homeخانهleftApplyleftمعرفی دانشگاه‌ های بدون اپلیکیشن فی

معرفی دانشگاه‌ های بدون اپلیکیشن فی

pen پگاه قبادی
calendar ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
eye 466 بازدید

اگر متقاضی مهاجرت تحصیلی هستید، احتمالا می‌دانید که پرداخت اپلیکیشن فی دانشگاه برای ارسال درخواست پذیرش به هر کدام از دانشگاه‌های مورد نظرتان، هزینه زیادی برای شما خواهد داشت. جهت کاهش این هزینه می‌توانید برای چندین دانشگاه بدون اپلیکیشن فی نیز اپلای کنید. در این مقاله، راهکارهای اپلای بدون اپلیکیشن فی را بررسی می‌کنیم. همچنین دانشگاه های بدون اپلیکیشن فی کشورهایی که تقاضای مهاجرت تحصیلی برای آن‌ها زیاد است را نیز معرفی خواهیم کرد.

 

اپلای بدون اپلیکیشن فی

 

اپلیکیشن فی دانشگاه چیست؟

اپلیکیشن فی از اولین هزینه‌هایی است که دانشگاه از دانشجویان متقاضی اپلای دریافت می‌کند. همانطور که می‌دانید برای اپلای در هر مقطع و دانشگاهی، لازم است مدارکی که از شما خواسته شده است را برای دانشگاه بفرستید. اپلیکیشن فی دانشگاه در واقع هزینه‌ای است که برای بررسی این مدارک به دانشگاه پرداخت می‌کنید.

هزینه اپلیکیشن فی تنها به بررسی مدارک دانشجویان محدود نمی‌شود. این هزینه صرف کارهایی مانند برگزاری جلسات آنلاین مصاحبه‌، بهینه سازی فرم درخواست پذیرش، پاسخ به سوالات دانشجویان و ایمیل‌ها و اعلام نتایج اپلای نیز می‌شود. اکثر دانشگاه‌ها برای بررسی درخواست پذیرش، هزینه اپلیکیشن فی را دریافت می‌کنند؛ با این حال دانشگاه‌هایی هم هستند که این کار را به صورت رایگان انجام می‌دهند. در ادامه لیستی از این دانشگاه ها را خواهیم دید. همچنین برخی از دانشگاه‌ها امکان اپلای بدون اپلیکیشن فی (ویو کردن) را تحت شرایط خاصی، به بعضی دانشجویان می‌دهند که در این رابطه هم در ادامه صحبت خواهیم کرد.

خوب است بدانید هزینه اپلیکیشن فی معمولا برای اپلای دو یا سه رشته در نظر گرفته می‌شود. اگر قصد اپلای برای رشته‌های بیشتری داشته باشید (در صورتی که دانشگاه چنین امکانی به شما بدهد)، باید علاوه بر Application fee، به ازای هر رشته، مبلغی نیز بپردازید. شرایط دقیق و اطلاعات لازم در این زمینه را می‌توانید در وبسایت دانشگاه مورد نظر خود بدست آورید.

مبلغ اپلیکیشن فی در اکثر موارد غیر قابل استرداد است و شما پس از پرداخت آن نمی‌توانید هزینه را پس بگیرید. رشته تحصیلی و مقطعی که می‌خواهید در آن ادامه تحصیل دهید، بر مقدار این مبلغ تاثیرگذار هستند.

 

اپلیکیشن فی دانشگاه

 

لیست دانشگاه‌ های بدون اپلیکیشن فی

همانطور که گفتیم برخی دانشگاه‌ها امکان اپلای بدون اپلیکیشن فی را به دانشجویان می‌دهند. چشم پوشی از دریافت هزینه اپلیکیشن فی توسط دانشگاه‌ها به چندین روش صورت می‌گیرد:
• بعضی از دانشگاه‌‌ها مبالغ بسیار کمی را برای Application fee در نظر می‌گیرند.
• برخی دیگر از دانشگاه‌ها امکان ویو کردن اپلیکیشن فی (Application Fee Waiver) را به تعدادی از دانشجویان می‌دهند. معمولا امکان ویو این هزینه به دانشجویان بین‌المللی، دانشجویانی که مدرک دیپلم خود را از مدارس اروپایی گرفته‌اند، پناهجویان و آن دسته از افرادی که در کشورهای کمتر توسعه یافته زندگی می‌کنند، تعلق می‌گیرد.
• دانشگاه‌هایی نیز هستند که امکان اپلای بدون اپلیکیشن فی را به دانشجویان می‌دهند. ارسال درخواست پذیرش به این دانشگاه‌ها هزینه‌ای ندارد و می‌توانید به صورت رایگان، مدارک خود را جهت بررسی به دانشگاه ارسال کنید.
در لیست زیر نام دانشگاه کشورهایی که از محبوبیت زیادی بین دانشجویان برخوردارند را مشاهده می‌کنید. این لیست متشکل از دانشگاه‌هایی است که یا اپلیکیشن فی دریافت نمی‌کنند، یا هزینه بسیار کمی را برای آن در نظر می‌گیرند و یا به برخی دانشجویان، امکان ویو اپلیکیشن فی می‌دهند.

دانشگاه های بدون اپلیکیشن فی کانادا:

دانشگاه های بدون اپلیکیشن فی آمریکا:

دانشگاه های بدون اپلیکیشن فی انگلیس:

دانشگاه های بدون اپلیکیشن فی آلمان:

دانشگاه های بدون اپلیکیشن فی استرالیا:

دانشگاه های بدون اپلیکیشن فی ایتالیا:

دانشگاه های بدون اپلیکیشن فی اسپانیا:

 

نحوه ویو کردن Application Fee

برای ویو هزینه اپلیکیشن فی باید به دانشگاه ایمیل بزنید و با ذکر دلیل توضیح دهید که چرا نمی‌توانید این هزینه را بپردازید. چندین نکته در رابطه با این ایمیل وجود دارد که در زیر به آن‌ها می‌پردازیم:

  • به بخش مرتبط با اپلای و پذیرش، ایمیل بزنید. نام این بخش در وبسایت دانشگاه ها متفاوت است اما معمولا از آن تحت عنوان Graduate Administrator یا Graduate Admission یاد می‌شود. ایمیل مربوط به این بخش را می‌توانید در وبسایت دانشگاه پیدا کنید. توجه داشته باشید که اگر به استاد یا دپارتمان‌های غیرمرتبط ایمیل بزنید، این احتمال وجود خواهد داشت که ویو Application Fee پیگیری نشود یا به تاخیر بیفتد.
  • برای ویو کردن حتما این نکته را در نظر داشته باشید که امکان پرداخت نکردن اپلیکیشن فی تنها به تعداد محدودی از دانشجویان تعلق می‌گیرد. بنابراین اگر ایمیل را به روزهای پایانی ددلاین موکول کنید، این احتمال وجود دارد که به دلیل تکمیل ظرفیت ویو، با درخواست شما موافقت نشود.
  • خوب است قبل از ارسال درخواست ویو، در وبسایت دانشگاه یک پروفایل کاربری ایجاد کنید. معمولا پس از موافقت با درخواست ویو اپلیکیشن فی، دانشگاه از شما می‌خواهد که این کار را انجام دهید و ساختن یک پروفایل از قبل می‌تواند به روند این پروسه سرعت ببخشد.
  • در متن ایمیل حتما دلایل خود را برای ارسال این درخواست ذکر کنید. دلایل شما باید به قدری متقاعد کننده باشد که شما را از سایر دانشجویان متمایز کند. ایمیل را می‌توانید با موضوع Application Fee Waiver ارسال کنید.

 

موردی که هنگام شروع اپلای حتما باید در نظر داشته باشید، توجه به ددلاین‌ها است. ددلاین مربوط به اپلای و پرداخت اپلیکیشن فی در قسمت Application Requirements وبسایت هر دانشگاه نوشته شده است و از آنجا می‌توانید این اطلاعات را بدست آورید. عدم توجه به ددلاین می‌تواند پروسه اپلای شما برای یک دانشگاه را تا شروع ترم بعدی به تاخیر بیندازد.

5/5 - (1 امتیاز)

نظر شما چیست؟