چگونه اپلیکیشن فی را پرداخت کنیم؟ (راهنمای کامل)

pen سحر مجاب
calendar تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۸
eye 2143 بازدید

هنگامی که برای اپلای در دانشگاه‌های خارجی اقدام می‌کنید، معمولاً مبلغی با عنوان اپلیکیشن فی (Application Fee) باید بپردازید. اپلیکیشن فی هزینه‌ای است که برای بررسی درخواست پذیرش تحصیلی خود توسط بخش پذیرش دانشگاه مربوطه، پرداخت می‌کنید. پرداخت هزینه اپلیکیشن فی در دانشگاه‌های خارجی برای متقاضیان ایرانی کار چندان راحتی نیست؛ بنابراین در این مطلب درباره پرداخت هزینه اپلیکیشن فی (Application Fee) بیشتر صحبت می‌کنیم و نحوه پرداخت اپلیکیشن فی به روش‌های مختلف را شرح می‌دهیم.

پرداخت آنلاین اپلیکیشن فی دانشگاه هنگام اپلای

راهنمای کامل پرداخت هزینه اپلیکیشن فی (Application Fee)

چرا باید اپلیکیشن فی بپردازیم؟

به طور معمول اپلیکیشن فی برای تامین هزینه پیشبرد مصاحبه‌ها، پاسخ به سوالات متقاضیان و سنجش آن‌ها صرف می‌شود. برخی از دانشگاه‌ها این هزینه را رایگان در نظر می‌گیرند. البته راه‌هایی وجود دارد تا با استفاده از آن بتوانید برای چشم‌پوشی از اپلیکیشن فی (ویو کردن) درخواست بدهید و آن را پرداخت نکنید. ضمن اینکه دانشگاه‌های مطرح برای کنترل تعداد درخواست‌های اپلای دریافتی خود که مقداری قابل توجه است، این هزینه را دریافت می‌کنند تا فقط افرادی که واقعاً قصد تحصیل در آن دانشگاه‌ها را دارند، با صرف هزینه، اراده جدی خود را برای اخذ پذیرش نشان دهند.

دلایل متعددی برای اخذ اپلیکیشن فی ذکر می‌شود. یکی از این دلایل مربوط به هزینه‌ای است که بخش پذیرش دانشگاه برای پایش متقاضیان صرف می‌کند. بررسی درخواست‌ها، برگزاری جلسات مصاحبه آنلاین و پاسخگویی به سوالات دانشجویان از جمله دلایلی است که اخذ اپلیکیشن فی را موجه جلوه می‌دهد.

اما این موضوع تنها دلیل برای اخذ اپلیکیشن فی نیست. اپلیکیشن فی می‌تواند دانشجویان مصمم را از میان افرادی که فقط علاقه دارند در دانشگاه خاصی تحصیل کنند، جدا کند. دانشجویانی که به طور قطع برای تحصیل در دانشگاهی خاص درخواست می‌دهند هزینه‌های لازم را نیز می‌پردازند. اما افرادی که همزمان برای تعداد زیادی دانشگاه درخواست پذیرش ارسال می‌کنند در نهایت بین گزینه‌های متعدد، باید یکی را انتخاب کنند. این مسئله برای تمامی دانشگاه‌هایی که با صرف وقت درخواست این افراد را بررسی کرده‌اند، هزینه‌بر بوده است.

خوب است بدانید هر موسسه دانشگاهی قوانین مشخصی برای پرداخت هزینه‌ها اعلام می‌کند. البته بیشتر دانشگاه‌ها دستورالعمل یکسانی را برای نحوه پرداخت اپلیکیشن فی درنظر می‌گیرند و متقاضیان قبل از پایان مهلت تعیین شده (Deadline) و پیش از سابمیت درخواست پذیرش خود، باید آن را پرداخت کنند.

در این بین هزینه دیگری با نام دیپازیت فی وجود دارد که گاهی متقاضیان مهاجرت تحصیلی این دو را با هم یکی در نظر می‌گیرند. پیش از دانستن نحوه پرداخت هزینه اپلیکیشن فی، می‌توانید مطلب تفاوت میان دیپازیت فی و اپلیکیشن فی چیست؟ را مطالعه کنید تا به طور دقیق تفاوت میان این دو را بشناسید.

نحوه پرداخت اپلیکیشن فی (Application Fee)

معرفی روش‌های مختلف پرداخت هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه

پرداخت آنلاین اپلیکیشن فی

مرسوم‌ترین روش پرداخت اپلیکیشن فی، پرداخت به صورت آنلاین با ویزا کارت (Visa Card) یا مستر کارت (Master Card) است. این‌ها کارت های پرداخت آنلاین ارزی هستند که در ادبیات مرسوم کشور به آن‌ها کردیت کارت، دبیت کارت، کارت اعتباری ارزی، کارت ارزی، کارت هدیه ارزی، گیفت کارت ارزی و مواردی از این دست هم می‌گویند. این کارت‌ها درست مثل کارت‌های بانکیِ عضو شتاب عمل می‌کنند. البته ارز مورد استفاده در ویزا کارت و مستر کارت در کشور ما به سادگی در دسترس نیست؛ در نتیجه یا باید به شکلی آن‌ها را تهیه کنید، یا از دوستان، آشنایان و اقوام خود در خارج از کشور برای انجام این پرداخت‌ها کمک بگیرید؛ یا از شرکت‌های واسطه پرداخت برای انجام پرداخت‌های بین‌المللی استفاده کنید.

به طور کلی روند پرداخت هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه‌ها به صورت زیر است:

ابتدا باید به وب‌سایت رسمی دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید. برای دریافت جزئیات هر برنامه تحصیلی، جزئیات مرتبط با تکمیل درخواست پذیرش یا همان اپلکیشن و در نهایت پرداخت اپلیکیشن فی در بخش «پذیرش به صورت آنلاین» (Apply Online) را مشاهده کنید و پس از طی کردن مراحل، ورود اطلاعات و آپلود مدارک، به مرحله Submit اپلیکیشن می‌رسید، جایی که معمولاً لازم است پیش از آن، اپلیکیشن فی خود را پرداخت کنید. دقت کنید که شما فقط تا زمان ددلاین (Deadline) برای انجام همه کارهای گفته شده فرصت دارید.

نکته حائز اهمیت این است که معمولاً پیش از اتمام مراحل ورود اطلاعات و آپلود مدارک، امکان سابمیت اپلیکیشن خود را ندارید و پرداخت اپلیکیشن فی معمولاً آخرین مرحله پیش از Submit اپلیکیشن است. نکته مهمتر این است که پس از پرداخت اپلیکیشن فی و سابمیت اپلیکیشن، معمولاً دیگر امکان ویرایش اطلاعات و آپلود بسیاری از مدارک وجود ندارد و فقط احتمالاً می‌توانید مدارک تکمیلی را آپلود کنید. معمولا مرحله دریافت توصیه نامه از استادها (Recommendation Letter) نیز پس از پرداخت اپلیکیشن فی اتفاق می‌افتد.

نکات پرداخت اپلیکیشن فی

پیش از آشنایی با روش‌های پرداخت هزینه اپلیکیشن فی، ۳ نکته زیر را بخوانید:

  • به طور معمول اپلیکیشن فی در آمریکا و کانادا قابل استرداد (Refundable) نیست؛ بنابراین بهتر است برای دانشگاه‌هایی اقدام کنید که احتمال اخذ پذیرشتان بالا باشد. البته در مواردی استثنائی دانشگاه‌ها اپلیکیشن فی را باز می‌گردانند اما بهتر است روی آن حساب نکنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این‌باره، پیشنهاد می‌کنیم مطلب معرفی دانشگاه‌ های بدون اپلیکیشن فی را مطالعه کنید.
  • اپلیکیشن فی را نمی‌توانید پیش از ارسال فرم درخواست پذیرش برای دانشگاه موردنظرتان ارسال کنید. پس ابتدا فرم درخواست پذیرش دانشگاه را تکمیل کرده و مدارک مورد نیاز را آپلود کنید. وقتی به مرحله Submit اپلیکیشن خود رسیدید، تا پیش از رسیدن ددلاین با پرداخت اپلیکیشن فی، درخواست خود را سابمیت کنید.
  • مبلغ اپلیکیشن فی برای هر دانشگاه متفاوت است. مبلغ اپلیکیشن فی در دانشگاه‌های کشور کانادا به طور معمول عددی بین ۱۵ تا ۱۶۰ دلار کاناداست و این مقدار به طور تقریبی برای آمریکا بین ۱۵ تا ۱۰۰ دلار آمریکا است. این عدد برای دانشگاه‌های اروپایی به مراتب پایین‌تر است. توجه داشته باشید که تنها مرجع مطمئن و به‌روز برای مبلغ اپلیکیشن فی هر Program یا برنامه آموزشی، وب سایت دانشگاه است. چنانچه نیاز به کسب اطلاعات درباره هزینه اپلیکیشن فی در دانشگاه‌های ایالات متحده و کانادا داشته باشید می‌توانید به مطالب همه چیز درباره اپلیکیشن فی دانشگاه های آمریکا و هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه‌های کانادا، از سیر تا پیاز مراجعه کنید. همچنین با مطالعه مطلب اپلیکیشن فی دانشگاه ‌های کانادا چیست و چگونه پرداخت می‌شود؟ می‌توانید اطلاعات کافی در این باره کسب کنید.

نحوه پرداخت اپلیکیشن فی به صورت آنلاین

برای پرداخت اپلیکیشن فی به صورت آنلاین نیاز به مسترکارت یا ویزا کارت (کارت اعتباری ارزی) دارید. همان‌طور که گفتیم، پس از اتمام مراحل ورود اطلاعات و آپلود مدارک، تا پیش از ددلاین و هنگامی که اطمینان دارید دیگر قرار نیست اطلاعات جدیدی وارد کنید یا تغییری در اطلاعات وارد شده بدهید، به مرحله‌ای‌ با عنوان‌هایی مثل Proceed to Payment یا Pay Application Fee و موارد مشابه می‌رسید. در این مرحله فقط اگر خودتان ویزاکارت یا مستر کارت (یا هر نوع دیگری از کردیت کار ارزی) دارید، مراحل زیر را می‌توانید دنبال کنید:

انتخاب نوع کارت ارزی (ویزا، مستر یا آمریکن اکسپرس)

اولین مرحله انتخاب نوع کارت است. در وبسایت مربوطه باید مشخص کنید از چه نوع کارتی (Master Card\Visa Card\American Express) برای پرداخت استفاده می‌کنید.

درج جزئیات کارت اعتباری

در مرحله دوم باید جزئیات کارت اعتباری را وارد کنید. درست مثل خرید اینترنتی در ایران با کارت‌های عضو شتاب، در اینجا لازم است اطلاعاتی از قبیل شماره کارت، تاریخ انقضا و کد امنیتی (CVV) را به دقت وارد کنید. در نهایت باید نام و آدرس دقیق صاحب کارت را تحت عنوان Billing Address همان‌گونه که پیش‌تر در حساب یا کارت بانکی ارزی مربوطه ثبت شده است، وارد کنید. دقت کنید که در بسیاری از بانک‌های دنیا، چیزی تحت عنوان رمز دوم که ما در ایران تجربه استفاده از آن را داریم، وجود ندارد. البته بسته به بانک صادر کننده کارت ممکن است در بعضی از درگاه‌ها با ۳D Secure یا رمز یک‌بار مصرف (OTP) و مواردی از این دست روبرو شوید که اگر تجربه استفاده از آن کارت را داشته باشید، از طریق پیامک شماره همراه متصل به آن کارت، اپلکیشن بانکی خارجی و یا اینترنت بانک، این رمز را به دست آورده و وارد می‌کنید.

در ادامه نیز مبلغ اپلیکیشن فی را مشاهده می‌کنید یا در موارد معدودی لازم است مبلغ اپلیکیشن فی را وارد کرده و روی دکمه پرداخت Pay Now یا Pay و عناوین مشابه کلیک کنید. با کلیک روی این دکمه، اگر همه چیز درست باشد، پرداخت با موفقیت انجام شده و به صفحه Thank You یا Successful Payment هدایت می‌شوید.

سابمیت نهایی اپلیکیشن فی

پس از تایید پرداخت و بازگشت به سایت دانشگاه، معمولاً دانشگاه از شما می‌خواهد با وارد کردن نام و نام خانوادگی خود یک امضای آنلاین انجام دهید و اپلیکیشن خود را سابمیت کنید.

دریافت رسید تایید آنلاین از طریق ایمیل

در مرحله آخر، یک ایمیل حاوی تایید دریافت مبلغ یا سابمیت اپلیکیشن دریافت می‌کنید. گاهی این موارد در قالب دو ایمیل جداگانه از سوی دانشگاه یا پلتفرم واسط پرداختی ارسال می‌شود. با این وجود توصیه ما این است که بلافاصله پس از پرداخت، از تمامی رسیدهای نمایش داده شده اسکرین‌شات تهیه کنید. فراموش نکنید پس از سابمیت، از تاییدیه سابمیت اپلکیشن نیز یک اسکرین‌شات بگیرید.

نحوه پرداخت اپلیکیشن فی به صورت آفلاین

راه دیگری که برای پرداخت اپلیکیشن فی وجود دارد، پرداخت از طریق حساب بانکی یا چک بانکی است. در این روش‌ها که آفلاین نیز نامیده می‌شوند، با استفاده از حواله بانکی و یا ارسال فیزیکی چک صادر شده به نام بانک نیز می‌توانید مبلغ اپلیکیشن فی را پرداخت کنید. البته روش‌های آفلاین در حال حاضر بسیار محدود شده و کمتر دانشگاهی هنوز این روش‌ها را در کنار روش‌های آنلاین پرداخت، در اختیار متقاضیان دریافت پذیرش ارائه می‌کند. از طرف دیگر، این روش‌ها برای متقاضیان ایرانی نسبت به روش‌های آنلاین پرداخت، گرانتر بوده و دسترسی به آن‌ها کمتر است.

نحوه پرداخت اپلیکیشن فی با تهران پیمنت

اگر شما هم جزو متقاضیانی باشید که ویزاکارت یا مسترکارت در اختیار ندارید یا نمی‌خواهید پرداخت اپلیکیشن فی خود را به یکی از دوستان یا آشنایان خود در خارج از کشور بسپارید، پرداخت اپلیکیشن فی دانشگاه با استفاده از خدمات تهران پیمنت، می‌تواند گزینه پیش روی شما باشد. با استفاده از سرویس پرداخت واسطه تهران پیمنت می‌توانید سریع و به آسانی اپلیکیشن فی دانشگاه مدنظرتان را بپردازید. برای این کار، با ثبت نام در تهران پیمنت و ثبت سفارش پرداخت، در بازه زمانی حداکثر سه ساعته، پرداخت هزینه اپلیکیشن فی شما انجام می‌شود.

چنانچه پیش‌تر هزینه اپلیکیشن فی را پرداخت کرده‌اید از شما دعوت می‌کنیم تجربه پرداخت هزینه‌های ثبت نام خود را هنگام اپلای، با ما از طریق کامنت در میان بگذارید.

۴.۷/۵ - (۲۱ امتیاز)

نظر شما چیست؟

IRV