homeخانهleftبیت کوینleftاتریوم و بیت کوین: تفاوت چیست؟

اتریوم و بیت کوین: تفاوت چیست؟

pen نیلوفر میثاقی
calendar ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
eye 227 بازدید

ارزهای رمزنگاری شده کمی گیج‌ کننده هستند. آیا آن‌ها پول دیجیتالند یا بیش‌تر شبیه طلا هستند؟ آیا آ‌ن‌ها راهی جدید برای پرداخت آنلاین هستند یا روشی برای ذخیره ارزش؟

این سوالات زمانی که درباره صدها ارز رمزنگاری شده که برخی قدیمی، برخی جدید و بعضی از آن‌ها بسیار متفاوت از سایر ارزها هستند، به آسانی قابل پاسخ‌گویی نیستند. با این حال، زمانی که روی اتریوم و بیت کوین متمرکز می‌شویم، تفاوت‌های آشکاری میان این دو وجود دارد.

آشکارترین تفاوت این دو، به دلیل این که بیت کوین به عنوان اولین ارز رمزنگاری شده در سال ۲۰۰۹ به عرصه جهانی وارد شد و اتریوم از سال ۲۰۱۵ به عنوان یک جایگزین بالقوه ظاهر شده است، عمر آن‌هاست. با این که اتریوم کم‌تر از ارزهای پیشین خود شناخته شده است، دارای چندین ویژگی جذاب می‌باشد که به آن پتانسیل بیش‌تری نسبت به ارزهای قدیمی‌تر در برخی حوزه‎‌های کلیدی می‌دهد.

در اینجا ما به دو جنبه مشترک ارزهای رمزنگاری شده توجه می‌کنیم: توانایی آن‌ها برای ذخیره ارزش و دیگری واسطه تراکنش بودن. ما هم‌چنین به ویژگی‌های منحصر به فرد هر یک از آن‌ها که آن‌ها را از یکدیگر متمایز کرده است مورد توجه قرار می‌دهیم.

به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش

بیت کوین همچنان موفق‌ترین ارز رمزنگاری شده برای ذخیره ارزش می‌باشد. بیت کوین خود را به عنوان با ارزش‌ترین سکه با اختلاف زیاد و همچنین پیشرو در تمام تحولات مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده، ثابت نموده است. این ارز بسیار بیش‌تر از هریک از همتایان خود شناخته شده‌ است و این موضوع، خرید، ذخیره و فروش آن را آسان‌تر می‌کند.

این به معنی آن نیست که اتریوم و سکه آن اتر، در این زمینه حرفی برای گفتن ندارد. برای چنین ارز نوپایی، ثابت شده است که اتریوم یکی مشهورترین‌هاست. ارزش بازار و حجم تراکنش‌های ۲۴ ساعته آن، برای مدتی بعد از بیت کوین رتبه دوم را داشت (البته مدتی است که ریپل پس از بیت کوین رتبه دوم را کسب کرده است.) با این حال، ارزش حقیقی پول یک اتر، کم‌تر از ۵ درصد بیت کوین می‌باشد، بنابراین داشتن چند اتر به هیچ عنوان خوشایندتر از صاحب چند بیت کوین بودن نیست.

بخشی از بالا بودن قیمت بیت کوین، به دلیل ساختار کمیاب آن است. محدودیت سختی برای بیت کوین های نهایی (آخرین بیت کوین‌هایی که قرار است ماین شوند) با کاهش سوددهی برای ماینرها وجود دارد. روزی بیت کوین دیگر ساخته نخواهد شد و بی توجه به این که چند نفر متضرر می‌شوند، بیت کوین بیشتری به وجود نمی‌آید. با ادامه ذخیره و وجود تقاضا در بازار، معنای این محدودیت آن است که ارزش بیت کوین- حداقل روی کاغذ- تا زمانی که سکه دیگری ظاهر نشود، همینطور بالا می‌رود.

در مقایسه، اتریوم برای همیشه به تولید مقدار یکسانی از اتر در بازه‌های منظم ادامه می‌دهد، در نتیجه موجودی آن ثابت و گسترده باقی خواهد ماند.

ارزهای رمزنگاری شده ناپایدار هستند و هر مقدار هم به نظر برسد بیت کوین در آینده نزدیک، شاه ارزهای رمزنگاری شده باقی می‌ماند، تضمینی برای این موضوع وجود ندارد.

به عنوان یک ابزار برای انجام تراکنش های مالی

با این که بیت کوین، حداقل در حال حاضر برای ذخیره ارز بهتر از اتریوم است، اتر به سرعت تبدیل به یک روش ترجیح داده شده برای انتقال پول بین افراد و درگاه‌ها شد. در اواسط سال ۲۰۱۷، اتریوم از نظر تعداد تراکنش‌ها از بیت کوین پیشی گرفت و با بیش از دو برابر تعداد تراکنش‌هایی که با استفاده از اتر در روز انجام می‌شود، نشانه‌ای از متوقف شدن در آینده به دست نمی‌دهد.

دلیل این امر آن است که اتریوم می‌تواند به عنوان یک پلتفرم برای ارزهای رمزنگاری شده دیگر هم استفاده شود و هم‌چنین به این دلیل که تراکنش‌های اتر معمولا سریع‌تر تایید می‌شوند. در واقع اتریوم طوری ساخته شده است که کارآمدتر از بیت کوین باشد، بخشی از این کارآمدی بیشتر، به خاطر این است که اتریوم ارز رمزنگاری شده جدیدتر و بهینه‌تری می‌باشد.

برتری دیگر اتریوم نسبت به بیت کوین برای انجام تراکنش‌ها، این است که کارمزدهای بیت کوین به مراتب از کارمزدهای بیت کوین پایین‌تر است. البته همیشه این احتمال وجود دارد که با گسترش اتریوم، این رمز‌ارز نیز مانند دیگر رمزارزها، با افزایش کارمزد روبرو شود. هرچند بعید است که این روند دقیقاً مشابه بیت کوین رخ دهد اما احتمالا کارمزدهای اتریوم حداقل برای برای مدتی همچنان کم باقی می‌ماند.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

قدرت بخشیدن به سایرین

در حالی که کاربرد اصلی اتریوم و اتر، آن را تا حد زیادی از بیت کوین متمایز می‌کند، بزرگ‌ترین تفاوت قابل بحث، خود تکنولوژی ساخت آن‌ها و این که چه کاری برای ارزهای رمزپایه دیگر انجام می‌دهند، می‌باشد. از نظر فنی، اتریوم به هیچ وجه یک رمزارز نیست، بلکه یک تکنولوژی بلاک چین ویژه است که نه تنها تراکنش‌های اتر را بین افراد مدیریت می کند، بلکه می‌توان از آن برای ساخت هر نوع ارز رمزنگاری شده دیگری نیز استفاده کرد.

بخشی از دلیل این که سکه‌های رمزنگاری شده زیادی وجود دارند این است که بسیاری از آن‌ها در تکنولوژی بلاک چین اتریوم ساخته شده‌اند، حتی بعضی از آن‌ها کاملا به اتریوم متکی هستند. در حالی که جزئیات این موضوع مفصل تر از این مقاله است، به طور خلاصه می‌توان گفت که همه این‌ها به دلیل یک ویژگی کلیدی که اتریوم دارد و بیت کوین واجد آن نیست، میسر شده است: قراردادهای هوشمند یاSmart Contracts.

در شرایطی که بیت کوین در مقایسه با اتریوم کدنویسی بسیار ساده‌ای را حمایت می‌کند، اتریوم با کمک قراردادهای هوشمند (Smart Contracts)، می‌تواند مقدار بسیار زیادی از پیچیدگی را مدیریت و اداره کند. این ویژگی، می‌تواند شرایطی را برای تعیین قوانین ساده را فراهم نماید که بدون شخص سوم، قابل اجرا هستند؛ امری که در قراردادهای حضوری، بدون شخص سوم ممکن نیست.

نمونه‌ای از چگونگی کارکرد قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) این است که می‌توان از آن به طور موثری مشابه با یک وب سایت‌ Crowd-funding استفاده کرد. به طوری که زمانی که به حد مورد نظر دست پیدا می‌کند، تنها مجموعه‌ای از اتر را منتشر نماید. به این ترتیب دیگر به شرکت پشتیبانی کننده قراردادها نیازی نیست.

اتریوم به روشی عمل می‌کند که بسیار غیر متمرکزتر از بیت کوین است، حتی اگر این تاثیری است که هر نوع پولی روی دنیا دارد، اتریوم هنوز جای پیشرفت برای رسیدن به ارزهای قدیمی‌تر را دارد.

پس، کدام بهتر است؟

 

اتریوم

 

با این که شما به آسانی افرادی را پیدا می‌کنید که به شما به طور قاطع می‌گویند کدام ارز رمزنگاری شده (حتی خارج از بحث اتریوم و بیت کوین) بهتر از دیگری است، این کار باعث لطمه به ارزی می‌شود که توصیه نشده است. هم بیت کوین و هم اتریوم مزایای خود را دارند و مانند بیش‌تر ارزهای رمزنگاری شده دیگر، این که کدام برای شما مناسب است تا حد زیادی به وضعیت اقتصادی و این که چه انتظاری از سرمایه‌گذاری خود دارید بستگی دارد.

اگر می‌خواهید ارزی خریداری کنید که ثابت شده‌تر از سایر ارزهاست و بیش‌ترین پشتیبانی گسترده را دارد، بیت کوین از میان این دو ارز بهتر است. با این حال بیت کوین گران‌ترین ارز موجود است و کارمزدهای آن نیز بالاست، پس اگر می‌خواهید با سرمایه‌گذاریتان سود بزرگی به دست آورید، باید زیاد خرج کنید و صبور باشید. قیمت بیت کوین در هفته‌های اخیر افزایش و کاهش داشته است، و کاهش‌ قیمت‌های آن می‌تواند برای کسانی که پول زیادی را روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند ویران کننده باشد. اما به قول طرفداران فیلم جان سخت، “صبوری کنید”.

اگر قصد دارید تراکنش‌های عادی انجام دهید، مثلا برای خرید کالا یا خدمات، پرداخت انجام دهید، یا ارز رمزنگاری شده به نزدیکانتان بفرستید، اتریوم بسیار قابل مدیریت‌تر است. بلاک چین اتریوم با گستردگی کمتری که دارد، با کارمزدی کمتر و بسیار سریع‌تر تایید می‌شود. البته اتریوم بی‌نقص نیست، اما از این نظر، از بیت کوین بسیار بهتر است.

با این حال که روندهای دنیای دیجیتال، عملاً همه ارزهای رمزنگاری شده را پوشش می‌دهد، اگر قصد خرید بیت کوین یا اتریوم را دارید، ابتدا درباره آن‌ها خوب تحقیق کنید. ارزهای رمزنگاری شده هنوز جدید و پر ریسک هستند و آینده بسیاری از آن‌ها اصلاً مشخص نیست.

ترجمه از: Digital Trends

Rate this post

نظر شما چیست؟