مشمولان سربازی چگونه می‌توانند برای اپلای معافیت تحصیلی بگیرند؟

pen زهرا قبادی
calendar تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۱۷
eye 5520 بازدید

اپلای تحصیلی که این روزها بسیار مورد استقبال دانشجویان قرار می‌گیرد، یکی از بهترین موقعیت‌ها و یک فرآیند مهم در زندگی آن‌ها است و این امکان را به‌ آن‌ها می‌دهد تا برای تحصیل در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اقدام کنند. در این راستا امکان دارد بعضی از موارد مانند سربازی سبب دلسردی دانشجویان شود و آن‌ را مانعی بر سر راه خود بدانند. اما با مطالعه این مقاله کاملا متوجه می‌شوید که با اخذ معافیت تحصیلی به روش‌های مختلف می‌توانید به‌راحتی به تمام دانشگاه‌های جهان اپلای کنید و موفقیت‌های بیشتری کسب کنید.

پسری با گذرنامه در دست

معافیت تحصیلی چیست؟

اگر با مشغول بودن به تحصیل در مقاطع خاص و در مدت معینی نتوانید به خدمت سربازی بروید، یعنی شما در آن برهه زمانی معاف هستید؛ ولی بعد از آن باید وضعیت نظام وظیفه‌ی خود را مشخص کنید. معافیت تحصیلی شامل مواردی مانند معافیت تحصیلی دانش آموزی، دانشجویی، طلاب علوم دینی و برای اپلای است که ما در این مقاله به معافیت تحصیلی برای افرادی که قصد اپلای دارند پرداخته‌ایم.

صفر تا صد اپلای برای تحصیل در خارج از کشور بدون سربازی

پسرانی که به سن ۱۸ سالگی می‌رسند یا باید به سربازی بروند یا معافیت تحصیلی داشته باشند. یکی از معافیت‌های تحصیلی برای اپلای و مهاجرت است که برای اخذ آن باید مراحلی را طی کرد. در متن زیر تمامی این مراحل را گام‌به‌گام توضیح داده‌ایم.

اخذ نامه پذیرش از دانشگاه مقصد

اولین قدم برای اپلای با معافیت تحصیلی اخذ پذیرش از دانشگاه مقصد است. دانشگاه انتخابی شما باید مورد تایید نظام وظیفه باشد، در غیر این صورت این پذیرش قابل قبول نیست. در انتها از دانشگاهی که در آن تحصیل کرده‌اید نامه معافیت تحصیلی خطاب به ناجا که شامل اطلاعات فارغ التحصیلی است، دریافت کنید. به این نکته توجه کنید که تنها یک‌بار این نامه برای شما صادر می‌شود.

ثبت‌نام در سامانه نشا برای تحصیل در خارج از کشور مشمولین

در مرحله دوم و پس از اخذ معافیت تحصیلی از دانشگاه فارغ‌التحصیلی خود، در سامانه نشا ثبت‌نام و فرم‌های مربوطه را پر کنید؛ در انتها قسمت درخواست‌ها، درخواست معرفی به‌ نظام‌ وظیفه را کامل کنید.

سامانه نشا: این سازمان برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند، توسط وزارت علوم راه اندازی شده است که می‌توانید درخواست‌های مهاجرتی خود مانند دریافت معافیت تحصیلی و یا دریافت ارز دانشجویی را در آن‌جا عنوان کنید.

دریافت نامه از وزارت علوم برای تحصیل در خارج بدون پایان خدمت

در این مرحله به ساختمان وزارت علوم قسمت امور دانشجویان با تمامی مدارکی که زمان ثبت‌نام در سامانه نشا از آن‌ها استفاده کردید، مانند نامه دریافت‌ شده از دانشگاه مبدا، نامه پذیرش دانشگاه مقصد و فرم درخواست معرفی به‌نظام وظیفه مراجعه کرده و درخواست ارسال نامه از وزارت علوم به نظام وظیفه کنید.

ارائه برگه سبز

برگه سبز در واقع آمادگی و تاریخ اعزام شما را مشخص می‌کند. طبق قانون، شما باید قبل از گذاشتن وثیقه برگه سبز را پر کنید. برای دریافت این برگه ابتدا به پلیس +۱۰ مراجعه کنید، سپس با دریافت برگه معاینه پزشکی و انجام واکسیناسیون این برگه را دریافت کنید.

وثیقه سربازی

میزان هزینه وثیقه سربازی برای اپلای و خروج از کشور در سال ۱۴۰۲، ۴۰ میلیون تومان است. این مبلغ را به‌عنوان ودیعه در بانک بگذارید و از آن ضمانت‌نامه دریافت کنید.

توجه: نخبگان و افرادی که بورسیه می‌شوند، نیازی به پرداخت وثیقه ندارند.

مراجعه به نظام وظیفه

در مرحله آخر با مدارک لازم که تا الان جمع آوری کردید به سازمان نظام وظیفه مراجعه کنید. با ارائه این مدارک، برگه سبز اعزام و فرمی شامل چند بخش به شما تحویل داده می‌شود که باید توسط چندین بخش مهر و امضا شود. به‌ترتیب به‌بخش مالی، باجه اعزام، باجه تحصیلی و همچنین دفتر رئیس برای مهر و امضا مراجعه کنید و در نهایت با برگه معافیت به دانشگاه خود مراجعه کنید و مدرک تحصیلیتان را آزاد کنید. حال می‌توانید برای تحصیل در دانشگاه موردعلاقه‌تان اپلای کنید.

شرایط مهم برای خروج از کشور چیست؟

دانشجویانی که به خدمت سربازی نرفته‌اند، باید حائز شرایطی باشند تا بتوانند برای خروج از کشور اقدام کنند. این شرایط به شرح زیر است:

 • مشمولان برای خروج موقت از کشور باید فاقد غیبت باشند و وضعیت تحصیلی مشخص داشته باشند، همچنین در سنوات ارفاقی مازاد بر سنوات مجاز تحصیل نباشند.
 • مهلت معرفی مشمولان فارغ التحصیلان به پایان نرسیده باشد و دارای برگ اعزام بدون غیبت باشند؛ همچنین برای بازگشت به موقع به کشور وثیقه مورد نیاز را بسپارند. متقاضیان مشمول باید درخواست (فرم) مجوز خروج موقت از کشور را به دانشگاه مربوطه ارائه نمایند.

نکته: اگر در زمان معین به ایران بازگشتید اما در موعد مقرر به سازمان نظام وظیفه مراجعه نکردید، از خروج شما از کشور به مدت ۶ ماه ممانعت به عمل خواهد آمد و هیچ معافیتی در این زمان شامل حال شما نمی‌شود. جریمه‌ها برای افرادی که دیرتر از زمان مشخص شده به کشور باز می‌گردند سخت‌تر خواهد بود و  این دسته از افراد علاوه بر آن که مبلغ وثیقه‌شان به نفع دولت ضبط می‌شود، بلکه با آن‌ها همانند سایر غایبان برخورد شده و بر اساس مدت غیبت افزایش خدمت خواهند داشت یا به مراجع قضایی احضار می‌شوند.

مدارک مورد نیاز برای معافیت تحصیلی

 • ۲ عدد عکس ۳ * ۴ زمینه رنگی تمام رخ
 • فرم درخواست معافیت تحصیلی
 • کپی صفحات کامل شناسنامه
 • اصل شناسنامه متقاضی
 • اصل کارت ملی
 • کپی کارت ملی
معافیت تحصیلی برای سربازی

مواردی که می‌توانید به عنوان وثیقه در سازمان نظام وظیفه قرار دهید

نظام وظیفه در مقابل ارائه معافیت تحصیلی به شما، یک وثیقه دریافت می‌کند و شما می‌توانید یکی از موارد زیر را برای تهیه وثیقه انتخاب کنید.

• سند ملکی

شما باید سند شش دانگ یک ملک که منزل مسکونی باشد، نزد نظام وظیفه بسپارید. توجه کنید که سند زمین و یا باغ پذیرفته نمی‌شود. اگر خانه در تهران باشد، نظام وظیفه شما را به یک دفترخانه ارجاع می‌دهد تا استعلام‌هایی مانند استعلام از شهرداری انجام شود و پس از تکمیل مدارک، با حضور نماینده نظام وظیفه در دفترخانه، سند به رهن سازمان نظام وظیفه در می‌آید و کار به اتمام می‌رسد. چنانچه خانه در شهرستان باشد، قبل از مراجعه به نظام وظیفه از وکیل دادگستری درخواست کنید که خانه را قیمت‌گذاری کند تا نامه رسمی این قیمت‌گذاری را به نظام وظیفه ببرید.

• ضمانت بانکی

برای دریافت ضمانت بانکی دو راه پیش روی شماست، یا باید پول نقد به بانک پرداخت کنید و در ازای آن ضمانت بانکی بگیرید و یا می‌توانید سند یا سفته نزد بانک به امانت گذاشته و ضمانت بانکی دریافت کنید. توجه کنید که همه بانک‌ها این ضمانت‌نامه را نمی‌دهند، پس لازم است بانک‌هایی را که در این زمینه با شما همکاری می‌کنند را از قبل شناسایی کنید تا زمان کمتری از دست بدهید. نمونه ضمانت‌نامه را از نظام وظیفه بگیرید و به بانک مورد نظر ببرید تا طبق مقررات نظام وظیفه ضمانت‌نامه پر شود.

• پول نقد

در این روش باید حداقل مبلغ ۴۰ میلیون تومان را به‌صورت سپرده بلند مدت، سرمایه‌گذاری کنید. از آنجا که نظام وظیفه از شما تعهد ۴ الی ۶ ساله می‌خواهد ولی بانک به شما ضمانت‌نامه یک ساله می‌دهد، کافی است به نظام وظیفه تعهد بدهید که هر ساله این ضمانت‌نامه را تمدید می‌کنید. به فرد مورد اعتمادی وکالت محضری بدهید که هرساله به عنوان نماینده شما این تمدید را برایتان انجام دهد.

• سند

برای دریافت ضمانت بانکی می‌توانید سندی را در گرو بانک بگذارید. برای این کار سند را به بانک می‌برید و بانک، شما را به شهرداری معرفی می‌کند تا ملک ارزش گذاری شود و پس از آن بانک ضمانت‌نامه را به شما می‌دهد تا به نظام وظیفه ببرید.

دریافت گذرنامه

پس از ارائه ضمانت‌نامه به سازمان نظام وظیفه این سازمان مدارک شما را بررسی و در صورت تایید مدارک، آن‌ها را به اداره گذرنامه ارسال می‌کند. بعد از حدود یک هفته باید به اداره گذرنامه مراجعه کنید و در این مرحله، اداره گذرنامه با زدن یک مهر در صفحه آخر پاسپورت شما، بازه زمانی مجاز خروج از کشور را ذکر می‌کند.

آدرس مراکز نظام وظیفه تهران و شهرستان‌های اطراف آن

مراکز 

آدرس

مرکز تهران 

ميدان سپاه- سازمان وظيفه عمومی/ ساعات کار ازشنبه تا چهارشنبه (ازساعت ۷:۳۰ الی ۱۲:۳۰)

شهرستان ورامين

ورامين- كمربندی شهيد بهشتی- مجتمع ادارات- روبروی بخشداری

شهرستان پاكدشت

پاكدشت- خ هلال احمر- جنب كانال

شهرستان دماوند

گيلاوند- بلوارشهيدباهنر- جنب كلانتری ۱۲


شهرستان فيروزكوه

فيروزكوه- خ پاسداران- داخل ستاد فرماندهي شهرستان

نکات مهم در رابطه با مهاجرت مشمولین سربازی

 • بهتر است قبل از مهاجرت و اپلای به دانشگاه مورد نظرتان ابتدا وضعیت نظام وظیفه، سنوات و مابقی شرایط را بررسی کنید.
 • چناچه پس از اپلای در زمان معین به کشور باز نگردید، تخلف محسوب و غیبت می‌خورید.
 • برای دانشجوهای انصرافی نیز معافیت تحصیلی صادر می‌شود؛ اما باید دقت کنید از زمان انصراف شما تنها یک‌سال گذشته باشد.
 • در صورتی که دوران تحصیلی دبیرستان یا مقطع متوسطه خود را در ایران سپری کرده باشید، نمی‌توانید به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یا کاردانی در خارج از کشور بپردازید. مجوز خروج از کشور تنها برای مقاطع کارشناسی ارشد، دکتری و رشته‌های پزشکی صادر می‌شود؛ بنابراین مشمولین خدمت سربازی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی نمی‌توانند وثیقه برای خروج از کشور بگذارند.
 • ارائه ضمانت به‌صورت پول نقد تنها یک‌سال اعتبار دارد و باید هر سال این ضمانت تمدید شود.
 • سنوات تحصیل دانشجویان در خارج از کشور و داخل کشور یکسان است و پس از فراغت از تحصیل، ترک تحصیل، انصراف، اخراج و عدم اتمام تحصیل در زمان سنوات مجاز، باید ظرف مدت یک‌سال خود را به نماینده جمهوری اسلامی در خارج از کشور یا به سازمان نظام وظیفه معرفی کنید.
 • گواهی اشتغال به تحصیل از طرف دانشگاهی که به آن اپلای کرده‌اید صادر می‌شود و از طریق آن معافیت تحصیلی دریافت می‌کنید، بنابراین نمی‌توانید دانشگاه یا رشته خود را در خارج از ایران تغییر دهید.

بنابراین بر اساس مطالب ذکر شده، چنانچه به خدمت سربازی نرفته‌اید نیز می‌توانید گذرنامه دریافت و مراحل اپلای برای تحصیل در خارج از کشور را پیگیری کنید. تحصیل در خارج و سربازی دو امر جدانشدنی از هم هستند که بهتر است پیگیری‌های لازم را انجام دهید و بعد اپلای کنید. همچنین می‌توانید با دریافت پاسپورت برای خروج موقت، در زمان دریافت پذیرش از دانشگاه، مراحل را با سرعت بیشتری پیش ببرید و در مرحله بعد برای دریافت معافیت تحصیلی از سازمان نظام وظیفه اقدام کنید.

۳/۵ - (۲ امتیاز)
419 دیدگاه
sara
۱۴۰۰/۰۶/۱۸

فقط لطفا بفرمایید در بدو امر وقتی دانشگاه حتی گواهی موقت و ریز نمرات نمیده چطور باید پذیرش یه دانشگاه خارج از کشور رو گرفت؟؟ برای پذیرش باید ریزنمرات و... رو بفرسیم. برای گرفتن اون‌ها هم باید معافیت (دائم یا موقت) داشته باشیم. برای داشتن معافیت موقت هم باید پذیرش داشته باشیم! حالا چکار باید کرد؟دانشگاههای امریکا مدارک کامل میخوان

محسن ضحاکی
۱۳۹۹/۰۹/۲۳

سلام بزرگوار اگر دانشجویی برای مقطع ارشد پذیرش بگیرد و به مدت دو سال مشغول به تحصیل شود در کشور مقصد و بعد فارغ التحصیلی با استفاده از ویزای جست و جوی کار شغل مناسبی پیدا کند ودر همان کشور مشغول به کار کردن شود و قصد باز گشت به کشور را نداشته باشد یعنی قصد رفتن به خدمت سربازی را نداشته باشد چه اتفاقی می افتتد و تکلیفش چگونه خواهد شد؟ خیلی ممنونم از راهنمایی شما واقعا زحمت میکشید خدا خیرتون بده.

محسن ضحاکی
۱۳۹۹/۰۹/۲۳

سلام و خسته نباشید خدمت مسئولین محترم سایت. بنده در حال حاظر ترم دوم کارشناسی ناپیوسته مکانیک به صورت روزانه در آموزشکده دولتی جباریان همدان در حال تحصیل هستم بنده قصد دارم انصراف بدم و تعداد واحدی که پاس کردم در این آموزشکده در دانشگاه آزاد واحد همدان معادل سازی کنم و مدرک کارشناسیم رو از داشگاه آزاد همدان بگیرم و خرداد ماه سال ۱۴۰۱ فارغ التحصیل میشم و بعدش قراره برای پذیرش مقطع ارشد اپلای کنم بنده سوالم این هستش که با این شرایطی که دارم بهم معافیت تحصیلی میدن یا نه؟ ممنون از لطف و محبت شما سپاسگذارم از راهنمایی شما.

t56
۱۳۹۹/۰۸/۱۶

سلام من 18 سالمه مهندسی عمران قبول شدم و میخونم ترم یک هستم و شرایط ویژه ای دارم که در یک شرکت میتونم در رشته عمران کار اموزی کار کنم و رزومه کاری و تجربه در هنگام تحصیل رو هم داشته باشم... میخواستم بدونم که من کارشناسی ام که تموم شد میتونم به راحتی با رزومه کاری و تجربه 4 ساله برای کانادا به عنوان مهندس عمران برای کار اقدام کنم؟ درضمن پسر هستم و نمیخواهم برای کار سربازی بروم چرا که وقت تلف میشود... یک راهی را پیشنهاد دهید تا برای کار بدون کارت پایان خدمت مهاجرت کنم/...

۱۳۹۹/۰۸/۱۶

سلام، از سوال شما متشکریم. برای خروج قانونی از کشور بدون خدمت سربازی، لازم است معافیت تحصیلی داشته باشید؛ بنابراین توصیه می‌کنیم برای تحصیل در مقاطع بالاتر اقدام نمایید. ممکن است راه‌های دیگری نیز در این زمینه وجود داشته باشد که پیشنهاد می‌کنیم حتما آن‌ها را بررسی کنید و سپس مناسب‌ترین راه را برای خود انتخاب کنید.

ر.فرج اله
۱۳۹۹/۰۷/۲۹

سلام من قصد دارم برای پست داک اقدام کنم. همسرم هم دانشجوی دکتری هست و برای سربازی معافیت تحصیلی داره. راهی هست بدون انصراف ایشون و اپلای شون برای تحصیل مجدد در مقطع دکتری در خارج از کشور همراه من از ایران خارج شن؟ میشه در فرصت یک ساله ی بعد از تحصیل برای پست داک اقدام کنند و همراه من بیان؟

بهزاد
۱۳۹۹/۰۷/۲۸

سلام خسته نباشید من یک ماه پیش فارع التحصیل شدم میخام برای اردبیهشت سال بعد اقدام به اپلای کنم و مشکلی بابت مقصد نیست و قبول میکنن. فقط ایا باید دانشگاه ثبت نام کنم ترم بهمن تا به مشکا نخورم یا میتونم اون زمان برای خروج از کشور اقدام کنم ضمنا ثبت نام دانشگاه ها شماره پاسپورت میخاد چجوری بدون اون کار کنیم اخه چون گفتید برای پاسپورت باید نامه دانشگاه مقصد باشه لطفا کمکم کنید. من 15 شهریور فارغ التحصیل شدم.

ابراهیم
۱۳۹۹/۰۷/۱۴

سلام. من 5 ساله کارشناسی رو تموم کردم و آخرین نمرم هم 29 ام شهریور امسال ثبت شده. میخواستم بدونم که اگر که الان برای اپلای اقدام کنم و قبول بشم مشکلی پیش میاد برای من یا خیر.

۱۳۹۹/۰۷/۱۴

سلام، از سوال شما متشکریم. خیر، مشکلی در این رابطه وجود ندارد. شما می‌توانید در فرصت 1 ساله معافیت از خدمت اپلای کنید و در صورت دریافت پذیرش از دانشگاه مقصد حتی اگر فرصت 1 ساله شما تمام شده باشد و به سربازی رفته باشید، اقدام به دریافت معافیت تحصیلی نمایید.

برومند
۱۳۹۹/۰۷/۰۶

سلام. سوالی که هست اینکه اگر سفارت کشوری که میخوایم اقدا کنیم داخل ایران نباشه، مثل کانادا ، نظام وظیفه به ما چجوری اجازه خروج میده بابت گرفتن ویزا؟ میشه این پروسه رو کلا توضیح بدین ؟

۱۳۹۹/۰۷/۰۶

سلام، از سوال شما متشکریم. در صورتی که فاقد غیبت باشید، می‌توانید با ویزای توریستی و گذاشتن 15 میلیون تومان وثیقه به صورت نقد یا ضمانتنامه بانکی به مدت 20 روز از کشور خارج شوید. البته ممکن است با گذشت زمان، مبلغ وثیقه بیش‌تر از رقم گفته شده باشد. جهت دریافت مجوز خروج از کشور لازم است به سامانه خدمات الترونیک نظامی (پلیس +10) مراجعه نمایید و مراحل مورد نیاز در این سامانه را تکمیل کنید.

حسین
۱۳۹۹/۰۶/۳۱

سلام و خسته نباشید من میتونم با مدرک کاردانی اقدام به خروج از کشور کنم برای تحصیل درحالیکه سربازی نرفته باشم؟

۱۳۹۹/۰۶/۳۱

سلام، از سوال شما متشکریم. خیر، برای دریافت معافیت تحصیلی جهت خروج از کشور لازم است حداقل مقطع کارشناسی را به پایان رسانده باشید.

رامین
۱۳۹۹/۰۶/۳۱

سلام وقت به خیر می خواستم بدونم برای اخذ ویزای تحصیلی با مدرک دیپلم تنها راه داشتن کارت پایان خدمت سربازی است؟ واینکه برای اخذ ویزای تحصیلی محدودیت سنی خاصی وجود داره؟البته بامدرک دیپلم

۱۳۹۹/۰۶/۳۱

سلام، از سوال شما متشکریم. 1. بله به دلیل این که به مشمولین دیپلم معافیت تحصیلی جهت خروج از کشور داده نمی‌شود، لازم است یا دوره سربازی را به پایان برسانید و یا برای مقطع کارشناسی ارشد اپلای کنید. 2. خیر، محدودیت سنی خاصی برای این موضوع وجود ندارد.

نظر شما چیست؟

IRV