همه چیز درباره فرم I-20

pen نیلوفر میثاقی
calendar تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۱۵
eye 4789 بازدید

وقتی برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا اقدام می‌کنید، پیش از اخذ ویزای تحصیلی، لازم است یکسری مدارک را آماده کنید و به یکی از سفارتخانه‌های آمریکا در یکی از کشورهای همسایه ارائه دهید. یکی از این مدارک فرم I-۲۰ است و برای اینکه بتوانید با کمترین دردسر آن را دریافت کنید لازم است قوانین اخذ آن و یکسری نکات مربوط به دریافت این فرم را بدانید. در ادامه هر نکته‌ای را که لازم است برای دریافت فرم I-۲۰ بدانید، جمع‌آوری کردیم تا مطالعه کنید.

همه چیز درباره فرم I-۲۰ و نحوه اخذ آن و اخذ ویزای تحصیلی آمریکا
همه چیز درباره فرم I-۲۰

فرم I-۲۰ چیست؟

فرم I-20 یک گواهی‌نامه برای تایید صلاحیت تحصیلی متقاضیانی است که قصد دارند از طریق ویزای تحصیلی به آمریکا مهاجرت کنند. در واقع دانشجویانی که قصد دارند برای مدتی در آمریکا تحصیل کنند و از طریق ویزاهای نوع F و M این کشور اقدام می‌کنند، لازم است حتما فرم I-۲۰ دریافت کنند.

فرم I-20 به چه درد می‌خورد؟

فرم i-20 یک سند مهم برای دانشجویان بین‌المللی است که قصد تحصیل در ایالات متحده را دارند. دانشجویان بین‌المللی برای دریافت ویزای تحصیلی ایالات متحده باید این فرم را از موسسه آموزشی یا دانشگاهی که در آن پذیرفته شده‌اند دریافت کنند. فرم i-20 باید دارای مهر و امضای مسئول تعیین شده و مجاز به صدور فرم (DSO) در دانشگاه باشد.

فرم i-20 شامل تمام اطلاعات رسمی مرتبط با دانشجو، مانند نام دانشگاهی که در آن قصد ادامه تحصیل دارد، مدت دوره تحصیل، صلاحیت مالی دانشجو در تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل در آمریکا و همچنین اطلاعات دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته است، می‌شود. اخذ فرم i-20 یک گواهی الزامی برای دانشجویان بین‌المللی است تا بتوانند تحصیلات خود را در ایالات متحده ادامه دهند. این گواهینامه تأیید می‌کند که دانشجو در یک برنامه تحصیلی مجاز در ایالات متحده ثبت نام کرده و بودجه کافی برای زندگی و تحصیل را حین دوره آموزشی خود دارد.

فرم i-20 هنگام اخذ تمام ویزاهای دانشجویی مانند ویزای F-1 که برای تحصیل در دوره‌های تحصیلی و آموزش زبان و ویزای M-1 که برای دوره‌های غیر‌آکادمیک و دوره‌های حرفه‌ای کاربرد دارد، لازم است. هیچ دانشجوی خارجی بدون اخذ فرم i-20 نمی‌تواند ویزای دانشجویی آمریکا را دریافت کند.

تفاوت میان فرم i-20 و ویزای دانشجویی آمریکا

فرم i-20 همان ویزای تحصیلی نیست و برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا لازم است اول فرم i-20 را دریافت کنید. هر دو فرم آی ۲۰ و ویزای تحصیلی برای تحصیل در آمریکا الزامی هستند. هر متقاضی هنگام اخذ ویزای تحصیلی لازم است ابتدا اخذ فرم i-20 را از دانشگاهی که برایش اپلای می‌کند درخواست داده و به همراه دیگر مدارک برای اخذ ویزای دانشجویی به سفارت آمریکا ارائه کند.

کاربردهای فرم I-۲۰ چیست؟

علاوه‌بر امکان اخذ ویزای تحصیلی، فرم I-۲۰ کاربردهای دیگری هم دارد. در ادامه با مهمترین کاربردهای فرم I-۲۰ آشنا می‌شوید:

 • فرم I-۲۰ یک تایید علمی و قانونی برای تحصیل در آمریکاست.
 • برای دریافت شماره تامین اجتماعی (Social Security Number) و همچنین اخذ گواهینامه رانندگی در ایالات متحده به فرم I-۲۰ نیاز دارید.
 • با ارائه فرم I-۲۰ می‌توانید بورسیه‌ها و فاندهای تحصیلی در آمریکا بگیرید.
 • هنگام درخواست کار و کارآموزی در آمریکا باید فرم I-۲۰ داشته باشید.
 • برای سفر در داخل آمریکا و همچنین بازگشت از این کشور نیاز است فرم I-۲۰ خود را ارائه دهید.
 • هنگام درخواست برای تمدید ویزای آمریکا حتما باید فرم I-۲۰ خود را به همراه دیگر مدارک ارائه دهید.

چه اطلاعاتی در فرم i-20 وجود دارد؟

فرم i-20 توسط وزارت امنیت داخلی ایالات متحده صادر می‌شود و شامل حاوی اطلاعات مهمی درباره متقاضی اخذ ویزای تحصیلی و دانشگاهی است که برایش اپلای می‌کند. این فرم شامل نام و نام خانوادگی دانشجو، تاریخ تولد، آدرس دائمی و اطلاعات تماس وی است. همچنین نام دانشگاه، مدت برنامه تحصیلی، هزینه تخمینی شهریه و حداقل هزینه‌های زندگی، اطلاعات کامل مالی دانشجو و اطلاعات تماس دانشگاه در این فرم ذکر می‌شود.

علاوه‌بر این فرم I-۲۰ شامل بخشی است که مشخص می‌کند آیا دانشجو قصد اشتغال حین تحصیل را دارد یا خیر. نکته مهم درباره کار دانشجویی این است که دانشجویان بین‌المللی فقط مجاز به کار پاره‌وقت در پردیس دانشگاهی هستند و اجازه ندارند بدون اخذ مجوز در خارج از پردیس دانشگاهی مشغول کار شوند.

در نهایت فرم I-۲۰ دارای شناسه سویس (SEVIS) متقاضی است که در آن شرح کاملی از دستورالعمل‌ها و خط‌مشی اقامت متقاضی در ایالات متحده به عنوان دانشجوی خارج از کشور ذکر شده است. توصیه ما این است خط به خط تمامی تمام نکات ذکر شده در سند i-20 را بخوانید و طبق آن عمل کنید.

چه کسانی واجد شرایط دریافت فرم I-۲۰ هستند؟
اطلاعات کامل درباره فرم i-۲۰ و نحوه اخذ این فرم

چه کسانی واجد شرایط دریافت فرم I-۲۰ هستند؟

اگر متقاضی تحصیل در آمریکا باشید برای اخذ فرم I-۲۰ باید معیارها و شرایط خاصی را رعایت کنید. مهمترین شرایط اخذ این فرم عبارت‌اند از:

 1. در یک دانشگاه یا موسسه آموزش عالی معتبر در ایالات متحده ثبت نام کنید.
 2. مدارک معتبر خود را برای اثبات تمکن مالی و امکان تامین و پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی در ایالات متحده ارائه دهید.
 3. دانشگاهی که برایش اپلای می‌کنید باید گواهینامه SEVP داشته باشد.
 4. نباید سابقه تخلفات مهاجرتی یا سابقه کیفری داشته باشید.
 5. برای اخذ فرم ممکن است لازم باشد دیپازیت فی پرداخت کنید تا نشان دهید قصدتان از ثبت نام در دانشگاه جدی است. همچنین دانشگاه از شما یک صورتحساب بانکی یا گواهی پرداخت بدهی برای تأیید توانایی مالی برای تأمین هزینه تحصیلات می‌گیرد. فراموش نکنید مبلغ دیپازیت فی پرداخت شده قابل استرداد نیست. البته در صورتی که دارای فاند (کمک هزینه تحصیلی) از طرف دانشگاه باشید و مبلغ Fund تمام هزینه‌های شما را پوشش دهد، دیگر نیازی به ارسال گواهی بانکی ندارید.
 6. یکی از مواردی که برای احراز واجد شرایط بودن شما و صدور فرم I-۲۰ لازم است، ارسال تاییدیه بانکی (Bank Statement) مهر و امضا شده برای دانشگاه است تا نشان دهید که شما از منابع مالی لازم برای تامین مخارج تحصیلی خود برخوردار هستید. میزان مبلغی که شما باید در حساب خود داشته باشید پس از دریافت پذیرش از طرف دانشگاه اعلام می‌شود و شامل تمام هزینه‌ها از جمله شهریه، هزینه زندگی و دیگر موارد برای مدت یک سال اقامت خواهد بود. پس از ارسال تاییدیه یا گواهی بانکی، فرم I-۲۰ برای شما صادر می‌شود.

چگونه فرم i-20 را دریافت کنیم؟

هنگامی که برای پذیرش تحصیلی آمریکا اقدام می‌کنید لازم است اطلاعات شخصی خود را در یک پایگاه زیر نظر دولت آمریکا با نام اختصاری SEVIS ثبت کنید. این پایگاه سیستم اطلاعات دانشجویی و تبادل بازدیدکنندگان نام دارد و اطلاعات وارد شده شما را پردازش کرده و براساس آن یک فرم i-20 به شما می‌دهد. پس از صدور فرم I-۲۰ می‌توانید هزینه سویس فی را پرداخت کنید. سپس فرم i-20 که امضای مسئول تاییدشده دانشگاه آن را مهر و امضا کرده برایتان ارسال می‌شود تا در کنار دیگر مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی به سفارتخانه آمریکا ارائه دهید.

نکته مهم هنگام اخذ فرم I-۲۰ این است که به جز تعدادی از دانشگاه‌های خاص در برخی ایالت‌های آمریکا که این فرم را با پست DHL ارسال می‌کنند، باقی دانشگاه‌ها I-۲۰ را به ایران نمی‌فرستند و چنانچه این کار را انجام دهند آن را با پست عادی می‌فرستند که با توجه به اهمیت این فرم، این نوع ارسال به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. زیرا در این نوع ارسال، بسته‌های پستی کد رهگیری (Tracking Number) ندارند و امکان رهگیری برای شما وجود ندارد و همچنین امکان گم شدن آن وجود دارد. علاوه بر این موارد این نوع پست بیش از یک ماه از زمان ارسال تا رسیدن فرم به دست شما طول می‌کشد. بنابراین در این موارد بهتر است برای دریافت I-۲۰ از طریق آدرس یکی از بستگانتان در خارج از کشور و یا شرکت‌هایی که خدمات دریافت و ارسال مدارک را از کشورهایی مانند امارات متحده انجام می‌دهند، اقدام کنید.

برخی دانشگاه‌ها نیز از خدمات «پست UEMS-eShipGlobal» به عنوان واسطه برای ارسال استفاده می‌کنند و از شما می‌خواهند در eShipGlobal ایجاد اکانت کرده، مبلغ را پرداخت کنید و بعد از نهایی شدن سفارش به دانشگاه اطلاع دهید تا فرم را برای شما ارسال کند. برای استفاده از خدمات این پست نیز باید توجه داشته باشید که امکان ارسال مستقیم به ایران وجود ندارد و باید آدرسی در خارج از ایران ذکر کنید تا مدرک برایتان ارسال شود.

آیا می‌توان در فرم I-20 تغییراتی ایجاد کرد؟

بله، در صورت لزوم می‌توانید تغییراتی را در فرم I-20 خود ایجاد کنید. برخی از شرایطی که ممکن است به فرم I-20 جدید نیاز داشته باشید عبارت‌اند از:

 • ایجاد تغییرات در مشخصات شخصی ذکر شده در این فرم
 • تغییر در تاریخ برنامه تحصیلی
 • تغییر در رشته دانشگاهی
 • اضافه شدن مجوز کار
 • به‌روز رسانی وضعیت ویزا
 • افزودن دوره‌های آموزش عملی، از جمله آموزش عملی اختیاری (OPT) و آموزش عملی درسی (CPT)
 • اخذ مرخصی یا انصراف از تحصیل

گفتنی است برای اصلاح اطلاعات و ایجاد تغییرات در فرم لازم است ظرف ۱۰ روز به مسئول رسمی دانشگاه (DSO) اطلاع داده تا مسئول مربوطه تغییرات را به پایگاه داده SEVIS اعلام کند و فرم جدید I-20 برایتان صادر شود.

اعتبار فرم I-20 چه مدت است؟

فرم I-20 شما تا زمانی معتبر است که در یک برنامه تحصیلی در دانشگاهی دارای گواهینامه SEVP در آمریکا تحصیل کنید. اگر دوره تحصیلی شما تمدید شود، می‌توانید فرم I-20 را هم تمدید کنید. برای تمدید فرم قبل از ددلاین و پیش از آخرین روز دوره تحصیل خود لازم است برای تمدید مدت زمان فرم درخواست دهید.

نکته مهمی که درباره اقامت در آمریکا با ویزای تحصیلی وجود دارد این است که تنها تا زمانی که فرم I-20 شما معتبر باشد می‌توانید به صورت قانونی در این کشور اقامت کنید. اگر فرم I-20 درحالیکه هنوز ویزای دانشجویی معتبر دارید، منقضی شود به طور غیرقانونی در ایالات متحده زندگی می‌کنید و باید در اسرع وقت فرم خود را تمدید کنید.

مبلغ سویس فی چقدر است و چگونه آن را پرداخت کنیم؟

به طور کلی هزینه سویس فی بسته به نوع ویزای دانشجویی متفاوت است. پس از مشخص کردن نوع ویزای تحصیلی آمریکا (نوع F، M یا J)، فرم مشخصی را باید درخواست کنید و هزینه آن را بپردازید.

 • برای ویزاهای دانشجویی نوع F۱ و M۱ لازم است فرم I-۲۰ درخواست کنید و ۳۵۰ دلار پرداخت کنید.
 • برای ویزای دانشجویی نوع J-۱ نیز ملزم به دریافت فرم DS-۲۰۱۹ بوده و مبلغ آن ۲۲۰ دلار خواهد بود.

برای پرداخت هزینه SEVIS باید از کارت‌های اعتباری بین‌المللی مانند ویزا کارت، مسترکارت یا پی پال استفاده کنید. اگر خودتان به این کارت‌ها دسترسی ندارید، می‌توانید از دوستان یا آشنایان خود در خارج از کشور درخواست کنید تا هزینه سویس فی را برایتان بپردازند. در غیر این صورت می‌توانید روی تهران پیمنت برای پرداخت سریع و به‌موقع هزینه سویس فی حساب کنید. در تهران پیمنت سفارش شما طی ۱ تا ۳ ساعت بررسی شده و در صورتیکه اطلاعات خود را کامل وارد کرده باشید، به سرعت آن را برایتان پرداخت می‌کنیم.

۴.۸/۵ - (۶ امتیاز)

نظر شما چیست؟

IRV