homeخانهleftآزمون‌های زبان انگلیسیleftمراکز برگزاری آزمون GRE در ایران

مراکز برگزاری آزمون GRE در ایران

pen سحر مجاب
calendar ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
eye 1893 بازدید

آزمون GRE مخفف عبارت Graduate Records Examinations است که توسط موسسه ETS برگزار می‌شود. ثبت نام آزمون GRE و ارائه نمره آن یکی از مدارکی است که متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های خارجی معتبر به خصوص دانشگاه‌های آمریکایی به هنگام درخواست پذیرش (اپلای) باید آن را ارائه دهند.

آزمون GRE به مفهوم «سوابق تحصیلات تکمیلی» است و افرادی که در مقطع کارشناسی معدل بالا کسب نکرده‌اند با شرکت در این آزمون و ارائه نمره قابل قبول می‌توانند شانس خود را برای اخذ پذیرش در مقاطع ارشد یا دکترا بالا ببرند. اگرچه در برخی از دانشگاه‌ها ارائه نمره آزمون GRE لازم نیست، در برخی از دانشگاه‌های معتبر آمریکایی ارائه گزارش نمره این آزمون ضروری است.

با توجه به نقش پر رنگ آزمون GRE برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌ های خارجی در مقاطع تحصیلات تکمیلی، در این مطلب قصد داریم بیشتر درباره این آزمون صحبت کنیم و در نهایت به این سوال پاسخ دهیم که آزمون GRE در ایران در کدام مراکز برگزار می‌شود؟

آزمون GRE در ایران - امتحان GRE در تهران

لیست مراکز برگزار کننده آزمون GRE در ایران

 

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE آزمون چند گزینه‌ای و استانداردی است که اعتبار بالایی در سطح جهان و در میان دانشگاه‌های معتبر دارد. بیشتر دانشگاه‌های آمریکایی در مقاطع تحصیلات تکمیلی و همچنین دانشگاه‌هایی که رشته‌های مرتبط با MBA ارائه می‌دهند، متقاضیان را موظف به ارائه نمره آزمون GRE می‌دانند.

موسسه ETS آزمون جی آر ای را با هدف سنجش مهارت‌های آکادمیک زبان‌آموزان برای اخذ پذیرش تحصیلی از کشورهای خارجی، برگزار می‌کند. متقاضیان برای شرکت در آزمون GRE باید توجه کنند در هر سال تا ۵ بار می‌توانند در آزمون شرکت کنند و حداقل فاصله میان دو آزمون‌شان باید ۲۱ روز باشد. شایان ذکر است که نمرات آزمون GRE تا ۵ سال دارای اعتبار است.

به طور کلی آزمون GRE به دو نوع تقسیم می‌شود. نوع اول، آزمون GRE General است که آزمونی عمومی به شمار می‌رود. نوع دوم، آزمون GRE Subject است که برای سنجش مهارت‌ها و دانش افراد در چندین رشته‌ خاص برگزار می‌شود. در ادامه با هر دو آزمون GRE جنرال و سابجکت آشنا می‌شوید.

 

آزمون GRE General

آزمون عمومی GRE با عنوان GRE General شناخته می‌شود و در سه بخش، مهارت‌های متقاضیان را مورد سنجش قرار می‌دهد. این بخش‌ها شامل استدلال کلامی (Verbal Reasoning)، نوشتار تحلیلی (Analytical Writing) و استدلال کمی (Quantitative Reasoning) هستند. در ادامه به اختصار درباره هر یک از این بخش‌ها توضیحاتی ارائه می‌شود:

 • استدلال کلامی

در بخش استدلال کلامی یا Verbal Reasoning آزمون GRE، درباره واژگان و درک مطلب، ۲۰ سوال به زبان انگلیسی مطرح می‌شود. متقاضیان در ۲۰ دقیقه فرصت دارند تا بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ نمره از سوالات بخش استدلال کلامی کسب کنند. هدف از طرح سوالات، سنجش توانایی متقاضیان در نحوه ارزیابی مطالب نوشتاری و تشخیص ارتباط میان کلمات در یک متن تخصصی به زبان انگلیسی است. به هر سوال در بخش استدلال کلامی، یک دقیقه زمان برای پاسخگویی اختصاص داده شده است.

 • تحلیل نوشتاری

تحلیل نوشتاری (Analytical Writing) آزمون جنرال GRE، شامل دو بخش Issue Task و Argument Task می‌شود. در Issue Task متقاضیان باید درباره موضوعی که در آزمون مشخص شده متنی بنویسند. همچنین در Argument Task، متقاضیان متنی تحلیلی به روش استنتاجی درباره یک موضوع خواهند نوشت. به طور کل، متقاضیان از بخش نوشتار تحلیلی می‌توانند از ۰ تا ۶ نمره کسب کنند. مدت زمان بخش نوشتار تحلیلی ۳۰ دقیقه است.

 • استدلال کمی یا ریاضیات

در بخش استدلال کمی یا Quantitative Reasoning متقاضیان باید به سوالات ریاضی مطرح‌شده به زبان انگلیسی، پاسخ دهند. بخش ریاضیات آزمون جنرال جی آر ای ۲۰ سوال دارد و زمان اختصاص داده شده به این بخش ۳۵ دقیقه است. سوالات بخش ریاضیات این آزمون در سطح سوالات دبیرستان است و متقاضیان می‌توانند ۱۳۰ تا ‍۱۷۰ نمره از بخش استدلال کمی کسب کنند.

به صورت کلی آزمون GRE General از ۳۴۰ نمره محاسبه می‌شود و کسب نمره‌ بالای ۳۰۰ برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌ های معتبر خارجی می‌تواند مناسب باشد.

 

آزمون GRE Subject

موسسه ETS آزمون GRE را به طور اختصاصی نیز برگزار می‌کند. در این نوع آزمون که GRE Subject نام دارد، تسلط و دانش متقاضیان در یک رشته تحصیلی خاص سنجیده می‌شود. بنابراین آزمون GRE Subject محتوا محور است و در حال حاضر این آزمون در چهار رشته تحصیلی به‌طور تخصصی برگزار می‌شود. این رشته‌ها به شرح زیر هستند:

 • فیزیک (Physics)
 • شیمی (Chemistry)
 • ریاضی (Mathematics)
 • روان‌شناسی (Psychology)

قبلاً رشته‌های تحصیلی در آزمون سابجکت GRE محدود به ۴ رشته ذکر شده نبود و پیش‌تر در رشته‌های دیگری نیز این آزمون برگزار می‌شد. به عنوان مثال تا سال ۲۰۲۱ آزمون GRE Subject در رشته‌های تحصیلی زیست‌شناسی (Biology) و ادبیات (Literature) و تا سال ۲۰۱۶ آزمون GRE Subject در رشته‌های بیوشیمی (Biochemistry) و زیست‌شناسی سلولی و مولکولی (Cell and Molecular Biology) برگزار می‌شد؛ اما در حال حاضر آزمون GRE Subject فقط در چهار حوزه تخصصی فیزیک، ریاضی، شیمی و روان‌شناسی برگزار می‌شود.

ناگفته نماند آزمون GRE Subject از ۹۹۰ نمره محاسبه شده و زمان تقریبی این آزمون ۱۷۰ دقیقه ذکر شده است.

ثبت نام آزمون GRE - پرداخت هزینه ثبت نام آزمون GRE General

آزمون GRE در کدام شهر های ایران برگزار می‌‌شود؟

 

هزینه ثبت نام آزمون GRE

همان‌طور که تا اینجا گفتیم دو نوع آزمون GRE وجود دارد. هزینه ثبت نام آزمون GRE در ایران بسته به نوع آزمون متفاوت است. هزینه ثبت نام آزمون GRE General در ایران ۲۲۰ دلار و هزینه ثبت نام آزمون GRE Subject در کشورمان ۱۵۰ دلار است.

 

معرفی مرکز برگزاری آزمون GRE در ایران

مراکز آموزش عالی زیادی در ایران تونسته‌اند از موسسه ETS که ارائه‌دهنده اصلی آزمون GRE چه در بخش GRE General و چه در بخش GRE Subject است، مجوز برگزاری آزمون دریافت کنند. برخی از معتبرترین مراکز برگزاری GRE در ایران را در ادامه می‌توانید مشاهده کنید.

 

مراکز برگزاری امتحان GRE در تهران

آزمون‌ های GRE General و GRE Subject در مراکز آموزش عالی که در ادامه ذکر می‌شود، در شهر تهران برگزار می‌شوند:

 • سازمان سنجش (NOET)
 • موسسه فرهنگی و آموزشی و هنری معرفت
 • موسسه علامه سخن
 • موسسه فرهنگی هنری امیر بهادر
 • موسسه آموزش عالی خاتم
 • پردیس دانشگاه شهید بهشتی

 

مراکز برگزاری امتحان GRE در شهرستان‌ ها

برگزاری آزمون‌ های GRE General و GRE Subject محدود به شهر تهران نیست و در ادامه می‌توانید با آن‌ دسته از مراکز آموزش عالی آشنا شوید که در شهرهایی غیر از تهران، مجوز برگزاری آزمون‌های موسسه ETS را دارند:

 • دانشگاه تبریز
 • دانشگاه صنعتی اصفهان
 • مرکز آموزش علمی کاربردی شهرداری قشم
 • موسسه آموزش عالی کرمان
 • مرکز آموزش علمی کاربردی فذا آمل
 • موسسه آموزش عالی البرز (استان البرز)
 • موسسه آموزش عالی امام جواد (استان یزد)
 • موسسه آموزشی گسترش انفورماتیک زنجان
 • مرکز زبان های خارجی آواتاک دانشگاه صنعتی ارومیه
 • موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه معین (استان خراسان رضوی)
 • موسسه اندیشه روشن گویا (اهواز)

 

چگونه در GRE ثبت نام کنیم؟

متقاضیان ایرانی برای شرکت در آزمون جی آر ای ابتدا باید از طریق وبسایت موسسه ETS برای ثبت نام اقدام کنند و با استفاده از کارت‌های اعتباری بین‌المللی مانند مسترکارت یا ویزا کارت هزینه این آزمون را پرداخت کنند. مراحل ثبت نام آزمون GRE به صورت زیر است:

اول: یک حساب کاربری برای شرکت در آزمون GRE در سایت ETS ایجاد و مشخصات فردی خود را به دقت وارد کنید.

دوم: اطلاعات آزمون مانند نوع آن، تاریخ برگزاری آزمون GRE و مرکز برگزار کننده را مشخص کنید.

سوم: پس از ثبت اطلاعات آزمون، برایتان کد پیگیری ارسال می‌شود. پس از دریافت کد پیگیری هزینه آزمون را واریز کنید.

چهارم: پس از تایید موسسه ETS و تکمیل ثبت نام، ایمیل تاییدی از این موسسه دریافت خواهید کرد.

نکته مهم در پرداخت هزینه آزمون GRE این است که حتما باید با استفاده از کارت‌‌های اعتباری بین‌المللی پرداخت انجام شود. چنانچه به کارت‌های اعتباری بین‌المللی دسترسی ندارید می‌توانید با استفاده از سرویس‌ پرداخت تهران پیمنت در این آزمون ثبت نام کنید. سرویس ثبت نام آزمون GRE تهران پیمنت چه در بخش ثبت نام آزمون GRE General و چه در ثبت نام آزمون GRE Subject، ظرف سه ساعت پرداخت شما را انجام می‌دهد.

5/5 - (16 امتیاز)

نظر شما چیست؟