صفحه اصلی

خدمات

خدمات

 • آزمون ها
 • سفارت ها
 • اپلای
 • انواع گیفت کارت
 • سایر سفارش ها

وبلاگ

پشتیبانی

جستجو

جستجوهای پرتکرار:
تافل آیلتس دولینگو
home تهران پیمنت left وبلاگ left کارت‌ اعتباری و پی‌پال left سایر left پرداخت سوئیفت چیست و چه مفهومی دارد؟

پرداخت سوئیفت چیست و چه مفهومی دارد؟

به‌روزرسانی: ۱۴۰۲/۱۲/۰۵

کلمه سوئیفت (SWIFT)، مخفف عبارتی رایج در دنیای تراکنش‌های مالی است. اما معنی آن دقیقا چیست و چگونه می‌تواند بر زندگی شما تاثیر بگذارد؟

سوئیفت، مخفف عبارت “جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی” (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) می‌باشد. این موسسه با هدف بوجود آوردن فرآیندها و استانداردهای مشترک برای تراکنش‌های مالی در سال ۱۹۷۳ در بروکسل بلژیک پایه‌گذاری شد. در این مقاله اطلاعات مختصری جمع‌آوری شده تا به اصلی‌ترین سوال در مورد شبکه سوئیفت و چگونگی کارکرد آن پاسخ دهیم.

شبکه سوئیفت چیست؟

بانک‌ها در سراسر دنیا به یک روش مستمر و جهانی نیاز داشتند تا پول را از کشوری به کشور دیگر منتقل کنند و شبکه سوئیفت پاسخی برای این نیاز بود.

سوئیفت، یک شبکه امن را مهیا می‌سازد که به بیش از ۱۰ هزار موسسه مالی در ۲۱۲ کشور مختلف اجازه می‌دهد اطلاعات تراکنش‌های مالی یکدیگر را ارسال و دریافت کنند. پیش از آن که شبکه سوئیفت شروع به کار کند، بانک‌ها و موسسات برای انتقال پول به سیستمی به نام تلکس (TELEX) متکی بودند. سیستم تلکس برای زمانه‌ای که تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت بود، کند به شمار می‌آمد و امنیت لازم را نداشت.

چه کسی از شبکه سوئیفت استفاده می‌کند؟

اکثر اعضای سیستم سوئیفت، بانک‌ها هستند؛ ولی این سیستم مورد استفاده بسیاری از کسب و کارهای دیگر نیز قرار می‌گیرد که عبارتند از:

 • کارگزاران مالی و دلالان کارگزاری سهام
 • سیستم‌های تصفیه (clear)
 • شرکت‌های حقوقی، موسسات مالی غیر بانکی و غیره.

سوئیفت

سیستم سوئیفت چگونه کار می‌کند؟

از دید مصرف کننده، می‌توان شبکه سوئیفت را به مسافرت از یک فرودگاه به فرودگاه دیگر تشبیه کرد. همیشه امکان پرواز مستقیم به مقصد وجود ندارد و این بدین معنی است که شما باید از طریق پروازهای جداگانه و مرتبط به یکدیگر از یک شهر به دیگری سفر کنید. اساسا سوئیفت با همین شیوه کار می‌کند. پول شما از یک کشور به کشور دیگری منتقل می‌شود، اما این کار اغلب با مشارکت بانک‌های واسطه/مکاتبه کننده صورت می‌گیرد.

در واقع شبکه سوئیفت، به جای انتقال خود وجوه، دستورهای پرداخت را با استفاده از کدهای سوئیفت به حساب‌های موسسات ارسال می‌نماید. این سوئیفت بود که آی بن (IBAN) یا “شماره‌های حساب‌ بانکی بین المللی” و بیک (BIC) یا ” کدهای شناسایی بانکی” را به قالب‌های استاندارد تبدیل کرد. سوئیفت، مالکیت و اداره سیستم BIC را بر عهده دارد و این بدین معنی است که می‌تواند به سرعت یک بانک را شناسایی کند و با امنیت، پرداخت را به آن ارسال کند.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

سوئیفت برای شما به چه معنی است؟

تا زمانی که بانک شما عضوی از سوئیفت است، می‌توانید از شبکه سوئیفت استفاده کنید تا یک دستور پرداخت را با امنیت مکاتبه نماید و پول شما را از جایی به جای دیگر انتقال دهد.

هرچند شما به عنوان مصرف کننده، باید از چند مورد آگاه باشید:

 • کارمزدها اغلب توسط بانک‌های طرف معامله و دریافت کننده تعیین می‌گردند.
 • اگر تراکنش سوئیفت ۲ واحد پول را شامل شود، بانک ‌ها اغلب قیمت ارز ناچیزی را اعمال می‌کنند و ما به تفاوت را خود برمی‌دارند.
 • تراکنش‌های سوئیفت در مواردی می‌تواند تا ۵ روز کاری زمان ببرد.

ارسال پول از طریق سوئیفت، به خصوص برای مقادیر پایین‌تر می‌تواند بسیار پرهزینه تمام شود و همانگونه که پیش‌تر اشاره شد، اگر تراکنش سوئیفت شما نیاز به بانک‌های واسطه داشته باشد، هریک از آن‌ها هزینه مخصوص به خود را دریافت می‌کنند. گرچه اکثر بانک‌ها به شما این امکان را می‌دهند که انتخاب کنید که شما، دریافت کننده پول یا هردوی شما هزینه‌های اضافه شده را بپردازید، با این حال هنوز هم هزینه‌ها ممکن است زیاد شوند.

علاوه بر این‌ها، اگر نیاز دارید پول خود را به واحد پول دیگری تبدیل کنید، بانک‌ها حق دارند به قیمتی که به شما پیشنهاد داده‌‌اند، هزینه‌ای را به عنوان سود اضافه کنند.

سوئیفت تنها یکی از موسسات و سیستم‌هایی است که بانک‌داری مدرن را تغییر داده است و ارزش آن را دارد که برای آگاهی از نحوه دقیق محاسبات آن، اطلاعات بیش‌تری کسب کنید.

نیلوفر میثاقی هستم و علاقمند به دنیای محصول، محتوا و مارکتینگ.

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*