بهترین دانشگاه‌های کانادا در سال ۲۰۱۸

pen نیلوفر میثاقی
calendar تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۱۵
eye 801 بازدید

با استفاده از اطلاعات رنکینگ جهانی تایمز هایر اجوکیشن (Times Higher Education) در سال ۲۰۱۸، بهترین دانشگاه‌های کانادا را می‌توانید پیدا کنید.

همانطور که می‌دانید برخی از بهترین دانشگاه‌های دنیا در کانادا واقع شده‌اند. در واقع، براساس رنکینگ جهانی دانشگاهی تایمز هایر اجوکیشن در سال ۲۰۱۸، ۲۶ موسسه دانشگاهی کانادایی در میان بهترین دانشگاه‌های دنیا هستند.

ممکن است نام همه این دانشگاه‌ها به گوش شما نخورده باشد، اما بهترین دانشگاه‌های کانادا با ۶ دانشگاه در رتبه بالای ۲۰۰، فرصت‌های تحصیلی زیادی را در سطح جهانی ارائه می‌کنند.

کانادا در مقایسه با ایالات متحده آمریکا، قادر است گزینه‌های تحصیلی ارزان‌تر، مراحل ساده‌تر اپلیکیشن و فرصت‌های بیش‌تری برای اقامت دائم را فراهم کند (مترجم:همینطور شرایط بهتر دریافت ویزا برای خود دانشجو و شرایط به مراتب بهتر  دریافت ویزا برای خانواده دانشجو در مقایسه با آمریکا)

دو دانشگاه برتر کانادا – دانشگاه تورنتو (University of Torento) و دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia) – به خصوص برای نتایج تحقیقات خود امتیاز بالایی می‌گیرند، که بدین معنی است که خروجی این مدارس، کار آکادمیک با کیفیتی است که مورد پذیرش عمومی نیز هست.

دانشگاه بریتیش کلمبیا به طور مشترک با دانشگاهی دیگر در رتبه ۳۴ رنکینگ سراسری دانشگاهی جهان قرار گرفته است و ۲۹ درصد از جمعیت دانشجویان آن خارجی و از کشورهای مختلف هستند.

بسیاری از دانشگاه‌های کانادا به دلیل جذب دانشجویان و استادان دانشگاه خارج از کانادا و همکاری با متخصصین خارجی، تصویری بین‌المللی از خود ارائه داده‌اند. بدین ترتیب عجیب نیست که همیشه می‌توان حس و حال یک مرکز جهانی و بین‌المللی را در محیط یک دانشگاه کانادایی تجربه کرد.

براساس اداره تحصیلات نظرسنجی دانشجویان خارجی در کانادا، بیش از ۹۰ درصد از دانشجویان مورد بررسی، از تحصیلات خود در کانادا بسیار راضی بوده‌اند و ۹۵ درصد آنان کانادا را به عنوان یک مقصد تحصیلی پیشنهاد کردند.

کانادا

۵ دانشگاه برتر کانادا کدامند؟

  • دانشگاه تورنتو (University of Toronto)

این دانشگاه که در اصل به وسیله کلیسای انگلستان اداره می‌شود، اولین دانشگاهی است که در بخش مستعمره انگلستان در کانادا که با نام “Upper Canada” شناخته می‌شود بنا نهاده شده است و به عنوان یک سیستم دانشگاهی، بسیار شبیه به دانشگاه‌های معتبر انگلستان ساخته شده است. هریک از ۱۲ کالج این دانشگاه تاریخچه و ویژگی‌های مختص به خود را دارند.

دانشگاه تورنتو (UofT) پیشگام دستاوردهای متعددی به نام خود بوده است و از افتخارات این دانشگاه، نخستین انتشارات آکادمیک کانادا، اولین دانشکده علوم کشور و تبدیل شدن به نخستین دانشگاه کانادایی که دارایی آن به مبلغ بیش از ۱ میلیارد دلار کانادا می‌رسد را می‌توان نام برد.

حرکت‌های آکادمیک مهم و تاثیرگذاری از جمله تاسیس مدرسه نقد ادبی و نظریه ارتباطات، مدرسه تخصصی نظریه کمال ان پی (NP-completeness) در علوم کامپیوتر و مدرسه تحقیق درباره درمان سلولی پایه‌ای (stem cell treatment) در این دانشگاه پایه‌گذاری شد.

محوطه دانشگاه تورنتو در مرکز شهر قرار دارد و دارای چندین ساختمان و محوطه تاریخی در خود می‌باشد که این آثار، بازدیدکنندگان اروپایی که فکر می‌کنند آمریکای شمالی، معماری خاصی ندارد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بیش از ۷۰۰ مدرک کارشناسی و ۲۰۰ مدرک کارشناسی ارشد در دانشگاه تورنتو ارائه می‌شوند و این دانشگاه در حوزه پزشکی یکی از بهترین‌ها در جهان می‌باشد.

این دانشگاه، جمعیت دانشجوی زیادی دارد – بیش از ۶۸,۰۰۰ دانشجوی تمام وقت، که ۱۶ درصد آن‌ها دانشجوهای خارجی هستند.

دانشگاه تورنتو حداقل پنج فارغ‌التحصیل برجسته داشته است که شامل چند نخست وزیر و نویسندگان برجسته، مایکل اونداتیه (Michael Ondaatje) و مارگارت اتوود (Margaret Atwood) می‌باشد. در کل ده برنده جایزه نوبل به نوعی به دانشگاه تورنتو مربوط هستند.

  • دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)

دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC)، قدیمی‌ترین دانشگاه ایالت و یکی از پر رقابت‌ترین دانشگاه‌های کانادا می‌باشد.

این دانشگاه، دارای دو محوطه کالج جدا، یکی در ونکوور و یکی در شهر کلونا می‌باشد. محوطه اصلی دانشگاه که در ونکوور قرار دارد به چندین ساحل نزدیک است و دید بسیار خوبی به منظره زیبای کوه‌های  نورث شور (North Shore) دارد. چندین باغ گیاه‌شناسی و یادبود نیز به همراه یک مرکز هنرهای نمایشی مشهور در محوطه دانشگاه وجود دارند.

دانشگاه بریتیش کلمبیا تعدادی بورسیه تحصیلی، از جمله بورسیه دانشجویان بین‌المللی ورانگ( Donal A. Wehrung) را برای کشورهای جنگ‌زده به دانشجویان ارائه می‌کند.

هفت برنده جایزه نوبل، ۶۹ شاگرد ممتاز بورسیه تحصیلی رودز (Rhode) و ۶۵ دارنده مدال المپیک با این دانشگاه در ارتباط بوده و هستند.

بزرگ‌ترین سیکلوترون جهان -که نوعی شتاب‌دهنده ذرات است- با موفقیت در آزمایشگاه ملی ذرات و فیزیک اتمی کشور در دانشگاه بریتیش کلمبیا  نگهداری می‌شود.

به دانشجویان و محققان، دوازده دانشکده در محوطه دانشگاه ونکوور و هفت دانشکده در محوطه کلونا اختصاص داده شده است. در کل، بیش از ۵۰,۰۰۰ دانشجوی تمام وقت در دانشگاه بریتیش کلمبیا تحصیل می‌کنند که یک چهارم آن‌ها، دانشجویان بین‌المللی هستند.

تعداد ۳ نخست وزیر، از جمله جاستین ترودو، نخست وزیر وقت کانادا که با مدرک لیسانس تعلیم و تربیت فارغ‌التحصیل شد، در دانشگاه بریتیش کلمبیا تحصیل کرده‌اند.

  • دانشگاه مک گیل (Mcgill University)

دانشگاه مک گیل تنها موسسه کانادایی است که در انجمن جهانی دانشگاه‌های پیشروی انجمن اقتصاد جهانی، که شامل ۲۶ دانشگاه برتر جهان می‌باشد، به عنوان نماینده انتخاب شده است.

این دانشگاه در سال ۱۸۲۱ پایه‌گذاری شده است و محوطه اصلی دانشگاه در پایگاه مونت رویال (Mount Royal) در مرکز شهر مونترآل قرار گرفته است. اکثر ساختمان‌های دانشگاه در یک محوطه پارک مانند که بسیاری از دانشجویان سال آخر نیز در آن زندگی می‌کنند قرار گرفته‌اند.

تمامی ساختمان‌های اصلی با استفاده از سنگ آهک خاکستری همان محل ساخته شده‌اند، که به محوطه دانشگاه، زیبایی قابل توجهی می‌دهد.

در سال ۱۸۲۹، دانشگاه مک گیل اولین دانشکده پزشکی ملی کانادا را بنا کرد و تا به امروز، این دانشگاه به خصوص در رنکینگ‌های جهانی موضوعات بالینی امتیاز بالایی دارد.

این دانشگاه بیش از ۳۰۰ مدرک در رشته‌های مختلف را به بیش از ۴۰,۰۰۰ دانشجو از ۱۵۰ کشور مختلف ارائه می‌دهد. دانشگاه مک گیل خود را یکی از وسیع‌ترین موسسات بین‌المللی کانادا به شمار می‌آورد.

لئونارد کوهن، خواننده و ترانه‌سرا، و ویلیام شاتنر، بازیگر، از دانشگاه مک گیل فارغ‌التحصیل شده‌اند. این دانشگاه همچنین ادعا می‌کند بورسیه‌های رودز (Rhodes) بیش‌تری نسبت به سایر دانشگاه‌های کانادایی عرضه می‌کند.

این بورسیه شامل دانشجویانی می‌گردد که میانگین نمرات بالاتری نسبت به سایر دانشجویان در هر دانشگاهی در کشور دارند.

  • دانشگاه مک مستر (Mc Master University)

دانشگاه مک مستر در شهر همیلتون، انتاریو (Ontario) واقع شده و محوطه دانشگاه در زمینی به مساحت ۱۲۱ هکتار نزدیک باغ‌های گیاه شناسی همیلتون قرار گرفته است.

این دانشگاه به یاد ویلیام مک مستر، یک سناتور و بانکدار کانادایی برجسته که مبلغ ۹۰۰,۰۰۰ دلار کانادا را برای تاسیس این موسسه اهدا کرد، نام‌گذاری شده است.

مدرسه پزشکی مک مستر یک مدرسه پزشکی شناخته شده است و دانشگاه نیز خدمات آموزشی را در دانشکده‌های مهندسی، بازرگانی، علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم پایه ارائه می‌دهد. این دانشگاه تاکید بسیاری بر کار پژوهشی با هدف رفع نیازهای فوری جامعه به خصوص در زمینه علوم سلامت دارد. این تحقیقات بر روی سلول‌های بنیادی موسسه پژوهشی سرطان که بخش‌هایی از پوست انسان را به سلول خونی تبدیل می‌کند را شامل می‌شود که می‌تواند مشکل کمبود اهدا کنندگان خون را در آینده کاهش دهد.

دانشجویان و استادان این دانشگاه از ۹۰ کشور از سراسر جهان هستند و دانشگاه ۷۰ قرارداد ارزی را با دانشگاه‌هایی در سراسر جهان دارد.

شعار دانشگاه که از کتاب کولوسی‌ها (Colossians) انتخاب شده از این قرار است: “به یاری مسیح همه چیز به هم پیوسته است” و این شعار به زبان یونانی نوشته شده است. شعار دانشگاه مک مستر غیرمعمول است؛ چرا که به جای زبان معمول لاتین یا انگلیسی به حروف یونانی نوشته شده است.

  • دانشگاه مونترآل (University of Montreal)

دانشگاه مونترآل که تنها دانشگاه فرانسه زبان در میان ۵ دانشگاه برتر کانادا می‌باشد، با بیش از ۳۷,۰۰۰ دانشجوی ثبت نامی، دومین دانشگاه بزرگ از نظر تعداد دانشجو در کانادا است. یک چهارم جمعیت دانشجویان این دانشگاه، خارجی هستند.

محوطه اصلی دانشگاه مونترآل در دامنه مونت رویال قرار دارد. برج راهنمای آن به سبک معماری آرت دکو (Art Deco) در قرن بیستم ساخته شد.

۷۴ درصد از دانشجویان این دانشگاه در مقطع کارشناسی ثبت نام می‌شوند. هردو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در انجمن دانشجویی نماینده دارند و سه انجمن برادری (fraternities) و خواهری (sororities) مرتبط به انجمن دانشجویی وجود دارند.

دانشگاه مونترآل ورزش‌های دانشگاهی سرگرمی محبوبی هستند – تیم‌ها با نام کارابینز (Carabins) شناخته می‌شوند و در رشته‌های بدمینتون، فوتبال کانادایی، هاکی و سایر رشته‌ها با یکدیگر رقابت می‌کنند.

بسیاری از رهبران تجاری مشهور از جمله مدیر اجرایی شرکت فناوری متحده (United Technologies Corporation) از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. سایر فارغ‌التحصیلان برای همکاری با پژوهش علمی از جمله نوآوری در قدرت هسته‌ای، درک دیداری و رمزنگاری کوانتوم مورد توجه قرار گرفته‌اند.

۱۰ فرماندار کبک به علاوه مقامات دولتی متعددی از دانشگاه مونترآل فارغ‌التحصیل شده‌اند.

بهترین دانشگاه‌های کانادا در سال ۲۰۱۸

شهر

دانشگاه

ایالت

رنک کانادا در ۲۰۱۸

رنک جهانی ۲۰۱۸

تورنتو

(Toronto)

دانشگاه تورنتو

(University of Toronto)

انتاریو

(Ontario)

۱

۲۲=

ونکوور

(Vancouver)

دانشگاه بریتیش کلمبیا

(University of British Columbia)

بریتیش کلمبیا

(British Columbia)

۲

۳۴=

مونترآل

(Montreal)

دانشگاه مک گیل

(McGill University)

کبک

(Quebec)

۳

۴۲

همیلتون

(Hamilton)

دانشگاه مک مستر

(McMaster University)

انتاریو

(Ontario)

۴

۷۸

مونترآل

(Montreal)

دانشگاه مونترآل

(University of Montreal)

کبک

(Quebec)

۵

۱۰۸

ادمونتون

(Edmonton)

دانشگاه آلبرتا

(University of Alberta)

آلبرتا

(Alberta)

۶

۱۱۹=

کلگری

(Calgary)

دانشگاه کلگری

(University of Calgary)

آلبرتا

(Alberta)

۷=

۲۰۱-۲۵۰

اوتاوا

(Ottawa)

دانشگاه اوتاوا

(University of Ottawa)

انتاریو

(Ontario)

۷=

۲۰۱-۲۵۰

واترلو

(Waterloo)

دانشگاه واترلو

(University of Waterloo)

انتاریو

(Ontario)

۷=

۲۰۱-۲۵۰

لندن

(London)

دانشگاه وسترن

(Western University)

انتاریو

(Ontario)

۷=

۲۰۱-۲۵۰

هلیفکس

(Halifax)

دانشگاه دالهاوزی

(Dalhousie University)

نوآ اسکوشیا

(Nova Scotia)

۱۱=

۲۵۱-۳۰۰

شهر کبک

(Quebec City)

دانشگاه لاوال

(Laval University)

کبک

(Quebec)

۱۱=

۲۵۱-۳۰۰

کینگستون

(Kingston)

دانشگاه کویینز

(Queen’s University)

انتاریو

(Ontario)

۱۱=

۲۵۱-۳۰۰

برنابی

(Burnaby)

دانشگاه سایمون فریزر

(Simon Fraser University)

بریتیش کلمبیا

(British Columbia)

۱۱=

۲۵۱-۳۰۰

ویکتوریا

(Victoria)

دانشگاه ویکتوریا

(University of Victoria)

بریتیش کلمبیا

(British Columbia)

۱۵=

۳۰۱-۳۵۰

تورنتو

(Toronto)

دانشگاه یورک

(York University)

انتاریو

(Ontario)

۱۶

۳۵۱-۴۰۰

وینیپگ

(Winnipeg)

دانشگاه مانیتوبا

(University of Manitoba)

مانیتوبا

(Manitoba)

۱۷=

۴۰۱-۵۰۰

ساسکاتون

(Saskatoon)

دانشگاه ساسکاچوان

(University of Saskatchewan)

ساسکاچوان

(Saskatchewan)

۱۷=

۴۰۱-۵۰۰

اتاوا

(Ottawa)

دانشگاه کارلتون

(Carleton University)

انتاریو

(Ontario)

۱۹=

۵۰۱-۶۰۰

سنت جانز

(St John’s)

دانشگاه مموریال نیوفاندلند

(Memorial University of Newfoundland)

نیوفاندلند و لابرادور

(Newfoundland and Lbrador)

۱۹=

۵۰۱-۶۰۰

شهر کبک

(Quebec City)

دانشگاه کبک

(University of Québec)

کبک

(Quebec)

۱۹=

۵۰۱-۶۰۰

شربروک

(Sherbrooke)

دانشگاه شربروک

(Université de Sherbrooke)

کبک

(Quebec)

۱۹=

۵۰۱-۶۰۰

پرنس جورج کانادا

(Prince George)

دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی

(University of Northern British Columbia (UNBC)

بریتیش کلمبیا

(British Columbia)

۲۴=

۶۰۱-۸۰۰

رجینا

(Regina)

دانشگاه رجینا

(University of Regina)

ساسکاچوان

(Saskatchewan)

۲۴=

۶۰۱-۸۰۰

ویندزور

(Windsor)

دانشگاه ویندزور

(University of Windsor)

انتاریو

(Ontario)

۲۴=

۶۰۱-۸۰۰

جدول کامل دانشگاه‌های برتر کانادا در سال ۲۰۱۸

Rate this post
2 دیدگاه
آیلتس تافل جی آر ای
۱۳۹۷/۰۱/۱۵

ممنون از اطلاعات خوبتون. شما خدمات پذیرش تحصیلی مثل پیدا کردن دانشگاه و مکاتبه با اساتید و ... هم دارید؟ اگر بله لطفا راهنمایی کنید. ممنون

۱۳۹۷/۰۱/۱۵

با سلام از سوال شما متشکریم. ما چنین خدماتی ارائه نمی نماییم.

نظر شما چیست؟

IRV