homeخانهleftApplyleftچگونه اصل مدرک تحصیلی خود را برای اپلای از دانشگاه دریافت کنیم؟

چگونه اصل مدرک تحصیلی خود را برای اپلای از دانشگاه دریافت کنیم؟

pen نیلوفر میثاقی
calendar ۱۳۹۵/۱۰/۰۸
eye 1594 بازدید

برای تحصیل در خارج و اخذ پذیرش تحصیلی نیاز به آماده سازی و ارائه مدارکی وجود دارد. لیست مدارک مورد نظر در برخی دانشگاه‌ها ممکن است تفاوت‌هایی با هم داشته باشند ولی از جمله مدارکی که در اغلب دانشگاه‌ها مورد نیاز می‌باشد می توان به رزومه، توصیه‌نامه، انگیزه‌نامه (SOP)، مقاله‌ها، گواهینامه فارغ‌التحصیلی، ریز نمرات و نمرات آزمون‌های پیش‌نیاز مانند آیلتس، تافل یا GRE اشاره کرد. شاید بتوان گفت از مهمترین و اصلی‌ترین این مدارک، ریز نمرات و گواهینامه فارغ‌التحصیلی است.

همانطور که می دانید دانشجویانی که در دانشگاه سراسری و به صورت روزانه مشغول به تحصیل بوده‌اند، به دلیل تحصیل رایگان به ازای سال‌های تحصیلی و مطابق با منطقه‌ای که در زمان آزمون کنکور در آن حضور داشته‌اند، به دولت تعهد خدمت داشته و مدارک آن‎‌ها (ریز نمرات و گواهینامه فارغ‌التحصیلی) در گرو دانشگاه تا پس از اتمام این تعهد باقی می ماند. بنابراین چنانچه شما نیز جزء دانشجویان دانشگاه‌های سراسری بوده‌اید و برای اپلای نیاز به اصل مدرک خود دارید، در ادامه این مقاله را‌هکار‌هایی ارائه شده است که به کمک آن می‌توانید مدرک خود را آزاد نموده و برای دانشگاه مورد نظر اپلای نمایید.

 

آزاد کردن مدرک

 

روش های آزاد کردن مدرک

برای آزاد سازی مدرک سه راه وجود دارد:

  • انجام و به پایان رساندن تعهد خدمت

اولین راه این است که سالهایی را که برای شما به عنوان تعهد خدمت در نظر گرفته‌اند، سپری نموده و پس از آن مدرک خود را دریافت نمایید. میزان این تعهد را رشته و منطقه‌ای (منطقه یک، دو و سه) که در زمان کنکور شرکت کرده و قبول شده‌اید، تعیین می‌نماید.

  • پرداخت هزینه تعهد خدمت

راه حل دوم، خرید مدرکتان است، در حقیقت با پرداخت هزینه، مدرک خود را آزاد می‌کنید. هزینه آزاد کردن مدرک به تعداد ترم‌های گذرانده شده، تعداد واحدها، سال شروع تحصیل، دانشگاه و منطقه کنکور، بستگی دارد.

چنانچه در حال تحصیل هستید و قصد اپلای برای دانشگاه‌های خارجی را دارید، می‌توانید از دانشگاه خود، تقاضای گواهی اشتغال به تحصیل نموده و ریز نمرات ترم‌های گذرانده شده خود را با پرداخت مبلغی به عنوان ودیعه دریافت کنید. بدیهی است که برای دریافت اصل مدرک بعد از فارغ التحصیلی می‌بایست تمامی هزینه را پرداخت کنید.

نکته: خرید سنوات تحصیلی بستگی به منطقه ای که کنکور داده‌اید دارد و بر این اساس مبالغ متفاوتی را شامل می‌شود. به عنوان مثال اگر در منطقه دو، کنکور داده باشید، نرخ پایه سالهایی که مشغول به تحصیل بوده‌اید در ترم‌هایی که گذرانده‌اید، ضرب شده و در نهایت در عدد ۲ (منطقه)، ضرب می‌شود. اگر اطمینان دارید که در آن سال رتبه‌ کنکور شما با درصدهای دروس امتحانی افرادی که در مناطق یک آزمون داده‌اند یکی بوده، می‌توانید به سازمان سنجش مراجعه کنید و نامه‌ای دریافت نمایید که بر اساس آن سنوات شما را نیز بر مبنای منطقه یک، محاسبه کنند. همین شرایط برای دانشجویان منطقه سه نیز امکان پذیر است.

  • آزادسازی مدارک از طریق عدم کاریابی

در صورتی‌که شما شرایط لازم را داشته باشید می‌توانید با ارائه گواهی عدم کاریابی به دانشگاه بدون پرداخت هزینه مدرک خود را آزاد نماید. برای این منظور به موسسه کاریابی شهر و یا استان خود مراجعه می‌کنید و برای کاریابی ثبت نام می‌نمائید. پس از گذشت شش‌ماه از تاریخ ثبت نام در موسسه کاریابی می‌توانید به این موسسه مراجعه نموده و با توجه به عدم معرفی فرصت شغلی متناسب با تخصص‌تان از آنها نامه‌ای درخواست نمائید، که در آن قید شود که تا کنون کار متناسب با رشته و تخصص‌تان، به شما معرفی نکرده‌اند. این نامه را موسسه کاریابی به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان شما ارسال می‌کند. در این مرحله گزارش عدم کاریابی شما توسط اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اداره کل مرکز استان اعلام می‌گردد. در نهایت نامه از اداره کل به دانشگاه محل تحصیل شما ارسال شده و به دلیل عدم کاریابی می‌توانید مدرک تحصیلی خود را آزاد نمایید.

ثبت نام در موسسه کاریابی بر اساس شرایطی که در ذیل به آن اشاره شده است صورت می‌گیرد:

  • سپری شدن حداقل یکسال تمام از تاریخ فارغ التحصیلی متقاضی مندرج در گواهی موقت .
  • با توجه به الزام آقایان به گذراندن خدمت سربازی پیش از کار، از تاریخ صدور کارت پایان خدمت یا معافیت دائم (پزشکی یا غیر پزشکی) باید حداقل شش ماه گذشته باشد.

 

نکته: در زمان ثبت نام در موسسه کاریابی، حقوق مورد نظر خود را مبالغ بالایی اعلام نمایید تا امکان معرفی کار مرتبط با تخصص شما، با توجه به آنچه درخواست داده‌اید به حداقل برسد.

با توجه به مطالب گفته شده، با تطابق شرایط خود با هر یک از سه روش مطرح شده، می‌توانید مدرک خود را دریافت نمائید. چنانچه وقت کمی تا اپلای و ارائه اصل مدرک به دانشگاه مقصد برای شما باقی مانده است، شاید بهترین گزینه پرداخت هزینه آزاد‌سازی مدرک باشد چرا که ارائه گواهی عدم کاریابی به دانشگاه و در نهایت آزاد‌سازی مدرک به مراتب به زمان بیشتری نیاز دارد و باید از قبل برای آن برنامه‌ریزی نمائید.

Rate this post
۳۷۸ دیدگاه
مینا
۱۴۰۰/۰۷/۰۷

با سلام. من لیسانس پرستاری دارم و در حال حاضر دانشجوی سال اخر دکترای علوم پایه پزشکی دوره ی روزانه هستم .با توجه به اینکه تعهد خدمت دوره لیسانس(رشته پرستاری) رو نگدرانده ام و طرح اجباری هست. سوالم این بود که چه جوری میتونم مدرک لیسانسم را ازاد کنم بدون اینکه تعهد خدمتم را بگذرانم. ایاقانونی در این مورد وجود دارد ؟ برای اپلای دوره ی پست دکترا نیاز به مدارک دوره ی لیسانس و فوق لیسانس دارم هیچ کس جواب درستی بهم نمیده خواهش میکنم راهنماییم بفرمایید

محمد
۱۳۹۹/۱۰/۰۳

سلام من در دانشگاه سراسری در دوره کارشناسی درحال تحصیل هستم ( سال سومم هست) من می خواستم اپلای کنم برای خود کارشناسی در رشته دیگر می خواستم بدونم آیا راهی هست که الان با انصراف از دانشگاه اپلای کنم و به مشکل نظام وظبفه برنخورم ؟ باتشکر

۱۳۹۹/۱۰/۱۰

سلام، از سوال شما متشکریم. حداقل مدرک لازم برای دریافت معافیت تحصیلی جهت خروج از کشور، مدرک کارشناسی می‌باشد. بنابراین لازم است ابتدا مقطع کارشناسی خود را در ایران به پایان برسانید و برای مقاطع بالاتر اپلای کنید.

روژان
۱۳۹۹/۰۹/۲۵

سلام من کارشناسیمو از دانشگاه دولتی روزانه آخر تیر 99 فارغ التحصیل شدم. بلافاصله ارشد شبانه رو شروع کردم و الان ترم 1 ارشدم.برای آزاد کردن مدرک لیسانسم.با تو جه به اینکه ثبت نام کاریابی فقط کپی گواهی موقت لیسانسم رو میخواد میتونم کاریابی ثبت نام کنم و اگر کار برام پیدا نشد 2 سال دیگه که ارشد شبانم تموم میشه، نامه کاریابی رو بگیرم و ببرم دانشگاه کارشناسی و مدرک موقت لیسانسم رو بدم و اصل مدرک لیسانسمو رو ازشون تحویل بگیرم؟ 2_میتونم الان که دانشجوی ارشد شبانه ام با پرداخت هزینه مدرک کارشناسیم رو آزاد کنم؟ یا باید صبر کنم که از ارشدم هم فارغ التحصیل بشم؟

۱۳۹۹/۱۰/۱۰

سلام، از سوال شما متشکریم. شما می‌توانید پس از اتمام مقطع کارشناسی ارشد، با دریافت نامه عدم کاریابی هر دو مدرک را به طور هم‌زمان آزاد کنید.

فاطمه
۱۳۹۹/۰۹/۲۴

سلام خیلی ممنون میشم لطف کنید راهنماییم کنید شدیدا ضروری هست من بلافاصله بعد از اینکه لیسانسم رو تموم کردم بعدش همون سال ارشد شبانه خوندم و بلافاصله بعد از تموم شدن ارشد هم دکتری روزانه خوندم و الان یکسال از فارغ التحصلیم گذشته.. من بخاطر شرایط کرونا نتونستم در 6 ماه اول پس از فارغ التحصیلی به کاریابی مراجعه کنم و بعد از یک سال مدرکم رو تونستم بزارم اداره کاریابی؟ ایا با توجه به اینکه شرایط کرونا بود و دانشگاه و ادارات تعطیلات زیادی بودن ، امکانش هست که قبول کنن بعد از 6 ماه به کاریابی مراجعه کردیم مدرکم رو ازاد کنن؟ و سوال مهمتر اینکه من ارشدم رو شبانه خوندم ، ایا برای اینکه مدرک ارشدم رو بتونم ازاد کنم نیاز به نامه عدم کاریابی هست؟ میشه راهنماییم کنید چطور میتونم مدرکم رو بگیرم؟ ایا امکانش هست قبل از دریافت دانشنامه بتونیم ریز نمرات رو داشته باشیم؟

محسن
۱۳۹۹/۰۹/۲۳

سلام دانشجوی پسر کارشناسی روزانه هستم ، مدارک دپیلم رو برای اپلای نیاز دارم ، حتما باید پول بدم تا مدارک رو بگیرم؟؟ یا مثلا میشه انصراف بدم و بلافاصله پیام نور یا ازاد ثبت نام کنم و مدارک رو از دانشگاه دولتی بگیرم و بدم ترجمه کنن و بعدش به دانشگاه ازاد بدمشون ؟؟؟ اگه راه حلی دارید ممنون میشم راهنمایی کنید خیلی ضروریه؟؟ ممنون میشم بعد پاسخ به ایمیلم اطلاع رسانی کنید

آزاده
۱۳۹۹/۰۹/۲۰

سلام. من در حال حاضر دانشجوی دکتری شبانه هستم. قبل از ثبت نام در این دوره, هر دو مدرک کارشناسی و ارشد را آزاد کرده بودم و اصل دانشنامه ها را داشتم. موقع ثبت نام دوره دکتری, مسئول ثبت نام هر دو دانشنامه را به عنوان مدرک ثبت نام از من گرفت. آیا اکنون میتوانم با توجه به اینکه دانشجوی شهریه پرداز هستم و قبلا نیز مدارک مقطع پایینتر را آزاد کرده بودم, برای پس گرفتن اصل دانشنامه هایم اقدام کنم؟ با تشکر

رضا
۱۳۹۹/۰۹/۱۶

با سلام. من کارشناسی شبانه در یک دانشگاه دولتی خوندم و سال 98 فارغ التحصیل شدم. الان در خارج از کشور هستم و معافیت تحصیلی برای خدمت سربازی هم ندارم، یعنی مشمول هستم، آیا میتونم برای گرفتن گواهی پایان تحصیلات امید داشته باشم و برای خوندن کارشناسی ارشد در یک کشور خارجی اقدام کنم یا خیر؟ آیا به من گواهی موقت پایان تحصیلات میدن؟

الناز ملک
۱۳۹۹/۰۹/۰۵

سلام وقت بخیر ؛ من 7 مهر 99 در کارشناسی روزانه فارغ التحصیل شدم و گواهی موقت دریافت کردم.الان مشغول تحصیل در کارشناسی ارشد شبانه هستم ، با توجه به اینکه الان دانشجوی شهریه پردازم ،آیا میتوانم اقدام به آزاد سازی مدرک کارشناسی از طریق عدم کاریابی بکنم ؟ با تشکر

علیرضا احمدلو
۱۳۹۹/۰۸/۲۰

باسلام و عرض خسته نباشید بنده در مقطع کارشناسی ارشد (مجازی) پردیس فارابی دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده ام در رشته مدیریت سیستمهای اطلاعات (mis) و دانشنامه و ریز نمرات را نیز اخذ کرده ام ، چه امتیازاتی میتوانم از طریق همین دانشنامه اخذ شده برای تحصیل در خارج از کشور اخذ کنم و همچنین اگر امتیازات دیگری هم دارد بفرمائید. ضمناً آیا میتوانم در دوره دکتری (دولتی، آزاد یا مجازی) ثبت نام و در آزمون شرکت کنم. بسیار ممنون و متشکر

مهدی قاسمی
۱۳۹۹/۰۸/۱۸

من دو ترم اول تو سراسری محقق اردبیلی روزانه خوندم و شهریه ندادم، از ترم سه مهمان گرفتم به دانشگاه سراسری تبریز و اونجا با پرداخت شهریه خوندم و بعدا مهمان دایم شدم و همه ترم ها که اونجا بودم شهریه پرداخت کردم و ترم ده درسم رو تموم کردم.الان من بخوام مدرکمو آزاد کنم باید بازم هزینه کل ترم هارو پرداخت کنم؟ ممنون میشم پاسخ بدید. درضمن رشتمم کارشناسی پیوسته مهندسی مکانیک هست.

نظر شما چیست؟