تفاوت آیلتس آکادمیک و جنرال

pen مینا معین
calendar ۱۴۰۲/۰۲/۱۷
eye 119 بازدید

آزمون زبان آیلتس (IELTS) یکی از محبوب‌ترین آزمون‌های سنجش سطح زبان انگلیسی در جهان است که مدرک آن توسط بیش از ۱۴۰ کشور پذیرفته می‌شود. یکی از سوالات متداولی که افراد علاقه‌مند به شرکت در این آزمون می‌پرسند تفاوت آیلتس آکادمیک (ILETS Academic) و آیلتس جنرال (IELTS General) است. پاسخ این سوال اهمیت زیادی دارد، زیرا اگر قصد ثبت نام آزمون آیلتس (IELTS) را داشته باشید مهم است بدانید کدام‌ یک از نسخه‌های این آزمون برای شما مناسب‌تر است. به همین دلیل، در ادامه به‌طور مفصل شما را با تفاوت آیلتس آکادمیک و جنرال آشنا می‌کنیم.

تفاوت آیلتس آکادمیک و جنرال - رایتینگ آیلتس آکادمیک - آیلتس آکادمیک یا جنرال
تفاوت آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس

آیلتس آکادمیک چیست؟

آزمون آیلتس آکادمیک اغلب مشخص می‌کند که سطح زبان انگلیسی شرکت‌کننده برای مطالعه در یک محیط آکادمیک مناسب است یا خیر. بنابراین، اگر قصد ادامه تحصیل در کالج یا دانشگاه برای هر مقطعی را داشته باشید لازم است در این آزمون شرکت کنید.

آیلتس جنرال چیست؟

آیلتس جنرال، سطح زبان انگلیسی را در موقعیت‌های روزمره ارزیابی می‌کند. بنابراین، اگر قصد مهاجرت شغلی به کشوری دیگر را دارید یا حتی می‌خواهید از کشورهایی مانند کانادا و نیوزیلند حق شهروندی دریافت کنید لازم است در آزمون آیلتس جنرال شرکت کنید.

در این آزمون مهم است اثبات کنید که به زبان انگلیسی در موقعیت‌های روزمره، تفریح و موقعیت‌های کاری تسلط دارید. بنابراین، تکالیف مرتبط با بخش‌های Reading و Writing این آزمون با سناریوهای اجتماعی و شغلی ارتباط دارد.

چه شباهت‌هایی میان آیلتس Academic و General وجود دارد؟

اگرچه آیلتس آکادمیک و جنرال اهداف متفاوتی دارند، از ابعاد مختلف به یکدیگر شبیه هستند. بنابراین، قبل از اینکه به تفاوت آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس بپردازیم، شما را با شباهت‌های میان این دو آزمون آشنا می‌کنیم.

  • هر دو آزمون آیلتس مهارت‌های زبان انگلیسی افرادی را ارزیابی می‌کنند که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان را دارند یا می‌خواهند در کشورهای دیگر به زبان انگلیسی با دیگران تعامل داشته باشند.
  • چه در آیلتس آکادمیک و چه در آیلتس جنرال، بخش‌های Listening و Speaking دقیقا یکسان است.
  • در هر دو آزمون، بخش‌های Listening ،Reading و Writing در یک روز برگزار می‌شوند و هیچ فاصله‌ای میان آن‌ها وجود ندارد. بخش Speaking نیز در روز دیگری برگزار می‌شود.
  • مدت‌زمان هر دو آزمون، ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه است.
  • همه انواع آزمون آیلتس از اعتبار بین‌المللی برخوردارند.

آیلتس آکادمیک و جنرال چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

یکی از نکات مهم پیش از شروع مطالعه برای امتحان آیلتس این است که بدانید می‌خواهید در کدامی ک از نسخه‌های این آزمون شرکت کنید. برای اینکه در انتخاب میان آیلتس جنرال و آکادمیک تصمیم بهتری بگیرید مهم است که با تفاوت این دو آزمون آشنا باشید. در ادامه با فرق آیلتس آکادمیک و جنرال آشنا می‌شویم.

هدف آزمون IELTS Academic و IELTS General

پاسخ سوال آیلتس آکادمیک بهتر است یا جنرال به این موضوع برمی‌گردد که می‌خواهید با چه هدفی امتحان آیلتس بدهید. همانطور که مطرح شد کاربرد آیلتس آکادمیک اغلب برای دریافت پذیرش تحصیلی از کالج‌ها یا دانشگاه‌های خارجی است اما IELTS General مهارت‌های داوطلب را در تعامل به زبان انگلیسی در محیط‌های غیرآکادمیک می‌سنجد و می‌تواند به‌ویژه برای مهاجرت شغلی و دریافت حق شهروندی از کشورهای دیگر مفید باشد. بنابراین، مهم است قبل از ثبت نام امتحان آیلتس (IELTS) تصمیم بگیرید که کدامی ک از نسخه‌های آن برای شما مناسب‌تر است.

بخش Reading

در بخش ریدینگ آیلتس آکادمیک طی سه متن طولانی، دانش واژگان، توصیفی و تحلیلی شرکت‌کننده ارزیابی می‌شود. سوالات این بخش شامل تطبیق تیترها و اطلاعات، جمله‌سازی و تکمیل جمله، خلاصه‌سازی و تکمیل جدول و نمودار متفاوت است. این متن‌ها تخصصی نیستند، بلکه عمومی هستند. متن‌های این بخش از مجلات، مقالات و روزنامه‌ها انتخاب شده‌اند و توانایی داوطلب در مطالعه متن‌های انگلیسی را می‌سنجند. به هر پاسخ صحیح نمره تعلق می‌گیرد اما اگر اشتباهات املایی و گرامری داشته باشید، پاسخ شما اشتباه در نظر گرفته می‌شود.

در بخش ریدینگ آیلتس جنرال، متن‌های کوتاه متعدد و یک متن بلند در اختیار شما قرار داده می‌شود. به شما ۶۰ دقیقه فرصت داده می‌شود تا به ۴۰ سوال پاسخ دهید. بخش اول آزمون همان مهارت‌هایی را ارزیابی می‌کند که در بخش اول آزمون آیلتس Academic سنجیده می‌شود. در بخش دوم، متن‌ها و سوالات متناسب با محیط کار تنظیم شده‌اند. بنابراین، در این قسمت به سوالاتی در مورد توضیحات شغلی، اصول اخلاقی محل کار، آموزش کارکنان و غیره پاسخ می‌دهید. متن بلند در مقایسه با IELTS Academic کمی پیچیده‌تر است و تفکر انتقادی و مهارت‌های تحلیلی شما را ارزیابی می‌کند. همچنین، پاسخ‌های دارای اشتباهات املایی و گرامری، غلط در نظر گرفته می‌شوند.

بخش Writing

در تکلیف (Task) اول رایتینگ آیلتس آکادمیک از شما خواسته می‌شود که داده‌های یک جدول، نمودار، دیاگرام یا یک فرایند را در ۱۵۰ کلمه توضیح دهید یا خلاصه کنید. علاوه بر این، در این تکلیف لازم است داده‌های مشخصی را توضیح دهید، اطلاعات را پردازش کنید و به یک نتیجه منطقی برسید. زمانی که لازم است به این تکلیف اختصاص دهید، ۲۰ دقیقه است. در تکلیف بعدی نیاز دارید که با حدود ۲۵۰ کلمه و در عرض ۴۰ دقیقه به یک استدلال پاسخ دهید. برای تکلیف دوم نسبت به تکلیف اول، نمره بالاتری اختصاص داده شده است.

در مقابل، در تکلیف اول رایتنیگ آیلتس جنرال لازم است با ۱۵۰ کلمه یک ایمیل رسمی یا غیررسمی بنویسید و در آن یک موقعیت را توضیح دهید یا اطلاعاتی را درخواست کنید. در تکلیف دوم،  لازم است در ۲۵۰ کلمه به یک بحث یا مسئله پاسخ دهید. در این تکلیف نیاز دارید موضوعی را توضیح دهید، موردی را درخواست کنید یا در یک موقعیت خاص از نظر خود دفاع کنید. بهتر است در این تکلیف از مثال‌هایی برای پشتیبانی از ایده‌ها و دیدگاه‌های خود استفاده کنید و همچنین، بسته به محتوا از سبک نوشتاری شخصی یا رسمی استفاده کنید.

نمره‌دهی آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال

بدون شک، مهم‌ترین تفاوت آیلتس آکادمیک و جنرال، نحوه نمره‌دهی در این دو آزمون زبان آیلتس است. بخش‌های Listening ،Speaking و Writing هر دو آزمون به‌صورت یکسان نمره‌دهی می‌شوند. با این حال، بخش Reading این دو آزمون که ۲۵ درصد از نمره کل را شامل می‌شود در هر یک از آزمون‌ها به‌صورت متفاوت نمره‌دهی می‌شود.

فرض کنید در ریدینگ آزمون آیلتس، از ۴۰ سوال ۳۰ مورد را درست پاسخ داده‌اید. اگر آزمون IELTS جنرال باشد، نمره Reading شما ۵ اما اگر آزمون IELTS آکادمیک باشد، نمره Reading شما ۶ می‌شود. بنابراین، نمره کل نیز در این دو آزمون کاملا متفاوت می‌شود.

تفاوت آیلتس جنرال و آکادمیک - فرق آیلتس جنرال و آکادمیک - فرق آیلتس جنرال با آکادمیک
تفاوت آیلتس آکادمیک و جنرال

آیلتس آکادمیک یا جنرال؟ کدامیک آسان‌تر است؟

به‌طور کلی، همانطور که در مورد تفاوت آیلتس جنرال و آکادمیک مطالعه کردید، آیلتس جنرال پیچیدگی کمتری نسبت به IELTS Academic دارد. خلاصه کردن یک نمودار یا جدول، پیچیده‌تر از نوشتن یک نامه مختصر است. علت اصلی این موضوع این است که آزمون آیلتس Academic به مهارت‌های ادراکی تخصصی و توانایی خلاصه کردن دقیق، واضح و مختصر ایده‌های پیچیده نیاز دارد. آزمون IELTS General Training اساسا بر توانایی صحبت به زبان انگلیسی و درک آن مبتنی است.

با این حال، این موضوع که کدام یک از این دو آزمون آسان‌تر است، بستگی به داوطلب دارد. در حالی که آزمون آیلتس جنرال به‌صورت کلی آسان‌تر در نظر گرفته می‌شود، برخی آزمون آیلتس آکادمیک را آسان‌تر می‌دانند و آن را ترجیح می‌دهند. بنابراین، در هنگام ثبت نام آزمون آیلتس (IELTS) مهم است تصمیمتان را در مورد نسخه مناسب‌تر آزمون برای خود گرفته باشید. هزینه آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک یکسان است.

در نهایت، تفاوت اصلی میان آزمون آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال این است که آزمون آیلتس در بخش‌های Reading و Writing جنرال عمدتا موضوعات روزمره را پوشش می‌دهد. این در حالی است که آزمون IELTS Academic موضوعات عمیق‌تر و دانشگاهی را دربرمی‌گیرد. با توجه به تفاوت آیلتس آکادمیک با جنرال، بسته به اینکه می‌خواهید چگونه مهاجرت کنید مهم است نسخه مناسب را از این آزمون انتخاب کنید و سپس برای ثبت نام آزمون آیلتس اقدام کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

سوالات متداول

به‌طور کلی، آزمون جنرال معمولا آسان‌تر از آزمون آیلتس آکادمیک در نظر گرفته می‌شود، زیرا موضوعات بخش‌های این آزمون، پیچیدگی کمتری دارند.

آزمون آیلتس آکادمیک (IELTS Academic) اغلب برای دریافت پذیرش تحصیلی در مقاطع کارشناسی، ارشد یا دکترا استفاده می‌شود، در حالی که آزمون آیلتس جنرال (IELTS General) عمدتا برای پذیرش شغلی یا مهاجرت به کشورهای دیگر کاربرد دارد. علاوه بر این، این دو آزمون از نظر فرمت بخش‌های Reading و Writing و همچنین، نمره‌دهی با یکدیگر متفاوت هستند.

محدودیتی از نظر تعداد دفعات شرکت در آزمون آیلتس وجود ندارد. بنابراین، هر چند بار که بخواهید می‌توانید برای این امتحان ثبت نام کنید.

منابع آزمون آیلتس بسیار متنوع هستند که از میان آن‌ها می‌توان به کتاب The Official Cambridge Guide to IELTS، کتاب Complete IELTS Student’s Book، کتاب Cambridge IELTS 16 و کتاب Official IELTS Practice Materials اشاره کرد.

علاوه بر اینکه لازم است هر روز برای این آزمون مطالعه داشته باشید مهم است از بهترین منابع آیلتس که شامل کتاب The Official Cambridge Guide to IELTS، کتاب Complete IELTS Student’s Book و کتاب Official IELTS Practice Materials می‌شوند استفاده کنید.

نظر شما چیست؟