مراکز برگزاری آزمون GRE در ایران

pen سحر مجاب
calendar ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
eye 4046 بازدید

آزمون GRE مخفف عبارت Graduate Records Examinations است که توسط موسسه ETS برگزار می‌شود. ثبت نام آزمون GRE و ارائه نمره آن یکی از مدارکی است که متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های خارجی معتبر به خصوص دانشگاه‌های آمریکایی به هنگام درخواست پذیرش (اپلای) باید آن را ارائه دهند.

با توجه به نقش پر رنگ آزمون GRE برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌ های خارجی در مقاطع تحصیلات تکمیلی، در این مطلب قصد داریم بیشتر درباره این آزمون صحبت کنیم و در نهایت به این سوال پاسخ دهیم که آزمون GRE در ایران در کدام مراکز برگزار می‌شود؟

محل برگزاری ازمون جی ار ای در ایران
لیست مراکز برگزار کننده آزمون GRE در ایران

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE آزمون چند گزینه‌ای و استانداردی است که اعتبار بالایی در سطح جهان و در میان دانشگاه‌های معتبر دارد. بیشتر دانشگاه‌های آمریکایی در مقاطع تحصیلات تکمیلی و همچنین دانشگاه‌هایی که رشته‌های مرتبط با MBA ارائه می‌دهند، متقاضیان را موظف به ارائه نمره آزمون GRE می‌دانند.

موسسه ETS آزمون جی آر ای را با هدف سنجش مهارت‌های آکادمیک زبان‌آموزان برای اخذ پذیرش تحصیلی از کشورهای خارجی، برگزار می‌کند. متقاضیان برای شرکت در آزمون GRE باید توجه کنند در هر سال تا ۵ بار می‌توانند در آزمون شرکت کنند و حداقل فاصله میان دو آزمون‌شان باید ۲۱ روز باشد. شایان ذکر است که نمرات آزمون GRE تا ۵ سال دارای اعتبار است.

به طور کلی آزمون GRE به ۲ نوع تقسیم می‌شود. نوع اول، آزمون GRE General است که آزمونی عمومی به شمار می‌رود. نوع دوم، آزمون GRE Subject است که برای سنجش مهارت‌ها و دانش افراد در چندین رشته‌ خاص برگزار می‌شود.

معرفی مرکز برگزاری آزمون GRE در ایران

مراکز آموزش عالی زیادی در ایران توانسته‌اند از موسسه ETS که ارائه‌دهنده اصلی آزمون GRE چه در بخش GRE General و چه در بخش GRE Subject است، مجوز برگزاری آزمون دریافت کنند. برخی از معتبرترین مراکز برگزاری GRE در ایران را در ادامه می‌توانید مشاهده کنید.

مراکز برگزاری امتحان GRE در تهران

آزمون‌ های GRE General و GRE Subject در مراکز آموزش عالی که در ادامه ذکر می‌شود، در شهر تهران برگزار می‌شوند:

 • سازمان سنجش (NOET)
 • موسسه علامه سخن
 • موسسه فرهنگی هنری امیر بهادر
 • موسسه آموزش عالی خاتم
 • موسسه آموزش عالی اندیشه معین

به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است در تاریخ مورد نظر شما، آزمون GRE در مراکز نام‌برده برگزار نشود.

مراکز برگزاری امتحان GRE در سایر شهرها

برگزاری آزمون‌ های GRE General و GRE Subject محدود به شهر تهران نیست و در ادامه می‌توانید با آن‌ دسته از مراکز آموزش عالی آشنا شوید که در شهرهایی غیر از تهران، آزمون‌ GRE را برگزار می‌کنند:

 • دانشگاه تبریز
 • دانشگاه صنعتی اصفهان
 • مرکز آموزش علمی کاربردی شهرداری قشم
 • موسسه آموزش عالی کرمان
 • مرکز آموزش علمی کاربردی فذا آمل
 • موسسه آموزش عالی البرز (استان البرز)
 • موسسه آموزش عالی امام جواد یزد
 • موسسه آموزشی گسترش انفورماتیک زنجان
 • مرکز زبان های خارجی آواتاک ارومیه
 • دانشگاه صنعتی ارومیه
 • موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه معین خراسان رضوی
 • موسسه اندیشه روشن گویا اهواز

آزمون GRE در کدام شهر های ایران برگزار می‌ شود؟
برگزاری آزمون GRE General در شهر های ایران

هزینه ثبت نام آزمون GRE

همان‌طور که تا اینجا گفتیم دو نوع آزمون GRE وجود دارد. هزینه ثبت نام آزمون GRE در ایران بسته به نوع آزمون متفاوت است. هزینه ثبت نام آزمون GRE General در ایران ۲۲۰ دلار و هزینه ثبت نام آزمون GRE Subject برابر ۱۵۰ دلار است.

چگونه در GRE ثبت نام کنیم؟

متقاضیان ایرانی برای شرکت در آزمون جی آر ای ابتدا باید از طریق وبسایت موسسه ETS برای ثبت نام اقدام کنند و با استفاده از کارت‌های اعتباری بین‌المللی مانند مسترکارت یا ویزا کارت هزینه این آزمون را پرداخت کنند. مراحل ثبت نام آزمون GRE به صورت زیر است:

اول: یک حساب کاربری برای شرکت در آزمون GRE در سایت ETS ایجاد و مشخصات فردی خود را به دقت وارد کنید.

دوم: اطلاعات آزمون مانند نوع آن، تاریخ برگزاری آزمون GRE و مرکز برگزار کننده را مشخص کنید.

سوم: هزینه آزمون را پرداخت کنید.

چهارم: پس از تایید موسسه ETS و تکمیل ثبت نام، یک ایمیل تایید از این موسسه دریافت خواهید کرد.

نکته مهم در پرداخت هزینه آزمون GRE این است که حتما باید با استفاده از کارت‌‌های اعتباری بین‌المللی پرداخت انجام شود. چنانچه به کارت‌های اعتباری بین‌المللی دسترسی ندارید می‌توانید با استفاده از سرویس‌ پرداخت تهران پیمنت در این آزمون ثبت نام کنید. سرویس ثبت نام آزمون GRE تهران پیمنت چه در بخش ثبت نام GRE General و چه در ثبت نام GRE Subject، ظرف ۳ ساعت پرداخت شما را انجام می‌دهد.

در این مقاله با لیست مراکز برگزاری آزمون gre در تهران و سایر شهرهای ایران آشنا شدیم. همانطور که گفته شد ممکن است در تاریخ مورد نظر شما تمام مراکز نام‌برده آزمون GRE را ارئه ندهند، پس حتما این نکته را پیش از ثبت نام، در برنامه‌ریزی خود در نظر بگیرید چرا که ممکن است برای شرکت در آزمون GRE مجبور به سفر به شهر دیگری شوید.

5/5 - (16 امتیاز)

سوالات متداول

موسسه فرهنگی هنری امیر بهادر، سازمان سنجش، موسسه علامه سخن و چند موسسه دیگر در تهران آزمون GRE را ارائه می‌دهند.

آزمون GRE در تهران، اصفهان، تبریز، مشهد، آمل، کرمان، اهواز و چندین شهر دیگر برگزار می‌شود.

خیر. علاوه بر مرکز آزمون می‌توانید شهر و کشوری که قصد دارید از آن در آزمون شرکت کنید را نیز تغییر دهید.

هزینه ثبت نام آزمون GRE را می‌توانید با استفاده از خدمات پرداخت آنلاین ارزی تهران پیمنت بپردازید. به این منظور به پنل کاربری خود در تهران پیمنت مراجعه کنید و سفارش پرداخت هزینه امتحان GRE را ثبت کنید.

هزینه آزمون GRE General در ایران ۲۲۰ دلار است.

نظر شما چیست؟