homeخانهleftآزمون‌های زبان انگلیسیleftآزمون دولینگو چیست؟

آزمون دولینگو چیست؟

pen پگاه قبادی
calendar ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
eye 46667 بازدید

دولینگو یکی از محبوب‌ترین و پر دانلودترین پلتفرم‌های یادگیری زبان است. اپلیکیشن دولینگو طیف گسترده‌ای از زبان‌های سراسر دنیا را به صورت رایگان در اختیار زبان‌آمو‌زان قرار می‌دهد. طی سال‌های اخیر دولینگو، آزمونی را تحت عنوان آزمون دولینگو (Duolingo English Test) ارائه داده که مهارت‌ های زبان انگلیسی دانشجویان را در سطح بین‌المللی ارزیابی می‌کند. اعتبار آزمون دولینگو نزد دانشگاه ها و موسسات انگلیسی زبان زیاد است؛ از همین رو برای دریافت پذیرش از دانشگاه می‌توانید ثبت نام دولینگو و شرکت در این آزمون را هم در نظر داشته باشید.

امتحان دولینگو یک آزمون تطبیقی (Adaptive) مبتنی بر کامپیوتر است؛ تطبیقی به این معنی که میزان سختی آزمون به عملکرد آزمون‌دهنده بستگی دارد. اگر سوالات ابتدایی را درست پاسخ دهید، سوالات بعدی سخت‌‌تر خواهند بود و اگر به سوالی پاسخ اشتباه دهید، سوالات بعدی تا وقتی دوباره بتوانید به آن‌ها پاسخ درست بدهید، ساده‌تر می‌شوند. این فرایند تا انتهای تست ادامه پیدا می‌کند. آزمون انگلیسی دولینگو به صورت آنلاین برگزار شده و می‌توانید حتی از خانه در آن شرکت کنید. نتایج آزمون انگلیسی Duolingo به مدت دو سال معتبر است.

آزمون دولینگو چیست - آشنایی با ساختار آزمون دولینگو

آزمون زبان آنلاین دولینگو چیست و ساختار آزمون دولینگو چگونه است؟

 

محتوا و ساختار آزمون دولینگو

آزمون انگلیسی دولینگو نیز مانند آزمون‌های دیگر چهار مهارت Speaking ،Reading ،Listening و Writing شما را ارزیابی می‌کند. بر خلاف سایر تست‌ها، به هر کدام از این مهارت‌ها بخش جداگانه‌ای در دولینگو اختصاص داده نشده و سوالات مختلف به صورت تصادفی پشت سر هم می‌آیند و شما نمی‌دانید کدام نوع سوال، در ادامه پرسیده خواهد شد. آزمون از سه بخش تشکیل شده است:

بخش اول آزمون دولینگو: Quick Setup

در این مرحله از شما خواسته می‌شود که تنظیمات دوربین، اسپیکر و میکروفن سیستم خود را چک کنید. صحت مدارک شما و نیز مقررات آزمون بررسی می‌شود. این قسمت حدودا ۵ دقیقه طول می‌کشد و تاثیری روی نمره آزمون نخواهد داشت.

بخش دوم امتحان دولینگو: Adaptive Questions

مهارت‌های زبان انگلیسی شما از طریق سوالات تطبیقی آزمون دولینگو که به صورت رندوم پرسیده می‌شوند، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. همانطور که گفتیم این سوالات به صورت تطبیقی هستند و سطح سختی و آسانی آن‌ها به عملکرد و تعداد پاسخ‌های درست و غلط شما بستگی دارد. مدت زمان پاسخ‌دهی به این قسمت ۴۵ دقیقه است. مهارت‌هایی که در این بخش مورد آزمایش قرار می‌گیرند عبارتند از:

 • دامنه لغات (Vocabulary)
 • تلفظ (Phonetics)
 • قرارگیری کلمات در جمله و نحوه نگارش (Syntax)
 • مهارت‌های خواندن، نوشتن و گوش دادن

بخش سوم آزمون آنلاین دولینگو: Writing and Speaking Sample

برای هر دو مهارت، چندین موضوع پیشنهادی وجود دارد که می‌توانید از بین آن‌ها یکی را انتخاب کنید. برای اسپیکینگ دولینگو بین ۱ تا ۳ دقیقه و برای رایتینگ آزمون دولینگو بین ۳ تا ۵ دقیقه زمان پاسخ خواهید داشت. یک بازه زمانی ۳۰ ثانیه‌ای هم برای فکر کردن به سوالات هر تسک به شما داده می‌شود. بخش سوم آزمون حدودا ۱۰ دقیقه طول می‌کشد.

آزمون در مجموع یک ساعت به طول می‌انجامد و نتیجه آزمون ظرف ۴۸ ساعت آماده می‌شود. برای آشنایی با محتوای این آزمون می‌توانید به صفحه نمونه سوالات آزمون دولینگو مراجعه کنید.

 

مقایسه آزمون دولینگو با آیلتس و تافل

 • آزمون دولینگو را می‌توانید به صورت آنلاین در هر زمان و مکانی با مراجعه به سایت دولینگو انجام دهید. برای این کار کافیست پس از مراجعه به وبسایت، برای شرکت در آزمون ثبت نام کرده و پس از پرداخت هزینه ثبت نام آزمون دولینگو در آن شرکت کنید.
 • هزینه آزمون انگلیسی دولینگو ۴۹ دلار آمریکا است که این هزینه به مقدار قابل توجهی از هزینه آزمون‌ تافل و آیلتس کمتر است.
 • می‌توانید برای دولینگو بیش از یک بار در ماه به صورت رایگان امتحان دهید. هیچ محدودیتی برای شرکت در این آزمون وجود ندارد. با این حال اگر برای آزمون ثبت نام و در آن شرکت کرده اید، برای ثبت نام در آزمون بعدی باید کمی صبر کنید. مدرک دولینگو را می‌توان تنها دو بار در ماه گرفت و حداقل فاصله بین دو مدرک باید ۳۰ روز باشد.
 • برخلاف آزمون‌ های تافل و آیلتس، مدت زمان جواب‌دهی آزمون دولینگو بسیار کوتاه است و تنها ۲ روز طول می‌کشد.
 • مدت زمان برگزاری آزمون آیلتس و تافل حدودا ۳ ساعت است اما تمام مراحل آزمون دولینگو از ابتدا تا انتها، کمتر از یک ساعت طول می‌کشد.
 • تفاوت دیگر این آزمون نسبت به آزمون‌های IELTS و TOEFL این است که بدون پرداخت هیچ هزینه‌‌ای می‌توانید نمره خود را به صورت رسمی و از طریق وبسایت دولینگو به هر تعداد دانشگاه یا موسسه در سراسر جهان ارسال کنید. این در حالی است که آزمو‌ن‌‌های آیلتس و تافل، امکان ارسال نتایج را به ۴ یا ۵ دانشگاه می‌دهند و در صورت درخواست بیشتر از این تعداد، متقاضی باید ۲۰ دلار بیشتر برای هر گزارش نمره پرداخت کند.

 

آزمون دولینگو چیست و چقدر اعتبار دارد - آزمون Duolingo چیست

آزمون انگلیسی دولینگو (Duolingo) چیست و اعتبار مدرک دولینگو چقدر است؟

 

اعتبار آزمون دولینگو نزد کدام دانشگاه‌ ها بیشتر است؟

امروزه آزمون دولینگو را بسیاری از دانشگاه‌ های دنیا قبول دارند و مدرک آن را به عنوان پیش‌نیاز ثبت‌نام می‌پذیرند. با مراجعه به صفحه دانشگاه هایی که مدرک آزمون دولینگو را قبول دارند می‌توانید لیست تمام این دانشگاه‌ها را ببینید. نکته‌ای که باید قبل از ثبت نام در آزمون دولینگو و شرکت در آن در نظر داشته باشید، این است که از پذیرش مدرک این آزمون توسط موسسه یا دانشگاه مورد‌نظرتان، اطمینان حاصل کنید.

 

نمره‌ آزمون دولینگو

نمره‌ آزمون دولینگو در مقیاس ۱۰ تا ۱۶۰ اندازه‌گیری و گزارش می‌شود و افزایش امتیاز به صورت ۵ نمره‌ای است. مهارت‌هایی که در گزارش نمره خواهید دید عبارتند از:

 • Literacy: توانایی آزمون‌دهنده در خواندن و نوشتن
 • Comprehension: توانایی خواندن و گوش دادن
 • Conversation: توانایی گوش دادن و صحبت کردن
 • Production: توانایی در نوشتن و صحبت کردن

این چهار مورد هر کدام نمره جداگانه‌ای در آزمون دارند که در گزارش قابل مشاهده است. معیار و نحوه نمره‌ دهی آزمون دولینگو مطابق با چارچوب اروپایی مشترک مرجع برای زبان‌ها که اختصارا به آن CEFR گفته می‌شود، است. CEFR یک استاندارد بین‌المللی مهارت زبانی است.

 

قوانین آزمون دولینگو

از آنجایی که آزمون Duolingo آنلاین است و در خانه هم می‌توان آن را انجام داد، قوانینی برای مقبولیت نتیجه آن وجود دارد. هنگام انجام آزمون حتما موارد زیر را رعایت کنید:

 • اتاقی که آزمون را در آن برگزار می‌کنید باید آرام و دارای نور کافی باشد.
 • روی گوش‌ها نباید با هدفون یا مو پوشیده شده باشد.
 • تصویر صورت شما در ویدیو باید واضح باشد.
 • گوشی موبایل، کتاب، دفترچه یا هر چیزی از این دست در اطرافتان نباشد.
 • کسی جز شما در اتاق نباشد، در طول آزمون نباید با کسی صحبت کنید.
 • تماس چشمی را تا انتهای آزمون با دوربین حفظ کنید.
 • صفحه‌ آزمون روی مرورگرتان را به هیچ عنوان نبندید و صفحه‌ جدیدی هم باز نکنید.

 

مقایسه نمره دولینگو با تافل

در زیر، جدول مقایسه نمره تافل و امتحان دولینگو را مشاهده می‌کنید (این مقایسه بر اساس مقایسه وبسایت دولینگو است):

آزمون دولینگو

آزمون تافل iBT

10-25

0

30

1

35

2-4

40

5-8


45

9-13

50

14-19

55

20-25

60

26-31

65

32-37

70

38-43

75

44-49

80

50-55

85

56-61

90

62-67

95

68-73

100

74-79

105

80-85

110

86-91

115

92-96

120

97-102

125

103-107

130

108-112

135

113-115

140

116-118

145

119

150-160

120

 

مقایسه نمره دولینگو با آیلتس

در زیر، جدول مقایسه نمره دولینگو با آیلتس آکادمیک را مشاهده می‌کنید (این مقایسه بر اساس مقایسه وبسایت دولینگو است):

آزمون دولینگو

آزمون آیلتس آکادمیک

10

1.5

15

2

20-25

2.5

30-40

3

45-50

3.5

55-60

4

65-70

4.5

75-80

5

85-90

5.5

95-100

6

105-110

6.5

115-120

7

125-130

7.5

135-140

8

145-150

8.5

155-160

9

 

در این مقاله با آزمون دولینگو آشنا شدیم و مزایای ثبت نام امتحان دولینگو و شرکت در آن را بررسی کردیم. اگر مایل به انجام این آزمون به صورت رایگان هستید، به وبسایت دولینگو سری بزنید و هر زمان که خواستید آزمون را به صورت رایگان انجام داده و با نمونه سوالات دولینگو آشنا شوید.

3.3/5 - (95 امتیاز)

سوالات متداول

آزمون دولینگو یک آزمون زبان انگلیسی است که به صورت آنلاین برگزار می‌شود. امتحان دولینگو مانند آزمون‌های دیگر، چهار مهارت Speaking ،Reading ،Listening و Writing شما را ارزیابی می‌کند.

نمره آزمون دولینگو (Duolingo) تا ۴۸ ساعت پس از تاریخ شرکت در آزمون دولینگو آماده می‌شود.

مدرک آزمون Duolingo به مدت دو سال معتبر است.

هزینه ثبت نام در آزمون دولینگو ۴۹ دلار است.

نظر شما چیست؟