homeخانهleftApplyleftهمه چیز درباره اپلیکیشن فی در دانشگاه های آمریکا

همه چیز درباره اپلیکیشن فی در دانشگاه های آمریکا

pen سحر مجاب
calendar ۱۰ مرداد ۱۴۰۱
eye 240 بازدید

هنگامی که قصد دارید برای درخواست پذیرش دانشگاه‌های مورد علاقه خود در کشور آمریکا اقدام کنید بهتر است درباره هزینه‌های اپلای بیشتر بدانید تا قدم‌هایتان را حساب‌شده بردارید. اقدام برای درخواست پذیرش دانشگاه‌های خارجی نیازمند صرف هزینه‌های قابل توجهی در هر یک از مراحل اپلای است. هزینه‌های اپلای وابسته به ارزهای بین‌المللی مانند دلار است و با توجه به تورم موجود در کشورمان، هزینه‌های اپلای تحصیلی همواره در حال افزایش است.

یکی از هزینه‌هایی که باید حین اقدام برای پذیرش به آن توجه کنید اپلیکیشن فی نام دارد. اپلیکیشن فی به طور خلاصه مربوط به هزینه‌هایی است که شما و همه متقاضیان برای دریافت پذیرش می‌پردازید تا دانشگاه، درخواستتان را مورد بررسی قرار دهد. در این مطلب قصد داریم به بررسی موضوع اپلیکیشن فی دانشگاه های آمریکا بپردازیم. پس با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم را درباره موضوع اپلیکشن فی دانشگاه‌های آمریکا کسب کنید.

زمان پرداخت اپلیکیشن فی در دانشگاه های آمریکا

اپلیکیشن فی چیست؟

اپلیکیشن فی (Application Fee) هزینه‌ای است که متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های خارجی، به هنگام درخواست برای پذیرش می‌پردازند. مطابق اعلام دانشگاه‌ها، این هزینه بابت توسعه زیرساخت های آنلاین دریافت اپلکیشن‌ (تقاضانامه)‌ های آنلاین، فرآیند دسته بندی، ارزیابی، بررسی مدارک، برگزاری جلسات مصاحبه‌، پاسخ به سوالات متقاضیان، محک و سنجش مدارک متقاضیان و همچنین اعلام نتایج اپلای از متقاضیان یا همان Applicantها، دریافت می‌شوند.

اگرچه پرداخت هزینه‌ای با عنوان اپلیکیشن فی برای بسیاری از دانشجویان خوشایند نیست، کمیته پذیرش دانشگاه‌ها دلایل متعددی برای دریافت اپلیکیشن فی درنظر می‌گیرند. یکی از دلایل قابل توجه آن است که متقاضیان حقیقی دانشگاه‌ها درخواست پذیرش خود را ثبت کنند. به طور معمول برای دانشگاه‌هایی که اپلیکیشن فی ندارند چندین برابر دانشگاه‌هایی که اپلیکیشن فی دارند، درخواست پذیرش ارسال می‌شود.

بررسی تمامی درخواست‌های پذیرش کاری زمان‌بَر است و به طور طبیعی درصد کمی از متقاضیان، از یک رقابت سخت و سنگین، با دریافت پذیرش یا همان Admission بیرون می‌آیند. شاید برای شما جالب باشد که نرخ موفقیت برای دریافت پذیرش در بعضی از رشته‌ها و دانشگاه‌ها کمتر از ۵ درصد و به طور معمول عددی بین ۵ تا ۱۰ درصد است. بنابراین دانشگاه‌ها با دریافت اپلیکیشن فی، تلاش می‌کنند کاری کنند تا فقط متقاضیانی که به طور جدی قصد تحصیل در آن دانشگاه دارند، برای دریافت پذیرش اقدام به اپلای نمایند.

 

زمان پرداخت اپلیکیشن فی در دانشگاه های آمریکا

هر Program یا برنامه تحصیلی شامل اطلاعات منحصر به فردی در رابطه با رشته تحصیلی، کورس‌ها، مقطع تحصیلی، مدرک تحصیلی برنامه و همچنین ترم ورودی آن Program است. هر برنامه تحصیلی با توجه به زمان شروع خود، ددلاین مشخصی دارد. ددلاین هر برنامه تحصیلی هم به معنای آخرین روزی است که متقاضیان می‌توانند با پرداخت هزینه Application Fee، اپلکیشن خود را Submit یا تحویل دهند و پس از تاریخ ددلاین (به طور معمول) دیگر اپلیکیشن های دریافتی، توسط دانشگاه برای آن ترم دریافت یا بررسی نمی‌شوند.

پس ددلاین به معنای آخرین مهلت زمانی است که متقاضی می‌تواند اپلیکیشن خود را Submit کرده و طبعاً به هنگام سابمیت اپلیکیشن، لازم است اپلیکیشن فی نیز پرداخت شود. بنابراین نکته مهم در فرآیند اپلای این است که هم ددلاین دانشگاه‌های آمریکایی موردنظر را بدانید و تا پیش از ددلاین تعیین شده، اپلیکیشن خود را سابمیت کنید و هم مبلغ اپلیکیشن فی دانشگاه آمریکایی مورد نظر را بدانید تا برای پرداخت آن آمادگی داشته باشید.

 

اپلیکیشن فی در دانشگاه های آمریکا

هزینه اپلیکیشن فی در دانشگاه های آمریکا

مبلغ هزینه اپلیکیشن فی در دانشگاه های آمریکا، ممکن است از ۱۵ تا ۱۰۰ دلار (و در مواردی بیشتر) متغیر باشد؛ به همین دلیل برای اطمینان از مبلغ اپلیکیشن فی دانشگاه خود، لازم است حتماً وب سایت دانشگاه مورد نظر را به دقت چک کنید. در ادامه مبلغ اپلیکیشن فی برای دوره‌های Graduate (فوق لیسانس و دکتری) در چند دانشگاه برتر آمریکا فهرست شده است.

نام دانشگاه

مبلغ اپلیکیشن فی

رتبه دانشگاه در دنیا
(طبق وبگاه QS 2022)

دانشگاه MIT

۷۵ دلار

۱

دانشگاه استنفورد

۱۲۵ دلار

۳

مؤسسه فناوری کالیفرنیا

۱۰۰ دلار

۶

دانشگاه شیکاگو

۷۵ دلار

۱۰

دانشگاه پنسیلوانیا

۷۵ دلار

۱۳

دانشگاه ییل

۱۰۵ دلار

۱۴

دانشگاه کلمبیا

۱۲۰ دلار

۱۹

دانشگاه دوک

۱۲۰ دلار

۵۲

دانشگاه براون

۷۵ دلار

۶۰

نحوه پرداخت اپلیکیشن فی در دانشگاه های آمریکا

نحوه پرداخت اپلیکیشن فی بسته به هر دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد که در وب سایت دانشگاه مربوطه برای هر برنامه تحصیلی قابل مشاهده است. معمولاً سه روش اصلی برای پرداخت اپلیکیشن فی وجود دارد:

سیستم پرداخت آنلاین
پرداخت اپلیکیشن فی با استفاده از مستر کارت و یا ویزا کارت به صورت آنلاین، در صورتی که خودتان Visa Card یا Master Card داشته باشید یا این که دوستان و آشنایانتان در خارج از کشور با این کارت‌ها برای شما این پرداخت را انجام دهند.

پرداخت آفلاین با حساب بانکی
پرداخت آفلاین با حساب بانکی یا چک، که گزینه مناسبی برای ایرانی ها محسوب نمی‌شود. این روش هم کارمزد بالایی دارد و هم عمدتاً توسط صرافی‌ها قابل انجام نیست. از سوی دیگر این گزینه در بسیاری از دانشگاه‌ها هم به عنوان روشی برای پرداخت، وجود ندارد.

استفاده از سرویس پرداخت واسطه
با استفاده از سرویس‌های پرداخت واسطه مانند تهران پیمنت و با ارسال اطلاعات ورود به اکانت، می‌توانید تا پیش از ددلاین درخواست خود را در تهران پیمنت ثبت کنید. پرداخت رسید اپلیکیشن فی در دانشگاه مورد نظرتان ظرف حداکثر سه ساعت برای شما ارسال می‌شود. این روش احتمالاً رایج‌ترین شیوه برای پرداخت هزینه اپلیکیشن فی توسط متقاضیان ایرانی است.

ویو کردن اپلیکیشن فی (fee waiver) در دانشگاه های آمریکا

ویو کردن اپلیکیشن فی (Fee Waiver) به معنای چشم‌پوشی از هزینه اپلیکیشن فی است. Waive کردن اپلیکیشن فی منجر به رایگان شدن هزینه سابمیت اپلیکیشن می‌شود. درخواست برای ویو کردن اپلیکیشن فی با استفاده از یک فرم صورت می‌گیرد یا به دلیل شایستگی تحصیلی فرد، این امتیاز به او داده می‌شود. اگرچه هیچ کدام از متقاضیان تمایلی به پرداخت اپلیکیشن فی ندارند، درخواست چشم‌پوشی از این مبلغ معمولا توسط متقاضیانی صورت می‌گیرد که اعلام می‌کنند توانایی مالی برای پرداخت هزینه‌های اضافی تحصیل ندارند. به طور کلی موافقت با درخواست چشم‌پوشی از اپلیکیشن فی امری نادر است و در عمده موارد با چنین درخواست‌هایی به ویژه برای دوره‌های Graduate (فوق لیسانس و دکتری) موافقت نمی‌شود.

دانشگاه‌های آمریکایی بدون اپلیکیشن فی

در میان دانشگاه‌های معتبر آمریکا ممکن است دانشگاه‌هایی پیدا کنید که مبلغ اپلیکیشن فی مقدار پایین‌تری دارد یا برای دانشجویان خارجی رایگان است. به عنوان مثال دانشگاه Tulane که طبق وبسایت QS در سال ۲۰۲۲، توانسته در میان دانشگاه‌های برتر دنیا رتبه ۴۳۶ را از آنِ خود کند، مبلغ اپلیکیشن فی مناسب‌تری دارد. اپلیکیشن فی در دانشگاه Tulane برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی ۵۰ دلار است.

5/5 - (8 امتیاز)

نظر شما چیست؟