homeخانهleftApplyleftهزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

pen نیلوفر میثاقی
calendar ۱۳۹۸/۰۱/۰۷
eye 789 بازدید

کانادا یکی از معروف‌ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان خارجی به شمار می‌رود و تجربیات و فرصت‌های متنوعی را در کشوری که به مصرف گرایی، شهرهای چند فرهنگی و زیبایی طبیعی آن معروف است فراهم می‌کند. اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، خبر خوب آن است که هزینه شهریه در این کشور به طور معمول ارزان‌تر از سایر کشورهای بزرگ انگلیسی زبان (آمریکا، انگلیس و استرالیا) است؛ با این حال این هزینه در مقایسه با سایر کشورها گران است.

شورای وزارت آموزش کانادا (CMEC) ابزار آنلاینی را ارائه کرده است که به دانشجویان خارجی آینده‌نگر، امکان محاسبه سریع هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های مختلف کانادا را می‌دهد و همینطور راهنمایی‌های لازم برای مدارک مورد نیاز برای اپلای را فراهم می‌کند.

شهریه‌ در کانادا

دانشگاه‌های کانادا شهریه‌های مخصوص به خود را دارند و این هزینه بسته به چندین فاکتور تغییر می‌کند:

 • دوره دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید
 • این که شما دانشجوی خارجی هستید یا داخلی
 • این که در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کنید یا کارشناسی ارشد.

بنا بر آخرین گزارش مرکز آمار کانادا، شهریه‌های دانشگاه‌های کانادا به طور متوسط حدود ۳٫۳ درصد برای دانشجویان داخلی مقطع کارشناسی و ۶٫۳ درصد برای دانشجویان خارجی مقطع کارشناسی در سال‌های ۲۰۱۹-۲۰۱۸ می‌باشند.

شهروندان کانادایی که در کانادا تحصیل می‌کنند باید انتظار داشته باشند که سالانه متوسط هزینه ۶,۸۳۸ دلار کانادا را برای دوره‌های کارشناسی و سالانه ۷,۰۸۶ دلار کانادا را برای دوره‌‌های کارشناسی ارشد پرداخت کنند.

شهریه دوره‌های کارشناسی در کانادا

بنابر مرکز آمار کانادا، متوسط شهریه برای دانشجویان خارجی در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به میزان سالانه ۲۷,۱۵۹ دلار کانادا (حدود ۲۳,۳۰۰ دلار آمریکا) می‌باشد. هزینه‌ دوره‌های دانشگاهی بازرگانی و مدیریت از متوسط شهریه کشور پایین‌تر و به میزان سالانه ۲۶,۳۹۵ دلار کانادا (۲۰,۰۰۰ دلار آمریکا) است.

شهریه دوره‌های کارشناسی ارشد در کانادا

در صورتی که قصد دارید در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا تحصیل کنید، شهریه‌ها معمولا ارزان‌تر هستند و هزینه آن‌ها بسته به دوره دانشگاهی مورد نظر شما تغییر می‌کند. مرکز آمار کانادا متوسط شهریه دوره‌های کارشناسی ارشد را در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به میزان ۱۶,۴۹۷ دلار کانادا تعیین کرده است که معادل حداکثر ۱۲,۵۰۰ دلار آمریکا می‌باشد و نسبت به سال‌های گذشته تنها ۱ درصد افزایش قیمت داشته است.

دوره‌های دانشگاهی مدیریت اجرایی (executive MBA) گران‌ قیمت‌ترین دوره‌های کارشناسی ارشد هستند که به طور متوسط حدود ۴۹,۷۹۸ دلار کانادا (حدود ۳۷,۷۰۰ دلار آمریکا) قیمت دارند؛ در حالی که متوسط قیمت دوره‌های عادی MBA به مقدار ۳۰,۵۷۰ دلار کانادا (حدود ۲۳,۱۶۰ دلار آمریکا) می‌باشند. برای دریافت اطلاعات بیش‌تر در مورد تحصیل MBA در کانادا به اینجا مراجعه کنید.

 

تحصیل در کانادا

 

هزینه زندگی در کانادا

با این که مقررات ویزای دانشجویی کانادا می‌گوید شما باید حداقل ۱۰,۰۰۰ دلار کانادا (حدود ۷,۵۷۰ دلار آمریکا) یا ۱۱,۰۰۰ دلار کانادا (معادل حدود ۸,۳۰۰ دلار آمریکا در صورتی که در کبک تحصیل کنید) را برای تامین هزینه شهریه داشته باشید، شما احتمالا به بودجه‌ای بیش‌تر از این مقدار برای تامین هزینه‌های زندگی نیاز دارید. مخارج زندگی بسته به جا و میزان مخارج زندگی شما بسیار متفاوت است و شهرهای بزرگ به طور معمول برای زندگی گران‌تر هستند.

دانشگاه مونترآل (Université de Montréal) تخمین می‌زند که دانشجویان به طور کلی برای تامین مخارج مسکن، غذا، هزینه‌های محل سکونت، کتاب و تدارکات دوره دانشگاهی، هزینه‌های تلفن و مخارج متفرقه به سالانه ۱۵,۰۵۰ دلار کانادا نیاز دارند. دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia) که در ونکوور واقع شده نیز مخارج زندگی را سالانه ۱۵,۵۰۰ دلار کانادا به استثنای بیمه سلامت اجباری تحت پوشش برنامه سلامت BC که سالانه ۸۶۴ دلار کانادا هزینه دارد، تخمین می‌زند. بنابر مطالعات هزینه زندگی Macer، شهرهای تورنتو و ونکوور دو شهر گران قیمت کانادا برای زندگی هستند و به خصوص هزینه اجاره در این دو شهر بالا است.

سه روش سکونت دانشجویی (خانه، خوابگاه دانشگاه و خوابگاه خصوصی) بسیار از نظر قیمت با یکدیگر تفاوت دارند و دانشجویان باید سالانه از ۳,۰۰۰ تا ۷,۵۰۰ دلار کانادا (۲,۵۵۰ تا ۵,۶۴۰ دلار آمریکا) برای خوابگاه دانشگاه بپردازند. خوابگاه خصوصی مشترک، سالانه حدود ۸,۴۰۰ دلار کانادا (۶,۳۲۰ دلار آمریکا) به علاوه هزینه قبوض قیمت دارد. خوابگاه دانشگاه معمولا ارزان‌تر است و برخی از دانشگاه‌ها برنامه‌های غذایی را ارائه می‌دهند که به شما امکان خرید خوراک از بازار دانشگاه را می‌دهد.

در ادامه مثال‌هایی از متوسط مخارج زندگی در کانادا قرار داده می‌شود که از سایت Numbeo در دسامبر ۲۰۱۸ برداشته شده:

 • غذای رستوران: ۱۵ دلار کانادا (۱۱ دلار آمریکا) برای هر نفر
 • بلیط یک طرفه برای حمل و نقل عمومی: ۳ دلار کانادا (۲٫۲۵ دلار آمریکا)
 • یک عدد نان: ۲٫۷۹ دلار کانادا (حدود ۲٫۱۰ دلار آمریکا)
 • بلیط سینما: ۱۳ دلار کانادا (حدود ۹٫۷۸ دلار آمریکا)
 • هزینه ماهانه باشگاه: ۴۹ دلار کانادا (حدود ۳۷ دلار آمریکا)

همچنین باید به خاطر داشته باشید که در طول تحصیل خود در کانادا باید هزینه بیمه اجباری را بپردازید. این هزینه حداکثر ۶۰۰ تا ۸۰۰ دلار کانادا (حدود ۴۵۰ تا ۶۰۰ دلار آمریکا) می‌باشد. همچنین ایده خوبی است که بودجه‌ای را برای هزینه‌های متفرقه مانند خرید پوشاک گرم نیز کنار بگذارید.

ویزای دانشجویی و هزینه‌های اپلای

شما باید برای تحصیل در کانادا مجوز تحصیل کانادا را دریافت کنید که در طول مدت ماندن شما در کانادا به منزله ویزای دانشجویی است. در صورتی که دوره آموزشی شما تنها ۶ ماه یا ‌کم‌تر به طول می‌انجامد، به مجوز تحصیل کانادا نیازی ندارید. هزینه اپلای برای مجوز تحصیل، ۱۵۰ دلار کانادا (حدود ۱۱۵ دلار آمریکا) می‌باشد.

هزینه‌های اپلای برای دانشگاه‌های کانادا بسته به دانشگاه و کشوری که اهل آن هستید متفاوت است. برای مثال، دانشگاه بریتیش کلمبیا از دانشجویان کانادایی ۶۹٫۲۵ دلار کانادا و از دانشجویان خارجی ۱۱۶٫۲۵ دلار کانادا (حدود ۸۷ دلار آمریکا) هزینه دریافت می‌کند.در صورتی که یک دانشجوی خارجی اهل کشورهای توسعه یافته باشید، ممکن است بتوانید هزینه‌ای کم‌تر از این مقدار پرداخت کنید.

 

کمک هزینه تحصیل در کانادا

کمک هزینه‌های دانشجویی، کمک‌های مالی و بورسیه برای دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در کانادا را دارند، هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد موجود هستند. این کمک‌های مالی، کمک هزینه‌های دانشجویی برای دستاوردهای ورزشی و آکادمیک و کمک‌ هزینه‌های مخصوص به رشته‌های تحصیلی خاص را شامل می‌شوند.

بسیاری از دانشگاه‌های کانادا کمک هزینه مخصوص به خود را ارائه می‌کنند؛ بنابراین شما می‌توانید برای کمک هزینه‌ای که دانشگاه مورد نظر شما ارائه داده نیز اپلای کنید. در تمامی موارد این اهمیت دارد که هرچه سریع‌تر اپلای کنید؛ زیرا بودجه کمک هزینه دانشجویی محدود است و رقابت بسیاری برای آن وجود دارد. همچنین به داوطلبان خارجی توصیه می‌شود کمک هزینه‌های دانشجویی که در کشور خود آن‌ها جهت تحصیل در خارج از کشور ارائه شده است را نیز بررسی کنند.

یک منبع موثق برای کمک هزینه‌های تحصیل در کانادا برنامه کمک هزینه رفاه کانادا (Canadian Commonwealth Scholarship Program) است که کمک هزینه‌های تحصیلی را برای دانشجویان سایر کشورها فراهم می‌کند. همچنین ممکن است اطلاعات کمک مالی را در سایت مرکز اطلاعات کانادا برای اعتبارات بین‌المللی (Canadian Information Centre for International Credentials website) نیز بیابید. کمک هزینه‌های بیش‌تر برای تحصیل در کانادا را می‌توانید در اینجا بیابید.

 

تحصیل در کانادا

 

کار دانشجویی در کانادا

در صورتی که قصد دارید در زمان تحصیل در کانادا کار پاره وقت داشته باشید تا از خود حمایت مالی کنید، می‌توانید به مدت حداکثر ۲۰ ساعت در هفته در طول سال تحصیلی و در تعطیلاتی مانند زمستان یا تابستان خارج از محیط دانشگاه و بدون نیاز به مجوز کاری، کار کنید.

برای این که واجد شرایط کار دانشجویی شوید، باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • مجوز تحصیلی معتبر داشته باشید.
 • دانشجوی تمام وقت باشید.
 • در یک موسسه مخصوص آموزش یا مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ثبت نام کرده باشید.
 • در حال تحصیل در یک دوره آموزشی آکادمیک، فنی و حرفه‌ای یا تخصصی باشید که در پایان به شما یک مدرک، دیپلم یا گواهی داده می‌شود و حداقل ۶ ماه به طول می‌انجامد.

همچنین شما به شماره بیمه اجتماعی (SIN) خدمات کانادا نیاز دارید تا در کانادا کار کنید یا از مزایا و خدمات برنامه‌های دولتی بهره‌مند شوید.

 

 

منبع: Top Universities

Rate this post
1 comment
ندا
۱۳۹۹/۰۵/۰۸

اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید باید برای دوره‌های آموزشی که مدت زمان آن‌ها بیشتر از ۶ ماه است، نیاز به گرفتن ویزای تحصیلی کانادا دارید. از مواردی که باعث سهولت در گرفتن ویزای تحصیلی کانادا می‌شود توانایی پوشش مخارج دست کم یک سال تمام زندگی و تحصیل در کانادا (شهریه بعلاوه هزینه زندگی)

نظر شما چیست؟