homeخانهleftآزمون‌های زبان انگلیسیleftنمونه سوالات آزمون دولینگو (راهنمای تصویری)

نمونه سوالات آزمون دولینگو (راهنمای تصویری)

pen پگاه قبادی
calendar ۲۰ تیر ۱۴۰۱
eye 380 بازدید

آزمون دولینگو یک آزمون تطبیقی زبان انگلیسی است. هدف طراحی و برگزاری این آزمون، سنجیدن مهارت‌های زبانی داوطلبان است. یکی از بهترین منابع کسب آمادگی برای آزمون دولینگو، انجام تست‌های تمرینی (Practice Test) است. در این مقاله تمام نمونه سوالات آزمون را به صورت تصویری بررسی می‌کنیم. پیش از پرداخت هزینه ثبت نام دولینگو و شرکت در آن خوب است با ساختار آزمون آشنایی پیدا کنید؛ با ما همراه باشید.

 

آزمون دولینگو از چند بخش تشکیل شده است؟

این آزمون از ۳ بخش تشکیل می‌شود. پیش از بررسی نمونه سوالات، نگاهی به این بخش‌ها می‌اندازیم چرا که لازم است بدانید از ابتدا تا انتهای آزمون چه مراحلی را طی خواهید کرد.

بخش‌های اصلی آزمون دولینگو عبارتند از:

 • بخش اول Quick Setup
 • بخش دوم Adaptive Questions
 • بخش سوم Video Interview و Writing Sample

 

در قسمت اول آزمون که Quick Setup نام دارد، تجهیزات لازم برای برگزاری آزمون دولینگو و صحت مدارک شما بررسی می‌شوند. برای مورد اول باید سیستم خود (کامپیوتر یا لپتاب)، اسپیکر، دوربین و میکروفون را چک کنید و مطمئن شوید که درست کار می‌کنند. برای مورد دوم، مدارکی که برای شرکت در آزمون باید همراهتان باشد (پاسپورت برای داوطلبان ایرانی) را به دوربین نشان می‌دهید تا مشخصاتی که با آن در آزمون دولینگو ثبت نام کرده‌اید با مدرک شناساییتان مطابقت داده شود.

 

بخش دوم مربوط به Adaptive Questions یا سوالات تطبیقی است. سوالات این قسمت به صورت تطبیقی هستند و سطح سختی و آسانی آن‌ها به عملکرد و تعداد پاسخ‌های درست و غلط شما بستگی دارد. مثلا اگر به چندین سوال اول آزمون به درستی پاسخ دهید، در ادامه سوالات سخت‌تری از شما پرسیده خواهد شد. در این میان اگر به یکی از سوالات اشتباه جواب دهید، سوالات بعدی ساده‌تر می‌شوند تا وقتی که دوباره جواب‌های شما درست باشند. این روند تا پایان بخش دوم ادامه پیدا می‌کند. مهارت‌هایی که در بخش تطبیقی مورد آزمایش قرار می‌گیرند عبارتند از:

دامنه لغات (Vocabulary)، تلفظ (Phonetics)، قرارگیری کلمات در جمله و نحوه نگارش (Syntax)، مهارت‌های خواندن، نوشتن و گوش دادن به زبان انگلیسی

سوالات تطبیقی ترتیبی ندارند؛ سوالات مربوط به هر کدام از مهارت‌های ذکر شده به ترتیب پرسیده نمی‌شوند و ممکن است یک سوال مربوط به تلفظ، بعدی مربوط به دامنه لغات و بعدی دوباره تلفظ باشد. در ادامه به طور مفصل، سوالات مربوط به این بخش را بررسی خواهیم کرد تا پیش از ثبت نام آزمون دولینگو و شرکت در آن با نمونه سوالات آشنا شوید.

 

بخش سوم آزمون متشکل از دو بخش Video Interview و Writing Sample است. Video Interview یا همان مصاحبه ویدئویی مربوط به Speaking است. Writing Sample نیز به Writing مربوط می‌شود.

در قسمت Video Interview باید یک موضوع از بین موضوعاتی که به شما داده می‌شود را انتخاب کنید. ۳۰ ثانیه زمان دارید که به پاسخ خود فکر کنید؛ سپس باید بین ۱ تا ۳ دقیقه در مورد موضوع صحبت کنید.

پس از آن نوبت Writing Sample است. برای این بخش نیز باید یک موضوع را انتخاب کرده و ۳ تا ۵ دقیقه در مورد آن یک متن بنویسید. ۳۰ ثانیه هم فرصت دارید در مورد متن‌ خود فکر کنید.

سه بخش آزمون روی هم ۱ ساعت به طول می‌انجامد: بخش معرفی ۵ دقیقه، سوالات تطبیقی ۴۵ دقیقه و Video Interview و Writing Sample هم ۱۰ دقیقه زمان دارد. چنانچه شما هم قصد ثبت نام آزمون دولینگو را دارید، با ما همراه باشید تا هر یک از این بخش‌ها را با مثال تصویری بررسی کنیم.

 

نمونه سوالات آزمون دولینگو

در طول آزمون شما با سوالات زیر مواجه می‌شوید:

 • Read and Complete
 • Read and Select
 • Listen and Select
 • Listen and Type
 • Read Aloud
 • Write About the Photo
 • Read, Then Write
 • Speak About the Photo
 • Read, Then Speak
 • Listen, Then Speak
 • Complete the Sentences
 • Complete the Passage
 • Highlight the Answer
 • Identify the Idea
 • Title the Passage
 • Writing Sample
 • Speaking Sample

در ادامه هر یک از این سوالات را با نمونه تصویری بررسی می‌کنیم. برای کسب آمادگی و نمره قابل قبول در امتحان، پیش از ثبت نام آزمون دولینگو، این نمونه سوالات را در چندین بار تمرین کنید.

 

Read and Complete (بخوان و کامل کن):

ثبت نام دولینگو

در این قسمت شما متنی را می‌بینید که کلمه‌های ناتمام دارد. این سوال از شما می‌خواهد که متن را بخوانید و حروفی که جا انداخته شده است را بنویسید. راه پر کردن جاهای خالی، خواندن متن است؛ با خواندن متوجه می‌شوید موضوع متن چیست و راحت‌تر می‌توانید کلمات را حدس بزنید.

هر مربع کوچکی که می‌بینید به یک حرف اختصاص دارد. به هر سوال، زمان معینی اختصاص داده شده که تا قبل از اتمام آن باید به سوال پاسخ داده و سراغ سوال بعدی بروید. مثلا برای این سوال به شما ۳ دقیقه زمان برای تکمیل متن داده شده که ۲ دقیقه و ۵۴ ثانیه از آن باقی مانده است.

 

Read and Select (بخوان و انتخاب کن):

ثبت نام آزمون دولینگو

در این سوال شما لیستی از کلمه می‌بینید. با کمی دقت متوجه می‌شوید که بعضی کلمات موجود در لیست، کلمات واقعی و درست نیستند. اینجا از شما خواسته می‌شود که کلمات واقعی را انتخاب کنید. این کار را با کلیک کردن روی کلمه مورد نظر انجام می‌دهید.

توجه داشته باشید که تعداد کلمات درست، نامشخص است؛ پس تعداد کلمات دلیلی برای شک کردن به جوابتان نیست. حواستان باشد که برخی کلمات فقط بخاطر تفاوت در یک حرف، اشتباه هستند. این قسمت نیاز به کمی دقت دارد.

 

Listen and Select (گوش بده و انتخاب کن):

این سوال مانند سوال قبل است اما به شما کلمه‌ای نمایش داده نمی‌شود و شما باید به کلمات گوش دهید و تشخیص دهید که کدام یک، کلمه واقعی است. سپس روی هر کلمه‌ای که به نظرتان درست بود می‌زنید و آن را انتخاب می‌کنید.

در این قسمت هم تعداد کلمات درست مشخص نیست و می‌تواند یک یا همه کلمات باشد. نکته‌ای که وجود دارد این است که تا پایان زمان مربوط به این بخش، هر چند بار که می‌خواهید می‌توانید به کلمات گوش دهید.

 

Listen and Type (گوش کن و بنویس):

در این قسمت یک جمله برای شما پخش می‌شود و شما باید جمله را در کادر بنویسید. با زدن روی دکمه اسپیکر در تصویر می‌توانید حداکثر ۳ بار به جمله گوش بدهید.

برای اینکه مطمئن شوید جوابتان درست است خوب است یک بار به جمله گوش دهید، آن را بنویسید و دوباره به جمله گوش کنید.

 

Read Aloud (بلند بخوان):

در این سوال شما جمله‌ای را در کادر می‌بینید. سوال از شما می‌خواهد که دکمه Record Now را بزنید و جمله را بلند بخوانید. توجه داشته باشید که فقط یکبار می‌توانید صدای خود را ضبط کنید، پس حتما پیش از فشار دادن دکمه، یکبار جمله را بلند برای خود بخوانید. زمان را هم در نظر بگیرید؛ فقط ۲۰ ثانیه برای پاسخ دادن به این سوال فرصت خواهید داشت.

اگر جمله دارای علائم نگارشی بود حتما در خواندن، آن‌ها را در نظر بگیرید. جمله را با سرعت مناسب و تلفظ صحیح ادا کنید.

 

Write About the Photo (درباره تصویر زیر بنویس):

دولینگو

برای این سوال، تصویری به شما نشان داده می‌شود و شما باید در یک یا چند جمله تصویر را توصیف کنید. سعی کنید در توصیف خود از جزئیات استفاده کنید و به یک وصف کلی اکتفا نکنید. همچنین ترجیحا بیشتر از یک جمله بنویسید چرا که اینگونه مهارت زبانی خود را بهتر نشان می‌دهید.

 

Read, Then Write (بخوان و بنویس):

در این قسمت به شما یک موضوع داده شده است و شما باید بر اساس آن یک متن حداقل ۵۰ کلمه‌ای بنویسید. هرچقدر بیشتر بنویسید، بیشتر مهارت نوشتاری خود را ثابت می‌کنید. در زیر کادر سفید، قسمتی هست که تعداد کلمات نوشته شده را نشان می‌دهد؛ پس لازم نیست نگران شمردن کلمات و از دست دادن وقت باشید.

 

Speak About the Photo (در مورد تصویر صحبت کن):

در این سوال تصویری می‌بینید که باید حداقل ۳۰ ثانیه در مورد آن صحبت کرده و صدای خود را ضبط کنید. نکته‌ بسیار مهم اینجاست که تنها ۲۰ ثانیه برای فکر کردن به صحبت‌های خود زمان دارید و پس از این ۲۰ ثانیه، ضبط به صورت خودکار شروع می‌شود. بنابراین تنها یک بار فرصت پاسخ خواهید داشت که باید به خوبی از آن استفاده کنید.

خوب است تصویر را طوری توضیح دهید که انگار دارید آن را برای کسی که تصویر را نمی‌بیند توصیف می‌کنید. اگر جایی به مشکل خوردید یا کلمه و عبارت مورد نظر به ذهنتان نیامد، بیش از حد مکث نکنید و هر طور شده به صحبت خود ادامه دهید. تلفظ صحیح و واضح بودن کلمات در نمره این بخش تاثیرگذار است.

 

Read, Then Speak (بخوان و صحبت کن):

دولینگو

موضوعی به شما داده شده و سوالاتی در مورد آن از شما پرسیده شده است که باید حداقل ۳۰ ثانیه راجع به آن صحبت کنید. برای اینکه سوالی جا نماند سعی کنید سوالات را به ترتیب جواب دهید. اگر می‌خواهید هرچه بیشتر مهارت Speaking خود را نشان دهید، خوب است از طیف زیادی از کلمات و اصطلاحات استفاده کنید.

 

Listen, Then Speak (گوش بده و صحبت کن):

در این قسمت با زدن روی دکمه اسپیکر، صدایی برای شما پخش می‌شود و به شما موضوعی می‌دهد. شما باید حداقل ۳۰ ثانیه در مورد موضوع صحبت کنید. در مجموع ۳ بار می‌توانید به صدا گوش دهید. ۲۰ ثانیه نیز زمان دارید که در مورد جواب خود فکر کنید؛ پس از این ۲۰ ثانیه ضبط خودکار آغاز می‌شود.

 

Complete the Sentences (جملات را کامل کن):

در این مرحله از آزمون دولینگو ۶ سوال از شما پرسیده می‌شود که برای انجام آن ۷ تا ۸ دقیقه زمان خواهید داشت. متنی را مشاهده می‌کنید که قسمت‌هایی از آن نوشته نشده و شما باید آن را کامل کنید. به ازای هر کلمه خالی به شما چند گزینه داده می‌شود که لازم است بهترین گزینه را انتخاب کنید.

حتما قبل از دیدن گزینه‌ها یکبار متن را به طور کامل بخوانید.

 

Complete the Passage (متن را کامل کن):

برای این مرحله ۶ متن خواهید داشت که باید بین ۷ تا ۸ دقیقه آن‌ها را کامل کنید. قسمت میانی هر یک از این متن‌ها خالی است و شما باید با توجه به گزینه‌های داده شده، متن را با بهترین گزینه تکمیل کنید. برای این سوال نیز لازم است حتما کل متن را بخوانید. توجه داشته باشید جمله‌ای که انتخاب می‌کنید باید نسبت به جملات قبلی و بعدی، انسجام داشته باشد.

 

Highlight the Answer (جواب را هایلایت کن):

هزینه ثبت نام دولینگو

در این مرحله از آزمون به شما ۶ متن داده می‌شود و ۱ سوال نیز برای هر متن از شما پرسیده می‌شود. کاری که باید بکنید این است که جواب سوال را از داخل متن پیدا کرده و آن را هایلایت کنید. حواستان باشد که مقدار زیاد یا کمی از متن را هایلایت نکنید و تنها آن قسمتی که دقیقا جواب سوال را می‌دهد هایلایت کنید. پس از این کار، قسمت هایلایت شده، در یک کادر کوچک سمت راست تصویر به نمایش درمی‌آید. قبل از تمام شدن زمان حتما توجه کنید که متن در این کادر نشان داده شود وگرنه پاسخ شما ثبت نخواهد شد.

 

Identify the Idea (موضوع متن را پیدا کن):

هزینه ثبت نام دولینگو

۶ متن دارید که باید هر کدام را با دقت بخوانید. کنار هر متن چندین گزینه می‌بینید که در قالب یک یا دو جمله‌، ایده کلی متن را بیان می‌کند. برای این قسمت شما باید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 

Title the Passage (برای متن یک عنوان انتخاب کن):

هزینه ثبت نام دولینگو

این قسمت از آزمون دولینگو ۶ متن دارد که شما پس از خواندن آنها باید عناوین داده شده را بخوانید و دقیق‌ترین و مرتبط ترین را انتخاب کنید. بین عناوینی که می‌بینید ممکن است عنوانی باشد که به موضوع مرتبط است اما ببینید که کدامیک بهتر متن را توصیف می‌کند و همان را انتخاب کنید.

 

Writing Sample (رایتینگ):

دولینگو

در تسک Writing به شما یک موضوع داده می‌شود که ۳ تا ۵ دقیقه فرصت دارید راجع به آن بنویسید. حداکثر زمان شما ۵ دقیقه است بنابراین برای خواندن دوباره متن و بررسی املای کلمات هم وقت بگذارید. گرامر، املا و استفاده از لغات متنوع، تاثیر زیادی روی نمره این بخش خواهد داشت.

 

Speaking Sample (اسپیکینگ):

هزینه ثبت نام دولینگو

در آخرین قسمت از آزمون دولینگو که به Speaking تعلق دارد، شما حداقل ۱ و حداکثر ۳ دقیقه به سوالی که پرسیده شده جواب می‌دهید. این بخش به صورت تصویری است و تصویر شما حین صحبت کردن ضبط می‌شود. سعی کنید حین فکر کردن به موضوع و صحبت کردن راجع به آن به ساعت نگاه نکنید وگرنه رشته کلام از دستتان در می‌رود. قبل از زدن دکمه Next توجه کنید که به یک جمع‌بندی مناسب رسیده باشید. همچنین حواس خود را جمع کنید که پیرامون سوال صحبت کنید و از توصیف مسائل فرعی بپرهیزید.

 

به غیر از دو بخش آخر که مربوط به Writing و Speaking است، سوالات دیگر را ممکن است بیش از یکبار در طول آزمون ببینید. به دلیل تطبیقی بودن دولینگو، تعداد سوالات مربوط به هر مهارت و ترتیب آن‌ها در هر آزمون متفاوت است و هر کسی که در آزمون دولینگو ثبت نام کرده و در آن شرکت می‌کند، سوالات منحصر به فردی نسبت به سایرین دارد.

آزمون دولینگو از ۱۶۰ نمره است و نتایج آن ظرف ۴۸ ساعت به شما گزارش می‌شوند.

 

در این مقاله نمونه سوالات آزمون دولینگو را به صورت تصویری بررسی کردیم. در نظر داشته باشید که بهترین تمرین برای آزمون، انجام همین تست‌هاست که در وبسایت دولینگو به صورت رایگان در اختیار داوطلبان قرار دارد. خوب است پیش از ثبت نام دولینگو و پرداخت هزینه دولینگو، آمادگی لازم جهت شرکت در تست را داشته باشید.

Rate this post

نظر شما چیست؟