برای گرفتن مدرک آیلتس از کجا شروع کنیم؟

pen مینا معین
calendar ۱۴۰۱/۱۲/۱۰
eye 386 بازدید

اگر به‌تازگی تصمیم به گرفتن مدرک آیلتس (IELTS) گرفته‌اید ممکن است راه رسیدن به این مدرک در ابتدا برای شما پیچیده و دشوار به نظر برسد. با این حال، وقتی بدانید از کجا شروع کنید و چه گام‌هایی را لازم است بردارید، این مسیر برای شما آسان‌تر و حتی هیجان‌انگیزتر می‌شود. به همین دلیل، ما در این مقاله قصد داریم به‌صورت مفصل به این موضوع بپردازیم و چشم‌انداز روشن و دقیقی را از مسیری که برای گرفتن مدرک آیلتس در پیش رو دارید در اختیارتان بگذاریم.

مدرک زبان آیلتس – گرفتن آیلتس – چگونه آیلتس بگیریم
آمادگی آیلتس

کدامیک از نسخه‌های آزمون آیلتس برای شما مناسب‌تر است؟

قبل از اینکه به نحوه کسب آمادگی برای آیلتس فکر کنید، اولین موضوعی که لازم است به آن فکر کنید این است که کدامیک از نسخه‌های آزمون آیلتس برای شما مناسب‌تر است. آزمون آیلتس دو نسخه دارد: آیلتس آکادمیک (IELTS Academic) و آیلتس جنرال (IELTS General Training). این دو آزمون کمی با هم متفاوتند. بنابراین، قبل از ثبت نام آیلتس (IELTS)، مهم است بدانید کدامیک از انواع آن برای شما بهتر است.

اگر قصد دارید از دانشگاهی پذیرش تحصیلی بگیرید که تدریس در آن به زبان انگلیسی باشد نیاز به شرکت در آزمون آیلتس آکادمیک دارید اما آیلتس جنرال برای افرادی است که می‌خواهند از کشوری دیگر پذیرش شغلی بگیرند یا به یک کشور دیگر مهاجرت کنند. اگرچه این دو نسخه از آزمون آیلتس شباهت‌های زیادی با یکدیگر دارند، تفاوت آیلتس آکادمیک و جنرال عمدتا مربوط به بخش‌های Writing و Reading آزمون است.

ساختار آزمون آیلتس چگونه است؟

یکی دیگر از گام‌های مهم در گرفتن مدرک آیلتس برای مهاجرت یا به هر منظور دیگر، آشنایی با ساختار آزمون است. در ابتدا مهم است بدانید نمره‌دهی آیلتس چگونه است و بر چه اساسی صورت می‌گیرد. با دانستن این موضوع می‌توانید برای آزمون آماده‌تر باشید و بدانید که دقیقا عملکرد شما در امتحان باید چگونه باشد. همچنین، بررسی کنید که این آزمون از چه بخش‌هایی تشکیل شده است، چه نوع سوالاتی را دربرمی‌گیرد و زمان پاسخگویی به سوالات چقدر است.

علاوه بر این، حتما به نمونه سوالات آیلتس مراجعه کنید و با جواب دادن به سوالات و بررسی بخش‌های آزمون، سعی کنید اطلاعات بیشتری در مورد فرمت امتحان کسب کنید. وقتی برای اولین بار به سوالات آزمون‌ آزمایشی آیلتس پاسخ می‌دهید، نگران زمان یا درست و غلط بودن پاسخ‌های خود نباشید. این کار تنها برای آشنایی با آزمون انجام می‌شود.

 

به مدرک آیلتس با چه نمره‌ای نیاز دارید؟

آگاهی از نمره هدف برای مدرک IELTS به شما کمک می‌کند که برنامه‌ریزی بهتری برای امتحان داشته باشید. اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور را دارید می‌توانید به وبسایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید و بررسی کنید که برای مقطع و رشته تحصیلی شما چه نمره زبانی مورد نیاز است. نمره مورد نیاز آیلتس جنرال نیز بسته به نوع ویزا و کشور مورد نظر شما متفاوت است. برای مثال اگر استرالیا کشور مورد نظر شماست، مهم است بدانید نمره آیلتس مورد نیاز برای مهاجرت به استرالیا چیست.

کسب آمادگی برای آیلتس به‌صورت خودخوان بهتر است یا با کمک استاد؟

یکی دیگر از نکات مهم پیش از شروع مطالعه برای آزمون آیلتس، تصمیم‌گیری در مورد نحوه یادگیری زبان انگلیسی است. سلف استادی (Self-Study) آزمون آیلتس و دریافت کمک از یک استاد زبان، هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. در حالی که سلف استادی به شما کمک می‌کند در هزینه‌های آمادگی برای آیلتس صرفه‌جویی کنید و همچنین، متناسب با سبک زندگی خود مطالعه داشته باشید، شرکت در دوره آیلتس باعث می‌شود که از همان ابتدای مسیر گرفتن مدرک آیلتس، برای آزمون آماده‌تر باشید، به ادامه دادن مسیر متعهدتر باشید و از بهترین منابع آیلتس آگاه‌تر شوید.

با این حال، اگر از سطح زبان خوبی برخوردارید و تنها نیاز به آگاهی از ساختار آزمون دارید، ممکن است تنها استفاده از نمونه سوالات آزمون آیلتس و شرکت در آزمون‌های آزمایشی برای آمادگی شما کافی باشد. آنچه در این شرایط اهمیت زیادی دارد این است که برنامه‌ریزی درستی برای آزمون داشته باشید و پس از انتخاب منابع مناسب، روزانه و به اندازه کافی مطالعه داشته باشید.

کلاس خصوصی آیلتس بهتر است یا کلاس گروهی؟

اگر برای گرفتن مدرک آیلتس، تصمیم به شرکت در دوره‌های زبان گرفته‌اید، ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که کدامیک از دوره‌ها برای شما بهتر است؟ خصوصی یا گروهی؟ هر یک از این کلاس‌ها مزایا و معایب خودشان را دارند و انتخاب از میان آن‌ها به نیازها، شرایط و سبک یادگیری شما بستگی دارد. از میان مزایای کلاس‌های گروهی آیلتس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دوست‌یابی
 • استفاده از سوالات مهمی که دیگران می‌پرسند
 • فشار کمتر به دلیل نیاز کمتر به مشارکت

کلاس خصوصی آیلتس نیز می‌تواند مزایای زیر را به همراه داشته باشد:

 • زمان انعطاف‌پذیر
 • کلاس‌های شخصی‌سازی‌شده
 • آموزش متمرکزتر
 • پیش رفتن کلاس بر اساس سرعت شما

چه مهارت‌هایی برای موفقیت در آزمون آیلتس ضروری است؟

وقتی با ساختار آزمون آشنا شدید و تصمیم خود را در مورد روش کسب آمادگی برای آیلتس گرفتید، وقت آن است که مهارت‌های لازم برای این آزمون را بیاموزید. آزمون آیلتس دارای چهار بخش Reading ،Listening ،Writing و Speaking است که نوع سوالات در هر یک از این بخش‌ها متفاوت است. بنابراین، برای هر کدام از آن‌ها نیاز به یادگیری مهارت‌های متفاوتی دارید.

قسمت عمده‌ای از آمادگی برای آزمون آیلتس حتی برای گرفتن مدرک آیلتس بدون کلاس، صرف یادگیری این مهارت‌ها می‌شود و وقتی این مهارت‌ها با دانش زبان انگلیسی ترکیب می‌شوند، بهترین نتیجه از آزمون بدست می‌آید. برای یادگیری این مهارت‌ها می‌توانید از دوره آیلتس یا منابع آزمون آیلتس کمک بگیرید. پیش از یاد گیری نحوه ثبت نام آیلتس و انجام آن مطمئن شوید که مهارت‌های لازم برای آزمون را آموخته‌اید.

سریعترین راه گرفتن مدرک آیلتس – مدرک IELTS - گرفتن مدرک آیلتس در کوتاهترین زمان
گرفتن مدرک آیلتس

 

چه کتاب‌هایی برای آیلتس بخوانیم؟

منابع بسیار زیادی برای آزمون آیلتس وجود دارد و انتخاب کتاب مناسب از میان آن‌ها می‌تواند در ابتدا دشوار باشد. با این حال، ما در ادامه برخی از بهترین کتاب‌های آمادگی برای آیلتس و ویژگی‌های هر یک از آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم. اگر به دنبال گرفتن مدرک آیلتس در کوتاهترین زمان ممکن هستید، مهم است از منابع مناسب استفاده کنید.

The Official Cambridge Guide to IELTS

 • دارای راهنمای جامع در مورد ساختار و الگوی آیلتس
 • دارای مطالب مرتبط با بخش ریدینگ آیلتس
 • مطرح کردن اشتباهات متداول در آمادگی برای آزمون
 • طرح راهکارها و نکات آیلتس برای رسیدن به نمرات خوب
 • همراه یک DVD برای یادگیری بهتر بخش اسپیکینگ یا لیسنینگ

Focus on IELTS Foundation Coursebook

 • دارای محتوای مجزا برای یادگیری لغات و گرامر
 • دارای تکالیف و تکنیک‌های یادگیری خلاقانه
 • همراه با یک DVD حاوی بخش لیسنینگ
 • حاوی بخش ارزیابی برای سنجش دانش خود

Barron’s IELTS Superpack

 • یک کتاب بسیار جامع برای آمادگی آزمون آیلتس
 • دارای کتاب‌های اختصاصی برای بخش‌های رایتینگ و اسپیکینگ
 • دارای دو CD و فایل‌های صوتی آنلاین برای گوش کردن به کتاب

Cambridge IELTS 17 Academic Student’s Book

 • دارای چهار تست، اطلاعات مرتبط با مولفه‌های مختلف آزمون و نحوه نمره‌دهی
 • دارای CD حاوی فایل‌های صوتی برای تقویت لیسنینگ آیلتس و یک تست ویدئویی برای بخش اسپیکینگ
 • دارای نمونه سوالات مجزا برای بخش‌های مختلف آزمون
 • حاوی کلیدهای پاسخ به همراه توضیح آن‌ها

IELTS Practise Tests Plus 2 with Key

 • توضیحات کامل در مورد همه موضوعات
 • گزینه‌ای عالی برای سلف استادی آیلتس
 • حاوی تست‌های تمرینی به همراه پاسخ

 

چگونه آیلتس را سلف استادی بخوانیم؟

همانطور که مطرح شد، گرفتن آیلتس بدون کلاس نیز امکان‌پذیر است. با این حال، اگر قصد دارید بدون کلاس و به‌صورت سلف استادی برای آزمون آیلتس آماده شوید، قبل از ثبت نام آزمون آیلتس، مهم است از برخی راهکارها استفاده کنید تا بتوانید بهترین نتیجه ممکن را بگیرید. در ادامه با این راهکارها آشنا می‌شوید.

 • در فعالیت‌های مبتنی بر یادگیری زبان انگلیسی شرکت کنید. با اعضای خانواده یا دوستان خود فعالیت‌هایی را انجام دهید که در آن‌ها از زبان انگلیسی استفاده می‌شود. همراه کردن بازی با یادگیری می‌تواند مهارت‌های زبان انگلیسی شما را تقویت کند.
 • در تست‌های آزمایشی شرکت کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای سلف استادی آیلتس و آماده شدن برای آزمون اصلی این است که در تست‌های آزمایشی شرکت کنید. می‌توانید به‌صورت آنلاین و رایگان، در آزمون‌های ماک شرکت کنید و امتحان آیلتس دهید. یکی از وبسایت‌هایی که در این زمینه مفید است، وبسایت IeltsOnlineTests است.
 • با افرادی که سطح زبان انگلیسی خوبی دارند صحبت کنید. برای تمرین اسپیکینگ مهم است که با افرادی که به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند یا سطح زبان آن‌ها بسیار خوب است تمرین کنید. به این منظور می‌توانید از چت روم‌ها یا اپلیکیشن‌هایی استفاده کنید که امکان ارتباط با افراد انگلیسی‌زبان را برای شما فراهم می‌کنند.
 • فیلم‌ها یا مستندهای انگلیسی‌زبان را تماشا کنید. یکی بهترین راه‌ها برای یادگیری لغات، لهجه و لحن صحبت به زبان انگلیسی تماشای فیلم‌ها یا مستندها به این زبان است. این راه می‌تواند بسیار سرگرم‌کننده نیز باشد و یادگیری زبان را برای شما لذت‌بخش‌تر کند.
 • از منابع سلف استادی آزمون آیلتس استفاده کنید. منابع مختلفی وجود دارند که به‌ویژه می‌توانند برای سلف استادی زبان انگلیسی مفید باشند. در این مقاله به برخی از آن‌ها اشاره کردیم.

 

گرفتن مدرک آیلتس چه مدت طول می‌کشد؟

مدت‌زمان لازم برای گرفتن مدرک آیلتس زبان انگلیسی بسته به عوامل مختلف متفاوت است. این عوامل شامل سطح زبان انگلیسی شما، نمره مورد نیاز و میزان مطالعه روزانه می‌شوند. با این حال، به‌طور کلی، کارشناسان مطرح می‌کنند برای گرفتن مدرک زبان معمولا به حدود سه تا شش ماه زمان نیاز است. بنابراین، پیش از ثبت نام امتحان آیلتس زمان تقریبی مورد نیاز را در نظر بگیرید.

اگر سطح زبان خوبی داشته باشید طبیعتا می‌توانید مدرک آیلتس را زودتر بگیرید. از سوی دیگر، بدست آوردن نمره ۷ به بالا در آزمون معمولا دشوارتر است و بنابراین به مطالعه و آمادگی بیشتری نیاز دارد. علاوه بر این، هر چقدر مطالعه بیشتری برای آزمون داشته باشید می‌توانید سریع‌تر برای این امتحان آماده شوید. سریعترین راه گرفتن مدرک آیلتس، مطالعه مداوم برای آزمون همراه با برنامه‌ریزی درست است.

میزان مطالعه برای گرفتن مدرک آیلتس چقدر باید باشد؟

این موضوع که برای گرفتن مدرک IELTS  چقدر لازم است در روز مطالعه کنید به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان زمان ثابتی را به همه افراد توصیه کرد. این عوامل عبارت‌اند از:

 • سطح زبان انگلیسی شما
 • فشردگی مطالعه
 • سن شما
 • میزان مواجهه شما با زبان انگلیسی

از سوی دیگر، موسسه کمبریج (Cambridge) در یک جدول گزارش کرده است که برای رسیدن به هر یک از سطوح CEFR به چند ساعت مطالعه نیاز است. در واقع، در هر سطحی از زبان انگلیسی که هستید، برای رسیدن به سطح بعد لازم است حدود ۲۰۰ ساعت مطالعه داشته باشید. در جدول زیر سطح CEFR معادل نمرات آیلتس را نیز مطرح کرده‌ایم.

سریعترین راه گرفتن مدرک آیلتس – مدرک IELTS - گرفتن مدرک آیلتس در کوتاهترین زمان
چگونه آیلتس بگیریم

در انتها، آمادگی آیلتس می‌تواند دشوار، پیچیده و حتی در برخی مواقع طاقت‌فرسا باشد. با این حال، اگر مسیر خود را از همان ابتدا روشن کنید و بدانید که چگونه باید در این مسیر پیش بروید می‌توانید سریع‌تر و آسان‌تر موفق به گرفتن مدرک آیلتس (IELTS) شوید. بنابراین، پیش از ثبت نام آیلتس حتما نکاتی که در این مقاله مطرح شد را به یاد داشته باشید، برای مطالعه برنامه‌ریزی کنید، بهترین منابع آیلتس را انتخاب کنید و به برنامه مطالعه خود متعهد بمانید.

5/5 - (3 امتیاز)

سوالات متداول

آزمون آیلتس آکادمیک (IELTS Academic) اغلب برای دریافت پذیرش تحصیلی در مقاطع کارشناسی، ارشد یا دکترا استفاده می‌شود، در حالی که آزمون آیلتس جنرال (IELTS General) عمدتا برای پذیرش شغلی یا مهاجرت به کشورهای دیگر کاربرد دارد. علاوه بر این، این دو آزمون از نظر فرمت بخش‌های Reading و Writing و همچنین، نمره‌دهی با یکدیگر متفاوت هستند.

محدودیتی از نظر تعداد دفعات شرکت در آزمون آیلتس وجود ندارد. بنابراین، هر چند بار که بخواهید می‌توانید برای این امتحان ثبت نام کنید.

منابع آزمون آیلتس بسیار متنوع هستند که از میان آن‌ها می‌توان به کتاب The Official Cambridge Guide to IELTS، کتاب Complete IELTS Student’s Book، کتاب Cambridge IELTS 16 و کتاب Official IELTS Practice Materials اشاره کرد.

برای اینکه بتوانید نمره مورد نظر خود را در آزمون آیلتس بدست بیاورید مهم است که به‌صورت مستمر برای آن مطالعه کنید، از بهترین منابع آیلتس استفاده کنید و همچنین، با شرکت در آزمون‌های آزمایشی، میزان پیشرفت خود را بررسی کنید.

مدت زمان لازم برای گرفتن مدرک آیلتس بسته به سطح زبان انگلیسی و همچنین، میزان مطالعه شما متفاوت است.

نظر شما چیست؟