مشمولان سربازی چگونه می‌توانند برای اپلای معافیت تحصیلی بگیرند؟

pen نیلوفر میثاقی
calendar ۱۳۹۵/۱۰/۱۲
eye 4240 بازدید

دانشجویان مشمولی که قصد اپلای برای دانشگاه‌های خارجی را دارند، خدمت سربازی را مانعی بر سر راه خود دانسته و همین امر سبب دلسردی آن‌ها برای ادامه تحصیل در خارج می‌گردد، حال آن‌که با دریافت معافیت تحصیلی می‌توانند به راحتی برای مقاطع بالاتر اپلای نمایند و برای طی کردن یک دوره تحصیلی، از کشور خارج شده و پس از اتمام آن بازگشته و سپس به خدمت سربازی بروند. در این مقاله به بررسی چگونگی دریافت معافیت تحصیلی برای دریافت پاسپورت جهت خروج از کشور می‌پردازیم.

فرایند دریافت معافیت تحصیلی برای مشمولین

برای دریافت معافیت تحصیلی باید نامه پذیرش دانشگاه مقصد را دریافت نمائید، سپس طی درخواستی به دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده‌اید درخواست می‌دهید تا نامه معرفی به نظام وظیفه را به شما ارائه دهد. در صورتی که قصد انصراف دارید نیز باید ابتدا انصراف داده و سپس دانشگاه به شما نامه معرفی به نظام وظیفه را بدهد، در مرحله بعد به سایت نشا که مربوط به وزارت علوم است مراجعه و در آن ثبت نام می‌کنید و از وزارت علوم، نامه معرفی به نظام وظیفه را دریافت می‌کنید. این نامه نشان می‌دهد که شما در یک دانشگاه قبول شده‌اید و بر همین اساس نظام وظیفه به شما معافیت تحصیلی می‌دهد و در ازای آن از شما وثیقه می‌خواهد.

شرایط مهم برای خروج از کشور چیست؟

دانشجویانی که خدمت سربازی نرفته‌اند باید حائز شرایطی باشند تا بتوانند برای خروج از کشور اقدام کنند. این شرایط به شرح زیر است:

  • مشمولان برای خروج موقت از کشور باید فاقد غیبت باشند و وضعیت تحصیلی مشخص داشته باشند هم‌چنین در سنوات ارفاقی مازاد بر سنوات مجاز تحصیل نباشند.
  • مهلت معرفی مشمولان فارغ التحصیلان به پایان نرسیده باشد و دارای برگ اعزام بدون غیبت باشند و برای بازگشت به موقع به کشور وثیقه مورد نیاز را بسپارند. متقاضیان مشمول باید درخواست (فرم) مجوز خروج موقت از کشور را از دانشگاه مربوطه ارائه نمایند.

نکته: اگر در زمان مشخص شده به ایران بازگشتید اما در موعد مقرر به سازمان نظام وظیفه مراجعه نکردید، از خروج شما از کشور به مدت ۶ ماه ممانعت به عمل خواهد آمد و هیچ معافیتی در این ۶ ماه شامل حال شما نخواهد شد. جریمه‌ها برای افرادی که دیرتر از زمان مشخص شده به کشور باز می‌گردند سخت‌تر خواهد بود و  این دسته از افراد علاوه بر آن که مبلغ وثیقه‌شان به نفع دولت ضبط خواهد شد با آن‌ها همانند سایر غایبان برخورد شده و بر اساس مدت غیبت افزایش خدمت خواهند داشت یا به مراجع قضایی احضار می‌شوند. در ادامه وثیقه‌های قابل قبول برای سپردن به سازمان نظام وظیفه آمده است.

 

معافیت تحصیلی

 

مواردی که می‌توانید به عنوان وثیقه در سازمان نظام وظیفه قرار دهید

نظام وظیفه در مقابل ارائه معافیت تحصیلی به شما، یک وثیقه دریافت می‌نماید و شما می‌توانید یکی از موارد زیر را برای تهیه وثیقه انتخاب نمائید.

• سند ملکی

شما باید سند شش دانگ یک ملک که برای منزل مسکونی باشد، نزد نظام وظیفه بسپارید. توجه کنید که سند زمین و یا باغ پذیرفته نمی‌شود. اگر خانه در تهران باشد، نظام وظیفه شما را به یک دفترخانه ارجاع می‌دهد تا استعلام‌هایی مانند استعلام از شهرداری انجام شود و پس از تکمیل مدارک ، با حضور نماینده نظام وظیفه در دفترخانه سند به رهن سازمان نظام وظیفه در می‌آید و کار به اتمام می‌رسد. چنانچه خانه در شهرستان باشد، قبل از مراجعه به نظام وظیفه از وکیل دادگستری درخواست می‌کنید که خانه را قیمت‌گذاری کرده و نامه رسمی این قیمت‌گذاری را به نظام وظیفه می‌برید.

• ضمانت بانکی

برای دریافت ضمانت بانکی دو راه پیش روی شماست، یا باید پول نقد به بانک پرداخت نمائید و در ازای آن ضمانت بانکی بگیرید و یا می‌توانید سند یا سفته نزد بانک به امانت گذاشته و ضمانت بانکی دریافت کنید. توجه کنید که همه بانک‌ها این ضمانت نامه را نمی‌دهند، پس لازم است بانک‌هایی را که در این زمینه با شما همکاری می‌کنند را از قبل شناسایی کنید تا زمان کمتری از دست بدهید و نمونه ضمانت نامه را از نظام وظیفه بگیرید و به بانک مورد نظر ببرید تا طبق مقررات نظام وظیفه ضمانت نامه پر شود.

• پول نقد

در این روش باید حداقل مبلغ ۱۷ میلیون تومان را به صورت سپرده بلند مدت، سرمایه‌گذاری کنید. از آنجا که نظام وظیفه از شما تعهد ۴ الی ۶ ساله می‌خواهد ولی بانک به شما ضمانت‌نامه یک ساله می‌دهد، کافیست به نظام وظیفه تعهد بدهید که هر ساله این ضمانت‌نامه را تمدید می‌نمائید و به فرد مورد اعتمادی وکالت محضری بدهید که هر ساله به عنوان نماینده شما این تمدید را برایتان انجام دهد.

• سند

برای دریافت ضمانت بانکی می‌توانید سندی را در گرو بانک بگذارید. برای این کار سند را به بانک می‌برید و بانک شما را به شهرداری معرفی می‌کند تا ملک ارزش گذاری شود و پس از آن بانک ضمانت نامه را به شما می‌دهد تا به نظام وظیفه ببرید.

دریافت گذرنامه

پس از ارائه ضمانت‌نامه به سازمان نظام وظیفه این سازمان مدارک شما را بررسی و در صورت تائید مدارک، آن‌ها را به اداره گذرنامه ارسال می‌کند. بعد از حدود یک هفته باید به اداره گذرنامه مراجعه نمائید و در این مرحله، اداره گذرنامه با زدن یک مهر در صفحه آخر پاسپورت شما، بازه زمانی مجاز خروج از کشور را ذکر می‌کند.

بنابراین بر اساس مطالب ذکر شده، چنانچه به خدمت سربازی نرفته باشید نیز می‌توانید گذرنامه دریافت نموده و مراحل اپلای برای تحصیل در خارج از کشور را پیگیری کنید. همچنین می‌توانید با دریافت پاسپورت برای خروج موقت، در زمان دریافت پذیرش از دانشگاه، مراحل را با سرعت بیشتری پیش برده و در مرحله بعد برای دریافت معافیت تحصیلی از سازمان نظام وظیفه اقدام نمائید.

Rate this post
۴۱۹ دیدگاه
sara
۱۴۰۰/۰۶/۱۸

فقط لطفا بفرمایید در بدو امر وقتی دانشگاه حتی گواهی موقت و ریز نمرات نمیده چطور باید پذیرش یه دانشگاه خارج از کشور رو گرفت؟؟ برای پذیرش باید ریزنمرات و... رو بفرسیم. برای گرفتن اون‌ها هم باید معافیت (دائم یا موقت) داشته باشیم. برای داشتن معافیت موقت هم باید پذیرش داشته باشیم! حالا چکار باید کرد؟دانشگاههای امریکا مدارک کامل میخوان

محسن ضحاکی
۱۳۹۹/۰۹/۲۳

سلام بزرگوار اگر دانشجویی برای مقطع ارشد پذیرش بگیرد و به مدت دو سال مشغول به تحصیل شود در کشور مقصد و بعد فارغ التحصیلی با استفاده از ویزای جست و جوی کار شغل مناسبی پیدا کند ودر همان کشور مشغول به کار کردن شود و قصد باز گشت به کشور را نداشته باشد یعنی قصد رفتن به خدمت سربازی را نداشته باشد چه اتفاقی می افتتد و تکلیفش چگونه خواهد شد؟ خیلی ممنونم از راهنمایی شما واقعا زحمت میکشید خدا خیرتون بده.

محسن ضحاکی
۱۳۹۹/۰۹/۲۳

سلام و خسته نباشید خدمت مسئولین محترم سایت. بنده در حال حاظر ترم دوم کارشناسی ناپیوسته مکانیک به صورت روزانه در آموزشکده دولتی جباریان همدان در حال تحصیل هستم بنده قصد دارم انصراف بدم و تعداد واحدی که پاس کردم در این آموزشکده در دانشگاه آزاد واحد همدان معادل سازی کنم و مدرک کارشناسیم رو از داشگاه آزاد همدان بگیرم و خرداد ماه سال ۱۴۰۱ فارغ التحصیل میشم و بعدش قراره برای پذیرش مقطع ارشد اپلای کنم بنده سوالم این هستش که با این شرایطی که دارم بهم معافیت تحصیلی میدن یا نه؟ ممنون از لطف و محبت شما سپاسگذارم از راهنمایی شما.

t56
۱۳۹۹/۰۸/۱۶

سلام من 18 سالمه مهندسی عمران قبول شدم و میخونم ترم یک هستم و شرایط ویژه ای دارم که در یک شرکت میتونم در رشته عمران کار اموزی کار کنم و رزومه کاری و تجربه در هنگام تحصیل رو هم داشته باشم... میخواستم بدونم که من کارشناسی ام که تموم شد میتونم به راحتی با رزومه کاری و تجربه 4 ساله برای کانادا به عنوان مهندس عمران برای کار اقدام کنم؟ درضمن پسر هستم و نمیخواهم برای کار سربازی بروم چرا که وقت تلف میشود... یک راهی را پیشنهاد دهید تا برای کار بدون کارت پایان خدمت مهاجرت کنم/...

۱۳۹۹/۱۰/۱۱

سلام، از سوال شما متشکریم. برای خروج قانونی از کشور بدون خدمت سربازی، لازم است معافیت تحصیلی داشته باشید؛ بنابراین توصیه می‌کنیم برای تحصیل در مقاطع بالاتر اقدام نمایید. ممکن است راه‌های دیگری نیز در این زمینه وجود داشته باشد که پیشنهاد می‌کنیم حتما آن‌ها را بررسی کنید و سپس مناسب‌ترین راه را برای خود انتخاب کنید.

ر.فرج اله
۱۳۹۹/۰۷/۲۹

سلام من قصد دارم برای پست داک اقدام کنم. همسرم هم دانشجوی دکتری هست و برای سربازی معافیت تحصیلی داره. راهی هست بدون انصراف ایشون و اپلای شون برای تحصیل مجدد در مقطع دکتری در خارج از کشور همراه من از ایران خارج شن؟ میشه در فرصت یک ساله ی بعد از تحصیل برای پست داک اقدام کنند و همراه من بیان؟

بهزاد
۱۳۹۹/۰۷/۲۸

سلام خسته نباشید من یک ماه پیش فارع التحصیل شدم میخام برای اردبیهشت سال بعد اقدام به اپلای کنم و مشکلی بابت مقصد نیست و قبول میکنن. فقط ایا باید دانشگاه ثبت نام کنم ترم بهمن تا به مشکا نخورم یا میتونم اون زمان برای خروج از کشور اقدام کنم ضمنا ثبت نام دانشگاه ها شماره پاسپورت میخاد چجوری بدون اون کار کنیم اخه چون گفتید برای پاسپورت باید نامه دانشگاه مقصد باشه لطفا کمکم کنید. من 15 شهریور فارغ التحصیل شدم.

ابراهیم
۱۳۹۹/۰۷/۱۴

سلام. من 5 ساله کارشناسی رو تموم کردم و آخرین نمرم هم 29 ام شهریور امسال ثبت شده. میخواستم بدونم که اگر که الان برای اپلای اقدام کنم و قبول بشم مشکلی پیش میاد برای من یا خیر.

۱۳۹۹/۰۷/۱۴

سلام، از سوال شما متشکریم. خیر، مشکلی در این رابطه وجود ندارد. شما می‌توانید در فرصت 1 ساله معافیت از خدمت اپلای کنید و در صورت دریافت پذیرش از دانشگاه مقصد حتی اگر فرصت 1 ساله شما تمام شده باشد و به سربازی رفته باشید، اقدام به دریافت معافیت تحصیلی نمایید.

برومند
۱۳۹۹/۰۷/۰۶

سلام. سوالی که هست اینکه اگر سفارت کشوری که میخوایم اقدا کنیم داخل ایران نباشه، مثل کانادا ، نظام وظیفه به ما چجوری اجازه خروج میده بابت گرفتن ویزا؟ میشه این پروسه رو کلا توضیح بدین ؟

۱۳۹۹/۰۷/۰۶

سلام، از سوال شما متشکریم. در صورتی که فاقد غیبت باشید، می‌توانید با ویزای توریستی و گذاشتن 15 میلیون تومان وثیقه به صورت نقد یا ضمانتنامه بانکی به مدت 20 روز از کشور خارج شوید. البته ممکن است با گذشت زمان، مبلغ وثیقه بیش‌تر از رقم گفته شده باشد. جهت دریافت مجوز خروج از کشور لازم است به سامانه خدمات الترونیک نظامی (پلیس +10) مراجعه نمایید و مراحل مورد نیاز در این سامانه را تکمیل کنید.

حسین
۱۳۹۹/۰۶/۳۱

سلام و خسته نباشید من میتونم با مدرک کاردانی اقدام به خروج از کشور کنم برای تحصیل درحالیکه سربازی نرفته باشم؟

۱۳۹۹/۰۷/۰۵

سلام، از سوال شما متشکریم. خیر، برای دریافت معافیت تحصیلی جهت خروج از کشور لازم است حداقل مقطع کارشناسی را به پایان رسانده باشید.

رامین
۱۳۹۹/۰۶/۳۱

سلام وقت به خیر می خواستم بدونم برای اخذ ویزای تحصیلی با مدرک دیپلم تنها راه داشتن کارت پایان خدمت سربازی است؟ واینکه برای اخذ ویزای تحصیلی محدودیت سنی خاصی وجود داره؟البته بامدرک دیپلم

۱۳۹۹/۰۷/۰۵

سلام، از سوال شما متشکریم. 1. بله به دلیل این که به مشمولین دیپلم معافیت تحصیلی جهت خروج از کشور داده نمی‌شود، لازم است یا دوره سربازی را به پایان برسانید و یا برای مقطع کارشناسی ارشد اپلای کنید. 2. خیر، محدودیت سنی خاصی برای این موضوع وجود ندارد.

نظر شما چیست؟