مدرک آزمون CFA چیست و آیا برای مهاجرت مناسب است؟

pen سحر مجاب
calendar ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
eye 4204 بازدید

مدرک آزمون CFA یکی از معتبرترین مدارک حرفه‌ای و بین‌المللی در حوزه بازار سرمایه است. آزمون CFA را موسسه CFA برگزار می‌کند و تمرکز این آزمون در حوزه‌های تحلیل بازارهای مالی، مدیریت دارایی، مدیریت سبد سرمایه‌گذاری و تحلیل ریسک است. این آزمون مناسب افرادی است که تمایل دارند سطح دانش خود را در حوزه‌های ذکر شده اثبات کنند. در این مطلب ابتدا با مدرک آزمون CFA آشنا می‌شویم و در ادامه به این سوال پاسخ می‌دهیم که آیا مدرک آزمون CFA برای مهاجرت مناسب است یا خیر؟ در پایان مطلب نیز یک روش مناسب برای پرداخت هزینه آزمون CFA پیشنهاد می‌کنیم تا اگر تمایل به ثبت نام در این آزمون داشته باشید به راحتی بتوانید هزینه آن را پرداخت کنید.

شرکت در آزمون CFA

راهنمای ثبت نام و اخذ مدرک CFA

 

آزمون CFA چیست؟

آزمون CFA مخفف Chartered Financial Analyst به معنای «تحلیل‌گر خبره مالی» است. افرادی که در آزمون CFA شرکت می‌کنند، به شرط قبولی، CFA Charter (منشور CFA) دریافت می‌کنند.

آزمون CFA سه سطح (Level) دارد و برای دریافت مدرک CFA باید بتوانید نمره قبولی را از هر سه سطح دریافت کنید. در هر سطح از آزمون، مباحث مشخصی از اصول سرمایه‌گذاری، بکارگیری ابزارهای کاربردی، ارزش‌گذاری دارایی‌ها، مدیریت ثروت و پورتفولیو مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تا پیش از سال ۲۰۲۲، سطوح مختلف این آزمون، هر سال ۱ یا حداکثر ۲ بار برگزار می‌شدند و به طور متوسط ۳ تا ۴ سال طول می‌کشید تا متقاضیان در هر سه سطح آزمون شرکت کنند. از سال ۲۰۲۲، موسسه CFA برای برگزاری سطوح مختلف آزمون، تاریخ‌های بیشتری را ارائه داده است. زمان‌بندی برگزاری سطوح آزمون CFA به صورت زیر است:

  • سطح اول آزمون CFA، چهار بار در سال در ماه‌های فوریه، می، آگوست و نوامبر برگزار می‌شود.
  • سطح دوم آزمون CFA، سه بار در سال در ماه‌های فوریه، آگوست و نوامبر برگزار می‌شود.
  • سطح سوم آزمون CFA، دو بار در سال در ماه‌های می و آگوست/سپتامبر برگزار می‌شود.

 

هزینه مدرک آزمون CFA چقدر است؟

هزینه ثبت نام آزمون CFA باتوجه به ددلاین آزمون متفاوت است. اگر به صورت زودهنگام (Early Registration) ثبت نام کنید، هزینه هر سطح از آزمون ۹۰۰ دلار خواهد بود و اگر به طور استاندارد در آزمون ثبت نام کنید (Standard Registration)، برای هر سطح از آزمون باید ۱۲۰۰ دلار بپردازید.

البته فراموش نکنید که پیش از ثبت نام در آزمون، هزینه‌ای برابر با ۳۵۰ دلار با عنوان Enrollment Fee از شما گرفته می‌شود. پرداخت این هزینه تنها یک بار و پیش از ثبت نام در سطح اول آزمون نیاز خواهد بود. با کلیک روی تاریخ های برگزاری آزمون CFA می‌توانید به ددلاین ثبت نام هر سه سطح از آزمون و اطلاعات بیشتری در مورد هر یک، دسترسی داشته باشید.

 

اعتبار مدرک آزمون CFA چقدر است؟

نتایج آزمون مدرک CFA منقضی نمی‌شود و لازم نیست هر سال در آزمون شرکت کنید. ضمن اینکه در صورتی می‌توانید مدرک CFA را دریافت کنید و یک CFA Charterholder باشید که در هر سه سطح شرکت کرده و نمره قبولی دریافت کنید. البته محدودیت زمانی برای شرکت در سطوح مختلف آزمون CFA وجود ندارد و هر زمان که خواستید می‌توانید برای شرکت در سطح بعدی این آزمون اقدام کنید.

پرداخت هزینه آزمون CFA

راهنمای پرداخت هزینه مدرک آزمون CFA

 

شرکت در آزمون CFA چه مزایایی دارد؟

  • اولین مزیت شرکت در آزمون CFA، دریافت گواهینامه یا همان منشور CFA است. با دریافت CFA Charter می‌توانید دانش و مهارت‌های خود را ثابت کنید.
  • با داشتن مدرک CFA، کارفرمایان می‌دانند شما ادبیات تحلیل بازارهای مالی را می‌شناسید و با قوانین اخلاقی حاکم بر این بازارها نیز آشنا هستید. در واقع مدرک CFA می‌تواند نشان‌دهنده این موضوع باشد که شما دانش و تعهد لازم برای پیشرفت کسب و کار در صنعت سرمایه‌گذاری‌های پیچیده و در حال تحول امروزه را دارید. شرکت‌های سرمایه‌گذاری نیز روی مدرک CFA به عنوان یک استاندارد جهانی حساب می‌کنند.
  • با اخذ این مدرک به عضویت جامعه‌ بسیار بزرگی از CFA هولدرها (CFA Charterholder) در می‌آیید. با داشتن مدرک CFA می‌توانید با اعضای این جامعه متخصص در ارتباط باشید که این موضوع می‌تواند فضای موفقیت بیشتری برای شما ایجاد کرده و احتمال یافتن شغل مناسب را افزایش دهد.

 

آیا مدرک آزمون CFA برای مهاجرت مناسب است؟

پیش از پاسخ به این سوال، بهتر است چند نکته زیر را مطالعه کنید:

  1. شرکت در آزمون CFA و اخذ مدرک این آزمون، برای متخصصان این حوزه که ساکن کشورهای پیشرو در بازارهای مالی هستند راحت‌تر است؛ زیرا این افراد آشنایی کاملی با فرهنگ اقتصادی حاکم بر کشورشان و بازارهای سرمایه دارند و به صورت متقابل نیز شرکت‌های سرمایه‌گذاری اطمینان بیشتری برای جذب این افراد دارند.
  2. متقاضیان ایرانی اخذ مدرک آزمون CFA، به دلیل محدودیت‌های حاکم بر بازار سرمایه، تنها به صورت تئوری با تجارت جهانی آشنا می‌شوند و ممکن است نتوانند تجربه‌ای در برخی زمینه‌ها کسب کنند. به این نکته توجه داشته باشید که شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری به «تجربه کاری» بیشتر از داشتن یک مدرک اهمیت می‌دهند. بنابراین بی‌راه نیست که بگوییم به عنوان یک ایرانی دارای مدرک CFA، اگر قصد مهاجرت کاری داشته باشید ممکن است نتوانید نسبت به شهروندان کشورهایی همچون انگلستان و آلمان نتیجه مطلوبی کسب کنید. چرا که به عنوان مثال، مدیر یک موسسه سرمایه‌گذاری در کشور انگلستان به خوبی می‌داند شما از کشوری با محدودیت‌های ارتباط با بازارهای جهانی مهاجرت می‌کنید و بخشی از اتفاقات بازار مالی را تجربه نکرده‌اید.
  3. سومین نکته که باید بدانید مربوط به میزان درآمد متخصصان این حوزه است. واقعیت امر این است که تفاوت چندانی میان میزان درآمد دارندگان مدرک آزمون CFA و افرادی که این مدرک را دریافت نکرده‌اند، وجود ندارد. چه بسا افرادی که در سطوح بالای حوزه‌های مختلف اقتصادی فعالیت می‌کنند، اصلا مدرک CFA ندارند و به صورت تجربی به این حوزه تسلط پیدا کرده‌اند. بنابراین اخذ مدرک CFA با انگیزه افزایش حقوق، نمی‌تواند کافی باشد.

بنابر نکات ذکر شده می‌توانیم به سوال پرسیده شده اینگونه پاسخ بدهیم که خیر، مدرک آزمون CFA برای مهاجرت مناسب و کافی نیست. تمامی نکات گفته شده موجب می‌شود تا یک شخص، دریافت مدرک آزمون CFA را مبنا و اساس مهاجرت خود قرار ندهد. اگر شخصی تجربه و مطالعه کافی داشته باشد، می‌تواند با فراهم کردن الزامات حداقلی (که یکی از آن‌ها اخذ مدرک CFA است)، برای کار در حوزه بازارهای مالی و سرمایه تلاش کند. چنانچه تمایل به شرکت در این آزمون داشته باشید، می‌توانید با کلیک روی ثبت نام آزمون CFA برای ثبت نام اقدام کنید.

 

چگونه هزینه آزمون CFA را پرداخت کنیم؟

پرداخت هزینه ثبت نام آزمون CFA نیازمند داشتن کارت‌های اعتباری مانند ویزا کارت و مستر کارت است. اگر به کارت‌های اعتباری دسترسی ندارید، می‌توانید روی تهران پیمنت حساب کنید. با مراجعه به صفحه پرداخت هزینه آزمون CFA سفارش‌تان را ثبت کنید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن پرداختتان انجام شود.

چنانچه پیش‌تر در آزمون CFA شرکت کرده‌اید، از شما دعوت می‌کنیم تا تجربه شرکت در این آزمون را با ما در بخش کامنت در میان بگذارید.

2/5 - (528 امتیاز)

سوالات متداول

مدرک آزمون CFA یکی از معتبرترین مدارک حرفه‌ای و بین‌المللی در حوزه بازار سرمایه و مخفف Chartered Financial Analyst به معنای «تحلیل‌گر خبره مالی» است.

در حال حاضر آزمون CFA در ایران برگزار نمی‌شود و برای شرکت در این آزمون باید به یکی از کشورهای نزدیک مانند ارمنستان، آذربایجان، ترکیه یا قطر سفر کنید.

پرداخت هزینه ثبت نام آزمون CFA نیازمند داشتن کردیت کارت است. اگر به کارت‌های اعتباری دسترسی ندارید، باید از مراکز خدمات پرداخت آنلاین ارزی، مانند تهران پیمنت استفاده کنید. به این منظور به پنل کاربری خود مراجعه کنید و سفارش پرداخت هزینه آزمون CFA را ثبت کنید.

هزینه ثبت نام آزمون CFA باتوجه به ددلاین آزمون‌ها متفاوت است. اگر به صورت زودهنگام (Early Registration) ثبت نام کنید، هزینه هر سطح از آزمون ۹۰۰ دلار خواهد بود و اگر به طور استاندارد در آزمون CFA ثبت نام کنید (Standard Registration)، برای هر سطح از آزمون باید ۱۲۰۰ دلار بپردازید.

پیش از ثبت نام در آزمون، هزینه‌ای برابر با ۳۵۰ دلار با عنوان Enrollment Fee از شما گرفته می‌شود. پرداخت این هزینه تنها یک بار و پیش از ثبت نام در سطح اول آزمون نیاز خواهد بود.

نظر شما چیست؟