دبیت کارت چیست؟

pen نیلوفر میثاقی
calendar ۱۳۹۵/۱۱/۰۹
eye 1705 بازدید

کارت‌های بانکی در سراسر جهان، فارغ از نام‌ها و طرح‌های وسوسه‌کننده‌ای که دارند یک نقش مشترک را ایفا می‌کنند. تمامی آنها جایگزینی برای پول نقد هستند و با آن‌ها می‌توان پرداخت انجام داد، کالا و خدمات خریداری کرد. همه کارت‌های ارزی فارغ از این که چه مشخصاتی دارند، بر اساس نحوه دسترسی کاربر به موجودی کارت، به سه دسته عمده تقسیم بندی می شوند:

  • کردیت‌ کارت (Credit Card): کارتی که به یک حساب بانکی متصل است و حتی در صورت عدم موجودی در حساب می‌توان با آن پرداخت را انجام داد.
  •  دبیت‌ کارت (Debit Card): کارتی که به یک حساب بانکی متصل است ولی فقط به میزان موجودی در حساب می‌توان با آن پرداخت و خرید انجام داد.
  •  کارت‌ پیش‌پرداخت (Prepaid Card): کارتی که به یک حساب بانکی متصل نیست و فقط به میزان موجودی تعریف شده می توان، خرید و پرداخت انجام داد.

کارت‌های اعتباری (Credit Cards) که با برندهای مسترکارت و ویزاکارت و فقط به صورت فیزیکی صادر می‌‌شوند، یک حساب پشتیبان نزد بانک دارند که این امکان را فراهم میکنند تا پرداخت‌های شما حتی بیش از موجودی حساب بانکی شما باشد. برای مثال بسیاری از شرکت‌های خارجی به کارمندان خود مسترکارت و یا ویزاکارت فیزیکی از نوع کردیت‌کارت می‌دهند و کارمندان می‌توانند بر مبنای حقوق دریافتی که اعتبار آن ها را مشخص می‌کند، در طول ماه از کارت خود خرج نمایند بدون آن که کارت موجودی داشته باشد، پایان ماه این بدهی ایجاد شده با دریافت حقوق با کسر کارمزد مبلغ بدهی توسط بانک از حساب کارمندان کسر می‌شود. در رابطه با کردیت‌کارت‌ها روش‌های دیگری هم وجود دارد که همگی تقریباً به همین شکل هستند و همه آن‌ها شبیه به یک وام کوتاه‌مدت برای افراد عمل می‌کنند. این کارت‌ها معمولاً در ایران قابل تهیه و در دسترس نیستند.

کارت‌های پیش‌پرداخت (PrePaid) یکی از پر استفاده‌ترین انواع کارت‌های ارزی در ایران هستند که تحت برندهای مسترکارت و ویزا و اغلب به صورت کارت‌های مجازی یا فیزیکی قابل تهیه هستند. از این دست کارت ارزی می‌توان کارت‌های هدیه (Gift Card) را نام برد که امکان تهیه آن از طریق برخی شرکت‌ها یا بانک‌ها وجود دارد.

دبیت کارت در ایران

به طور خاص در ایران، کارت‌های نقدی یا Debit Card ها رایج‌ترین نوع کارت از نوع ریالی هستند. بدین ترتیب که شما می‌توانید پس از باز کردن حساب ریالی، درخواست صدور کارت نقدی یا دبیت‌ کارت دهید که به حساب بانکی شما متصل باشد و شما می‌توانید به اندازه موجودی حساب خود، با استفاده از کارت بانکی دریافت شده از دستگاه‌های خودپرداز پول دریافت نمایید، با دستگاه‌های POS پرداخت انجام دهید و یا با استفاده از رمز دوم کارت از یک وب‌سایت به صورت آنلاین خرید خود را انجام دهید. کارت‌های نقدی یا دبیت کارت‌های ارزی نیز دقیقاً کاربرد مشابهی دارند با این تفاوت که موجودی آنها به جای ریال، دلارآمریکا، یورو پوند و یا سایر ارزهای بین‌المللی می‌باشد. در ادامه به تفصیل دبیت‌کارت و ویژگی های آن را تشریح می‌نماییم.

 

دبیت‌ کارت

 

دبیت کارت ارزی چیست؟

دبیت‌کارت ارزی چیزی دقیقاً مشابه با کارت‌های نقدی داخلی با موجودی ارزی است. در نتیجه با دبیت‌کارت ارزی شما می‌توانید خریدها و پرداخت‌های آنلاین ارزی را انجام دهید به عنوان مثال یک بلیط پرواز خارجی را به صورت آنلاین از سایت Airasia خریداری کنید. همچنین با استفاده از آن در خارج از کشور به کمک دستگاه‌های POS پرداختی را انجام داده و یا از دستگاه های ATM در هر جای دنیا پول نقد دریافت کنید.
از آنجا که این کارت دارای حساب بانکی پشتیبانی کننده کارت است، می‌توانید از یک فرد یا شرکت در هر جای دنیا پول دریافت کنید. پس می‌توان گفت آن چه دبیت‌کارت ارزی را از کارت‌های پیش‌پرداخت ارزی یا گیفت کارت‌های ارزی متمایز می‌کند، همین حساب بانکی بین‌المللی می‌باشد که به این نوع کارت‌ها متصل است.

حساب بانکی بین المللی چیست؟

در اکثر کشورها، دبیت‌کارت‌ها به سیستم سوئیفت SWIFT Code و IBAN متصل می‌باشند که شما می‌توانید از هر نقطه از جهان با انتقال پول به حساب بانکی پشت کارت، عملاً به کارت خود پول انتقال نموده یا به عبارت دیگر کارت خود را شارژ نمایید. سیستم سوئیفت یک سیستم بانکی جهانی است که جهت ارسال و دریافت هرگونه پیام ارزی در بین واحدهای ارزی بانک‌های داخل و خارج از کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضمن آن که متصل بودن دبیت‌کارت به سیستم‌های بین‌المللی بانکی مانند SWIFT، این ویژگی را دارد که بدون وابستگی به یک شرکت یا بانک خاص، کارت خود را شارژ نمایید. نمونه‌ای از سوئیفت کد را در تصویر مقابل مشاهده می‌نمایید.

 

دبیت‌ کارت

 

IBAN، یک کد مشتمل بر تعدادی حرف و عدد بوده و نشان‌دهنده کشور و بانکی است که حساب در آن افتتاح گردیده همچنین در برگیرنده شماره و نام صاحب حساب است. هدف از طراحی این کد، تسهیل انجام تراکنش‌های ارزی بین‌المللی یا همان حواله‌های ارزی می‌باشد.

بدین ترتیب می‌توان اینگونه نتیجه‌گیری کرد که دبیت‌کارت‌ها به‌خصوص برای کسانی که می‌خواهند درآمد ارزی داشته باشند یا نیازمند به روشی برای دریافت پول از خارج از کشور هستند، می‌تواند ابزاری کارآمد باشد. با داشتن یک دبیت‌کارت، شما می‌توانید با ارائه اطلاعات حساب بانکی خود به یک فرد یا شرکت خارجی، مبالغ ارزی دریافت نمایید و با استفاده از مسترکارت یا ویزا کارت متصل به آن، این موجودی دریافت شده را خرج نمایید.  از سویی دیگر شارژ کردن یک دبیت‌کارت همواره به کمک حواله‌های ارزی از طریق صرافی‌های داخل کشور، مستقل از شرکت یا بانک ارائه دهنده کارت، امکان‌پذیر است.

در شرایط فعلی می‌توان گفت، دبیت‌کارت بهترین ابزاری است که ممکن است یک ایرانی در داخل کشور برای انجام تراکنش‌های ارزی ورودی و خروجی خود داشته باشد. هر چند که تصمیم‌گیری نهایی جهت انتخاب یک کارت، در نهایت وابسته به عوامل زیاد دیگری نیز  است که می‌توانید در مقاله “انواع کارت های ارزی بین المللی” در مورد آن‌ها بیشتر بخوانید.

Rate this post
۱۴ دیدگاه
علیرضا
۱۳۹۸/۱۲/۱۱

سلام من اشنایانی در امریکا دارم. ایا میشه اونها یک حساب بانکی باز کنند و من از طریق همین حساب یک دبیت کارت تهیه کنم و در freelancer از آنها استفاده کنم؟؟؟؟ اگر نه، راهی برای انتقال ارزی با این سایت بهم نشون بدید. با تشکر

۱۳۹۸/۱۲/۱۲

سلام، از سوال شما متشکریم. در صورتی که حساب بانکی مورد نظر شما امکان دریافت وجه را داشته باشد، می‌توانید از این کارت استفاده نمایید؛ توجه داشته باشید بهترین راه دریافت درآمد از طریق freelancer، روش‌های وب مانی، پی پال و بیت کوین می‌باشند و معمولا انتقال به کارت و حساب پیشنهاد نهایی است.

ناشناس
۱۳۹۸/۰۷/۱۹

با سلام. اگر حساب پولی در یکی از بانک های فرانکفورت داشته باشیم آیا از ایران میشه دبیت کارت و مستر کارت صادر کرد و ازش استفاده کرد؟

۱۳۹۸/۰۷/۲۱

سلام، از سوال شما متشکریم. خیر، امکان انجام این کار وجود ندارد.

نیلوفر میثاقی
۱۳۹۸/۰۱/۱۷

سلام از سوال شما متشکریم. شما می‌توانید در این راستا از خدمات صدور کارت تهران پیمنت استفاده نمایید: مسترکارت قابل شارژ: https://www.tehranpayment.com/payment/MasterCard/Reloadable-MasterCard-tpRed مسترکارت مجازی: https://www.tehranpayment.com/payment/MasterCard/Virtual-MasterCard-purchase مسترکارت فیزیکی: https://www.tehranpayment.com/payment/MasterCard/physical-MasterCard-gift-ezGyft

احمد خسروی
۱۳۹۸/۰۱/۰۸

سلام بنده توسعه دهنده کامپیوتر هستم و اخیرا با جمعی از دوستان پروژه ای رو تکمیل کردیم .برای انتشار پروژه رو برای یه شرکت کانادایی ارسال کردیم و بعد تایید گفتن برای تکمیل قرار داد و انتشارش باید یه حساب بانکی بین المللی داشته باشید مثل پیپال خدمات سایت شما میتونه کمک کار بنده باشه؟لطفا راهنمایی بفرمایید.ممنون

۱۳۹۸/۰۱/۰۸

سلام، از سوال شما متشکریم. متاسفانه ما در حال حاضر خدمات نقد کردن درآمد ارزی را ارائه نمی‌دهیم و تنها می‌توانیم در پرداخت با پی پال به شما کمک کنیم.

mma
۱۳۹۷/۱۲/۲۳

برای استفاده از برخی امکانات سایت های خارجی باید عضو ویژه شد و مبلغی پرداخت کرد کدامیکی از این کارت ها به من کمک میکند؟ مبلغی هم که باید پرداخت کنم به یورو است.

حسینی
۱۳۹۷/۱۰/۰۳

سلام، من بصورت آنلاین دبیت کارتی رو خریدم ک فقط رمز رو دارم. نمیدونم چجوری میتونم ب وسیله تلفن ثابت و تلفن همراه ازش استفاده کنم. لطفا راهنمایی کنید. ممنون

مسعود
۱۳۹۷/۰۵/۲۶

با سلام . ایا مهمان خارجی بنده قادر به استفاده دبیت کارت خود در ایران خواهد بود؟ مثلا میتونه پول به ریال دریافت کنه؟ از طریق بانکها یا صرافی ها یا حتی شرکت تهران پیمنت؟ متشکرم از راهنمایی شما

۱۳۹۷/۰۵/۲۷

سلام، از سوال شما متشکریم. خیر، ما در این مورد خدماتی ارایه نمی دهیم.

نیلوفر میثاقی
۱۳۹۷/۰۵/۱۴

با سلام، از سوال شما متشکریم. شما می توانید با استفاده از خدمات تهران پیمنت، مسترکارت های Prepaid که توسط حسابهای بانکی خارجی پشتیبانی نمی شوند تهیه نمایید. این کارت ها به همین دلیل برای دریافت درآمدهای ارزی مناسب نیستند. اما شما می توانید جهت دریافت مشاوره در رابطه با خدمات نقد کردن درآمدهای ارزی، با شماره تلفن های ما تماس حاصل فرمایید.

Ali
۱۳۹۶/۱۲/۱۴

سلام من از كدوم سايت از دبيت كارتم ميتون خريد كنم

۱۳۹۶/۱۲/۱۴

با سلام اگر منظور شما دبیت کارت ارزیست، امکان صدور این کارتها با توجه به تحریم‌های بین‌المللی و عدم امکان افتتاح حساب برای ایرانیان در خارج از کشور وجود ندارد زیرا این نوع کارت همانطور که در متن مطالعه فرمودید، متصل به یک حساب بانکیست؛ لذا کلیه کارتهای ارزی که در ایران به فروش می‌رسند در واقع کارت‌هایی از نوع PrePaid هستن که با توجه به نوع و مشخصات هر یک برای دسته‌ای از پرداختها مناسب هستند. شما می‌توانید برای آشنایی با مشخصات و امکانات هر یک از این کارت‌ها صفحات زیر را مطالعه فرمایید: - مستر کارت مجازی - مستر کارت هدیه فیزیکی - مستر کارت قابل شارژ

نظر شما چیست؟