آیا آزمون PTE ساده تر از آزمون آیلتس است؟ تفاوت های آیلتس و PTE

pen سحر مجاب
calendar تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴۰۲/۷/۱۸
eye 702 بازدید

IELTS و PTE دو آزمون‌ معتبر زبان انگلیسی هستند که افراد با هدف مهاجرت، تحصیل یا کار در کشورهای انگلیسی زبان در آن‌ها شرکت می‌کنند. در این مقاله به مقایسه سطح سختی آزمون PTE نسبت به آزمون آیلتس می‌پردازیم و به این سوال پاسخ می‌دهیم که آیا واقعا آزمون PTE ساده‌تر است؟ برای کسب اطلاعات دقیق و جامع، با ما همراه باشید.

آیا آزمون PTE ساده تر از آزمون آیلتس است؟
مقایسه آزمون آیلتس و PTE

آیلتس چیست؟ آشنایی با آیلتس

آزمون آیلتس (International English Language Testing System) یکی از معتبرترین آزمون‌ها برای سنجش سطح زبان انگلیسی افراد است. این تست را سازمان IDP با همکاری دانشگاه کمبریج برگزار می‌کند. هدف اصلی از برگزاری آزمون IELTS، ارزیابی مهارت داوطلب در بکارگیری دانش زبانی خود در موقعیت‌های روزمره، محیط‌های آکادمیک و کاری در کشوری انگلیسی زبان است. این آزمون چهار بخش اصلی دارد که شامل بخش گوش کردن (Listening)، خواندن (Reading)، نوشتن (Writing) و مکالمه (Speaking) است. هر کدام از بخش‌های آیلتس برای سنجش توانایی زبان‌آموز در زمینه‌های مختلف زبان انگلیسی استفاده می‌شود. شما با هر سطح زبانی می‌توانید در این آزمون شرکت کنید. نمره آیلتس از ۱ تا ۹ نمره است که نمره هر بخش از آزمون به صورت جداگانه ارزیابی شده و نمره نهایی شما بر اساس میانگین این بخش‌ها تعیین می‌شود.

در بخش شنیداری، به فایل‌های صوتی گوش می‌دهید و سپس به سوالات مربوطه پاسخ می‌دهید. در بخش خواندن، متون متنوعی را می‌خوانید و سپس سوالات متناسب با محتوای متن را پاسخ می‌دهید. در بخش نوشتن، لازم است یک متن تحلیلی و یک نامه یا گزارش کوتاه بنویسید. در بخش صحبت کردن نیز با مکالمه با یک ممتحن، توانایی صحبت کردن در موضوعات مختلف را نشان می‌دهید. بسیاری از دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی، آزمون آیلتس را به عنوان یک معیار ارزیابی زبان انگلیسی پذیرفته‌اند. برنامه‌های آموزشی و منابع آزمون متنوعی نیز در دسترس است تا بتوانید بیشترین آمادگی را برای این آزمون داشته باشید.

PTE چیست؟ آشنایی با آزمون PTE

PTE کوتاه شده عبارت Pearson Test of English، یک آزمون رسمی و بین‌المللی برای ارزیابی مهارت‌های زبان انگلیسی است. هدف اصلی از برگزاری آزمون PTE، اندازه‌گیری توانایی استفاده از زبان انگلیسی در موقعیت‌های روزمره، تحصیلی و کاری است.

پی تی ای شامل سه بخش اصلی است که عبات‌اند از: گوش کردن و خواندن (Listening and Reading)، نوشتن (Writing) و مکالمه (Speaking). این آزمون به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود و نمره کلی آن بر اساس عملکرد آزمون‌دهنده در هر بخش و پاسخ‌های صحیح و غلط تعیین می‌شود. آزمون PTE را بسیاری از دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی به عنوان یک معیار ارزیابی زبان انگلیسی قبول می‌کنند. برنامه‌های آموزشی و منابع بسیاری برای آزمون PTE وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید بیشترین میزان آمادگی را برای شرکت این آزمون کسب کنید.

آیا PTE ساده‌تر از آیلتس است؟
آیا PTE ساده‌تر از آیلتس است؟

مقایسه آزمون آیلتس و PTE

در کدام آزمون بهتر است شرکت کنید؟ سختی یا آسانی سوالات مهم‌تر است یا گستردگی پذیرش نمره آزمون‌ها در دانشگاه‌ها؟ در ادامه برای پاسخ به سوال «PTE آسان‌تر است یا آیلتس» به مقایسه دقیق‌تر این دو آزمون می‌پردازیم:

ساختار آزمون

اولین تفاوت آیلتس و PTE مربوط به ساختار آزمون است. آیلتس شامل چهار بخش اصلی شنیدن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن است در حالی‌که آزمون PTE سه بخش اصلی گوش کردن و خواندن، نوشتن و مکالمه دارد. هر بخش از هر دو آزمون شامل چندین نوع سوال است که بر اساس مهارت‌های مشخصی سنجیده می‌شوند. زمان هر بخش آزمون از قبل مشخص است و باید سوالات هر بخش را در مدت زمان تعیین‌شده پاسخ بدهید.

در PTE، مدت زمان پاسخگویی به بخش Speaking و Writing حدود ۵۴ تا ۵۷ دقیقه، در بخش Reading حدود ۲۹ تا ۳۰ دقیقه و زمان پاسخگویی به بخش Listening حدود ۳۰ تا ۳۴ دقیقه است. این در حالی است که مدت زمان پاسخگویی به بخش‌های مختلف آزمون آیلتس قدری متفاوت است. مدت زمان پاسخگویی به سوالات بخش لیسنینگ ۳۰ دقیقه، ریدینگ و رایتینگ ۶۰ دقیقه و اسپیکینگ ۱۱ تا ۱۴ دقیقه خواهد بود.

سطح سختی آزمون

دومین تفاوت آیلتس و PTE را می‌توانیم به سطح سختی آزمون‌ها مرتبط کنیم. نمی‌توان به طور قطعی ادعا کرد که آزمون PTE ساده‌تر از آزمون آیلتس است یا برعکس. هر دو آزمون دارای سطوح متوسط تا پیشرفته بوده و به نیازها و توانمندی‌های زبانی شما بستگی دارد که کدام آزمون برایتان مناسب‌تر باشد.

فرمت سوالات

فرمت سوالات، سومین تفاوت آیلتس و PTE است. در IELTS، سوالات ممکن است بر اساس چهار گزینه یا پاسخ کوتاه باشد. اما در PTE، از سوالات چندگزینه‌ای، تکمیل جمله و پاسخ کوتاه استفاده می‌شود. در ادامه با جزئیات بیشتری فرمت سوالات آیلتس و PTE را بررسی می‌کنیم:

بخش لیسنینگ آزمون IELTS شامل سوالات چهارگزینه‌ای (گوش دادن به یک سخنرانی، مکالمه یا برنامه رادیویی و پاسخ دادن به سوالات مربوطه) و بخش تکمیل جمله (تکمیل جملات خالی بر اساس متن شنیداری) است. ریدینگ آزمون آیلتس نیز مانند لیسنینگ، سوالات چهارگزینه‌ای (خواندن متن‌های مختلف و پاسخ دادن به سوالات) و تکمیل جمله (تکمیل جملات خالی بر اساس متن‌های خوانده شده) را شامل می‌شود.

برای پاسخ دادن به سوالات بخش رایتینگ آزمون IELTS لازم است توانایی توصیف و تحلیل نمودار یا جدول را به زبان انگلیسی داشته باشید و درباره یک موضوع خاص یا نظر شخصی خود بنویسید. در نهایت در بخش اسپیکینگ نیز باید بتوانید خود را معرفی کنید و درباره یک موضوع خاص نظرات خود را بیان کنید. نمونه سوالات آزمون PTE نیز مشابه آیلتس انواع گوناگون دارد با این تفاوت که سوالات در ۳ بخش اصلی آزمون خلاصه می‌شوند.

نمره‌دهی آزمون

نمره‌دهی هم می‌تواند یکی از مواردی باشد که میان آیلتس و PTE تفاوت ایجاد می‌کند. نمره کلی IELTS میانگین بخش‌های مختلف آزمون است و از ۱ تا ۹ نمره حساب می‌شود. در PTE نیز بارم‌بندی از ۱۰ تا ۹۰ نمره است و هر بخش در PTE به صورت جداگانه نمره‌دهی می‌شود.

زمان آزمون

طول مدت آزمون‌ها، تفاوت دیگر میان آیلتس و PTE است. زمان آزمون IELTS حدود ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه است، در‌حالی که آزمون PTE حدود ۲ ساعت و ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. مدت زمان آزمون می‌تواند رابطه مستقیمی با ظرفیت و توانمندی داوطلبان داشته باشد؛ به این معنا که برخی از افراد با آزمون‌های کوتاه‌تر راحت‌تر هستند و می‌توانند عملکرد بهتری از خود نشان دهند. اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که مدت زمان آزمون برایتان اهمیت دارد می توانید به شرکت در آزمون PTE فکر کنید.

گستردگی پذیرش آزمون

تفاوت آیلتس و PTE را می‌توانیم در گستردگی پذیرش آن‌ها هم بررسی کنیم. هر یک از آزمون‌ها می‌توانند برای موارد متعددی مورد استفاده قرار بگیرند. به عنوان مثال، آزمون IELTS برای مهاجرت، تحصیل و کار به کشورهای مختلف پذیرفته می‌شود. از سوی دیگر، آزمون PTE بیشتر در برنامه‌های تحصیلی و ویزاهای مربوط به کشورهای استرالیا و نیوزیلند مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین پیش از شرکت در آزمون، کشور و همچنین الزامات دانشگاه مقصدتان را از نظر مدرک لازم برای اثبات دانش زبان انگلیسی بررسی کنید.

آیا PTE ساده‌تر از آیلتس است؟

با توجه به تفاوت‌هایی که در ساختار و روش برگزاری دو آزمون IELTS و PTE وجود دارد، نمی‌توان به طور قطعی ادعا کرد که آزمون PTE ساده‌تر است یا آزمون آیلتس. هر دو آزمون مشخصه‌ها و پیش‌نیازهای خودش را دارد و به نیاز و مهارت‌های شما بستگی دارد که کدام یک از آن‌ها برای شما مناسب‌تر است.

چنانچه تمایل به ثبت نام در هر یک از آزمون‌های آیلتس و PTE داشته باشید، تهران پیمنت در کنار شماست تا پرداخت هزینه آزمون PTE و هزینه آزمون آیلتس خارج از کشور را در مدت زمان خیلی کم (کمتر از ۳ ساعت) انجام دهید. چنانچه پیش‌تر در هر یک از این دو آزمون شرکت کرده‌اید، از شما دعوت می‌کنیم در بخش کامنت‌ها تجربه خود را از آمادگی و شرکت در این آزمون با ما درمیان بگذارید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نظر شما چیست؟

IRV