homeخانهleftتحریریهleftچگونه از بخش Listening آزمون تافل iBT نمره دلخواه را کسب نماییم؟

چگونه از بخش Listening آزمون تافل iBT نمره دلخواه را کسب نماییم؟

pen نیلوفر میثاقی
calendar ۱۳۹۵/۱۰/۲۹
eye 703 بازدید

در فراگیری هر زبانی مهمترین توانایی، مهارت در Listening است چرا که روان سخن گفتن، زمانی اتفاق می‌افتد که ما به درستی بشنویم و آنچه می‌شنویم را بفهمیم. اگر ضعف ما در شنیدن برطرف گردد، ترس ما در سخن گفتن نیز به مراتب کمتر خواهد شد. در مدارس بیشترین تمرکز مدرسین زبان انگلیسی بر روی بخش خواندن و نوشتن است و زمانی زیادی صرف بخش Listening نمی‌شود و عدم تسلط در مهارت شنیدن تا مدت طولانی با زبان آموزان باقی می‌ماند.

از آنجا که در آزمون زبان تافل iBT، هر چهار مهارت شنیدن، خواندن، صحبت کردن و نوشتن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، لازم است به ضعف خود در مهارت شنیدن غلبه نمایید. در این مقاله به بررسی راهکارهای تقویت مهارت شنیدن، تکنیک‌ها و نکات مورد نیاز شما در این بخش می‌پردازیم.

تقویت Listening آزمون تافل

بخش Listening، شامل مکالمات بلند درسی و مکالمات کوتاه در محیط دانشگاه می‌باشد. این بخش، همانند بخش Reading به دو قسمت Long و Short تقسیم می‌شود. هر سه قسمت Listening با هم یک مجموعه را تشکیل می دهد؛ بدین ترتیب که شما به Listening اول از مجموعه اول گوش داده، سپس سوالات مربوطه نمایش داده می‌شود. پس از پاسخ‌گویی به سوال، امکان بازگشت مجدد به آن جهت اصلاح و یا پاسخگویی وجود ندارد. در مجموع، تمرین‌هایی که در زیر بدان اشاره شده است می‌تواند در تقویت مهارت شنیداری به شما کمک نموده و سبب کسب نمره مطلوب از بخش Listening آزمون تافل گردد.

  • دیدن مستندها، فیلم‌ها، گوش کردن به آهنگ‌ها و پادکست‌ها به زبان انگلیسی، همراه با برنامه‌ای منظم می‌تواند، تمرین مناسبی برای تقویت مهارت Listening باشد. برای داشتن چنین برنامه‌ای کلیه عواملی که امکان بر هر زدن این نظم را فراهم می‌کند را از خود دور نمایید برای مثال چک کردن مداوم شبکه‌های اجتماعی، ایمیل، برنامه‌های تلویزیونی، تا بتوانید حداکثر استفاده از زمان را ببرید.
  • مکالمه‌های دو نفره زبان انگلیسی کمک زیادی در تقویت مهارت شنیداری شما است. تا جاییکه برایتان مقدور است وارد مکالمه شوید و درست شنیدن و درست پاسخ گفتن را تمرین نمایید.
  • همواره به آهنگ (زیر و بمی) صدا که گوینده با کمک آنها اهمیت اطلاعات را اعلام می‌کند، دقت نمایید.

 

listening

 

تکنیک‌ها و نکات مورد نیاز در Listening آزمون تافل

در زیر به نکات و تکنیک‌هایی اشاره شده است که به کمک آن‌ها می‌توانید مهارت بیشتری در پاسخ‌گویی به بخش Listening  آزمون تافل iBT داشته باشید.

  • بهتر است در زمان پخش Listening، نت‌برداری کنید (Note Taking)، تا نکات اصلی و مهم به خاطر شما بماند، اما توجه داشته باشید که نت‌برداری نباید سبب شود که اصل مطلب را به خوبی درک نکرده و یا زمانی از شما در درست گوش دادن، تلف شود.
  • قبل از شروع سخنرانی، سوالات را خیلی سریع مرور نمایید، این امر سبب می‌شود در زمان پخش Listening توجه بیشتری به بخش‌هایی که از آن‌ها سوالی مطرح شده، داشته باشید.
  • اگر در مکالمه‌ای بین دو نفر صورت گیرد که در حین مکالمه یکی از دیگری سوالی می‌پرسد، احتمال زیادی وجود دارد که این سوال از شما نیز پرسیده شود تا درک شما از مطالب ارائه شده، مورد سنجش قرار گیرد. بنابراین به پاسخی که داده می‌شود دقت بیشتری نمایید.
  • هدف و نکات اصلی مکالمه یا سخنرانی را بیابید. حالت‌هایی که در بیان صحبت‌ها می‌شنوید در درک هدف به شما کمک زیادی می‌کند. برای مثال آن‌ها در زمان صحبت یا مکالمه ناراحتند، عصبانی هستند، آیا در حال بیان ایده‌ای هستند؟ تمرکز بر روی این موارد در پاسخگویی صحیح شما به سوالات تاثیرگذار است. توجه کنید صحبت در مورد چه چیزی و چه کسی است و به یاد داشته باشید در این بخش آزمون به دنبال ارزیابی سطح درک شما هستند و توانایی شما در حفظ مطالب کمکی به ارائه پاسخ صحیح نمی‌کند.

به خاطر داشته باشید در Listening آنچه می‌شنوید بیشتر در مورد موضوعات رایج در زمینه علوم فلسفه، فیزیک، شیمی، کسب و کار، موزیک، روانشناسی و … می‌باشد و موضوعات تخصصی رشته‌های علمی در آن مطرح نمی‌شود. اما بهتر است دایره واژه‌های علمی عمومی (مثل اصطلاحات پژوهشی) شما گسترده‌تر باشد تا سرعت درک شما از جملاتی که می‌شنوید افزایش یابد.

Rate this post

نظر شما چیست؟