دیپازیت فی (Deposit Fee) چیست؟

pen سحر مجاب
calendar تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۸
eye 2518 بازدید

آیا دیپازیت فی را می‌شناسید؟ اپلیکیشن فی را چطور؟ درباره ادمیشن فی چه می‌دانید؟ اصلا تفاوت میان این‌ها چیست؟ احتمالا بدانید که این عبارت‌ها در مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور کاربرد دارند و دانشجویان خارجی برای تحصیل در دانشگاه‌های معتبر ممکن است لازم باشد یکی یا همه آن‌ها را بپردازند تا پروسه اپلای تحصیلی با موفقیت انجام شود.

اگر یکی از متقاضیانی باشید که قصد تحصیل در دانشگاه‌های خارجی دارند، ممکن است میان این عبارت‌ها گیج شوید و اطلاع نداشته باشید هر کدام به چه دردی می‌خورند. برای دانستن هر یک از این عبارت‌ها بهتر است معنای لغوی و مفهوم کاربردی هر یک را به طور دقیق بررسی کنیم تا یک‌بار برای همیشه این عبارت‌ها در ذهنتان ماندگار شوند. بنابراین در این مطلب ابتدا به طور جامع درباره دیپازیت فی صحبت می‌کنیم و در انتها یک روش مطمئن برای پرداخت هزینه دیپازیت فی دانشگاه‌های خارجی به شما معرفی می‌کنیم.

دیپازیت فی دانشگاه‌های خارجی

 

معنا و مفهوم دیپازیت فی (Deposit Fee)

دیپازیت فی (Deposit Fee) در لغت به معنای هزینه سپرده است و در مفهوم به آن هزینه‌ای گفته می‌شود که پس از قبولی شخص در رشته موردنظرش، باید برای رزرو صندلی خود در دانشگاه بپردازد. در واقع این هزینه را دانشگاه به این دلیل از متقاضی دریافت می‌کند تا از تصمیم فرد برای تحصیل مطمئن شود. هزینه دیپازیت فی بنا به قوانین دانشگاه ممکن است پس از حضور دانشجو در دانشگاه به وی بازگردانده شود.

موفقیت در اخذ پذیرش در دانشگاه با مفهومی با نام ادمیشن (Admission) شناخته می‌شود. به همین خاطر افرادی که بتوانند پذیرش خود را از دانشگاه بگیرند، باید هزینه ادمیشن فی (Admission Fee) پرداخت کنند. پس Admission Fee تفاوتی با Deposit Fee ندارد و کاربرد هر دو یکی است.

 

تفاوت میان دیپازیت فی و اپلیکیشن فی

اپلیکیشن فی (Application Fee) هزینه‌ای است که به هنگام ارسال درخواست پذیرش (اپلای) خود باید بپردازید تا درخواستتان توسط دانشگاه بررسی شود. نتیجه بررسی اپلای تحصیلیتان هرچه باشد پرداخت هزینه اپلیکیشن فی باید انجام شده و این هزینه قابل استرداد نیست. اما گفتیم Deposit Fee هزینه‌ای است که پس از اخذ پذیرش تحصیلی باید بپردازید تا به دانشگاه اطمینان بدهید قصدتان برای تحصیل جدی است. پرداخت دیپازیت فی (که Admission Fee نیز می‌تواند نامیده شود) به منزله رزرو صندلی‌تان در دانشگاه است. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تفاوت‌ها بین دیپازیت فی و اپلیکیشن فی، می‌توانید مطلب تفاوت میان دیپازیت فی و اپلیکیشن فی چیست؟ را هم مطالعه کنید.

 

چرا دانشگاه‌ها Deposit Fee درخواست می‌کنند؟

برای خیلی از افراد این سوال پیش می‌آید که چرا برای رزرو صندلی و جای خود در دانشگاه باید سپرده‌ای را تحت عنوان Deposit Fee پرداخت کنند. به طور معمول متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های خارجی برای بالا بردن شانس اپلای تحصیلی و اخذ پذیرش، برای بیشتر از یک دانشگاه درخواست ارسال می‌کنند. این بدان معناست که پس از اعلام نتایج ممکن است بیشتر از یک رشته و دانشگاه ادمیشن دریافت کرده باشند.

اگر در شرایط مشابه برای چند دانشگاه درخواست پذیرش ارسال کنید و از چند جا ادمیشن دریافت کنید، چه تصمیمی می‌گیرید؟ در نهایت باید یک دانشگاه را انتخاب کرده، ثبت‌نامتان را تکمیل کنید و مراحل بعدی که مربوط به اخذ ویزاست، دنبال کنید.

دانشگاه‌ها برای اطمینان از تصمیم جدی ثبت‌نام متقاضیان، هزینه Deposit Fee را دریافت می‌کنند؛ چون همان‌طور که گفتیم هر اپلیکنت ممکن است برای دو یا چند اپلیکیشن ادمیشن دریافت کند و در نهایت باید یکی از آن‌ها را انتخاب کند. پس از این‌ که اپلیکنت‌ها انتخاب اصلی خود را مشخص کنند، مابقی ادمیشن لترها (نامه‌های پذیرش تحصیلی) بی‌پاسخ خواهند ماند و صندلی دانشگاهی خالی می‌ماند. به همین دلیل دانشگاه‌ها راهکاری که برای حل این موضوع درنظر گرفته‌اند، دریافت هزینه پذیرش (دیپازیت فی یا همان ادمیشن فی) است.

 

آیا پرداخت دیپازیت فی الزامی است؟

گفتیم دلیل دریافت هزینه Deposit Fee این است که صندلی‌تان را در دانشگاه حفظ کنید. هزینه Admission Fee فقط در سال اول دانشگاه گرفته می‌شود و نیازی نیست هر سال آن را بپردازید. برخی از دانشگاه‌ها نیز از ابتدا پرداخت هزینه پذیرش (ادمیشن فی) را الزامی نمی‌دانند و آن را رایگان در نظر می‌گیرند. به طور کل ادمیشن فی را در بیشتر دانشگاه‌ها قابل استرداد (Refundable) بدانید ولی در مجموع برای استرداد Admission Fee باید به قوانین و مقررات دانشگاه مراجعه کنید تا گام‌هایتان را مطمئن‌تر بردارید.

 

اگر دیپازیت فی بپردازم ولی از تحصیل منصرف شوم چطور؟

پیش‌تر گفتیم که معمولا Deposit Fee قابل استرداد است. در صورتی‌ که از تحصیل در دانشگاه منصرف شوید می‌توانید درخواست ریفاند کنید تا هزینه ادمیشن فی را پس بگیرید. البته فراموش نکنید که استرداد Admission Fee کاملا بستگی به قوانین دانشگاه دارد. زیرا اگر دانشگاه خود را متعهد به ریفاند ادمیشن فی نداند، ممکن است درصورتی که هزینه Deposit Fee را پرداخت کرده باشید و از شرکت در دانشگاه انصراف دهید، هزینه را به شما عودت ندهند.

چگونه دیپازیت فی را پرداخت کنیم؟

 

هزینه دیپازیت فی دانشگاه‌های مختلف

دانشجویان تازه‌وارد ممکن است بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ دلار به عنوان دیپایت فی هزینه کنند. این مقدار در برخی از مدارس ممکن است به ۱۰۰۰ دلار نیز برسد. البته این هزینه فقط در سال اول تحصیل باید پرداخت شود. ضمن این‌که گاهی این هزینه تنها برای پوشش Admission Fee نیست و شامل هزینه خوابگاه، بیمه و هزینه‌هایی از این دست نیز می‌شود.

 

آیا دیپازیت فی قابل استرداد (Refundable) است؟

اپلیکنت‌ها ممکن است به هر دلیلی از شرکت در دانشگاه و ادامه تحصیل منصرف شوند. ممکن است از جای بهتری پذیرش بگیرند یا اصلا تمایلشان به کار بیشتر از تحصیل باشد و فرصت شغلی مناسبی بیابند. در کل اگر اپلیکنتی از تحصیل منصرف شود و ادمیشن فی دانشگاه را پرداخت کرده باشد می‌تواند در چارچوب قوانین و مقررات دانشگاه مورد نظرش درخواست استرداد Admission Fee کند. به طور کل Admission Fee قابل استرداد است، اما در نهایت قوانین و مقررات دانشگاه تعیین‌کننده هستند و باید مطابق با مقررات از دانشگاه انتظار ریفاند داشته باشیم.

 

آیا پرداخت دیپازیت فی اجباری است؟

پرداخت هزینه دیپازیت فی موجب می‌شود تا صندلی‌تان را در دانشگاه حفظ کنید. گفتیم که هزینه ادمیشن فی را فقط سال اول دانشگاه می‌پردازید و این پرداخت هزینه هر سال تکرار نمی‌شود. با این حال ممکن است برخی از موسسه‌های آموزش عالی پرداخت ادمیشن فی را اجباری ندانند و در کل Deposit Fee رایگان باشد.

البته بهتر است این را هم بدانید که اگر هزینه Deposit Fee را پرداخت کنید و از شرکت در دانشگاه منصرف شوید ممکن است هزینه را به شما عودت ندهند. ادمیشن فی در بیشتر دانشگاه‌ها قابل استرداد است، ولی به طور کل برای باز پس‌گیری Admission Fee باید به قوانین و مقررات دانشگاه مراجعه کنید.

 

اگر دیپازیت فی را چندبار پرداخت کنیم چه می‌شود؟

یکی از کارهایی که متقاضیان خارجی انجام می‌دهند، ارسال درخواست پذیرش برای چند دانشگاه مختلف است تا شانسشان را برای اخذ پذیرش و اپلای تحصیلی بالا ببرند. پس از مدتی که دانشگاه برای متقاضیان ادمیشن ارسال می‌کند ممکن است برای بیشتر از یک دانشگاه درخواست پذیرشتان قبول شده باشد و بیشتر از یک انتخاب داشته باشید. در این مرحله باید تصمیم بگیرید که انتخاب نهایی شما کدام دانشگاه است و هزینه Deposit Fee کدام دانشگاه را می‌خواهید پرداخت کنید.

برخی از افراد در این مرحله وسوسه می‌شوند تا برای بیشتر از یک دانشگاه Deposit Fee پرداخت کنند. فراموش نکنید این هزینه در برخی از دانشگاه‌ها غیرقابل استرداد است. علاوه‌بر این اگر دانشگاه‌های موردنظرتان متوجه مقصود شما شوند، ممکن است ادمیشن خود را پس گرفته و اجازه تحصیل به شما ندهند. بنابراین بهتر است یک دانشگاه را انتخاب کرده و هزینه آن را پرداخت کنید.

پس از پرداخت هزینه Admission Fee، دانشگاه اقدام به ارسال نامه پذیرش رسمی کرده و اطلاعات لازم را برای اقدام جهت اخذ ویزا به اطلاع متقاضی می‌رساند. گفتنی است نامه پذیرش رسمی در کشور آمریکا I-20 نامیده می‌شود و در هر کشور و دانشگاهی ممکن است نام و فرمت مشخصی داشته باشد.

 

چگونه دیپازیت فی را پرداخت کنیم؟

به منظور پرداخت هزینه Deposit Fee یا Admission Fee باید از کارت‌های اعتباری بین‌المللی استفاده کنید. از آن‌جا که استفاده از کردیت کارت‌ها معمولاً برای ایرانیان ممکن نیست، می‌توانید از سایت‌های خدمات پرداخت آنلاین ارزی استفاده کنید.

برای پرداخت هزینه دیپازیت فی/ادمیشن فی می‌توانید روی تهران پیمنت حساب کنید؛ زیرا پرداختتان را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. برای پرداخت هزینه پذیرش دانشگاه روی لینک داده شده کلیک کنید و وارد صفحه مربوطه شوید. در صفحه کاربری سفارشتان را ثبت کنید تا ظرف مدت زمان ۱ الی ۳ ساعت دیپازیت فی را برایتان پرداخت کنیم.

روش دیگری که می‌توانید به صفحه پرداخت هزینه پذیرش دانشگاه دسترسی داشته باشید از صفحه خدمات است. در صفحه اصلی وبسایت تهران پیمنت روی «خدمات» کلیک کنید و از لبه «اپلای» گزینه «پرداخت هزینه Admission Fee/Deposit Fee دانشگاه‌های خارجی» را انتخاب کنید. پس از ورود به صفحه مربوطه می‌توانید سفارش خود را ثبت کنید و از خدمات تهران پیمنت بهره‌مند شوید.

چنانچه پیشتر در پروسه اپلای خود هزینه دانشگاه‌های خارجی را پرداخت کرده‌اید، از شما دعوت می کنیم تجربه خود را از پرداخت هزینه دیپازیت فی در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

۲.۸/۵ - (۵۸ امتیاز)

نظر شما چیست؟

IRV