حداقل نمره قبولی در آزمون IMAT چند است؟

pen مینا معین
calendar ۱۴۰۲/۰۲/۲۶
eye 220 بازدید

آزمون IMAT یک آزمون بسیار رقابتی است که برای سنجش دانش و مهارت‌های دانشجویانی طراحی شده است که به‌دنبال اخذ پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا هستند. هر سال، هزاران متقاضی از سراسر جهان در این آزمون شرکت می‌کنند اما تنها تعداد محدودی موفق به تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های ایتالیا می‌شوند. هر نمره در این آزمون می‌تواند تفاوت قابل‌توجهی در شانس پذیرش متقاضی داشته باشد. به همین دلیل، یکی از سوالات متداول در مورد آزمون آیمت ایتالیا حداقل نمره قبولی در آن است. در ادامه با پاسخ این سوال به‌طور مفصل آشنا می‌شویم.

حداقل نمره قبولی در آزمون IMAT چند است؟
حداقل نمره در نتایج آزمون آیمت

آزمون IMAT ایتالیا چیست؟

آزمون IMAT یک آزمون استاندارد است که توسط Italian Ministry of Education, University, and Research برگزار می‌شود و مهارت‌های تفکر انتقادی، توانایی حل مسئله و دانش علمی متقاضیان را می‌سنجد. این آزمون شامل ۶۰ سوال چندگزینه‌ای است که موضوعاتی مانند زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضیات و استدلال منطقی را پوشش می‌دهد.

مدت‌زمان آزمون آیمت، ۱۰۰ دقیقه است و هر پاسخ صحیح یک نمره دارد. این آزمون به زبان انگلیسی و سالی یک بار در سپتامبر برگزار می‌شود و دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا از نتایج آن به‌منظور انتخاب بهترین داوطلبان برای ارائه پذیرش تحصیلی استفاده می‌کنند.

حداقل نمره قبولی در آزمون آیمت چند است؟

آزمون آیمت مانند کنکور است و افراد دارای بهترین نمره موفق به ورود به دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل پزشکی می‌شوند. بنابراین، دقیقا نمی‌توان گفت نمره خوب در آزمونIMAT چند است. اگرچه در وبسایت آزمون آیمت اعلام شده است که حداقل نمره برای قرار گرفتن در رتبه‌بندی داوطلبان ۲۰ است، بدست آوردن این نمره برای ورود به دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل پزشکی کافی نیست.

در جدول‌های زیر به حداقل نمره این آزمون بر اساس نتایج آزمون IMAT در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ برای پذیرش در دانشگاه‌های مختلف ایتالیا اشاره کرده‌ایم. همانطور که مشاهده می‌کنید این نمرات ثابت نیستند و بر اساس عملکرد همه متقاضیان و رتبه‌بندی آن‌ها در هر سال مشخص می‌شود. علاوه بر این، لازم است بدانید این ارقام مربوط به متقاضیان غیراروپایی است.

حداقل نمره قبولی در نتایج آزمون IMAT سال ۲۰۲۱

دانشگاه

تعداد صندلی برای داوطلبان غیراروپایی

حداقل نمره قبولی داوطلبان غیراروپایی

دانشگاه ساپینزای رم

(Sapienza University of Rome)

10

53.1

دانشگاه میلان

(University of Milan)

25

51.5

دانشگاه پاویا

(The University of Pavia)

40

49.4

دانشگاه بولونیا

(University of Bologna)

20

48.9

دانشگاه پادووا

(University of Padova)

20

46.6

دانشگاه تورورگاتا رم

(University of Rome Tor Vergata)

10

47.7

دانشگاه تورین

(University of Turin)

32

44

دانشگاه بیکوکا میلان

(University of Milano-Bicocca)

13

42.3

دانشگاه فدریکو دوم

(University of Naples Federico II)

25

41.4

دانشگاه پارما

(University of Parma)

40

35.5

دانشگاه سیه نا

(University of Siena)

15

35.4

دانشگاه مسینا

(University of Messina)

38

34.6

دانشگاه کامپانیا لوئیجی وان ویتلی

(University of Campania Luigi Vanvitelli)

40

33.1

دانشگاه باری

(University of Bari Aldo Moro)

8

32.7

حداقل نمره قبولی در نتایج آزمون IMAT سال ۲۰۲۲

دانشگاه

تعداد صندلی برای داوطلبان غیراروپایی

حداقل نمره قبولی داوطلبان غیراروپایی

دانشگاه ساپینزای رم

(Sapienza University of Rome)


10

52.6

دانشگاه میلان

(University of Milan)

25

51.8

دانشگاه پاویا

(The University of Pavia)

40

43.8

دانشگاه بولونیا

(University of Bologna)

20

51.5

دانشگاه پادووا

(University of Padova)

25

50.7

دانشگاه تورورگاتا رم

(University of Rome Tor Vergata)

10

44.6

دانشگاه تورین

(University of Turin)

32

50.1

دانشگاه بیکوکا میلان

(University of Milano-Bicocca)

16

49.2

دانشگاه فدریکو دوم

(University of Naples Federico II)

25

44.4

دانشگاه پارما

(University of Parma)

40

41.9

دانشگاه مسینا

(University of Messina)

42

42.9

دانشگاه کامپانیا لوئیجی وان ویتلی

(University of Campania Luigi Vanvitelli)

40

41.9

دانشگاه باری

(University of Bari Aldo Moro)

11

42.6

دانشگاه پلی تکنیک دل مارکه

(Marche Polytechnic University)

25

34.5

بالاترین نمره آزمون IMAT تا الان چند بوده است؟

بالاترین نمره ثبت‌شده در آزمون آیمت تا به امروز ۸۳.۳ از ۹۰ است که توسط یک داوطلب در سال ۲۰۲۰ بدست آمد. اگرچه این یک دستاورد استثنایی است، مهم است توجه داشته باشید که این نمره، نمره معمول داوطلبان در آزمون نیست. هر سال تقریبا ۱۰ هزار نفر در آزمون آیمت شرکت می‌کنند و از میان آن‌ها تنها ۱۰ تا ۱۵ نفر نمره بالاتر از ۶۸ را بدست می‌آورند.

افرادی که این نمرات را کسب می‌کنند معمولا داوطلبان باتجربه‌ای هستند که قبلا در دانشگاه تحصیل کرده‌اند و پاسخ بیشتر سوالات اطلاعات عمومی را می‌دانند. با این حال، لازم است بدانید برای قبولی در آزمون IMAT ایتالیا به چنین آمادگی گسترده‌ای نیاز نیست. برای قبولی در آزمون آیمت، به‌جای اینکه در ۰.۰۱ درصد برتر باشید، کافی است در میان ۱۰ درصد شرکت‌کنندگان برتر باشید.

لازم نیست برای داشتن شانس قبولی در آزمون IMAT، پیشینه تحصیلی قوی داشته باشید اما آنچه اهمیت زیادی دارد، آشنایی کامل با نمونه سوالات آزمون آیمت و استفاده از استراتژی‌های موثر در این امتحان است. به‌طور کلی، بهتر است نمره ۵۴ به بالا را هدف بگیرید. این نمره هم برای داوطلبان اروپایی و هم غیراروپایی کافی است.

آیا امکان کسب بالاترین نمره در آزمون آیمت وجود دارد؟

هر داوطلب دارای استراتژی و رویکرد خاص خودش برای شانس قبولی در آزمون IMAT است. برخی افراد ترجیح می‌دهند به همه سوالات آزمون جواب دهند و نمره خود را به حداکثر برسانند. با این حال، با توجه به این که آزمون IMAT نمره منفی دارد، این دسته از داوطلبان معمولا در آزمون مردود می‌شوند. این در حالی است که برخی افراد سعی می‌کنند بر نقاط قوت خود تمرکز کنند و به سوالاتی پاسخ دهند که از جواب صحیح آن‌ها مطمئن هستند.

به‌طور کلی، تلاش برای پاسخ دادن به سوالات بیشتر باعث می‌شود نمرات مهمی را از دست بدهید و شانس خود را برای ورود به دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا به خطر بیندازید. مهم است به یاد داشته باشید که آزمون آیمت بیشتر با کیفیت ارتباط دارد تا کمیت. تمرکز باید بر پاسخگویی دقیق و صحیح سوالات باشد نه پاسخگویی بیشترین سوال. به آمادگی، تکنیک‌ها و مهارت مدیریت زمان خود اعتماد کنید و هدف خود را تنها نمره‌ای در نظر بگیرید که به شما امکان می‌دهد وارد دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا شوید، نه بالاترین نمره.

نتایج آزمون آی مت 2022 - نتایج آزمون imat 2021
شانس قبولی در آزمون IMAT

بهترین نمره هدف برای آزمون IMAT چند است؟

آزمون آیمت به‌شدت رقابتی است که کسب نمره بالا در آن نیاز به یک رویکرد استراتژیک دارد. برای اینکه بتوانید نمره لازم برای قبولی در آزمون IMAT را کسب کنید، مهم است درک عمیقی از ساختار امتحان داشته باشید و چند ماه قبل از برگزاری آزمون، آمادگی برای آن را شروع کنید.

یک گام مهم در آمادگی برای آزمون آیمت این است که بدانید از کدام سوال‌ها بهتر است بگذرید و کدامیک را پاسخ دهید. همچنین، مهم است بدانید که چگونه زمان خود را مدیریت کنید. این نکات در به حداکثر رساندن نمره آزمون IMAT بسیار مهم هستند اما در عین حال، مهم است از نقاط قوت و ضعف خود نیز آگاه باشید و متناسب با آن مطالعه کنید.

با همه این‌ها برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا مهم است نمره رقابتی در آزمون IMAT را هدف قرار دهید. این نمره بسته به اولین دانشگاه انتخابی شما و تعداد صندلی‌های موجود در آن متفاوت است اما معمولا کسب نمره ۴۵ به بالا هدف خوبی برای همه داوطلبان است. با این حال، برخی از دانشگاه‌ها نیاز به نمره کمتری دارند.

آزمون آیمت مرحله‌ای مهم در مسیر گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی ایتالیاست. کسب نمره بالا در آزمون IMAT ایتالیا نیاز به یادگیری مستمر، آمادگی و راهکارهای موثر امتحان دارد. در حالی که کسب بالاترین نمره در این آزمون یک دستاورد چشمگیر است، برای ورود به دانشگاه ایتالیایی مورد علاقه خود جهت تحصیل پزشکی نیاز به کسب بالاترین نمره در آزمون ندارید. به‌جای اینکه بر بدست آوردن بالاترین نمره تمرکز کنید، نمرات قبولی آزمون IMAT در سال‌های پیش و ظرفیت دانشگاه‌ها را بررسی کنید. سپس، نمره مورد نظر را هدف قرار دهید. علاوه بر این، برای ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون IMAT نیز می‌توانید از تهران پیمنت کمک بگیرید تا به‌سرعت و به‌راحتی، ثبت نام خود در این امتحان را نهایی کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

سوالات متداول

امتحان آیمت در حال حاضر در ایران برگزار نمی‌شود و برای شرکت در آن می‌توانید به کشورهای همسایه مانند امارات، ترکیه یا آذربایجان سفر کنید.

قبل از اینکه بتوانید برای ثبت نام آزمون IMAT اقدام کنید لازم است پیش ثبت نام آن را انجام دهید که شامل ارائه فرم A، ترجمه رسمی مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی، عکس و کپی پاسپورت خود به سفارت یاکنسولگری ایتالیا می‌شود. سفارت ایتالیا مدارک شما را تایید و مدرک ارزشیابی تحصیلی (DoV) را صادر می‌کند. با این مدرک می‌توانید در ماه جولای به وبسایت Universitaly مراجعه و زمان و مکان شرکت در امتحان را مشخص کنید و سپس، پرداخت هزینه IMAT را انجام دهید.

در حال حاضر، هزینه ثبت نام آزمون آیمت، ۱۶۴ دلار معادل ۱۱۴ پوند یا ۱۳۰ یورو اعلام شده است.

اگرچه نمی‌توان رقم دقیقی را برای پاسخ به این سوال بیان کرد، معمولا بیش از ۸۰۰۰ هزار نفر هر سال در این آزمون شرکت می‌کنند.

اگرچه آزمون IMAT نسبت به آزمون‌هایی مانند BMAT و HPAT آسان‌تر است اما آمادگی برای آن نیاز به مطالعه منابع مناسب دارد. علاوه بر این، هر چه تعداد متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه‌های ایتالیا بیشتر باشد، حداقل نمره‌ای که برای گرفتن پذیرش از دانشگاه نیاز دارید، افزایش می‌یابد.

نظر شما چیست؟