حداقل نمره تافل یا آیلتس برای پذیرش دانشگاه های آمریکا و کانادا چقدر است؟

pen نیلوفر میثاقی
calendar ۱۴۰۰/۱۲/۰۸
eye 4697 بازدید

برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های آمریکا و کانادا به چه نمره ای از تافل یا آیلتس نیاز است؟ از کجا بدانم نمره من مناسب نیست و باید آن را بهبود دهم؟ آیا فقط نمره کل آزمون مهم است یا نمره هر بخش هم در اپلای تاثیر گذار است؟

نمره آزمون زبان انگلیسی از مهم‌ترین پیش نیازهای درخواست پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌ های خارجی است. در رابطه با اهمیت این موضوع می‌توان گفت که کسب نکردن حداقل‌ نمره در آزمون‌هایی چون تافل یا آیلتس، به طور خودکار منجر به رد درخواست اپلای شما خواهد شد؛ بنابراین پیش از ثبت نام آزمون تافل یا آیلتس و نیز اپلای برای یک دانشگاه لازم است با مراجعه به وبسایت آن دانشگاه، از حداقل‌ نمره مورد نیاز برای هر یک از این آزمون‌ها مطلع شوید

ثبت نام امتحان و آزمون iBT تافل

 

نمره دهی تافل iBT و آیلتس

همانطور که می‌دانید نمره آزمون تافلiBT از ۱۲۰ و نمره آیلتس از ۹ حساب می‌شود. هر کدام از این دو آزمون‌ از ۴ بخش Listening ،Reading ،Speaking و Writing تشکیل می‌شود و نمره کلی آزمون، میانگین نمرات این ۴ بخش است.

به هر بخش از آزمون تافل ۳۰ نمره تعلق می‌گیرد و آزمون‌دهنده بر اساس عملکرد خود، از ۰ تا ۳۰ نمره‌ای را کسب می‌کند. نمره‌دهی آیلتس کمی متفاوت است؛ به این صورت که به هر بخش از آزمون، ۹ نمره اختصاص داده شده است و داوطلب می‌تواند نمراتی مثل ۷ یا ۷.۵ را از هر بخش کسب کند.

حالا سوالی که برای متقاضیان اپلای مطرح می‌شود این است که با کسب چه نمره‌ ای از تافل یا آیلتس، شانس گرفتن پذیرش از دانشگاه را خواهیم داشت؟ در این مقاله ۳ سطح کلی (دسته بندی) را برای نمره‌های این دو آزمون در نظر می‌گیریم. این ۳ سطح به تفصیل در ادامه آمده است.

 

سطح‌بندی نمره تافل و آیلتس

در این قسمت نمره کلی دو آزمون را در قالب ۳ سطح پایین، متوسط و موثر دسته‌بندی کرده‌ایم. لازم به ذکر است که بهتر است جهت کسب اطلاعات دقیق‌تر در مورد حداقل نمره تافل یا آیلتس، به وبسایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید.

 

سطح نمره پایین

حداقل نمره تافل یا آیلتسی که ممکن است با آن بتوانید برای تعداد کمی از دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا یا کانادا اقدام کنید، برای آزمون تافل iBT بین ۷۵ تا ۸۰ و برای آزمون IELTS بین ۶ تا ۶.۵ است. با این نمره شانس خیلی زیادی برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌ های آمریکا و کانادا ندارید اما این موضوع به سطح دانشگاهی که می‌خواهید برای آن اپلای کنید نیز بستگی دارد.

 

سطح نمره متوسط

نمرات این سطح را می‌توان نمره کل ۸۰ تا ۹۸ برای آزمون تافل iBT دانست که تقریبا معادل نمره کل ۶.۵ تا ۷ در آزمون آیلتس است. این نمره، حداقل نمره مورد نیاز برای بسیاری از دانشگاه‌های سطح متوسط آمریکاست اما در مورد کانادا احتمالا تعداد کمتری از دانشگاه‌ها را شامل می‌شود. توجه داشته باشید که این سطح نمره، یک سطح متوسط است که گرچه می‌توان با آن اقدام به اپلای کرد اما از آنجا که شما رقیبان زیادی پیش رو دارید، چنین نمره‌ای شما را چندان از دیگران متمایز نخواهد کرد. در صورت داشتن چنین نمره‌ای می‌بایست تمرکز خود را روی مواردی همچون نمره GRE، معدل کارشناسی یا کارشناسی ارشد، مقالات یا رزومه خود بگذارید و بدین ترتیب خود را از دیگران متمایز کنید.

نمره آزمون تافل - ثبت نام آزمون تافل iBT برای پذیرش دانشگاه

 

سطح نمره موثر

نمره کل ۱۰۰ تا ۱۲۰ برای آزمون تافل iBT که تقریبا معادل نمره ۷ تا ۹ آزمون IELTS است را می‌توان نمراتی موثر در اخذ پذیرش و به عبارت دیگر، نمرات سطح بالا دانست. این نمره‌ها تقریبا برای تمامی دانشگاه‌ های آمریکا و کانادا مناسب هستند و با این نمره متقاضی می‌تواند بدون هیچ گونه نگرانی، فرآیند اپلای خود را پیش ببرد. طبیعی است که نمرات بالاتر از ۱۱۰ برای iBT و بالاتر از ۸ برای آیلتس، شانس پذیرش را برای دانشگاه‌های سطح بالا به مراتب افزایش می‌دهد.

جدول زیر نیز این سه سطح را نشان می‌دهد:

سطح نمره

نمره تافل iBT

نمره IELTS

پایین

75 تا 80

6 تا 6.5

متوسط

80 تا 98

6.5 تا 7

موثر

100 و بالاتر

7 و بالاتر

 

نکاتی که لازم است درباره نمره تافل و آیلتس بدانید

  • بدیهی است که در میان سطح‌های ذکر شده در این مقاله، سطوح کوچکتری را نیز می‌توان متصور بود و شاید این سطح بندی تا حدودی نادقیق باشد. پس بهترین کار این است که الزامات (Requirements) مرتبط با نمره تافل iBT و آیلتس را از طریق وبسایت دانشگاه به دست آورید.
  • معمولا نمره پایین‌تر از ۷۵ برای تافل و ۶ برای آیلتس توسط دانشگاه‌ها پذیرفته نمی‌شود و در صورت کسب این نمرات خوب است دوباره در این آزمون‌ها شرکت کنید.
  • فازغ از اهمیت نمره کلی آزمون، نمره هر بخش آزمون نیز حائز اهمیت است. ممکن است در بخش پیش نیازهای اپلای یک دانشگاه دیده باشید که علاوه بر نمره کلی، نمره مورد نیاز برای بخش رایتینگ یا اسپیکینگ نیز ذکر شده باشد. پیش از ثبت نام تافل یا آیلتس حتما به این پیش‌نیازها دقت کنید تا بتوانید آمادگی لازم برای شرکت در آزمون را کسب کنید.
  • تقریبا تمام دانشگاه‌ های کانادا و آمریکا گزارش نتیجه آزمون تافل و آیلتس را می‌پذیرند و شما می‌توانید در هر کدام از این دو آزمون شرکت کنید. با این حال خوب است پیش از شرکت در آزمون، نگاهی به سایت دانشگاه بیندازید و این مورد را بررسی کنید.
  • با کلیک روی مقایسه نمره تافل با آیلتس می‌توانید معادل نمرات هر یک از آزمون‌ها نسبت به دیگری را مشاهده کنید.

در این مقاله حداقل نمره تافل و آیلتس برای گرفتن پذیرش از دانشگاه و نیز سطوح نمرات این دو آزمون را مورد بررسی قرار دادیم. خوب است بدانید که فرآیند پذیرش دانشگاه‌ های آمریکا و کانادا بسیار انتخابی‌تر از سایر کشورهاست و این به معنی آن است که نه تنها نمره آزمون زبان، بلکه سایر موارد موجود در رزومه شما نیز بر احتمال گرفتن ادمیشن از دانشگاه تاثیرگذار است. همانطور که گفتیم هر دو کشور کانادا و ایالات متحده آمریکا مدرک دو آزمون بین‌المللی تافل و آیلتس را می‌پذیرند، اما از آن جهت که ممکن است برخی دانشگاه‌ها مدرک یک آزمون را بر دیگری ترجیح بدهند، حتما پیش از ثبت نام تافل و آیلتس به سایت دانشگاه مراجعه کنید و اطلاعات دقیق در رابطه با پیش‌نیاز‌های آزمون زبان را از آنجا بدست آورید.

4/5 - (3 امتیاز)
۶ دیدگاه
امید
۱۴۰۱/۱۲/۲۴

سلام،من نمره تافل ام۹۶هست،اسپیکینگ ۱۹ میخواستم ببینم با این شرایط دانشگاهی توی کانادا هست که شرایط اپلای شدن برام داشته باشه،چون فعلا شرایط دادن آزمون رو ندارم.

۱۴۰۲/۰۱/۰۲

با سلام، از سوال شما متشکریم. معمولا در قسمت پیش‌نیازهای زبان انگلیسی وبسایت هر دانشگاه، حداقل نمره‌ای که نیاز است از آزمون‌های زبان کسب کنید ذکر می‌شود. به وبسایت دانشگاه‌هایی قصد اپلای برای آن‌ها را دارید مراجعه کنید و اطلاعات دقیق را از آن‌جا کسب کنید.

مهدی
۱۴۰۱/۱۲/۰۵

سلام وقت بخیر من آزمون تافل دادم ک اسپیکینگش بخاطر قطعی اینترنت شدم ۱۸ ولی در مجموع ۱۰۲ شدم خواستم بپرسم دانشگاهی هست ک این نمرات رو قبول کنه یا باید از اول امتحان بدم؟

۱۴۰۱/۱۲/۰۶

با سلام، از سوال شما متشکریم. جهت حصول اطمینان از این موضوع به وبسایت دانشگاه‌های مورد نظر خود مراجعه کنید؛ مقطع و رشته تحصیلی را انتخاب کرده و به قسمت Requirements بروید. در این بخش از وبسایت دانشگاه‌ها معمولا نمره مورد نیاز برای آزمون‌های زبان ذکر می‌شود. همچنین می‌توانید با دانشگاه مکاتبه کنید و موقعیت خود را شرح دهید. بسته به کشور و دانشگاهی که قصد اپلای برای آن را دارید، نمره شما می‌تواند قابل قبول باشد.

امید
۱۴۰۱/۰۸/۱۰

سلام وقت بخیر. من کارشناسی ارشد حقوق هستم. خواستم بدونم با مدرک ایلتس 6 اکادمیک می تونم در رشته های حقوقی ریمستر بشم یا باید با لیسانسم برای ارشد حقوق اپلای کنم؟ (اساساً ریمستر شدن به نفعه یا ضرر؟) / پیشاپیش سپاس

۱۴۰۱/۰۹/۰۱

با سلام، از سوال شما متشکریم. به طور کلی جهت دریافت پذیرش در رشته حقوق، به نمرات بالاتری برای زبان انگلیسی نیاز است چون نسبت به رشته‌های فنی، اپلای در این رشته برای ایرانی‌ها دارای چالش‌های بیشتری است. دریافت مستر مجدد، از نظر کوتاهی دوره تحصیل و احتمالاً دریافت آسان‌تر پذیرش، نسبت به دکترا مزیت دارد اما از نظر احتمال دریافت ویزا و کم بودن فاند برای آن، دارای ریسک است. در نهایت لازم است در رابطه با سوالات و ابهامات خود، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

نظر شما چیست؟