homeخانهleftتافلleftمهارت نت برداری در آزمون‌های تافل و آیلتس

مهارت نت برداری در آزمون‌های تافل و آیلتس

pen نیلوفر میثاقی
calendar ۱۳۹۵/۱۰/۲۸
eye 286 بازدید

شرکت در آزمون‌های زبان مانند آزمون‌های آیلتس و تافل، با توجه به میزان تسلط شما بر روی بخش‌های تشکیل دهنده آن، نیاز به کسب یک سری تکنیک‌ها و مهارت‌ها دارد، یکی از این مهارت‌ها نت‌برداری است. نت‌برداری (Note Taking) در واقع یادداشت کردن سریع ایده‌های اصلی (main ideas)می‌باشد ضمن آن که نت‌برداری، زمانی اهمیت بیشتری می‌یابد که اطلاعات ارائه شده، گسترده و پیچیده باشند. پس لازم است جهت نت‌برداری، یک سیستم موثر داشته تا به کمک آن سرعت تحلیل، پاسخگویی و یادآوری مطالب برای شما، کاهش یابد و یا در بخش‌هایی مانند Speaking و یا Listening، بتوانید به سرعت از هر آنچه می‌شنوید، نت بردارید. به همین منظور در این مقاله به بررسی چگونگی نت‌برداری، برای آزمون‌های زبان تافل و آیلتس ‌می‌پردازیم.

چگونه نت برداری کنیم؟

از آنجا که یکی از مهمترین مهارت‌ها در بخش Speaking، Listening و Reading آزمون تافل iBT  و آیلتس نت‌برداری است، این مهارت کمک شایانی به شما می‌کند تا با داشتن نکات کلیدی که خودتان ثبت کرده‌اید، پاسخ‌های مناسب را ارائه نمایید. بنابراین به کمک تکنیک‌هایی که در زیر معرفی می‌گردد، می‌توانید با مهارت نت‌برداری آشنا شوید.

  • در نت برداری همه چیز را ننویسید

نوشتن همه موارد تمرکز را از شما خواهد گرفت، سرعت نوشتن شما حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد سرعت حرف زدن‌تان است. در نتیجه نوشتن تمامی موارد امکان‌پذیر نیست و سرعت و تمرکز شما را به شدت کاهش می‌دهد. نت‌برداری به شما کمک می‌کند کلمات کلیدی که احتمال دارد در زمان پاسخ‌دهی آن‌ها را فراموش کرده باشید، سریعا به یادتان بیاید.

  • از علائم اختصاری استفاده نمایید

گاهی حتی نوشتن کامل کلمه کلیدی نیز وقت شما را خواهد گرفت. از آنجایی که این نت‌برداری فقط برای شما کاربرد دارد و نوشتن درست لغت به لحاظ املایی مهم نیست، می‌توانید کلمات را به صورت اختصاری بنویسید و برای مثال به جای نوشتن کلمه You از حرف اختصاری U استفاده نمایید. برای مواردی که به صعود و نزول مواردی اشاره شده از فلش استفاده نمایید مانند: ↑↓، برای کاهش یا افزایش درجه سانتی گراد. بعضی موارد را با اشکال هندسی مشخص نمایید که به مهارت گرافیکی شما وابسته است، مثلا برای میدان بزرگ شهر، دایره‌ای کوچک بکشید و همینطور از نشانه‌ها و سایر علائم گرافیکی که برای ذهن شما آشناست، کمک بگیرید.

 

نت‌برداری

 

  • مطالب مهم را نت‌برداری نمایید

هدف باید نت‌برداری از جزییاتی باشد که در نهایت نکات مهمی که ممکن است پرسیده شود را به خاطر شما بیاورد. بنابراین از موارد فرعی و کم ارزش نت‌برداری نکنید و توجه داشته باشید نت‌برداری یکی از مهمترین توانایی‌ها برای دریافت نمره مناسب در آزمون تافل iBT است که نیاز به قابلیت هایی چون سرعت عمل، دقت، تند‌نویسی به صورت خوانا و خلاصه نویسی دارد. بهترین راه برای بهبود توانایی در نت‌برداری، تمرین زیاد برای استفاده از این تکنیک‌، با استفاده از نمونه سوالات آزمون تافل iBT   و آیلتس می‌باشد.

  • سعی کنید نت‌برداری به زبان خودتان باشد

نیازی نیست در نت‌برداری تمرکز شما بر روی نت‌برداری به زبان انگلیسی باشد گاهی با نوشتن معنای فارسی ممکن است سرعت بالاتری داشته باشید. حتی ممکن است از نشانه‌ها و علایم مخصوص به خودتان که فقط برای شما معنا‌دار است استفاده کنید. نشانه ها و علایمی که به مرور برای خود اختراع می‌کنید یا استفاده از ترجمه فارسی به صورت خلاصه، یا هر روشی که متناسب با علایق و راحتی شما باشد، ابزاری قدرتمند برای نت‌برداری شما خواهد بود. خوش خط و منظم بودن برگه نت‌برداری شما، کمک می‌کند تا در زمان استفاده از آن‌ها الگوی منظمی داشته باشید.

مهارت نت‌برداری جز آن‌دسته از مهارت‌هایی است که نه تنها در آزمون‌هایی مانند آیلتس و تافل بلکه درآزمون‌های دانشگاهی هم می‌تواند به کمک شما بیاید. با تمرین زیاد در بخش‌های شنیداری و تستی می‌توانید تکنیک‌هایی را که با آن‌ها راحت تر هستید را پیدا نموده و در پس از کسب مهارت لازم، در روز آزمون از آن‌ها بهره گیرید.

Rate this post

نظر شما چیست؟