homeخانهleftApplyleftبرای کسب پذیرش تحصیلی و موفقیت در اپلای چه معدلی لازم است؟

برای کسب پذیرش تحصیلی و موفقیت در اپلای چه معدلی لازم است؟

pen نیلوفر میثاقی
calendar ۱۳۹۵/۱۰/۰۴
eye 601 بازدید

با نگاهی به فروم‌ها و گروه‌های موجود در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی که مختص دانشجویانی است که درصدد اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی هستند، با سوال‌های زیادی پیرامون معدل لازم برای اپلای مواجه می‌شویم.

  • معدل دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد چه تاثیری بر روند اپلای من می‌گذارد؟
  • آیا می‌توانم با معدل پایین کارشناسی به دریافت پذیرش امیدوار باشم؟
  • آیا راهکاری برای جبران معدل پایین دوره کارشناسی یا ارشد در هنگام اپلای وجود دارد؟

همان‌گونه که می‌توان حدس زد، این قبیل پرسش‌ها را عمدتا دانشجویانی مطرح می‌کنند که معدل نمرات یکی از مقاطع تحصیلی آنها پایین بوده است. این دانشجویان در پی پذیرش از دانشگاه‌های خوب و دریافت بورس‌های تحصیلی هستند و همواره پایین بودن معدل یکی از مقاطع تحصیلی آنها، نگرانی‌هایی را در خصوص عدم دریافت پذیرش یا فاند مناسب برای آنها ایجاد می‌کند. چنانچه شما هم در فکر اپلای هستید و سوالاتی از این قبیل درباره معدل خود دارید، مطالعه‌ی ادامه این مقاله به شما کمک می‌کند. در اینجا دانشجویان متقاضی اپلای را از نظر نمره‌‌ی معدل، فارغ از نوع و رنکینگ دانشگاه‌های ایران به ۴ گروه تقسیم کرده‌ایم و توضیحاتی پیرامون هر یک بیان کرده‌ایم.

دسته بندی دانشجویان متقاضی اپلای بر مبنای معدل

۱- دارای معدل بالا در هر دو دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد

چنانچه در این گروه قرار دارید، شانس دریافت پذیرش برای شما زیاد است، اما توجه کنید، مقصود ما در اینجا پذیرش در دانشگاه‌های متوسط است. در صورتی که بخواهید در دانشگاه‌هایی تحصیل کنید که رتبه‌های بسیار خوب را در رنکینگ جهانی دانشگاه‌ها دارا هستند، باید نمره‌های زبان بسیار بالایی داشته باشید. بر همین اساس اگر دارای معدل خوبی هستید و قصد دارید در دانشگاه‌های برتر دنیا نیز ادامه تحصیل دهید، باید به کسب نمره تافل یا GRE بالا نیز توجه داشته باشید.

۲- دارای معدل بالا در دوره کارشناسی اما معدل پایین در کارشناسی ارشد

اگر دوره ارشد خود را با معدل خوبی پشت سر نگذاشته‌اید و در فکر اپلای نیز هستید، باید به فکر جبران این نمره‌ی از دست رفته باشید. شما می‌توانید باکسب نمره‌ی بالای در GRE یا تافل و همچنین کار بر روی رزومه خود و ارائه یک رزومه قوی، تا حدود زیادی پایین بودن معدل دوره ارشد خود را جبران کنید و با امیدواری روند اپلای خود را پیگیری کنید. خوب بودن این دو فاکتور تاثیر بسیار زیادی در موفقیت شما خواهد داشت.

 

معدل اپلای

 

3- دارای معدل پایین در دوه کارشناسی اما معدل بالا در کارشناسی ارشد

بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور در این گروه قرار دارند یعنی معدل دوره کارشناسی آنها پایین بوده اما معدل دوره ارشد آنها بالاست. اگر در این گروه قرار دارید زیاد نگران نمرات دوره کارشناسی خود نباشید، زیرا عموما کمیته‌های پذیرش و اساتید خارجی در مورد دوره کارشناسی بیشتر بر روی نمرات دو سال آخر کارشناسی تمرکز دارند که غالبا بهتر از ترم‌های آغازین است. نکته دیگر این است که اگر در رشته‌های علوم پایه و فنی مهندسی تحصیل کرده‌اید، نمرات دروس ریاضی ۱ و ریاضی ۲ کارشناسی شما، در جلب‌ نظر استادان خارجی تاثیرگذار است و اگر در این دو درس نمره خوبی ندارید باید نمره ریاضی GRE شما بالای ۱۷۰ باشد تا بتوانید نمرات پایین ریاضی دوره کارشناسی را جبران کنید.

در این گروه نیز با بهتر کردن رزومه تحصیلی، ارائه مقالات و شرکت در کنفراس‌های پژوهشی معتبر، شانس دریافت فاند و پذیرش تحصیلی خود را می‌توانید بالا ببرید.

۴- دارای معدل پایین در هر دو دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد

قرار گرفتن در این گروه شانس پذیرش شما را از بین نمی‌برد، اما اگر در این گروه قرار دارید برای کسب پذیرش راه بسیار سخت‌تری پیش روی شما قرار دارد و نسبت به گروه‌های دیگر تلاش بیشتری لازم است. برای موفقیت در پذیرش، شما باید رزومه تحصیلی و علمی خود را بسیاری قوی کنید و آزمون‌های تافل و GRE را با نمرات بالا پشت سر بگذارید. بسیاری از دانشجویانی که در این گروه قرار داشته‌اند و موفق به دریافت پذیرش شده‌اند با تلاش و پشتکار توانسته‌اند علاوه بر پذیرش، فاند (کمک هزینه تحصیلی) نیز دریافت کنند.

در پایان ذکر این نکته ضروری است، که در هر گروهی از دسته بندی‌های ذکر شده قرار بگیرید، شانس دریافت پذیرش خواهید داشت، اما افزایش این شانس رابطه مستقیمی با تلاش و پشتکار شما دارد. بنابراین با داشتن امید و تمرکز در کارهای خود شرایط را برای یک اپلای موفق بهبود بخشید و با خیالی آسوده پا به فرآیند اپلای بگذارید و مطمئن باشید که به هدف خود خواهید رسید.

Rate this post
۳ دیدگاه
سارا
۱۳۹۷/۰۳/۱۴

سلام ممنون ميشم اطلاعاتي راجب اپلاي و ادامه تحصيل بطور كلي بدين،و سوالم اينه كه ايا دانشگاههاي پرديس خودگران رتبه دارن براي اپلاي؟

۱۳۹۷/۰۳/۱۹

سلام، از سوال شما متشکریم. برای کسب اطلاعات کلی در مورد اپلای، پیشنهاد می‌کنیم مقالات "اپلای چیست؟"، "هفت نکته طلایی یک اپلای موفق" و سایر مقالات موجود در بخش Apply وبلاگ تهران پیمنت را مطالعه فرمایید. https://www.tehranpayment.com/blog/some-notes-for-a-university-apply : اپلای چیست؟ http://blog.tehranpayment.com/what-is-apply-for-universities/ : هفت نکته طلایی یک اپلای موفق در مورد دانشگاه‌های پردیس خودگران، این دانشگاه‌ها رنک ممتازی برای فاند ندارند اما با رزومه خوب قابل جبران هستند.

شایان
۱۳۹۵/۱۰/۲۴

با تشکر از زحمات شما! من سوالاتی در زمینه اپلای کردن داشتم.خوشحال میشوم راهنماییم کنید. ارشد نفت دانشگاه صنعت نفت

نظر شما چیست؟