاسخ‌داده‌نشده

در پایان، یک نمره کلی به همراه یک نمره برای هر بخش گزارش می‌شود. حداکثر نمره در این آزمون ۹۰ است.

پذیرش از چه دانشگاه‌هایی به مدرک IMAT نیاز دارد؟

همانطور که مطرح شد برای اینکه بتوانید در رشته پزشکی دانشگاه‌های دولتی ایتالیا تحصیل کنید، لازم است مدرک IMAT داشته باشید. این دانشگاه‌ها عبارت‌اند از:

 • دانشگاه باری (University of Bari)
 • دانشگاه بولونیا (University of Bologna)
 • دانشگاه کامپانیا لوئیجی وان ویتلی (University of Campania Luigi Vanvitelli)
 • دانشگاه مسینا (University of Messina)
 • دانشگاه میلان (University of Milan)
 • دانشگاه میلان بیکوکا (University of Milan-Bicocca)
 • دانشگاه فدریکو دوم ناپل (University of Naples Federico II)
 • دانشگاه پاویا (University of Pavia)
 • دانشگاه ساپینزا رم (University of Rome Sapienza)
 • دانشگاه تورورگاتا رم (University of Rome Tor Vergata)
 • دانشگاه سینا (University of Siena)
 • دانشگاه تورین (University of Turin)
 • دانشگاه پادووا (University of Padova)
 • دانشگاه پارما (University of Parma)
 • دانشگاه آنکونا (University of Ancona)

برخی از این دانشگاه‌ها، دانشگاه های ایتالیا با نرخ پذیرش بالا به شمار می‌روند و بنابراین، با داشتن مدرک IMAT می‌توانید شانس خود را برای گرفتن پذیرش از آن‌ها افزایش دهید.

آزمون آیمت چه زمانی برگزار می‌شود؟

زمان برگزاری آزمون IMAT بر خلاف بسیاری از آزمون‌های دیگر به‌شدت محدود است. بنابراین، فرصت شرکت در آن زیاد نخواهد بود. ثبت نام این آزمون هر سال اوایل ماه جولای شروع شده و تا آخر این ماه ادامه پیدا می‌کند. مدت‌زمان ثبت نام اغلب سه هفته است. از سوی دیگر، زمان برگزاری آزمون در ماه سپتامبر است.

آیا آزمون آیمت در ایران برگزار می‌شود؟

در حال حاضر، آزمون IMAT در ایران برگزار نمی‌شود. بنابراین، اگر قصد شرکت در امتحان IMAT را دارید لازم است به کشورهای دیگری که دارای مراکز مجاز برگزاری این آزمون هستند سفر کنید. کشورهای همسایه ایران که در آن‌ها آزمون آیمت برگزار می‌شود شامل ترکیه، امارات و آذربایجان می‌شوند.

هزینه شرکت در آزمون IMAT چقدر است؟

هزینه آزمون آیمت ۱۱۴ پوند، ۱۳۰ یورو یا ۱۶۴ دلار است. ارزی که پرداخت می‌کنید به کشور محل آزمون بستگی دارد.

نحوه ثبت نام در آزمون آیمت چگونه است؟

داوطلبانی که در کشورهایی خارج از اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند لازم است برای شرکت در امتحان IMAT، پیش ثبت نام انجام دهند. پیش ثبت نام آزمون IMAT ایتالیا معمولا از آوریل شروع شده و تا انتهای ماه ژوئن ادامه می‌یابد. برای انجام این مرحله لازم است به سفارت ایتالیا در ایران یا نزدیک‌ترین کنسولگری مراجعه کنید و برخی مدارک و فرم‌ها را ارائه دهید.

برای اینکه بدانید دقیقا چه مدارکی برای ارائه به سفارت یا کنسولگری لازم است می‌توانید با سفارت ایتالیا در ایران تماس بگیرید. پس از اینکه مدارک خود را ارائه کردید، سفارت مدرک ارزشیابی تحصیلی (DoV) را به شما ارائه می‌دهد. این مدرک اثبات می‌کند که ۱۲ سال تحصیل کرده‌اید و واجد شرایط تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا هستید. سه مورد از مهم‌ترین مدارکی که لازم است همراه خود به سفارت یا کنسولگری ایتالیا ببرید عبارت‌اند از:

 • فرم A: این فرم را پر کرده و امضا کنید
 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ترجمه رسمی به زبان ایتالیایی
 • یک قطعه عکس
 • کپی پاسپورت

یک نکته مهم دیگر در مورد ثبت نام IMAT این است که سه دانشگاه تورین، پاویا و مسینا دارای برنامه پیش ثبت نام مختص به خودشان برای آزمون هستند که قبل از روند رسمی پیش ثبت نام IMAT شروع می‌شود. آن‌ها این برنامه را در وبسایت خود اعلام می‌کنند. پس از اینکه پیش ثبت نام را انجام دادید لازم است در ماه جولای برای ثبت نام آزمون IMAT اقدام کنید. برای انجام آن به وبسایت Univesritaly مراجعه کرده و یک حساب کاربری بسازید. دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس بر روی ادامه کلیک کنید تا روند ثبت نام شما شروع شود. سپس، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. کشوری را که می‌خواهید با سفر به آن در آزمون شرکت کنید انتخاب کنید.
 2. پس از انتخاب کشور، مراکز برگزاری آزمون IMAT را مشاهده می‌کنید که لازم است یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.
 3. پس از وارد کردن جزئیات لازم و پذیرفتن شرایط و قوانین، هزینه آزمون IMAT را پرداخت کنید. برای پرداخت هزینه IMAT می‌توانید از تهران پیمنت کمک بگیرید.

در صورت پرداخت موفقیت‌آمیز هزینه به صفحه تایید منتقل خواهید شد و دو ایمیل تایید نیز دریافت می‌کنید. یکی از ایمیل‌ها تایید پرداخت و دیگری تایید زمان و مکان آزمون است. یک نسخه از این ایمیل‌ها را در روز آزمون همراه خود داشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام آزمون IMAT - زمان ثبت نام آزمون آیمت
منابع آزمون IMAT

اعلام نتایج آزمون IMAT چه زمانی است؟

برگه سوالات و پاسخ‌های امتحان IMAT قبل از اعلام نتایج، در وبسایت MIUR منتشر می‌شود. نتایج آزمون نیز معمولا در عرض چهار هفته پس از تاریخ آزمون اعلام می‌گردد. پس از اعلام نتایج، دانشگاه انتخابی اول شما در فرم A به شما یک ایمیل می‌فرستد و در مورد پذیرش، نحوه ثبت نام در دانشگاه و پرداخت اپلیکیشن فی دانشگاه های ایتالیا اطلاعات لازم را ارائه می‌دهد.

آیا آزمون IMAT سخت است؟

سختی و چالش‌برانگیز بودن آزمون آیمت به اندازه سایر آزمون‌های دریافت پذیرش تحصیلی مانند BMAT و HPAT نیست اما به‌هیچ‌عنوان این آزمون را دست‌کم نگیرید. به هر حال، آزمون آیمت نیز مانند هر آزمون دیگری نیاز به آمادگی دارد و بنابراین، لازم است برای آن مطالعه کافی داشته باشید.

حداقل نمره قبولی در آزمون IMAT چند است؟

در آزمون IMAT داوطلبان بر اساس نمراتی که به دست آورده‌اند رتبه‌بندی می‌شوند و تنها افرادی که بالاترین نمره‌ها را کسب کرده‌اند می‌توانند در دانشگاه ثبت نام کنند. معمولا حداقل نمره قبولی آزمون آیمت برابر با ۴۵ است. طبیعتا هر چه نمره بالاتری در آزمون بدست بیاورید، شانس خود را برای قبولی در دانشگاه مورد نظرتان افزایش می‌دهید.

نمونه سوالات آزمون IMAT

اگر قصد دارید با سوالات آزمون IMAT بیشتر آشنا شوید یا برای این امتحان تست بزنید می‌توانید از نمونه سوالات آزمون آیمت استفاده کنید که در ادامه لینک‌های دانلود چند نمونه آزمون IMAT را قرار داده‌ایم.

منابع آزمون IMAT

برای بخش‌های مختلف آزمون IMAT می‌توانید منابع متفاوتی را بخوانید. در ادامه بهترین منابع آزمون IMAT را برای هر یک از بخش‌های آن معرفی می‌کنیم. استفاده از برنامه مطالعه آیمت نیز می‌تواند به شما در آمادگی بیشتر برای این آزمون کمک کند.

منابع دانش عمومی و استدلال منطقی آزمون IMAT

 • کتاب ۱۲۵۰ UKCAT Practice Questions
 • کتاب The Ultimate BMAT Guide: 800 Practice Questions Techniques and strategies
 • کتاب ۷۰۰ BMAT Practice Questions

منابع زیست‌شناسی آیمت

 • کتاب Biology: For the IB Diploma
 • کتاب Pearson Biology: A Global Approach, Global Edition
 • کتاب Constanzo Physiology

منابع شیمی IMAT

 • کتاب CGP New Level Chemistry
 • کتاب IB Chemistry Study Guide

منابع ریاضی و فیزیک آزمون IMAT

 • کتاب CGP A-Level Physics for AQA
 • کتاب A-Level Physics for AQA: Year 2 Student Book

در نهایت، اگر به تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های ایتالیا علاقه‌مندید، به شرکت در آزمون IMAT نیاز دارید. این آزمون که تنها یک بار در سال برگزار می‌شود یک امتحان ۱۰۰ دقیقه‌ای شامل سوالات چندگزینه‌ای در زمینه دانش عمومی، استدلال منطقی، زیست‌شناسی، شیمی و ریاضی و فیزیک است و بهترین راه آمادگی برای آیمت، مطالعه منابع مناسب و زدن تست‌های سال‌های گذشته است. ثبت نام IMAT در ماه جولای انجام می‌شود که برای از دست ندادن آن مهم است از اکنون برای پیش ثبت نام و برنامه‌ریزی آن اقدام کنید. برای پرداخت هزینه آزمون IMAT نیز می‌توانید از خدمات تهران پیمنت کمک بگیرید.

۴.۹/۵ - (۲۱ امتیاز)

نظر شما چیست؟

IRV