homeخانهleftآزمون‌های زبان انگلیسیleftنمونه سوالات آزمون دولینگو (راهنمای کامل تصویری)

نمونه سوالات آزمون دولینگو (راهنمای کامل تصویری)

pen پگاه قبادی
calendar ۱۴۰۱/۰۴/۲۰
eye 2044 بازدید

آزمون دولینگو یک آزمون تطبیقی زبان انگلیسی است. هدف طراحی و برگزاری این آزمون، سنجیدن مهارت‌های زبانی داوطلبان است. یکی از بهترین منابع کسب آمادگی برای این آزمون، انجام تست آزمایشی دولینگو (Duolingo Practice Test) است. در این مقاله تمام نمونه سوالات آزمون دولینگو را به صورت تصویری بررسی می‌کنیم. پیش از پرداخت هزینه ثبت نام دولینگو و شرکت در آن خوب است با ساختار آزمون آشنایی پیدا کنید؛ با ما همراه باشید.

 

آزمون دولینگو از چند بخش تشکیل شده است؟

آزمون Duolingo از ۳ بخش تشکیل می‌شود. پیش از بررسی نمونه سوالات، نگاهی به این بخش‌ها می‌اندازیم چرا که لازم است بدانید از ابتدا تا انتهای آزمون چه مراحلی را طی خواهید کرد.

بخش‌های اصلی آزمون دولینگو عبارتند از:

 • بخش اول: Quick Setup
 • بخش دوم: Adaptive Questions
 • بخش سوم: Video Interview و Writing Sample

 

در قسمت اول آزمون که Quick Setup نام دارد، تجهیزات لازم برای برگزاری آزمون دولینگو و صحت مدارک شما بررسی می‌شوند. برای مورد اول باید سیستم خود (کامپیوتر یا لپتاب)، اسپیکر، دوربین و میکروفون را چک کنید و مطمئن شوید که درست کار می‌کنند. برای مورد دوم، مدارکی که برای شرکت در آزمون باید همراهتان باشد (پاسپورت برای داوطلبان ایرانی) را به دوربین نشان می‌دهید تا مشخصاتی که با آن در آزمون دولینگو ثبت نام کرده‌اید با مدرک شناساییتان مطابقت داده شود.

 

بخش دوم مربوط به Adaptive Questions یا سوالات تطبیقی دولینگو است. سوالات این قسمت به صورت تطبیقی هستند و سطح سختی و آسانی آن‌ها به عملکرد و تعداد پاسخ‌های درست و غلط شما بستگی دارد. مثلا اگر به چندین سوال اول آزمون به درستی پاسخ دهید، در ادامه سوالات سخت‌تری از شما پرسیده خواهد شد. در این میان اگر به یکی از سوالات اشتباه جواب دهید، سوالات بعدی ساده‌تر می‌شوند تا وقتی که دوباره جواب‌های شما درست باشند. این روند تا پایان بخش دوم ادامه پیدا می‌کند. مهارت‌هایی که در بخش تطبیقی مورد آزمایش قرار می‌گیرند عبارتند از:

دامنه لغات (Vocabulary)، تلفظ (Phonetics)، قرارگیری کلمات در جمله و نحوه نگارش (Syntax)، مهارت‌های خواندن، نوشتن و گوش دادن به زبان انگلیسی.

سوالات تطبیقی ترتیبی ندارند؛ سوالات مربوط به هر کدام از مهارت‌های ذکر شده به ترتیب پرسیده نمی‌شوند و ممکن است یک سوال مربوط به تلفظ، بعدی مربوط به دامنه لغات و بعدی دوباره تلفظ باشد. در ادامه به طور مفصل، سوالات مربوط به این بخش را بررسی خواهیم کرد تا پیش از ثبت نام آزمون دولینگو و شرکت در آن با نمونه سوالات آشنا شوید.

 

بخش سوم آزمون متشکل از دو بخش Video Interview و Writing Sample است. Video Interview یا همان مصاحبه ویدئویی مربوط به اسپیکینگ دولینگو است. Writing Sample نیز به رایتینگ مربوط می‌شود.

در قسمت Video Interview باید یک موضوع از بین موضوعاتی که به شما داده می‌شود را انتخاب کنید. ۳۰ ثانیه زمان دارید که به پاسخ خود فکر کنید؛ سپس باید بین ۱ تا ۳ دقیقه در مورد موضوع صحبت کنید.

پس از آن نوبت رایتینگ دولینگو است. برای این بخش نیز باید یک موضوع را انتخاب کرده و ۳ تا ۵ دقیقه در مورد آن یک متن بنویسید. ۳۰ ثانیه هم فرصت دارید در مورد متن‌ خود فکر کنید.

سه بخش آزمون روی هم ۱ ساعت به طول می‌انجامد: بخش معرفی ۵ دقیقه، سوالات تطبیقی ۴۵ دقیقه و Video Interview و Writing Sample هم ۱۰ دقیقه زمان دارد. چنانچه شما هم قصد ثبت نام آزمون دولینگو را دارید، با ما همراه باشید تا هر یک از این بخش‌ها را با مثال تصویری بررسی کنیم.

 

نمونه سوالات دولینگو

در طول آزمون شما با سوالات زیر مواجه می‌شوید:

 • Read and Complete
 • Read and Select
 • Listen and Select
 • Listen and Type
 • Read Aloud
 • Write About the Photo
 • Read, Then Write
 • Speak About the Photo
 • Read, Then Speak
 • Listen, Then Speak
 • Complete the Sentences
 • Complete the Passage
 • Highlight the Answer
 • Identify the Idea
 • Title the Passage
 • Writing Sample
 • Speaking Sample

در ادامه هر یک از این سوالات را با نمونه تصویری بررسی می‌کنیم. برای کسب آمادگی و نمره قابل قبول در امتحان، پیش از ثبت نام آزمون دولینگو، این نمونه سوالات را در چندین بار تمرین کنید.

 

بخش Read and Complete آزمون دولینگو

بررسی کامل نمونه سوالات آزمون دولینگو

راهنمای پاسخ دهی به نمونه سوالات آزمون زبان دولینگو با توضیح کامل

 

در این قسمت شما متنی را می‌بینید که کلمه‌های ناتمام دارد. این سوال از شما می‌خواهد که متن را بخوانید و حروفی که جا انداخته شده است را بنویسید. راه پر کردن جاهای خالی، خواندن متن است؛ با خواندن متوجه می‌شوید موضوع متن چیست و راحت‌تر می‌توانید کلمات را حدس بزنید.

هر مربع کوچکی که می‌بینید به یک حرف اختصاص دارد. به هر سوال، زمان معینی اختصاص داده شده که تا قبل از اتمام آن باید به سوال پاسخ داده و سراغ سوال بعدی بروید. مثلا برای این سوال به شما ۳ دقیقه زمان برای تکمیل متن داده شده که ۲ دقیقه و ۵۴ ثانیه از آن باقی مانده است.

 

بخش Read and Select

نمونه سوالات دولینگو رایگان

راهنمای تصویری نمونه سوالات آزمون آنلاین دولینگو

 

در این سوال از آزمون دولینگو شما لیستی از کلمه می‌بینید. با کمی دقت متوجه می‌شوید که بعضی کلمات موجود در لیست، کلمات واقعی و درست نیستند. اینجا از شما خواسته می‌شود که کلمات واقعی را انتخاب کنید. این کار را با کلیک کردن روی کلمه مورد نظر انجام می‌دهید.

توجه داشته باشید که تعداد کلمات درست، نامشخص است؛ پس تعداد کلمات دلیلی برای شک کردن به جوابتان نیست. حواستان باشد که برخی کلمات فقط بخاطر تفاوت در یک حرف، اشتباه هستند. این قسمت نیاز به کمی دقت دارد.

 

بخش Listen and Select امتحان دولینگو

ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون زبان دولینگو

بررسی ساختار و نمونه سوالات کامل امتحان دولینگو

 

این سوال مانند سوال قبل است اما به شما کلمه‌ای نمایش داده نمی‌شود و شما باید به کلمات گوش دهید و تشخیص دهید که کدام یک، کلمه واقعی است. سپس روی هر کلمه‌ای که به نظرتان درست بود می‌زنید و آن را انتخاب می‌کنید.

در این قسمت هم تعداد کلمات درست مشخص نیست و می‌تواند یک یا همه کلمات باشد. نکته‌ای که وجود دارد این است که تا پایان زمان مربوط به این بخش، هر چند بار که می‌خواهید می‌توانید به کلمات گوش دهید.

 

بخش Listen and Type

سوالات و ساختار امتحان duolingo

آشنایی با نمونه سوالات و محتوای آزمون زبان دولینگو

 

در این قسمت از امتحان Duolingo یک جمله برای شما پخش می‌شود و شما باید جمله را در کادر بنویسید. با زدن روی دکمه اسپیکر در تصویر می‌توانید حداکثر ۳ بار به جمله گوش بدهید.

برای اینکه مطمئن شوید جوابتان درست است خوب است یک بار به جمله گوش دهید، آن را بنویسید و دوباره به جمله گوش کنید.

 

بخش Read Aloud آزمون Duolingo

سوالات آزمون زبان و امتحان duolingo

راهنمای پاسخ دهی به سوالات آزمون دولینگو با توضیحات کامل

 

در این سوال شما جمله‌ای را در کادر می‌بینید. سوال از شما می‌خواهد که دکمه Record Now را بزنید و جمله را بلند بخوانید. توجه داشته باشید که فقط یکبار می‌توانید صدای خود را ضبط کنید، پس حتما پیش از فشار دادن دکمه، یکبار جمله را بلند برای خود بخوانید. زمان را هم در نظر بگیرید؛ فقط ۲۰ ثانیه برای پاسخ دادن به این سوال فرصت خواهید داشت.

اگر جمله دارای علائم نگارشی بود حتما در خواندن، آن‌ها را در نظر بگیرید. جمله را با سرعت مناسب و تلفظ صحیح ادا کنید.

 

بخش Write About the Photo

محتوا و نمونه سوالات آزمون زبان دولینگو

آشنایی با نمونه سوالات و ساختار آزمون انگلیسی دولینگو

 

برای این سوال، تصویری به شما نشان داده می‌شود و شما باید در یک یا چند جمله تصویر را توصیف کنید. سعی کنید در توصیف خود از جزئیات استفاده کنید و به یک وصف کلی اکتفا نکنید. همچنین ترجیحا بیشتر از یک جمله بنویسید چرا که اینگونه مهارت زبانی خود را بهتر نشان می‌دهید.

 

بخش Read, Then Write

نمونه سوالات آزمون دولینگو رایگان

بررسی کامل نمونه سوالات آزمون دولینگو به صورت تصویری

 

در این قسمت از آزمون دولینگو به شما یک موضوع داده شده است و شما باید بر اساس آن یک متن حداقل ۵۰ کلمه‌ای بنویسید. هرچقدر بیشتر بنویسید، بیشتر مهارت نوشتاری خود را ثابت می‌کنید. در زیر کادر سفید، قسمتی هست که تعداد کلمات نوشته شده را نشان می‌دهد؛ پس لازم نیست نگران شمردن کلمات و از دست دادن وقت باشید.

 

بخش Speak About the Photo آزمون زبان دولینگو

نمونه سوالات امتحان دولینگو

آشنایی با نمونه سوالات آزمون Duolingo و راهنمای جواب دهی به سوالات

 

در این سوال تصویری می‌بینید که باید حداقل ۳۰ ثانیه در مورد آن صحبت کرده و صدای خود را ضبط کنید. نکته‌ بسیار مهم اینجاست که تنها ۲۰ ثانیه برای فکر کردن به صحبت‌های خود زمان دارید و پس از این ۲۰ ثانیه، ضبط به صورت خودکار شروع می‌شود. بنابراین تنها یک بار فرصت پاسخ خواهید داشت که باید به خوبی از آن استفاده کنید.

خوب است تصویر را طوری توضیح دهید که انگار دارید آن را برای کسی که تصویر را نمی‌بیند توصیف می‌کنید. اگر جایی به مشکل خوردید یا کلمه و عبارت مورد نظر به ذهنتان نیامد، بیش از حد مکث نکنید و هر طور شده به صحبت خود ادامه دهید. تلفظ صحیح و واضح بودن کلمات در نمره این بخش تاثیرگذار است.

 

بخش Read, Then Speak

بررسی کامل نمونه سوالات دولینگو

نمونه سوالات اسپیکینگ آزمون دولینگو

 

موضوعی به شما داده شده و سوالاتی در مورد آن از شما پرسیده شده است که باید حداقل ۳۰ ثانیه راجع به آن صحبت کنید. برای اینکه سوالی جا نماند سعی کنید سوالات را به ترتیب جواب دهید. اگر می‌خواهید هرچه بیشتر مهارت اسپیکینگ (Speaking) خود را نشان دهید، خوب است از طیف زیادی از کلمات و اصطلاحات استفاده کنید.

 

بخش Listen, Then Speak

نمونه سوالات دولینگو و ثبت نام در آزمون Duolingo

بررسی نمونه سوالات و کسب آمادگی برای آزمون دولینگو

 

در این قسمت با زدن روی دکمه اسپیکر، صدایی برای شما پخش می‌شود و به شما موضوعی می‌دهد. شما باید حداقل ۳۰ ثانیه در مورد موضوع صحبت کنید. در مجموع ۳ بار می‌توانید به صدا گوش دهید. ۲۰ ثانیه نیز زمان دارید که در مورد جواب خود فکر کنید؛ پس از این ۲۰ ثانیه ضبط خودکار آغاز می‌شود.

 

بخش Complete the Sentences

بررسی کامل نمونه سوالات آزمون duolingo

بررسی ساختار و نمونه سوالات آزمون دولینگو همراه با تصویر

 

در این مرحله از آزمون دولینگو ۶ سوال از شما پرسیده می‌شود که برای انجام آن ۷ تا ۸ دقیقه زمان خواهید داشت. متنی را مشاهده می‌کنید که قسمت‌هایی از آن نوشته نشده و شما باید آن را کامل کنید. به ازای هر کلمه خالی به شما چند گزینه داده می‌شود که لازم است بهترین گزینه را انتخاب کنید.

حتما قبل از دیدن گزینه‌ها یکبار متن را به طور کامل بخوانید.

 

بخش Complete the Passage آزمون زبان Duolingo

نمونه سوالات امتحان دولینگو

نمونه سوالات رایتینگ و اسپیکینگ آزمون زبان دولینگو

 

برای این مرحله ۶ متن خواهید داشت که باید بین ۷ تا ۸ دقیقه آن‌ها را کامل کنید. قسمت میانی هر یک از این متن‌ها خالی است و شما باید با توجه به گزینه‌های داده شده، متن را با بهترین گزینه تکمیل کنید. برای این سوال نیز لازم است حتما کل متن را بخوانید. توجه داشته باشید جمله‌ای که انتخاب می‌کنید باید نسبت به جملات قبلی و بعدی، انسجام داشته باشد.

 

بخش Highlight the Answer

سوالات و ساختار امتحان duolingo

راهنمای پاسخ دهی به سوالات آزمون دولینگو با توضیحات کامل

 

در این مرحله از آزمون دولینگو به شما ۶ متن داده می‌شود و ۱ سوال نیز برای هر متن از شما پرسیده می‌شود. کاری که باید بکنید این است که جواب سوال را از داخل متن پیدا کرده و آن را هایلایت کنید. حواستان باشد که مقدار زیاد یا کمی از متن را هایلایت نکنید و تنها آن قسمتی که دقیقا جواب سوال را می‌دهد هایلایت کنید. پس از این کار، قسمت هایلایت شده، در یک کادر کوچک سمت راست تصویر به نمایش درمی‌آید. قبل از تمام شدن زمان حتما توجه کنید که متن در این کادر نشان داده شود وگرنه پاسخ شما ثبت نخواهد شد.

 

بخش Identify the Idea

نمونه سوالات امتحان و آزمون دولینگو

آشنایی با نمونه سوالات و محتوای آزمون زبان دولینگو

 

6 متن دارید که باید هر کدام را با دقت بخوانید. کنار هر متن چندین گزینه می‌بینید که در قالب یک یا دو جمله‌، ایده کلی متن را بیان می‌کند. برای این قسمت شما باید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 

بخش Title the Passage آزمون دولینگو

سوالات duolingo

بررسی نمونه سوالات اسپیکینگ و رایتینگ آزمون زبان دولینگو

 

این قسمت از امتحان دولینگو ۶ متن دارد که شما پس از خواندن آنها باید عناوین داده شده را بخوانید و دقیق‌ترین و مرتبط ترین را انتخاب کنید. بین عناوینی که می‌بینید ممکن است عنوانی باشد که به موضوع مرتبط است اما ببینید که کدامیک بهتر متن را توصیف می‌کند و همان را انتخاب کنید.

 

بخش رایتینگ (Writing Sample) آزمون دولینگو

نمونه سوالات امتحان و آزمون دولینگو

بررسی ساختار و محتوا و نمونه سوالات آزمون زبان دولینگو

 

در تسک رایتینگ (Writing) دولینگو به شما یک موضوع داده می‌شود که ۳ تا ۵ دقیقه فرصت دارید راجع به آن بنویسید. حداکثر زمان شما ۵ دقیقه است بنابراین برای خواندن دوباره متن و بررسی املای کلمات هم وقت بگذارید. گرامر، املا و استفاده از لغات متنوع، تاثیر زیادی روی نمره این بخش خواهد داشت.

 

بخش اسپیکینگ (Speaking Sample) آزمون دولینگو

بررسی کامل سوالات آزمون دولینگو

آشنایی با نمونه سوالات آزمون دولینگو و راهنمای جواب دهی به سوالات

 

در آخرین قسمت از آزمون دولینگو که به Speaking تعلق دارد، شما حداقل ۱ و حداکثر ۳ دقیقه به سوالی که پرسیده شده جواب می‌دهید. این بخش به صورت تصویری است و تصویر شما حین صحبت کردن ضبط می‌شود. سعی کنید حین فکر کردن به موضوع و صحبت کردن راجع به آن به ساعت نگاه نکنید وگرنه رشته کلام از دستتان در می‌رود. قبل از زدن دکمه Next توجه کنید که به یک جمع‌بندی مناسب رسیده باشید. همچنین حواس خود را جمع کنید که پیرامون سوال صحبت کنید و از توصیف مسائل فرعی بپرهیزید.

 

به غیر از دو بخش آخر که مربوط به Writing و Speaking است، سوالات دیگر را ممکن است بیش از یکبار در طول آزمون ببینید. به دلیل تطبیقی بودن دولینگو، تعداد سوالات مربوط به هر مهارت و ترتیب آن‌ها در هر آزمون متفاوت است و هر کسی که در آزمون دولینگو ثبت نام کرده و در آن شرکت می‌کند، سوالات منحصر به فردی نسبت به سایرین دارد.

نمره آزمون دولینگو از ۱۶۰ است و نتایج آن ظرف ۴۸ ساعت به شما گزارش می‌شوند.

 

در این مقاله نمونه سوالات آزمون دولینگو را به صورت تصویری بررسی کردیم. در نظر داشته باشید که بهترین تمرین برای آزمون، انجام همین تست‌هاست که در وبسایت دولینگو به صورت رایگان در اختیار داوطلبان قرار دارد. خوب است پیش از ثبت نام دولینگو و پرداخت هزینه دولینگو، آمادگی لازم جهت شرکت در آزمون را داشته باشید.

2.6/5 - (5 امتیاز)

نظر شما چیست؟