تافل iBT چیست؟ | هر آن چیزی که درباره این آزمون باید بدانید

pen زهرا قبادی
calendar تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴۰۲/۹/۵
eye 2587 بازدید

اگر شما هم یکی از متقاضیان اپلای در مراحل ابتدایی درخواست پذیرش باشید، آزمون های معتبر استاندارد زبان انگلیسی را می‌شناسید. تافل یکی از آزمون‌های پرمتقاضی برای درخواست پذیرش از دانشگاه‌هاست که با هدف ارزیابی مهارت‌های زبانی افراد غیر انگلیسی زبان برگزار می‌شود. در طول زمان موسسه ETS نسخه‌های متنوعی آزمون تافل را ارائه داده تا متقاضیان با توجه به نیازشان در آن‌ها شرکت کنند. هر کدام از نسخه‌های مختلف آزمون تافل با هدف خاصی طراحی شده‌اند تا خواسته و نیاز مشخصی را پاسخ بدهند. در این مطلب ابتدا نسخه‌های مختلف آزمون تافل را معرفی می‌کنیم و در ادامه درباره پرمتقاضی‌ترین آزمون تافل یعنی تافل iBT بیشتر صحبت می‌کنیم. چنانچه قصد دارید در آزمون تافل اینترنتی ثبت نام کنید، می‌توانید برای ثبت نام آزمون تافل (TOEFL iBT) از تهران پیمنت استفاده کنید.

 تافل iBT چیست؟

آزمون تافل چیست و انواع آزمون تافل کدام است؟

تافل با نام اختصاری TOEFL، از عبارت Test of English as a Foreign Language گرفته شده و به مفهوم آزمون انگلیسی به‌عنوان یک زبان خارجی است. آزمون تافل تسلط متقاضیان را در چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی، یعنی خواندن، شنیدن، نوشتن و صحبت کردن می‌سنجد.

آزمون تافل را از سال ۱۹۶۳ موسسه ETS برگزار کرده و اکثر دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی در دنیا نیز از تافل به‌عنوان معیاری دقیق برای سنجش سطح دانش زبان انگلیسی دانشجویان استفاده می‌کنند. علاوه‌بر این، در ایران از آزمون تافل برای سنجش دانش زبانی افرادی که قصد دارند در دوره دکتری در ایران تحصیل کنند، استفاده می‌شود.

تا سال ۱۹۹۸ آزمون تافل فقط به صورت کاغذی (PBT) برگزار می‌شد. روش برگزاری آزمون تافل کاغذی (Paper Based TOEFL) کاملا شبیه به کنکور بود. از سال ۱۹۹۸ موسسه ETS تافل کامپیوتری را ارائه کرد که با نام CBT شناخته می‌شد. البته عمر این مدل از آزمون تافل، کوتاه بود و از سال ۲۰۰۶ آزمون CBT به آزمون تافل اینترنتی iBT تبدیل شد. امروزه محبوب‌ترین نوع آزمون تافل، آزمون تافل اینترنتی یعنی internet Based TOEFL است.

آزمون تافل iBT در ایران تقریبا هر هفته توسط مرکز ETS و کاملا تحت نظارت این موسسه در مراکز برگزارکننده آزمون معتبر تافل برگزار می‌شود. با مراجعه به مطلب مراکز برگزار کننده تافل در ایران می‌توانید با مراکز معتبری که آزمون تافل را برگزار می‌کنند، آشنا شوید. تافل iBT در طول ماه، چندین بار برگزار می‌شود که می‌توانید به صفحه Test Locations and Dates مراجعه کنید تا تاریخ‌ها و مراکز برگزاری این آزمون را مشاهده کنید.

آزمون تافل اینترنتی

 

ساختار آزمون تافل iBT

تافل iBT از چهار بخش اصلی Reading ،Listening ،Speaking و Writing تشکیل شده است که هر کدام از بخش‌ها ۳۰ نمره دارند. بنابراین نمره تافل iBT از ۱۲۰ نمره محاسبه می‌شود.

بخش Reading تافل iBT

تافل iBT با Reading شروع می‌شود و برای پاسخ‌دهی به این بخش ۳۵ دقیقه زمان خواهید داشت. بخش ریدینگ ۲ متن دارد و در مجموع ۲۰ سوال مطرح می‌شود. برای کسب نتیجه مطلوبتان در بخش Reading، پیشنهاد می‌کنیم مطلب تکنیک های reading آزمون تافل را هم مطالعه کنید.

بخش Listening تافل iBT

بخش دوم در تافل iBT، لیسنینگ است. در Listening توانایی متقاضی در درک مکالمات به زبان انگلیسی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. بخش Listening معمولا چند بخش دارد که شامل مکالمه (Conversation) و سخنرانی (Lecture) می‌شود. هر مکالمه معمولا ۳ دقیقه و هر سخنرانی معمولا ۳ تا ۵ دقیقه زمان برای پاسخگویی لازم دارد. به طور کل مدت زمان پاسخ‌دهی به ۲۸ سوال Listening نهایت ۳۶ دقیقه خواهد بود.

تمرکز در پاسخگویی به بخش Listening اهمیت زیادی دارد زیرا مکالمات فقط یک بار پخش می‌شوند و همان یک‌بار شما باید نکات لازم را از آن استخراج کنید و به سوالات پاسخ بدهید. بنابراین یادداشت‌برداری در این بخش اهمیت زیادی پیدا می‌کند و پیشنهاد می‌کنیم مهارت نت برداری را مطالعه کنید تا برای پاسخگویی به سوالات لیسنینگ تافل موفق‌تر باشید.

در کل برای کسب نمره دل‌خواه در بخش لیسنینگ تافل iBT پیشنهاد می‌کنیم تکنیک های Listening آزمون تافل را هم مطالعه کنید.

بخش Speaking تافل iBT

بخش سوم سوالات در تافل iBT، اسپیکینگ است. در بخش Speaking معمولا ۴ سوال مطرح می‌شود که می‌تواند موضوعاتی کاملا متنوع داشته باشد. پاسخگویی به بخش سوالات بخش اسپیکینگ حدود ۱۶ دقیقه است. معمولا پیش از اینکه به هر سوال پاسخ دهید تا ۳۰ ثانیه می‌توانید فکر کنید و پاسخ سوال را تا نهایت ۶۰ ثانیه بیان کنید. برای پاسخ به سوال‌های Speaking باید در میکروفون صحبت کنید؛ بنابراین صدای شما ضبط می‌شود.

بخش Writing تافل iBT

چهارمین بخش از سوالات آزمون تافل iBT، رایتینگ است که خود شامل دو بخش اصلی است. در رایتینگ تمرکز روی توانایی نوشتن شماست. البته اگر دقیق‌تر بخواهیم Writing را بررسی کنیم، پاسخگویی به سوالات رایتینگ نیازمند توانایی متقاضی در مهارت‌های ریدینگ و لیسنینگ است. تسک اول رایتینگ Integrated Writing Task نامیده می‌شود که باید ابتدا به یک فایل صوتی گوش بدهید و متن مشخصی را بخوانید تا به سوال پاسخ بدهید. در پاسخگویی به سوال اول حتما باید از متن و فایل صوتی کمک بگیرید. برای پاسخ به این سوال ۲۰ دقیقه زمان دارید تا متنی بین ۱۵۰ تا ۲۲۵ کلمه بنویسید. فراموش نکنید در این بخش نباید نظر شخصی خودتان را بیان کنید و تنها باید از اطلاعات داده شده در تسک استفاده کنید.

تسک دوم رایتینگ با نام بحث دانشگاهی (Academic Discussion) شناخته می‌شود. در مجموع پاسخگویی به بخش رایتینگ ۲۹ دقیقه است.

موضوعاتی که در تسک‌های بخش رایتینگ مطرح می‌شود چندان تخصصی نیست تا همه افراد با هر سطح و مدرک تحصیلی بتوانند به این بخش پاسخ بدهند. برای آشنایی بیشتر با سوالات بخش رایتینگ می‌توانید به بخش سوالات رایتینگ از وبسایت ETS مراجعه کنید.

به منظور آشنایی هرچه بیشتر با زمان‌بندی آزمون تافل iBT پیشنهاد می‌کنیم جدول زیر را هم مطالعه کنید.

نام مهارت

تعداد سوالات / تسک

مدت زمان پاسخگویی

حداقل و حداکثر نمره

مهارت در خواندن (Reading)

۲۰ سوال

۳۵ دقیقه

۰ تا ۳۰

مهارت شنیداری (Listening)

۲۸ سوال

۳۶ دقیقه

۰ تا ۳۰

مهارت گفتاری (Speaking)

۴ تسک

 16 دقیقه

۰ تا ۳۰

مهارت نوشتاری (Writing)

۲ تسک

 29 دقیقه

۰ تا ۳۰

مجموع (Total)

۵۴ سوال و تسک

کمتر از ۲ ساعت

۰ تا ۱۲۰ نمره

چنانچه درباره سوالات آزمون تافل iBT سوالی ذهنتان را درگیر کرده است، مطلب نمونه سوالات تافل iBT  را مطالعه کنید تا با نحوه طرح سوال در آزمون تافل بیشتر آشنا شوید.

نحوه برگزاری آزمون تافل iBT در ایران

از آن‌جایی که آزمون تافل iBT مبتنی بر کامپیوتر است، مراکز برگزاری این آزمون، برای هر شخص یک کامپیوتر در نظر گرفته و حدود ۱۵ دستگاه رایانه با فاصله حداقل یک متر و ۲۰ سانتیمتری، قرار داده شده است. توجه کنید که اگر تاخیر داشته باشید، نمی‌توانید در آزمون شرکت کنید. هزاران مراکز برگزاری آزمون تافل iBT در سراسر جهان وجود دارند که ۳۰ تا ۵۰ بار در سال این آزمون در آن‌ها برگزار می‌شود که ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. شهرهایی مانند تهران، اصفهان، تبریز، ارومیه، زنجان، شیراز و آمل این آزمون را برگزار می‌کنند. البته برای مشاهده تمامی مراکز برگزاری این آزمون در ایران، می‌توانید مقاله آزمون تافل در ایران کجا برگزار می‌شود؟ را مطالعه کنید.

تفاوت آزمون تافل iBT با دیگر تافل ها

آزمون تافل در قالب چندین نسخه توسط موسسه ETS برگزار می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها تافل iBT، تافل PBT و تافل iBT هوم ادیشن هستند. هر سه این آزمون‌ها تا ۲ سال اعتبار دارند و توسط بسیاری از موسسات و دانشگاه‌ها مورد قبول واقع می‌شوند. تنها تفاوت این سه آزمون باهم در نحوه برگزاری، زمان آزمون، مدت زمان جوابدهی و هزینه ثبت‌نام است.

تافل iBT مبتنی بر کامپیوتر بوده و در مراکز آزمون برگزار می‌شود؛ ۲ ساعت زمان برده و مدت زمان جواب‌دهی آن پس از ۴ تا ۸ روز کاری است. همچنین این آزمون ۲۶۵ دلار است. تافل هوم ادیشن نیز مانند تافل iBT است با این تفاوت که این آزمون را می‌توانید در خانه خود شرکت کنید. تافل کاغذی یا همان تافل PBT به‌صورت کتبی در مرکز آزمون برگزار شده و ۱ تا ۱۳ روز کاری اعلام نتایج آن زمان می‌برد. هزینه این آزمون برای هر کشور متفاوت است و متاسفانه در ایران برگزار نمی‌شود. برای مشاهده دیگر تفاوت‌های این آزمون‌ها، مقاله تفاوت آزمون تافل iBT با تافل کاغذی و تافل Home Edition را مطالعه کنید.

ثبت نام در آزمون تافل iBT  

برای ثبت‌نام در این آزمون مراحل زیر را گام‌به‌گام انجام دهید.

۱- وارد وبسایت رسمی ETS (مرکز برگزاری آزمون تافل) شده و ثبت‌نام کنید.

۲- پس از ثبت‌نام، وارد حساب کاربری خود شوید و روی گزینه Register for a test کلیک کنید.

۳- آزمون تافل iBT را در میان دیگر انواع تافل‌ها انتخاب کنید.

۴- در این مرحله تاریخ و محل آزمون تافل خود را مشخص کنید.

۵- مرکز و ساعت برگزاری این آزمون در شهر انتخابی خود را مشخص کنید.

۶- اطلاعات هویتی خود را تکمیل و دانشگاهی که قصد فرستادن نمره آزمونتان را دارید، مشخص کنید.

۷- در این مرحله باید هزینه آزمون تافل خود را بپردازید که می‌توانید به صفحه ثبت نام آزمون تافل (TOEFL iBT) وارد شده و پرداخت هزینه آزمون خود را به ما بسپارید.

برای مشاهده ثبت‌نام آزمون تافل iBT به‌صورت تصویری و جامع به مقاله راهنمای تصویری ثبت نام آزمون تافل iBT مراجعه کنید.

منابع آزمون تافل iBT

برای آن که منابع آزمون تافل iBT را تهیه کنید، ابتدا باید سطح زبان خود را بدانید؛ زیرا منابع بسیاری برای سطح های متفاوت افراد برای این آزمون وجود دارد. آمادگی برای آزمون تافل iBT بر اساس سطح دانش زبانی به‌صورت زیر است:

 • سطح Beginner: در این سطح دانش پایه‌ای از زبان انگلیسی را دارید و باید یک‌سال مطالعه مستمر داشته باشید.
 • سطح Intermediate: سطح متوسط زبان انگلیسی را Intermediate می‌گویند که برای آمادگی لازم برای آزمون باید حداقل ۶ ماه زمان بگذارید.
 • سطح Upper Intermediate: در این سطح شما از متوسط بالاتر هستید و با مطالعه مستمر ۳ ماهه می‌توانید نتیجه قابل قبولی در آزمون تافل iBT کسب کنید. 

پس از آن‌ که سطح خود را شناخته و تعیین زبان شدید می‌توانید از انواع کتاب‌ها، پادکست‌ها و اپلیکیشن‌ها استفاده کنید یا در کلاس‌های زبان شرکت کنید و نمره مطلوب را کسب کنید. منابعی که در ادامه معرفی می‌کنیم نیز می‌توانند به شما کمک کنند.

 • The Official Guide to the TOEFL iBT Test
 • TOEFL iBT Test Preparation
 • TOEFL iBT Free Practice Test
 • TOEFL iBT Practice Online
 • Official TOEFL iBT Tests with Audio
 • TOEFL Go! Official App

نحوه نمره‌دهی آزمون تافل iBT چگونه است؟

آزمون تافل iBT از ۱۲۰ نمره است که به هر یک از بخش‌های آن (Reading، Listening، Speaking و (Writing) 30 نمره اختصاص داده شده است. نمرات غیر رسمی Reading و Listening خود را می‌توانید پس از اتمام آزمون مشاهده کنید، اما نمرات رسمی شما تقریبا ۴ تا ۸ روز کاری پس از شرکت در آزمون به‌صورت ایمیل برای شما فرستاده می‌شود. اگر از نمره خود راضی نیستید، می‌توانید هرچندبار که می‌خواهید در این آزمون شرکت کنید.

گزارش نمره شما همچنین به طور خودکار شامل نمرات MyBest است که ترکیبی از بالاترین امتیازات برای هر بخش، از همه آزمون‌های معتبر شما در دو سال گذشته است. نمونه کارنامه تافل iBT را می‌توانید در مقاله کارنامه تافل iBT و هوم ادیشن مشاهده کنید.

شرکت مجدد در آزمون تافل iBT

ممکن است پس از دریافت نمرات خود به‌صورت ایمیل از آن‌ها راضی نبوده یا مورد قبول دانشگاه موردنظرتان قرار نگرفته باشد؛ در این‌صورت باید دوباره در این آزمون شرکت کنید. شرکت در آزمون تافل iBT نامحدود است و نمره آن به طور خودکار ترکیبی از بالاترین امتیازات برای هر بخش در دو سال گذشته به‌صورت ایمیل برای شما ارسال می‌شود. بهتر است قبل از ثبت‌نام مجدد در آزمون تافل iBT این ۲ نکته را بدانید.

محدودیت زمانی: برای شرکت مجدد در آزمون تافل باید حداقل ۱۲ روز از آزمون قبلی گذشته باشد.

پرداخت مجدد هزینه آزمون: برای شرکت دوباره در این آزمون باید دوباره هزینه‌ای را بپردازید.

نکاتی که در آزمون تافل iBT باید رعایت کرد

 • یک هفته قبل از تاریخ برگزاری آزمون تافل، مهلت ثبت‌نام به پایان می‌رسد؛ بنابراین، حداقل یک ماه قبل از تاریخ آزمون، ثبت‌نام کنید.
 • موسسه ETS برای افرادی که مشکلات سلامتی یا معمولیت دارند خدماتی را ارائه می‌دهد که بهتر است اطلاعات دقیق آن را از وب‌سایت رسمی آن مطالعه کنید.
 • به‌دلیل آن که این آزمون مبتنی بر کامپیوتر است، شما موظف هستید به تمام بخش‌های این آزمون به‌صورت تایپی پاسخ بدهید؛ بنابراین، سعی کنید در تایپ کردن مهارت کسب کنید.
 • نمره منفی در آزمون تافل iBT وجود ندارد، سعی کنید به تمامی سوالات جواب دهید.
 • سعی کنید در تمام طول آزمون نکات گرامری را رعایت کنید.
 • اسناد هویتی خود مانند کارت ملی و گذرنامه را با خود همراه داشته باشید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره نکاتی که باید در آزمون تافل رعایت کنید، به مقاله در روز آزمون تافل iBT چه می‌گذرد؟ مراجعه کنید.

مزیت‌های آزمون تافل iBT

این آزمون نیز مانند تمامی آزمون‌های زبان انگلیسی دارای مزایا و معایبی است که در ادامه درباره آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

 • مدرک تافل iBT بسیار معتبر است و توسط ۱۱ هزار دانشگاه در ۲۰۰ کشور مورد قبول واقع می‌شود. 
 • به‌راحتی و بدون دردسر می‌توانید در آزمون تافل ثبت‌نام کنید.
 • این آزمون در زمان‌های متعددی در سال برگزار می‌شود که می‌توانید هر زمان که آمادگی کامل را داشتید در آن شرکت کنید.
 • به‌دلیل آن که این آزمون میان افراد بسیار محبوب و مشهور است، منابع رایگان زیادی برای آن وجود دارد که می‌توانید با مطالعه این تمرین ها، کتاب ها، ویدیوها و دوره‌های آموزشی در آزمون شرکت کنید.
 • آزمون‌دهندگان تنها با پاسخ درست و غلط ارزیابی نمی‌شوند، بلکه نوع پاسخ به سوالات نیز اهمیت دارد. به عنوان مثال، اسپیکینگ آزمون‌دهندگان توسط ۳ تا ۴ استاد ارزیابی شده و سوالات چندگزینه‌ای برای کسب امتیاز بهتر طراحی می‌شود.

معایب آزمون تافل iBT

 • آزمون تافل iBT طرفداران زیادی دارد و ممکن است در تاریخ دل‌خواه شما تکمیل ظرفیت شود.
 • برای کسب نمره عالی در این آزمون باید هر ۴ مهارت زبان انگلیسی شما قوی باشد و داشتن امتیاز بالا در یک بخش کافی نیست.
 • به‌دلیل آن که این آزمون مبتنی بر کامپیوتر است، باید تمامی جواب‌های خود را تایپ کنید. بهتر است سرعت عمل خود را در تایپ کردن بالا ببرید.

چه نمره‌ای از آزمون تافل iBT برای اپلای مناسب است؟

تعیین نمره آزمون تافل iBT کاملا به موسسه یا دانشگاهی که برای آن اپلای می‌کنید بستگی دارد. به این منظور باید به بخش الزامات (Requirements) سایت دانشگاه مراجعه کنید و حداقل نمره لازم برای آزمون تافل را مطالعه کنید. به‌طور معمول کسب نمره ۷۹ تا ۱۰۵ برای آزمون تافل نمره مناسبی به نظر می‌رسد. البته توجه کنید که باید در بخش اسپیکینگ تافل حداقل نمره ۲۰ از ۲۵ را کسب کرده باشید. با مطالعه مطلب حداقل نمره تافل یا آیلتس هم می‌توانید دراین‌باره اطلاعات بیشتری کسب کنید.

گزارش یا ریپورت نمره آزمون تافل iBT چیست؟

هنگام ثبت نام آزمون تافل iBT حداکثر تا ۴ دانشگاه را می‌توانید تعیین کنید که به صورت رایگان موسسه ETS نمره شما را برایشان گزارش (Report) کند. دانشگاه پنجم به بعد مشمول هزینه خواهد بود. برای آشنایی بیشتر با ریپورت نمره تافل و مطالعه نکات پیرامون آن، مطالعه مطلب گزارش (Report) نمره آزمون تافل iBT پیشنهاد می‌شود.

هزینه ثبت نام آزمون تافل iBT چقدر بوده و چطور پرداخت کنیم؟

ثبت‌نام در آزمون تافل کار راحتی است و با کمک مطلب راهنمای تصویری ثبت نام در آزمون تافل iBT به‌سادگی می‌توانید ثبت‌نام در وب‌سایت ETS را فرا بگیرید. اما برای پرداخت هزینه ثبت نام تافل iBT باید به کردیت کارت دسترسی داشته باشید.

اگر مستر کارت یا ویزا کارت برای پرداخت هزینه ثبت نام آزمون تافل (TOEFL iBT) در اختیار ندارید، تهران پیمنت در کنار شماست. ما پرداخت هزینه ثبت‌نام تافلiBT را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. برای پرداخت هزینه آزمون تافل iBT به لینک داده شده مراجعه کنید و به آسانی سفارش خود را ثبت کنید.

چنانچه تجربه شرکت در آزمون تافل داشته‌اید، خوشحال می‌شویم تجربه خود را با ما در کامنت در اختیار بگذارید.

۵/۵ - (۶ امتیاز)

سوالات متداول

تا امسال یعنی سال ۲۰۲۳ در شهرهای تهران، اصفهان، کرمان، قزوین، تبریز، ارومیه، زنجان، یزد و اهواز برگزار می‌شود.

شما مجاز به بردن هیچ‌چیز به مراکز برگزاری آزمون تافل iBT نیستید. به همراه داشتن کاغذ، دیکشنری، هر نوع خودکار یا روان‌نویس یا مداد، تقلب محسوب می‌شود. کاغذ، مداد و هدفون توسط ناظر یا مراقب آزمون در اختیار شما قرار داده خواهد شد.

تقریبا ۱۱ هزار دانشگاه و موسسه در ۲۰۰ کشور دنیا آزمون تافل iBT را قبول دارند و این آزمون یکی از محبوب‌ترین و مشهورترین آزمون‌های زبان انگلیسی است.

این آزمون همانند دیگر نسخه‌های تافل تا دو سال پس از جواب‌دهی آزمون اعتبار دارد.

نظر شما چیست؟

IRV