homeخانهleftApplyleftآنچه باید برای دریافت مجوز خروج موقت و گذرنامه بدانید

آنچه باید برای دریافت مجوز خروج موقت و گذرنامه بدانید

pen نیلوفر میثاقی
calendar ۱۳۹۵/۱۰/۱۱
eye 25151 بازدید

اگر شما قصد اپلای دارید و به خدمت سربازی نیز نرفته‌اید، احتمالا با مسئله چگونگی فرایند خروج از کشور، حل مشکل سربازی و دریافت گذرنامه روبرو شده‌اید. بسیاری از دانشجویان به دلیل عدم آگاهی از قوانین و پیگیری نکردن ماجرا، اقدامات لازم برای دریافت پاسپورت را انجام نداده و به دلیل سپری شدن زمان لازم برای این کار، در نهایت مجبور به گذراندن خدمت سربازی می‌شوند. دو روش برای دریافت گذرنامه برای شما وجود دارد که یکی دریافت معافیت تحصیلی و دیگری دریافت مجوز خروج موقت است که مشمولان از طریق این دو روش می‌توانند پاسپورت خود را دریافت نمایند. در این مقاله به بررسی دریافت پاسپورت از طریق مجوز خروج موقت می‌پردازیم. اطلاعات پیرامون دریافت گذرنامه از طریق معافیت تحصیلی نیز در اینجا وجود دارد. در ادامه به بررسی سفرهایی که امکان خروج موقت را فراهم می‌کند، می‌پردازیم.

 

دریافت گذرنامه

 

سفرهایی که امکان خروج موقت برای دانشجویان مشمول را فراهم می‌کند

همانطور که می‌دانید برای نوشتن شماره گذرنامه در برخی فرم‌های اپلای یا دانشگاهی نیاز به گذرنامه دارید، از این‌رو با اقدام برای یک از انواع سفرهای زیر می‌توانید گذرنامه خود را دریافت کنید. این سفرها و شرایط آن در ادامه آمده است.

  • سفرهای زیارتی

سفرهای زیارتی ایرانیان کشورهای عراق، عربستان و سوریه است. برای سفرهای زیارتی ابتدا نامه‌ای از کاروان مورد تایید حج و اوقاف به همراه یک وثیقه نقدی مورد نیاز است. حدود ۵۰۰ هزار تومان از مبلغ وثیقه به صورت نقدی بوده و مبلغ ۵ میلیون تومان نیز به صورت تعهد محضری می‌باشد.

  • سفرهای علمی

برای سفرهای علمی نیاز به نامه تائیدیه دانشگاه و همچنین نامه تائید شده توسط وزارت علوم دارید. ضمنا مبلغ ۵ میلیون تومان به صورت نقدی یا ضمانت بانکی باید به عنوان وثیقه در نظر بگیرید.

  • سفرهای نیمه علمی

سفرهایی که برای شرکت در امتحاناتی مانند TOEFL یا GRE است، سفرهای نیمه‌علمی محسوب می‌گردد. برای دریافت پاسپورت برای این‌گونه سفرها، نامه تائید شده توسط دانشگاه، نامه تائید شده وزارت علوم به همراه مبلغ ۸ میلیون تومان وجه نقد و یا ضمانت نامه بانکی به ارزش ۸ میلیون تومان، نیاز می‌باشد.

  • سفرهای تفریحی

برای سفرهای تفریحی نامه اشتغال به تحصیل (مورد تائید وزارت علوم) و سپردن وثیقه ۱۵ میلیون تومانی به سازمان نظام وظیفه مورد نیاز می‌باشد.

به طور کلی، به هیچ عنوان داشتن گذرنامه از ملزومات مراحل اپلای شما نیست، اما در برخی فرم‌ها ممکن است نوشتن شماره گذرنامه نیاز باشد و داشتن گذرنامه و کامل کردن این اطلاعات برای شما مفید باشد. به وسیله هر کدام از روش‌های ذکر شده که موفق به اخذ پاسپورت شدید، پس از گرفتن پذیرش می‌بایست برای دریافت معافیت دائم اقدام نموده و از این طریق از کشور خارج شوید.

1.7/5 - (44 امتیاز)

نظر شما چیست؟