تفاوت های آزمون GRE و GMAT

pen سحر مجاب
calendar تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴۰۲/۷/۱۹
eye 258 بازدید

دو آزمون‌ GRE و GMAT آزمون‌هایی بین‌المللی هستند که متقاضیان اپلای تحصیلی برای افزایش شانسشان در اخذ پذیرش در آن‌ها شرکت می‌کنند. این دو آزمون شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با هم دارند و اگر می‌خواهید در یکی از آن‌ها شرکت کنید باید این دو را دقیق‌تر بشناسید. در ادامه تفاوت های GRE و GMAT را با هم بررسی می‌کنیم و در نهایت یک روش مطمئن برای پرداخت هزینه آزمون‌ GRE و آزمون GMAT به شما معرفی می‌کنیم.

تفاوت های GRE و GMAT
تفاوت های GRE و GMAT

تفاوت GRE و GMAT در ساختار

به طور کلی جیمت و جی آر ای ویژگی‌های خاص، شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارند و بهتر است عمده تفاوت این دو را در ساختار، محتوا و نحوه نمره‌دهی بدانیم. در ادامه با ابعاد گوناگون تفاوت‌های GRE و GMAT آشنا می‌شویم:

آشنایی با ساختار GRE

آزمون GRE مخفف Graduate Record Examination است که برای سنجش دانش زبان انگلیسی و چندین مهارت دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. GRE در واقع آزمونی بین‌المللی است که توسط بیشتر دانشگاه‌های آمریکا و کانادا برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی پذیرفته می‌شود و افراد با ارائه مدرک این آزمون شانس خود را برای اخذ پذیرش تحصیلی افزایش می‌دهند.

آزمون GRE دو نوع جنرال و سابجکت دارد که هر یک ساختار مخصوص به خود را دارند. در آزمون GRE General سه بخش اصلی مورد سنجش قرار می‌گیرد. بخش اول درک واژگان که با عنوان Verbal Section شناخته می‌شود، بخش دوم نمونه سوالات ریاضی (Quantitative Section) و بخش سوم نیز نوشتار تحلیلی (Analytical Writing Section) است.

در بخش درک واژگان ۲۰ سوال مطرح می‌شود که طی ۲۰ دقیقه باید به سوالات پاسخ بدهید و نمره‌ای بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ را کسب کنید. در بخش ریاضیات نیز لازم است ۲۰ سوال را در ۳۵ دقیقه پاسخ داده تا نمره‌ای بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ کسب کنید. بخش نوشتار تحلیلی آزمون GRE جنرال نیز ۲ تسک با عناوین Issue Task و Argument Task دارد و در مجموع از این بخش باید ۰ تا ۶ نمره به دست آورید. در مجموع نمره‌ای که در آزمون جی آر ای کسب می‌کنید از ۳۴۰ نمره محاسبه می‌شود.

GRE Subject نوع دیگری از آزمون GRE است که موضوعی بوده و تسلط متقاضیان را در یک رشته تحصیلی مشخص بررسی می‌کند. در حال حاضر GRE سابجکت در ۳ رشته تخصصی فیزیک، ریاضی و روانشناسی برگزار می‌شود. بارم‌بندی آزمون GRE Subject از ۹۹۰ است و این آزمون حدودا ۱۷۰ دقیقه طول می‌کشد.

آشنایی با ساختار GMAT

آزمون GMAT مخفف Graduate Management Admission Test است و متقاضیان تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی حوزه مدیریت به خصوص MBA، اقتصاد و حسابداری در این آزمون شرکت می‌کنند. آزمون GMAT چهار بخش اصلی دارد.

بخش اول آزمون جیمت مربوط به سنجش دانش و مهارت محاسبات (Quantitative Sections) افراد در جبر و ریاضیات است. در این بخش می‌بایست به ۳۱ سوال در ۶۲ دقیقه پاسخ بدهید تا بتوانید بین ۶ تا ۵۱ نمره کسب کنید. بخش دوم آزمون جیمت مهارت کلامی (Verbal Reasoning) است که به بررسی مهارت و توانایی شخص در خواندن و فهم متن‌های انگلیسی‌زبان می‌پردازد. در بخش دوم لازم است به ۳۶ سوال در ۶۵ دقیقه پاسخ بدهید و بین ۶ تا ۵۱ نمره کسب کنید.

بخش سوم GMAT، استدلال یکپارچه (Integrated Reasoning) نام دارد و خود این بخش به چهار قسمت مختلف تقسیم می‌شود. در این بخش از جیمت، تفسیر بصری (Graphics Interpretation)، استدلال چند منبعی (Multi-Source Reasoning)، تحلیل جدول (Table Analysis) و همچنین تحلیل دوقسمتی (Two-Part Analysis) سنجیده شده و لازم است به ۱۲ سوال طی ۳۰ دقیقه پاسخ داده شود.

بخش سوم GMAT دو ویژگی به خصوص دارد: اول، بیشتر سوالات در بخش سوم به بیشتر از یک پاسخ نیاز دارد و شما می‌توانید از یک ماشین حساب آنلاین ساده برای پاسخگویی به سوالات استفاده کنید. دوم، از آنجا که سوالات برای آزمایش توانایی شما در ترکیب داده‌ها برای حل مسائل طراحی شده است، لازم است به تمامی سوالات این بخش پاسخ صحیح بدهید تا بتوانید نمره این بخش را به طور کامل کسب کنید.

بخش چهارم جی‌مت ارزیابی نگارش تحلیلی (Analytical Writing Assessment) است که دانش و توانایی شخص را در یک موضوع انتقادی ارزیابی می‌کند. این بخش ۳۰ دقیقه است و باید سوالی را پاسخ بدهید که بین ۰ تا ۶ نمره دارد.

حالا که با ساختار هر دو آزمون GRE و GMAT آشنا شدید، می‌توانید تفاوت‌های این دو را از هم تشخیص بدهید. در کل از نظر ساختاری، آزمون GMAT سوالات پیچیده‌تری نسبت به آزمون GRE دارد.

تفاوت های GRE و GMAT . پرداخت هزینه GRE و GMAT با تهران پیمنت
پرداخت هزینه GRE و GMAT با تهران پیمنت

تفاوت GRE و GMAT در سختی آزمون

در جیمت یک بخش نوشتار تحلیلی وجود دارد، در حالی‌که در GRE باید دو نوشتار تحلیلی بنویسید. حدود یک‌سوم سوالات GMAT استدلالی هستند در حالی‌که در آزمون GRE سوال استدلالی مطرح نمی‌شود. ضمن اینکه یکی از سختی‌های آزمون را می‌توانیم نحوه پاسخگویی به سوالات بدانیم. به عنوان مثال در آزمون GRE می‌توانید به سوال قبلی بازگشته و پاسخ خود را تصحیح کنید اما این امکان در آزمون GMAT وجود ندارد و پاسختان به هر سوال در تعیین سوال بعدی موثر است. در مجموع می‌توانیم آزمون GMAT را به نسبت سخت‌تر از GRE بدانیم.

تفاوت GRE و GMAT در مرکز برگزاری

دیگر تفاوت GRE و GMAT در مرکز برگزاری این دو آزمون است. آزمون GMAT در ایران برگزار نمی‌شود و برای شرکت در این آزمون می‌توانید به یکی از کشورهای همسایه مانند ترکیه و امارات سفر کنید. شرکت در آزمون GMAT خارج از کشور یک‌سری هزینه‌ها مانند هزینه‌های رفت و آمد و شرکت در آزمون را هم در پی دارد. آزمون GRE در ایران زیر نظر موسسه ETS برگزار می‌شود. در مطلب مراکز برگزاری آزمون GRE در ایران به طور کامل درباره مراکز این آزمون صحبت کرده‌ایم.

تفاوت GRE و GMAT در مدت زمان امتحان

تفاوت دیگری که میان آزمون‌های GRE و GMAT وجود دارد مربوط به مدت زمان این دو امتحان است. مدت زمان آزمون GRE General سه ساعت و ۴۵ دقیقه و مدت زمان آزمون GRE Subject حدود سه ساعت است. بنابراین مدت زمان آزمون جیمت کوتاه‌تر از آزمون GRE General است.

تفاوت GRE و GMAT در هزینه‌ها

هزینه آزمون GRE و GMAT از کشور به کشوری دیگر متفاوت است. هزینه ثبت نام آزمون GRE General در ایران ۲۲۰ دلار است. این هزینه برای آزمون GRE سابجکت ۱۵۰ دلار است. از آنجا که GMAT در ایران برگزار نمی‌شود، هزینه این آزمون بستگی به کشوری دارد که قصد دارید در آن امتحان بدهید. هزینه آزمون حضوری  جیمت در کشورهای ترکیه، ارمنستان و آذربایجان ۲۵۰ دلار و هزینه این آزمون به صورت آنلاین ۲۷۵ دلار ذکر شده است. گفتنی است مبلغ آزمون GMAT در قطر و امارات به صورت حضوری ۲۷۵ دلار و به صورت آنلاین ۳۰۰ دلار است.

تفاوت GRE و GMAT در بارم‌بندی

بارم‌بندی نیز از دیگر تفاوت های GRE و GMAT به شمار می‌رود. در آزمون GRE جنرال ۸۲ سوال در ۷ بخش مختلف مطرح می‌شود که بارم این سوالات بین ۲۶۰ تا ۳۴۰ نمره است. در آزمون GMAT نیز ۸۰ سوال متنوع در ۴ بخش مطرح می‌شود که بارمی بین  ۲۰۰ تا ۸۰۰ دارد.

پرداخت هزینه GRE و GMAT با تهران پیمنت

برای شرکت در آزمون GRE لازم است در وبسایت ETS اکانت بسازید و با وارد کردن اطلاعات فردی خود، برای ثبت نام در تاریخ و مرکز آزمون مدنظرتان اقدام کنید. پس از تعیین تاریخ و مرکز آزمون، هزینه امتحان را باید با کردیت کارت‌ پرداخت کنید. چنانچه به مستر کارت، ویزا کارت یا پی پال دسترسی ندارید می‌توانید از خدمات پرداخت آنلاین ارزی تهران پیمنت استفاده کنید که پرداخت هزینه آزمون GRE جنرال را در کمتر از ۳ ساعت برایتان انجام می‌دهد.

برای ثبت نام آزمون GMAT نیز لازم است به وبسایت GMAT مراجعه کرده و با ساختن حساب کاربری اقدام به ثبت نام کنید. فراموش نکنید که آزمون جیمت در ایران برگزار نمی‌شود و شرکت در این آزمون مستلزم برنامه‌ریزی دقیق برای سفر به یکی از کشورهای همسایه خواهد بود. برای پرداخت هزینه آزمون جیمت نیز تهران پیمنت در کنار شماست تا سفارشتان را در سریع‌ترین زمان ممکن پرداخت کند و شما با خیال راحت برای شرکت در آزمون به کشور مدنظرتان سفر کنید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

نظر شما چیست؟

IRV