homeخانهleftبرگزیدهleftمشمولان سربازی چگونه می‌توانند برای اپلای معافیت تحصیلی بگیرند؟

مشمولان سربازی چگونه می‌توانند برای اپلای معافیت تحصیلی بگیرند؟

pen نیلوفر میثاقی
calendar ۱۲ دی ۱۳۹۵
eye 108 بازدید

دانشجویان مشمولی که قصد اپلای برای دانشگاه‌های خارجی را دارند، خدمت سربازی را مانعی بر سر راه خود دانسته و همین امر سبب دلسردی آن‌ها برای ادامه تحصیل در خارج می‌گردد، حال آن‌که با دریافت معافیت تحصیلی می‌توانند به راحتی برای مقاطع بالاتر اپلای نمایند و برای طی کردن یک دوره تحصیلی، از کشور خارج شده و پس از اتمام آن بازگشته و سپس به خدمت سربازی بروند. در این مقاله به بررسی چگونگی دریافت معافیت تحصیلی برای دریافت پاسپورت جهت خروج از کشور می‌پردازیم.

فرایند دریافت معافیت تحصیلی برای مشمولین

برای دریافت معافیت تحصیلی باید نامه پذیرش دانشگاه مقصد را دریافت نمائید، سپس طی درخواستی به دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده‌اید درخواست می‌دهید تا نامه معرفی به نظام وظیفه را به شما ارائه دهد. در صورتی که قصد انصراف دارید نیز باید ابتدا انصراف داده و سپس دانشگاه به شما نامه معرفی به نظام وظیفه را بدهد، در مرحله بعد به سایت نشا که مربوط به وزارت علوم است مراجعه و در آن ثبت نام می‌کنید و از وزارت علوم، نامه معرفی به نظام وظیفه را دریافت می‌کنید. این نامه نشان می‌دهد که شما در یک دانشگاه قبول شده‌اید و بر همین اساس نظام وظیفه به شما معافیت تحصیلی می‌دهد و در ازای آن از شما وثیقه می‌خواهد.

شرایط مهم برای خروج از کشور چیست؟

دانشجویانی که خدمت سربازی نرفته‌اند باید حائز شرایطی باشند تا بتوانند برای خروج از کشور اقدام کنند. این شرایط به شرح زیر است:

  • مشمولان برای خروج موقت از کشور باید فاقد غیبت باشند و وضعیت تحصیلی مشخص داشته باشند هم‌چنین در سنوات ارفاقی مازاد بر سنوات مجاز تحصیل نباشند.
  • مهلت معرفی مشمولان فارغ التحصیلان به پایان نرسیده باشد و دارای برگ اعزام بدون غیبت باشند و برای بازگشت به موقع به کشور وثیقه مورد نیاز را بسپارند. متقاضیان مشمول باید درخواست (فرم) مجوز خروج موقت از کشور را از دانشگاه مربوطه ارائه نمایند.

نکته: اگر در زمان مشخص شده به ایران بازگشتید اما در موعد مقرر به سازمان نظام وظیفه مراجعه نکردید، از خروج شما از کشور به مدت 6 ماه ممانعت به عمل خواهد آمد و هیچ معافیتی در این 6 ماه شامل حال شما نخواهد شد. جریمه‌ها برای افرادی که دیرتر از زمان مشخص شده به کشور باز می‌گردند سخت‌تر خواهد بود و  این دسته از افراد علاوه بر آن که مبلغ وثیقه‌شان به نفع دولت ضبط خواهد شد با آن‌ها همانند سایر غایبان برخورد شده و بر اساس مدت غیبت افزایش خدمت خواهند داشت یا به مراجع قضایی احضار می‌شوند. در ادامه وثیقه‌های قابل قبول برای سپردن به سازمان نظام وظیفه آمده است.

مواردی که می‌توانید به عنوان وثیقه در سازمان نظام وظیفه قرار دهید

نظام وظیفه در مقابل ارائه معافیت تحصیلی به شما، یک وثیقه دریافت می‌نماید و شما می‌توانید یکی از موارد زیر را برای تهیه وثیقه انتخاب نمائید.

• سند ملکی

شما باید سند شش دانگ یک ملک که برای منزل مسکونی باشد، نزد نظام وظیفه بسپارید. توجه کنید که سند زمین و یا باغ پذیرفته نمی‌شود. اگر خانه در تهران باشد، نظام وظیفه شما را به یک دفترخانه ارجاع می‌دهد تا استعلام‌هایی مانند استعلام از شهرداری انجام شود و پس از تکمیل مدارک ، با حضور نماینده نظام وظیفه در دفترخانه سند به رهن سازمان نظام وظیفه در می‌آید و کار به اتمام می‌رسد. چنانچه خانه در شهرستان باشد، قبل از مراجعه به نظام وظیفه از وکیل دادگستری درخواست می‌کنید که خانه را قیمت‌گذاری کرده و نامه رسمی این قیمت‌گذاری را به نظام وظیفه می‌برید.

• ضمانت بانکی

برای دریافت ضمانت بانکی دو راه پیش روی شماست، یا باید پول نقد به بانک پرداخت نمائید و در ازای آن ضمانت بانکی بگیرید و یا می‌توانید سند یا سفته نزد بانک به امانت گذاشته و ضمانت بانکی دریافت کنید. توجه کنید که همه بانک‌ها این ضمانت نامه را نمی‌دهند، پس لازم است بانک‌هایی را که در این زمینه با شما همکاری می‌کنند را از قبل شناسایی کنید تا زمان کمتری از دست بدهید و نمونه ضمانت نامه را از نظام وظیفه بگیرید و به بانک مورد نظر ببرید تا طبق مقررات نظام وظیفه ضمانت نامه پر شود.

• پول نقد

در این روش باید حداقل مبلغ 17 میلیون تومان را به صورت سپرده بلند مدت، سرمایه‌گذاری کنید. از آنجا که نظام وظیفه از شما تعهد 4 الی 6 ساله می‌خواهد ولی بانک به شما ضمانت‌نامه یک ساله می‌دهد، کافیست به نظام وظیفه تعهد بدهید که هر ساله این ضمانت‌نامه را تمدید می‌نمائید و به فرد مورد اعتمادی وکالت محضری بدهید که هر ساله به عنوان نماینده شما این تمدید را برایتان انجام دهد.

• سند

برای دریافت ضمانت بانکی می‌توانید سندی را در گرو بانک بگذارید. برای این کار سند را به بانک می‌برید و بانک شما را به شهرداری معرفی می‌کند تا ملک ارزش گذاری شود و پس از آن بانک ضمانت نامه را به شما می‌دهد تا به نظام وظیفه ببرید.

دریافت گذرنامه

پس از ارائه ضمانت‌نامه به سازمان نظام وظیفه این سازمان مدارک شما را بررسی و در صورت تائید مدارک، آن‌ها را به اداره گذرنامه ارسال می‌کند. بعد از حدود یک هفته باید به اداره گذرنامه مراجعه نمائید و در این مرحله، اداره گذرنامه با زدن یک مهر در صفحه آخر پاسپورت شما، بازه زمانی مجاز خروج از کشور را ذکر می‌کند.

بنابراین بر اساس مطالب ذکر شده، چنانچه به خدمت سربازی نرفته باشید نیز می‌توانید گذرنامه دریافت نموده و مراحل اپلای برای تحصیل در خارج از کشور را پیگیری کنید. همچنین می‌توانید با دریافت پاسپورت برای خروج موقت، در زمان دریافت پذیرش از دانشگاه، مراحل را با سرعت بیشتری پیش برده و در مرحله بعد برای دریافت معافیت تحصیلی از سازمان نظام وظیفه اقدام نمائید.

۴۱۹ دیدگاه
khalil
۲۷ تیر ۱۳۹۷

با عرض سلام وخسته نباشی خدمت شما دوست عزیز می خواستم بپرسم میشه در حال حاضر از سند ملکی به عنوان وثیقه استفاده کرد و اینکه چطوری نامه پذیرش رو از دانشگاه مقصد بگیریم اگه میشه یکم بیشتر در مودش توضیح بدید از تون ممنون میشم

۱۴ مرداد ۱۳۹۷

سلام، از سوال شما متشکریم. شما باید سند شش دانگ یک ملک که برای منزل مسکونی باشد، نزد نظام وظیفه بسپارید. توجه کنید که سند زمین و یا باغ پذیرفته نمی‌شود. اگر خانه در تهران باشد، نظام وظیفه شما را به یک دفترخانه ارجاع می‌دهد تا استعلام‌هایی مانند استعلام از شهرداری انجام شود و پس از تکمیل مدارک ، با حضور نماینده نظام وظیفه در دفترخانه سند به رهن سازمان نظام وظیفه در می‌آید و کار به اتمام می‌رسد. چنانچه خانه در شهرستان باشد، قبل از مراجعه به نظام وظیفه از وکیل دادگستری درخواست می‌کنید که خانه را قیمت‌گذاری کرده و نامه رسمی این قیمت‌گذاری را به نظام وظیفه می‌برید. برای اطلاعات بیشتر در مورد کسب پذیرش از دانشگاه می‌توانید به بخش اپلای مقاله‌های وبلاگ مراجعه نمایید.

مهدی
۲۲ تیر ۱۳۹۷

با سلام. کسی که مشمول است و غیبت ندارد، از چه طریقی میتواند جهت ادامه تحصیل در مقطع پایین تر و یا معادل از کشور خارج شود؟

۱۵ مرداد ۱۳۹۷

سلام، از سوال شما متشکریم. شما باید برای این کار خدمت سربازی را به پایان برسانید یا معاف شوید یا از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

Mersad
۲۱ تیر ۱۳۹۷

سلام.من سال دومی هست که کنکور میدم و متولد ۷۸ هستم وامسال مشمول خدمت سربازی میشم.خاستم بدونم که ایا میشه دوترم در دانشگاه ایران خوند و بعد انصراف داد و در دانشگاه های خارج از کشور به تحصیل پرداخت و ایا میشه با گرفتن معافیت تحصیلی از دانشگاه ویزای دانشجویی دریافت کرد؟باتشکر

۷ مهر ۱۳۹۷

با توجه به قانون تصویب شده توسط مجلس، مشمولین دیپلم دیگر امکان خروج از کشور برای تحصیل را ندارند و شما باید ابتدا مقطع کارشناسی خود را در ایران بگذرانید و سپس اقدام به اپلای نمایید.

Mohamad
۲۱ تیر ۱۳۹۷

س.خسته نباشید.من الان ۱۹ سالمه و یه سال پشت کنکور بودم و از مهر دانشگاه میرم.خاستم بدونم چطوری بدون سربازی میشه در خارج از کشور تحصیل کرد و ایا با معافیت دانشگاه و انصراف از ان ویزای تحصیلی به من تعلق میگیره یا ن.باتشکر

۷ مهر ۱۳۹۷

با توجه به قانون تصویب شده توسط مجلس، مشمولین دیپلم دیگر امکان خروج از کشور برای تحصیل را ندارند و شما باید ابتدا مقطع کارشناسی خود را در ایران بگذرانید و سپس اقدام به اپلای نمایید.

ناشناس
۲۱ تیر ۱۳۹۷

سلام. من 20 سالم است و دانشجوی رشته ی اقتصاد هستم. میخوام برای دوره ی مستر (فوق لیسانس) به کانادا یا آمریکا بورس بگیرم. توضیحات شما نسبتا کامل بود فقط یه خواهشی دارم و اون اینه ک الان ک هنوز حدود ۳ سال از درسم مونده (به غیر از معدل و رزومه ی بالا و مسایل از این قبیل) در مورد معافیت یا اپلای چیزی هست ک از همین الان دنبالش بیوفتم؟ حداقل از روی محکم کاری ممنون میشم یه توضیح کوتاهی در مورد شرایط بنده بدید

۱۵ مرداد ۱۳۹۷

سلام، از سوال شما متشکریم. در مورد اپلای به شما توصیه می‌کنیم در بلند مدت روی معدل، زبان، مقاله و ارتباط با استاد ها تمرکز کنید . مقاله‌های بخش اپلای وبلاگ و سایت تهران پیمنت نیز ممکن است به شما کمک کنند.

سینا
۱۰ تیر ۱۳۹۷

با سلام ، سوالی که دارم این هست که گفتید برای گرفتن معافیت تحصیلی برای خروج ، اول باید نامه پذیرش از دانشگاه خارج رو دریافت کنیم ؛ حالا سوال این جاست که برای گرفتن پذیرش از اونجا ، باید ترجمه مدرک و ریزنمرات رو واسشون ارسال کنیم ؛ درحالی که دانشگاه بدون پایان خدمت ، مدرک و ریزنمرات رو بهمون نمیده . در این مورد باید چه کار کنیم ؟ با تشکر

۱۱ تیر ۱۳۹۷

سلام، از سوال شما متشکریم. شما با ترجمه ریزنمرات (حتی غیر رسمی) قادر به اپلای و دریافت پذیرش از دانشگاه‌های خارج از کشور هستید و تا زمان ثبت نام پس از سفر به کشور مربوطه در دانشگاه مورد نظر نیازی به اصل مدارک خود نخواهید داشت.

عماد
۲ تیر ۱۳۹۷

سلام خسته نباشید میخواستم بدونم برای مقطع کارشناسی هم معافیت تحصیلی میدن برای تحصیل در خارج ؟ من الان ۱۸ سالمه پیش دانشگاهی رو تموم کردم و تا مهر ماه معافیت تحصیلی دارم. و یه سوال دیگه داشتم امکان اینکه بعد از پایان درس و برگشتن به ایران امکان خریدن سربازی هست؟

۷ مهر ۱۳۹۷

با توجه به قانون تصویب شده توسط مجلس، مشمولین دیپلم دیگر امکان خروج از کشور برای تحصیل را ندارند و شما باید ابتدا مقطع کارشناسی خود را در ایران بگذرانید و سپس اقدام به اپلای نمایید.

کیان
۳۰ خرداد ۱۳۹۷

این قانون هنوز صحت داره؟

۵ تیر ۱۳۹۷

با سلام، از سوال شما متشکریم. بله این قانون در حال حاضر وجود دارد و اجرا می شود.

اشکان
۱۸ خرداد ۱۳۹۷

من ترم ۱۰ کارشناسی مهندسی مکانیک از دانشگاه دولتی اصفهان هستم و معدلم حدود 14.5 هستش. دارم برای آیلتس میخونم و فکر کنم تا آخر مرداد ماه بتونم آیلتس 7 آکادمیک بگیرم.(الان وسط خرداد ماه هستیم) و تا آخر شهریور هم فارغ التحصیل میشم. میخوام ببینم چقدر طول میکشه تا مهاجرت کنم؟ باید برم یه دانشگاه آزادی چیزی ثبت نام کنم تا موقع مهاجرت سرباز نباشم؟ از کی باید اقدام کنم ؟ بعد از گرفتن مدرک لیسانس و آیلتس یا از الان هم میشه اقدامی کرد؟

۱۹ خرداد ۱۳۹۷

سلام، از سوال شما متشکریم. شما می‌توانید تا یک سال پس از اتمام تحصیل خود اقدام به اپلای و دریافت پذیرش نمایید. ددلاین‌های ترم پاییز سال آینده، از آذر ماه تا بهمن ماه هستند و در صورت دریافت پذیرش می‌توانید در تابستان 2019 به کشور مقصد سفر کنید. پس از پذیرش، در صورتی که محل خدمت شما جزو مکان‌های حساس که اجازه خروج از کشور را نمی‌دهند نباشد، شما می‌توانید برای ادامه تحصیل در خارج از کشور با نامه ترخیص از خدمت معاف شوید.

امیر
۲۷ مرداد ۱۳۹۶

سلام دوستان مطلع میگن الان برای وثیقه فقط پول نقد اونم تو بانک قوامین قبول می کنن

نظر شما چیست؟