صفحه اصلی

خدمات

خدمات

  • آزمون ها
  • سفارت ها
  • اپلای
  • انواع گیفت کارت
  • سایر سفارش ها

وبلاگ

پشتیبانی

جستجو

جستجوهای پرتکرار:
تافل آیلتس دولینگو
home تهران پیمنت left وبلاگ left اپلای و مهاجرت left کانادا left هزینه تحصیل و درس خواندن در کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل و درس خواندن در کانادا چقدر است؟

به‌روزرسانی: ۱۴۰۲/۱۲/۰۵

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟ اگر به درس خواندن در کانادا علاقه‌مندید، یکی از مهم‌ترین نکاتی که لازم است در نظر بگیرید پاسخ به این سوال است. خوشبختانه هزینه تحصیل در کانادا نسبت به هزینه تحصیل در کشورهایی مانند آمریکا و استرالیا مقرون‌به‌صرفه است و بنابراین، می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور باشد. ما در این مقاله قصد داریم به انواع هزینه‌های مرتبط با درس خواندن در دانشگاه‌های کانادایی در سال ۲۰۲۳ بپردازیم تا بتوانید برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل داشته باشید.

هزینه تحصیل در کانادا - شهریه دانشگاه های کانادا - هزینه زندگی در کانادا
هزینه درس خواندن در کانادا

شهریه دانشگاه‌های کانادا چقدر است؟

هر دانشگاه کانادا انتخاب می‌کند که چقدر از دانشجویان شهریه بگیرد و این بستگی به کشور محل اقامت دانشجو، رشته تحصیلی، استانی که دانشگاه در آن قرار دارد و همچنین، مقطع تحصیلی دارد. متوسط شهریه سالانه دانشگاه های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی بر اساس رشته و مقطع تحصیلی در جدول زیر مشخص شده است.

رشته تحصیلی

میانگین شهریه دانشگاه در مقطع Undergraduate (دلار کانادا)

میانگین شهریه دانشگاه در مقطع Graduate (دلار کانادا)

آموزش

۲۳,۶۳۰

۱۸,۸۵۴

هنرهای تجسمی و نمایشی و فناوری‌های ارتباطی

۴۶,۹۸۰

۱۶,۸۹۵

علوم انسانی

۳۴,۱۸۶

۱۵,۴۰۶

علوم اجتماعی و رفتاری و مطالعات حقوقی

۳۳,۷۷۶

۱۷,۱۲۷

حقوق

۴۲,۲۲۴

۱۹,۴۴۲

کسب‌وکار و مدیریت

۳۳,۹۰۱

۲۷,۸۷۵

MBA اجرایی (Executive)

-

۷۶,۶۸۷

MBA معمولی (Regular)

-

۴۱,۷۶۷

علوم و فنون فیزیکی و زیستی

۳۷,۴۱۱

۱۷,۱۳۸

ریاضیات، کامپیوتر و علوم اطلاعات

۳۹,۰۰۰

۱۹,۸۶۵

مهندسی

۳۹,۵۶۲

۱۹,۸۶۵

معماری

۵۵,۸۷۵

۲۷,۵۵۰

کشاورزی و منابع طبیعی

۳۲,۴۶۲

۱۶,۵۲۱

دندانپزشکی

۵۹,۵۱۵

۲۷,۷۱۲

پزشکی

۵۸,۷۹۰

-

پرستاری

۲۶,۲۰۳

۱۸,۴۲۵

داروسازی

۴۲,۳۲۳

۱۵,۳۱۷

دامپزشکی

۶۸,۲۵۶

۹,۷۲۶

بینایی‌سنجی

-

۱۵,۰۹۲

سایر رشته‌های مرتبط با سلامت و تناسب اندام

۲۶,۸۳۷

۲۱,۸۶۸

خدمات شخصی، حفاظتی و حمل‌ونقل

۲۷,۳۲۵

۱۱,۷۶۵

شهریه دانشگاه های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی به‌طور قابل‌توجهی بالاتر از شهریه دانشگاه برای دانشجویان کانادایی است. با این حال، مبلغ آن هنوز هم کمتر از مبلغ شهریه دانشگاه های آمریکا، استرالیا و بریتانیاست. به همین دلیل، برخی میان مهاجرت به آمریکا یا کانادا، اپلای برای دانشگاه‌های کانادا را ترجیح می‌دهند. علاوه بر این، هزینه تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس و فوق لیسانس بسته به استانی که دانشگاه در آن قرار دارد متفاوت است. به همین دلیل، ما در جدول زیر میانگین شهریه دانشگاه های کانادا را بر اساس استان معرفی کرده‌ایم.

استان کانادا

میانگین شهریه دانشگاه در مقطع Undergraduate (دلار کانادا)

میانگین شهریه دانشگاه در مقطع Graduate (دلار کانادا)

نیوفاندلند و لابرادور

۱۶,۷۸۶

۵,۳۲۷

پرنس ادوارد آیلند

۱۹,۶۶۶

۱۰,۸۸۹

نوا اسکوشیا

۲۱,۲۲۴

۲۳,۲۷۵

نیوبرانزویک

۱۷,۰۲۴

۱۳,۴۲۷

کبک

۲۹,۸۲۷

۱۹,۲۸۸

انتاریو

۴۵,۲۴۲

۲۷,۱۴۹

هزینه آزمون

۵۹ دلار

۲۶۵ دلار

مانیتوبا

۱۸,۴۵۹

۱۲,۳۸۷

ساسکچوان

۲۴,۵۴۱

۷,۷۹۰

آلبرتا

۲۹,۶۱۰

۱۶,۸۳۳

بریتیش کلمبیا

۳۲,۹۰۹

۲۱,۷۵۰

هزینه اقامت در کانادا چقدر است؟

وقتی در کانادا دانشجو هستید، برای اقامت گزینه‌های مختلفی در دسترس شماست. این گزینه‌ها شامل هوم استی (HomeStay)، خوابگاه دانشگاه یا مسکن خصوصی هستند که هزینه هر یک از آن‌ها متفاوت است. در ادامه با گزینه‌ها و هزینه اقامت تحصیلی کانادا آشنا می‌شوید.

اقامتگاه‌های دانشگاه‌ها

  • خوابگاه‌های دانشجویی: خوابگاه‌های دانشجویی ساختمان‌هایی درون یا نزدیک دانشگاه هستند که چندین اتاق دارند و دانشجوها را در خود جای می‌دهند. هر خوابگاه برنامه متفاوتی برای ارائه این اتاق‌ها به دانشجویان دارد و امکانات آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است. در بیشتر مواقع، لوازم خانگی و غذا از سوی خوابگاه ارائه می‌شود. هزینه اجاره خوابگاه دانشجویی در کانادا تقریبا بین ۲۵۰ تا ۶۲۵ دلار کانادا متغیر است.
  • خانه‌های شهری (Townhouses): خانه‌های شهری اقامتگاه‌های دیگری هستند که توسط دانشگاه ارائه می‌شوند. آن‌ها خانه‌های چهار یا پنج‌اتاقه‌ای هستند که در داخل محوطه دانشگاه یا نزدیک به آن قرار دارند. این خانه‌ها معمولا از امکانات و آزادی بیشتری نسبت به خوابگاه‌ها برخوردارند و هزینه تقریبی آن‌ها بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ دلار کانادا متغیر است.

اقامتگاه‌های خارج از دانشگاه

  • آپارتمان‌های اجاره‌ای: بسیاری از صاحبخانه‌ها در کانادا آپارتمان‌های خود را به دانشجویان بین‌المللی اجاره می‌دهند. هزینه اجاره خانه در کانادا بر اساس موقعیت مکانی و امکانات موجود به‌طور قابل‌توجهی متفاوت و به‌طور تقریبی بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار کانادا در ماه است.
  • هوم استی: هوم استی به معنی زندگی کردن در خانه خانواده‌ای کانادایی است که یکی از اتاق‌های خانه خود را به مهاجران اجاره می‌دهند و معمولا شامل غذا نیز می‌شود. هزینه تقریبی هوم استی در کانادا بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ دلار کاناداست.

هزینه زندگی در کانادا چقدر است؟

قبل از اینکه به میزان هزینه زندگی در کانادا بپردازیم لازم است بدانید که برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا علاوه بر داشتن شهریه دانشگاه نیاز به حداقل ۱۰ هزار دلار کانادا (یا ۱۱ هزار دلار کانادا برای تحصیل در کبک) دارید. هرچند هزینه تحصیل در کانادا از این رقم بسیار بیشتر است. برای اینکه از هزینه های زندگی در کانادا اطلاعات دقیق‌تری داشته باشید در ادامه هزینه حمل‌ونقل، غذا و بیمه سلامت در کانادا را شرح می‌دهیم. علاوه بر این، برای محاسبه هزینه‌های کلی زندگی در کانادا می‌توانید از محاسبه گر هزینه تحصیل و زندگی برای دانشجویان که توسط سایت EduCanada طراحی شده است کمک بگیرید.

هزینه حمل‌ونقل در کانادا

حمل‌ونقل عمومی در کانادا بسیار کارآمد و ایمن است و با توجه به هزینه کمتر آن، بهترین گزینه برای دانشجویان محسوب می‌شود. با این حال، دوچرخه‌سواری یا پیاده‌روی تا دانشگاه نیز، بسته به محل اقامت، گزینه‌های مناسبی هستند. هزینه تخمینی حمل‌ونقل عمومی کانادا در جدول زیر مطرح شده است.

وسیله حمل‌ونقل

میانگین هزینه ماهیانه (دلار کانادا)

اتوبوس

۱۰۰- ۱۵۰

مترو

۶۵- ۹۹

تاکسی (یک کیلومتر)

۴۰- ۵۰

هزینه غذا در کانادا

یکی از بخش‌های ضروری در هزینه تحصیل در کانادا، غذاست که برای دانشجویان بین‌المللی به‌طور معمول بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار کانادا هزینه دارد. جدول زیر در مورد قیمت ها در کانادا اطلاعات دقیق‌تری به شما ارائه می‌دهد.

اقلام خوراکی

قیمت تقریبی (دلار کانادا)

شیر (یک لیتر)

۲.۴۶

برنج (یک کیلو)

۳.۷۴

آب (یک و نیم لیتر)

۱.۸۴

سیب (یک کیلو)

۴.۲۴

تخم مرغ (۱۲ عدد)

۳.۶۳

پنیر (یک کیلو)

۱۲.۹۹

مرغ (یک کیلو)

۱۳.۴۴

هزینه بیمه درمانی در کانادا

بخش مهم دیگری از هزینه زندگی دانشجویی در کانادا، هزینه بیمه درمانی است که اگرچه برخی استان‌ها دانشجویان بین‌المللی را به‌صورت رایگان یا با دریافت هزینه، بیمه می‌کنند، در بیشتر موارد بیمه درمانی استانی در دسترس نیست و لازم است بیمه خصوصی داشته باشید. برخی از طرح‌های مرتبط با بیمه خصوصی و هزینه آن‌ها در جدول زیر شرح داده شده است.

نام طرح بیمه

هزینه تقریبی (دلار کانادا)

iMED

۲۲۵ برای سه ماه

BC MSP Program

۷۴ برای یک ماه

AMS/GSS Health and Dental Plan

۱۷۶.۴۲ برای هشت ماه

بر اساس داده‌ها، میانگین حق بیمه سالانه برای دریافت بیمه درمانی حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار کانادا برای دانشجویان بین‌المللی است.

هزینه زندگی در شهرهای مختلف کانادا چقدر است؟

همانطور که مطرح شد شهریه دانشگاه های کانادا بسته به استان‌های این کشور متفاوت است. در این میان هزینه‌های زندگی نیز می‌تواند در هر شهر کانادا متفاوت باشد. به همین دلیل، در جدول زیر به هزینه زندگی در مهم‌ترین شهرهای کانادا اشاره می‌کنیم. بهترین دانشگاه های کانادا در این شهرها قرار گرفته‌اند.

شهر

متوسط هزینه زندگی در هر ماه (دلار کانادا)

تورنتو

۲۲,۰۰۰

مونترال

۱۵,۰۰۰

ونکوور

۱۷,۰۰۰

اتاوا

۱۵,۰۰۰

کبک

۱۷,۰۰۰

هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه‌ها و ویزای دانشجویی کانادا چقدر است؟

برای اینکه مدارک و درخواست پذیرش تحصیلی شما توسط دانشگاه بررسی شود، لازم است قبل از تمام شدن ددلاین دانشگاه های کانادا مبلغی را به‌عنوان اپلیکیشن فی (Application fee) به دانشگاه پرداخت کنید. هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه‌های کانادا بسته به دانشگاه انتخابی شما متفاوت و معمولا بین ۱۵ تا ۱۶۰ دلار کاناداست. با این حال، استفاده از برخی روش‌ها به شما در پرداخت نکردن اپلیکیشن فی کمک می‌کند.

از سوی دیگر، وقتی موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود شدید، برای اینکه بتوانید ویزای دانشجویی یا مجوز تحصیل (Study Permit) را اخذ کنید، نیاز به پرداخت هزینه ۱۵۰ دلار کانادا دارید. لازم است بدانید دریافت ویزای تحصیلی زمانی الزامی است که برنامه تحصیلی مورد نظر شما بیش از شش ماه طول بکشد.

هزینه های زندگی در کانادا - قیمت ها در کانادا - مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل
درس خواندن در کانادا

چگونه می‌توان در هزینه تحصیل در کانادا صرفه‌جویی کرد؟

فارغ از اینکه هزینه تحصیل در کانادا چقدر است، با رعایت برخی نکات می‌توانید در هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا صرفه‌جویی کنید. در ادامه با این نکات آشنا می‌شوید.

استفاده از بورسیه‌های تحصیلی کانادا

حدود ۸۰۰ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا وجود دارد. این بورسیه‌ها شامل کمک‌هزینه‌های تحصیلی، هزینه‌های اقامت، کمک‌هزینه سفر و بیمه درمانی می‌شوند. در صورتی که بتوانید موفق به دریافت بورسیه تحصیلی کانادا شوید هزینه زندگی دانشجویی در این کشور برای شما کاهش پیدا خواهد کرد.

استفاده از کارت دانشجویی

کانادا کشوری است که برای دانشجویان خود به‌شدت ارزش قائل است و تخفیف‌های متعددی را برای دانشجویان در نظر گرفته است. با استفاده از کارت دانشجویی خود می‌توانید از فروشگاه‌های بزرگ، کتابفروشی‌ها، رستوران‌ها یا در هنگام استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی تخفیف دریافت کنید.

کار پاره‌وقت در کانادا

یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش هزینه تحصیل در کانادا، انتخاب مشاغل پاره‌وقت است. ویزای دانشجویی کانادا به شما اجازه می‌دهد که بیش از ۲۰ ساعت در هفته در این کشور کار کنید و در نتیجه، یک منبع درآمد مناسب برای پوشش هزینه‌های مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل داشته باشید.

در پایان، کانادا یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرت تحصیلی است که مهم‌ترین دلایل این محبوبیت شامل وجود دانشگاه‌های معتبر در این کشور، امکان کار پس از فارغ‌التحصیلی و هزینه تحصیل کمتر نسبت به کشورهایی مانند آمریکا و استرالیاست. با این حال، قبل از اینکه تصمیم به تحصیل در این کشور بگیرید مهم است از هزینه درس خواندن در کانادا آگاه باشید و سپس برای آن برنامه‌ریزی کنید. همچنین، در هنگام ارسال درخواست پذیرش تحصیلی به دانشگاه های کانادا می‌توانید با استفاده از خدمات مقرون‌به‌صرفه پرداخت اپلیکیشن فی تهران پیمنت، در هزینه تحصیل در کانادا صرفه‌جویی کنید.

نیلوفر میثاقی هستم و علاقمند به دنیای محصول، محتوا و مارکتینگ.

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ندا

۱۳۹۹/۰۵/۰۸

اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید باید برای دوره‌های آموزشی که مدت زمان آن‌ها بیشتر از ۶ ماه است، نیاز به گرفتن ویزای تحصیلی کانادا دارید. از مواردی که باعث سهولت در گرفتن ویزای تحصیلی کانادا می‌شود توانایی پوشش مخارج دست کم یک سال تمام زندگی و تحصیل در کانادا (شهریه بعلاوه هزینه زندگی)