هزینه تحصیل و درس خواندن در کانادا چقدر است؟

pen نیلوفر میثاقی
calendar ۱۳۹۸/۰۱/۰۷
eye 951 بازدید

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟ اگر به درس خواندن در کانادا علاقه‌مندید، یکی از مهم‌ترین نکاتی که لازم است در نظر بگیرید پاسخ به این سوال است. خوشبختانه هزینه تحصیل در کانادا نسبت به هزینه تحصیل در کشورهایی مانند آمریکا و استرالیا مقرون‌به‌صرفه است و بنابراین، می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور باشد. ما در این مقاله قصد داریم به انواع هزینه‌های مرتبط با درس خواندن در دانشگاه‌های کانادایی در سال ۲۰۲۳ بپردازیم تا بتوانید برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل داشته باشید.

هزینه تحصیل در کانادا - شهریه دانشگاه های کانادا - هزینه زندگی در کانادا
هزینه درس خواندن در کانادا

شهریه دانشگاه‌های کانادا چقدر است؟

هر دانشگاه کانادا انتخاب می‌کند که چقدر از دانشجویان شهریه بگیرد و این بستگی به کشور محل اقامت دانشجو، رشته تحصیلی، استانی که دانشگاه در آن قرار دارد و همچنین، مقطع تحصیلی دارد. متوسط شهریه سالانه دانشگاه های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی بر اساس رشته و مقطع تحصیلی در جدول زیر مشخص شده است.

رشته تحصیلی

میانگین شهریه دانشگاه در مقطع Undergraduate (دلار کانادا)

میانگین شهریه دانشگاه در مقطع Graduate (دلار کانادا)

آموزش

23,630

18,854

هنرهای تجسمی و نمایشی و فناوری‌های ارتباطی

46,980

16,895

علوم انسانی

34,186

15,406

علوم اجتماعی و رفتاری و مطالعات حقوقی

33,776

17,127

حقوق

42,224

19,442

کسب‌وکار و مدیریت

33,901

27,875

MBA اجرایی (Executive)

-

76,687

MBA معمولی (Regular)

-

41,767

علوم و فنون فیزیکی و زیستی

37,411

17,138

ریاضیات، کامپیوتر و علوم اطلاعات

39,000

19,865

مهندسی

39,562

19,865

معماری

55,875

27,550

کشاورزی و منابع طبیعی

32,462

16,521

دندانپزشکی

59,515

27,712

پزشکی

58,790

-

پرستاری

26,203

18,425

داروسازی

42,323

15,317

دامپزشکی

68,256

9,726

بینایی‌سنجی

-

15,092

سایر رشته‌های مرتبط با سلامت و تناسب اندام

26,837

21,868

خدمات شخصی، حفاظتی و حمل‌ونقل

27,325

11,765

شهریه دانشگاه های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی به‌طور قابل‌توجهی بالاتر از شهریه دانشگاه برای دانشجویان کانادایی است. با این حال، مبلغ آن هنوز هم کمتر از مبلغ شهریه دانشگاه های آمریکا، استرالیا و بریتانیاست. به همین دلیل، برخی میان مهاجرت به آمریکا یا کانادا، اپلای برای دانشگاه‌های کانادا را ترجیح می‌دهند. علاوه بر این، هزینه تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس و فوق لیسانس بسته به استانی که دانشگاه در آن قرار دارد متفاوت است. به همین دلیل، ما در جدول زیر میانگین شهریه دانشگاه های کانادا را بر اساس استان معرفی کرده‌ایم.

استان کانادا

میانگین شهریه دانشگاه در مقطع Undergraduate (دلار کانادا)

میانگین شهریه دانشگاه در مقطع Graduate (دلار کانادا)

نیوفاندلند و لابرادور

16,786

5,327

پرنس ادوارد آیلند

19,666

10,889

نوا اسکوشیا

21,224

23,275

نیوبرانزویک

17,024

13,427

کبک

29,827

19,288

انتاریو

45,242

27,149

هزینه آزمون

59 دلار

265 دلار

مانیتوبا

18,459

12,387

ساسکچوان

24,541

7,790

آلبرتا

29,610

16,833

بریتیش کلمبیا

32,909

21,750

هزینه اقامت در کانادا چقدر است؟

وقتی در کانادا دانشجو هستید، برای اقامت گزینه‌های مختلفی در دسترس شماست. این گزینه‌ها شامل هوم استی (HomeStay)، خوابگاه دانشگاه یا مسکن خصوصی هستند که هزینه هر یک از آن‌ها متفاوت است. در ادامه با گزینه‌ها و هزینه اقامت تحصیلی کانادا آشنا می‌شوید.

اقامتگاه‌های دانشگاه‌ها

  • خوابگاه‌های دانشجویی: خوابگاه‌های دانشجویی ساختمان‌هایی درون یا نزدیک دانشگاه هستند که چندین اتاق دارند و دانشجوها را در خود جای می‌دهند. هر خوابگاه برنامه متفاوتی برای ارائه این اتاق‌ها به دانشجویان دارد و امکانات آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است. در بیشتر مواقع، لوازم خانگی و غذا از سوی خوابگاه ارائه می‌شود. هزینه اجاره خوابگاه دانشجویی در کانادا تقریبا بین ۲۵۰ تا ۶۲۵ دلار کانادا متغیر است.
  • خانه‌های شهری (Townhouses): خانه‌های شهری اقامتگاه‌های دیگری هستند که توسط دانشگاه ارائه می‌شوند. آن‌ها خانه‌های چهار یا پنج‌اتاقه‌ای هستند که در داخل محوطه دانشگاه یا نزدیک به آن قرار دارند. این خانه‌ها معمولا از امکانات و آزادی بیشتری نسبت به خوابگاه‌ها برخوردارند و هزینه تقریبی آن‌ها بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ دلار کانادا متغیر است.

اقامتگاه‌های خارج از دانشگاه

  • آپارتمان‌های اجاره‌ای: بسیاری از صاحبخانه‌ها در کانادا آپارتمان‌های خود را به دانشجویان بین‌المللی اجاره می‌دهند. هزینه اجاره خانه در کانادا بر اساس موقعیت مکانی و امکانات موجود به‌طور قابل‌توجهی متفاوت و به‌طور تقریبی بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار کانادا در ماه است.
  • هوم استی: هوم استی به معنی زندگی کردن در خانه خانواده‌ای کانادایی است که یکی از اتاق‌های خانه خود را به مهاجران اجاره می‌دهند و معمولا شامل غذا نیز می‌شود. هزینه تقریبی هوم استی در کانادا بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ دلار کاناداست.

هزینه زندگی در کانادا چقدر است؟

قبل از اینکه به میزان هزینه زندگی در کانادا بپردازیم لازم است بدانید که برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا علاوه بر داشتن شهریه دانشگاه نیاز به حداقل ۱۰ هزار دلار کانادا (یا ۱۱ هزار دلار کانادا برای تحصیل در کبک) دارید. هرچند هزینه تحصیل در کانادا از این رقم بسیار بیشتر است. برای اینکه از هزینه های زندگی در کانادا اطلاعات دقیق‌تری داشته باشید در ادامه هزینه حمل‌ونقل، غذا و بیمه سلامت در کانادا را شرح می‌دهیم. علاوه بر این، برای محاسبه هزینه‌های کلی زندگی در کانادا می‌توانید از محاسبه گر هزینه تحصیل و زندگی برای دانشجویان که توسط EduCanada طراحی شده است کمک بگیرید.

هزینه حمل‌ونقل در کانادا

حمل‌ونقل عمومی در کانادا بسیار کارآمد و ایمن است و با توجه به هزینه کمتر آن، بهترین گزینه برای دانشجویان محسوب می‌شود. با این حال، دوچرخه‌سواری یا پیاده‌روی تا دانشگاه نیز، بسته به محل اقامت، گزینه‌های مناسبی هستند. هزینه تخمینی حمل‌ونقل عمومی کانادا در جدول زیر مطرح شده است.

وسیله حمل‌ونقل

میانگین هزینه ماهیانه (دلار کانادا)

اتوبوس

100- 150

مترو

65- 99

تاکسی (یک کیلومتر)

40- 50

هزینه غذا در کانادا

یکی از بخش‌های ضروری در هزینه تحصیل در کانادا، غذاست که برای دانشجویان بین‌المللی به‌طور معمول بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار کانادا هزینه دارد. جدول زیر در مورد قیمت ها در کانادا اطلاعات دقیق‌تری به شما ارائه می‌دهد.

اقلام خوراکی

قیمت تقریبی (دلار کانادا)

شیر (یک لیتر)

2.46

برنج (یک کیلو)

3.74

آب (یک و نیم لیتر)

1.84

سیب (یک کیلو)

4.24

تخم مرغ (12 عدد)

3.63

پنیر (یک کیلو)

12.99

مرغ (یک کیلو)

13.44

هزینه بیمه درمانی در کانادا

بخش مهم دیگری از هزینه زندگی دانشجویی در کانادا، هزینه بیمه درمانی است که اگرچه برخی استان‌ها دانشجویان بین‌المللی را به‌صورت رایگان یا با دریافت هزینه، بیمه می‌کنند، در بیشتر موارد بیمه درمانی استانی در دسترس نیست و لازم است بیمه خصوصی داشته باشید. برخی از طرح‌های مرتبط با بیمه خصوصی و هزینه آن‌ها در جدول زیر شرح داده شده است.

نام طرح بیمه

هزینه تقریبی (دلار کانادا)

iMED

225 برای سه ماه

BC MSP Program

74 برای یک ماه

AMS/GSS Health and Dental Plan

176.42 برای هشت ماه

بر اساس داده‌ها، میانگین حق بیمه سالانه برای دریافت بیمه درمانی حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار کانادا برای دانشجویان بین‌المللی است.

هزینه زندگی در شهرهای مختلف کانادا چقدر است؟

همانطور که مطرح شد شهریه دانشگاه های کانادا بسته به استان‌های این کشور متفاوت است. در این میان هزینه‌های زندگی نیز می‌تواند در هر شهر کانادا متفاوت باشد. به همین دلیل، در جدول زیر به هزینه زندگی در مهم‌ترین شهرهای کانادا اشاره می‌کنیم. بهترین دانشگاه های کانادا در این شهرها قرار گرفته‌اند.

شهر

متوسط هزینه زندگی در هر ماه (دلار کانادا)

تورنتو

22,000

مونترال

15,000

ونکوور

17,000

اتاوا

15,000

کبک

17,000

هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه‌ها و ویزای دانشجویی کانادا چقدر است؟

برای اینکه مدارک و درخواست پذیرش تحصیلی شما توسط دانشگاه بررسی شود، لازم است قبل از تمام شدن ددلاین دانشگاه های کانادا مبلغی را به‌عنوان اپلیکیشن فی (Application fee) به دانشگاه پرداخت کنید. هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه‌های کانادا بسته به دانشگاه انتخابی شما متفاوت و معمولا بین ۱۵ تا ۱۶۰ دلار کاناداست. با این حال، استفاده از برخی روش‌ها به شما در پرداخت نکردن اپلیکیشن فی کمک می‌کند.

از سوی دیگر، وقتی موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود شدید، برای اینکه بتوانید ویزای دانشجویی یا مجوز تحصیل (Study Permit) را اخذ کنید، نیاز به پرداخت هزینه ۱۵۰ دلار کانادا دارید. لازم است بدانید دریافت ویزای تحصیلی زمانی الزامی است که برنامه تحصیلی مورد نظر شما بیش از شش ماه طول بکشد.

هزینه های زندگی در کانادا - قیمت ها در کانادا - مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل
درس خواندن در کانادا

چگونه می‌توان در هزینه تحصیل در کانادا صرفه‌جویی کرد؟

فارغ از اینکه هزینه تحصیل در کانادا چقدر است، با رعایت برخی نکات می‌توانید در هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا صرفه‌جویی کنید. در ادامه با این نکات آشنا می‌شوید.

استفاده از بورسیه‌های تحصیلی کانادا

حدود ۸۰۰ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا وجود دارد. این بورسیه‌ها شامل کمک‌هزینه‌های تحصیلی، هزینه‌های اقامت، کمک‌هزینه سفر و بیمه درمانی می‌شوند. در صورتی که بتوانید موفق به دریافت بورسیه تحصیلی کانادا شوید هزینه زندگی دانشجویی در این کشور برای شما کاهش پیدا خواهد کرد.

استفاده از کارت دانشجویی

کانادا کشوری است که برای دانشجویان خود به‌شدت ارزش قائل است و تخفیف‌های متعددی را برای دانشجویان در نظر گرفته است. با استفاده از کارت دانشجویی خود می‌توانید از فروشگاه‌های بزرگ، کتابفروشی‌ها، رستوران‌ها یا در هنگام استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی تخفیف دریافت کنید.

کار پاره‌وقت در کانادا

یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش هزینه تحصیل در کانادا، انتخاب مشاغل پاره‌وقت است. ویزای دانشجویی کانادا به شما اجازه می‌دهد که بیش از ۲۰ ساعت در هفته در این کشور کار کنید و در نتیجه، یک منبع درآمد مناسب برای پوشش هزینه‌های مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل داشته باشید.

در پایان، کانادا یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرت تحصیلی است که مهم‌ترین دلایل این محبوبیت شامل وجود دانشگاه‌های معتبر در این کشور، امکان کار پس از فارغ‌التحصیلی و هزینه تحصیل کمتر نسبت به کشورهایی مانند آمریکا و استرالیاست. با این حال، قبل از اینکه تصمیم به تحصیل در این کشور بگیرید مهم است از هزینه درس خواندن در کانادا آگاه باشید و سپس برای آن برنامه‌ریزی کنید. همچنین، در هنگام ارسال درخواست پذیرش تحصیلی به دانشگاه های کانادا می‌توانید با استفاده از خدمات مقرون‌به‌صرفه پرداخت اپلیکیشن فی تهران پیمنت، در هزینه تحصیل در کانادا صرفه‌جویی کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

سوالات متداول

به طور معمول حداقل نمره کلی ۶.۵ آیلتس برای ارسال درخواست پذیرش تحصیلی کانادا لازم است. البته دانشگاه به دانشگاه ممکن است این عدد کمتر یا بیشتر باشد؛ به همین خاطر هنگامی که برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا اقدام می‌کنید، حتما الزامات دانشگاه را بررسی کنید.

برای تحصیل در کانادا در ابتدا مهم است که بدانید کدام دانشگاه برای شما مناسب‌تر است و ورود به آن آسان‌تر است. سپس، مدارک لازم را آماده کنید و قبل از ددلاین اپلای، این مدارک را برای دانشگاه‌های مورد نظر خود ارسال کنید.

دانشگاه های کانادا در سه مرحله دانشجو می‌پذیرند که محبوب‌ترین و بهترین مرحله، اپلای برای ترم پاییز است، زیرا در این مرحله، همه برنامه‌های تحصیلی و بیشترین کمک مالی به متقاضیان ارائه می‌شود.

این مدارک بسته به دانشگاه متفاوت هستند اما معمولا لازم است مدارک تحصیلی، رزومه، انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه را ارائه دهید.

ددلاین دانشگاه های کانادا بسته به اینکه می‌خواهید برای چه ترمی اپلای کنید متفاوت است اما ددلاین ترم پاییز از دسامبر تا مارس، ددلاین ترم زمستان از سپتامبر تا نوامبر و ددلاین ترم تابستان از اکتبر تا فوریه است.

1 comment
ندا
۱۳۹۹/۰۵/۰۸

اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید باید برای دوره‌های آموزشی که مدت زمان آن‌ها بیشتر از ۶ ماه است، نیاز به گرفتن ویزای تحصیلی کانادا دارید. از مواردی که باعث سهولت در گرفتن ویزای تحصیلی کانادا می‌شود توانایی پوشش مخارج دست کم یک سال تمام زندگی و تحصیل در کانادا (شهریه بعلاوه هزینه زندگی)

نظر شما چیست؟