معرفی دانشگاه های ایتالیا با نرخ پذیرش بالا

pen سحر مجاب
calendar ۱۴۰۱/۱۲/۲۰
eye 721 بازدید

اگر به دنبال تحصیل در دانشگاهی در سطح جهانی می‌گردید، کشور ایتالیا گزینه بسیار مناسبی است. ایتالیا یکی از مقصدهای پرتقاضای مهاجرت در قلب اروپاست. هر ساله گردشگران بسیاری برای دیدن جاذبه‌های کشور ایتالیا به این کشور سفر می‌کنند. دانشگاه‌های ایتالیا نیز مقصد بسیاری از دانشجویان خارجی در همه مقاطع تحصیلی است. چنانچه شما نیز به تحصیل در ایتالیا فکر می‌کنید خوب است با بهترین دانشگاه های ایتالیا برای گرفتن پذیرش آشنا باشید تا هنگام اپلای تحصیلی گزینه‌هایی با احتمال موفقیت بیشتر را در نظر بگیرید. در ادامه نرخ پذیرش دانشگاه‌های این کشور، انواع بورسیه‌ تحصیلی و پیش‌ نیازهای اپلای برای هر یک را بررسی می‌کنیم.

نرخ پذیرش دانشگاه چیست؟

نرخ پذیرش دانشگاه که با Acceptance Rate شناخته می‌شود معیار و ملاکی است که مشخص می‌کند چند درصد از متقاضیانی که برای پذیرش یک دانشگاه اقدام کرده‌اند، موفق به دریافت پذیرش تحصیلی شده‌اند. هنگام مطالعه نرخ پذیرش دانشگاه‌ها لازم است به این نکته توجه کنید که به طور کلی نرخ پذیرش دانشگاه نمی‌تواند ملاک خوب یا بد بودن دانشگاه باشد و دانشگاه‌هایی با نرخ پذیرش پایین ممکن است به دلایل مختلفی، آزمون‌های ورودی یا استانداردهای بالایی برای اعطای پذیرش داشته باشند. ضمن اینکه ممکن است به علت شهرت یک دانشگاه، تعداد بسیار زیادی متقاضی برای تعداد محدودی رشته و مقطع تحصیلی درخواست پذیرش داشته باشند و این موضوع موجب رقابتی شدن صندلی دانشگاه و کاهش نرخ پذیرش آن شود.

عوامل موثر بر نرخ پذیرش دانشگاه

عوامل متعددی می‌تواند روی نرخ پذیرش دانشگاه‌ها موثر باشد. مهمترین عامل، مربوط به استانداردهای هر دانشگاه است. اغلب کالج‌ها و دانشگاه‌ها متقاضیان را بر اساس معیارهای مختلفی مانند معدل، نمرات حاصل از آزمون‌های ورودی، مقالات متقاضیان، فعالیت‌های عام‌المنفعه و مواردی این چنینی می‌سنجند. معمولا دانشگاه‌هایی که اعتبار بیشتری دارند، سطح استانداردهای بالاتری را هنگام سنجش متقاضیان به کار می‌گیرند.

از سوی دیگر میزان ظرفیت پذیرش کالج یا دانشگاه هم می‌تواند روی نرخ پذیرش موثر باشد. بدون شک هرچه ظرفیت بالاتری برای پذیرش دانشجو وجود داشته باشد، احتمال جذب متقاضیان با پیشینه‌های متنوع بیشتر می‌شود. معمولا پایین‌ترین نرخ پذیرش مربوط به دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبری است که متقاضیان بسیار زیادی در صف انتظار اخذ پذیرش تحصیلی آن قرار دارند. بنابراین موسساتی که که بالاترین میزان پذیرش را دارند، دارای استانداردهای پذیرش متوسط رو به پایین و تعداد متقاضیان نسبتاً کمتری هستند.

در ادامه با بهترین دانشگاه های ایتالیا با نرخ پذیرش بالا برای دانشجویان بین‌المللی آشنا می‌شوید و چنانچه شما نیز به فکر مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل باشید این مطلب می‌تواند برایتان راهگشا باشد.

دانشگاه پلی تکنیک تورین

دانشگاه پلی تکنیک تورین (Polytechnic University of Turin) یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه های ایتالیا است. این دانشگاه در سال ۱۸۵۹ تأسیس شده و مطابق با آخرین داده‌های موجود، نرخ پذیرش تخمینی ۹۵% دارد. دانشگاه پلی تکنیک تورین چهار پردیس دانشگاهی دارد که همگی در شهرهای بزرگ ایتالیا واقع شده‌اند. هیئت علمی دانشگاه پلی تکنیک تورین متشکل از دانشمندان مشهور بین‌المللی است که در زمینه‌های تخصصی خود پیشرو هستند.

دانشگاه PoliTO طیف گسترده‌ای از برنامه‌های تحصیلی را در مقاطع گوناگون کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد. این دانشگاه همچنین بورسیه‌های متنوعی را به متقاضیان بین‌المللی در رشته‌های مهندسی و معماری ارائه می‌دهد. یکی از بورسیه‌های مطرح این دانشگاه، TOPOLITO نام دارد و برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است. دانشگاه پلی تکنیک تورین با ارائه این بورسیه سعی در جذب دانشجویان بین‌المللی برتر و تیزهوش دارد. بورسیه TOPOLITO حدود ۸ هزار یورو به صورت سالیانه است که اطلاعات بیشتر را می‌توانید از وبسایت دانشگاه پلی تکنیک تورین کسب کنید. تا ۲ سال می‌توانید این بورسیه را داشته باشید و شرط دریافت این بورسیه برای سال دوم، اثبات شایستگی تحصیلی دانشجو خواهد بود.

دانشگاه باری آلدو مورو

دانشگاه باری آلدو مورو (University of Bari Aldo Moro) با نرخ پذیرش بالای ۹۰% در منطقه جنوبی کشور ایتالیا واقع شده است. این دانشگاه در سال ۱۹۲۵ تأسیس شده و دوره‌ها و مدارک تحصیلی متعددی را برای دانشجویان داخلی و بین المللی در ۱۲ دانشکده ارائه می‌دهد. دانشگاه باری آلدو مورو دانشجویان را ملزم به شرکت در آزمون ارزشیابی می‌کند که البته آزمون ورودی به شمار نمی‌رود و تنها برای محک دانش متقاضیان کاربرد دارد. با این حال، برخی از دوره‌های خاص در این دانشگاه نیاز به آزمون ورودی دارند و میزان قبولی در این دوره‌ها حدودا ۹۰% است. دوره‌هایی مانند رشته پزشکی نرخ پذیرش پایین‌تری دارند و برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا حدود ۵۰% تخمین زده شده‌اند.

بورسیه های تحصیلی دانشگاه باری آلدو مورو به شرح زیر است:
«بورسیه تحصیلی برای دانشجویان و جوایز مدارک تحصیلی» مناسب افرادی است که از زمان درخواست پذیرش، از هیچ‌گونه کمک‌هزینه تحصیلی در کشور ایتالیا استفاده نکرده‌اند. برای استفاده از این بورسیه لازم است در وبسایت ADiSU Puglia ثبت نام کنید.

بورسیه دیگری با نام «کمک هزینه تحصیلی و جوایزی برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان» وجود دارد که به دانشجویان شایسته و فارغ‌التحصیلان جوان تعلق می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این بورسیه به وبسایت دانشگاه باری آلدو مورو مراجعه کنید.

سومین بورسیه دانشگاه باری آلدومورو «بورسیه‌های تحصیلی فارغ‌التحصیلان جوان» است که بر اساس صلاحیت‌های متقاضی در دو ماه به وی پرداخت می‌شود. علاوه‌بر موارد گفته شده هر دانشکده ممکن است جوایزی را برای فارغ‌آلتحصیلان بخش خود درنظر بگیرد. جزئیات بیشتر در این باره را می‌توانید از طریق وبسایت این دانشگاه کسب کنید.

دانشگاه آمریکایی رم

دانشگاه آمریکایی رم (The American University of Rome) نرخ پذیرشی معادل ۸۵% دارد. این مرکز آموز عالی تعادلی باورنکردنی میان مطالعات هنرهای لیبرال و تجربه عملی کار در این حوزه برقرار کرده است. به همین خاطر دانشجویان می‌توانند از همان ابتدای کار خود از طریق برنامه‌های کارآموزی، تجربه حضور در محیط کاری را کسب کنند. بیشتر دوره‌های دانشگاه آمریکایی رم بر علوم انسانی و اجتماعی متمرکز است و دانشگاه از پذیرش دانشجویان از سراسر دنیا استقبال می‌کند.

اگرچه نرخ پذیرش دانشگاه آمریکایی رم بالاست، دانشگاه نسبتا کوچکی است و هر ساله حدود ۵۰۰ دانشجو را در مقطع کارشناسی می پذیرد. نکته قابل توجه این دانشگاه این است که برنامه‌های مبادله بین‌المللی ارائه می‌دهد و دانشجویان در کشورهای دیگر می‌توانند به مدت کوتاه در دانشگاه AUR فرصت تحصیل داشته باشند.

دانشگاه آمریکایی رم بورسیه‌های متنوعی را برای مقاطع مختلف تحصیلی خود در نظر گرفته است. دانشجویان کارشناسی می‌توانند برای انواع بورسیه‌ها از جمله بورسیه‌های مبتنی بر شایستگی (Merit-based) درخواست کنند و در نهایت یک کمک‌هزینه تحصیلی به آن‌ها تعلق خواهد گرفت. اگرچه نمی‌توانید انوع بورسیه‌های شایسته محور را با هم ترکیب کنید، اما می‌توانید بورسیه شایستگی را همراه با بورسیه‌های نیاز مالی (financial need scholarship) یا پوزیشن آموزشی دانشجویی (student training position) دریافت کنید. هر سال تحصیلی، حداکثر ۷ هزار یورو به صورت سالانه به حداکثر سه دانشجو در هر بورسیه تحصیلی تعلق می‌گیرد. جزئیات کامل انواع بورسیه‌های تحصیلی مختص رشته‌های کارشناسی را می‌توانید از وبسایت بورسیه‌های کارشناسی دانشگاه AUR دنبال کنید.

دانشجویان رشته‌های تحصیلات تکمیلی این دانشگاه نیز می‌توانند از بورسیه‌های متنوعی استفاده کنند. همانند بورسیه شایسته محور مقطع کارشناسی، در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز بورسیه‌های مبتنی بر شایستگی وجود دارد که قابل ادغام با دیگر بورسیه‌های شایستگی نیست، اما امکان ترکیب آن‌ها با بورسیه‌های نیاز مالی یا موقعیت آموزشی دانشجویی وجود دارد. مبلغ این بورسیه که در نهایت به ۳ نفر تعلق می‌گیرد، حداکثر ۷ هزار یورو خواهد بود. علاوه‌بر این، برنامه وام دانشجویی فدرال به دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز اعطا می‌شود؛ برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم صفحه بورسیه‌های مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه AUR را مطالعه کنید.

دانشگاه جان کابوت

دانشگاه جان کابوت (John Cabot University) با نرخ پذیرش حدود ۶۰% یکی دیگر از  دانشگاه های ایتالیا با نرخ پذیرش بالاست که در سال ۱۹۷۲ در منطقه کولوسئوم رم تاسیس شده است. موقعیت تاریخی دانشگاه جان کابوت موجب شده که بسیاری از افراد تمایل به اخذ پذیرش از این دانشگاه داشته باشند. دانشگاه جان کابوت آمریکایی است و برنامه‌های متعددی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد که برای دانشجویان خارجی که مایلند کل مدت تحصیل خود یا بخشی از آن را در منطقه زیبای کولوسئوم تحصیل کنند، بسیار جذاب است. این دانشگاه بورسیه‌های متنوع تحصیلی ارائه می‌دهد و شرط اخذ پذیرش تحصیلی در این دانشگاه تسلط به زبان انگلیسی و معدل بالای ۲.۵ است. کلاس‌های درس دانشگاه جان کابوت کوچک هستند و معمولا کمتر از ۱۵ دانشجو در هر کلاس مشغول تحصیلند.

دانشگاه JCU یکی از دانشگاه‌های برتر ایتالیاست که در هر سال بیشتر از ۴ میلیون یورو کمک هزینه تحصیلی و بورسیه به دانشجویانش اعطا می‌کند. طبق آمار وبسایت این دانشگاه، بیش از ۸۵% از دانشجویان این دانشگاه از وام‌ها، بورسیه‌ها و کمک‌هزینه های تحصیلی استفاده می‌کنند. دانشگاه جات کابوت انواع مختلفی از بورسیه‌های تحصیلی را با عناوین مختلف اهدا می‌کند که در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا می‌شوید:

  • کمک هزینه مقطع کارشناسی
  • کمک هزینه فارغ‌التحصیلان
  • وام دانشجویی
  • برنامه بورسیه تحصیلی Secchia

بورسیه‌های مقطع کارشناسی: این بورسیه شامل بورسیه‌های شایستگی‌محور (Merit-Based Scholarships)، بورسیه‌های نیازمحور (Need-Based Grant)، وام‌های دانشجویی و برخی بورسیه‌های خارج از دانشگاهی است. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر می‌توانید از وبسایت بورسیه‌های کارشناسی دانشگاه JCU دیدن کنید.

بورسیه‌های مقاطع تحصیلات تکمیلی: این بورسیه نیز شامل بورسیه‌های شایستگی‌محور (Merit-Based Scholarships)، وام‌های دانشجویی، کمک هزینه کامل شهریه فارغ التحصیلان (وابسته به ریاست جمهوری) و پرداخت بخشی از هزینه‌های تحصیلات تکمیلی است. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر می‌توانید صفحه بورسیه تحصیلات تکمیلی دانشگاه JCU را مطالعه کنید.

کمک‌های مالی تحصیل در خارج از کشور: این بورسیه‌ها مربوط به بخشی است که متقاضیان می‌توانند از طریق وبسایت‌ها و منابع خارج از ایتالیا هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را در دانشگاه جان کابوت تامین کنند. جزئیات بیشتر درباره نحوه اخذ کمک‌های مالی تحصیل در خارج از کشور ایتالیا را می‌توانید از طریق بورسیه های خارجیJCU دنبال کنید.

وام دانشجویی: وام‌های دانشجویی (Student Loans) در دانشگاه جان کابوت انواع گوناگونی دارد. این وام‌ها می‌تواند وام‌های دانشجویی دولتی ایالات متحده یا وام‌های خصوصی وابسته به آمریکا باشد. در حال حاضر در فهرست کشورهایی که می‌توانند از وام‌های دانشجویی ایالات متحده دانشگاه آمریکایی جان کابوت استفاده کنند، نام ایران وجود ندارد. اما می‌توانید برای کسب اطلاعات به‌روز از صفحه وام‌های دانشجویی این دانشگاه به صورت مرتب دیدن کنید.

برنامه بورسیه تحصیلی Secchia: در این برنامه ۵ نوع بورسیه ارائه می‌شود که مبالغشان از ۱۵۰۰ تا ۱۰ هزار دلار متفاوت است. برای اخذ این نوع وام باید شرایط هر یک را به طور دقیق مطالعه و بررسی کنید و الزامات لازم را برآورده کنید. اطلاعات بیشتر درباره این برنامه را می‌توانید در صفحه بورسیه SECCHIA بخوانید.

دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا (University of Bologna) از معروف‌ترین دانشگاه‌ها برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا است. این دانشگاه در سال ۱۰۸۸ تاسیس شده و لقب قدیمی‌ترین دانشگاه دنیا را از آن خود کرده است. دانشگاه بولونیا در شهر بولونیای ایتالیا واقع شده و نرخ پذیرش تحصیلی این دانشگاه حدود ۵۵% اعلام شده است. دانشگاه بولونیا به شدت دانشجویان را تشویق می‌کند تا در برنامه‌های تحقیقاتی مختلف تمرکز کنند. این دانشگاه برای جذب دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در آن، آزمون‌های ورودی دارد.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه بولونیا دو دسته هستند و متقاضیان می‌توانند برای یکی از آن‌ها درخواست دهند. بورسیه تحصیلی نوع اول با نام Unibo Action 1 شناخته می‌شود که مناسب متقاضیان مقطع کارشناسی است. این بورسیه حدود ۸ هزار یورو ارزش دارد و با آن افراد می‌توانند به صورت رایگان در این دانشگاه تحصیل کنند. برای گرفتن این کمک‌هزینه تحصیلی لازم است در آزمون SAT یا آزمون TOLC شرکت کنید.

نوع دوم بورسیه تحصیلی دانشگاه بلونیا نیز Unibo Action 2 نامیده می‌شود که حدود ۱۱ هزار یورو ارزش دارد و همه هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهد. جهت دریافت بورسیه نوع دوم بلونیا لازم است در آزمون GRE شرکت کنید. اطلاعات بیشتر  را از صفحه بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه بولونیا دنبال کنید.

دانشگاه پیزا

دانشگاه پیزا (University of Pisa) از بهترین موسسات آموزش عالی در ایتالیاست که در سال ۱۳۴۳ تاسیس شد. دانشگاه پیزا معمولا جزء پنج دانشگاه برتر کشور ایتالیا شناخته می‌شود که نرخ پذیرشی معادل ۳۵% دارد. متقاضیان تحصیل در دانشگاه پیزا باید در آزمون ورودی پذیرش شرکت کنند و نمره حد نصاب آزمون را کسب کنند. معمولا بین ۲۵ تا ۳۵% متقاضیان، موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه پیزا می‌شوند. این دانشگاه طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی از حقوق تا پزشکی را ارائه می‌دهد و تقریبا هر علاقه‌مند به تحصیلی می‌تواند برنامه‌ای متناسب با پیشینه تحصیلی خود در این دانشگاه پیدا کند.

دانشگاه پیزا در سال تحصیلی ۲۰۲۴-۲۰۲۳ تعداد ۲۴ بورسیه شایسته‌محور به دانشجویان بین‌المللی اختصاص داده است. برای این‌که بتوانید برای بورسیه تحصیلی دانشگاه پیزا درخواست دهید لازم است در یکی از مقاطع کارشناسی ارشد که به زبان انگلیسی ارائه می‌شود یا در کارشناسی مدیریت کسب و کار یا اقتصاد ثبت نام کرده باشید. این بورسیه تحصیلی به دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در سال اول، ۶ هزار و ۵۰۰ یورو ناخالص اهدا می‌کند. دانشجویان کارشناسی ارشد در سال دوم و دانشجویان کارشناسی در سال دوم و سوم هر یک حدود ۸ هزار یورو ناخالص دریافت خواهند کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از بورسیه های تحصیلی دانشگاه UNIPI دیدن کنید.

دانشگاه میلان

دانشگاه میلان (University of Milan) با نرخ پذیرش حدود ۲۰% در انتهای لیست ما قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۲۴ تاسیس شده و همانطور که از نامش پیداست، در شهر میلان ایتالیا واقع شده است. متقاضیان برای شرکت در اغلب دوره‌های آموزشی دانشگاه میلان باید در آزمون ورودی شرکت کنند. البته معدود رشته‌هایی نیز وجود دارد که بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی می‌توانید برای آن‌ها پذیرش بگیرید. دانشکده پزشکی دانشگاه میلان بین علاقه‌مندان به تحصیل در رشته پزشکی بسیار محبوب است و چنانچه دانشجویی از خارج از اتحادیه اروپا باشید، حدود ۱۵% شانس اخذ پذیرش تحصیلی رشته پزشکی خواهید داشت. نرخ پذیرش در برخی از رشته‌ها در دانشگاه میلان حتی برای دانشجویان اروپایی نیز کمتر از ۱۵% است و رقابت بر سر تصاحب صندلی دانشگاه میلان بسیار بالاست.

دانشگاه میلان به دانشجویان کارشناسی ارشد تازه‌وارد و برتر خود بورسیه تحصیلی Excellence Scholarships ارائه می‌دهد. این دانشگاه ۵۵ کمک هزینه تحصیلی هر یک به ارزش ۶ هزار یورو و همچنین ۱۰۰ بورسیه تحصیلی که همه هزینه‌های تحصیل را رایگان خواهد کرد در نظر گرفته است. جهت کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر می‌توانید مطلب بورسیه Excellence دانشگاه میلان را مطالعه کنید.

پرداخت هزینه ثبت نام دانشگاه‌های ایتالیا

تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان می‌تواند فرصتی منحصر به فرد باشد. کیفیت بالای دانشگاه های ایتالیا در کنار شرایط زندگی عالی و همچنین امکان اخذ بورسیه‌های گوناگون تحصیلی موجب شده پذیرش دانشگاه ایتالیا یکی از انتخاب‌های جدی متقاضیان تحصیل در خارج از کشور باشد. هنگام اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه ایتالیا لازم است هزینه‌های اپلیکیشن فی و ثبت نام در دانشگاه را به صورت ارزی پرداخت کنید. تهران پیمنت جهت پرداخت هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه‌ های ایتالیا همراه شماست و می‌توانید برای پرداخت هزینه‌های ثبت نام دانشگاه خود در کمتر از سه ساعت و با کارمزد پایین، روی تهران پیمنت حساب کنید.

چنانچه پیش‌تر برای تحصیل در ایتالیا و مهاجرت به این کشور اقدام کرده‌اید، خوشحال می‌شویم تجربه خود را از طریق کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

5/5 - (8 امتیاز)

سوالات متداول

برای پرداخت هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه های ایتالیا می‌توانید از خدمات پرداخت آنلاین تهران پیمنت استفاده کنید. پرداخت شما با کمترین کارمزد و  کمتر از ۳ ساعت انجام خواهد شد.

به طور معمول دو زمان برای اخذ پذیرش در دانشگاه های ایتالیا وجود دارد: ترم سپتامبر (پاییز) و ترم فوریه (بهار). مهلت ثبت نام در ترم پاییز دانشگاه های ایتالیا از ماه آوریل شروع می‌شود و تا ماه ژوئن ادامه دارد. ددلاین پذیرش تحصیلی ترم فوریه دانشگاه های ایتالیا هم از ماه سپتامبر آغاز می‌شود و تا ماه اکتبر ادامه دارد.

هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه بولونیا بسته به عوامل مختلف می‌تواند بین ۵۰ تا ۶۵ یورو متغیر باشد.

هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه های ایتالیا بسته به دانشگاهی که مد نظر دارید متفاوت است و می‌تواند از ۱۰ تا ۱۰۰ یورو متغیر باشد.

از میان روش‌های موجود می‌توان به مراجعه به صرافی، استفاده از کارت‌های اعتباری بین‌المللی و استفاده از خدمات پرداخت ارزی تهران پیمنت برای پرداخت هزینه اپلیکیشن فی اشاره کرد.

نظر شما چیست؟