تفاوت آزمون‌ های تافل، آیلتس، PTE و دولینگو؟ – کدام یک را انتخاب کنیم؟

pen مینا معین
calendar ۱۴۰۲/۰۲/۰۹
eye 184 بازدید

هر فرد غیرانگلیسی‌زبانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارد، با مسئله انتخاب بهترین آزمون زبان انگلیسی روبروست. وقتی صحبت به این آزمون‌ها می‌رسد، چهار گزینه محبوب مطرح می‌شوند: آیلتس (IELTS)، تافل (TOEFL)، PTE و دولینگو (Duolingo). همه این آزمون‌ها از نظر بین‌المللی پذیرفته شده‌اند اما کدام آزمون، گزینه ایده‌آل‌تری است؟ در حالی که آزمون آیلتس و تافل مدت‌هاست در سنجش سطح زبان انگلیسی کاربرد دارند، PTE و دولینگو نسبتا جدید هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا با تفاوت‌های میان این چهار آزمون آشنا شوید و در نهایت، بتوانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

آزمون آیلتس چیست؟

سیستم بین‌المللی ارزیابی زبان انگلیسی (International English Language Testing System) یا آزمون آیلتس یکی از معتبرترین آزمون‌ها در دانشگاه‌های سراسر جهان است. این تست که از سال ۱۹۸۹ شروع به کار کرد، توسط سه موسسه British Council ،IDP و Cambridge Assessment English برگزار می‌شود و توسط دانشگاه‌های سراسر دنیا برای ارائه پذیرش در همه مقاطع تحصیلی معتبر شناخته می‌شود. از میان کشورهایی که مدرک آیلتس را قبول دارند می‌توان به بریتانیا، آمریکا، کانادا، نیوزیلند و استرالیا اشاره کرد.

یکی از مهم ترین نکات آیلتس این است که این آزمون در ایران اغلب به‌صورت کاغذی برگزار می‌شود اما نسخه آیلتس کامپیوتری نیز در دسترس است و در برخی کشورها به‌صورت آنلاین نیز انجام می‌شود. از سوی دیگر، بخش Speaking آن به‌صورت مصاحبه رودررو انجام می‌گیرد.

امتحان IELTS دو ساعت و ۴۵ دقیقه طول می‌کشد و طی ۲ مرحله انجام می‌شود. در حالی که بخش‌های Reading ،Listening و Writing در یک روز برگزار می‌شوند، بخش Speaking در روزی جداگانه انجام می‌شود. این آزمون دارای دو نوع آکادمیک (Academic) و جنرال (General Training) است که تفاوت آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال نیز قابل توجه است. علاوه بر این، هزینه آزمون آیلتس بسته به کشورهای مختلف، متفاوت است.

آزمون تافل چیست؟

تافل آزمون پیشرو در ارزیابی زبان انگلیسی است که در سال ۱۹۶۴ معرفی شد. این امتحان توسط Educational Testing Service (ETS) برگزار می‌شود و بیشتر دانشگاه‌های آمریکا و بیش از ۱۱ هزار دانشگاه در سراسر جهان، مدرک تافل را معتبر می‌دانند. افرادی که قصد تحصیل در آمریکا و کانادا را دارند عمدتا اقدام به ثبت نام آزمون تافل iBT می‌کنند.

آزمون تافل در نسخه‌های متعدد در دسترس است که رایج‌ترین آن‌ها آزمون تافل iBT است که به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود. این آزمون یک نسخه خانگی به نام تافل هوم ادیشن (TOEFL iBT Home Edition) نیز دارد که داوطلبان از خانه در آن شرکت می‌کنند. امتحان تافل در ۱ روز و طی حدود ۳ ساعت انجام می‌شود و مانند IELTS، چهار مهارت ریدینگ، لیسنینگ، رایتینگ و اسپیکینگ را ارزیابی می‌کند. قیمت تافل بسته به کشورها متفاوت و هزینه آزمون تافل در ایران ۲۶۵ دلار است. تاریخ های برگزاری TOEFL نیز در روزهای مشخصی است.

آزمون PTE چیست؟

آزمون پیرسون انگلیسی (Pearson Test of English) یا آزمون PTE جدیدتر از آزمون‌هایی است که تا به اینجا معرفی کردیم اما همچنان یکی از امتحان‌های مهم برای ارزیابی سطح تسلط بر زبان انگلیسی است. این تست که توسط گروه Pearson PLC برگزار می‌شود، در سال ۲۰۰۹ معرفی شد. آزمون پی تی ای توسط بسیاری از دانشگاه‌های بریتانیا، آمریکا، ایرلند، کانادا، نیوزیلند و سنگاپور معتبر شناخته می‌شود و بر خلاف دو آزمون بالا تنها به‌صورت آنلاین در دسترس است.

بخش‌های اسپیکینگ و رایتینگ این آزمون با هم ترکیب شده‌اند و علاوه بر این، ریدینگ و لیسنینگ در این امتحان بخش‌های جداگانه‌ای دارند. این امتحان دارای سه نوع PTE Academic ،PTE Academic UKVI و PTE Home است که دو نسخه UKVI و Home به‌طور خاص، برای ویزای انگلستان و مهاجرت به این کشور کاربرد دارند. به همین دلیل، ما در این مقاله PTE آکادمیک را با سایر آزمون‌های زبان مقایسه می‌کنیم.

مدت‌زمان امتحان PTE آکادمیک، دو ساعت و ۱۵ دقیقه است و هزینه آزمون PTE بسته به کشورها متفاوت و بین ۱۵۰ تا ۲۲۰ دلار است. آزمون PTE در ایران برگزار نمی‌شود. بنابراین، پس از خرید آزمون PTE، برای شرکت در آن لازم است به یک کشور همسایه سفر کنید. هزینه آزمون PTE در ترکیه ۲۶۰۰ لیر است.

آزمون دولینگو چیست؟

آزمون دولینگو یا DET آزمونی است که به‌تازگی به فهرست امتحان‌های سنجش سطح زبان انگلیسی اضافه شده است. این آزمون در سال ۲۰۱۶ معرفی شد و اگرچه افراد زیادی در آن شرکت می‌کنند هنوز به اندازه کافی توسط دانشگاه‌ها پذیرفته نشده است. دولینگو همچنین دارای یک وبسایت و اپلیکیشن برای یادگیری انواع زبان‌ها از جمله زبان انگلیسی است.

برخی از کشورهایی که پذیرش آزمون دولینگو را شروع کرده‌اند عبارت‌اند از: آمریکا، بریتانیا، چین، استرالیا، ایرلند، ژاپن، تایلند و قطر. هزینه آزمون دولینگو ۵۹ دلار است که آن را به ارزان‌ترین امتحان زبان انگلیسی تبدیل می‌کند. همچنین، در هنگام پرداخت هزینه دولینگو متوجه می‌شوید که ثبت نام دو آزمون DET دارای تخفیف و ۹۸ دلار است.

تکمیل این تست تنها به ۶۰ دقیقه زمان نیاز دارد و مهم‌ترین مزیت آن این است که در هر زمان و هر مکان می‌توانید ثبت نام آزمون دولینگو را انجام دهید و در آن شرکت کنید. علاوه بر بخش‌های معمول، این آزمون دارای یک مصاحبه ویدئویی نیز هست. کارنامه دولینگو طی ۲ روز به دست شما می‌رسد.

آزمون‌های آیلتس، تافل، PTE و دولینگو چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

اکنون که با هر یک از این آزمون‌ها آشنا شده‌اید، مطمئنا تا حدودی تفاوت‌های آیلتس، تافل، PTE و دولینگو را می‌دانید. با این حال، اگر بخواهید با جزئیات بیشتری از این تفاوت‌ها آگاه شوید می‌توانید از جدول زیر استفاده کنید.

آیلتس

تافل

PTE

دولینگو

شیوه برگزاری

آفلاین و آنلاین

آفلاین و آنلاین

آنلاین

آنلاین

انواع

آکادمیک و جنرال

تافل PBT (کاغذی)

تافل iBT (مبتنی بر اینترنت)

PTE Academic

PTE Academic UKVI

PTE Home

-

مدت‌زمان

2 ساعت و 45 دقیقه

حدود 3 ساعت

2 ساعت و 15 دقیقه

60 دقیقه

برگزاری در ایران

✖

✔

✖

✔

هزینه

بسته به کشورها متفاوت و بین 175 تا 270 دلار

بسته به کشورها و متفاوت و در ایران 265 دلار

بسته به کشورها متفاوت و بین 150 و 220 دلار

59 دلار برای همه کشورها

تعداد بخش‌ها

4

4

3

2

بخش‌ها

Reading، Listening، Writing و Speaking

Reading، Listening، Writing و Speaking

یک بخش برای Speaking و Writing و دو بخش جداگانه برای Reading و Listening

(Reading، Writing، Listening و Speaking) و مصاحبه ویدئو کنفرانس

اعلام نمرات

آنلاین: 3 تا 5 روز

آفلاین: 13 روز

4 تا 8 روز

48 ساعت

48 ساعت

طیف نمره‌دهی

صفر تا 9

صفر تا 120

10 تا 90

10 تا 160

پذیرش

بیش از 11500 دانشگاه و کالج در بیش از 140 کشور

بیش از 11500 دانشگاه و کالج در بیش از 160 کشور

بیش از 3000 دانشگاه و کالج بین‌المللی

هزاران موسسه در جهان

مقایسه نمرات آیلتس، تافل، PTE و دولینگو چگونه است؟

اگر می‌خواهید در مورد نمرات هر یک از این آزمون‌ها و مقایسه آن‌ها بیشتر بدانید جدول زیر می‌تواند برای شما مفید باشد.

آیلتس

تافل

PTE

دولینگو

ماهر (Expert)

9

118- 120

86- 90

155- 160

خیلی خوب (Very Good)

8- 9

110- 117

74- 85

135- 150

خوب (Good)

7- 8

94- 109

64- 73

115- 130

قابل‌قبول (Competent)

6- 7

60- 93

50- 63

95- 110

نسبتا کم (Modest)

5- 6

35- 59

35- 49

75- 90

محدود (Limited)

4.5

32- 34

30- 34

65- 70

به‌شدت محدود (Extremely Limited)

صفر- 4

صفر- 31

10- 29

10- 60

کدام آزمون زبان انگلیسی بهتر است؟

چهار آزمون زبان انگلیسی IELTS ،TOEFL ،PTE و Duolingo به‌طور گسترده‌ای در سراسر جهان پذیرفته شده‌اند. بنابراین، هر یک از آن‌ها را می‌توانید انتخاب کنید. با این حال، قبل از اینکه تصمیم نهایی را بگیرید، مهم است چند نکته را در نظر داشته باشید. در ادامه با این نکات آشنا می‌شوید.

  • آیلتس و تافل آزمون‌های قدیمی‌تری هستند و به‌صورت گسترده‌ای در سراسر جهان معتبر شناخته می‌شوند. به همین دلیل، یکی از دغدغه‌های رایج متقاضیان پذیرش تحصیلی، انتخاب میان تافل یا آیلتس است. در مقایسه، پی تی ای و دولینگو جدیدتر هستند و ممکن است در همه کشورها و موسسات پذیرفته نشوند. بنابراین، قبل از ثبت نام آزمون PTE یا سایر تست‌ها بررسی کنید که دانشگاه مورد نظر شما مدرک کدام آزمون را می‌پذیرد.
  • هزینه امتحان دولینگو نسبت به سایر آزمون‌ها بسیار ارزان‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر است.
  • آیلتس در کشورهایی که در آن‌ها به زبان انگلیسی British صحبت می‌شود، نسبت به سایر آزمون‌ها اولویت دارد.
  • TOEFL ،PTE آکادمیک و DET طی یک روز برگزار می‌شوند اما بخش‌های ریدینگ، لیسنینگ و رایتینگ IELTS در یک روز و بخش اسپیکینگ آن در روزی دیگر انجام می‌شود. بنابراین، ممکن است برگزاری آزمون در دو روز برای شما ناراحت‌کننده باشد.
  • تافل در کشورهای آمریکا و کانادا نسبت به سایر آزمون‌ها اولویت بیشتری دارد.
  • مدت‌زمان تافل طولانی‌تر از سایر آزمون‌هاست و ممکن است پرچالش‌تر از سایر تست‌ها باشد.
  • دولینگو و PTE کاملا مبتنی بر ماشین هستند.
  • درک فایل‌های صوتی سخنرانی پی تی ای دشوار است، زیرا در این آزمون از سخنرانی‌های واقعی انگلیسی‌زبان استفاده شده است.

در نهایت، این موضوع که کدام‌یک از آزمون‌های زبان انگلیسی آیلتس، تافل، PTE و دولینگو برای شما مناسب‌تر است، بستگی به این امر دارد که می‌خواهید از چه دانشگاهی پذیرش بگیرید و همچنین، نظر و ترجیح فردی شما چیست. اگر قصد دارید از دانشگاه‌های آمریکا و کانادا پذیرش بگیرید، ثبت نام تافل iBT انتخاب بهتری برای شماست اما آیلتس در سراسر جهان به‌ویژه استرالیا و نیوزیلند، آزمونی معتبر است. PTE نیز در حال حاضر از سوی دانشگاه‌های آمریکا، کانادا، انگلستان، استرالیا و نیوزیلند پذیرفته می‌شود. به یاد داشته باشید که قبل از انتخاب آزمون حتما بررسی و تحقیق کاملی داشته باشید.

5/5 - (2 امتیاز)

سوالات متداول

آزمون آیلتس آکادمیک (IELTS Academic) اغلب برای دریافت پذیرش تحصیلی در مقاطع کارشناسی، ارشد یا دکترا استفاده می‌شود، در حالی که آزمون آیلتس جنرال (IELTS General) عمدتا برای پذیرش شغلی یا مهاجرت به کشورهای دیگر کاربرد دارد. علاوه بر این، این دو آزمون از نظر فرمت بخش‌های Reading و Writing و همچنین، نمره‌دهی با یکدیگر متفاوت هستند.

برای شرکت در آزمون آیلتس می‌توانید کتاب The Official Cambridge Guide to IELTS، کتاب Complete IELTS Student’s Book و کتاب Official IELTS Practice Materials را مطالعه کنید.

جهت پرداخت هزینه ثبت نام آزمون تافل هوم ادیشن می‌توانید از خدمات پرداخت آنلاین ارزی تهران پیمنت استفاده کنید. برای این منظور به پنل کاربری خود مراجعه کنید و سفارش پرداخت هزینه امتحان تافل را ثبت کنید.

شما می‌توانید از طریق تهران پیمنت پرداخت هزینه ثبت نام آزمون دولینگو را انجام دهید.

آزمون PTE به صورت آنلاین برگزار می‌شود اما در ایران قابل‌دسترس نیست و بنابراین، برای شرکت در آن لازم است به کشورهای همسایه سفر کنید.

نظر شما چیست؟