چگونه از بخش Listening آزمون تافل iBT نمره دلخواه را کسب کنیم؟

pen نیلوفر میثاقی
calendar تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۱۵
eye 2404 بازدید

یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها هنگام فراگیری زبان انگلیسی، مهارت Listening است چرا که روان سخن گفتن، زمانی اتفاق می‌افتد که ما به درستی بشنویم و آنچه می‌شنویم را بفهمیم. اگر ضعف ما در شنیدن برطرف شود، ترس ما از صحبت کردن نیز به مراتب کمتر خواهد شد. در مدارس، بیشترین تمرکز مدرسین زبان انگلیسی بر روی مهارت‌های خواندن و نوشتن است؛ زمان زیادی صرف Listening نمی‌شود و عدم تسلط در مهارت شنیدن تا مدت طولانی با زبان آموزان باقی می‌ماند. از آنجا که در آزمون تافل، هر چهار مهارت شنیدن، خواندن، صحبت کردن و نوشتن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، لازم است به ضعف خود در مهارت شنیدن غلبه کنید. در این مقاله به بررسی راهکارهایی برای تقویت listening آزمون تافل iBT، تکنیک‌ها و نکات مورد نیاز شما برای کسب نمره قابل قبول می‌پردازیم.

پرداخت هزینه ثبت نام آزمون و امتحان تافل iBT

 

آشنایی با listening آزمون تافل iBT

بخش listening آزمون تافل iBT با هدف ارزیابی درک مکالمات و سخنرانی‌ها و در نهایت مهارت شنیداری زبان انگلیسی طراحی شده است. این بخش از آزمون شامل ۲ یا ۳ قسمت جداگانه است که به هر کدام مدت زمان معینی اختصاص داده شده است. در قسمت لیسنینگ آزمون تافل iBT، چندین مکالمه و سخنرانی‌ در سطح آکادمیک را خواهید شنید که تنها یک بار برایتان پخش می‌شود؛ در طول پخش این فایل‌ها می‌توانید از نکات مهم نت ‌برداری کنید. پس از گوش دادن به فایل‌های صوتی باید به سوالات پاسخ دهید. در زمان پاسخ‌دهی، یک ساعت در گوشه صفحه ظاهر می‌شود که نشان‌دهنده زمان باقیمانده شماست. برای داشتن زمانبندی صحیح، خوب است برای پاسخ‌گویی به هر سوال ۳۵ ثانیه اختصاص دهید. بخش listening آزمون تافل iBT دارای مدت زمان ۴۱ تا ۵۷ دقیقه است.

سخنرانی‌ها که در اکثر موارد شامل ارائه‌ کلاس‌های دانشگاه است، دربرگیرنده ۳ یا ۴ فایل صوتی است که مدت زمان هر یک ۳ تا ۵ دقیقه است و به هر کدام ۶ سوال اختصاص داده شده است. ۲ یا ۳ مکالمه نیز در قالب بحث و گفتگو در کلاس، خواهید شنید که هر کدام ۳ دقیقه است و ۵ سوال برای هر یک طرح شده است. تعداد سوالات لیسنینگ تافل در مجموع ۲۸ تا ۳۹ است.

نکته‌ای که باید همواره در رابطه با لیسنینگ تافل در ذهن داشته باشید این است که آن را نه تنها با لهجه آمریکایی که با لهجه‌های مختلف از جمله بریتیش، استرالیایی، نیوزیلندی و غیره خواهید شنید. پس یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که باید در خود تقویت کنید، مهارت درک لهجه‌های مختلف است.

نمونه سوالات Listening به همراه نکات و پاسخ‌های صحیح، در صفحه TOEFL iBT Listening Section قابل مشاهده است. در این صفحه همچنین ویدیوهای مختلفی وجود دارد که انواع سوالات ریدینگ را همراه با مثال مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

 

تقویت Listening آزمون تافل

در این قسمت به تمرین‌هایی اشاره شده است که در تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی به شما کمک کرده و سبب کسب نمره مطلوب از بخش Listening آزمون تافل iBT می‌شود.

  • دیدن مستند، فیلم‌، گوش کردن به آهنگ‌ و پادکست‌ به زبان انگلیسی به صورت منظم می‌تواند تمرین مناسبی برای تقویت مهارت Listening باشد. سعی کنید ساعات مشخصی از روزتان را به این موضوع اختصاص دهید و کلیه عواملی که امکان بر هم زدن این نظم را فراهم می‌کند، از خود دور کنید.
  • مکالمه‌های دو نفره زبان انگلیسی کمک زیادی در تقویت مهارت شنیداری به شما خواهد کرد. تا جایی که برایتان مقدور است به زبان انگلیسی وارد مکالمه شوید و درست شنیدن و درست پاسخ گفتن را تمرین کنید.
  • پس از گوش دادن به پادکست و فایل‌های صوتی، جزئیات مهم را تا جایی که به یاد می‌آورید یادداشت کنید.
  • هنگام گوش دادن به فایل‌های صوتی، فایل را قطع کنید و خلاصه هر آنچه شنیدید را برای خودتان بازگو کنید. همچنین می‌توانید حدس بزنید که در ادامه چه گفته خواهد شد. این کار کمک زیادی به صرفه‌جویی در وقت در زمان شرکت در آزمون می‌کند.
  • همواره به آهنگ صدا (زیر و بمی) که گوینده به کمک آن اهمیت اطلاعات را اعلام می‌کند، دقت کنید.

نمونه سوالات listening آزمون تافل iBT

 

تکنیک‌های پاسخ‌گویی به سوالات Listening آزمون TOEFL iBT

در زیر به نکات و تکنیک‌هایی اشاره شده است که به کمک آن‌ها می‌توانید مهارت بیشتری در پاسخ‌گویی به سوالات بخش Listening آزمون تافل iBT داشته باشید.

  • بهتر است در زمان پخش Listening نت‌برداری کنید تا نکات اصلی و مهم در ذهن شما بماند. اما توجه داشته باشید که نت‌برداری نباید سبب شود که از اصل مطلب غافل شوید و یا زمان شما تلف شود. پیشنهاد می‌کنیم تقویت مهارت نت برداری برای Reading آزمون تافل iBT را مطالعه کنید.
  • قبل از شروع سخنرانی، سوالات را خیلی سریع مرور کنید. این امر سبب می‌شود در زمان پخش Listening توجه بیشتری به بخش‌هایی که از آن‌ها سوال مطرح شده، داشته باشید.
  • اگر به مکالمه‌ای گوش می‌کنید که در حین مکالمه یکی از دیگری سوالی می‌پرسد، احتمال زیادی وجود دارد که این سوال از شما نیز پرسیده شود تا درک شما از مطالب ارائه شده مورد سنجش قرار گیرد. بنابراین به پاسخی که داده می‌شود دقت کنید.
  • هدف و نکات اصلی مکالمه یا سخنرانی را بیابید. لحن و آهنگ صدا در درک هدف مکالمه به شما کمک زیادی می‌کند. برای مثال به این موضوع دقت کنید که آیا گوینده در زمان صحبت ناراحت یا عصبانی است؟ یا اینکه در حال بیان چه ایده‌ای است و با چه هدفی این سخنان را می‌گوید. تمرکز بر روی این موارد در پاسخگویی صحیح شما به سوالات تاثیرگذار است. به یاد داشته باشید این بخش آزمون به دنبال ارزیابی سطح درک شما است و توانایی شما در حفظ مطالب، کمکی به ارائه پاسخ صحیح نمی‌کند.

به خاطر داشته باشید در Listening آزمون تافل iBT آنچه می‌شنوید بیشتر در مورد موضوعات رایج در زمینه علوم فلسفه، فیزیک، شیمی، کسب و کار، موزیک، روانشناسی و… است و موضوعات تخصصی رشته‌های علمی در آن مطرح نمی‌شود. اما بهتر است دایره واژگان علمی عمومی (مثل اصطلاحات پژوهشی) شما گسترده‌تر باشد تا سرعت درک شما از جملاتی که می‌شنوید افزایش یابد. در نهایت بدانید که هرچه بیشتر خود را در تماس با هر نوع محتوای صوتی زبان انگلیسی قرار دهید، کمک بسیار زیادی به تقویت مهارت Listening خود می‌کنید. همچنین می‌توانید با انجام پرکتیس تست تافل (TOEFL Practice Test)، بسیار سریع‌تر از باقی گزینه‌ها به نتیجه مطلوب برسید. طیف گسترده‌ای از منابع آزمون تافل در وبسایت ETS موجود است که به صورت رایگان می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید

Rate this post

نظر شما چیست؟

IRV