چگونه اصل مدرک تحصیلی خود را برای اپلای از دانشگاه دریافت کنیم؟

pen نیلوفر میثاقی
calendar تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴۰۲/۹/۱۲
eye 10470 بازدید

اپلای تحصیلی نیازمند آماده‌سازی و ارائه مدارک هویتی و تحصیلی مشخصی است. لیست مدارک مورد نظر در دانشگاه‌ها ممکن است تفاوت‌هایی با هم داشته باشند، ولی از جمله مدارکی که اغلب دانشگاه‌ها درخواست می‌کنند، رزومه، توصیه‌نامه، انگیزه‌نامه (SOP)، مقاله‌ها، گواهینامه فارغ‌التحصیلی، ریزنمرات دانشگاهی و نمرات آزمون‌های پیش‌نیاز مانند آیلتس، تافل، دولینگو یا GRE است. مهم‌ترین و اصلی‌ترین مدارک هنگام اپلای، ریز نمرات و گواهینامه فارغ‌التحصیلی است. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم درباره آزادسازی مدرک تحصیلی در دانشگاه‌های آزاد و دولتی وزارت‌های علوم و بهداشت صحبت کنیم؛ با ما همراه باشید.

آزاد کردن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد


آزادسازی مدرک تحصیلی چیست؟

دانشجویانی که در ایران به صورت رایگان در دانشگاه‌های دولتی تحصیل کرده‌اند، باید به ازای آن، به علت تعهد به خدمت، در ایران کار کنند. بنابراین، متقاضیان اپلای باید ابتدا مدرک دانشگاهی خود را آزاد کنند و بعد ترجمه اصل مدرک دانشگاهی خود را به همراه ریزنمرات به دانشگاه کشور مقصد ارائه کنند. ۳ روش برای آزادسازی مدرک وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • سابقه بیمه
 • پرداخت نقدی هزینه
 • نامه عدم کاریابی


مراحل آزاد سازی مدرک تحصیلی از وزارت علوم

وزارت علوم برای خدمات غیرحضوری، سایتی را به نام سجاد (سامانه جامع امور دانشجویان) طراحی کرده‌است که با مراجعه به آن می‌توانید مدرک تحصیلی خود را آزاد کنید. ما در ادامه گام به گام مراحلی که باید طی کنید را برای شما شرح داده‌ایم.


پرداخت هزینه‌ها

ابتدا با دانشگاه و صندوق رفاه دانشجویان تسویه حساب کنید و بعد به اداره دانش‌آموختگان دانشگاه خود بروید و هزینه‌های صدور دانش‌نامه را بپردازید. اداره دانش‌آموختگان با پرداخت هزینه‌ها، به شما یک کارنامه غیررسمی ارائه می‌دهد تا به ادامه روند آزادسازی مدرک بپردازید.


ثبت نام در سامانه سجاد

در این مرحله باید به سایت سجاد ( سامانه جامع امور دانشجویان) وارد شوید و مطابق عکس روی ثبت‌نام کلیک کنید و تمامی اطلاعات شخصی خود را وارد کنید.

ثبت نام در سامانه سجاد
ثبت‌نام در سامانه سجاد
ثبت‌نام در سامانه سجاد


بارگذاری مدارک

در این مرحله باید مدارک لازم را در فیلدها بارگذاری کنید. این مدارک عبارت‌اند از:

 • اسکن پشت‌وروی کارت ملی
 • اسکن صفحات شناسنامه
 • مدرک تحصیلی موقت
 • برگه معافیت از خدمت یا کارت پایان‌خدمت (برای آقایان)
بارگذاری مدارک در سامانه سجاد


اعتبار سنجی

در این مرحله تمامی اطلاعاتی که در سایت وارد کرده‌اید را تایید می‌کنید.

اعتبار سنجی در سامانه سجاد


دریافت کد رهگیری

سایت سجاد به شما کد رهگیری ارائه می‌دهد که آزادسازی مدرک تحصیلی و پیگیری وضعیت آن با این کد پیگیری می‌شود.

درخواست آزادسازی مدرک تحصیلی شما از این سامانه برای دانشگاهتان ارسال می‌شود. اگر قرار بر این باشد که با پرداخت هزینه، مدرک تحصیلیتان را دریافت کنید، در کارتابل شما اعلام می‌شود. هزینه آزاد کردن مدرک تحصیلی که در کارتابل خود مشاهده می‌کنید را باید به حساب سیبای وزارت علوم واریز کنید تا درخواست شما به سازمان وزارت علوم، برای تایید نهایی، فرستاده شود. اگر با ۲ روش دیگر به‌غیر از پرداخت هزینه می‌خواهید مدرک تحصیلیتان را دریافت کنید، خود دانشگاه مدارک شما را برای وزارت علوم ارسال می‌کند.


روش های آزاد کردن مدرک تحصیلی از وزارت علوم

به طور کلی برای لغو تعهد خدمت آموزش و آزادسازی مدرک دانشگاهی ۳ راه وجود دارد. در ادامه با این ۳ روش جهت آزاد کردن مدرک تحصیلی آشنا می‌شوید:


آزادسازی مدرک با سابقه بیمه

اولین راه برای آزاد کردن مدرک دانشگاهی، کار کردن به اندازه مدت زمان تحصیل در دانشگاه دولتی است تا برایتان سابقه کاری (به همراه واریز حق بیمه) حساب شود. میزان تعهد خدمت شما به ۲ عامل اصلی بستگی دارد:

 • آخرین مقطع تحصیلی
 • سهمیه و منطقه (۱، ۲ یا ۳) متقاضی برای شرکت و قبولی در کنکور

بنابراین، چنانچه دوره کارشناسی ۴ ساله خود را در دانشگاهی دولتی تحصیل کرده باشید، باید تا ۴ سال مشغول به کار شوید. همچنین منطقه‌ای (۱، ۲ یا ۳) که از آن در کنکور شرکت کرده و قبول شده‌اید، تعیین کننده میزان تعهد به خدمت شما است. در پایان این مطلب درباره میزان تاثیر سهمیه روی آزادسازی مدرک تحصیلی بیشتر صحبت می‌کنیم.

توجه کنید، سابقه کاری (بیمه) هنگام درخواست آزادسازی مدرک، برای همان مقطع و مقطع قبلی قابل استفاده است و چنانچه پس از اشتغال، در مقطع بالاتری تحصیل کنید، نمی‌توانید مدرک مقطع بالاتر را با سابقه بیمه قبلی آزاد کنید. همچنین، اگر به سربازی رفته باشید ۲ سال از مقدار گفته شده کم می‌شود.


آزادسازی مدارک دانشگاه با پرداخت هزینه

راه حل دوم برای آزادسازی مدرک، پرداخت هزینه است. هزینه آزاد کردن مدرک به تعداد ترم‌های گذرانده شده، تعداد واحدها، سال شروع تحصیل، دانشگاه و منطقه کنکور بستگی دارد.

چنانچه در حال تحصیل بوده و قصد اپلای برای دانشگاه‌های خارجی را دارید، می‌توانید از دانشگاه خود تقاضای گواهی اشتغال به تحصیل کرده و ریز نمرات ترم‌های گذرانده شده خود را با پرداخت مبلغی به عنوان ودیعه دریافت کنید. بدیهی است که برای دریافت اصل مدرک بعد از فارغ التحصیلی باید تمامی هزینه آزاد کردن مدرک را پرداخت کنید.

نکته: خرید سنوات تحصیلی بستگی به منطقه‌ای که از آن کنکور داده‌اید دارد و بر این اساس، مبالغ متفاوتی را شامل می‌شود. به عنوان مثال، اگر در منطقه ۲ کنکور داده باشید، نرخ پایه سال‌هایی که مشغول به تحصیل بوده‌اید در ترم‌هایی که گذرانده‌اید، ضرب شده و در نهایت در عدد ۲ (منطقه) ضرب می‌شود. اگر اطمینان دارید که در آن سال رتبه‌ کنکور شما با درصدهای دروس امتحانی افرادی که در منطقه ۱ آزمون داده‌اند یکی بوده است، می‌توانید به سازمان سنجش مراجعه کنید و نامه‌ای دریافت کنید تا بر اساس آن سنوات شما را نیز بر مبنای منطقه ۱ محاسبه کند. همین شرایط برای دانشجویان منطقه ۳ نیز امکان‌پذیر است. به‌صورت کلی، عواملی که روی پرداخت هزینه تاثیرگذار هستند، عبارت‌اند از:

 • سال آغاز و پایان مقطع تحصیلی
 • مقطع تحصیلی کارشناسی، ارشد یا دکتری
 • میزان سابقه کار (هرچه بیشتر، هزینه کمتر)
 • سهمیه منطقه‌ شما در زمان کنکور (منطقه ۱،۲،۳)
 • گروه تحصیلی (پزشکی، پیراپزشکی،مهندسی، علوم انسانی و …)


آزادسازی مدرک روزانه با استفاده از نامه عدم کاریابی

راه سومی که برای آزاد کردن مدرک تحصیلی پیشنهاد می‌شود، استفاده از گواهی عدم کاریابی است. با ارائه گواهی عدم کاریابی به دانشگاه و برآورده کردن یک‌سری شرایط، بدون پرداخت هزینه می‌توانید مدرک خود را آزاد کنید. جهت آزادسازی مدرک تحصیلی خود، به موسسه کاریابی شهر یا استان مراجعه و برای کاریابی ثبت نام کنید. پس از گذشت ۶ ماه از تاریخ ثبت نام در موسسه کاریابی، می‌توانید به این موسسه مراجعه کرده و با توجه به عدم معرفی فرصت شغلی متناسب با تخصص‌تان از آن‌ها نامه‌ای درخواست کنید که تاکنون شغل مناسب با رشته و تخصص‌تان به شما معرفی نشده است.

موسسه کاریابی گواهی‌تان را به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان شما ارسال می‌کند. پس از آن، گزارش عدم کاریابی شما توسط اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اداره کل مرکز استان اعلام می‌شود. در نهایت، نامه از اداره کل به دانشگاه محل تحصیل شما ارسال شده و به دلیل وجود گواهی عدم کاریابی، می‌توانید مدرک تحصیلی خود را آزاد کنید.

شرایطی که هنگام مراجعه به موسسه کاریابی باید داشته باشید شامل موارد زیر می‌شود:

 • سپری شدن حداقل ۱ سال تمام از تاریخ فارغ‌التحصیلی مندرج در گواهی موقت
 • با توجه به الزام آقایان به گذراندن خدمت سربازی پیش از کار، از تاریخ صدور کارت پایان خدمت یا معافیت دائم (پزشکی یا غیر پزشکی) باید حداقل ۶ ماه گذشته باشد.
آزادسازی مدرک دانشگاهی


روش های آزاد کردن مدرک تحصیلی از وزارت بهداشت

آزادسازی مدرک برای افرادی که در رشته‌های زیر نظر وزارت بهداشت تحصیل کرده‌اند، کمی پیچیده و دشوارتر است؛ زیرا دانشجویان وزارت بهداشت دارای طرح اجباری هستند. با این حال، اصلا نگران نباشید زیرا صفر تا صد آزادسازی مدرک از وزارت بهداشت را در ادامه مقاله به شما آموزش می‌دهیم.


آزادسازی مدرک با انجام طرح خدمت

بعضی از رشته‌های وزارت بهداشت مانند پزشکی، اتاق عمل، پرستاری، تکنولوژی پرتوشناسی، داروسازی، علوم آزمایشگاهی و غیره دارای طرح خدمت هستند. دانشجویانی که در این دست از رشته‌ها به تحصیل می‌پردازند موظف‌اند طرح خدمت خود را پس از اتمام دوران تحصیل انجام دهند. پس از گذراندن این طرح مدرک شما آزاد می‌شود.


آزادسازی مدرک با ارائه وثیقه  

ارائه وثیقه برای زمانی است که شما قبل از انجام طرح خدمت خود می‌خواهید برای تحصیل به کشورهای خارجی اپلای کنید. در این صورت باید وثیقه ملکی یا نقدی را در اختیار دولت قرار دهید تا مدرک شما آزاد شود. البته این نکته قابل توجه است که تنها زمانی مدرک شما در این مرحله آزاد می‌شود که به دانشگاه‌هایی که مورد تایید وزارت بهداشت است اپلای کنید. مهم‌ترین این دانشگاه‌ها به تفکیک کشور عبارت‌اند از:


دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه دالهوزی

دانشگاه کلگری

دانشگاه مونترال

دانشگاه مک مستر

دانشگاه مانیتوبا

دانشگاه مک گیل

دانشگاه شربوروک

دانشگاه یورک

دانشگاه لاوال


دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در آمریکا

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در آمریکا

دانشگاه رایس

دانشگاه ییل

دانشگاه بوستون

دانشگاه کرنل

دانشگاه آگوستا

دانشگاه کارنگی ملون

دانشگاه کلمبیا

دانشگاه دوک

دانشگاه پوردو


دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان

دانشگاه آزاد برلین

دانشگاه سارلند

دانشگاه هامبورگ

دانشگاه گوتینگن

دانشگاه گوته فرانکفورت

دانشگاه اشتوتگارت

دانشگاه مونستر

دانشگاه لودویک ماکسی میلیان

دانشگاه ینا

دانشگاه دوسلدروف


دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در انگلستان

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در انگلستان

دانشگاه منچستر

دانشگاه کنت

دانشگاه شفیلد

دانشگاه لیدز

دانشگاه نیوکاسل

دانشگاه لینکن

دانشگاه کمبریج

دانشگاه ناتینگهام

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه بیرمنگام


دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

دانشگاه تومسک

دانشگاه پیروگو

دانشگاه لومونوسوف

دانشگاه اودوکیموف

دانشگاه کازان

دانشگاه نووسیبریک

دانشگاه پاولوف

دانشگاه سن پترزبورگ


دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در فرانسه 

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در فرانسه 

دانشگاه نانت

دانشگاه اکس مارسی

دانشگاه لیل

دانشگاه گونوبل آلپ

دانشگاه لورین

دانشگاه پاریس ساکلی

دانشگاه سوربن

دانشگاه تحقیقاتی PSL

دانشگاه بوردو

دانشگاه استراسبورگ


دریافت ریزنمرات و مدارک تحصیلی وزارت بهداشت

متقاضیانی که در دانشگاه‌های دولتی زیر نظر وزارت بهداشت تحصیل کرده‌اند، ابتدا باید طرح تعهد تحصیل رایگان خود را بگذرانند و بعد اقدام به اپلای کنند؛ همچنین، افراد با تعهد خاص یا باید وثیقه بگذارند و به دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت برای تحصیل اپلای کنند یا طرح خود را بگذرانند و بعد اقدام کنند. در این بخش می‌خواهیم درباره افرادی که طرح خود را پشت سر گذاشته‌اند و می‌خواهند برای مهاجرت آماده شوند بپردازیم. در ابتدا باید به مدارک مورد نیاز برای اقدام به دریافت ریزنمرات و مدارک تحصیلی بپردازیم و بعد مراحل آزادسازی مدارک را باهم بررسی کنیم.


مدارک لازم برای دریافت مدارک تحصیلی و ریزنمرات مقاطع کاردانی، کارشناسی و دکترا

 • اصل و کپی انجام یا معافیت از طرح نیروی انسانی برای رشته‌های مشمول طرح
 • اصل و کپی ۲ طرفه کارت پایان خدمت یا معافیت آن (برای آقایان)
 • اصل و کپی پروانه دائم (برای رشته‌های پروانه‌دار)
 • اصل و کپی تسویه حساب صندوق رفاه
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
 • اصل گواهی انجام کار در داخل کشور

در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری علاوه‌بر مدارک بالا :

 • اصل و کپی مجوز صدور مدرک مقطع یا مقاطع قبلی در صورتی که تاریخ صدور مجوز ۱۳۸۴/۳/۱۵ به بعد باشد.
 • اصل و کپی دانش‌نامه مقطع یا مقاطع قبلی
 • داشتن گواهینامه موقت در صورت دریافت
 • ۲ قطعه عکس ۴*۳


مراحل آزاد سازی مدرک و ریزنمرات تحصیلی وزارت بهداشت

در ابتدا متقاضی باید به صندوق رفاه دانشگاه مراجعه کرده و بدهی‌های خود مانند بدهی مربوط به کتابخانه، خوابگاه، وام تحصیلی دریافت شده و هزینه تحصیلات رایگان را بپردازد و رسید آن را دریافت کند. این مبلغ برای دانشجویان روزانه و شبانه متفاوت است و بستگی به هر مقطع و رشته با توجه به تعداد واحدهای عملی و تئوری آن دارد.


مراجعه به اداره تعهدات

در این مرحله باید به اداره تعهدات بروید و رسیدی که از صندوق رفاه دریافت کرده‌اید را به آن‌ها تحویل دهید تا برای شما پرونده تشکیل شود. به شما نامه‌ای با عنوان مدرک طرح انسانی داده می‌شود تا برای گذاشتن وثیقه، به‌صورت نقدی یا ملکی، به بخش حقوقی مراجعه کنید.


گذاشتن وثیقه

همان‌طور که عنوان کردیم وثیقه به ۲ صورت ملکی و نقدی است که هرکدام شرایط خود را دارند.

 • وثیقه نقدی

برای گذاشتن وثیقه نقدی به بانک ملی مراجعه کنید و مبلغ درخواست شده ( که برای هر مقطع و رشته متفاوت است) را در حسابی بگذارید. این پول بابت صدور ضمانت‌نامه بلوکه می‌شود و به آن سود هم تعلق می‌گیرد. سود حاصل از این پول به حسابی که خودتان به بانک معرفی می‌کنید‎‌، واریز می‌شود.  

 • وثیقه ملکی

اگر مایل به گذاشتن وثیقه ملکی هستید، باید نماینده حقوقی دانشگاه و نماینده دادگستری از ملک شما بازدید داشته باشد تا روی آن ارزش‌گذاری کند. پس از ارزش‌گذاری و استعلام شهرداری و دارایی، وثیقه ملکی شما از طرف دانشگاه مورد تایید قرار می‌گیرد.

توجه: استعلام وثیقه ملکی زمان زیادی می‌برد، اگر برای اپلای تحصیلی عجله دارید، بهتر است از وثیقه نقدی استفاده کنید.


صدور ریزنمرات و دانش‌نامه

پس از مشخص شدن تکلیف وثیقه، اداره حقوقی به دانشگاه شما و به اداره تعهدات نامه‌ای ارسال می‌کند و ریز نمرات شما و دانش‌نامه‌تان صادر می‌شود. این ریزنمرات و دانش‌نامه از طرف دانشگاه شما برای وزارت بهداشت ارسال می‌شود.


دریافت مهر تایید وزارت بهداشت

بعد از آن که دانش‌نامه و ریزنمرات شما توسط دانشگاه به وزارت بهداشت فرستاده‌ شد، پس از بررسی‌های این وزارت مهری بر ریزنمرات و دانش‌نامه شما زده می‌شود که بلامانع بودن ترجمه آن را می‌رساند.


تحویل دانش‌نامه و ریزنمرات

بعد از آن که مجوز از سوی وزارت بهداشت صادر شد، باید با کارت شناسایی معتبر یا وکیلی که وکالت‌نامه دارد، برای تحویل مدارک به وزارت بهداشت مراجعه کنید.


نحوه آزادسازی مدرک دانشگاه آزاد

آزادسازی مدرک دانشگاه‌های آزاد، برخلاف دانشگاه‌‌های دولتی وزارت بهداشت و علوم بسیار ساده است. این فرایند را به‌صورت مرحله‌به‌مرحله در متن زیر برای شما شرح داده‌ایم. در ابتدا، بهتر است مدارک لازم برای آزادسازی مدرک دانشگاه آزاد را باهم بررسی کنیم.


مدارک لازم برای آزادسازی مدرک تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی

 • ارائه تسویه حساب کامل (در صورت وجود بدهی) از محل تحصیل
 • نامه تسویه حساب صندوق رفاه دانشجویی (در صورت وجود وام دانشجویی)
 • ارائه کپی کارت ملی و تمامی صفحات شناسنامه
 • ارائه اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت یا برگه سبز اعزام به خدمت (بدون غیبت)
 • گواهی اشتغال به تحصیل در مقطع بالاتر
 • گذشت حداقل ۶ ماه از تاریخ صدور گواهی موقت
 • ۲ قطعه عکس ۴*۳


آزاد سازی مدرک تحصیلی از دانشگاه‌ آزاد اسلامی

برای آزادسازی مدرک تحصیلیتان باید مراحل زیر را بادقت مطالعه و گام به گام رعایت کنید.


مراجعه به امور فارغ‌التحصیلان

مرحله اول آزادسازی مدرک دانشگاه آزاد، مراجعه به امور فارغ‌التحصیلان و دریافت مدارک تحصیلی‌تان است. نکته قابل توجه در این مرحله این است که آقایان باید کارت پایان خدمت یا معافیت خود را به این بخش ارائه دهند.


گرفتن مهر سازمان مرکزی

مدارکی که از دانشگاه دریافت کرده‌اید را به سازمان مرکزی دانشگاه آزاد به آدرس تهران- انتهای بزرگراه شهید ستاری(شمال) – میدان دانشگاه – بلوار شهدای حصارک – سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی ببرید و در آ‌نجا مهر تایید این سازمان را دریافت کنید.


ارسال مدارک به دارالترجمه رسمی

در محله آخر دانش‌نامه و ریزنمرات خود را به دارالترجمه رسمی ببرید تا به زبان اصلی برای شما ترجمه شود.

نکته مهم: اگر دانش‌نامه رشته‌های غیرپزشکی قبل از تاریخ ۱۳۸۸/۱۱/۰۱ صادر شده باشد، متقاضیان باید برای گرفتن مهر هولوگرام رسمی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اقدام کنند. دانش‌نامه‌های جدید مهر هولوگرام را به‌صورت پیش‌فرض دارند و نیازی به دریافت دوباره آن نیست. برای دانش‌نامه رشته‌های پزشکی قبل از تاریخ ۱۳۸۸/۱۱/۰۱، علاوه‌بر مهر هولوگرام رسمی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد، به مهر و امضاء واحد علوم پزشکی دانشگاه آزاد یا مهر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز نیاز است.


تاثیر سهمیه روی آزادسازی مدرک تحصیلی

داشتن سهمیه می‌تواند روی آزادسازی مدرک دانشگاهی تاثیر بگذارد. وجود سهمیه به طور مستقیم روی آزادسازی با پرداخت هزینه و آزادسازی با سابقه کاری اثر دارد. چنانچه هنگام پذیرش در دانشگاه از سهمیه مناطق ۲ یا ۳ استفاده کرده باشید، هنگام آزاد سازی مدرک با پرداخت هزینه، باید به ترتیب ۲ و ۳ برابر متقاضیان منطقه ۱ هزینه پرداخت کنید.

همچنین اگر از سهمیه مناطق ۲ و ۳ استفاده کرده‌اید و بخواهید با سابقه کاری، مدرک دانشگاهی خود را آزاد کنید، به‌ترتیب باید ۲ و ۳ برابر مدت زمان تحصیل خود، سابقه اشتغال با بیمه ارائه بدهید.

هزینه آزادسازی مدرک تحصیلی وزارت علوم

گروه علوم انسانی

گروه علوم پایه

گروه فنی و مهندسی

گروه هنر

هزینه مقاطع کاردانی و کارشناسی (ریال)

۵۹.۷۴۳.۶۰۰

۶۳.۷۴۸.۸۰۰

۷۰.۲۶۵.۶۰۰

۸۶.۰۹۶.۸۰۰

هزینه مقطع کارشناسی ارشد (ریال)

۱۰۶.۸۰۶.۴۰۰

۱۲۵.۹۴۱.۲۰۰

۱۲۵.۳۷۷.۶۰۰

۱۴۸.۵۹۷.۲۰۰

هزینه مقطع دکتری تخصصی (ریال)

۱۷۴.۷۱۶.۰۰۰

۲۲۴.۲۷۵.۲۰۰

۲۲۴.۶۷۱.۲۰۰

۲۴۸.۰۹۲.۴۰۰


هزینه آزادسازی مدرک تحصیلی وزارت بهداشت

مقطع تحصیلی 

دانشگاه آزاد و شبانه و شعب بین الملل

دانشگاه های دولتی

مبالغی که به ازاء هر سال خدمت طرح از مبلغ وثیقه کسر می شود

دکتری حرفه ای دندانپزشکی

۳۰۰ میلیون تومان

۳۰۰ میلیون تومان + هزینه خرید آموزش رایگان

۱۵۰ میلیون تومان

دکتری حرفه ای پزشکی

۳۰۰ میلیون تومان

۳۰۰ میلیون تومان + هزینه خرید آموزش رایگان

۱۵۰ میلیون تومان

دکتری حرفه ای داروسازی

۲۵۰ میلیون تومان

۲۰۰ میلیون تومان + هزینه خرید آموزش رایگان

۱۵۰ میلیون تومان

کارشناسی ارشد

۲۰۰ میلیون تومان

۲۰۰ میلیون تومان + هزینه خرید آموزش رایگان

۱۰۰ میلیون تومان

کارشناسی

۱۵۰ میلیون تومان

۱۵۰ میلیون تومان + هزینه خرید آموزش رایگان

۷۵ میلیون تومان 

کاردانی

۱۰۰ میلیون تومان

۱۰۰ میلیون تومان + هزینه خرید آموزش رایگان

متناسب با زمان انجام تعهدات


در پایان، آزادسازی مدرک تحصیلی برای دانشگاه‌های آزاد و دولتی وزارت‌های بهداشت و علوم متفاوت است که در این مقاله به هرکدام از آن‌ها به‌صورت جدا پرداخته‌ایم. به‌صورت کلی، آزادسازی مدارک برای افرادی که به ‌صورت رایگان و روزانه در دانشگاه‌های دولتی کشور تحصیل کرده‌اند، کمی پیچیده‌تر از دیگر متقاضیان است.

۵/۵ - (۷ امتیاز)
398 دیدگاه
حسین
۱۴۰۲/۰۹/۱۳

سلام من سال ۹۴مدرک کاردانی در دانشکده فنی دولتی روزانه گذروندم و سال ۹۶هم کارشناسی همون رشته رو در دانشگاه روزانه دولتی گذروندم در سال ۹۲دانشگاه اصل مدرک دیپلم را از من خواست و من هم از مدرسه تحویل گرفتم و تحویل دانشکده دادم الان برتی دانشگاه پیام نور و گرفتن یک کارشناسی مجدد اقدادم کردم از من اصل مدرک دیپلم رو خواستن و من هم به دانشکده ای که مدرکم رو بایگانی کرده مراجعه کردم اما ایشون به من گفتند چون شما در دانشگاه دولتی درس خوندید برای اخذ مدرکتون باید هزینه چهارترم رو بپردازین یا بیمه تامیین اجتماعی ارائه بدین سوال بنده اینه که ایا برای گرفتن مدرک دیپلم هم باید هزینه پرداخت کنم ؟مگنپرداخت هزینه برای مدرک دانشگاهی نیست در حالی که من فقط مدرک دیپلم رو میخوام نه دانشگاهی رو ممنون میشم راهنمایی کنید و جوابشم برام ایمیل کنید خیلی واجبه برام با تشکر مجدد.

۱۴۰۲/۰۹/۱۳

با سلام. شما نمی‌توانید فقط مدرک دیپلم را از دانشگاه بگیرید و باید تمام مدارکی که نزد دانشگاه قبلی است را آزاد کنید. از این رو ملزم به پرداخت هزینه هستید.

سروش
۱۴۰۲/۰۹/۰۷

رشته ی دکترای عمومی دامپزشکی وزارت علومه و زیرشاخه هیچ کدوم نیست.. هزینه ازاد سازی مدرک دامپزشکی چقدره؟

۱۴۰۲/۰۹/۰۷

با سلام. برای اطلاع از هزینه آزادسازی مدرک دکترای عمومی دامپزشکی، به دانشگاه خود مراجعه کنید.

مهدی
۱۴۰۲/۰۹/۰۵

سلام وقت بخیر من میخوام ارشد مهاجرت کنم و دانشجو ارشد هم هستم ، میخواستم ببینم باید انصراف بدم برای اپلای؟چون برای انصراف پول میگیرن دوباره و اینکه تمام مدارکم منجمله دانشنامه کارشناسیم دست خودم هستش

۱۴۰۲/۰۹/۰۵

با سلام. بنابراین که مدرک دست خودتان هست، می‌توانید اپلای کنید و انصراف ندادن باعث ایجاد مشکل در روند اپلای شما نمی‌شود؛ با این حال بهتر است شرایط انصراف از دانشگاه خود را بپرسید.

سارا
۱۴۰۲/۰۹/۰۳

سلام وقتتون بخیر ممنون از توضیحات مفیدتون. من ترم اخر کارشناسی هستم سوالم اینه بعد از اتمام واحدها چقدر زمان میبره که اصل مدرک رو بتونیم دریافت کنیم؟ دانشگاه ازاد که هر ترم هزینه پرداخت کردیم.

۱۴۰۲/۰۹/۰۳

با سلام. زمان تحویل مدرک از دانشگاه به دانشگاه متفاوت است؛ با این‌‌حال، ممکن است از 1 تا 6 ماه از زمان درخواست شما، طول بکشد.

شیدا
۱۴۰۲/۰۸/۰۹

سلام من کارشناسی و کارشناسی ارشدم رو در سال ۱۳۹۰ و ۱۳۹۷ دریافت کردم. و زمانی که برای تحویل گرفتن مدرک کارشناسی ارشد رفتم، اصل مدرک کارشناسی رو ازم تحویل گرفتن تا مدرک ارشدم رو بهم تحویل بدن! الان برای ترجمه اصل مدرک کارشناسی رو نیاز دارم. باید چه کار کنم؟!

۱۴۰۲/۰۸/۰۹

با سلام. بعد از اتمام تحصیل، دانشگاه باید اصل تمام مدارک را به شما تحویل دهد. به دانشگاه مراجعه کنید و برای گرفتن اصل مدرک کارشناسی‌ خود درخواست دهید.

آرمان
۱۴۰۲/۰۶/۰۵

سلام من دانشجوی کارشناسی هستم و الان میخوام دوباره برای کارشناسی یه رشته دیگه اپلای کنم ولی اصل مدرک دیپلم دست دانشگاهه چطور میتونم پس بگیرم؟

۱۴۰۲/۰۶/۰۵

با سلام. شما می‌توانید با دانشگاه مقصد مکاتبه کنید و مطمئن شوید که آیا می‌توانید با گواهی مدرک خود اپلای کنید یا خیر. در صورت موافقت، گواهی را از دانشگاه فعلی درخواست کنید.

نوشین
۱۴۰۲/۰۱/۱۰

سلام پسرم دانشجوی ارشد هست و برای ارشد مجدد تپلای ورده .چجوری میتونیم ریز نمرات و یا دانشنامه رو بگیریم؟

۱۴۰۲/۰۱/۱۰

با سلام، از سوال شما متشکریم. برای دریافت ریز نمره و دانشنامه باید به دانشگاه مراجعه کنید.

هادی
۱۴۰۱/۰۹/۲۶

سلام. وقتتون بخیر.بنده قراره جایی استخدام بشم. حداقل مدرک دیپلم هست. مدرک من هم کارشناسی هست که اصل مدرک مفقود شده. آیا امکانش هست که اصل مدرک دیپلم رو بهم بدن؟

۱۴۰۱/۰۹/۲۶

با سلام، از سوال شما متشکریم. شما می‌توانید اصل مدرک دیپلم/پیش دانشگاهی خود را از آخرین محل تحصیل خود (دبیرستان یا مرکز پیش دانشگاهی) دریافت کنید. همچنین امکان دریافت مدرک کارشناسی المثنی از دانشگاه، در صورت طی کردن مراحل لازم وجود دارد.

ارغوان
۱۴۰۱/۰۹/۱۵

سلام.من دانشجوی ارشد روزانه دانشگاه صنعتی اصفهان هستم و مقطع کارشناسی رو دانشگاه آزاد بودم.موقع ثبت نام دانشگاه صنعتی اصل مدرک دوره ی کارشناسی رو از من گرفت اما من الان برای کاری بهش نیاز دارم.الان می‌خوام بدونم که میتونم اصل مدرک کارشناسی رو ازشون پس بگیرم یا میخواد پیش خودشون نگه دارن؟

۱۴۰۱/۰۹/۱۵

با سلام، از سوال شما متشکریم. معمولا پیش از فارغ‌التحصیلی یا پایان تحصیل در دانشگاه، امکان دریافت اصل مدرک تحصیلی ترم پیشین از دانشگاه وجود ندارد. با این حال ممکن است در مواردی، بسته به دلیل شما از دریافت اصل مدرک، چنین کاری ممکن باشد. در این مورد لازم است به دانشگاه مراجعه کرده و اطلاعات لازم را کسب کنید.

حسین
۱۴۰۱/۰۸/۱۹

سلام من فارق التحصیل رشته عمران در دانشگاه سراسری و مقطع لیسانس هستم (شهریور 1401) فارق التحصیل شدم و ورودی 97 بودم. با توجه به شبانه بودنم و پرداخت شهریه برای هر ترم، چگونه میتوانم ریزنمرات یا مدرک یا گواهی موقت را دریافت کنم. زیرا این موارد را برای ترجمه نیاز دارم

۱۴۰۱/۰۸/۱۹

با سلام، از سوال شما متشکریم. با توجه به این که در دوره شبانه تحصیل کرده‌اید و نه روزانه، در صورتی‌ که به صندوق رفاه دانشجویی بدهی نداشته باشید، پس از اتمام فرایند فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، ریزنمرات، گواهی موقت و دانشنامه رسمی به شما ارائه می‌شود.

نظر شما چیست؟

IRV