صفحه اصلی

خدمات

خدمات

 • آزمون ها
 • سفارت ها
 • اپلای
 • انواع گیفت کارت
 • سایر سفارش ها

وبلاگ

پشتیبانی

جستجو

جستجوهای پرتکرار:
تافل آیلتس دولینگو
home تهران پیمنت left وبلاگ left آزمون‌ها left آزمون‌های زبان left GRE left آزمون GRE چیست و برای چه رشته‌هایی است؟
آزمون gre چیست و برای چه رشته‌هایی است؟

آزمون GRE چیست و برای چه رشته‌هایی است؟

به‌روزرسانی: ۱۴۰۳/۰۳/۰۷

آزمون GRE آزمونی استاندارد برای سنجش مهارت‌های دانشجویانی است که قصد اپلای برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه‌های خارجی به‌خصوص آمریکا را دارند. این آزمون دو بخش اصلی دارد: جنرال (عمومی) که مهارت‌های کلی استدلال کلامی، استدلال کمی و نوشتن تحلیلی را می‌سنجد و برای اکثر رشته‌ها الزامی است، و سابجکت (موضوعی) که دانش تخصصی در رشته‌های خاص مانند ریاضی، فیزیک یا روانشناسی را ارزیابی می‌کند و مدرک آن در اپلای برای برخی از رشته‌ها ضروری است.
در این مقاله به‌طور کامل به ساختار آزمون GRE General و GRE Subject و اهمیت آن‌ها برای رشته‌های تحصیلی مختلف می‌پردازیم.

آزمون GRE برای چه رشته‌هایی است؟

آزمون GRE چیست؟

GRE مخفف Graduate Records Examination نام یک آزمون استاندارد برای پذیرش در مقطع تحصیلات تکمیلی و دانشکده‌های کسب‌وکار است. این آزمون که در سال ۱۹۳۶ توسط بنیاد کارنگی برای پیشرفت آموزش معرفی شد، اکنون زیر نظر موسسه ETS برگزار می‌شود. امتحان GRE دو نوع آزمون GRE General و GRE Subject دارد که هر یک از آن‌ها دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند.

آزمون GRE Subject نسبت به GRE General عمومیت کمتری دارد و در بیشتر مواقع تنها لازم است در آزمون جی آر ای جنرال شرکت کنید. با توجه به تاثیر نمره GRE در اپلای، اگر قصد ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکترا را داشته باشید معمولا نیاز به شرکت در این آزمون دارید.

ساختار آزمون GRE General چگونه است؟ 

آزمون GRE جنرال سه بخش اصلی دارد و در هر بخش، مهارت‌های زبانی مشخصی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. این سه بخش عبارت‌اند از: استدلال کلامی (Verbal Reasoning)، استدلال کمی (Quantitative Reasoning) و نوشتار تحلیلی (Analytical Writing). مدت زمان آزمون حدود ۳ ساعت و ۴۵ دقیقه است و  برای اکثر دانشگاه‌های معتبر، نمره‌ای حدود ۳۰ یا بیشتر در هر بخش و حدود ۳۰۰ یا بیشتر در کل آزمون لازم است. در ادامه درباره هر یک از این مهارت‌ها را توضیح داده‌ایم. 

 استدلال کلامی یا Verbal Reasoning

در بخش استدلال کلامی یا Verbal Reasoning ۲۰ سوال درباره واژگان و درک مطلب ارائه می‌شود. متقاضیان طی مدت زمان ۲۰ دقیقه فرصت دارند تا بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ نمره از سوالات این بخش کسب کنند. هدف از طرح سوالات استدلال کلامی، سنجیدن توانایی متقاضیان در نحوه ارزیابی مطالب نوشتاری و تشخیص ارتباط میان کلمات در یک متن تخصصی است. شما می‌توانید با جست‌وجوی سوالات وربال (Verbal Reasoning) آزمون GRE و سوالات Sentence Equivalence آزمون GRE با نمونه سوالات این بخش‌ها آشنا شوید.

 استدلال کمی یا Quantitative Reasoning

در بخش استدلال کمی یا Quantitative Reasoning سوالات ریاضی مطرح می‌شود و مهارت‌های محاسباتی متقاضیان با ۲۰ سوال در سطح دبیرستان، به زبان انگلیسی سنجیده می‌شود. مدت زمان پاسخگویی به سوالات بخش استدلال کمی ۳۵ دقیقه است و متقاضیان می‌توانند ۱۳۰ تا ‍۱۷۰ نمره از این بخش کسب کنند. معمولا دانشجویان فنی و مهندسی و علوم پایه در گرفتن نمره خوب در این قسمت دچار مشکل نمی‌شوند، اما دانشجویان علوم انسانی باید وقت و زمان بیشتری برای آمادگی در این بخش صرف کنند. برای این منظور می‌توانید نمونه سوالات ریاضیات GRE را مطالعه کنید.

 تحلیل نوشتاری یا Analytical Writing

بخش نوشتار تحلیلی (Analytical Writing) آزمون GRE General، خود شامل دو بخش Issue Task و Argument Task است. در بخش Issue Task متقاضیان باید درباره موضوعی مشخص انشا بنویسند. همچنین در بخش Argument Task افراد متنی تحلیلی به روش استنتاجی درباره یک موضوع خواهند نوشت. نمره هر بخش از ۰ تا ۶ است و نمره کل این قسمت از ۰ تا ۱۲ محاسبه می‌شود.
موضوعات مربوط به این دو تسک نوشتاری از مجموعه سوالاتی انتخاب می‌شوند که شما می‌توانید در وب سایت ETS با عنوان نمونه سوالات Issue Task جی آر آی و نمونه سوالات Argument Task آزمون gre به آنها دست پیدا کنید.

 • آزمون GRE جنرال شامل دو بخش دیگر به نام بخش تحقیقاتی و بدون نمره نیز می‌شود. بخش غیرقابل تشخیص بدون نمره همانطور که از نامش مشخص است، نمره‌ای برای شما به همراه ندارد و پس از بخش نوشتاری تحلیلی به‌صورت تصادفی ظاهر می‌شود.  این بخش برای ارزیابی سوالات جدید در نظر گرفته شده است. بخش تحقیقاتی ممکن است به‌جای بخش بدون نمره ظاهر شود و نمره‌ای هم ندارد. این بخش در انتهای آزمون ظاهر می‌شود و سوالات آن نیز با اهداف تحقیقاتی طراحی شده‌اند. مدت زمان این بخش‌ها متغیر است. کل مدت‌زمان GRE General حدود ۳ ساعت و ۴۵ دقیقه است.

 ساختار آزمون GRE Subject چگونه است؟

نوع دیگری آزمون GRE با عنوان آزمون GRE Subject شناخته می‌شود. آزمون‌های موضوعی GRE، تسلط متقاضیان را در یک رشته تحصیلی خاص ارزیابی می‌کنند. در حال حاضر آزمون GRE Subject در سه رشته تحصیلی به‌طور تخصصی طراحی می‌شود. این رشته‌ها عبارت‌اند از:

 • فیزیک (Physics)
 • ریاضی (Mathematics)
 • روان‌شناسی (Psychology)

ریاضیات

این آزمون شامل تقریبا ۶۶ سوال چندگزینه‌ای است که این سوالات از دروسی که معمولا در دوره‌های کارشناسی ارائه می‌شوند تهیه می‌گردند. حوزه‌های ریاضیات در این بخش شامل حساب دیفرانسیل و انتگرال (۵۰ درصد)، جبر (۲۵ درصد) و سایر موضوعات (۲۵ درصد) است.

فیزیک

این آزمون شامل تقریبا ۱۰۰ سوال پنج‌گزینه‌ای است و حوزه‌های مکانیک کلاسیک (۲۰ درصد)، الکترومغناطیس (۱۸ درصد)، نورشناسی (۹ درصد)، ترمودینامیک و مکانیک آماری (۱۰ درصد)، مکانیک کوانتومی (۱۲ درصد)، فیزیک اتمی (۱۰ درصد)، نسبیت خاص (۶ درصد)، روش‌های آزمایشگاهی (۶ درصد) و موضوعات تخصصی (۹ درصد) را پوشش می‌دهد.

روانشناسی

این آزمون شامل تقریبا ۲۰۵ سوال چندگزینه‌ای است که این سوالات در حوزه‌های بیولوژیکی (۱۷ تا ۲۱ درصد)، شناختی (۱۷ تا ۲۴ درصد)، اجتماعی (۱۲ تا ۱۴ درصد)، تحولی (۱۲ تا ۱۴ درصد)، بالینی (۱۵ تا ۱۹ درصد) و اندازه‌گیری، روش تحقیق و سایر حوزه‌ها (۱۵ تا ۱۹ درصد) هستند.

مدت‌زمان آزمون GRE سابجکت ریاضیات ، ۲ ساعت و ۵۰ دقیقه و مدت‌زمان آزمون‌های فیزیک و روانشناسی GRE سابجکت ۲ ساعت است.

آزمون GRE Subject از ۹۹۰ نمره محاسبه می‌شود و زمان تقریبی این آزمون برای رشته ریاضیات ۱۷۰ دقیقه و برای رشته‌های فیزیک و روانشناسی ۲ ساعت است.

آزمون GRE برای چه رشته هایی طراحی شده است؟

همانطور که مطرح شد آزمون جی آر ای دارای دو نوع GRE General و GRE Subjects است. GRE General استدلال کمی، استدلال کلامی، تفکر انتقادی و مهارت‌های نوشتار تحلیلی را ارزیابی می‌کند. این مهارت‌ها، مهارت‌هایی هستند که در طول زمان شکل می‌گیرند، به یک رشته خاص منحصر نیستند و برای اکثر رشته‌های تحصیلی مهم هستند.

این آزمون با همه مهارت‌هایی که برای موفقیت در مقطع تحصیلات تکمیلی ضروری هستند هماهنگی زیادی دارد. با این حال، موسسه ETS بر اساس فرم اطلاعات افرادی که از جولای ۲۰۱۶ تا ژوئن ۲۰۲۰ در آزمون جی آر ای جنرال شرکت کرده‌اند گزارشی تهیه کرده و نشان داده است این افراد به دنبال پذیرش در چه رشته‌های تحصیلی بوده‌اند. در جدول زیر این اطلاعات را مشاهده می‌کنید.

رشته تحصیلی مورد نظردرصد شرکت‌کنندگان
علوم زیستی۲۱
علوم فیزیکی۱۷
علوم رفتاری و اجتماعی۱۲
مهندسی۱۱
کسب‌وکار۱۰
آموزش۴
علوم انسانی و هنر۲
حقوق۱
سایر رشته‌ها۳
نامشخص یا پاسخ‌داده‌نشده۲۱

در مقابل، آزمون GRE Subject، مهارت متقاضیان را در برخی زمینه‌های تحصیلی خاص ارزیابی می‌کند. این رشته‌های تحصیلی عبارت‌اند از:

 • ریاضیات
 • فیزیک
 • روانشناسی

طبق اطلاعیه وب‌سایت رسمی موسسه ETS، رشته‌های تحصیلی زیست‌شناسی (Biology) و ادبیات (Literature) تا سال ۲۰۲۱، رشته‌های تحصیلی بیوشیمی (Biochemistry) و زیست‌شناسی سلولی و مولکولی (Cell and Molecular Biology) تا سال ۲۰۱۶ و رشته شیمی تا آوریل ۲۰۲۳ در آزمون موضوعی جی آر ای مورد سنجش قرار می‌گرفتند و پس از آن متوقف شدند. البته در حال حاضر آزمون GRE Subject سه حوزه تخصصی فیزیک، ریاضی و روان‌شناسی را مورد سنجش قرار می‌دهد.

آزمون GRE جنرال برای چه مقاطع تحصیلی است؟

همانطور که مطرح شد آزمون جی آر ای برای قبولی در مقاطع تحصیلات تکمیلی استفاده می‌شود. جدول زیر نشان می‌دهد که بر اساس گزارش ETS، افرادی که در آزمون جی آر ای جنرال در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ شرکت کرده‌اند قصد دریافت پذیرش در چه مقطع تحصیلی داشته‌اند.

مقطع تحصیلی مورد نظردرصد شرکت‌کنندگان
کارشناسی ارشد (.M.A., M.S., M.Ed)۳۷
دکترا (.Ph.D., Ed.D)۲۲
MBA۴
فوق دکترا۱
دکترای حرفه‌ای حقوق (JD)۱
کارشناسی ارشد تخصصی کسب‌وکار
تحصیلات تکمیلی بدون مدرک
پاسخ‌داده‌نشده۳۵

چه افرادی باید در آزمون GRE General شرکت کنند؟

اکثرا متقاضیانی که در صدد ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکترا در دانشگاه‌های آمریکا هستند، باید در آزمون GRE General شرکت کنند. همچنین نمره این آزمون در پنل‌های پذیرش و بورسیه تحصیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و مکمل مدارکی نظیر ریز نمرات دوره کارشناسی، توصیه نامه‌ استادان، رزومه علمی و سایر مدارک فارغ‌التحصیلی است. باید این نکته را نیز متذکر شد که دانشگاه‌ های آمریکا شیوه‌های بسیار زیادی را در جهت استفاده از نمره آزمون جی آر ای به کار می‌برند، در برخی دانشگاه‌ها نتایج آزمون GRE در فرآیند پذیرش (Admission) تشریفاتی است، در حالی که در برخی موسسات پژوهشی و دانشگاهی نتایج آزمون یکی از مهم‌ترین و اساسی‌تر‌ین بخش‌ها در فرآیند پذیرش است.

ریپورت نمره آزمون GRE چه مدت بعد از آزمون انجام می‌شود؟

گزارش نمره (Report) آزمون GRE General بین ۱۰ تا ۱۵ روز بعد از آزمون آماده است. در نظر داشته باشید، زمانی که نتیجه آزمون شما اعلام می‌شود، از سوی ETS ایمیلی نیز مبنی بر اعلام نتیجه و ریپورت نمره آزمون برای شما فرستاده می‌شود.

مدت اعتبار نمره آزمون GRE General چقدر است؟

براساس اطلاعات مندرج در وب سایت ETS از تاریخ ۱ جولای ۲۰۱۶ ، نمرات آزمون جی آر ای برای مدت ۵ سال پس از تاریخ آزمون در دسترس آزمون دهندگان است و معتبر است. برای مثال، نمراتی که برای آزمون ۳ جولای ۲۰۲۰ اعلام می‌شود، تا تاریخ ۲ جولای ۲۰۲۵ قابل ریپورت است.

مفهوم Percentage در نمره آزمون GRE جنرال چیست؟

Percentage در کارنامه آزمون جی آر ای درج می‌شود و تصویری از نمرات آزمون شما به افرادی ارائه می‌دهد که مدارکی نظیر رزومه، نمره تافل و دیگر مدارک برای پذیرش در دانشگاه را بررسی می‌کنند. به عنوان مثال اگر نمره‌ Verbal Reasoning شما ۱۶۵ شود، Percentage نشان می‌دهد نمره این بخش شما، از چند درصد افراد شرکت کننده بهتر بوده است. اگر Percentage نمره ۱۶۵، ۹۶% باشد به این معنی است که عملکرد شما از ۹۶ درصد افراد شرکت کننده بهتر بوده است.

از کدام منابع آزمون GRE استفاده کنیم؟

اگر به سایت ETS مراجعه کنید و صفحات مربوط به این آزمون را ببینید، به منابع دست اول و معتبری که ETS معرفی کرده می‌رسید. این منابع می‌توانند در کسب نمره قابل قبول در این آزمون بسیار موثر باشند. یکی از بهترین منابع gre که می‌توانید از وب‌سایت ETS دانلود کنید، نرم افزاری با نام PowerPrep است. این نرم افزار در برگیرنده‌ دو آزمون است که کاملا مشابه آزمون جی آر ای جنرال است.

برای آمادگی بهتر در قسمت Quantitative Reasoning می‌توانید از ویدیو‌های معرفی شده در سایت ETS که برای این بخش در نظر گرفته شده است، استفاده کنید. همچنین کتاب GRE Math Bible یکی از بهترین منابع برای آمادگی در بخش Quantitative Reasoning است.

برای قسمت Verbal Reasoning نیز از می‌توانید از کتاب چند جلدی Official GRE Verbal Reasoning Practice Questions بهره ببرید. کتاب ACE The GRE Writing Assessment جهت آمادگی بهتر برای قسمت Analytical Writing توصیه می‌شود.

در آخر به این نکته توجه داشته باشید که در آزمون آنلاین GRE General باید از واژه‌پرداز مخصوص آزمون استفاده کنید که این واژه‌پرداز با برنامه‌ای مثل Word متفاوت است و امکاناتی مثل اصلاح املای لغات را ندارد. به همین جهت به متقاضیان آزمون GRE General توصیه می‌شود هنگام مطالعه و تمرین‌ در منزل برای Analytical Writing، به جای نرم‌افزار Word از برنامه‌هایی مانند WordPad یا Notepad که مجهز به Error Correction نیست، استفاده کنند.

برای ثبت‌ نام آزمون GRE چه زمانی اقدام کنیم؟

این موضوع کاملا بستگی به زمان ددلاین‌های دانشگاه مورد نظر شما دارد. چنان که می‌دانید ددلاین‌ دانشگاه‌ ها کاملا متفاوت است، در نتیجه با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظرتان، اطلاعات مربوط به ددلاین آن دانشگاه را بررسی کنید. توصیه ما این است که با فاصله چند ماه از ددلاین برای ثبت نام آزمون gre اقدام کنید تا اگر در آزمون اول نمره مطلوب را کسب نکردید، فرصت زمانی مناسبی برای شرکت مجدد در آزمون را داشته باشید.

برای ثبت نام آزمون GRE چه مدارکی لازم دارم؟

متقاضیان برای ثبت نام در آزمون GRE لازم است مدارکی ارائه دهند. ابتدا به هنگام ثبت نام باید نام و نام خانوادگی خود را همان‌طور که در مدرک شناسایی‌شان ذکر شده، به دقت وارد کنند. مدرک معتبر مهمی که متقاضیان باید به هنگام شرکت در آزمون ارائه دهند، کارت شناسایی معتبر (ID) است. کارت شناسایی معتبر برای ثبت نام در آزمون جی آر ای، پاسپورت شخص عنوان می‌شود. پاسپورت متقاضی باید:

 • به‌روز بوده و آن را به همراهش سر جلسه آزمون ببرد.
 • اصل بوده و فتوکپی آن قابل قبول نیست. ضمن اینکه نمی‌توان تصویر ID (پاسپورت) را از طریق گوشی نشان داد.
 • کارت هویتی صادرشده توسط سازمان دولتی باشد که متقاضی شهروند یا مقیم دائم آن کشور به حساب می‌آید.
 • اعتبار داشته باشد. پاسپورت‌های فاقد اعتبار برای شرکت در آزمون GRE پذیرفته نمی‌شوند.
 • دقیقا با اطلاعاتی که به هنگام ثبت نام در سایت ETS ذکر شده مطابقت داشته باشد.
 • عکسی واضح و جدید از متقاضی داشته باشد.

نحوه ثبت نام آزمون GRE چگونه است؟

به تاثیر آزمون GRE در جبران معدل پایین مقطع کارشناسی برای پذیرش تحصیلی بارها اشاره شده است. بنابراین، اگرچه دانشگاه‌های آمریکا بدون نیاز به مدرک GRE نیز وجود دارند، ثبت‌نام در این آزمون و کسب نمره بالا در آن می‌تواند به موفقیت شما در گرفتن پذیرش تحصیلی کمک کند.

اگر قصد شرکت در این آزمون را دارید برای ثبت‌نام لازم است به سایت ETS مراجعه و در آن یک حساب کاربری ایجاد کنید. پس از ورود به حساب کاربری خود، نوع آزمون GRE و سپس، زمان و مکان آزمون را انتخاب و هزینه آن را پرداخت کنید. در این مورد، می‌توانید از راهنمای تصویری نحوه ثبت‌نام GRE نیز استفاده کنید. هزینه GRE General برابر ۲۲۰ دلار و هزینه GRE Subject برابر ۱۵۰ دلار است. برای پرداخت هزینه آزمون GRE General یا ثبت نام GRE Subject می‌توانید از خدمات پرداخت ارزی تهران پیمنت استفاده کنید.

سرویس ثبت نام آزمون GRE تهران پیمنت چه در بخش ثبت‌نام آزمون GRE General و چه در بخش ثبت نام آزمون GRE Subject، در سریع‌ترین زمان ممکن، ثبت نام شما را نهایی می‌کند و با تیم پشتیبانی قوی خود به شما امکان می‌دهد بدون هیچ دردسری هزینه آن را بپردازید.

فاطمه سلامی‌ هستم؛ علاقه‌مند به سازوکار دنیای آنلاین و البته محتوا در هر بخشی از این فضا که با آن روبه‌رو شوم. نوشتن زمین بازی من است. در تهران پیمنت برای درک بهتر و راهنمایی درباره‌ی خدمات پرداخت ارزی می‌نویسم.

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*