homeخانهleftاخبارleftپایا و ساتنا چیست و سیکل‌های کاری آن چگونه است؟

پایا و ساتنا چیست و سیکل‌های کاری آن چگونه است؟

pen پگاه قبادی
calendar ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
eye 2779 بازدید

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فراهم شدن بستر مناسب ارتباطی روش‌های جدید و مناسبی برای جابجایی پول بین بانکی طراحی و راه‌اندازی شده است. پایا و ساتنا دو خدمت از بانکداری نوین است که در این مقاله از تهران پیمنت به آن پرداخته‌ایم.

 

انتقال بین بانکی پایا چیست؟

پایا یک سامانه واریز و انتقال وجه جهت پرداخت بانک به بانک است. این سامانه، برای جابجایی پول در مبالغ پایین (سقف مشخص) و با تعداد دفعات بالا، با استفاده از شماره شبا، طراحی شده است.

چگونه وجهی را پایا کنیم؟

خدمات پایا از روش‌های مختلفی قابل استفاده است. راه اول مراجعه حضوری به شعبه بانک است. در این روش شما باید فرم‌های مربوطه را تکمیل کنید و بعد از احراز هویت نقل و انتقال مالی خود را انجام دهید. به این نکته باید اشاره شود که هر تراکنش پایا سقف مشخصی از مبلغ را جابجا می‌کند.

روش دوم استفاده از اینترنت بانک است؛ روشی ساده و بدون اتلاف وقت. برای انجام این کار با استفاده از نام کاربری و گذرواژه‌ای که بانک مبدا به شما داده وارد اینترنت بانک خود شوید و با انتخاب گزینه جابجایی وجه پایا، فرآیند بانکی خود را انجام دهید.

روش سوم و بسیار سریع برای انجام تراکنش‌های پایا  استفاده از موبایل بانک است. مثل روش اینترنت بانک با ورود به برنامه و انتخاب پایا می توانید تراکنش بانکی خود را انجام دهید. سقف واریز هر تراکنش چه در مراجعه حضوری چه اینرنت بانک و چه همراه بانک یکی است. سقف انتقال وجه در سامانه پایا، بیشتر از سقف انتقال کارت به کارت بوده و ۱۰۰ میلیون تومان است. نکته مهم دیگر در مورد انتقال وجه به وسیله پایا غیرآنی بودن آن است.

غیرآنی بودن پایا یعنی چه؟ سیکل پایا چیست؟

زمان دریافت پول در شماره حسابی که به آن، مبلغی پایا شده است یا از طریق پرداختیاری به آن حساب ارسال شده است، نسبت مستقیمی با زمان واریز یا ایجاد درخواست پایا دارد. در جدول زیر فرآیند چرخه‌ها (سیکل‌های) پایا که مطابق آن، دستورپرداخت صادر شده انجام می‌شود و مبلغ مربوطه در حساب مقصد دریافت می‌شود، به طور کامل توضیح داده شده است:

ثبت از ساعت

تا ساعت

پردازش صف از ساعت

سیکل پایا از ساعت

پیش‌بینی واریز از ساعت

00:00

09:59

10:00

10:45

حدود 11:30

10:00

12:59

13:00

13:45

حدود 14:30

13:00

17:59

18:00

18:45

حدود 19:30

18:00

20:59

21:00

03:45 بامداد روز کاری بعدی

روز کاری بعد حدود 05:00

21:00

23:59

10:00 روز کاری بعدی

10:45 روز کار بعدی

حدود 11:30 روز کاری بعد

ساتنا چیست؟

ساتنا سامانه‌ای است که در آن پردازش و تسویه مبادلات بین بانکی مورد به مورد انجام می‌گیرد. بر این اساس همه دستور پرداخت‌های صادره در این سامانه دارای سررسید همان روز (Value Same day) بوده و با اختصاص شماره ۱۶ رقمی به هر دستور پرداخت، امکان تکرار شدن آن در سطح کل شبکه بانکی غیر ممکن می‌شود.

مدت زمان انتظار جهت واریز وجه حواله ساتنا به حساب مقصد چه قدر است؟

با توجه به ماهیت دستور پرداخت‌های ساتنا که دارای سررسید همان روز (Value Same Day) است، در صورتی که حواله (در بانک مبداء) در محدوده ساعت کار عادی بانک‌ها صادر شده باشد، وجه مربوط در همان روز کاری در بانک مقصد به حساب ذی‌نفع واریز می‌شود. در غیر این صورت وجه حواله در روز کاری بعد به حساب واریز خواهد شد.

ساعات کار ساتنا در بانک‌ها چگونه است؟

ساعت کار سامانه ساتنا در روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت ۸ تا ۱۴ است.

اگر شماره شبای مقصد نادرست باشد تکلیف حواله صادر شده چیست؟

در صورتی که به هر دلیل از جمله بسته بودن حساب مقصد، نامعتبر بودن شبای ارائه شده و … امکان واریز وجه به حساب ذی‌نفع وجود نداشته باشد، بانک مقصد، وجه مربوطه را حداکثر تا پایان روز کاری بعد به بانک فرستنده برگشت می‌دهد تا وجه مورد نظر به حساب حواله دهنده واریز شود.

کارمزد خدمات مرتبط با ساتنا چقدر است؟

کارمزد انتقال وجه بین بانکی ساتنا (حضوری و غیر حضوری) ۰.۰۲ درصد مبلغ تراکنش تا سقف ۲۵۰.۰۰۰ ریال است که در هنگام بازپرداخت ریالی توسط تهران پیمنت پرداخت می‌شود و از مبلغ دریافتی شما کسر نمی‌شود و به عبارت دیگر شما این کارمزد را پرداخت نمی‌کنید. اما اگر شما از این روش برای انتقال مبلغ به کیف پول ریالی خود در حساب کاربری تهران پیمنت استفاده کنید، این کارمزد را پرداخت می‌کنید.

1.3/5 - (475 امتیاز)