homeخانهleftآزمون‌های زبان انگلیسیleftآزمون GRE در کدام مراکز در ایران برگزار می‌شود؟

آزمون GRE در کدام مراکز در ایران برگزار می‌شود؟

pen سحر مجاب
calendar ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
eye 411 بازدید

GRE مخفف عبارت Graduate Records Examinations است که توسط موسسه ETS برگزار می‌شود. ثبت نام آزمون GRE و ارائه نمره آن یکی از مدارکی است که متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های خارجی معتبر به خصوص دانشگاه‌های آمریکایی به هنگام درخواست پذیرش (اپلای) باید آن را ارائه دهند.

آزمون GRE به مفهوم «سوابق تحصیلات تکمیلی» است و افرادی که در مقطع کارشناسی معدل بالا کسب نکرده‌اند با شرکت در این آزمون و ارائه نمره حد نصاب می‌توانند شانس خود را برای اخذ پذیرش در مقاطع ارشد یا دکتری بالا ببرند. اگرچه در برخی از دانشگاه‌ها ارائه نمره آزمون GRE لازم نیست، در برخی از دانشگاه‌های معتبر آمریکایی ارائه نمره حد نصاب از این آزمون ضروری است.

با توجه به نقش پر رنگ آزمون GRE در مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی در مقاطع تحصیلات تکمیلی، در این مطلب قصد داریم بیشتر درباره این آزمون صحبت کنیم و در نهایت به این سوال پاسخ دهیم که آزمون GRE در کدام مراکز در ایران برگزار می‌شود؟

 

مراکز برگزار کننده GRE در ایران

 

معرفی آزمون GRE

GRE آزمون چند گزینه‌ای و استانداردی است که اعتبار بالایی در سطح جهان و در میان دانشگاه‌های معتبر دارد. بیشتر دانشگاه‌های آمریکایی در مقاطع تحصیلات تکمیلی و همچنین دانشگاه‌هایی که رشته‌های مرتبط با MBA برگزار می‌کنند، متقاضیان را موظف به ارائه نمره آزمون GRE می‌دانند.

آزمون GRE به منظور سنجش مهارت‌های آکادمیک طراحی شده است. موسسه ETS آزمون جی آر ای را با هدف سنجش مهارت‌های آکادمیک زبان‌آموزان با هدف اپلای تحصیلی در کشورهای خارجی، برگزار می‌کند. متقاضیان برای شرکت در آزمون GRE باید توجه کنند در هر سال تا ۵ بار می‌توانند در آزمون شرکت کنند و حداقل فاصله میان دو آزمون‌شان باید ۲۱ روز باشد. دانستن این نکته خالی از لطف نیست که نمرات آزمون GRE تا پنج سال دارای اعتبار است.

به طور کلی آزمون GRE به دو نوع تقسیم می‌شود. نوع اول آزمون GRE General است که آزمونی عمومی به شمار می‌رود. نوع دوم GRE Subject است که برای سنجش مهارت‌ها و دانش افراد در رشته‌های خاص برگزار می‌شود. در ادامه با هر دو آزمون جنرال و سابجکت GRE آشنا می‌شوید.

آزمون GRE General

آزمون عمومی GRE با GRE General شناخته می‌شود و در سه بخش مهارت‌های متقاضیان را مورد سنجش قرار می‌دهد. این بخش‌ها شامل استدلال کلامی (Verbal Reasoning)، نوشتار تحلیلی (Analytical Writing) و استدلال کمی (Quantitative Reasoning) می‌شوند. در ادامه به اختصار درباره هر یک توضیحاتی ارائه می‌شود:

 • استدلال کلامی یا زبان انگلیسی

در بخش استدلال کلامی یا Verbal Reasoning درباره واژگان و درک مطلب ۲۰ سوال به زبان انگلیسی مطرح می‌شود. متقاضیان در ۲۰ دقیقه فرصت دارند تا بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ نمره از سوالات بخش استدلال کلامی کسب کنند. هدف از طرح سوالات زبان انگلیسی، سنجش توانایی متقاضیان در نحوه ارزیابی مطالب نوشتاری و تشخیص ارتباط میان کلمات در یک متن تخصصی، به زبان انگلیسی است. هر سوال در بخش استدلال کلامی یک دقیقه برای پاسخگویی زمان دارد.

 • تحلیل نوشتاری

تحلیل نوشتاری (Analytical Writing) آزمون جنرال GRE، شامل دو بخش Issue Task و Argument Task می‌شود. در Issue Task متقاضیان باید درباره موضوعی که در آزمون مشخص شده انشا بنویسند. همچنین در Argument Task متقاضیان متنی تحلیلی به روش استنتاجی درباره یک موضوع خواهند نوشت. به طور کل متقاضیان از بخش نوشتار تحلیلی می‌توانند از صفر تا ۶ نمره کسب کنند. مدت زمان بخش نوشتار تحلیلی ۳۰ دقیقه است.

 • استدلال کمی یا ریاضیات

در بخش استدلال کمّی یا Quantitative Reasoning متقاضیان باید به سوالات ریاضی مطرح‌شده به زبان انگلیسی، پاسخ دهند. بخش ریاضیات آزمون جنرال جی آر ای ۲۰ سوال دارد و زمان اختصاص داده شده به این بخش ۳۵ دقیقه است. سوالات بخش ریاضیات این آزمون در حد سوالات دبیرستان است و متقاضیان می‌توانند ۱۳۰ تا ‍۱۷۰ نمره از بخش استدلال کمّی کسب کنند.

به صورت کلی آزمون GRE General  از ۳۴۶ نمره محاسبه می‌شود و کسب حداقل نمره‌ی ۳۱۰ برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر خارجی می‌تواند مناسب باشد.

آزمون GRE Subject

موسسه ETS آزمون GRE را به طور اختصاصی نیز برگزار می‌کند. در این نوع آزمون که GRE Subject نام دارد، تسلط و دانش متقاضیان در یک رشته تحصیلی خاص سنجیده می‌شود. بنابراین آزمون GRE Subject محتوامحور است و در حال حاضر این آزمون در چهار رشته تحصیلی به‌طور تخصصی برگزار می‌شود. این رشته‌ها به شرح زیرند:

 • فیزیک (Physics)
 • شیمی (Chemistry)
 • ریاضی (Mathematics)
 • روان‌شناسی (Psychology)

قبلاً رشته‌های تحصیلی در آزمون سابجکت GRE محدود به ۴ رشته ذکر شده نبوده و پیش‌تر در رشته‌های دیگری نیز این آزمون برگزار می‌شد. به عنوان مثال تا سال ۲۰۲۱ آزمون GRE Subject در رشته‌های تحصیلی زیست‌شناسی (Biology) و ادبیات (Literature) و تا سال ۲۰۱۶ آزمون GRE Subject در رشته‌های تحصیلی بیوشیمی (Biochemistry) و زیست‌شناسی سلولی و مولکولی (Cell and Molecular Biology) برگزار می‌شد؛ اما در حال حاضر آزمون GRE Subject فقط در چهار حوزه تخصصی فیزیک، ریاضی، شیمی و روان‌شناسی را برگزار می‌شود.

ناگفته نماند آزمون GRE Subject از ۹۹۰ نمره محاسبه شده و زمان تقریبی این آزمون ۱۷۰ دقیقه ذکر شده است.

 

ثبت نام آزمون GRE

 

آزمون GRE برای چه افرادی مناسب است؟

آزمون GRE برای کسانی مناسب است که قصد دارند در مقاطع تحصیلات تکمیلی مانند کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه‌های خارجی تحصیل کنند. همچنین به افرادی که مطمئن نیستند می‌خواهند در یکی از رشته‌های تحصیلی کارشناسی ارشد تحصیل کنند یا در رشته MBA توصیه می‌شود، به جای شرکت در آزمون GMAT که به طور تخصصی مورد قبول دانشگاه‌ها برای رشته MBA است، در آزمون GRE General شرکت کنند.

هزینه ثبت نام آزمون GRE

همان‌طور که تا اینجا خواندید دو نوع آزمون GRE وجود دارد. هزینه ثبت نام آزمون GRE در ایران بسته به نوع آزمون متفاوت است. هزینه ثبت نام آزمون GRE General در ایران ۲۰۵ دلار و هزینه ثبت نام آزمون GRE Subject در کشورمان ۱۵۰ دلار است.

لازم به ذکر است هزینه ثبت نام در آزمون سابجکت GRE در همه کشورها یکسان است اما این هزینه برای آزمون جی آر ای جنرال مقداری متفاوت است. در پنج کشور هزینه ثبت نام برای آزمون GRE General بیشتر از ۲۰۵ دلار است. این کشورها عبارتند از: کشور هند ۲۱۳ دلار، نیجریه ۲۲۶ دلار، استرالیا ۲۳۰ دلار، چین ۲۳۱.۳۰ دلار و ترکیه ۲۵۵ دلار.

معرفی مراکز برگزار کننده GRE در ایران

مراکز آموزش عالی زیادی در ایران تونسته‌اند از موسسه ETS که ارائه‌دهنده اصلی آزمون GRE چه در بخش GRE General و چه در بخش GRE Subject است، مجوز برگزاری آزمون دریافت کنند. برخی از معتبرترین مراکز برگزار کننده GRE در ایران را در ادامه می‌توانید بخوانید.

مراکز برگزار کننده GRE در تهران

آزمون‌های GRE General و GRE Subject در مراکز آموزش عالی که در ادامه ذکر می‌شود، در شهر تهران برگزار می‌شوند:

 • سازمان سنجش آموزش کشور
 • مؤسسه فرهنگی وآموزشی و هنری معرفت
 • مؤسسه علامه سخن
 • مؤسسه فرهنگی هنری امیر بهادر (ادیبان)
 • مؤسسه آموزش عالی خاتم
 • پردیس دانشگاه شهید بهشتی

مراکز برگزار کننده GRE در شهرستان‌ها

برگزاری آزمون‌های GRE General و GRE Subject محدود به شهر تهران نیست و در ادامه می‌توانید با آن‌دسته از مراکز آموزش عالی آشنا شوید که در شهرهایی غیر از پایتخت، مجوز برگزاری آزمون‌های موسسه ETS را کسب کرده‌اند:

 • دانشگاه تبریز
 • دانشگاه صنعتی اصفهان
 • سازمان منطقه آزاد قشم
 • مؤسسه آموزش عالی کرمان
 • مرکز آموزش علمی کاربردی فذا آمل
 • مؤسسه آموزش عالی البرز (استان البرز)
 • مؤسسه آموزش عالی امام جواد (استان یزد)
 • مؤسسه آموزشی گسترش انفورماتیک زنجان
 • مرکز زبان های خارجی آواتاک دانشگاه صنعتی ارومیه
 • مؤسسه آموزش عالی آزاد اندیشه معین (استان خراسان رضوی)

چگونه در آزمون GRE ثبت نام کنیم؟

متقاضیان ایرانی برای شرکت در آزمون جی آر ای ابتدا باید از طریق وب‌سایت موسسه  ETS برای ثبت نام اقدام کنند و با استفاده از کارت‌های اعتباری بین‌المللی مانند مسترکارت یا ویزا کارت هزینه این آزمون را پرداخت کنند. مراحل ثبت نام آزمون GRE به صورت زیر است:

اول: یک حساب کاربری برای شرکت در آزمون GRE در موسسه ETS ایجاد و مشخصات فردی خود را به دقت وارد کنید.

دوم: اطلاعات آزمون مانند نوع آن، تاریخ برگزاری آزمون و مرکز برگزار کننده را مشخص کنید.

سوم: پس از ثبت اطلاعات آزمون، برایتان کد پیگیری ارسال می‌شود. پس از دریافت کد پیگیری هزینه آزمون را واریز کنید.

چهارم: پس از تایید موسسه ETS و تکمیل ثبت نام، ایمیل تاییدی از این موسسه دریافت خواهید کرد.

نکته مهم در پرداخت هزینه آزمون GRE این است که حتما باید با استفاده از کارت‌‌های اعتباری بین‌المللی پرداخت انجام شود. چنانچه به کارت‌های اعتباری بین‌المللی دسترسی ندارید می‌توانید با استفاده از سرویس‌های پرداخت واسطه مانند تهران پیمنت در این آزمون ثبت نام کنید. سرویس ثبت نام آزمون GRE تهران پیمنت چه در بخش ثبت نام آزمون GRE General و چه در ثبت نام آزمون GRE Subject، ظرف سه ساعت پرداخت شما را انجام می‌دهد.

5/5 - (16 امتیاز)

نظر شما چیست؟