homeخانهleftتحریریهleftآزمون GRE چیست؟

آزمون GRE چیست؟

pen نیلوفر میثاقی
calendar ۱۳۹۵/۱۰/۰۹
eye 352 بازدید

سالانه دانشجویان بسیاری به قصد ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکترا، پروسه اپلای خود را آغاز می‌کنند، یکی از مواردی که دانشجویان در این پروسه ممکن است با آن مواجه شوند، ارائه نمره آزمون زبان انگلیسی GRE است. آزمون جی آر ای دارای دو نوع General و Subject است که نوع Subject آن فقط برای برخی رشته‌های خاص وجود دارد. در این مقاله تلاش نموده‌ایم با ارائه مطالبی در قالب پرسش و پاسخ، نگاهی جامع به آزمون GRE General انداخته و توضیحات کاملی پیرامون آن بیان نمائیم.

آزمون GRE چیست و از چه سالی برگزار می شود؟

آزمون GRE یکی از آزمون‌های بین المللی است و در واقع آزمون سنجش مهارت‌های درک واژگان، نوشتار تحلیلی و تفکر انتقادی (Critical Thinking) به زبان انگلیسی است و نام آن از مخفف کلمات Graduate Record Examinations می‌آید. از آنجا که این آزمون از پیش نیازهای پذیرش برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی در بسیاری از دانشگاه‌های جهان و به ویژه آمریکا می‌باشد، به آزمون پذیرش (Admissions) نیز معروف است.

آزمون GRE را موسسهETS  در سال ۱۹۴۹ طراحی کرده است و امروزه به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود. ETS آزمون GRE General را در سال ۲۰۱۱ مورد بازبینی قرار داد و تغییراتی در این آزمون صورت داد. تغییرات اعمال شده درGRE  به جهت تبدیل کردن آن به آزمونی بود که بتواند مهارت‌های دانشجویان متقاضی دوره‌های تحصیلات تکمیلی را بهتر از قبل مورد سنجش قرار دهد.

– آزمون GRE General از چند بخش تشکیل شده است؟

این آزمون از سه قسمت اصلی درک واژگان (Verbal Reasoning)، ریاضیات (Quantitative Reasoning) و نوشتار تحلیلی (Analytical Writing) تشکیل شده است. هر قسمت نیز خود در برگیرنده‌ی دو سری سوال است و در مجموع شامل شش سری سوال می‌شود. تعداد سوالات هر بخش (بجز Writing) 20 سوال می‌باشد.

همچنین یک سری سوال ۲۰ تایی با عنوان بخش تجربی (Experimental Section) نیز وجود دارد، در نتیجه آزمون دهندگان ۵ سری سوال ۲۰ تایی که مجموعا ۱۰۰ سوال ریاضی و درک واژگان است و دو تکلیف نوشتار تحلیلی (Analytical Writing) را پاسخ می‌دهند. بخش تجربی دربرگیرنده‌ی پرسش‌های جدیدی است که موسسه ETS در نظر دارد در آینده از آن‌ها استفاده کند. علی‌رغم اینکه نمره این بخش محاسبه نمی‌شود، اما برای متقاضی غیر قابل تشخیص است و همانند بخش‌های دارای نمره در آزمون ارائه می‌گردد.

– مبنای نمره دهی در هر بخش آزمون چگونه است؟

ارزیابی بخش درک واژگان و ریاضیات براساس تعداد پاسخ‌های صحیح و با درنظر گرفتن دشواری سوالات هر کدام از بخش‌های ذکر شده تعیین می‌گردد. ابتدا نمرات خام هر بخش براساس تعداد پاسخ‌های صحیح، محاسبه شده سپس در فرآیندی به نام معادل‌سازی (equating) به مقیاس نمره ۱۷۰-۱۳۰ تبدیل می‌گردد.

ارزیابی نمره بخش نگارش تحلیلی بر مبنای کیفیت پاسخی است که به پرسش مطرح شده در قالب مقاله می‌دهید. نمره این بخش میانگین نمرات دو مقاله نوشته شده شما است. میانگین نمرات اخذ شده، رند و عدد بدست آمده  مابین ۶-۰ در کارنامه درج می‌گردد. در جدول زیر مقیاس نمرات را می‌توانید مشاهده کنید.

 

Score Scale Section
130–۱۷۰, In 1 point increments Verbal Reasoning
130–۱۷۰, In 1 point increments Quantitative Reasoning
0–۶, In half point increments Analytical Writing

– ساختار قسمت درک واژگان ( Verbal Reasoning) آزمون GRE General چگونه است؟

قسمت درک واژگان (Verbal Reasoning) در برگیرنده­‌ی دو بخش است که هر بخش شامل ۲۰ سوال تستی است. این بخش شامل سه نوع پرسش درک مطلب (Reading Comprehension) (10 سوال)، تکمیل متن (Text Completion) (6 سوال) و انتخاب دو کلمه هم معنی برای تکمیل یک جمله (Sentence Equivalence) (4 سوال) می‌باشد. مدت زمان در نظرگرفته شده برای پاسخ دادن به سوالات هر بخش ۳۰ دقیقه و در مجموع یک ساعت زمان برای پاسخگویی به سوالات این بخش در نظر گرفته شده است. هدف از طراحی این قسمت، ارزیابی مهارت آزمون دهنده در تجزیه و تحلیل متن به همراه خوانش انتقادی متن، ارزیابی توانمندی آزمون دهنده در درک منطقی و توانایی تجزیه و تحلیل ارتباط بین کلمه­‌ها و محتوای مطالب متن ارائه شده است. در واقع بخش درک مطلب، استدلال انتقادی و کاربرد واژگان را ارزیابی می‌کند. نمره آزمون درک واژگان در بازه ۱۳۰ تا ۱۷۰ محاسبه می‌شود.

– ساختار سوالات ریاضی آزمون GRE General چگونه است؟

بخش‌های ریاضی آزمون  GRE Generalدانش و مهارت‌های اولیه استدلال ریاضی در سطح دبیرستان را ارزیابی می‌کنند. نمره آزمون ریاضی در مقیاس ۱۳۰ تا ۱۷۰ محاسبه می‌شود. در یک آزمون عادی، هر یک از بخش‌های ریاضی شامل ۲۰ سوال هستند که باید در عرض ۳۵ دقیقه پاسخ داده شوند. مهارت‌های مورد سوال از حوزه‌ های حساب، هندسه، جبر و تحلیل داده‌های ریاضی است. هر یک از بخش‌های ریاضی حدوداً از ۸ سوال محاسباتی، ۹ سوال حل مسأله و ۳ سوال تفسیر داده‌ها تشکیل می‌شود. همان‌طور که ذکر شد، دانش ریاضی در سطح دبیرستان برای این بخش آزمون کافی است. عموما دانشجویان فنی و مهندسی و علوم پایه درکسب نمره خوب در این قسمت دچار مشکل نمی‌گردند، اما دانشجویان علوم انسانی باید وقت و زمان بیشتری برای آمادگی در این بخش صرف کنند. برای این منظور می‌توانید از ویدیوهای آموزشی وب‌سایت کلاس درس استفاده کنند.

– ساختار قسمت Analytical Writing آزمونGRE General چگونه است؟

سوالات بخش نگارش تحلیلی (Analytical Writing) آزمون جی آر ای، مهارت­های تفکر انتقادی و نوشتار تحلیلی شما را می­سنجد. این بخش شامل دو تکلیف نوشتاری (انشا) است. انشای اول بر مبنای تحلیل یک موضوع (Issue Task) و انشای دوم بر مبنای تحلیل یک بحث (Argument Task) باید نوشته شود. برای نوشتن  هر کدام از این انشاها، ۳۰ دقیقه و در مجموع یک ساعت فرصت خواهید داشت.

موضوعات مربوط به این دو تکلیف نوشتاری از مجموعه سوالاتی انتخاب می‌گردند که شما می توانید در وب سایت ETS با عنوان مجموعه سوالات  Issue TaskوArgument Task  به آنها دست پیدا کنید.

– آزمون GRE General به دنبال سنجش چه مهارت هایی در زبان انگلیسی است؟

توجه داشته باشید که معیارهای ارزیابی در آزمون GRE General با آزمونی مانند تافل تفاوت‌های زیادی دارد به طور مثال تجربه نشان داده است که شخصی با داشتن نمره تافل ۱۰۰ و بالاتر، نتواسته نمره‌ی خوبی در دو قسمت درک واژگان و Analytical Writing  در آزمونGRE General  کسب کند. این مطلب نشان از تفاوت‌های سنجش مهارت زبان انگلیسی شما در این دو آزمون دارد.

 

آزمون GRE

 

چه افرادی باید در آزمون GRE General شرکت کنند؟

آزمون GRE General امکان سنجش کیفی و کمی مشترکی را برای مقایسه دانشجویان متقاضی تحصیل در دوره‌های تحصیلات تکمیلی به هیئت‌های بررسی‌کننده دانشگاه‌ها فراهم می‌کند. از آنجا که درخواست‌های بررسی مدارک به دانشگاه‌ها جهت پذیرش، طیفی از دانشجویان با سوابق تحصیلی و فرهنگی متفاوت را در بر‌می‌گیرد، در نتیجه متقاضیانی که درصدد ارائه درخواست برای ادامه تحصیل در دوره‌های تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکترا) در دانشگاه‌های آمریکا هستند، باید در آزمون GRE General شرکت کنند. همچنین نمره این آزمون در پنل‌های پذیرش و بورس تحصیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و مکمل مدارکی نظیر ریز نمرات دوره کارشناسی، توصیه نامه‌ی استادان، رزومه علمی و سایر مدارک فارغ‌التحصیلی است. باید این نکته را نیز متذکر شد که دانشگاه‌های آمریکا شیوه‌های بسیار زیادی را در جهت استفاده از نتایج GRE به کار می‌برند، در برخی دانشگاه‌ها نتایج آزمون GRE در فرآیند پذیرش (Admissions) فرمالیته و تشریفاتی است، در حالی که در برخی موسسات پژوهشی و دانشگاهی نتایج آزمون یکی از مهم‌ترین و اساسی‌تر‌ین بخش‌ها در فرآیند پذیرش است.

چه زمانی برای ثبت‌نام و شرکت در آزمون GRE General اقدام کنیم؟

این موضوع کاملا بستگی به زمان ددلاین‌های دانشگاه مورد نظر شما دارد. چنان که می‌دانید ددلاین‌های دانشگاه‌ها کاملا متفاوت است، در نتیجه با مراجعه به وب‌سایت دانشگاه مورد نظرتان، اطلاعات مربوط به ددلاین آن دانشگاه را استخراج کنید. توصیه ما این است که با فاصله چند ماه از ددلاین در این آزمون ثبت نام کنید تا اگر در آزمون اول نمره مطلوب را کسب نکردید، فرصت زمانی مناسبی برای شرکت مجدد در آزمون را داشته باشید.

اعلام و ریپورت رسمی نتایج آزمون GRE General چه مدت بعد از آزمون انجام می شود؟

نتیجه رسمی آزمون GRE General در حساب کاربری داوطلب در سایت ETS و همچنین ارسال گزارش (Report) آن، ۱۰ تا ۱۵ روز بعد از آزمون انجام می‌گیرد. در نظر داشته باشید، زمانی که نتیجه آزمون شما اعلام می‌گردد، از سوی ETS ایمیلی نیز مبنی بر اعلام نتیجه و ریپورت نمره آزمون فرستاده می‌شود.

مدت اعتبار و در دسترس بودن نمره آزمون GRE General چقدر است؟

براساس اطلاعات مندرج در وب سایت ETS از تاریخ ۱ جولای ۲۰۱۶ ، نمرات آزمون GRE برای مدت پنج سال پس از تاریخ آزمون در دسترس آزمون دهندگان است و معتبر می‌باشد. برای مثال، نمراتی که برای آزمون ۳ جولای ۲۰۱۶ اعلام می‌شود، تا تاریخ ۲ جولای ۲۰۲۱ قابل ریپورت است.

مفهوم Percentage در نمره آزمون GRE General چیست؟

Percentage  در کارنامه آزمونGRE General  درج می‌گردد و تصویری از نمرات آزمونGRE General شما به افرادی ارائه می‌دهد که مدارکی نظیر رزومه، نمره تافل و دیگر مدارک برای پذیرش در دانشگاه را بررسی می‌کنند. به عنوان مثال اگر نمره‌یVerbal Reasoning  شما ۱۶۵ شود،Percentage  نشان می‌دهد نمره این بخش شما، از چند درصد افراد شرکت کننده بهتر بوده است. اگر Percentage  نمره ۱۶۵، ۹۶% باشد به این معنی است که عملکرد شما از ۹۶ درصد افراد شرکت کننده بهتر بوده است.

هزینه آزمون GRE چقدر است؟

هزینه این آزمون برای General، ۲۰۵ دلار و هزینه آزمون Subject، ۱۵۰ دلار امریکا است.

– از چه منابعی برای آمادگی در آزمون GRE General استفاده کنیم؟

با مراجعه به وب‌سایت ETS و مطالعه صفحات مربوط به این آزمون، با منابع دست اول و معتبر معرفی شده از سوی ETS  مواجه می‌شوید. این منابع کمک چشم‌گیری به شما در جهت پشت سر گذاردن موفق آزمون و کسب نمره مناسب دارند. یکی از منابع مهم که می‌توانید از وب‌سایت ETS دانلود کنید، نرم افزاری با نام PowerPrep است. این نرم افزار در برگیرنده‌ی دو آزمون است که کاملا مشابه آزمون  GRE General است. همچنین می‌توانید از کتابی جامع برای آشنایی بخش‌های مختلف آزمون استفاده کنید که این کتاب از اینجا قابل مشاهده است.

برای آمادگی بهتر در قسمتQuantitative Reasoning  می‌توانید از ویدیو‌های معرفی شده در سایت ETS که برای این بخش در نظر گرفته شده است، استفاده کنید. همچنین کتاب GRE Math Bible  یکی از بهترین منابع جهت آمادگی در بخش Quantitative Reasoning است.

برای قسمتVerbal Reasoning  نیز از کتاب چند جلدیOfficial GRE® Verbal Reasoning Practice Questions می‌توانید بهره ببرید. کتاب ACE The GRE Writing Assessment جهت آمادگی بهتر برای قسمتAnalytical Writing  توصیه می‌گردد.

 

نکته: توجه داشته باشید که در آزمون کامپپیوتری GRE General می‌بایست از واژه پرداز مخصوص آزمون استفاده کنید که این واژه پرداز با برنامه ای مثل Word متفاوت است و امکاناتی مثل اصلاح املای لغات را ندارد، به همین جهت به متقاضیان آزمونGRE General  توصیه می‌شود هنگام مطالعه و تمرین‌های در منزل برای Analytical Writing، به جای نرم افزار Word از واژه پرداز WordPad یا Notepad که مجهز به Error Correction نیست، استفاد کنند.

Rate this post
۶ دیدگاه
ناشناس
۱۳۹۸/۰۶/۰۲

عالی بود. مرسی

میلاد
۱۳۹۷/۰۵/۱۷

خیلی ممنون از شما بابت مطالب مفیدتون

۱۳۹۷/۰۵/۱۸

سلام، از شما متشکریم.

ناشناس
۱۳۹۶/۰۷/۲۷

جامع ترین، کاملترین مقاله ای که در خصوص GRE به فارسی پیدا کردم با کلی لینک به جاهای خوب ets برای خوندن. ممنون از دوستی که این مطلب حرفه ای نوشته و ممنون از تهران پیمنت که چنین مطلبی منتشر کرده موفق باشید

شایان
۱۳۹۵/۱۰/۲۴

بسیار جامع و عالی بود.با تشکر از شما

۱۳۹۵/۱۰/۲۵

با سلام خوشحالیم که برای شما مفید بوده است.

نظر شما چیست؟