homeخانهleftآزمون‌های زبان انگلیسیleftاعتبار مدرک آزمون دولینگو چقدر است؟

اعتبار مدرک آزمون دولینگو چقدر است؟

pen پگاه قبادی
calendar ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
eye 2190 بازدید

آزمون زبان دولینگو (Duolingo Test) یک آزمون آنلاین است که مهارت‌های عمومی زبان انگلیسی شما را می‌سنجد. این آزمون اواخر سال ۲۰۱۶ توسط پلتفرم دولینگو طراحی و اجرا شد و در سال ۲۰۲۰ به دلیل شیوع کرونا و عدم امکان برگزاری آزمون‌های زبان در محیط‌های عمومی، مورد استقبال بیشتری قرار گرفت و محبوب‌تر شد. امروزه این آزمون یکی از آزمون‌های پرطرفدار بین دانشجویان و زبان‌آموزان است و تعداد دانشگاه هایی که مدرک دولینگو را قبول می‌ کنند به تدریج در حال افزایش است.

برای سنجش مهارت‌های زبانی خود توسط دولینگو نیاز به ثبت نام در آزمون دولینگو و کسب آمادگی در این زمینه دارید؛ اما قبل از آن شاید این سوال برایتان پیش بیاید که اعتبار مدرک آزمون دولینگو چقدر است و چرا؟ با ما همراه باشید تا پاسخ این سوال را مفصل بررسی کنیم.

می‌دانیم که یک آزمون برای آنکه دقیق، جامع و مورد قبول باشد نیاز به داشتن ویژگی‌هایی دارد که آن را به معیاری برای سنجش مهارت‌های مورد نظر تبدیل کند. این ویژگی‌ها برای سنجش اعتبار آزمون دولینگو می‌تواند ساختار آزمون، سیستم نمره‌دهی و قوانین آزمون باشد.

از آنجایی که آزمون دولینگو نسبت به آزمون‌های مشابه، جدید‌تر است، هنوز بسیاری از متقاضیان و دانشجویان از ثبت نام در آزمون دولینگو و شرکت در آن مطمئن نیستند. از این رو می‌خواهیم هر یک از ویژگی‌های ذکر شده را بررسی کنیم و ببینیم علت قابل قبول بودن آزمون دولینگو چیست و مدرک آن چقدر برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌ های سراسر جهان معتبر است.

 

ساختار آزمون دولینگو

در ابتدا بگذارید ساختار آزمون دولینگو را بررسی کنیم؛ چرا که ساختار هر آزمون از مهم‌ترین معیارهای معتبر بودن آن آزمون است.

این آزمون از ۳ بخش کلی تشکیل می‌شود که پیش از ثبت نام آزمون دولینگو نیاز است آن‌ها را بشناسید. بخش اول مربوط به معرفی و بررسی صحت مدارک شماست. در اینجا دو بخش دیگر را بررسی می‌کنیم:

بخش تطبیقی (Adaptive Test) آزمون دولینگو

اول بگوییم که منظور از تطبیقی چیست؟ در آزمون دولینگو، درجه سختی سوالات به عملکرد شما بستگی دارد. به این معنی که اگر سوالات ابتدایی را درست پاسخ دهید، سوالاتی که در ادامه از شما پرسیده می‌شود، سخت‌‌تر خواهند بود. اگر به سوالی پاسخ اشتباه دهید، سوالات بعدی تا وقتی دوباره بتوانید پاسخ درست بدهید، ساده‌تر می‌شوند. این ویژگی هم برای آزمون‌ آزمایشی دولینگو و هم آزمون واقعی صادق است. و حالا بخش تطبیقی آزمون: در این آزمون، بخشی به سوالات تطبیقی اختصاص داده شده که این بخش بر تجزیه و تحلیل ۴ مهارت‌ خواندن، نوشتن، صحبت کردن و شنیدن داوطلبان تمرکز دارد. انواع سوالات برای هر یک از مهارت‌های ذکر شده به صورت ترکیبی و تصادفی از شما پرسیده می‌شود. شرکت‌کننده موظف است قوانین و مقررات بخش تطبیقی ​​Duolingo را رعایت کند؛ در غیر این صورت، ممکن است رد صلاحیت شود. درباره این قوانین جلوتر صحبت خواهیم کرد.

بخش مصاحبه تصویری (Video Interview) و رایتینگ (Writing Sample) امتحان دولینگو

مصاحبه تصویری، بخش دوم آزمون Duolingo است. در این قسمت آزمون‌دهنده در قالب یک ویدئو، عبارات ناتمامی که از او خواسته شده کامل کند را تکمیل می‌کند. همچنین ممکن است از او خواسته شود در مورد موضوعی صحبت کند، تصویری را توصیف کند یا موضوعی را انتخاب کرده و چند دقیقه‌ای راجع به آن حرف بزند. این قسمت هم قوانینی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. داوطلب همچنین باید یکی از گزینه‌های رایتینگ را انتخاب کرده و راجع به آن بنویسد.

طبق این ساختار، تمام ۴ مهارت زبانی شامل Reading ،Writing ،Speaking و Listening مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. ویژگی‌ و دلیلی که آزمون دولینگو را منحصر به فردتر از آزمون‌های دیگر مثل تافل و آیلتس می‌کند، تطبیقی بودن آن است. آزمون تطبیقی ​​کارآمدتر و دقیق‌تر است چرا که منبع سوالات محدود نیست و براساس عملکرد آزمون‌دهنده انتخاب می‌شود.

دلیل دیگر، کمتر شدن احتمال تقلب در آزمون است. به عنوان دلیل سوم می‌توان گفت که داوطلبان آزمون‌های سنتی با تکرار و تمرین بیشتر نمونه سوالات، شانس کسب نمره‌ بالاتری در امتحان خواهند داشت در حالی که سوالات دولینگو مشخص و از پیش تعیین شده نیست و کاملا به دانش زبانی داوطلب بستگی دارد.

امتحان و آزمون زبان آنلاین دولینگو

اعتبار مدرک آزمون زبان دولینگو برای گرفتن پذیرش از دانشگاه چقدر است؟

 

نحوه محاسبه نمره دولینگو

پس از مشاهده نتیجه آزمون، شما با یک نمره کلی و چندین نمره جزئی‌تر برای هر مهارت مواجه می‌شوید. نمره کلی آزمون انگلیسی Duolingo در مقیاس ۱۰ تا ۱۶۰ گزارش می‌شود و این همان نمره‌‌ نهایی شماست.

نمرات جزئی‌تر را جلوی هر ۴ مهارت مشاهده خواهید کرد که به طور جزئی و اختصاصی، توانایی شما در آن مهارت را نشان می‌دهد. در این آزمون، افزایش امتیاز به صورت ۵ نمره‌ای است و این ویژگی، توصیفی کلی از دامنه درک فرد از زبان را ارائه می‌دهد.

نحوه ارزیابی و نمره‌دهی هر آزمون هم از جمله معیارهای دیگر معتبر و مورد قبول بودن آن آزمون است. ارزیابی این آزمون بر اساس الگوی تطبیقی ​​است. آزمون‌های تطبیقی ​​دقیق‌تر و منصفانه‌تر ارزیابی می‌شوند، زیرا این تست‌ها بر اساس مهارت‌ها و سواد زبانی هر داوطلب تخصیص داده شده‌اند و نتیجه دقیق‌تر و بهتری از بررسی مهارت‌های زبانی زبان‌آموز ارائه می‌دهند.

علاوه بر این، مبتنی بر کامپیوتر بودن دولینگو نیز به ارزیابی جامع‌تر و بهتر مهارت‌های زبان انگلیسی در مدت زمان کوتاه‌تر کمک می‌کند. نتایج این آزمون را افراد متخصص با کمک تکنولوژی هوش مصنوعی بررسی می‌کنند.

 

قوانین و مقررات آزمون دولینگو

مورد دیگری که تعیین‌کننده اعتبار آزمون دولینگو است، قوانینی است که شرکت کنندگان ملزم به رعایت آن‌ها هستند. همانطور که گفتیم دولینگو یک آزمون آنلاین است که از خانه هم می‌توانید در آن شرکت کنید. این ویژگی ممکن است جدی بودن آزمون را در ذهن داوطلبان کمرنگ کند؛ اما باید بگوییم که آزمون تحت شرایط و قوانینی قابل قبول است و در صورت رعایت نشدن این مقررات، داوطلب رد صلاحیت می‌شود.

قوانین آزمون دولینگو به این صورت است:

 • اتاقی که آزمون را در آن برگزار می‌کنید باید آرام و دارای نور کافی باشد.
 • تصویر صورت شما در ویدیو باید در وسط کادر و واضح باشد.
 • گوشی موبایل، کتاب، دفترچه یا هر چیزی از این دست در اطرافتان نباشد.
 • روی گوش‌ها نباید با هدفون یا مو پوشیده شده باشد.
 • کسی جز شما در اتاق نباشد، در طول آزمون نباید با کسی صحبت کنید.
 • صفحه‌ آزمون روی مرورگرتان را به هیچ عنوان نبندید و صفحه‌ جدیدی هم باز نکنید.
 • یادداشت کردن نکات و نت برداری مجاز نیست.
 • تماس چشمی را تا انتهای آزمون با دوربین حفظ کنید.
 • از بیش از یک مانیتور استفاده نکنید. از هر نرم‌افزاری که به شما امکان اشتراک‌گذاری صفحه یا دسترسی از راه دور به شخص دیگری می‌دهد نیز استفاده نکنید.
 • برای بخش اسپیکینگ آزمون حداقل باید ۳۰ ثانیه صحبت کنید.
 • از اسم و اطلاعات شخص دیگری برای شرکت در آزمون استفاده نکنید.
 • در طول ۳۰ روز تنها ۳ بار می‌توانید در آزمون دولینگو ثبت نام کنید.
 • تنها از یک اکانت برای شرکت در تست می‌توانید استفاده کنید.

این آزمون تعدادی پیش نیاز هم دارد که احتمال سرپیچی از قوانین را به حداقل می‌رسانند:

 • شماره پاسپورت یا گواهینامه و کارت ملی از کشوری که برای دولینگو قابل قبول است.
 • سرعت اینترنت مناسب و بدون قطعی.

در نظر داشته باشید که تنها با رعایت این نکات و قوانین، مدرک آزمون دولینگو شما دارای اعتبار خواهد بود.

پرداخت هزینه ثبت نام آزمون زبان دولینگو

اعتبار duolingo چقدر است و با مدرک دولینگو از چه دانشگاه هایی می‌توان پذیرش گرفت؟

 

مقایسه دولینگو با آیلتس و تافل و از لحاظ همبستگی و ساختار

امروزه با گذشت سال‌ها آزمون و خطا و پژوهش، شواهد بسیار بیشتری مبنی بر اعتبار، دقت و امنیت آزمون دولینگو در دسترس است. طبق تحقیقات انجام شده، همبستگی نمرات آزمون انگلیسی Duolingo با نمرات دو آزمون دیگر (تافل و آیلتس) بالا است و در واقع با همبستگی آن دو با یکدیگر (۷۳) برابر است.

این مسئله نشان می‌دهد که نمرات هر سه آزمون به یک اندازه می‌تواند معیاری برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها باشد. و اما در مورد ساختار باید بگوییم همانطور که می‌دانید آزمون‌ های تافل و آیلتس از ۴ بخش Reading ،Writing ،Speaking و Listening تشکیل می‌شوند. این در حالی است که دولینگو تنها ۲ بخش دارد که هر ۴ مهارت را با همان ۲ بخش ارزیابی می‌کند.

تفاوت دیگر در مشخص بودن تعداد سوالات و به ترتیب بودن سوالات هر بخش در تافل و آیلتس است. در آزمون دولینگو سوالات ترتیبی ندارند و به صورت رندوم از شما پرسیده می‌شوند.

 

میزان اعتبار مدرک آزمون دولینگو برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌ چقدر است؟

آزمون زبان و گرفتن مدرکی با نمره قابل قبول همیشه یکی از دغدغه‌های دانشجویان برای مهاجرت و گرفتن پذیرش از دانشگاه مقصدشان بوده است. آزمون Duolingo به عنوان یک آزمون جدید که مهارت‌های زبانی شما را سریع، با کیفیت و دقت بالا ارزیابی می‌کند، می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها باشد.

خبر خوب این است که امروزه این آزمون توسط بیش از ۴۰۰۰ موسسه و دانشگاه در سراسر جهان پذیرفته می‌شود. این میزان مقبولیت به هزاران دانشجو در سراسر جهان کمک کرده است که وقتی به دلیل هزینه بالای آزمون‌ها و محدود بودن مکان‌ و تاریخ‌های برگزاری، امکان شرکت در آزمون‌های زبان را ندارند، بتوانند بدون معطلی در آزمون دولینگو ثبت نام کرده و در آن شرکت کنند.

نام برخی از دانشگاه‌ هایی که مدرک دولینگو را قبول دارند در لیست زیر مشاهده می‌کنید:

 1. موسسه فناوری ماساچوست (MIT)
 2. دانشگاه هاروارد
 3. موسسه فناوری کالیفرنیا
 4. دانشگاه شیکاگو
 5. دانشگاه پنسیلوانیا
 6. دانشگاه ییل
 7. دانشگاه کلمبیا
 8. دانشگاه کرنل
 9. دانشگاه میشیگان
 10. دانشگاه جان هاپکینز

همانطور که می‌بینید دانشگاه‌های بسیار معتبری، مدرک آزمون دولینگو را از دانشجویان می‌پذیرند؛ این موضوع میزان مقبولیت بالای آزمون دولینگو را نشان می‌دهد. برای مشاهده نام تمامی موسسات و دانشگاه‌ هایی که مدرک دولینگو را می پذیرند می‌توانید به لینک داده شده مراجعه کنید.

 

مدت زمان اعتبار مدرک دولینگو چقدر است؟

اعتبار مدرک آزمون Duolingo به اندازه‌ای طولانی است که اکثر دانشجویان بتوانند برای کارهای پذیرش دانشگاه از قبل برنامه‌ریزی کنند. مدرک آزمون دولینگو ۲ سال اعتبار دارد. نکته‌ای که باید قبل از ثبت نام در آزمون دولینگو و شرکت در آن در نظر داشته باشید، این است که به وبسایت موسسه یا دانشگاه مورد‌نظرتان مراجعه کنید و مطمئن شوید که مدرک این آزمون را دانشگاه قبول می‌کند.

 

مزایای ثبت نام در آزمون Duolingo نسبت به تافل و آیلتس

 • هزینه آزمون دولینگو ۴۹ دلار است. این هزینه بسیار کمتر از هزینه آزمون‌ های تافل و آیلتس است.
 •  آزمون دولینگو از ابتدا تا انتها، حدودا یک ساعت طول می‌کشد. این در حالیست که مدت زمان برگزاری آزمون‌ های آیلتس و تافل حدودا ۳ ساعت است.
 • مدت زمان جواب‌دهی نتایج آزمون دولینگو کوتاه است و تنها ۲ روز طول می‌کشد.
 • می‌توانید برای دولینگو بیش از یک بار در ماه به صورت رایگان امتحان دهید. هیچ محدودیتی برای شرکت در این آزمون وجود ندارد. با این حال اگر برای آزمون دولینگو ثبت نام و در آن شرکت کرده‌اید، برای ثبت نام در آزمون بعدی باید کمی صبر کنید.
 • تفاوت دیگر این آزمون این است که بدون پرداخت هیچ هزینه‌‌ای می‌توانید نمره خود را به صورت رسمی و از طریق وبسایت دولینگو به هر تعداد دانشگاه یا موسسه در سراسر جهان ارسال کنید. این در حالی است که آزمو‌ن‌‌های آیلتس و تافل امکان ارسال نتایج را به ۴ یا ۵ دانشگاه می‌دهند و در صورت درخواست بیشتر از این تعداد، شما باید ۲۰ دلار بیشتر برای هر گزارش نمره پرداخت کنید.
 • آزمون دولینگو را می‌توانید به صورت آنلاین در هر زمان و مکانی با مراجعه به سایت دولینگو انجام دهید. برای این کار کافیست پس از مراجعه به وبسایت، برای شرکت در آزمون ثبت نام کرده و پس از پرداخت هزینه ثبت نام آزمون دولینگو در آن شرکت کنید.

 

بر اساس دلایلی که ذکر شد حالا با خیال راحت می‌توانید آزمون دولینگو را به عنوان یک انتخاب ایمن و مناسب برای پذیرش در نظر بگیرید. چنانچه در مورد مهاجرت تحصیلی مطمئن هستید کافیست وبسایت دانشگاه مقصد را بررسی کنید؛ اگر دولینگو جزء تست‌های قابل قبول دانشگاه بود، در آن ثبت نام کنید.

نکته‌ای که نباید از آن غافل شوید این است که بعضی دانشگاه‌ها نمره آزمون Duolingo را به تنهایی می‌پذیرند، در حالی که برخی دانشگاه‌های دیگر ممکن است به مدرک دولینگو اکتفا نکنند و از شما بخواهند مدرک زبان دیگری نیز به آن‌‌ها ارائه دهید. بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه، حتما پیش‌نیازهای پذیرش آن دانشگاه را بررسی کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

سوالات متداول

نمره آزمون دولینگو (Duolingo) تا ۴۸ ساعت پس از تاریخ شرکت در آزمون دولینگو آماده می‌شود.

مدرک آزمون Duolingo به مدت دو سال معتبر است.

هزینه ثبت نام در آزمون دولینگو ۴۹ دلار است.

نظر شما چیست؟