همه چیز درباره اپلیکیشن فی دانشگاه های آمریکا

pen سحر مجاب
calendar ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
eye 1721 بازدید

هنگامی که قصد دارید برای درخواست پذیرش دانشگاه‌های مورد علاقه خود در کشور آمریکا اقدام کنید بهتر است درباره هزینه‌های اپلای بیشتر بدانید تا قدم‌هایتان را حساب‌شده بردارید. اقدام برای درخواست پذیرش دانشگاه‌های خارجی نیازمند صرف هزینه‌های قابل توجهی در هر یک از مراحل اپلای است. هزینه‌های اپلای وابسته به ارزهای بین‌المللی مانند دلار است و با توجه به تورم موجود در کشورمان، هزینه‌های اپلای تحصیلی همواره در حال افزایش است.

یکی از هزینه‌هایی که باید حین اقدام برای پذیرش به آن توجه کنید اپلیکیشن فی نام دارد. اپلیکیشن فی به طور خلاصه مربوط به هزینه‌هایی است که شما و همه متقاضیان برای دریافت پذیرش می‌پردازید تا دانشگاه، درخواستتان را مورد بررسی قرار دهد. در این مطلب قصد داریم به بررسی موضوع اپلیکیشن فی دانشگاه های آمریکا بپردازیم و یک روش مناسب برای پرداخت هزینه اپلیکیشن فی (Application Fee) به شما معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم را در این باره کسب کنید.

زمان پرداخت اپلیکیشن فی در دانشگاه های آمریکا

آشنایی با اپلیکیشن فی دانشگاه های آمریکا

اپلیکیشن فی چیست؟

اپلیکیشن فی (Application Fee) هزینه‌ای است که متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های خارجی، به هنگام درخواست پذیرش (اپلای) می‌پردازند. مطابق اعلام دانشگاه‌ها، این هزینه بابت توسعه زیرساخت‌های آنلاین دریافت اپلکیشن‌ (تقاضانامه)‌ های آنلاین، فرآیند دسته بندی، ارزیابی، بررسی مدارک، برگزاری جلسات مصاحبه‌، پاسخ به سوالات متقاضیان، محک و سنجش مدارک متقاضیان و همچنین اعلام نتایج اپلای از متقاضیان یا همان Applicantها، دریافت می‌شوند.

اگرچه پرداخت هزینه‌ای با عنوان اپلیکیشن فی برای بسیاری از دانشجویان خوشایند نیست، کمیته پذیرش دانشگاه‌ها دلایل متعددی برای دریافت اپلیکیشن فی درنظر می‌گیرند. یکی از دلایل قابل توجه آن است که متقاضیان حقیقی دانشگاه‌ها درخواست پذیرش خود را ثبت کنند. به طور معمول برای دانشگاه‌هایی که اپلیکیشن فی ندارند چندین برابر دانشگاه‌هایی که اپلیکیشن فی دارند، درخواست پذیرش ارسال می‌شود.

بررسی تمامی درخواست‌های پذیرش کاری زمان‌بَر است و به طور طبیعی درصد کمی از متقاضیان، از یک رقابت سخت و سنگین، با دریافت پذیرش یا همان Admission بیرون می‌آیند. شاید برای شما جالب باشد که نرخ موفقیت برای دریافت پذیرش در بعضی از رشته‌ها و دانشگاه‌ها کمتر از ۵ درصد و به طور معمول عددی بین ۵ تا ۱۰ درصد است. بنابراین دانشگاه‌ها با دریافت اپلیکیشن فی، تلاش می‌کنند کاری کنند تا فقط متقاضیانی که به طور جدی قصد تحصیل در آن دانشگاه دارند، برای دریافت پذیرش اقدام به اپلای کنند.

زمان پرداخت اپلیکیشن فی دانشگاه های آمریکا

هر Program یا برنامه تحصیلی شامل اطلاعات منحصر به فردی در رابطه با رشته تحصیلی، کورس‌ها، مقطع تحصیلی، مدرک تحصیلی برنامه و همچنین ترم ورودی آن Program است. هر برنامه تحصیلی با توجه به زمان شروع خود، ددلاین مشخصی دارد. ددلاین هر برنامه تحصیلی هم به معنای آخرین روزی است که متقاضیان می‌توانند با پرداخت هزینه Application Fee، اپلکیشن خود را Submit یا تحویل دهند و پس از تاریخ ددلاین (به طور معمول) دیگر اپلیکیشن های دریافتی، توسط دانشگاه برای آن ترم دریافت یا بررسی نمی‌شوند.

پس ددلاین دانشگاه های آمریکا به معنای آخرین مهلت زمانی است که متقاضی می‌تواند اپلیکیشن خود را Submit کرده و طبعاً به هنگام سابمیت اپلیکیشن، لازم است اپلیکیشن فی نیز پرداخت شود. بنابراین نکته مهم در فرآیند اپلای این است که هم ددلاین دانشگاه‌های آمریکایی موردنظر را بدانید و تا پیش از ددلاین تعیین شده، اپلیکیشن خود را سابمیت کنید و هم مبلغ اپلیکیشن فی دانشگاه آمریکایی مورد نظر را بدانید تا برای پرداخت آن آمادگی داشته باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ددلاین، توصیه می‌کنیم مطلب ددلاین (Deadline) چیست و مهمترین ددلاین‌ها چه زمانی هستند؟ را مطالعه کنید.

اپلیکیشن فی در دانشگاه های آمریکا

همه چیز درباره اپلیکیشن فی در دانشگاه های آمریکا

هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه های آمریکا

مبلغ هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه های آمریکا، ممکن است از ۱۵ تا ۱۰۰ دلار (و در مواردی بیشتر) متغیر باشد؛ به همین دلیل برای اطمینان از مبلغ اپلیکیشن فی دانشگاه خود، لازم است حتماً وب سایت دانشگاه مورد نظر را به دقت چک کنید. در ادامه مبلغ اپلیکیشن فی برای دوره‌های Graduate (فوق لیسانس و دکتری) در چند دانشگاه برتر آمریکا فهرست شده است.

نام دانشگاه

مبلغ اپلیکیشن فی

رتبه دانشگاه در دنیا
(طبق وبگاه QS 2022)

دانشگاه MIT

۷۵ دلار

۱

دانشگاه استنفورد

۱۲۵ دلار

۳

مؤسسه فناوری کالیفرنیا

۱۰۰ دلار

۶

دانشگاه شیکاگو

۷۵ دلار

۱۰

دانشگاه پنسیلوانیا

۷۵ دلار

۱۳

دانشگاه ییل

۱۰۵ دلار

۱۴

دانشگاه کلمبیا

۱۲۰ دلار

۱۹

دانشگاه دوک

۱۲۰ دلار

۵۲

دانشگاه براون

۷۵ دلار

۶۰

آشنایی با بهترین دانشگاه‌ها در ایالات متحده می‌تواند راهنمای خوبی هنگام اپلای باشد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم مطلب بهترین دانشگاه های آمریکا در سال ۲۰۲۳ را نیز مطالعه کنید و سپس هزینه اپلیکیش فی هر یک را از وب‌سایت‌های مربوطه بیابید.

ویو کردن اپلیکیشن فی (fee waiver) در دانشگاه های آمریکا

ویو کردن اپلیکیشن فی (Fee Waiver) به معنای چشم‌پوشی از هزینه اپلیکیشن فی است. Waive کردن اپلیکیشن فی منجر به رایگان شدن هزینه سابمیت اپلیکیشن می‌شود. درخواست برای ویو کردن اپلیکیشن فی با استفاده از یک فرم صورت می‌گیرد یا به دلیل شایستگی تحصیلی فرد، این امتیاز به او داده می‌شود. اگرچه هیچ کدام از متقاضیان تمایلی به پرداخت اپلیکیشن فی ندارند، معمولا درخواست چشم‌پوشی از این مبلغ بیشتر توسط متقاضیانی صورت می‌گیرد که اعلام می‌کنند توانایی مالی برای پرداخت هزینه‌های اضافی تحصیل ندارند.

به طور کلی موافقت با درخواست چشم‌پوشی از اپلیکیشن فی امری نادر است و در عمده موارد با چنین درخواست‌هایی به ویژه برای دوره‌های Graduate (فوق لیسانس و دکتری) موافقت نمی‌شود. با مراجعه به مطلب شرایط تحصیل در آمریکا در مقطع فوق لیسانس و دکترا چیست؟ جزئیات بیشتری درباره شرایط تحصیل در دوره‌های Graduate ایالات متحده کسب کنید.

دانشگاه های آمریکایی بدون اپلیکیشن فی

در میان دانشگاه‌های معتبر آمریکا ممکن است دانشگاه‌هایی پیدا کنید که مبلغ اپلیکیشن فی مقدار پایین‌تری دارد یا برای دانشجویان خارجی رایگان است. به عنوان مثال دانشگاه Tulane که طبق وبسایت QS در سال ۲۰۲۳، توانسته در میان دانشگاه‌های برتر دنیا رتبه ۴۳۶ را از آنِ خود کند، مبلغ اپلیکیشن فی مناسب‌تری دارد. اپلیکیشن فی در دانشگاه Tulane برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی ۵۰ دلار است.

نحوه پرداخت اپلیکیشن فی دانشگاه های آمریکا

نحوه پرداخت اپلیکیشن فی بسته به هر دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد که در وب سایت دانشگاه مربوطه برای هر برنامه تحصیلی قابل مشاهده است. معمولاً سه روش اصلی برای پرداخت اپلیکیشن فی وجود دارد:

سیستم پرداخت آنلاین

پرداخت اپلیکیشن فی با استفاده از مستر کارت یا ویزا کارت به صورت آنلاین. پرداخت با سیستم پرداخت آنلاین در صورتی که خودتان Visa Card یا Master Card داشته باشید یا این که دوستان و آشنایانتان در خارج از کشور با این کارت‌ها برای شما این پرداخت را انجام دهند، امکان‌پذیر است.

پرداخت آفلاین با حساب بانکی

پرداخت آفلاین با حساب بانکی یا چک. این روش گزینه مناسبی برای ایرانی ها محسوب نمی‌شود؛ زیرا هم کارمزد بالایی دارد و هم عمدتاً توسط صرافی‌ها قابل انجام نیست. از سوی دیگر این گزینه در بسیاری از دانشگاه‌ها به عنوان روشی برای پرداخت، ارائه نمی‌شود.

استفاده از سرویس پرداخت واسطه

با استفاده از سرویس‌های پرداخت واسطه مانند تهران پیمنت. با استفاده از تهران پیمنت و با ارسال اطلاعات ورود به اکانت، می‌توانید تا پیش از ددلاین درخواست خود را ثبت کنید. پرداخت رسید اپلیکیشن فی در دانشگاه مورد نظرتان ظرف حداکثر سه ساعت برای شما ارسال می‌شود. این روش احتمالاً رایج‌ترین شیوه برای پرداخت هزینه اپلیکیشن فی توسط متقاضیان ایرانی است.

درباره نحوه پرداخت اپلیکیشن فی دانشگاه های آمریکا، پیشنهاد می‌کنیم مطلب چگونه اپلیکیشن فی را پرداخت کنیم؟ (راهنمای کامل) را هم مطالعه کنید. چنانچه جهت دریافت پذیرش در دانشگاه های ایالات متحده اقدام کرده‌اید، از شما دعوت می‌کنیم تجربه خود را از طریق بخش کامنت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (31 امتیاز)

سوالات متداول

این مورد به ددلاین اپلای دانشگاه بستگی دارد. شما تا پایان ددلاین فرصت دارید فرم اپلیکیشن را پر کرده، مدارک خود را به دانشگاه بفرستید و پرداخت هزینه اپلیکیشن فی را انجام دهید.

دانشگاه‌ها معمولا هزینه اپلیکیشن فی را برای توسعه فرم آنلاین اپلکیشن‌، ارزیابی مدارک تحصیلی، برگزاری جلسات آنلاین مصاحبه‌، پاسخ به سوالات و ایمیل‌ها و اعلام نتیجه درخواست پذیرش به متقاضیان، دریافت می‌کنند.

خیر. به طور معمول هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه قابل استرداد (Refundable) نیست و فارغ از نتیجه درخواست پذیرش، به دانشجو بازگردانده نمی‌شود.

با استفاده از سرویس‌های پرداخت واسطه مانند تهران پیمنت می‌توانید تا پیش از ددلاین دانشگاه درخواست خود را ثبت کنید تا سفارشتان را یک تا سه ساعته پرداخت کنیم. برای ثبت سفارش پرداخت هزینه اپلیکیشن فی (Application Fee) روی لینک داده شده کلیک کنید.

هزینه اپلیکیشن فی (Application Fee) برای هر دانشگاه متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای اطلاع یافتن از مقدار دقیق این هزینه باید به وبسایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

جهت درخواست پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه، شما باید فرم اپلیکیشن آنلاین آن دانشگاه را پر کرده و پس از آن مبلغی را تحت عنوان اپلیکیشن فی، برای بررسی مدارک و درخواست خود بپردازید.

نظر شما چیست؟